Najvyšší súd SR vo svojej aktuálnej rozhodovacej činnosti týkajúcej sa veci odsúdeného JUDr. Eugena Čuňa a spol. pre trestný čin nepriamej korupcie rozhodoval v odvolacom konaní rozsudkom sp. zn. 5To/8/2018 zo dňa 24.01.2019, pričom v odôvodnení svojho rozhodnutia venoval pozornosť aj mojej publikačnej činnosti na webe právne listy a to aj napriek tomu, že ja osobne som v tejto kauze nebol procesnou stranou a ani som v nej nerozhodoval ako sudca. Celá moja „účasť“ v danej veci spočívala v tom, že jeden z obžalovaných si „dovolil“ v rámci svojej obhajobnej argumentácie prevziať časť mojej právnej argumentácie, ktorú som v minulosti publikoval na webe právne listy.
Nezaujatý pozorovateľ by teda očakával, že najvyšší súd sa bude zaoberať právnou argumentáciou uplatnenou v odvolacom konaní a nie osobou, ktorá túto právnu argumentáciu uverejnila na odbornom právnom portáli v rámci svojej publikačnej činnosti. Osobná antipatia k mojej osobe zo strany konkrétneho predsedu senátu najvyššieho súdu však zjavne prevážila nad racionálnym uvažovaním.
Najvyšší súd SR (odôvodnenie rozsudku koncipoval predseda senátu JUDr. Juraj Kliment) v odôvodnení vyslovene uvádza (citujem z rozsudku s tým, že zvýraznenú časť textu zvýraznil vo svojom rozhodnutí najvyšší súd):
„Na záver snáď už len krátka poznámka v tom smere, že obžalovaný JUDr. L P v rámci svojej obhajobnej argumentácii pod bodom a.), b.) poukazoval aj na článok JUDr. Petra Šamka, sudcu Krajského súdu v Bratislave, publikovaného 15. februára 2013 na webovom portáli „Právne listy“ pod názvom „Najvyšší súd SR o tzv. skrytej reakcii polície a policajnej provokácii“ a rovnako tak v odbornom časopise Zo súdnej praxe č. 5/2012, v ktorom spomínaný sudca publikoval právne vety, pričom právnu vetu pod III.) komentoval touto poznámkou:
Poznámka k právnym vetám uvedeným v bode III. (poznámku doplnil JUDr. Peter Šamko)
Právny názor Najvyššieho súdu SR ohľadne toho, že dôvodnosť príkazov na odpočúvanie treba posudzovať podľa toho, či bolo následne vznesené obvinenie vzbudzuje dôvodné pochybnosti. Podstatou dôvodnosti príkazu na odpočúvanie je posudzovanie jeho legality, legitimity a proporcionálnosti v čase, keď sa príkaz vydáva (a tomu by malo zodpovedať jeho odôvodnenie, aby bolo zrejmé z čoho súd pri jeho vydávaní vychádzal) a nie v čase, keď už aj „prináša výsledky“ v podobe vznesenia obvinenia. Najvyšší súd SR tu v podstate posúdil dôvodnosť príkazu na odpočúvanie podľa toho čo sa na podklade vydaného príkazu zistilo. Takýto výklad, ktorý posudzuje zákonnosť a dôvodnosť vydaného príkazu podľa výsledku považujem za nesprávny, nakoľko jeho dôsledná aplikácia by viedla k tomu, že by sa musel pripustiť akýkoľvek spôsob získavania dôkazov (a to aj nezákonný), nakoľko podstatným by bolo len to, či viedol k nejakému účelu, t. j. či viedol k zisteniu trestnej činnosti, či páchateľa trestného činu. Podstatou spravodlivého trestného procesu nie je zistiť pravdu za každú cenu a v spravodlivom trestnom procese neplatí ani pravidlo, že účel svätí prostriedky, ale jeho podstatou je hlavne dodržiavať „pravidlá hry“, ktoré stanovuje Európsky dohovor o ľudských právach a základných slobodách, Ústava SR a Trestný poriadok a medzi ktoré patrí aj povinnosť štátnych orgánov náležite odôvodňovať svoje rozhodnutia, to platí o to viac, ak ide o rozhodnutie, ktoré zasahuje do práva na súkromie a voči ktorému nie je možné podať opravný prostriedok. Oprávnenosť zásahov do súkromia sa pritom posudzuje bez ohľadu na to, či tento zásah viedol k nejakému relevantnému výsledku pre trestné právo, ale podľa toho, či tu boli dostatočné (materiálne) dôvody na takýto zásah (a to v čase zásahu), či takýto zásah vykonal na to oprávnený orgán a či bol zásah do súkromia nevyhnutný.
Odvolací senát 5T nepovažoval za potrebné ani v minulosti a ani teraz, čo i len jednou vetou reagovať na poznámky, resp. „objednané právne názory“ uvedeného sudcu krajského súdu, v tomto konkrétnom prípade k právnej vete uvedenej pod bodom III.V posudzovanej trestnej veci to za neho spravil ústavný súd v spomínanom náleze z 1. júla 2015, sp. zn. II. ÚS 653/2013 a rovnako tak ESĽP v rozhodnutiach Dragojevič a Bašič proti Chorvátsku.
K doslova obsesívnej potrebe tohto sudcu komentovať rozhodnutia nadriadeného súdu, zvlášť odvolacieho senátu 5T (rovnako tak v kauze tzv. Inšpekcie MV ), si predseda tohto senátu dovolí uviesť len jeden príklad:
V roku
2008 po verdikte Najvyššieho súdu Spojených štátov amerických v prípade
D.C. (District of Columbia) verzus Heller (týkal sa druhého dodatku ústavy
a práva jednotlivcov vlastniť zbraň - väčšinový názor písal sudca
spravodajca
Antonin Scalia – príklad aplikácie „doktríny orginalizmu“ v praxi) sudca federálneho odvolacieho súdu pre 7. obvod Richard Posner napísal dlhý článok v „The New Republic“ útočiaci na „originalizmus“Scaliu prirovnávajúc ho k prípadu Roe verzus Wade (týmto rozhodnutím Najvyššieho súdu Spojených štátov z roku 1973 boli legalizované potraty). Tento názorový konflikt vyvrcholil neskôr v rámci rozhodnutia a disentu sudcu Antonina Scaliu v prípade Arizona verzus United States z roku 2012, kedy sudca Richard Posner na adresu tohto disentu a jeho autora povedal, že: „v tejto časti jeho názoru to dáva imidž kampane“, narážajúc na jeho nedávno vydanú knihu– Making your case – (Ako si obhájiť prípad) s podtitulom – The art of persuading Judges (Umenie presvedčiť sudcov). Legenda Najvyššieho súdu Spojených štátov amerických a „orginalista“AntoninScalia reagoval na sudcu Richarda Posnera jemu príznačným spôsobom:
Scalia: On je odvolacím sudcom, však.
Wallace: Áno.
Scalia: On neposudzuje moje rozhodnutia, pokiaľ dobre viem.
Wallace: A Vy posudzujete jeho rozhodnutia?
Scalia: Presne tak to je.
Toto je prvý, ale zároveň aj posledný krát, čo odvolací senát 5T a jeho riadiaci predseda senátu takýmto „zamatovým“ spôsobom upozorňuje dotyčného sudcu krajského súdu, aby týmto „komentovaním“ rozhodnutí nadriadeného súdu viac neprekračoval svoje práva a povinnosti sudcu krajského súdu“.
Napriek tomu, že som pôvodne nechcel na tieto invektívy reagovať, predsa mi len nedá uviesť pár poznámok:
1/ na vyššie uvedených dôvodoch rozhodnutia najvyššieho súdu je nápadné to, že by sa v rozhodnutí súdu vôbec nemali nachádzať (a nielen tie).
Z ustanovenia § 168 ods. 1 Tr. por. je zrejmé, čo by malo odôvodnenie rozsudku obsahovať s tým, že súd by mal uviesť, ktoré skutočnosti vzal za dokázané, o ktoré dôkazy svoje skutkové zistenia opiera a s akými úvahami sa spravoval pri hodnotení vykonaných dôkazov, najmä ak si navzájom odporujú.Rovnako tak by sa mal súd vysporiadať s obhajobou obžalovaného a napokon vysvetliť svoje právne úvahy, ktorými sa spravoval.
Odôvodnenie rozhodnutia súdu celkom určite neslúži na to, aby sa v ňom sudca „vysporiadal“ s osobou, ktorá „mala tú drzosť“ odborne polemizovať v odbornom elektronickom časopise s jeho právnym názorom, ktorý vyslovil v nejakom svojom predchádzajúcom rozhodnutí a už vôbec neslúži na to, aby sa v ňom dávali „zamatové upozornenia“ (v podstate vyhrážky) v tom duchu, že je neprijateľné kriticky odborne polemizovať s rozhodnutiami najvyššieho súdu. Súd nemá čo zaťažovať procesné strany svojimi osobnými postojmi voči iným osobám, ohľadne ktorých cíti potrebu sa opakovane vymedzovať.
Každý sudca by sa mal vedieť pri písaní svojho rozhodnutia odosobniť, mal by vedieť prijať odbornú kritiku, či polemiku so svojimi právnymi názormi (ak to nevie, tak by mal zvážiť inú profesiu) a v odôvodnení svojho rozhodnutia sa venovať iba skutkovým a právnym okolnostiam posudzovaného prípadu. Rozhodnutia súdu by nemali byť zaťažované snahou uraziť toho, kto môj názor odborne kritizuje (napríklad tak, že ho označím za toho, čo píše na objednávku) a to len z dôvodu, že mi „došli“ odborné argumenty.
Inak celá skladba odôvodnenia rozsudku najvyššieho súdu vzbudzuje určité rozpaky. Najvyšší súd najskôr používa stručnú odbornú argumentáciu. Potom opisuje rozhodnutia ESLP a napokon prechádza na útoky voči konkrétnym osobám (napríklad mne) a nezabudne pourážať aj procesné strany (obhajcu obžalovaného označí za osobu, ktorá nevie čítať s porozumením, respektíve za osobu, ktorá túto schopnosť pribúdajúcim vekom postupne stratila a následne detinsky dospeje k záveru, že to je obhajca „kto sa riadne neoboznámil s rozhodnutím a kto to má popletené“ a nie súd). K ďalším tzv. „právnym“ argumentom použitým zo strany predsedu senátu v odôvodnení rozsudku možno spomenúť označenie tvrdení obžalovaného za tvrdenia „z ríše a teraz tú o červenej čiapočke“, ktorými nielen, že permanentne uráža (obžalovaný) orgány činné v trestnom konaní, ale hlavne zosmiešňuje sám seba“. Predseda senátu najvyššieho súdu v odôvodnení rozsudku dokonca aj špekuluje o tom kto mal byť konečným adresátom úplatku, pričom uvádza, že „v tomto smere skutočne platí priam legendárna veta bývalého policajného funkcionára „Oni vedia, že prečo aj my vieme, že prečo. Toľko stačí povedať, že my vieme, že oni vedia!“ Odvolací senát 5T k tomu len dodáva: „A my vieme. Nie tušíme. My skutočne vieme“.
Nič z vyššie uvedeného by nemalo byť súčasťou odôvodnenia rozhodnutia súdu a už vôbec nie odôvodnenia rozhodnutia najvyššieho súdu (ide skôr o nevydarenú statirickú esej, než odôvodnenie rozhodnutia súdu). Najmä argument použitím „červenej čiapočky“ a osočovaním procesných strán, či kohokoľvek iného by nemal byť súčasťou rozhodovacej činnosti súdov.
K tomu, ako by mala vyzerať právna argumentácia súdu ako aj práca s judikatúrou by som pre inšpiráciu odporučil odbornú publikáciu Bobek, M., Kuhn, Z. a kol.: Judikatura a právní argumentace, 2, přepracované a aktualizované vydání, Praha: Auditorium, 2013.
2/
Nie je mi jasné ako predseda senátu najvyššieho súdu dospel k záveru, že publikujem „objednané právne názory“. Doposiaľ som publikoval cca 40 článkov v odborných časopisoch, vydal som dve knihy a množstvo odborných článkov či rozhodnutí súdov som uverejnil aj na webe právne listy (polemizoval som pritom nielen s rozhodnutiami najvyššieho súdu, ale aj ústavného súdu, či ESLP). Až doteraz sa mi nestalo, že by ma niekto takto špekulatívne obvinil z písania na objednávku. Trestné právo ma zaujíma a preto o ňom píšem, pričom podstatou odbornej diskusie je aj polemika, či kritika iných právnych názorov a je bez významu, či sú obsiahnuté v odborných článkoch, publikáciách, respektíve v rozhodnutiach súdov.
Pokiaľ mi predseda senátu najvyššieho súdu v rozhodnutí vyčíta „obsesívnu potrebu“ komentovať rozhodnutia nadriadeného súdu, zvlášť odvolacieho senátu 5T, v ktorom je predseda senátu, tak to robím z vyššie prezentovaného záujmu o právny diskurz (bežne komentujem aj iné rozhodnutia iných súdov a to napríklad aj českých), do ktorého by sa mohol v odborných časopisoch, či na webe právnelisty.sk zapojiť aj riadiaci predseda senátu 5T najvyššieho súdu.
3/
Pokiaľ ide o moje „zamatové upozornenie“ (vyhrážku) zo strany predsedu senátu najvyššieho súdu, aby som viac svojím komentovaním rozhodnutí najvyššieho súdu neprekračoval svoje práva a povinnosti sudcu krajského súdu, tak je na škodu veci, že predseda senátu bližšie neuviedol, aké konkrétne povinnosti sudcu porušujem tým, že polemizujem na odbornej báze s rozhodnutiami najvyššieho súdu (ústavného súdu a podobne). Možno sa to dozviem z nejakého ďalšieho odôvodnenia rozhodnutia predsedu senátu najvyššieho súdu, ale zatiaľ som názoru, že je právom sudcu odborne publikovať a je aj podstatou slobodnej odbornej diskusie, že žiadny právny názor nie je nedotknuteľný a môže sa dostať „pod paľbu“ iných právnych argumentov.
Len pre úplnosť je potrebné dodať, že skutočnosť, že najvyšší súd je na vrchole hierarchie všeobecných súdov znamená len to, že jeho rozhodnutia je nutné rešpektovať. Neznamená však to, že rozhodntia najvyššieho súdu sú imúnne voči odbornej diskusii (polemike), prípadne, že by boli odborne nedotknuteľné. Polemika so závermi najvyššieho súdu (ústavného súdu, ESLP a podobne) nie je zakázaná (50. roky minulého storočia už hádam minuli). Myslím si, že je často potrebná a môže byť aj podnetná, nakoľko výklad práva posúva ďalej. Tak napríklad v Českej republike prebehla v časopise Trestněprávní revue v roku 2011 a 2012 odborná diskusia (polemika) medzi sudcom Najvyššieho súdu ČR prof. JUDr. Pavlom Šámalom Ph.D a sudcom Krajského súdu v Plzni JUDr. Pravoslavom Polákom, ktorá sa týkala rozhodovacej činnosti najvyššieho súdu, pričom obaja si vysvetlovali svoje rozdielne odborné postoje v článkoch (nie vo svojich rozhodnutiach) a nezadalo sa, že by ich to urážalo. Aktuálne možno spomenúť aj kritiku uznesenia Najvyššieho súdu ČR v článku Mgr. Vladimíra Hackla s názvom „Několik polemických poznámek k pojmu „hnutí“ a k otázke podjatosti ve světle usnesení Nejvyššího soudu sp. zn. 8 Tdo/819/2015“, ktorý bol publikovaný v časopise Státní zastupitelství č. 6/2018.
Uvedenie „príhody“ so sudcom Antonínom Scaliom (inak právne názory tohto bývalého sudcu Najvyššieho súdu USA boli pomerne často terčom odbornej kritiky a taktiež sa nezdá, že by mu to nejako vadilo, či bránilo viesť odbornú diskusiu, respektíve, že by bolo zakázané debatovať o právnych názoroch sudcov Najvyššieho súdu USA – k uvedenému pozri bližšie napríklad Dostál, M.: Tři výročí Antónia Scalii, Právník č. 7/2016), ktorá je obsiahnutá v odôvodnení rozhodnutia najvyššieho súdu je zrejme poukazom na to, že len nadriadený súd môže posudzovať rozhodnutia podriadeného súdu a nie naopak. Toto však nikto nespochybňuje. V konečnom dôsledku to nie je Krajský súd v Bratislave ako súd podriadený, ktorý by polemizoval s rozhodnutiami najvyššieho súdu vo svojích rozhodnutiach, ale je to sudca, ktorý tak koná prostredníctvom článkov, či stručných komentárov v rámci odbornej diskusii na odbornom fóre (možno trestom za moju publikačnú činnosť bude teraz rušenie rozhodnutí vo veciach, v ktorých som predsedal v dovolacom konaní).
Namiesto záveru si dovolím citovať známeho prvorepublikového advokáta JUDr. Jaroslava Mellana:
„Nejsem z těch, kdož čtou judikáty vkleče. Judikatura není nic víc než subjektivní názor více méně objektivních jednotlivcu“.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.