Skutková podstata "efkovej krádeže" a pokus o definovanie jej právneho rácia

Publikované: 13. 11. 2011, čítané: 18062 krát
 

 


1. Úvod

Člá­nok sa po­kú­sil uro­biť poh­ľad na ús­ka­lia skut­ko­vej pod­sta­ty tres­tné­ho či­nu krá­de­že v jej zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na, resp. v šir­šom kon­texte § 212 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na, a sú­čas­ne poh­ľad na inter­pre­tač­né vý­kla­do­vé pra­vid­lá všeo­bec­nej čas­ti Tres­tné­ho zá­ko­na   § 128 ods.5 Tres­tné­ho zá­ko­na a § 125 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na. Vý­klad pred­met­ných no­riem je vy­ko­na­ný v ob­sa­hu člán­ku vo svet­le práv­ne­ho po­ní­ma­nia auto­ra ako ob­haj­cu

Vlas­tníc­tvo, vlas­tníc­ke prá­va a ich ochra­na je v prie­re­ze vý­vo­ja spo­loč­nos­ti vý­znam­ným práv­nym in­šti­tú­tom, kto­ré­mu sa v ne­ma­lej mie­re ve­no­va­la a aj v sú­čas­nos­ti ve­nu­je zvý­še­ná po­zor­nosť laic­kej a od­bor­nej ve­rej­nos­ti. Svo­ju pod­sta­tu na­do­bud­lo vlas­tníc­ke prá­vo už v sta­ro­ve­kých práv­nych sys­té­moch, pri­čom vr­chol práv­nej re­ne­san­cie pri­nie­slo rím­ske prá­vo a je­ho práv­ne in­šti­tú­ty a nás­led­ne v No­vo­ve­ku euro­pei­zá­cia rím­ske­ho práv­ne­ho sys­té­mu. Sú­čas­ne s vý­vo­jom jed­not­li­vých práv­nych in­šti­tú­tov vec­né­ho prá­va a zá­väz­ko­vé­ho prá­va, kto­ré sú bu­do­va­né na prin­cí­poch vlas­tníc­ke­ho prá­va, sa práv­ny sys­tém a sub­jek­ty ma­jú­ce moc ho ov­plyv­niť, sna­ži­li za­viesť pri­már­ne pros­tried­ky ochra­ny vlas­tníc­ke­ho prá­va, kto­ré by slú­ži­li ako ele­men­ty ochra­ny jed­not­li­vých zlo­žiek vlas­tníc­tva.

Spo­loč­nosť po­čas vý­vo­ja vy­nak­la­da­la práv­ne úsi­lie na do­siah­nu­tie ta­ké­ho po­zi­tív­ne­ho efek­tu, aby sa vy­tvo­ri­la práv­na sieť ochra­ny vlas­tníc­tva. Úče­lom toh­to člán­ku nie je his­to­ric­ký prie­rez vý­vo­ja ci­vil­ných in­šti­tú­tov, ale pou­ká­za­nie na in­šti­tú­ty ve­rej­né­ho prá­va, kon­krét­ne na in­šti­tút tres­tné­ho či­nu krá­de­že, v kon­texte je­ho struč­né­ho vý­vo­ja a naj­mä pou­ká­za­nie na bez­bre­hé práv­ne in­šti­tu­cio­na­li­zo­va­nie tres­tné­ho či­nu krá­de­že pod­ľa ust. § 212 ods. 2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na. Cie­ľom je pou­ká­za­nie na ne­sys­té­mo­vé za­ve­de­nie toh­to in­šti­tú­tu ako us­ta­no­ve­nia  zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty do Tres­tné­ho zá­ko­na, kto­ré ne­má opo­ru v his­to­ric­kom ma­te­riál­nom pra­me­ni na­šich a európ­skych tres­tných kó­dexov a ide o in­šti­tút, kto­rý tú­to spo­loč­nosť kri­mi­na­li­zu­je.

Krá­dež je v spo­loč­nos­ti vo svet­le práv­nom, ako aj mo­rál­nom, ne­že­la­ným ja­vom, a pre­to sa spo­loč­nosť sna­ží ta­ké­to pre­ja­vy eli­mi­no­vať. Naj­účin­nej­ší­mi nás­troj­mi, kto­ré tvo­ria kos­tru ochra­ny pred ta­ký­mi­to jav­mi sú práv­ne nás­tro­je v ob­las­ti ci­vil­né­ho, správ­ne­ho a tres­tné­ho prá­va. Cha­rak­ter tres­tné­ho prá­va, kto­rý je za­lo­že­ný na tzv. prin­cí­pe „sieť­ky“ ale­bo „lie­vi­ka“ zna­me­ná, že spo­loč­nosť pri reš­pek­to­va­ní zá­klad­ných ľud­ských práv a slo­bôd mu­sí vy­uží­vať ta­ké pros­tried­ky ochra­ny, kto­ré sú pri­me­ra­né úče­lu, pri­čom pros­tried­ky tres­tné­ho prá­va mu­sia pred­sta­vo­vať zdr­žan­li­vé a se­kun­dár­ne as­pek­ty a nes­mú byť vy­ná­ša­né do pries­to­ru kde pos­ta­ču­je zá­sah ci­vil­né­ho ale­bo správ­ne­ho prá­va. Us­ta­no­ve­nie § 212 ods. 2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na ten­to prin­cíp zďa­le­ka ne­reš­pek­tu­je a je­ho do­sah k práv­nej ref­lexii je neú­mer­ný úče­lu, kto­rý sa ním sle­du­je.

Zá­klad­ná cha­rak­te­ris­ti­ka tres­tné­ho či­nu krá­de­že sa v sú­čas­nom tres­tnom prá­ve us­tá­li­la na de­fi­nič­ných pr­vkoch poj­mu vlas­tníc­tvo, poj­mu vec a pris­vo­je­nie si cu­dzej ve­ci for­mou zmoc­ne­nia sa. Trest­ný zá­kon v ust. § 130 de­fi­nu­je po­jem vec, a rov­na­ko de­fi­nu­je slo­ves­ný vid pris­vo­je­nie si ve­ci. Tie­to de­fi­nič­né pr­vky v ta­kom­to kon­texte Tres­tné kó­dexy účin­né pred 01.01.2006 poz­na­li len v prie­re­ze us­tá­le­nej roz­ho­do­va­cej praxe sú­dov a nás­led­ne dok­tri­nál­nych vý­kla­dov. Na ich zá­kla­de bo­li za­de­fi­no­va­né ako le­gál­ne poj­my v Tres­tnom zá­ko­ne účin­nom po 01.01.2006, ako aj pri iných in­šti­tú­toch mi ne­dá nes­po­me­núť, že sys­té­mo­vé za­ra­de­nie tých­to le­gál­nych poj­mov do Tres­tné­ho zá­ko­na bez­po­chy­by nie je naj­šťas­tnej­ším rie­še­ním (av­šak to by bol len veľ­mi ma­lý ne­dos­ta­tok sú­čas­nej práv­nej úp­ra­vy).

Trest­ný čin krá­de­že bol z hľa­dis­ka od­bor­nej ve­rej­nos­ti pod­ro­be­ný nie jed­nej práv­nej ana­lý­ze, a pre­to za­mýš­ľa­nie sa nad zá­klad­ný­mi in­šti­tu­cio­nál­ny­mi pros­tried­ka­mi tres­tné­ho či­nu krá­de­že by bo­lo nad roz­sah niž­šie uve­de­ných úvah, a pre­to sa ni­mi ne­bu­dem bliž­šie za­obe­rať, na­koľ­ko sú v od­bor­nej ve­rej­nos­ti zná­me.

2. Zá­klad­né úva­hy o „ef­ko­vej krá­de­ži“ v kon­texte pries­tup­ko­vej re­ci­dí­vy

Je pot­reb­né mať na zre­te­li práv­nu sku­toč­nosť, že § 212 ods. 2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na je zá­klad­nou skut­ko­vou pod­sta­tou krá­de­že aj na­priek je­ho sys­té­mo­vé­mu za­ra­de­niu. Je rov­na­ko ako § 212 ods. 1 Tres­tné­ho zá­ko­na zá­klad­nou skut­ko­vou pod­sta­tou, kto­rú od ods. 1 od­li­šu­je cha­rak­ter ob­jek­tu ale­bo ob­jek­tív­nej strán­ky. Písm. a) a písm. b) ods. 2 sú špe­ciál­ne čo do ob­jek­tív­nej strán­ky (ko­na­nie) a písm. c) až písm. e) sú špe­ciál­ne čo do ob­jek­tu (vec). Ust. písm. f) sa už v tom­to pries­to­re vy­my­ká zá­klad­né­mu in­šti­tu­cio­nál­ne­mu roz­de­le­niu a za­vá­dza pr­vok sub­jek­tu so špe­ci­fic­kým pos­ta­ve­ním. Aj tá­to roz­diel­nosť ako bu­de niž­šie roz­ve­de­né spô­so­bu­je ne­sys­té­mo­vé za­ra­de­nie toh­to us­ta­no­ve­nia do Tres­tné­ho zá­ko­na.

Ust. § 212 ods. 2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na znie „rov­na­ko ako   v ods. 1 sa pot­res­tá (od­ňa­tím slo­bo­dy až na 2 ro­ky), kto si pris­vo­jí cu­dziu vec, tým že sa jej zmoc­ní a bol za ob­dob­ný čin v pred­chá­dza­jú­cich dva­nás­tich me­sia­coch pos­tih­nu­tý“. Skut­ko­vú pod­sta­tu je pot­reb­né roz­čle­niť, pri­čom ob­jek­tom je cu­dzia vec, kto­rej hod­no­ta mô­že byť niž­šia ako ma­lá, ob­jek­tív­na strán­ka spo­čí­va v pris­vo­je­ní si cu­dzej ve­ci for­mou zmoc­ne­nia sa, sub­jek­tom je kto­koľ­vek (spĺňa­jú­ci de­fi­nič­ný cha­rak­ter pá­cha­te­ľa – prí­čet­nosť, vek a iné)a z hľa­dis­ka sub­jek­tív­nej strán­ky je na mies­te úmy­sel pria­my (do­lus di­rec­tus). Do ob­jek­tív­nej strán­ky a sub­jek­tu je za­ve­de­ný pr­vok, kto­rý spo­čí­va v tom, že pá­cha­teľ bol za ob­dob­ný čin v pred­chá­dza­jú­cich 12 me­sia­coch pos­tih­nu­tý.

Trest­ný zá­kon v us­ta­no­ve­ní § 128 ods. 5 le­gál­ne de­fi­nu­je kto sa po­va­žu­je za pos­tih­nu­té­ho za ob­dob­ný čin, pri­čom sa ním ro­zu­mie ten, ko­mu bo­la za ob­dob­ný čin ulo­že­ná san­kcia ale­bo iné opat­re­nie za pries­tu­pok ale­bo iný ob­dob­ný de­likt. To nep­la­tí, ak je ulo­že­ná san­kcia ale­bo iné opat­re­nie za­hľa­de­né. Z uve­de­né­ho vy­plý­va, že ak oso­ba spá­cha inak pries­tu­pok na úse­ku ma­jet­ku v zmys­le ust. § 50 zá­ko­na čís­lo 372/1990 Zb. o pries­tup­koch v zne­ní nes­kor­ších pred­pi­sov, a ta­ká­to oso­ba už bo­la pred tým­to spá­cha­ním pries­tup­ku za ob­dob­ný čin pos­tih­nu­tá v pred­chá­dza­jú­cich 12 me­sia­coch, t.j. bo­la jej ulo­že­ná san­kcia, spá­cha­la trest­ný čin krá­de­že pod­ľa ust. § 212 ods. 2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na. V prí­pa­de, ak by tá­to oso­ba, kto­rá spá­cha­la pries­tu­pok na úse­ku ma­jet­ku ne­bo­la v pred­chá­dza­jú­cich 12 me­sia­coch pos­tih­nu­tá za ob­dob­ný čin, iš­lo by len o pries­tu­pok na úse­ku ma­jet­ku. Hlav­ným de­fi­nič­ným kri­té­riom ust. písm. f) je ok­rem pris­vo­je­nia si cu­dzej ve­ci zmoc­ne­ním sa (ak ide o vec hod­no­ty niž­šej ako ško­da ma­lá) znak kto­rý sa per­so­ni­fi­ku­je u pá­cha­te­ľa, a to je­ho pos­tih­nu­tie za ob­dob­ný čin v pred­chá­dza­jú­cich 12 me­sia­coch.

Zá­ko­no­dar­ca ne­po­chyb­ne za­vie­dol do zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty ako po­vin­ný taxatív­ny znak pred­chá­dza­jú­ce pos­tih­nu­tie za ob­dob­ný čin, naj­mä pries­tu­pok ale­bo správ­ny de­likt. Z uve­de­né­ho vy­plý­va, že u oso­by, kto­rá bo­la prá­vop­lat­ne uz­na­ná vin­nou za spá­chanie pries­tup­ku a bo­la jej v pries­tup­ko­vom ale­bo správ­nom ko­na­ní ulo­že­ná san­kcia, t.j. tá­to oso­ba bo­la pod­ro­be­ná ko­na­niu pred správ­nym or­gá­nom, (v kto­rom ne­ma­la rov­na­ké pos­ta­ve­nie ako správ­ny or­gán, t.j. stra­na v ko­na­ní), je v prí­pa­de, ak sa v uve­de­nom ča­se 12 me­sia­cov do­pus­tí opä­tov­ne pries­tup­ku, vza­tá sku­toč­nosť jej pred­chá­dza­jú­ce­ho pos­tih­nu­tia za znak zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty. Prá­vop­lat­né pos­tih­nu­tie za pries­tu­pok je zna­kom zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty, t.j. pries­tup­ko­vá re­ci­dí­va je po­vý­še­ná na stu­peň ta­kej zá­važ­nos­ti vo for­mál­nom po­ní­ma­ní, že ide o trest­ný čin krá­de­že.

Úče­lom ta­kej­to práv­nej úp­ra­vy bo­lo za­me­dziť pá­chaniu pries­tup­kov, kto­ré ne­bo­lo mož­né pos­ti­ho­vať ako tres­tné či­ny krá­de­že (z dô­vo­du, že od­cu­dze­né ve­ci ne­bo­li as­poň hod­no­ty ma­lej (nie ne­patr­nej), resp. neš­lo o vlá­ma­nie a iné), a pre­to zá­ko­no­dar­ca pris­tú­pil k po­vý­še­niu pries­tup­ko­vej re­ci­dí­vy vo vy­me­dze­nom ob­do­bí 12 me­sia­cov na trest­ný čin krá­de­že. Účel svä­tí pros­tried­ky je je­den z vý­ro­kov práv­ne­ho fi­lo­zo­fa Ni­ko­lu Ma­cia­velli­ho, kto­rý je ži­vý a pou­ži­teľ­ný aj v sú­čas­nom práv­nom svet­le. Zá­ko­no­dar­ca vi­del účel, ale pros­trie­dok sa úče­lu mi­nul. Je bez­bre­hé a naiv­né si my­slieť, že tres­tné prá­vo hmot­né je ten svä­tý práv­ny pros­trie­dok, kto­rý po­mô­že a za­me­dzí pá­chaniu pries­tup­kov na úse­ku ma­jet­ku. Je­di­ným vý­sled­kom, kto­rý sa tým­to ne­sys­té­mo­vým kro­kom do­sia­hol je neú­mer­né za­ťa­že­nie or­gá­nov čin­ných v tres­tnom ko­na­ní ba­nál­nou kri­mi­na­li­tou, kto­rú aj na­priek prí­tom­nos­ti ad­ver­zných spô­so­bov tres­tné­ho ko­na­nia, je nut­né me­ri­tór­ne roz­hod­núť. Ďal­ším zna­kom toh­to ne­sys­té­mo­vé­ho opat­re­nia je uk­la­da­nie ne­pod­mie­neč­ných tres­tov od­ňa­tia slo­bo­dy ich pá­cha­te­ľom, pri­čom vo veľ­kej väč­ši­ne prí­pa­dov hra­ni­čia­cim is­to­te je štruk­tú­ra pá­cha­te­ľov, tzv. „ef­ko­vých krá­de­ží“ oso­by róm­skej ná­rod­nos­ti a oso­by bez tr­va­lé­ho po­by­tu, tzv. „bez­do­mov­ci“. Uk­la­da­nie ne­pod­mie­neč­ných tres­tov od­ňa­tia slo­bo­dy je sa­moz­rej­me spo­je­né so za­ťa­že­ním štát­ne­ho roz­poč­tu, kto­rý je pre­važ­ne tvo­re­ný v príj­mo­vej čas­ti z da­ňo­vej ka­pi­to­ly.

Za­ve­de­nie pries­tup­ko­vej re­ci­dí­vy ako zna­ku tres­tné­ho či­nu krá­de­že má svoj do­sah naj­mä v ust. § 128 ods. 5 Tres­tné­ho zá­ko­na, kto­rý le­gál­ne de­fi­nu­je pos­tih­nu­tie za ob­dob­ný čin (viď. vy­ššie). Pred­met­né pos­tih­nu­tie je de­fi­no­va­né ulo­že­ním san­kcie ale­bo ulo­že­nie iné­ho opat­re­nia za pries­tu­pok ale­bo iný ob­dob­ný de­likt. V prí­pa­de, ak má­me na zre­te­li pries­tup­ky na úse­ku ma­jet­ku, kto­ré pred­sta­vu­jú 99% prí­pa­dov toh­to dru­hu, je nut­né ap­li­ko­vať zá­kon 372/1990 Zb. o pries­tup­koch.

Zá­kon o pries­tup­koch ne­poz­ná in­šti­tút upus­te­nia od ulo­že­nia san­kcia, a pre­to je de­fi­no­va­nie oso­by pos­tih­nu­tej za ob­dob­ný čin cez prie­rez ulo­že­nej san­kcie ne­kon­for­mné a ob­so­len­tné. Čo je však om­no­ho dô­le­ži­tej­šie je ust. pos­led­nej ve­ty § 128 ods. 5 Tres­tné­ho zá­ko­na, kto­rá v se­be sub­su­mu­je vý­klad ke­dy nej­de o pos­tih­nu­tú oso­bu za ob­dob­ný čin, a to je v prí­pa­de, ak je ulo­že­ná san­kcia ale­bo iné opat­re­nie za­hla­de­né (ide o po­jem to nep­la­tí). Zá­kon o pries­tup­koch in­šti­tút za­hla­de­nia ulo­že­nej san­kcie ale­bo opat­re­nia ne­poz­ná vô­bec, a pre­to v prí­pa­de pries­tup­kov na úse­ku ma­jet­ku nie je mož­né ho­vo­riť o tom, že sa san­kcia ale­bo pries­tu­pok za­hla­di­li. Na­tís­ka sa pre­to otáz­ka ke­dy je san­kcia ale­bo iné opa­re­nie pod­ľa zá­ko­na o pries­tup­koch za­hla­de­né? Zá­kon o pries­tup­koch tú­to si­tuáciu ne­rie­ši a pri­tom ide o kľú­čo­vú otáz­ku exkul­pá­cie sa zo spá­chania tres­tné­ho či­nu, tzv. „ef­ko­vej krá­de­že“.

Vo väč­ši­ne prí­pa­dov je za pries­tu­pok na úse­ku ma­jet­ku ulo­že­né v blo­ko­vom ale­bo roz­kaz­nom ko­na­ní san­kcia v po­do­be po­ku­ty ale­bo po­kar­ha­nia. V prí­pa­de po­ku­ty ide o fi­nan­čnú san­kciu, kto­rú je oso­ba prá­vop­lat­ne uz­na­ná vin­nou z pries­tup­ku po­vin­ná uh­ra­diť na zá­kla­de vy­ko­na­teľ­né­ho ti­tu­lu (prá­vop­lat­né­ho roz­hod­nu­tia). Ak oso­ba ta­kú­to po­ku­tu uh­ra­dí s vy­uži­tím ana­ló­gie le­gis Zá­ko­na o pries­tup­koch a Tres­tné­ho zá­ko­na je nut­né po­va­žo­vať san­kciu za vy­ko­na­nú a za­pla­te­ním za za­hla­de­nú. Ust. § 128 ods. 5 pos­led­ná ve­ta Tres­tné­ho zá­ko­na je pre­to nut­né vy­lo­žiť s pou­ži­tím ana­ló­gie prá­va, pri­čom ak zá­ko­no­dar­ca pri­jí­mal ust. o „ef­ko­vých krá­de­žiach“ mal to­mu pri­me­ra­ne  up­ra­viť aj jed­not­li­vé in­šti­tú­ty pries­tup­ko­vé­ho prá­va. V prí­pa­de, ulo­že­nia san­kcie po­kar­ha­nia je ta­ká­to san­kcia pod­ľa môj­ho ná­zo­ru za­hla­de­ná sa­mot­ným na­do­bud­nu­tím prá­vop­lat­nos­ti roz­hod­nu­tia, kto­ré san­kciu ob­sa­hu­je, t.j. oka­mi­hom ke­dy sa ta­ké­to roz­hod­nu­tie dos­ta­ne do dis­po­zič­nej sfé­ry pá­cha­te­ľa pries­tup­ku. Pri tej­to san­kcii však ana­ló­giu prá­va s pou­ži­tím Tres­tné­ho zá­ko­na nie je mož­né účel­ne pou­žiť snáď len s pri­hliad­nu­tím § 108 Tres­tné­ho zá­ko­na, a pre­to vy­vstá­va v tom­to sme­re ur­či­té práv­ne vá­kuum.

Ust. § 128 ods. 5 Tres­tné­ho zá­ko­na je veľ­mi dô­le­ži­tým ust. z hľa­dis­ka prá­va ob­ha­jo­by osôb, kto­ré sú ob­vi­ne­né z tzv. „ef­ko­vej krá­de­že“, a pre­to je nut­né skú­mať ten­to znak skut­ko­vej pod­sta­ty aj z pro­ces­né­ho hľa­dis­ka naj­mä tr­vať na tom, aby v tres­tnom spi­se ok­rem prá­vop­lat­né­ho a vy­ko­na­teľ­né­ho roz­hod­nu­tia za ob­dob­ný čin, t.j. za pr­vý pries­tu­pok v ča­so­vom roz­me­dzí 12 me­sia­cov, bo­la aj lis­ti­na ale­bo iný dô­kaz­ný pros­trie­dok preu­ka­zu­jú­ci či san­kcia ulo­že­ná tým­to roz­hod­nu­tím je za­hla­de­ná (vy­ko­na­ná a pod.). Vo veľ­kom množ­stve prí­pa­dov dô­kaz­ný pros­trie­dok oh­ľa­dom za­hla­de­nia v tres­tných spi­soch ab­sen­tu­je a mô­že za­lo­žiť v prí­pa­de prá­vop­lat­ných roz­sud­kov a roz­hod­nu­tí mi­mo­riad­ne op­ra­ve­né pros­tried­ky, kto­ré mô­žu viesť k os­lo­bo­dzu­jú­cim roz­sud­kom ale­bo k za­sta­ve­niu tres­tné­ho stí­ha­nia.

3. Poh­ľad v praxeolo­gic­kom svet­le

Pri poh­ľa­de na ust. § 212 ods. 2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na k ust.    § 128 ods. 5 Tres­tné­ho zá­ko­na je nut­né dô­vo­diť, že ak oso­ba ne­zap­la­tí po­ku­tu za pr­vý pries­tu­pok a v 12 me­sia­coch od ulo­že­nia tej­to san­kcie spá­cha no­vý pries­tu­pok, je spá­chanie toh­to dru­hé­ho pries­tup­ku spo­lu so spá­cha­ním pr­vé­ho pries­tup­ku, a sú­čas­ne s ne­zap­la­te­ním po­ku­ty za pr­vý pries­tu­pok, po­vý­še­né na trest­ný čin krá­de­že. Ak, ale oso­ba pá­cha­te­ľa pr­vé­ho pries­tup­ku pred spá­cha­ním dru­hé­ho pries­tup­ku san­kciu ulo­že­nú za spá­chanie pr­vé­ho pries­tup­ku uh­ra­dí, vy­ko­ná tým san­kciu, čím sa tá­to ulo­že­ná san­kcia za­hla­dí a spá­chanie prí­pad­né­ho ďal­šie­ho pries­tup­ku v 12 me­sač­nej le­ho­te od ulo­že­nej san­kcie za pr­vý pries­tu­pok už nie je tres­tným či­nom krá­de­že, ale zno­va len pries­tup­kom. Zá­ko­no­dar­ca te­da ne­pria­mo nú­ti pá­cha­te­ľov pries­tup­ku san­kcie, naj­mä po­ku­ty uh­ra­diť. Uve­de­né je mož­no chá­pať ako „vy­die­ra­nie zo stra­ty štá­tu“, resp. pou­ži­tie pros­tried­kov tres­tné­ho prá­va na vý­kon roz­hod­nu­tia o ulo­že­ných san­kciách v pries­tup­ko­vom ko­na­ní. Štát pou­žil a pou­ží­va tres­tné prá­vo hmot­né na vy­mo­že­nie po­kút za pries­tup­ky, a to aj na­priek to­mu, že v ob­las­ti ci­vil­né­ho prá­va pro­ces­né­ho sú prí­tom­né dos­ta­toč­né pros­tried­ky vý­ko­nu roz­hod­nu­tia. Je zrej­mé, že hroz­ba tres­tným či­nom je účin­nej­šia ako vý­kon roz­hod­nu­tia, av­šak v práv­nom a de­mok­ra­tic­kom štá­te nep­rí­pus­tná.

Ok­rem vy­ššie spo­me­nu­tej práv­nej ano­má­lie je nut­né pou­ká­zať na to, že zna­kom skut­ko­vej pod­sta­ty „ef­ko­vej krá­de­že“ je pries­tup­ko­vá re­ci­dí­va, t.j. znak pred­chá­dza­jú­ce­ho pos­tih­nu­tia za iný sku­tok ako trest­ný čin. Z uve­de­né­ho vy­plý­va, že zna­kom zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty je to, že pá­cha­teľ (sub­jekt) spá­chal v mi­nu­lom ča­so­vom prie­re­ze ur­či­tý sku­tok, kto­rý však sám zá­ko­no­dar­ca ne­po­va­žu­je za trest­ný čin. Mno­hé európ­ske kra­ji­ny re­for­mo­va­li svo­je tres­tné kó­dexy tak, aby tres­tnop­ráv­na re­ci­dí­va (špe­ciál­na re­ci­dí­va) bo­la zna­kom len kva­li­fi­ko­va­nej skut­ko­vej pod­sta­ty tres­tných či­nov. Je sna­hou euro­pei­zá­cie a za­ve­de­nie euro­kom­for­mné­ho vý­kla­du tres­tných kó­dexov v čo naj­šir­šom me­rad­le ob­me­dziť ako znak zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty pries­tup­ko­vú re­ci­dí­vu. Tres­tná re­ci­dí­va sa stá­va zna­kom zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty len pri napl­ne­ní ďal­šie­ho ob­li­ga­tór­ne­ho zna­ku skut­ko­vej pod­sta­ty tres­tné­ho či­nu.

Aj čes­ká práv­na úp­ra­va, kto­rá je v prie­re­ze k na­šej práv­nej úp­ra­ve naj­bliž­šia, v ust. § 247 ods. 1 písm. e) Tres­tné­ho zá­ko­na pou­ží­va len špe­ciál­nu tres­tnú re­ci­dí­vu ako znak zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty. Náš zá­ko­no­dar­ca však išiel ďa­lej a bez uvá­že­nia po­jal pries­tup­ko­vú re­ci­dí­vu za znak zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty, pri­čom ta­ká­to úp­ra­va ne­má opo­ru a vy­my­ká sa štan­dar­du európ­skych tres­tných kó­dexov. Z hľa­dis­ka spo­me­nu­tej čes­kej práv­nej úp­ra­vy je pot­reb­né si všim­núť aj úp­ra­vu ča­so­vej hra­ni­ce tres­tnej re­ci­dí­vy, kto­rá je 3 ro­ky a úp­ra­vu tzv. „pos­tih­nu­tia za ta­ký čin“ (nie ob­dob­ný čin ako u nás), ta­ký čin zna­me­ná tres­tná re­ci­dí­va, pri­čom je via­za­ná na od­sú­de­nie ale­bo pot­res­ta­nie za trest­ný čin. Ta­ká­to úp­ra­va ne­po­chyb­ne vý­kla­dom za­kla­dá je­di­neč­nosť pos­tu­pu pod­ľa Tres­tné­ho zá­ko­na bez nut­nos­ti pou­ží­vať ana­ló­giu prá­va, a rov­na­ko pred­sta­vu­je bez­tres­tnosť v prí­pa­de za­hla­de­ných od­sú­de­ní v zmys­le ust. § 50 ods. 2 k ust. § 55 ods. 4 Tres­tné­ho zá­ko­na účin­né­ho v Čes­kej re­pub­li­ke.

Ust. up­ra­vu­jú­ce „ef­ko­vé krá­de­že“ v na­šom Tres­tnom zá­ko­ne pri­ná­ša v praxi nie­ke­dy až zvláš­tne hmot­nop­ráv­ne si­tuácie spo­čí­va­jú­ce v tom, že ak pá­cha­teľ, kto­rý sa po­va­žu­je za pos­tih­nu­té­ho v 12 me­sač­nej do­be, od ulo­že­nia san­kcie za pr­vý pries­tu­pok a spá­cha ďal­ší a kaž­dý nas­le­du­jú­ci pries­tu­pok, pá­cha trest­ný čin krá­de­že pod­ľa ust. § 212 ods. 2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na.

Ná­zor Ge­ne­rál­nej pro­ku­ra­tú­ry SR v tom­to sme­re je vo vy­ššie naz­na­če­nom kon­texte, pri­čom roz­ho­du­jú­cim kri­té­riom je naj­mä hra­ni­ca 12 tich me­sia­cov ale­bo od­sú­de­nie za ta­ký čin, t.j. tres­tná re­ci­dí­va pod­ľa ust. § 212 ods. 2 písm. f), ods. 3 písm. b) Tres­tné­ho zá­ko­na. Pod­ľa môj­ho ná­zo­ru, ak niek­to spá­cha ďal­ší pries­tu­pok v 12 me­sač­nom hra­nič­nom ča­so­vom kri­té­riu od pos­tih­nu­tia za pr­vý pries­tu­pok, je nut­né po­va­žo­vať tre­tí a ďal­ší pries­tu­pok len za čias­tko­vé úto­ky pok­ra­čo­va­cie­ho tres­tné­ho či­nu krá­de­že k úto­ku čís­lo dva, te­da tzv. dru­hé­mu pries­tup­ku, kto­rý nas­le­do­val po pos­tih­nu­tí za pr­vý pries­tu­pok (pri spl­ne­ní zna­kov pod­ľa ust. § 122 ods. 10 tres­tné­ho zá­ko­na). Roz­de­ľu­jú­cim de­fi­nič­ným zna­kom mô­že byť len ozná­me­nie vzne­se­nia ob­vi­ne­nia pod­ľa ust. § 122 ods. 13 Tres­tné­ho zá­ko­na. Na tom­to zá­kla­de mám za to, že dru­hý a ďal­šie pries­tup­ky spá­cha­né v pred­met­ných 12 me­sia­coch tým is­tým pá­cha­te­ľom sú čias­tko­vý­mi útok­mi pok­ra­čo­va­cie­ho tres­tné­ho či­nu krá­de­že, te­da sú len jed­ným tres­tným či­nom. Spá­chanie pries­tup­ku po pred­met­ných 12 me­sia­coch je zno­va len pries­tup­kom aj na­priek pred­chá­dza­jú­ce­mu pos­tih­nu­tiu.

V tom­to vý­kla­de je mož­né pok­ra­čo­vať ďa­lej a za­me­rať svo­ju po­zor­nosť na tú sku­toč­nosť, že ak pá­cha­teľ, kto­rý bol pos­tih­nu­tý za pries­tu­pok, spá­cha v 12 me­sia­coch od pos­tih­nu­tia dru­hý a ďal­šie pries­tup­ky, kto­ré by bo­li pod­ľa pertrak­to­va­né­ho ná­zo­ru Ge­ne­rál­nej pro­ku­ra­tú­ry SR k pr­vé­mu pries­tup­ku tres­tný­mi čin­mi, je pot­reb­né dať do po­zor­nos­ti, že ta­ký­to vý­klad by mal za nás­le­dok tú sku­toč­nosť, že pos­tih­nu­tie za pr­vý pries­tu­pok (t.j. pos­tih­nu­tie za ob­dob­ný čin) by bo­lo dva a viac krát vza­té na ťar­chu pá­cha­te­ľo­vi pri pá­cha­ní dru­hé­ho a ďal­šie­ho pries­tup­ku, to zna­me­ná, že jed­na a tá is­tá sku­toč­nosť, t.j. pre­chá­dza­jú­ce pos­tih­nu­tie, by pri­ťa­ži­lo to­mu is­té­mu pá­cha­te­ľo­vi dva a viac krát, a to tak, že dva a viac krát by za­lo­ži­lo tres­tnop­ráv­nu zod­po­ved­nosť za dva a viac tres­tných či­nov krá­de­že pod­ľa ust. § 212 ods. 2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na (ale­bo dva a viac čias­tko­vých úto­kov pok­ra­čo­va­cie­ho tres­tné­ho či­nu).

Naz­na­če­ný vý­klad ad ab­sur­dum za­kla­dá nut­nosť po­su­dzo­va­nia dru­hé­ho a ďal­šie­ho pries­tup­ku ako čias­tko­vých úto­kov tres­tné­ho či­nu krá­de­že pod­ľa ust. § 212 ods. 2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na. V prí­pa­de, ak nas­ta­ne v 12 me­sač­nej ča­so­vej osi de­lia­ce kri­té­rium, kto­ré od­čle­ní ta­ké­to čias­tko­vé úto­ky na sa­mos­tat­né tres­tné či­ny, t.j. nas­ta­ne prí­pad vzne­se­nia ob­vi­ne­nia (ozná­me­nia) nap­rík­lad, ak pá­cha­teľ spá­cha dru­hý a tre­tí pries­tu­pok v roz­me­dzí 2 me­sia­cov od pos­tih­nu­tia za pr­vý pries­tu­pok (a sa­moz­rej­me nie je san­kcia za­hla­de­ná) a za tie­to dva čias­tko­vé úto­ky (t.j. za dru­hý a tre­tí pries­tu­pok) mu je ozná­me­né vzne­se­nie ob­vi­ne­nia za pok­ra­čo­va­cí trest­ný čin krá­de­že pod­ľa ust. § 212 ods. 2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na, a nás­led­ne v tre­ťom, štvr­tom ale­bo nas­le­du­jú­com me­sia­ci spá­cha štvr­tý a ďal­ší pries­tu­pok po pred­met­nom ozná­me­ní o vzne­se­ní ob­vi­ne­nia, pri­chá­dza do pop­re­dia vy­ššie spo­me­nu­tá prob­le­ma­ti­ka dvo­ji­té­ho pri­ťa­že­nia, t.j. prob­le­ma­ti­ka dva krát vza­tej rov­na­kej sku­toč­nos­ti za znak tres­tné­ho či­nu u tej is­tej oso­by.

Mám za to, že ak je us­tá­le­ný jed­not­ne trest­ný čin krá­de­že pod­ľa písm. f), t.j. ak je prí­tom­né pos­tih­nu­tie za pr­vý pries­tu­pok a nie je za­hla­de­né, a sú­čas­ne je za­de­fi­no­va­né spá­chanie dru­hé­ho a ďal­šie­ho pries­tup­ku v úse­ku tres­tnop­ráv­nej re­le­van­cie, a je zá­ro­veň v 12 me­sia­coch oh­ra­ni­če­né ako trest­ný čin (naj­mä ozná­me­ním vzne­se­nia ob­vi­ne­nia), nie je pod­ľa mňa správ­ne, aby bo­lo pos­tih­nu­tie za ob­dob­ný čin (t.j. za pr­vý pries­tu­pok) eš­te raz vza­té v 12 me­sia­coch na ťar­chu to­mu is­té­mu pá­cha­te­ľo­vi. To zna­me­ná, že nie je správ­ne, aby sa opa­ko­va­ne tá­to sku­toč­nosť sta­la zna­kom tres­tné­ho či­nu. Sú­čas­ná práv­na úp­ra­va expres­sis ver­bis ta­ké­to ob­me­dzenie ne­poz­ná, av­šak bu­de otáz­kou roz­ho­do­va­cej praxe sú­dov vy­tvo­re­nie, tzv. duál­nos­ti, resp. vy­tvo­re­nie spo­je­nia dru­hé­ho a tre­tie­ho pries­tup­ku so zna­kom pos­tih­nu­tia za pr­vý pries­tu­pok v hra­nič­nom kri­té­riu 12 me­sia­cov.

Pod­ľa môj­ho ná­zo­ru, ak je raz v 12 me­sia­coch vy­tvo­re­ný a ur­če­ný čo do jed­no­ty a to­tož­nos­ti skut­ku trest­ný čin krá­de­že, ne­mô­že byť v pred­met­ných 12 me­sia­coch opa­ko­va­ne pou­ži­tá sku­toč­nosť pos­tih­nu­tia za pr­vý pries­tu­pok u to­ho is­té­ho pá­cha­te­ľa, a pre­to je pries­tu­pok nas­le­du­jú­ci po oh­ra­ni­če­ní de­fi­nič­ným kri­té­riom jed­no­ty skut­ku len pries­tup­kom. Ak by nas­ta­la si­tuácia, že za tým­to pries­tup­kom by pá­cha­teľ spá­chal v 12 me­sia­coch od pos­tih­nu­tia za pred­met­ný pries­tu­pok ďal­ší pries­tu­pok ma­lo by ísť už o ďal­ší trest­ný čin krá­de­že.

4. Zá­važ­nosť ako znak skut­ko­vej pod­sta­ty pre­či­nu „ef­ko­vej krá­de­že“

Vzhľa­dom na vy­ššie uve­de­né ná­zo­ry pre­važ­ne hmot­nop­ráv­ne­ho cha­rak­te­ru mi ne­dá nes­po­me­núť vý­znam­nú sku­toč­nosť, kto­rá je pod­sta­tou ne­sys­té­mo­vé­ho a bez­bre­hé­ho za­ve­de­nia us­ta­no­ve­nia § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na. Trest­ný čin krá­de­že pod­ľa § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na je z hľa­dis­ka tres­tnej ka­te­go­ri­zá­cie nut­né po­sú­diť ne­po­chyb­ne ako pre­čin v zmys­le § 10 ods.1 písm. b) Tres­tné­ho zá­ko­na. Tá­to sku­toč­nosť má hmot­nop­ráv­ne, ale aj pro­ces­nop­ráv­ne dôs­led­ky. Z hľa­dis­ka pro­ces­nop­ráv­nych dôs­led­kov je to naj­mä for­ma príp­rav­né­ho ko­na­nia (skrá­te­né vy­šet­ro­va­nie a pod.)a naj­mä jej zod­po­ve­da­jú­ce prá­va sub­jek­tov, v kto­rej sa pred­met­ná for­ma ve­die. Z hľa­dis­ka hmot­nop­ráv­nych sub­stan­cií je vý­znam­ná de­fi­nič­ná ro­vi­na pred­met­né­ho tres­tné­ho či­nu, kto­rú ok­rem for­mál­nej strán­ky za­kla­dá aj tzv. ma­te­riál­ny ko­rek­tív (ako pr­vok zá­važ­nos­ti) us­ta­no­ve­ný v § 10 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na. Pou­ži­tím dos­tup­ných vý­kla­dov us­ta­no­ve­nia § 210 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na je mož­né dos­pieť k zá­ve­ru, že tzv. ef­ko­vá krá­dež je de­fi­no­va­ná len for­mál­ne, pri­čom ma­te­riál­ny ko­rek­tív tu ne­má mies­to. To­mu­to vý­kla­du se­kun­du­je sku­toč­nosť, že skut­ko­vá pod­sta­ta je za­lo­že­ná na dvoch zá­kla­doch, pri­čom pr­vým je spá­chanie pries­tup­ku a dru­hým je prí­tom­né pos­tih­nu­tie za pries­tu­pok (ob­dob­ný čin) v ča­so­vo oh­ra­ni­če­nom ob­do­bí 12 me­sia­cov.

Pred­met­né hyper­tro­fie skut­ko­vej pod­sta­ty neob­sa­hu­jú pou­ži­tím vý­kla­dov (gra­ma­tic­ký, lo­gic­ký a pod.)zá­važ­nosť ako ma­te­riál­ny ko­rek­tív v čas­ti de­fi­nič­nej ro­vi­ny skut­ko­vej pod­sta­ty, resp. tres­tné­ho či­nu. Pod­ľa môj­ho ná­zo­ru je však nut­né pou­žiť aj sys­te­ma­tic­ký vý­klad § 10 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na a vzhľa­dom na sku­toč­nosť, že je za­ra­de­ný vo všeo­bec­nej čas­ti nie je mož­né ho od­de­liť od oso­bit­nej čas­ti, a je nut­né ju pri vý­kla­de vždy pou­žiť v súhr­ne a vzá­jom­nej spo­ji­tos­ti. Ef­ko­vá krá­dež je ne­po­chyb­ne pre­či­nom, a pre­to mu­sia mať ako znak aj ma­te­riál­nu strán­ku v po­do­be tzv. ma­te­riál­ne­ho ko­rek­tí­vu. Je ne­po­chyb­né, že ten­to ko­rek­tív nie je mož­né vzhľa­dom na zne­nie § 212 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na vzťa­ho­vať len na nás­le­dok tres­tné­ho či­nu ako je­den zo zna­kov ma­te­riál­ne­ho ko­rek­tí­vu, ale je nut­né v kon­krét­nom prí­pa­de skú­mať všet­ky zna­ky ma­té­rie a to spô­sob, okol­nos­ti, mie­ru za­vi­ne­nia, poh­nút­ku a sú­čas­ne nás­le­dok.

Pre­čin krá­de­že pod­ľa § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na nie je vy­ňa­tý z mno­ži­ny pre­či­nov, kde sa po­su­dzu­je ok­rem for­mál­nej strán­ky aj strán­ka ma­te­riál­na, v prí­pa­de opa­ku by to ne­zod­po­ve­da­lo prin­cí­pom práv­ne­ho štá­tu a euro­kom­for­tné­ho vý­kla­du. V tej­to sú­vis­los­ti je nut­né pri po­su­dzo­va­ní uve­de­né­ho tres­tné­ho či­nu brať u mla­dis­tvých pá­cha­te­ľov v zmys­le § 95 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na do úva­hy mie­ru zá­važ­nos­ti na zvý­še­nej zá­ko­nom us­ta­no­ve­nej mie­re (ma­lej). Ako prík­lad uve­diem spá­chanie pries­tup­ku mat­kou dvoch de­tí, kto­rá bo­la man­že­lom (ot­com de­tí) tý­ra­ná a opus­ti­la spo­loč­ný byt a po náv­šte­ve krí­zo­vé­ho cen­tra sa do­pus­ti­la pries­tup­ku na úse­ku ma­jet­ku tým, že od­cu­dzi­la dva sy­ra a tri rož­ky z pre­daj­ne pot­ra­vín, pri­čom ob­dob­ne ko­na­la pred dvo­ma me­siac­mi, keď ju rov­na­ko man­žel pod vply­vom al­ko­ho­lu z by­tu s deť­mi vy­ho­dil. V naz­na­če­nom kon­texte mám za to, že pre­čin krá­de­že pod­ľa § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na má vo svo­jej pod­sta­te ako ob­li­ga­tór­ny znak skut­ko­vej pod­sta­ty aj zá­važ­nosť v po­do­be ma­te­riál­ne­ho ko­rek­tí­vu rov­na­ko ako všet­ky os­tat­né pre­či­ny aj na­priek konštruk­cii sa­mot­nej skut­ko­vej pod­sta­ty. Stu­peň zá­važ­nos­ti je pre­to po­vin­ným zna­kom, kto­rý je v zmys­le § 119 ods.1 písm. a) Tres­tné­ho po­riad­ku pred­me­tom do­ka­zo­va­nia v jed­not­li­vých prí­pa­doch po­doz­re­nia zo spá­chania uve­de­né­ho skut­ku, kto­rý vy­ka­zu­je po­doz­re­nie zo spá­chania tres­tné­ho či­nu krá­de­že pod­ľa § 212 ods.2 písm. f Tres­tné­ho zá­ko­na.

Na kom­plexné po­sú­de­nie pod­sta­ty „ef­ko­vej krá­de­že“ je nut­ný struč­ný his­to­ric­ký exkurz v rám­ci skut­ko­vých pod­stát krá­de­že v mi­nu­los­ti účin­ných tres­tných kó­dexov. Vzhliad­nu­tím skut­ko­vých pod­stát tres­tné­ho či­nu krá­de­že od Tres­tné­ho zá­ko­na účin­né­ho od 01.08.1950 (zá­kon č. 86/1950 Zb.) cez zá­kon účin­ný od 01.01.1962, zá­kon účin­ný od 01.07.1990, zá­kon účin­ný od 01.01.1992 až po sú­čas­nosť je zrej­mé, že ob­dob­né us­ta­no­ve­nia via­za­né na pries­tup­ko­vú re­ci­dí­vu v zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te sme v mi­nu­los­ti ne­poz­na­li. V Tres­tných kó­dexoch účin­ných v päť­de­sia­tich ro­kov mi­nu­lé­ho sto­ro­čia bol v zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te prí­tom­ný znak, kto­rý ne­zahŕňal v se­be ško­du, resp. ma­jet­ko­vý pros­pech, av­šak pred­met­né kó­dexy ob­sa­ho­va­li de­fi­ní­ciu tres­tné­ho či­nu ma­te­riál­ne for­mál­nu, kde prio­ri­tu pred­sta­vo­va­la spo­lo­čen­ská ne­bez­peč­nosť a v rám­ci nej sa po­su­dzo­val aj nás­le­dok, pri­čom jed­ným zo zna­kov nás­led­ku bo­la aj ško­da. Aj z da­nej kom­pa­rá­cie je zrej­mé, že zá­ko­no­dar­ca za­vie­dol, tzv. „ef­ko­vé krá­de­že“ do sys­té­mu skut­ko­vých pod­stát na tres­ta­nie, tzv. „no­to­ric­kých“ zlo­de­jov, kto­rý pá­cha­li opa­ko­va­ne pries­tup­ky.

Tu je zrej­mé, že štát keď­že ne­do­ká­zal pros­tried­ka­mi iných práv­nych od­vet­ví, naj­mä správ­ne­ho prá­va pri­jať vhod­né opat­re­nie na eli­mi­no­va­nie uve­de­ných proti­spo­lo­čen­ských ko­na­ní pou­žil rep­re­siu v po­do­be tres­tné­ho prá­va hmot­né­ho a za­ve­de­ním „ob­cho­dov“ v Tres­tnom po­riad­ku (ad­ver­zné spô­so­by ko­na­nia tzv. od­klo­ny) má za to, že vy­rie­šil uve­de­ný prob­lém. Sa­moz­rej­me je to len se­bak­lam, kto­rý uve­de­nú prob­le­ma­ti­ku kon­cep­čne ne­rie­ši.

5. Rie­še­nia v ob­las­ti pries­tup­ko­vé­ho prá­va

Om­no­ho efek­tív­nej­ším rie­še­ním by bo­la no­ve­li­zá­cia zá­ko­na o pries­tup­koch, tak hmot­nej, ako aj pro­ces­nej čas­ti a ze­fek­tív­ne­nie ob­jas­ňo­va­nia a tres­ta­nia pries­tup­kov prís­luš­ný­mi správ­ny­mi or­gán­mi. Ako je­den z naj­pod­stat­nej­ších in­šti­tú­tov, kto­rý nep­ri­me­ra­ne za­ťa­žu­je a predl­žu­je pries­tup­ko­vé ko­na­nia je tzv. duál­nosť ob­jas­ňo­va­nia a pre­jed­ná­va­nia pries­tup­kov, kde jed­nu časť pro­ces­né­ho pos­tu­pu pro­ces­ne za­bez­pe­ču­jú út­va­ry PZ SR, naj­mä zá­klad­né út­va­ry OO PZ a dru­hú časť správ­ne or­gá­ny na prís­luš­ných Od­bo­roch všeo­bec­ne vnú­tor­nej sprá­vy Ob­vod­ných úra­dov, čo po­va­žu­jem za pre­ži­tok. Je úpl­ne bež­né a sa­moz­rej­mé, že ko­na­nia o do­ho­de o vi­ne a tres­te ale­bo tres­tné ko­na­nie skon­če­né pod­mie­neč­ným za­sta­ve­ním tres­tné­ho stí­ha­nia ale­bo iným „ob­cho­dom“ v tres­tnom pro­ce­se, tr­vá krat­šie ako pries­tup­ko­vé ko­na­nie, kto­ré veľ­mi čas­to tr­vá aj nie­koľ­ko me­sia­cov, čo je nep­rí­pus­tné. V prí­pa­de, ak nie je vec v pries­tup­ko­vom ko­na­ní ukon­če­ná v skrá­te­nom ko­na­ní nap­rík­lad roz­kaz­nom ale­bo blo­ko­vom, je dĺžka a by­rok­ra­cia toh­to ko­na­nia bez­bre­há. Bo­lo by účel­né, aby pries­tup­ko­vé ko­na­nia na úse­ku ma­jet­ku (ale aj ob­čian­ske­ho spolu­na­ží­va­nia) pre­jed­ná­va­li správ­ne or­gá­ny na prís­luš­ných OO PZ, kto­ré ich aj ob­jas­ňu­jú vo veľ­kej väč­ši­ne prí­pa­dov. Ok­rem to­ho by bo­lo vhod­né za­viesť reš­trik­čné zá­sa­dy do pries­tup­ko­vé­ho ko­na­nia.

V hmot­nop­ráv­nej čas­ti by bo­lo vhod­né re­for­mo­vať sys­tém tres­tov a tres­ta­nia a vý­kon pred­met­ných tres­tov, kto­rý by bol pre­su­nu­tý na sa­mos­práv­ne or­gá­ny v rám­ci de­li­mi­tá­cie štát­nej sprá­vy a sú­čin­nos­tných pr­vkov. Sys­té­mom ve­rej­nop­ros­peš­ných prác v ob­las­ti (pre) sa­mos­práv­nych or­gá­nov, ale aj práv­nic­kých a fy­zic­kých osôb s vý­ko­nom tres­tu a je­ho kon­tro­lou, by bo­lo efek­tív­nej­šie ako uk­la­da­nie tres­tov tres­tný­mi roz­sud­ka­mi, kto­ré sú väč­ši­nou ne­pod­mie­neč­né­ho cha­rak­te­ru (u re­ci­di­vis­tov).

6. Ods.3 písm. b) k ods.2 písm. f) u § 212 - pou­ži­tie a vý­klad a tzv. dua­li­ta skut­kov

V rám­ci vý­kla­du us­ta­no­ve­nia § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na je pot­reb­né sa za­sta­viť a zmie­niť eš­te o niek­to­rých pod­stat­ných sku­toč­nos­tiach, kto­ré ma­jú vý­kla­do­vý vý­znam. Pod­stat­né je us­ta­no­ve­nie § 212 ods.1, ods.2, ods.3 písm. b) Tres­tné­ho zá­ko­na, kde je us­ta­no­ve­né, že pá­cha­teľ bol za ta­ký čin od­sú­de­ný, pri­čom pred­tým je uve­de­né, ak spá­chal čin uve­de­ný v od­se­ku 1 ale­bo 2. Ak by sme chce­li pou­žiť ods.3 k ods.2 písm. f), po­tom v prí­pa­de, že pá­cha­teľ by bol prá­vop­lat­ne uz­na­ný vin­ným za pries­tu­pok, nap­rík­lad dňa 30.11.2009 a ďal­ší sku­tok (inak pries­tu­pok na úse­ku ma­jet­ku) by spá­chal nap­rík­lad 30.04.2010, te­da v 1 roč­nej do­be, iš­lo by pri dru­hom skut­ku o za­uží­va­nú kva­li­fi­ká­ciu § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na (ak by bol pá­cha­teľ pos­tih­nu­tým te­da ak by ne­bo­la pred­chá­dza­jú­ca san­kcia za­hla­de­ná), pri­čom za dru­hý sku­tok by bol prá­vop­lat­ne uz­na­ný vin­ným nap­rík­lad 30.10.2010 a 01.11.2010 by spá­chal ďal­ší sku­tok (inak pries­tu­pok na úse­ku ma­jet­ku) neš­lo by o kva­li­fi­ká­ciu pod­ľa § 212 ods.1, ods.2, ods.3 písm. b) Tres­tné­ho zá­ko­na, le­bo nej­de o de­fi­nič­ný pr­vok, a to čin uve­de­ný v od­se­ku 1 ale­bo 2 a ta­ký čin.

 De­fi­nič­ný pr­vok „čin uve­de­ný v od­se­ku 1 ale­bo 2“  a pr­vok „ta­ký čin“ by bol spl­ne­ný, ak by k tre­tie­mu pries­tup­ku v prík­la­de, t.j. zo dňa 01.12.2010 ((čo je len pries­tu­pok le­bo je mi­mo 1 roč­nej le­ho­ty k písm. f)) pris­tú­pil ok­rem prá­vop­lat­né­ho roz­hod­nu­tia za tre­tí pries­tu­pok (pos­tih­nu­tý) aj štvr­tý pries­tu­pok, kto­rý by k tre­tie­mu vy­tvo­ril trest­ný čin pod­ľa § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na, a ak by bol štvr­tý sku­tok (inak pries­tu­pok) spá­cha­ný v dvoj­roč­nej le­ho­te od prá­vop­lat­né­ho roz­hod­nu­tia za sku­tok (dru­hý) t.j. zo dňa 30.04.2010, kto­rý bol tres­tným či­nom tiež pod­ľa § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na.

 Ako som vy­ššie načr­tol us­ta­no­ve­nie § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na je mož­né vy­kla­dať v rám­ci prin­cí­pu dua­li­ty skut­kov (pries­tup­kov), sa­moz­rej­me v prí­pa­de, ak nie je san­kcia ale­bo opat­re­nie za pr­vý pries­tu­pok za­hla­de­né a sú spá­cha­né v pred­met­nej 12 me­sač­nej do­be. V rám­ci práv­nej úp­ra­vy sa ja­ví sa­mot­né us­ta­no­ve­nie      § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na k § 128 ods.5 Tres­tné­ho zá­ko­na v tom sme­re, že nie je via­za­né na spá­chanie ob­dob­né­ho či­nu te­da aj pries­tup­ku, ale na pos­tih­nu­tie za ten­to pries­tu­pok.

 Na jed­nej stra­ne sa vy­ná­ra dodr­ža­nia zá­sa­dy pre­zum­pcie ne­vi­ny, čo by bo­lo v kon­texte s práv­nou úp­ra­vou, av­šak na dru­hej stra­ne, ak by pá­cha­teľ opa­ko­va­ne pá­chal pries­tup­ky, nap­rík­lad za pol ro­ka by spá­chal tri pries­tup­ky na úse­ku ma­jet­ku, a ne­bol by ani za je­den uz­na­ný prá­vop­lat­ne vin­ným v pred­pí­sa­nom správ­nom ko­na­ní, všet­ky tri skut­ky by os­ta­li len pries­tup­kom, na roz­diel od pá­cha­te­ľa, kto­rý by spá­chal pries­tu­pok a bol by uz­na­ný vin­ným v pred­pí­sa­nom správ­nom ko­na­ní, t.j. bol by pos­tih­nu­tým a spá­chal by o pol ro­ka ďal­ší pries­tu­pok, kto­rý by už bol tres­tným či­nom pod­ľa § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na (ak by san­kcia ne­bo­la za­hla­de­ná). Aj tá­to sku­toč­nosť pou­ka­zu­je na to, že § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na k § 128 ods.5 Tres­tné­ho zá­ko­na je pot­reb­né vy­kla­dať v kon­texte a vý­raz­ne reš­trik­tív­ne,  a to len v tzv. duál­nos­ti dvoch pries­tup­kov k jed­né­mu tres­tné­mu či­nu a ni­ja­ko inak.

 Vý­klad Ge­ne­rál­nej pro­ku­ra­tú­ra v naz­na­če­nom kon­texte a to­mu zod­po­ve­da­jú­ci vý­klad po­dria­de­ných sú­čas­tí jed­not­li­vých pro­ku­ra­túr k tzv. dua­li­te skut­kov pri vý­kla­de us­ta­no­ve­nia § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na je ta­ký, že kaž­dý sku­tok spá­cha­ný v ča­so­vej tem­po­ra­li­te 12 me­sia­cov od prá­vop­lat­nos­ti roz­hod­nu­tia o pries­tup­ku (pr­vý pries­tu­pok) je tres­tným či­nom pod­ľa § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na, pri­čom ako je zrej­mé, tým­to vý­kla­dom sa opa­ko­va­ne do práv­ne­ho zá­kla­du skut­ko­vej pod­sta­ty dos­tá­va spá­chanie pr­vé­ho pries­tup­ku, kto­ré ok­rem sa­mot­né­ho ko­na­nia o ňom a ude­le­nej san­kcie, vstu­pu­je ako skut­ko­vý znak tres­tnos­ti k jed­not­li­vým skut­kom (inak pries­tup­kom) a tak vy­tvá­ra­jú spo­loč­ne tres­tnosť a trest­ný čin a jed­not­li­vé skut­ky re­ťaz tres­tných či­nov k pr­vé­mu pries­tup­ku.

 V prí­pa­de, ak sa sto­tož­ní­me s tým­to vý­kla­dom po­tom je nut­né (mož­né), aby v rám­ci skut­kov kva­li­fi­ko­va­ných ako tres­tné či­ny krá­de­že pod­ľa   § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na bol ne­po­chyb­ne prí­tom­ný znak pok­ra­čo­va­cie­ho tres­tné­ho či­nu, kto­rý ok­rem hmot­nop­ráv­nej tres­tnej teórie de­fi­nu­je aj § 122 ods.10 Tres­tné­ho zá­ko­na a § 122 ods.13 Tres­tné­ho zá­ko­na. V ta­kom­to prí­pa­de je na mies­te ho­vo­riť nie o sa­mos­tat­ných tres­tných či­noch, ale o čias­tko­vých úto­koch tres­tné­ho či­nu, t.j. o jed­nom tres­tnom či­ne, kto­rý sub­su­mu­je v se­be nie­koľ­ko čias­tko­vých úto­kov, kto­ré by inak bo­li sa­mos­tat­ný­mi tres­tný­mi čin­mi, ale na­koľ­ko spĺňa­jú pod­mien­ky zlú­če­nia, sú len čias­tko­vý­mi útok­mi, pri­čom u skut­kov krá­de­že (pries­tup­kov) je veľ­ká prav­de­po­dob­nosť prí­tom­nos­ti zna­kov pok­ra­čo­va­cie­ho tres­tné­ho či­nu krá­de­že. V ta­kom­to prí­pa­de ok­rem ozná­me­nia vzne­se­nia ob­vi­ne­nia za­kla­dá no­vý trest­ný čin aj up­ly­nu­tie 12 me­sač­nej do­by, čo je mož­né po­va­žo­vať za oso­bit­nú zvláš­tnosť aj na­priek to­mu, že zna­kom pok­ra­čo­va­cie­ho tres­tné­ho či­nu je ob­jek­tív­na sú­vis­losť v ča­se, kto­rá je však šir­ším poj­mom ako len sa­mot­né ply­nu­tie ča­su a je­ho dĺžka, na­koľ­ko ho ov­plyv­ňu­je aj sa­mot­ný cha­rak­ter tres­tné­ho či­nu a skut­ko­vá pod­sta­ta.

 Naj­lep­šie je uviesť prík­lad k naz­na­če­ným úva­hám. Ob­vi­ne­ný (pá­cha­teľ) spá­chal pr­vý pries­tu­pok (P1) dňa 28.01.2010, pri­čom bol rie­še­ný v blo­ko­vom ko­na­ní po­ku­tou na mies­te ne­zap­la­te­nou (roz­hod­nu­tie na­do­bud­lo prá­vop­lat­nosť 28.01.2010). Dru­hý pries­tu­pok spá­chal dňa 06.01.2011 (P2), pri­čom bol rie­še­ný v blo­ko­vom ko­na­ní po­ku­tou na mies­te ne­zap­la­te­nou (roz­hod­nu­tie na­do­bud­lo prá­vop­lat­nosť 06.01.2011), av­šak bo­lo zis­te­né, že pá­cha­teľ už v pos­led­ných 12 me­sia­coch spá­chal P1, a pre­to mu bo­lo vzne­se­né za krá­dež pod­ľa § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na, pri­čom v ko­na­ní pod­ľa § 204 ods.1 a nasl. Tres­tné­ho po­riad­ku bol prá­vop­lat­ne uz­na­ný vin­ným za sku­tok kva­li­fi­ko­va­ný krá­dež pod­ľa § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na dňa 08.01.2011. Dňa 11.01.2011 spá­chal pá­cha­teľ tre­tí pries­tu­pok (P3). Ako je zrej­mé, tre­tí pries­tu­pok je v dva­nás­ťme­sač­nej do­be od spá­chania pr­vé­ho aj dru­hé­ho pries­tup­ku (vy­chá­dza­júc, že nie sú za­hla­de­né a všet­ky sú na úse­ku ma­jet­ku).

 Pr­vá kva­li­fi­kač­ná otáz­ka je, ak je P3 trest­ný čin „ef­ko­vá krá­dež“ ku kto­ré­mu pries­tup­ku ho pri­ra­diť (ku kto­ré­mu de­fi­nič­né­mu skut­ku) P1 ale­bo P2 ale­bo k obid­vom? Dru­há otáz­ka je P3 sa­mos­tat­ný čin pos­ta­ču­jú­ci pre ods.2 na de­fi­no­va­nie k pred­chá­dza­jú­ce­mu od­sú­de­niu ako ods.3 písm. b) Tres­tné­ho zá­ko­na? Aj ta­ké­to otáz­ky vy­vstá­va­jú zo skut­ko­vej pod­sta­ty „ef­ko­vej krá­de­že“ a ich ano­má­lia spo­čí­va v sa­mot­nej pries­tup­ko­vej re­ci­dí­ve, kto­rá je ne­žia­du­cim zna­kom zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty kaž­dé­ho tres­tné­ho či­nu. Pod­ľa môj­ho ná­zo­ru na naz­na­če­nom prík­la­de je mož­né zdô­raz­niť teóriu tzv. dua­li­ty skut­kov a jed­né­ho tres­tné­ho či­nu, pri­čom v ta­kom prí­pa­de by ne­bo­lo mož­né vziať dva krát na znak tres­tnos­ti tú is­tú skut­ko­vú okol­nosť (spá­chanie niek­to­ré­ho skut­ku ako pries­tup­ku), pri­čom P1 a P2 by vy­tvo­ri­li je­den sku­tok a je­den trest­ný čin a ne­moh­li by byť pou­ži­té na de­fi­no­va­nie k P3 ako dru­hé­mu tres­tné­mu či­nu. P3 v žiad­nom prí­pa­de k P1 ale­bo P2 ne­mô­že za­lo­žiť trest­ný čin aj pod­ľa ods.3 písm. b) Tres­tné­ho zá­ko­na na­koľ­ko nespĺňa skut­ko­vú de­fi­ní­ciu „ta­ké­ho či­nu a či­nu“. Mám za to, že P3 je len pries­tup­kom. Ob­dob­ne by to­mu bo­lo aj v prí­pa­de, ak by P1 bo­lo mi­mo 12 me­sač­nej do­by, tak­že len P2 by moh­lo k P3 vy­tvo­riť trest­ný čin, av­šak mám za to, že ak P2 bo­lo ako sku­tok zna­kom tres­tné­ho či­nu k P1, po­tom ne­mô­že byť ako zá­klad pries­tup­ko­vej re­ci­dí­vy po­su­dzo­va­né ako znak skut­ko­vej pod­sta­ty opa­ko­va­ne, na­koľ­ko by pri­ťa­ži­lo ako znak to­mu is­té­mu pá­cha­te­ľo­vi opa­ko­va­ne (ne bis in dem). Prax pri­ná­ša aj ob­dob­né prík­la­dy, ale ako som už uvie­dol je to­mu tak len pre­to, že zna­kom zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty je pries­tup­ko­vá re­ci­dí­va, kto­rá by ne­ma­la byť zna­kom zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty, a ak ňou už je ma­la by byť dos­ta­toč­ne zá­kon­ne de­fi­no­va­ná.

 7. Struč­ný exkurz na pro­ces­nú prob­le­ma­ti­ku v rám­ci do­ka­zo­va­nia a dô­ka­zu

 Do­te­raj­šia tres­tno pro­ces­ná prax jas­ne dek­la­ru­je, že ten­to trest­ný čin tvo­rí vý­znam­nú časť ná­pa­du tres­tnej čin­nos­ti, pri­čom ob­dob­ne je­ho ob­jas­ne­nosť a do­ku­men­to­va­nie je pre or­gá­ny čin­né v tres­tnom ko­na­ní po­mer­ne zjed­no­du­še­né, na­koľ­ko mno­ži­nu pá­cha­teľ tvo­ria pre­dov­šet­kým oso­by bez do­mo­va, resp. ne­ma­jet­né oso­by čas­to s mi­ni­mál­nym stup­ňom práv­ne­ho uve­do­me­nia a po­dob­ne. Sa­moz­rej­me, že tá­to sku­toč­nosť nie je všeo­bec­ná, ale v po­me­re k tej­to tres­tnej čin­nos­ti je mož­né ju nas­ta­viť ako pra­vid­lo, resp. ako „kri­mi­na­lis­tic­ko re­le­van­tnú sku­toč­nosť“. V tej­to sú­vis­los­ti je nut­né len naz­na­čiť exkul­pač­né pro­ces­né mož­nos­ti ob­vi­ne­né­ho a sa­mot­nej ob­ha­jo­by v ta­kých­to skut­koch. Ok­rem spo­me­nu­tých sku­toč­nos­tí vo vzťa­hu k za­hla­de­niu od­sú­de­nia, za tzv. pr­vý pries­tu­pok (pred spá­cha­ním dru­hé­ho pries­tup­ku), kto­rý by mal zna­me­nať ne­po­su­dzo­va­nie oso­by po spá­cha­ní dru­hé­ho pries­tup­ku ako pos­tih­nu­tej oso­by je nut­né spo­me­núť, že väč­ši­na pries­tup­kov je pá­cha­ná v pre­daj­niach pot­ra­vín (uzav­re­tých pries­to­roch), kto­ré sú mo­ni­to­ro­va­né ka­me­ro­vý­mi a za­bez­pe­čo­va­cí­mi pros­tried­ka­mi. V tres­tnom ko­na­ní sa pre­to pou­ží­va ako dô­kaz, tzv. vi­deo­záz­nam (zá­znam z CD) z pred­met­né­ho mo­ni­to­ro­va­nia, kto­rý však tre­ba aj v rám­ci ob­ha­jo­by po­sú­diť v kon­texte, či je zá­kon­ným dô­ka­zom v zmys­le § 119 ods.2 Tres­tné­ho po­riad­ku (pr­vá ali­nea), pri­čom je pot­reb­né zá­kon­nosť po­sú­diť v zmys­le zá­ko­na č. 166/2003 Z.z. o ochra­ne súk­ro­mia pred neop­ráv­ne­ným pou­ži­tím in­for­mač­no – tech­nic­kých pros­tried­kov (§2 ods.7 zá­ko­na č. 166/2003 Z.z.) a v zmys­le § 10 ods.7 zá­ko­na č. 428/2002 Z.z. o ochra­ne osob­ných úda­jov a skú­ma­nie, či pries­tor je ozna­če­ný ako mo­ni­to­ro­va­ný. Rov­na­ko je pot­reb­né po­sú­diť prí­pad­né ob­me­dzenia osob­nej slo­bo­dy osôb za­dr­ža­ných ako po­doz­ri­vé a ich nás­led­né osob­né pre­hliad­ky zá­ko­na č. 473/2005 Z.z. o súk­rom­nej bez­peč­nos­ti a sa­moz­rej­me Tres­tné­mu po­riad­ku. Ok­rem uve­de­né­ho je nut­né pos­tu­po­vať a pod­ro­biť zá­kon­nos­ti aj pou­ži­tie pros­tried­kov na za­is­te­nie oso­by a ve­cí pod­ľa oso­bit­ných zá­ko­nov v kon­texte k zá­sa­de pred­nos­ti a zá­sa­de špe­cia­li­ty v rám­ci pos­tu­pu pod­ľa Tres­tné­ho po­riad­ku.

 8. Zvý­hod­ňo­va­nie ve­cí a zá­sa­da rov­nos­ti v skut­ko­vých pod­sta­tách krá­de­že

 V mi­nu­los­ti bol pod­ro­be­ný kri­ti­ke od­bor­nej ve­rej­nos­ti, tzv. far­már­sky zá­kon, kto­rý do ods.2 tres­tné­ho či­nu krá­de­že za­vie­dol ne­sys­té­mo­vo a len za úče­lom do­siah­nu­tia asi „po­li­tic­kých bo­dov“ us­ta­no­ve­nie, kto­ré­ho pod­sta­ty spo­čí­va­la v zvý­hod­ne­ní ur­či­tých ve­cí a ich ochra­ny pred iný­mi ve­ca­mi. V kon­texte vní­ma­né­ho ods.2 ako zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty krá­de­že, kto­rá de­fi­no­va­la zá­važ­nosť bez pot­reb­nej ško­dy v ods.2 iný­mi sku­toč­nos­ťa­mi v čas­ti ob­jek­tív­nej strán­ky, a to v písm. a)oso­bit­ným spô­so­bom ko­na­nia vlá­ma­ním, v písm. b) rov­na­ko oso­bit­ným spô­so­bom ko­na­nia ná­si­lím po či­ne a v písm. c) vec, kto­rú má iný na se­be a le­bo pri se­be. Z uve­de­né­ho vy­plý­va, že ok­rem ob­jek­tu v po­do­be ma­jet­ku je po­ru­še­ný ale­bo oh­ro­ze­ný aj iný ob­jekt naj­mä do­mo­vá slo­bo­da, osob­ná slo­bo­da a pod. Prá­ve tá­to sku­toč­nosť za­kla­dá zvý­še­nú mie­ru zá­važ­nos­ti a kla­die ju na ro­veň nás­led­ku v po­do­be pot­reb­nej ško­dy, pri­čom aj bez zna­ku ško­dy sa po­va­žu­je za proti­práv­ne ko­na­nie pri napl­ne­ní for­mál­nych zna­kov bez oh­ľa­du na ško­du, a aj pre­to je ods.2 zá­klad­nou skut­ko­vou pod­sta­tou (rov­na­ko pre di­fe­renč­ný pr­vok v čas­ti ob­jek­tu a ob­jek­tív­nej strán­ky v po­rov­na­ní s ods.1).

 Ob­dob­ne ne­sys­té­mo­vé bo­lo aj za­ve­de­nie ods. e), kto­rý má svo­ju pod­sta­tu skut­ko­vej pod­sta­ty rov­na­ko v zvý­hod­ne­ní ur­či­tej sku­pi­ny ve­cí. Po­rov­na­ním ods. a) až c) a ods. d) a ods. e) je ne­po­chyb­né, že v ods. d) a ods. e) je mie­ra zá­važ­nos­ti za­lo­že­ná vý­luč­ne len na zvý­hod­ne­ní ur­či­tej sku­pi­ny ve­cí, kto­ré ma­jú pre zá­ko­no­dar­cu ta­kú spo­lo­čen­skú hod­no­tu, že ich ochra­nu vlas­tníc­ke­ho prá­va zvý­raz­nil ochra­nou a de­fi­no­va­ním ich od­cu­dzenia ako tres­tné­ho či­nu (bez oh­ľa­du na ško­du), pri­čom pri ods. a) až ods. c) je nut­né, aby sa k tres­tnos­ti prid­ru­ži­lo aj po­ru­še­nia, resp. oh­ro­ze­nie aj iných ob­jek­tov ok­rem ma­jet­ku.

Ku­mu­lá­cia iných ob­jek­tov a ich ochra­na v zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te (ok­rem vy­lú­če­nia jed­no­čin­né­ho sú­be­hu) mô­že opod­stat­ne­ne zna­me­nať po­vý­še­nie tých­to zna­kov ako trest­ný čin. Zvý­hod­ne­nie len niek­to­rých ve­cí a ich po­vý­še­nie (ich ochra­na) na trest­ný čin sa ja­ví ako ne­rov­né a nes­pra­vod­li­vé pri po­rov­na­ní ochra­ny vlas­tní­kov zvý­hod­ne­ných ve­cí a nez­vý­hod­ne­ných ve­cí), pri­čom rov­nosť pred zá­ko­nom v čas­ti ochra­ny ich vlas­tníc­ke­ho prá­va pros­tried­ka­mi tres­tné­ho prá­va u tých­to sku­pín vlas­tní­kov ve­cí by sme hľa­da­li már­ne.

 Vy­ná­ra sa v sú­vis­los­ti s vy­ššie uve­de­ným aká je pod­sta­ta zá­važ­nos­ti pri tres­tnom či­ne pod­ľa písm. f)?! Je­ho pod­sta­ta tkvie a spo­čí­va len v pries­tup­ko­vej re­ci­dí­ve a úpl­ne sa vy­my­ká ma­te­riál­ne­mu zá­kla­du ods.2 pri tres­tnom či­ne krá­de­že ako zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty, av­šak k jed­not­li­vým zdô­vod­ne­niam sa ne­bu­dem vra­cať, na­koľ­ko som ich roz­vi­nul už v tom­to člán­ku na inom mies­te.

 9. § 125 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na?

 V rám­ci de­fi­no­va­nia ods. 2 ako zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty mi ne­dá nes­po­me­núť, že ur­či­té vý­kla­do­vé prob­lé­my mô­že či­niť us­ta­no­ve­nie      § 125 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na v zmys­le kto­ré­ho, „ak ten­to zá­kon v oso­bit­nej čas­ti vy­ža­du­je v zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te spô­so­be­nie ško­dy ako ma­jet­ko­vý nás­le­dok tres­tné­ho či­nu a neu­vá­dza jej vý­šku, má sa za to, že mu­sí byť spô­so­be­ná as­poň ško­da ma­lá“. Pod­stat­né pre správ­ny vý­klad toh­to us­ta­no­ve­nia vo vzťa­hu k us­ta­no­ve­niam uve­de­ným v oso­bit­nej čas­ti Tres­tné­ho zá­ko­na je zod­po­ve­da­nia otáz­ky, ke­dy ten­to zá­kon (Trest­ný zá­kon) v oso­bit­nej čas­ti vy­ža­du­je v zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te spô­so­be­nie ško­dy ako ma­jet­ko­vý nás­le­dok ... ? Je pot­reb­né ve­dieť, ako zá­ko­no­dar­ca de­fi­nu­je, naj­mä gra­ma­tic­ky  v zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te, že je pot­reb­né spô­so­be­nie ško­dy, ak to expres­sis ver­bis neu­vá­dza v sa­mot­nej zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te, nap­rík­lad ako je to­mu pri tres­tnom či­ne krá­de­že pod­ľa      § 212 ods.1 Tres­tné­ho zá­ko­na. Ako te­da zá­ko­no­dar­ca uvá­dza, že je pot­reb­ná v zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te ško­da ak to neu­vá­dza pres­nou špe­ci­fi­ká­ciou nás­led­ku ako zna­ku skut­ko­vej pod­sta­ty tres­tné­ho či­nu?

 V oso­bit­nej čas­ti Tres­tné­ho zá­ko­na sú skut­ko­vé pod­sta­ty, kto­ré ma­jú v zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te vy­jad­re­nú ško­du bez de­fi­nič­né­ho pr­vku jej vý­šky, av­šak sú­čas­ne je tá­to ško­da aj ob­li­ga­tór­nym zna­kom ako poh­nút­ka sub­jek­tív­nej strán­ky skut­ko­vej pod­sta­ty. Ide nap­rík­lad o trest­ný čin pod­ľa § 197 ods.1 Tres­tné­ho zá­ko­na, § 227 ods.1 Tres­tné­ho zá­ko­na, § 247 ods.1 Tres­tné­ho zá­ko­na, § 266 ods.1 Tres­tné­ho zá­ko­na a pod. V prí­pa­de, ak je v zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te ško­da (ma­jet­ko­vý pros­pech) ako poh­nút­ka ale­bo mo­tív a je tak ob­li­ga­tór­nym zna­kom skut­ko­vej pod­sta­ty nez­na­me­ná to sú­čas­ne a bez­pred­met­ne aj ma­jet­ko­vý nás­le­dok tres­tné­ho či­nu. Iná kon­šta­lá­cia skut­ko­vej pod­sta­ty je nap­rík­lad u tres­tné­ho či­nu pod­ľa § 267 písm. c)Tres­tné­ho zá­ko­na, kde je jed­ným z nás­led­kov aj ma­jet­ko­vý pros­pech. Ten­to ma­jet­ko­vý pros­pech je pod­ľa mňa pot­reb­né od­li­šo­vať od poj­mu úp­la­tok pri tres­tných či­noch ko­rup­cie. Vý­kla­dom § 125 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na by bo­lo mož­né dos­pieť k zá­ve­ru, že pred­met­ný ma­jet­ko­vý pros­pech mu­sí byť as­poň vo vý­ške ma­lé­ho roz­sa­hu (ma­lej ško­dy). V Tres­tnom zá­ko­ne ab­sen­tu­je zá­klad­ná skut­ko­vá pod­sta­ta, kto­rá by pria­mo de­fi­no­va­la spô­so­be­nie len ško­dy bez sú­čas­né­ho de­fi­no­va­nia jej vý­šky, pri­čom ško­da (pros­pech) by bo­la len je­di­ným ma­jet­ko­vým nás­led­kom tres­tné­ho či­nu.

 Niek­to­ré zá­klad­né skut­ko­vé pod­sta­ty sú kon­ci­po­va­né tak, že v zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te ško­da úpl­ne ab­sen­tu­je a v kva­li­fi­kač­nej skut­ko­vej pod­sta­te je už ško­da väč­šia. Ta­kým­to us­ta­no­ve­ním je nap­rík­lad § 246 ods.1 a nasl. Tres­tné­ho zá­ko­na. Na­tís­ka sa otáz­ka, že ak je nap­rík­lad to­to us­ta­no­ve­nie Tres­tné­ho zá­ko­na (je ich však viac) za­ra­de­né me­dzi tres­tné či­ny pro­ti ma­jet­ku, kde pri­már­nym ob­jek­tom je naj­mä cu­dzí ma­je­tok (cu­dzia vec a vlas­tníc­tvo), či sa nep­re­zu­mu­je a nep­red­pok­la­dá v zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­te spô­so­be­nie ško­dy a tým s pou­ži­tím § 125 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na spô­so­be­nie as­poň ško­dy ma­lej. Jus­tič­ná prax pou­ží­va v tom­to sme­re len vý­klad slov­ný a gra­ma­tic­ký, pri­čom v ta­kých­to zá­klad­ných skut­ko­vých pod­sta­tách ne­vy­ža­du­je spô­so­be­nie ško­dy aj na­priek to­mu, že vý­kla­dom sys­te­ma­tic­kým a lo­gic­kým by bo­lo mož­né dos­pieť k to­mu, že ak zá­klad­ná skut­ko­vá pod­sta­ta ob­sa­hu­je naj­mä at­ri­bú­ty poš­ko­de­nia ale­bo pou­ži­tia cu­dzej ve­ci a sú­čas­ne je za­ra­de­ná ta­ká­to skut­ko­vá pod­sta­ta me­dzi tres­tné či­ny, kde hlav­ným ob­jek­tom je cu­dzia vec a ma­je­tok, bo­lo by na mies­te pou­ži­tie § 125 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na.

 To­mu­to vý­kla­du zod­po­ve­dá aj to, že v oso­bit­nej čas­ti Tres­tné­ho zá­ko­na sa ne­vys­ky­tu­jú zá­klad­né skut­ko­vé pod­sta­ty, kto­ré by ako nás­le­dok de­fi­no­va­li spô­so­be­nie ško­dy bez sú­čas­né­ho de­fi­no­va­nia vý­šky, naj­mä ma­lej. Načr­tnu­té inter­pre­tač­né pra­vid­lo by v na­šom kon­texte us­ta­no­ve­nia § 212 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na spô­so­bi­lo, že ods.2 je z hľa­dis­ka oso­bit­nej ob­jek­tív­nej strán­ky vo vzťa­hu k ods.1 zá­klad­nou skut­ko­vou pod­sta­tou, kto­rá však s pou­ži­tím us­ta­no­ve­nia    § 125 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na a s pou­ži­tím lo­gic­ké­ho a sys­te­ma­tic­ké­ho vý­kla­du a vý­kla­du a con­ta­rio ob­sa­ho­va­lo ako ob­li­ga­tór­ny znak nás­le­dok v po­do­be spô­so­be­nia ško­dy ma­lej. Ako som už spo­me­nul ta­ký­to vý­klad vzhľa­dom na za­uží­va­nú súd­nu prax od­váž­nym po­ku­som o vy­vrá­te­nie za­uží­va­nej teórie (aj praxe), ale svo­je hmot­nop­ráv­ne jad­ro ne­po­chyb­ne ob­sa­hu­je. Pou­ži­tím his­to­ric­ké­ho vý­kla­du dos­pe­je­me k zá­ve­ru, že ob­dob­né le­gál­ne vý­kla­do­vé pra­vid­lo Trest­ný zá­kon účin­ný do 31.12.2005 ne­poz­nal. Ak by sme sa prik­lo­ni­li k za­uží­va­né­mu vý­kla­du, po­tom sa na­tís­ka otáz­ka aký vý­znam má inter­pre­tač­né pra­vid­lo us­ta­no­ve­né v § 125 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na? Le­gál­ne inter­pre­tač­né pra­vid­lá zá­ko­no­dar­ca za­vie­dol a poz­ná ich súd­na prax naj­mä ako práv­ne pros­tried­ky vý­kla­du via­ce­rých skut­ko­vých pod­stát a ne­ma­lo by ísť o pra­vid­lo, kto­ré sa ne­dá pou­žiť, resp. sa dá pou­žiť len pre veľ­mi ob­me­dze­nú mno­ži­nu skut­ko­vých pod­stát. Mám za to, že ak § 125 ods.2 Tres­tné­ho zá­ko­na nie je pou­ži­teľ­ný u všet­kých zá­klad­ných skut­ko­vých pod­stát tres­tných či­nov, kde je jed­ným z ob­jek­tov ale­bo je­di­ným ob­jek­tom ma­je­tok (cu­dzia vec), po­tom sa vy­my­ká svoj­mu úče­lu.

 10. Náv­rat k ana­ló­gii prá­va (zá­ver)

 Na zá­ver sa len struč­ne vrá­tim tro­cha per­fek­tnej­šie k sa­mot­né­mu us­ta­no­ve­niu § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na vo vzťa­hu k § 128 ods.5 Tres­tné­ho zá­ko­na (pos­led­ná ve­ta). Pred­met­né us­ta­no­ve­nie § 128 ods.5 Tres­tné­ho zá­ko­na sa pou­ží­va v šir­šom kon­texte ako len vo vzťa­hu k § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na. Ide nap­rík­lad o us­ta­no­ve­nie § 176 Tres­tné­ho zá­ko­na, § 252 Tres­tné­ho zá­ko­na, us­ta­no­ve­nie § 289 Tres­tné­ho zá­ko­na a pod. Ako som už uvie­dol mám za to, že v rám­ci zá­ko­na č. 372/1990 Zb. o pries­tup­koch v zne­ní nes­kor­ších pred­pi­sov je pot­reb­né vzhľa­dom na ab­sen­ciu in­šti­tú­tu za­hla­de­nia san­kcie (opat­re­nia) pou­žiť vý­klad ana­ló­giou prá­va. Ana­ló­gia v tres­tnom prá­ve hmot­nom nie je prí­pus­tná len v prí­pa­de, ak sa ňou roz­ši­ru­jú pod­mien­ky tres­tnos­ti a tres­tov. V naz­na­če­nej práv­nej úva­he sa však ana­ló­gia prá­va pou­ži­je pri in­šti­tú­te za­hla­de­nia ulo­že­nej san­kcie ale­bo opat­re­nia. Pod­ľa môj­ho ná­zo­ru nie je mož­né súh­la­siť s práv­nym ná­zo­rom, že za­hla­de­nie san­kcie pre úče­ly de­fi­no­va­nia tres­tnos­ti (tres­tné­ho či­nu) v pries­tup­ko­vom prá­ve neexis­tu­je. Ta­ký­to vý­klad by spô­so­bil v pr­vom ra­de ne­pou­ži­teľ­nosť us­ta­no­ve­nia § 128 ods.5 Tres­tné­ho zá­ko­na a v dru­hom ra­de by za­kla­dal roz­ši­ro­va­nie pod­mie­nok tres­tnos­ti. Vzhľa­dom na uve­de­né mám za to, že ana­ló­gia v rám­ci pou­ži­tia in­šti­tú­tu za­hla­de­nia san­kcie (opat­re­nia) je v kon­texte pries­tup­ko­vé­ho a tres­tné­ho prá­va mož­ná a nut­ná, na­koľ­ko je zna­kom zá­klad­nej skut­ko­vej pod­sta­ty tres­tné­ho či­nu krá­de­že pod­ľa § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na k § 128 ods.5 Tres­tné­ho zá­ko­na.

 Pri tom­to dru­hom vý­kla­de je nut­né si uve­do­miť, že štát má po­vin­nosť for­mu­lo­vať us­ta­no­ve­nia práv­nych pred­pi­sov čo mož­no naj­pres­nej­šie (bez po­chyb­nos­tí), a ak tak neu­či­ní (ale­bo ne­do­ká­že uro­biť), nas­tal práv­ny prob­lém (vý­kla­do­vý) vý­luč­ne na je­ho stra­ne a ťar­chu, vo sfé­re je­ho do­mi­nan­tné­ho vply­vu (nor­mot­vor­né­ho a ap­li­kač­né­ho). Ne­dôs­led­nosť a nep­res­nosť štá­tu pri tvor­be práv­nych no­riem je pre­to pot­reb­né vy­kla­dať vždy a vý­luč­ne len na ťar­chu štá­tu, pri­čom me­dzi vý­kla­dom, kto­rý je vhod­ný pre štát a vý­kla­dom, kto­rý je vhod­ný pre ad­re­sá­ta práv­nej re­gu­lá­cie (v da­nom prí­pa­de pá­cha­te­ľa) sa mu­sí zvo­liť vždy bez­výh­rad­ne dru­há mož­nosť v zmys­le vý­kla­du a ús­tav­nej ar­gu­men­tá­cie ar­gu­men­tu in du­bio mi­tius, v zmys­le kto­ré­ho ur­či­té us­ta­no­ve­nia no­riem ma­jú byť v po­chyb­nos­tiach inter­pre­to­va­né mier­nej­šie, t.j. v pros­pech ad­re­sá­ta mo­cen­ské­ho pô­so­be­nia štá­tu - pá­cha­te­ľa, pri­čom ten­to ar­gu­ment má svo­je up­lat­ne­nie aj vo sfé­ra ve­rej­né­ho prá­va, oso­bit­ne v prá­ve tres­tnom, či už pro­ces­nom ale­bo hmot­nom, ale­bo pries­tup­ko­vom te­da tam, kde sa jed­nos­tran­ne štá­tom za­sa­hu­je do sfé­ry fy­zic­kých a práv­nic­kých osôb.

Pod­ľa môj­ho ná­zo­ru iný vý­klad (ko­reš­pon­du­jú­ci s ná­zo­rom, že san­kcia ulo­že­ná v pries­tup­ko­vom prá­ve sa ne­zah­la­dzu­je) je v roz­po­re s uve­de­ný­mi vý­kla­do­vý­mi pra­vid­la­mi a zna­me­nal by za­ve­de­nie zá­sa­dy „v po­chyb­nos­tiach vý­kla­du nor­my v pros­pech štát­nej mo­ci“, čím by bol po­ru­še­ný zá­klad­ný prin­cíp a zá­sa­da vzťa­hu jed­not­liv­ca a štá­tu v práv­nom štá­te. V práv­nom štá­te nes­mie súd nap­ra­vo­vať po­chy­be­nie zá­ko­no­dar­cu (ak sa dom­nie­va, že ide o po­chy­be­nie, resp. ne­mal by tak či­niť) naj­mä pri for­mu­lá­cii práv­nych pred­pi­sov a vy­pĺňa­ní me­dzier prá­va, a to inter­pre­tá­ciou (dot­vá­ra­ním prá­va), kto­rá zme­ní (dot­vo­rí) text práv­ne­ho pred­pi­su tak, aby bol pre štát vý­hod­ný ale­bo vhod­nej­ší za­lo­že­ním roz­ší­re­nia tres­tnos­ti, ale na stra­ne dru­hej ta­ký­to pos­tup vy­pl­ne­ním me­dzier prá­va a pou­ži­tím práv­nej ana­ló­gie je mož­ný, ak je v pros­pech pá­cha­te­ľa. Do pop­re­dia sa však pri ta­kom­to vý­kla­de dos­tá­va aj zá­sa­da nullum cri­men si­ne le­ge, kto­rú však v po­su­dzo­va­nom prí­pa­de pred­sta­vu­je aj us­ta­no­ve­nie § 128 ods.5 Tres­tné­ho zá­ko­na k sa­mot­né­mu us­ta­no­ve­niu § 212 ods.2 písm. f) Tres­tné­ho zá­ko­na, a pre­to nez­na­me­ná vy­lú­če­nie práv­ne­ho ná­zo­ru a vý­kla­du uve­de­né­ho vy­ššie v texte. Na zá­ver je pre­to pot­reb­né si po­lo­žiť otáz­ku, či je mož­né, aby súd pou­žil v ta­kom­to roz­sa­hu a spô­so­bom ana­ló­giu v pros­pech pá­cha­te­ľa?! Z môj­ho poh­ľa­du ob­haj­cu je od­po­veď na tú­to otáz­ku: ne­po­chyb­ne áno aj z dô­vo­du, že ta­ký­to vý­klad (kto­rý ne­ko­reš­pon­du­je s do­te­raz za­uží­va­nou súd­nou praxou)je vždy v pros­pech ob­vi­ne­né­ho.


 

Diskusia

 

Najčítanejšie články

Trestný čin ohovárania vs. prípustná (dovolená) kritika

 člá­nok pri­ná­ša ana­lý­zu zna­kov pre­či­nu oho­vá­ra­nia pod­ľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a ve­nu­je po­zor­nosť aj prob­le­ma­ti­ke, do akej mie­ry je prí­pus­tná kri­ti­ka naj­mä ve­rej­ne čin­ných osôb.

 
Daňové trestné činy - niektoré aplikačné problémy

 vý­ťah z pred­náš­ky us­ku­toč­ne­nej dňa 09.05.2013 v Om­še­ní

 
Zákonnosť dôkazov a procesu dokazovania trestných činov s drogovým prvkom (z pohľadu obhajoby)

 cie­ľom člán­ku bo­lo pou­ká­zať na ma­név­ro­va­cí pries­tor ob­ha­jo­by pri vý­ko­ne ob­ha­jo­by osôb ob­vi­ne­ných z tres­tných či­nov naj­mä s dro­go­vým pr­vkom.

 
   
 
Mapa stránky   |   O nás   |   Kontakt Powered by Cyclone3 XUL CMS of Comsultia