Otázniky nad ústavnosťou výberu sudcov ústavného súdu
JUDr. Martin Buzinger, PhD.
autor je advokát,
v minulosti pôsobil ako vysokoškolský učiteľ
ústavného práva na Právnickej fakulte UK v Bratislave
Z viacerých politických i niektorých odborných kruhov sa čoraz intenzívnejšie šíri výzva adresovaná poslancom národnej rady, aby zvolili „aspoň“ šiestich kandidátov na sudcov ústavného súdu, z ktorých má prezident vymenovať troch sudcov, a tým zabezpečiť funkčnosť plenárneho rozhodovania ústavného súdu.
Odhliadnuc od skutočnosti, že funkčnosť sedemčlenného pléna ústavného súdu by bola skôr iluzórna než reálna, keďže na neprijatie rozhodnutia pléna ústavného súdu by postačovalo nesúhlasné stanovisko jediného sudcu[1], významnejšou sa javí otázka, či by bol naznačený postup národnej rady a prezidenta v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.
Zástancovia navrhnutého postupu často argumentujú právomocou prezidenta zabezpečovať svojím rozhodovaním riadny chod ústavných orgánov (článok 101 ods. 1 prvá veta ústavy), ktorá podľa ich názoru dáva prezidentovi oprávnenie, či dokonca povinnosť, vymenovať sudcov ústavného súdu aj z menšieho počtu zvolených kandidátov ako predpokladá ústava.
Podľa článku 134 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky vymenúva sudcov ústavného súdu na návrh Národnej rady Slovenskej republiky na dvanásť rokov prezident Slovenskej republiky. Národná rada Slovenskej republiky navrhuje dvojnásobný počet kandidátov na sudcov, ktorých má prezident Slovenskej republiky vymenovať.
Z citovaného ustanovenia ústavy vyplýva, že prezident je oprávnený vymenovať sudcov ústavného súdu len na základe návrhu národnej rady, pričom takýto návrh má obsahovať „dvojnásobný počet kandidátov na sudcov, ktorých má prezident Slovenskej republiky vymenovať.“. Zo slovného spojenia „dvojnásobný počet kandidátov“ je teda zrejmé, že národná rada nie je oprávnená prezidentovi predložiť návrh s menším počtom kandidátov na sudcov ústavného súdu, ako je dvojnásobok počtu miest sudcov ústavného súdu, ktorých má prezident vymenovať.
Uvedený záver podporuje aj zákonná úprava voľby kandidátov na sudcov ústavného súdu, podľa ktorej má národná rada, hoci aj opakovane a v nových voľbách, voliť kandidátov na sudcov ústavného súdu až dovtedy, kým nezvolí „zostávajúci počet kandidátov“ (§ 115 ods. 1 až 3 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v aktuálnom znení – „zákon o rokovacom poriadku“).
Pripustenie názoru, že národná rada je oprávnená predložiť prezidentovi návrh aj s menším počtom kandidátov na sudcov ústavného súdu než je dvojnásobný počet sudcov, ktorých má prezident vymenovať (teda predložiť prezidentovi len čiastkový návrh), zahŕňa aj možnosť, že počet zvolených kandidátov môže byť nielen párny, ale aj nepárny. Zákonite potom vzniká otázka, koľkých sudcov ústavného súdu by mal prezident vymenovať z nepárneho počtu kandidátov. Napríklad, ak by národná rada predložila prezidentovi sedem kandidátov, mal by z nich prezident vymenovať troch alebo štyroch sudcov? Ani v jednom prípade totiž nebude dodržané pravidlo „dvojnásobný počet kandidátov“. Situácia by sa v ústavnoprávnej rovine ešte viac skomplikovala, ak by z ďalšej čiastkovej voľby vzišiel párny počet zvolených kandidátov, pretože sudcovia menovaní prezidentom z nepárneho počtu zvolených kandidátov by neboli vyberaní za rovnakých podmienok (článok 30 ods. 4 ústavy) ako sudcovia, ktorých by prezident menoval z párneho počtu kandidátov.
Väčší než dvojnásobný počet kandidátov, z ktorých má prezident vymenovať sudcov, by národná rada mohla prezidentovi predložiť len v prípade, ak by zvolení kandidáti, ktorí sa umiestnili ako poslední v poradí z ústavou požadovaného množstva, mali rovnaký počet hlasov. V súlade s § 115 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku by tak národná rada zachovala základné právo všetkých zvolených kandidátov na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok podľa článku 30 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky.
Ak by teda národná rada v aktuálnej situácii predložila prezidentovi návrh s menším počtom kandidátov na sudcov ústavného súdu ako je dvojnásobok uvoľnených miest sudcov ústavného súdu, t. j. menej ako osemnásť, postupovala by v zrejmom rozpore s princípom legality (článok 2 ods. 2 ústavy), keďže by nekonala na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Prezident by sa takýmto návrhom ani nebol oprávnený zaoberať, pretože by nešlo o návrh, ktorý predpokladá článok 134 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky.
Nazdávam sa, že iný právny záver nemožno vyvodiť ani prostredníctvom právomoci prezidenta zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, ktorá bola do Ústavy Slovenskej republiky vnesená ústavným zákonom č. 9/1999 Z. z. Ako sa uvádza v dôvodovej správe k návrhu uvedeného ústavného zákona, obsahom tejto ústavnej právomoci prezidenta je najmä „oprávnenie za určitých okolností rozpustiť parlament a vypísať nové voľby, oprávnenie na základe výsledkov volieb určiť osobu poverenú zostavením vlády, oprávnenie menovať určených štátnych funkcionárov alebo oprávnenie, za ustanovených podmienok odvolať vládu alebo jej člena“. Obsah právomoci prezidenta svojím rozhodovaním zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov teda tvorí len súhrn jednotlivých oprávnení, ktoré Ústava Slovenskej republiky explicitne, prípadne aj implicitne, priznáva prezidentovi ako hlave štátu vo vzťahu k iným ústavným orgánom.[2] Aj vzhľadom na zaradenie tejto právomoci do článku 101 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky je zrejmé, že nejde o samostatnú či dokonca tzv. núdzovú právomoc prezidenta, ktorú pozná napríklad Ústava Francúzskej republiky[3], a ktorá by ho (dočasne) oprávňovala v záujme zabezpečenia riadneho chodu ústavných orgánov na základe vlastného uváženia prijímať akékoľvek nevyhnutné a potrebné – hoc aj ústave odporujúce – rozhodnutia. V žiadnom prípade túto právomoc prezidenta nemožno interpretovať extenzívne[4], pretože by sme sa dostali mimo ústavných mantinelov princípu legality aj princípu deľby moci, teda negatívne by sme zasiahli do materiálneho jadra Ústavy Slovenskej republiky.[5]
Objavujú sa i názory, že za nezvolenie kandidátov na sudcov ústavného súdu v národnej rade nesie zodpovednosť aj prezident, pretože nie je dostatočne aktívny v komunikácii s politickými stranami o „vhodných kandidátoch“ na sudcov ústavného súdu. Niektorí politici otvorene naznačujú, že bez predchádzajúcej politickej dohody na konkrétnych menách budúcich sudcov ústavného súdu medzi stranami vládnej koalície a prezidentom, národná rada nezvolí potrebný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu a ústavný súd zostane neobsadený.
Majú však takéto snahy o zaangažovanie prezidenta už do výberu kandidátov na sudcov ústavného súdu, resp. pokusy niektorých politikov o uzatvorenie politickej dohody s prezidentom o konkrétnych menách budúcich sudcov ústavného súdu, či dokonca o mene budúceho predsedu ústavného súdu, oporu v Ústave Slovenskej republiky?
Proces výberu sudcov ústavného súdu je rozdelený do troch na seba nadväzujúcich, ale v podstate úplne samostatných a vzájomne oddelených štádií. Najskôr zákonom oprávnené subjekty na základe vlastného uváženia a v určenej lehote podávajú národnej rade prostredníctvom ústavnoprávneho výboru neobmedzený počet návrhov na voľbu kandidátov na sudcov ústavného súdu. Následne má národná rada z navrhnutých uchádzačov zvoliť dvojnásobný počet kandidátov na sudcov, ako je počet uvoľnených miest sudcov ústavného súdu. Až následne, ako si národná rada splní uvedenú ústavnú povinnosť a hlave štátu predloží návrh predpokladaný ustanovením článku 134 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky, smie do výberového procesu vstúpiť prezident, ktorý na základe vlastnej úvahy rozhodne o tom, ktorých z kandidátov vymenuje za sudcov ústavného súdu.[6]
Účasť prezidenta na výbere sudcov ústavného súdu skôr než mu bol národnou radou predložený kvalifikovaný návrh podľa článku 134 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky by bola v zjavnom rozpore s princípom legality a princípom deľby moci. Skutočnosť, že v minulosti medzi politickými stranami a prezidentom pravdepodobne dochádzalo k politickým dohodám na konkrétnych menách či funkcionároch ústavného súdu, nemožno považovať za precedens či nebodaj ústavnú zvyklosť, ale za zrejmý ústavnoprávny exces. Uzatvorením takejto neformálnej dohody o konkrétnych menách budúcich sudcov ústavného súdu medzi politickými stranami a prezidentom, ešte predtým ako sú vôbec kandidáti v národnej rade zvolení, by sa z „nedohodnutých“ kandidátov stali len kandidáti zdanliví (kandidáti do počtu), keďže o ich vyradení z výberového konania by sa fakticky rozhodlo ešte pred samotnou voľbou v národnej rade. Takýmto postupom by samozrejme došlo k porušeniu ich základného práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok garantovaným článkom 30 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky.
Prispôsobovanie interpretácie ústavy aktuálnym politickým záujmom môže byť nesmierne škodlivé a nebezpečné pre ďalší vývoj Slovenskej republiky ako demokratického a právneho štátu. Extrémna politizácia výberu sudcov ústavného súdu v spoločnosti dôvodne vzbudzuje objektívne pochybnosti o apolitickosti budúcich sudcov ústavného súdu, a tým aj nedôveru v nezávislosť ústavného súdu ako orgánu ochrany ústavnosti. Všetky zainteresované subjekty, ktoré sa podieľajú na nomináciách kandidátov na sudcov ústavného súdu, ich voľbe a napokon aj menovaní sudcov, by si aj vo svetle nedávneho „revolučného“ nálezu ústavného súdu[7] mali uvedomiť svoju mimoriadnu zodpovednosť za to, komu na najbližších dvanásť rokov umožnia rozhodovať o najdôležitejších právnych otázkach presahujúcich takmer do všetkých oblastí nášho života.
[1] K otázke zabezpečenia „funkčnosti“ Ústavného súdu Slovenskej republiky sa ústavný súd už vyjadril vo svojom náleze sp. zn. I. ÚS 575/2016 zo 6. decembra 2017 nasledovne: „Aby ústavný súd mohol plniť svoju hlavnú úlohu správne, na ústavnom súde môže chýbať maximálne jeden sudca, pretože v tom prípade by počet sudcov bol dvanásť a umožňoval by vytvorenie všetkých štyroch predvídaných senátov. Inak povedané, práve existencia štyroch senátov a trvale vysoký nápad ústavných sťažností primárne vyžadujú, aby činnosť všetkých štyroch senátov ústavného súdu bola plne funkčná.“.
[2] V uznesení sp. zn. PL. ÚS 45/2015 z 25. októbra 2015 ústavný súd v súvislosti s právomocou prezidenta vymenúvať a odvolávať sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky upravenou v článku 102 ods. 1 písm. s) Ústavy Slovenskej republiky uviedol, že túto právomoc je prezident „povinný uplatniť v súlade s podmienkami vymedzenými ústavou, ktorá mu poskytuje možnosť voľnej úvahy v dimenziách čl. 134 ods. 2 a čl. 139 ústavy.“.
[3] Podľa článku 16 Ústavy Francúzskej republiky z roku 1958, v znení novely (revízie) z roku 2008, upravujúceho núdzové (výnimočné, mimoriadne) právomoci prezidenta republiky, ak sú vážne a bezprostredne ohrozené inštitúcie republiky, národná nezávislosť, územná celistvosť alebo plnenie medzinárodných záväzkov a ak je prerušený riadny chod činnosti ústavných orgánov verejnej moci, prezident republiky po oficiálnej porade s ministerským predsedom a predsedami oboch snemovní, ako aj s Ústavnou radou robí opatrenia, ktoré si vyžadujú okolnosti. O opatreniach upovedomí národ posolstvom. Tieto opatrenia majú byť vedené snahou zabezpečiť ústavným orgánom verejnej moci v čo najkratšom čase prostriedky na plnenie ich poslania. V tejto veci sa vyžaduje stanovisko Ústavnej rady. Parlament sa zíde bez osobitného zvolania. Národné zhromaždenie nemôže byť rozpustené v období platnosti mimoriadnych právomocí. Predseda Národného zhromaždenia, predseda Senátu, šesťdesiat členov Národného zhromaždenia alebo šesťdesiat členov Senátu môžu po uplynutí 30 dní výkonu výnimočných právomocí prezidenta požiadať Ústavnú radu, aby verejne rozhodla, či boli naplnené všetky ústavné podmienky pre výkon týchto výnimočných právomocí. Ústavná rade rozhodne bez zbytočného odkladu. Výkon výnimočných právomocí prezidentom republiky preskúma Ústavná rada z úradnej povinnosti po uplynutí 60 dní výkonu výnimočných právomocí alebo kedykoľvek neskôr.
[4] „Musia byť splnené požiadavky na to, aby extenzívna interpretácia pri použití všetkých vedeckých metód viedla k nepochybnému záveru o takom zmysle a rozsahu právnej normy.“. In: Bröstl, Alexander a kelektív: Teória práva. Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čenek, s. r. o., Plzeň, 2013, s. 141; Obdobne judikoval Ústavný súd Slovenskej republiky v náleze sp. zn. PL. ÚS 9/04 z 23. mája 2005: „Extenzívny výklad právnych noriem možno uplatniť len celkom výnimočne, a to vtedy, ak možno všetky argumenty proti jeho použitiu presvedčivo vyvrátiť.“.
[5] Z uvedených dôvodov nemožno súhlasiť s názorom, že faktické znefunkčnenie ústavného súdu „na nie krátky čas“ možno označiť za „štrukturálny ústavný defekt, ktorý oprávňuje (nie poveruje) prezidenta republiky vystúpiť pri výkone svojej právomoci vymenúvať sudcov ústavného súdu z interpretačného rámca rysovaného doterajšou ústavnou praxou, požiadavkou zdržanlivosti a rešpektom k úplnému dodržiavaniu ústavnej procedúry.“.
In: http://www.ulpianus.sk/blog/ustava-dava-prezidentovi-pri-menovani-sudcov-ustavneho-sudu-o-cosi-viac-volnosti-nez-by-sa-mohlo-zdat/
[6] Výnimku z tohto pravidla predstavuje len prípadná účasť prezidenta alebo jeho zástupcu na schôdzi ústavnoprávneho výboru podľa § 116a ods. 3 rokovacieho poriadku. Účelom tejto účasti prezidenta, resp. jeho zástupcu, na schôdzi ústavnoprávneho výboru je bližšie oboznámenie sa s jednotlivými navrhnutými kandidátmi, nie však podieľanie sa na výbere či ovplyvňovanie výberu kandidátov na sudcov ústavného súdu.
[7] Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 21/2014 z 30. januára 2019, v ktorom ústavný súd prvý raz vo svojej histórii rozhodol o nesúlade ústavného zákona s ústavou.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.