Trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona v širších súvislostiach
Anotácia : Článok sa venuje charakteristike trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona a jeho viacerým aspektom. Autor príspevku pojednáva aj o polemike ukladania trestov za uvedené protiprávne konanie, opierajúc a rešpektujúc judikatúru a rozhodnutia súdov. V neposlednom rade článok neopomína akúsi vlastnú reflexiu, širší rámec problematiky, v záujme komplexného pohľadu na uvedenú tému.. Pre lepšiu prehľadnosť a čitateľnosť je text rozdelený na viacero tematických statí.
1) Všeobecná charakteristika :
V poslednom období je ukladanie trestov za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona, veľmi častou diskutovanou témou, či už v odborných alebo aj laických kruhoch. Zvýšený záujem verejnosti o diskusiu, v súvislosti s predmetnou problematikou možno odôvodniť, najmä častou medializáciou takýchto prípadov, vzhľadom na nelichotivé štatistiky odsúdených za uvedený trestný čin. Ochotu riešiť status quo prejavil aj Policajný zbor Slovenskej republiky, s cieľom znížiť stále neklesajúci počet spáchaných trestných činov. Na úvod poukážem na štatistiku odsúdených páchateľov za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 za roky 2012, 2013 a 2014.[1]
Rok
Počet. ods.[2]
NEPO
PO
Peň. trest
Povinná práca
Dom. väz.
Tr. zák. č.
2012
5299
320
2698
1588
221
0
4599
2013
5673
305
2986
1871
255
2
5235
2014
5241
382
2729
1711
252
1
4862
Ešte pred krátkou analýzou predmetnej štatistiky treba povedať, že v uvedených prípadoch sa jedná o latentnú formu kriminality, a jej odhalenie je vo väčšine prípadov náhodné, nakoľko kontroly na zistenie alkoholu v dychu vodiča neprebiehajú pravidelne a na tých istých miestach. Porovnávanie vyššie zobrazených údajov bude len demonštratívne, nakoľko pre objektívne určenie vzostupu a poklesu, či stagnácie kriminality samotný počet odsúdených páchateľov nepostačuje. Doposiaľ nezodpovedanou otázkou je skutočnosť, koľko vodičov zostáva nepostihnutých za spáchanie uvedeného trestného činu ?
Z uvedeného vyplýva, že celkový počet odsúdených sa za posledný rok mierne znížil, avšak vzrástol počet odsúdených páchateľov, ktorým bol uložený nepodmienečný trest odňatia slobody. K uloženiu nepodmienečnému trestu odňatia slobody pre trestný čin podľa §289 TZ prichádza predovšetkým v prípadoch opakovanej recidívy(či už druhovej alebo individuálnej). Nárast ukladaných nepodmienečných trestov odňatia slobody možno vysvetliť, nielen akousi istotou páchateľov, že im súd opätovne uloží alternatívny trest (peňažný trest, trest odňatia slobody s podmienečným odkladom atď.), ale aj nárastom závislostí od návykových a psychotropných látkach.
Z medicínskeho hľadiska, ktoré je akceptované trestnoprávnou praxou, schopnosť vodiča bezpečne viesť motorové vozidlo je nepriaznivo ovplyvnená, ak hladina alkoholu v krvi dosiahne 0,4762 mg/l etanolu vo vzduchu, čo je hladina alkoholu v krvi 1,00g/kg, teda 1 promile. Trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky (podľa § 289 Trestného zákona)je ohrozovacím trestným činom, ktorý je z hľadiska zavinenia spáchaný úmyselne(dolus directus, resp. dolus eventualis). Páchateľom uvedeného trestného činu môže byť každá trestne zodpovedná fyzická osoba (všeobecný subjekt). Predmetné ustanovenie chráni predovšetkým život a zdravie ľudí a majetok pred ohrozením, ktoré spočíva v konaní páchateľa, ktorý vykonáva zamestnanie alebo inú činnosť pod vplyvom návykových látok, nezriedka aj psychotropných látok. Na naplnenie skutkovej podstaty uvedeného trestného činu, stačí samotné ohrozenie vyššie uvedených Trestným zákonom chránených záujmov (pozn. autora - inak povedané, nemusí prísť ku vzniku poruchy na objekte, ako v prípade iných trestných činov). Čo sa týka pokusu tohto trestného činu, tento by bol možný len pri preukázaní úmyslu viesť motorové vozidlo.[3] Preukázanie úmyslu by muselo byť teda bezpečne ustálené, bez akýchkoľvek dôvodných pochybností, ktoré by inak odôvodňovali použitie zásady „in dubio pro reo“ – t.j. v pochybnostiach v prospech obvineného/obžalovaného.
2) Rozlišuje Trestný zákon naplnenie skutkovej podstaty prečinu podľa § 289 Trestného zákona vodičom amatérom, resp. vodičom z povolania ?
Skutková podstata trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona žiadnym spôsobom nediferencuje spáchanie trestného činu – vodičom amatérom, resp. vodičom z povolania. Pri naplnení všetkých zákonných znakov skutkovej podstaty uvedeného prečinu ( subjekt, subjektívna stránka, objekt, objektívna stránka) je irelevantné, či sa takého konania dopustil vodič „amatér“, resp. vodič z povolania. Pre demonštráciu uvediem príklad zo súdnej praxe :
Okresný súd Nitra, na základe „superrýchlej“ obžaloby (v zmysle § 204 Trestného poriadku)Okresného prokurátora v Nitre rozhodol trestnú vec obvineného X.Y. trestným rozkazom(postupom podľa § 348 odsek 1 písmeno a) Trestného poriadku), ktorý spáchal prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 odsek 1 Trestného zákona na tom skutkovom základe, že : po požití alkoholických nápojov v rozpore s ustanovením § 4 odsek 2 písmeno c) zákona č. 8/2009 Z. z.o cestnej premávke v znení neskorších predpisov dňa 28.06.2014 vo večerných hodinách, v čase o 19.19 hodine v meste Nitra po Dlhej ulici viedol osobné motorové vozidlo značky Volkswagen Passat, EČV: ZZ- XXX YY, pričom bol zastavený a kontrolovaný príslušníkmi Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Nitre, Obvodného oddelenia Veľké Zálužie s tým, že dychovou skúškou mu bola v dychu zistená prítomnosť alkoholu v koncentrácii 0,54 mg/l,.
Obvinenému bol trestným rozkazom uložený peňažný trest vo výmere 1000 eur (samozrejme aj náhradný trest odňatia slobody pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený) a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu v cestnej premávke vo výmere 1 rok. Proti trestnému rozkazu podal v zákonnej lehote Okresný prokurátor v Nitre odpor, s odôvodnením, že obvinený je vodič z povolania, a z toho dôvodu by mal byť potrestaný prísnejšie, resp. dlhšou výmerou trestu zákazu činnosti. Rovnako poukázal na skutočnosť, že pri určovaní druhu a výmery trestu je potrebné zohľadniť, či sa jedná u obvineného o vodiča – amatéra alebo vodiča z povolania – profesionála. Súd v predmetnej trestnej veci nariadil hlavné pojednávanie, na ktorom obžalovaný na všetky otázky súdu, položené mu podľa ustanovenia § 333 odsek 3 písmeno c), d), f), g) a h) Trestného poriadku, odpovedal kladne, po súhlasnom stanovisku prokurátora súd jeho vyhlásenie prijal a rozhodol, že dokazovanie v rozsahu priznania spáchania skutku na hlavnom pojednávaní nevykoná. Obžalovanému Okresný súd Nitra rozsudkom opätovne uložil peňažný trest vo výmere 1000 eur (samozrejme aj náhradný trest odňatia slobody pre prípad, že by výkon peňažného mohol byť úmyselne zmarený) a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu v cestnej premávke vo výmere 1 rok. Proti uvedenému rozsudku Okresný prokurátor v Nitre podal odvolanie. Odvolanie bolo uznesením Krajského súdu v Nitre zamietnuté podľa § 319 Trestného poriadku ako nedôvodné, nakoľko odvolací súd sa v plnom rozsahu stotožnil s odôvodnením prvostupňového súdu.
Z rozsudku Okresného súdu Nitra sp.zn. 0T/57/2014
Z rozhodovacej činnosti Okresného súdu Nitra a tiež z aplikačnej praxe je navyše celkom zrejmé a preukázateľné, že u prvotrestaných páchateľov, u ktorých bola hranica hladiny alkoholu prekročená mierne, prichádza v celom rade prípadov (rádovo v desiatkach) k ukladaniu trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu na samej spodnej hranici, a to práve preto, že súd takýmto postupom sleduje jednoznačné rozlíšenie a odstupňovanie závažnosti jednotlivých preskúmavaných prípadov od tých, kde k ohrozeniu rozlíšenie a odstupňovanie závažnosti jednotlivých preskúmavaných prípadov od tých, kde k ohrozeniu záujmu chráneného Trestným zákonom v § 289 prichádza opakovane, prípadne za závažnejších okolností (opakovaná jazda pod vplyvom návykovej látky, hladina alkoholu nad dve a viac promile, závažnejší následok, a podobne). Keďže súdna prax by mala byť aj v tomto ohľade ustálená a súdy by svojim rozhodovaním mali zabezpečovať aj akúsi predvídateľnosť svojich rozhodnutí, nebol podľa názoru súdu žiadneho dôvodu na voľbu prísnejšieho postihu a uloženiu trestu zákazu činnosti tomuto obžalovanému vo vyššej výmere.
Na záver súd už len poznamenáva, že považoval za absolútne neakceptovateľnú argumentáciu prokurátora, ktorou poukazoval na skutočnosť, že obžalovaný je vodič z povolania a z toho dôvodu by mal byť potrestaný prísnejšie, resp. dlhšou výmerou trestu zákazu činnosti. Skutkovú podstatu ustanovenia § 289 odsek 1 Trestného zákona obžalovaný svojim konaním naplnil ako subjekt vykonávajúci činnosť, na ktorú potrebuje osobitné povolenie (vodičské oprávnenie), a nie pri výkone svojho zamestnania, a preto je absurdné odôvodňovať požadovanie prísnejšieho postihu poukazovaním na povolanie obžalovaného. Právne irelevantné a zmysel postrádajúce boli aj úvahy prokurátora o rozdeľovaní vodičov motorových vozidiel na vodičov - amatérov a vodičov - profesionálov vo vzťahu k vyjadreniu počtu ich výskytu na cestách a následnému vyvodeniu záveru o rizikovosti vedenia vozidiel pod vplyvom alkoholu. Podľa názoru súdu by mal každý účastník cestnej premávky dôsledne dbať o dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, a teda nielen každý vodič (bez ich rozdeľovania na „amatérov“ a „profesionálov“), ale aj každý chodec, cyklista a podobne, pričom je potrebné dodržiavať všetky povinnosti, nielen povinnosť viesť vozidlo v spôsobilom stave.
V uvedenej kazuistike bola podľa môjho názoru argumentácia prokurátora právne neudržateľná, nemajúca oporu v Trestnom zákone. V predmetnom prípade páchateľ naplnil len základnú skutkovú podstatu trestného činu podľa § 289 odsek 1 Trestného zákona, pričom z hľadiska osobných pomerov išlo o páchateľa, ktorý doposiaľ spáchal len dva priestupky menšej závažnosti na úseku cestnej premávky. Nad rámec uvedeného je treba zdôrazniť, že na vyhodnotenie konania páchateľa (o ktorom v predmetnom prípade neboli žiadne pochybnosti, keďže obžalovaný urobil vyhlásenie, že je vinný zo spáchania skutku, ktorý sa mu kládol za vinu, v súlade s dokazovaním, ale i výpoveďou obžalovaného z prípravného konania) je potrebné zohľadniť, nielen osobné pomery páchateľa, ale aj okolnosti za ktorých bol uvedený trestný čin spáchaný. Inak povedané, samotné rozhodnutie o vine a treste má v sebe subsumovať nielen represívnu a výchovnú funkciu trestu, ale i zásadu humanity, z ktorej vyplýva zákaz neprimeranej sankcie, predovšetkým ku konkrétnym okolnostiam prípadu a pomerov a páchateľa. Ak by súd rešpektoval argumentáciu prokurátora, prišlo by v danom prípade k porušeniu zásady humanity, čo by bol závažný nedostatok v rozhodovacej činnosti súdov v demokratickej spoločnosti a návrat k prvkom retributívnej justície. Z odôvodnenia rozsudku možno postretnúť aj apeláciu na potrebu konštantnej rozhodovacej činnosti, v záujme posilnenia prvkov právnej istoty, ktorá je imanentnou súčasťou princípu právneho štátu. Výrazom princípu právnej istoty je nepochybne aj požiadavka, aby rozhodnutia súdov boli právne predvídateľné, aby páchatelia neboli za spáchanie obdobných skutkov neprimerane a celkom zjavne odlišne sankcionovaní.
3) Je adekvátna výmera(výška) ukladaných alternatívnych trestov za popisovaný trestný čin?
Z vyššie uvedenej štatistiky rezultovalo, že odsúdeným, súdy v prípade odsúdenia pre trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky ukladajú zväčša alternatívne tresty. Odsúdeným je v uvedených prípadoch ukladaná kombinácia trestu odňatia slobody s podmienečným odkladom na primeranú skúšobnú dobu, resp. peňažný trest a súčasne aj trest zákazu činnosť viesť motorové vozidlá akéhokoľvek v druhu v cestnej premávke. Vo vzťahu k výmere uložených alternatívnych trestov však treba uviesť, že táto závisí od konkrétnych okolností prípadu (najmä od hodnoty koncentrácie zisteného alkoholu v dychu páchateľa, prípadne aj od spôsobenej škody na majetku), ale i osobných pomerov páchateľa (predovšetkým jeho povesť). Práve výmera ukladaných peňažných trestov za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 (najmä odsek 1,2) je podrobovaná najväčšej kritike. K uvedenej problematike sa vyjadril aj Krajský súd v Žiline nasledovne :
Judikát trestnoprávneho kolégia Krajského súdu v Žiline prijatý 12.3.2013 (Jtk 2/13)
„V prípadoch keď súd odsudzuje páchateľa za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona a príslušného konkrétneho odseku a obžalovanému ukladá peňažný trest, nemožno považovať peňažný trest uložený v nižšej výmere ako je najnižšia možná výmera peňažnej sankcie stanovená v zákone o priestupkoch za dostatočný a primeraný spoločenskej škodlivosti konania obžalovaného pre spoločnosť. Z hľadiska významu a závažnosti ochrany porušených predpisov by nezodpovedalo základným zásadám ukladania trestov (§ 34 Trestného zákona), ak v trestnom konaní o trestnom čine by mali byť páchateľom ukladané nižšie peňažné sankcie oproti peňažným sankciám ukladaným za priestupky rovnakej povahy v konaní o priestupkoch.“
Krajský súd v Žiline v uvedenej trestnej veci zrušil na základe odvolania obžalovaného rozsudok Okresného súdu Námestovo, ktorým ho uznal za vinného zo spáchania prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 odsek 1, odsek 2 Trestného zákona a uložil mu peňažný trest vo výmere 250 eur (náhradný trest odňatia slobody vo výmere 10 dní) a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu vo výmere 36 mesiacov. Obžalovaný svoje odvolanie odôvodnil najmä skutočnosťou, že doposiaľ viedol bezúhonný život a vyššie uvedený trest považuje za neprimerane prísny. Súčasne navrhol, aby odvolací súd podľa § 321 ods. 1 písm. e) Trestného poriadku(pozn. autora - zrušenie rozsudku z dôvodu neprimeraného trestu) napadnutý rozsudok v časti výroku o treste zrušil a sám vo veci rozsudkom rozhodol podľa § 322 ods. 3 Trestného poriadku, pričom uloží primeraný trest. Krajský súd v Žiline vykonávaním prieskumnej a revíznej činnosti zistil, že odvolanie obžalovaného bolo dôvodné, ale pre iné skutočnosti, ako uviedol v odvolaní. Odvolací súd je podľa § 317 odsek 1 druhá veta Trestného poriadku povinný prihliadnuť na chyby, ktoré neboli odvolaním vytýkané, nakoľko odôvodňovali podanie dovolania podľa § 371 ods. 1 Tr. por. V uvedenej veci odvolací súd prihliadol na to, že jedným z dôvodov dovolania je podľa § 371 ods. 1 písm. i) Tr. por. aj skutočnosť, že rozhodnutie je založené na nesprávnom právnom posúdení zisteného skutku alebo na nesprávnom použití iného hmotnoprávneho ustanovenia; správnosť a úplnosť zisteného skutku však dovolací súd nemôže skúmať a meniť. Odvolací súd napravil pochybenie Okresného súdu Námestovo spočívajúce v nesprávnom ( hmotnoprávnom) posúdení skutku. Okresný súd Námestovo prijal vyhlásenie obžalovaného, že je vinný zo spáchania skutku ktorý mu bol kladený za vinu a ktorý bol v obžalobe prokurátora kvalifikovaný len ako prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 odsek 2 Trestného zákona (pričom v rozsudku bol uznaný za vinného zároveň aj podľa odseku 1 predmetného ustanovenia.). Krajský súd v Žiline ako odvolací súd pochybenie napravil tým spôsobom, že obžalovaného uznal za vinného iba zo spáchania prečinu podľa § 289 odsek 2 a rozsudkom[4] mu uložil identický trest ako Okresný súd Námestovo. Nakoľko bol odvolací súd limitovaný zásadou reformatio in peius, nemohol obžalovanému uložiť peňažný trest vo vyššej výmere. Aj z uvedeného dôvodu, v závere odôvodnenia rozsudku vyjadril právnu vetu(neskôr prijatú ako judikát trestnoprávneho kolégia Krajského súdu v Žiline – viď vyššie písaný kurzívom), že súdy ukladajú peňažné tresty v nižšej výmere ako je najnižšia výmera sankcie stanovená v Zákone o priestupkoch.
Podstatou hore uvedeného judikátu Krajského súdu v Žiline je akýsi nezáväzný imperatív, aby súdy ukladali vyššie peňažné tresty v prípade, ak páchateľa odsudzujú za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289. Nezáväzný z toho dôvodu, že judikáty nie sú v podmienkach Slovenskej republiky formálnym prameňom práva. Treba povedať, že súdy naozaj ukladajú pomerne nízke peňažné tresty v porovnaní s výškou sankcií ukladaných v priestupkovom konaní. Z vlastnej doterajšej praxe som zistil, že príslušné okresné dopravné inšpektoráty ukladajú nielen vyššie pokuty(sankcie), ale i dlhšie zákazy činností viesť motorové vozidlá. Na druhej strane však netreba opomenúť, ani tú skutočnosť, že ten istý páchateľ, je za ten istý skutok potrestaný dvakrát. Suma sumárom, teda odsúdený páchateľ musí zaplatiť nielen peňažný trest, ale i pokutu, ktorú mu uložil správny orgán. Uloženie neprimerane vysokého trestu by prinieslo odsúdenému páchateľovi neprimerane vysokú ujmu, ktorá by skôr strácala na účinnosti. Je naozaj potrebné ukladať páchateľom peňažný trest vo vyššej výmere aj pri zohľadnení tlaku verejnej mienky ? Odpoveď na túto otázku by priniesla azda široká odborná diskusia na úrovni trestnoprávnych grémií, resp. trestnoprávnych kolégií.
S uvedeným judikátom Krajského súdu v Žiline sa možno za súčasných podmienok a pozitívnej právnej úpravy stotožniť len do určitej miery. Krajský súd v Žiline v odôvodnení rozsudku takisto poukázal na to, že podľa § 22 ods. 1 písm. a) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, sa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky dopustí ten, kto ako vodič vozidla sa odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu alebo inej návykovej látky spôsobom ustanoveným osobitným predpisom, hoci by také vyšetrenie nebolo spojené s nebezpečenstvom pre jeho zdravie. Podľa § 22 ods. 2 písm. a) zákona č. 372/1990 Zb.(ďalej len „zákon o priestupkoch“) za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až c) sa uloží pokuta od 300,- Eur do 1 300,- Eur.
Zastávam názor, že ak páchateľ okrem priestupku súčasne naplní skutkovú podstatu prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289( či už odsek 1,2,3) a súd sa rozhodne, že uloží páchateľovi alternatívny peňažný trest (nakoľko tento je z hľadiska nápravy páchateľa efektívnejší) je limitovaný ustanovením § 56 odsek 1, odsek 2 Trestného zákona (prirodzene aj inými ustanoveniami v Trestnom zákone), v zmysle ktorého, súd môže uložiť páchateľovi peňažný trest v rozmedzí od 160 eur do 331 930 eur. Súd už neobmedzuje žiadne iné ustanovenie, ktoré by blanketovou normou odkazovalo na Zákon o priestupkoch(konkrétne na ustanovenie, ktoré určuje výšku peňažnej sankcie) a ktoré by mu bránilo uložiť peňažný trest v súlade s pravidlami ukladania trestov. Trestný zákon vo vzťahu k zákonu o priestupkoch má svojím spôsobom subsidiárne postavenie, pretože trestné právo pôsobí ako ultima ratio, resp. prostriedok poslednej inštancie. Uloženie pokuty v zákonnej výške v priestupkovom konaní je len dôsledkom vyvodenia administratívno – právnej zodpovednosti (teda celkom iného typu zodpovednosti ako v prípade trestného činu) za spáchanie správneho deliktu. Inak povedané ukladanie sankcii, či už v trestnom alebo priestupkovom konaní autonómne a autoritatívne určujú dva samostatné právne predpisy, ktoré majú z hľadiska ústavnosti rovnakú právnu silu. Čo sa týka ukladania peňažného trestu za spáchanie trestného činu, ktorý je predmetom tohto článku, súd vychádza predovšetkým z majetkových a zárobkových možností páchateľa, preto uloženie trestu vo výške nižšej ako je najnižšia výmera peňažnej sankcie(pokuty) sa nemôže priečiť § 34 Trestného zákona, ktorý pojednáva o základných zásadách ukladania trestov.
Cieľom popisovanej komparácie oboch predpisov je aj záver, že sankcionovanie v priestupkovom a v trestnom konaní je veľmi odlišné. V prvom rade, treba rozlišovať pojem pokuta (sankcia v priestupkovom konaní) a trest (peňažný) ako dôsledok porušenia základných noriem spoločnosti. Ďalším, a veľmi podstatným rozdielom je fakt, že v priestupkovom konaní sa nezohľadňujú majetkové a zárobkové možnosti páchateľa, pričom v trestnom konaní je súd povinný na ne prihliadnuť pri určovaní druhu a výmery trestu. Iným rozhodujúcim rozdielom je aj spôsob konania o priestupku, a o trestnom čine. V prípade priestupku nie je povinnosťou správneho orgánu nariadiť ústne pojednávania, z dikcie ustanovenia § 21 zákona č. 71/1967 Zb. (správny poriadok) takáto povinnosť vyplýva len vtedy, ak si to vyžaduje povaha veci (..). Povaha veci si to bude vyžadovať predovšetkým vtedy, ak by neboli jasné napríklad skutkové okolnosti spáchania priestupku. V prípade trestného konania je sudca pre prípravne konanie v zmysle § 87 odsek 2 Trestného poriadku povinný pri dodržaní iných zákonných povinností (ktoré pre účely tohto článku netreba rozoberať) zadržanú osobu vypočuť. V konečnom dôsledku, nepovažujem za správne uplatňovať ingerenciu Zákona o priestupkoch do trestného konania, hlavne za účelom ukladania vyššej výmery peňažného trestu pri naplnení skutkovej podstaty § 289 Tr. zákona.
V úplnom závere tejto stati, považujem za naliehavé vyjadriť sa k jednočinnému súbehu prečinu podľa § 289 odsek 1 a prečinu podľa § 289 odsek 2 Trestného zákona. Zo samotného zaradenia, ako i systematiky je zrejmé, že zákonodarca mal v úmysle kreovať dve samostatné základné skutkové podstaty, pričom skutková podstata prečinu podľa § 289 odsek 2 Trestného zákona, v porovnaní so skutkovou podstatou obsiahnutou v odseku 1 je špecifická iba z pohľadu objektívnej stránky. Domnievam sa, že právna kvalifikácia spočívajúca v jednočinnom súbehu oboch skutkových podstát, nie je zákonná ani správna, nakoľko ich súčasné použitie sa navzájom vylučuje. Jedinou odlišnosťou je len spôsob konania – pri odseku 2 - je to opomenutie určitého konania( odmietnuť sa podrobeniu dychovej skúšky na zistenie návykovej látky). Ak by súd kvalifikoval vyššie popísané konanie podľa oboch odsekov, išlo iba o dvojnásobné pričítanie (časti) toho istého konania (kde by musel okrem iného obžalovanému ukladať úhrnný trest), čo by zakladalo porušenie zásady NE BIS IN IDEM.
V úplnom závere už len uvádzam, že prezentovaný názor nemusí byť prijatý a osvojený čitateľmi bezvýhradne. Článok je len prezentáciou nadobudnutých skúseností a postrehov z doterajšej praxe autora. Utvorenie jednotného názoru na výšku ukladaných peňažných trestov by predpokladalo otvorenie obzvlášť odbornej, i verejnej diskusie.
[1] Údaje sú čerpané zo stránky Generálnej prokuratúry SR
[2] Celkový počet odsúdených páchateľov na území SR
[3] ČENTÉŠ, J. a KOL. 2013. Trestný zákon : Veľký komentár. 1. vydanie. Bratislava : Eurokódex, 2013. str. 545-546. ISBN 978-80-8155-020-1.
[4] Rozsudok Krajského súdu v Žiline sp.zn. 1To/36/2012 zo dňa 19.06.2012
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.