Trvanie väzby na základe výpovedí kajúcnikov, v pochybnostiach v prospech väzby, Covid 19 a odlišné stanovisko sudcu Ústavného súdu SR
Ústavný súd SR uznesením sp. zn. III. ÚS/388/2020 zo dňa 08.10.2020 odmietol ústavnú sťažnosť sťažovateľa, ktorý je trestne stíhaný pre daňové trestné činy. V čase podania ústavnej sťažnosti bol sťažovateľ vo väzbe už takmer 2 roky, väzobný dôvod bol ustálený podľa § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. s tým, že sťažovateľa mali usvedčovať predovšetkým výpovede kajúcnikov. Súd prvého stupňa síce vykonal niekoľko hlavných pojednávaní, avšak dokazovanie sa viedlo iba sporadicky. Ústavný súd dospel k záveru, že rozhodnutia súdov o väzbe neboli vágne a nepresvedčivé s tým, že rozhodovanie o väzbe nie je rozhodovaním o vine a konečné hodnotenie dôkazov (a to aj ohľadne výpovedí kajúcnikov) je vyhradené rozhodovaniu vo veci samej a nasleduje zásadne po ukončení dokazovania.
Zaujímavým na tomto rozhodnutí ústavného súdu je odlišné nesúhlasné stanovisko sudcu ústavného súdu JUDr. Petra Straku k uzneseniu sp. zn. III. ÚS 388/2020 zo dňa 08.10.2020.
Prehlasovaný sudca ústavného súdu k veci uviedol, že
Sťažovateľ v ústavnej sťažnosti namietal skutočnosť, že všeobecné súdy sa nevyjadrili k jeho námietke obsiahnutej v odôvodnení uznesenia Krajského súdu v Košiciach z 30.10.2019 v konaní vedenom pod sp. zn. 4Tos/91/2019. Námietka spočívala v tom, že s postupom času väzobného stíhania je potrebné aj na väzobné dôvody prihliadať inak. V priebehu takmer dvoch rokov trvania väzby nepochybne podľa sťažovateľa muselo dôjsť k oslabeniu väzby. Sťažovateľ dôvodil, že ako trestné konanie pokračuje a vyvíja sa, tak sa musí vyvíjať aj argumentácia smerom k väzbe – dôkazná situácia sa musí posilňovať, podozrenia verifikovať a nie je možné rozhodnutie o väzbe automaticky bez ďalšieho predlžovať. Rovnako je potrebné postupom času skúmať aj eventuálnu možnosť nahradenia dôvodov väzby miernejšími prostriedkami. Sú to vážne výhrady, ktoré podľa mňa jednoznačne majú ústavnoprávnu relevanciu a mali sme sa nimi zaoberať.
V tomto smere sudca ústavného súdu nesúhlasil s tým, ako sa väčšina senátu vysporiadala s úlohou kajúcnikov v trestnom procese. Dospel k záveru, že ústavný súd sa mal otázke kajúcnikov nielen venovať, ale mal vymedziť aj legálne mantinely tohto inštitútu. V tejto súvislosti dal do pozornosti možnú zištnosť výpovede kajúcnika, čo by podľa neho malo byť relevantným pre väzobné rozhodovanie.
A napokon, na podklade judikatúry ESLP poukázal sudca ústavného súdu na to, že výpoveď kajúcnika môže odôvodniť väzbu na začiatku trestného stíhania, avšak počas jej trvania takéto výpovede strácajú relevanciu, hlavne ak sa neodhalil vo vyšetrovaní žiadny ďalší dôkaz. Toto tvrdenie je, do určitej miery, v protiklade so súčasnou aplikačnou praxou, keď výpoveď kajúcnika, či viacerých kajúcnikov zo začiatku trestného stíhania často postačuje aj na väzobné trestné stíhanie trvajúce dlhé mesiace, či na viaceré (opakované) predlžovania lehoty trvania väzby v prípravnom konaní a to napriek tomu, že žiadne ďalšie podstatné dôkazy vyšetrovanie neodhalilo, respektíve postup vo vyšetrovaní je s výraznými prieťahmi, keď medzi jednotlivými procesnými úkonmi sú nezriedka aj dlhé týždne nečinnosti, čo je hlavným dôvodom prečo nemohlo byť vyšetrovanie skončené.
Sudca ústavného súdu v tomto smere vo svojom disente zdôraznil, že
Rovnako som považoval za vhodné zaoberať sa aj otázkou tzv. svedkov kajúcnikov, ktorých spoločnosť v ostatnom čase vníma vcelku intenzívne. Je preto dôležité doktrinálne, aj na platforme senátnej judikatúry ústavného súdu, vymedziť legálne mantinely tohto inštitútu. Účelom je eliminácia prekvapivých rozhodnutí, ktoré prispievajú k eskalácii spoločenskej nervozity. V konkrétnej veci výhrada spočívala v tom, že práve kajúci sa svedkovia ihneď po zadržaní sťažovateľa získali jeho majetok, pričom ústavný súd bez hlbšej analýzy konštatoval, že hĺbkové hodnotenie dôkazov je vyhradené rozhodovaniu vo veci samej a nasleduje zásadne po ukončení dokazovania. S uvedeným sa síce in gere súhlasiť dá, no zištnosť svedeckej výpovede, ktorá by mohla implikovať faktickú výhodu, je jednoznačne vecou relevantnou pre rozhodovanie o väzobnom stíhaní. Uvedené platí ad maius v prípade, ak ide o rozhodnutia o predĺžení väzby (najmä v prípade ak sa obavy z účelovosti väzobne stíhaného naplnia). Súčasne takýto prístup ústavného súdu považujem za rozporný aj s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa ktorej: V prípadoch predlžovania väzby môžu síce na začiatku výpovede kajúcnikov prijateľne odôvodniť väzbu, ale v priebehu času nevyhnutne strácajú relevanciu, najmä ak postup vo vyšetrovaní neodhalil ďalší dôkaz (rozsudok Labita vs. Taliansko, sťažnosť č. 26772/95).
Disentujúci sudca ústavného súdu poukázal aj na to, že väzba nie je trestom a nesmie byť prostriedkom na získanie priznania obvineného alebo na uľahčenie trestného stíhania. Aj tu je však aplikačná prax iná, nakoľko neustále sme svedkami toho, že tí obvinení, ktorí sa priznajú k vznesenej trestnej činnosti sú prepustení zo zadržania (ak vôbec zadržaní boli), či z väzby a tí, ktorí obvinenie popierajú sú do väzby vzatí.
Skutočným dôvodom na podanie návrhu na vzatie obvineného do väzby zo strany prokurátora je tak zrejme niekedy práve nespolupráca obvineného s orgánmi činnými v trestnom konaní s tým, že následné vymedzenie väzobného dôvodu je často len vágne (neurčité, nekonkrétne - použitené prakticky na akúkoľvek trestnú vec) alebo ide iba o odkaz na povahu spáchaného skutku, z ktorého sa zároveň aj vyvodzuje automaticky dôvod väzby (závažnosť skutku pre ktorý bolo vznesené obvinenie sa tak často a nesprávne považuje za takú okolnosť, z ktorej mechanicky vyplýva aj väzobný dôvod). Takéto vymedzenie dôvodu väzby pri vzatí obvineného do väzby sa potom cyklicky opakuje vo všetkých ďalších väzobných uzneseniach a to prípadne až dovtedy, pokiaľ sa obvinený k stíhanej trestnej činnosti neprizná (ako môže zaniknúť napríklad preventívny dôvod väzby podľa § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. len preto, že sa obvinený priznal je záhadou; rovnako tak, ako môže pri obvinenom, ktorý popiera vinu vzniknúť napríklad kolúzny dôvod väzby alebo naďalej trvať v situácii, keď podstatní svedkovia sú už vypočutí a nebolo zistené nič, z čoho by sa dala vyvodzovať konkrétna, nie všeobecná, obava z možného ovplyvňovania svedkov). Navyše, náhrady inštitútu väzby sú súdmi až príliš často odmietané a to iba z formálnych dôvodov, napriek tomu, že by reálne mohli eliminovať konštatovaný dôvod väzby a mali by mať prednosť pred vzatím obvineného do väzby, respektíve pred ďalším trvaním väzby.
Skutočnosť, že aj v mediálnom priestore je vzatie, prepustenie, či predĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní už tradične chápané a spájané výhradne s tým, či sa obvinený prizná alebo neprizná (alebo povedané inak, či sťažuje alebo uľahčuje priebeh vyšetrovania) možno demonštrovať na nedávnej mediálnej kritike súdov, ktoré si dovolili pustiť z väzby na slobodu dvoch obvinených (išlo o nepredĺženie lehoty trvania väzby v prípravnom konaní) hoci „obaja pritom dodnes s políciou nespolupracujú a vinu popierajú“. Iný novinár v inom článku zase uviedol, že ak „chce byť obvinený stíhaný na slobode, musí si to zaslúžiť priznaním“. Každému (aj neprávnikovi) by pritom malo byť v 21. storočí jasné, že trestné stíhanie obvineného na slobode je pravidlom a väzobné by malo byť len výnimkou z tohto pravidla. Navyše, účelom trestného konania (§ 1 Tr. por.) nie je dosiahnuť priznanie obvineného a už vôbec nie „mať“ obvineného vo väzbe.
Disentujúci sudca ústavného súdu uvádza:
Stále platí, že väzba nie je trestom, ale je výlučne procesným opatrením, ktorého účelom je dočasne zaistiť osobu obvinenú z trestného činu pre potreby prebiehajúceho trestného konania. Obmedzenie osobnej slobody obvineného nemôže mať sankčnú povahu ani výchovné poslanie, pričom nesmie byť ani prostriedkom na získanie priznania alebo uľahčenie trestného stíhania. Preto si dovolím polemizovať aj so samotným dôvodom podľa § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por., ktorý sa podľa môjho názoru vo svetle konkrétnych skutkových okolností veci míňal so svojím zmyslom (obava z pokračovania v trestnej činnosti). Vždy totiž má ísť o konkrétnu skutočnosť, z ktorej vyplýva, že hrozí nebezpečenstvo, že obvinený bude pokračovať v trestnej činnosti, pre ktorú je stíhaný, respektíve v obdobnej trestnej činnosti (t. j. opakovať zhodnú, respektíve obdobnú trestnú činnosť, prípadne dokoná trestný čin, ktorý zostal v štádiu pokusu alebo vykoná trestný čin, ktorý pripravoval). Nebezpečenstvo páchania ďalšej trestnej činnosti musí byť navyše bezprostredne hroziace.
Väzobné stíhanie sa podľa môjho názoru míňalo svojmu účelu, pričom ani časový odstup vo veci súdy nemotivoval priamo úmerne zvyšovať nároky na potrebu väzobného stíhania. Kdesi za horizontom v tejto súvislosti vidím dokonca neprípustnú aplikáciu inštitútu v pochybnostiach v prospech väzby. Rovnako tak by ústavnému súdu malo prekážať, že samotné konanie trvá dlho (2 roky), pričom realita ukazuje, že ani s hlavnými pojednávaniami sa súd adekvátne neponáhľa. Opätovne akcentujem, že väzba nesmie nahrádzať trest.
Ako sudcom ústavného súdu nám musí špeciálne záležať na ústavou garantovaných základných právach a slobodách, pričom osobitné miesto musí mať, za každých okolností, právo na osobnú slobodu. Preto pri väzbe ako najzávažnejšom zásahu do práv obvineného a do jeho osobnej slobody musíme byť vždy náležite ostražití. Vyžaduje si totiž po celý čas jej trvania súdnu kontrolu zákonnej a ústavnej kompatibility (III. ÚS 26/01). Všeobecný súd musí s osobitným zreteľom na prezumpciu neviny skúmať všetky okolnosti spôsobilé vyvrátiť alebo potvrdiť existenciu skutočného verejného záujmu odôvodňujúceho výnimku z pravidla rešpektovania osobnej slobody a uviesť ich v rozhodnutiach o väzbe (rozsudok ESLP vo veci Toth vs. Rakúska, sťažnosť č. 11894/85).
Sudca ústavného súdu kritizoval aj liknavý postup súdov vo vykonávaní dokazovania, ktoré nekonali vo veci aj s poukazom na šírenie ochorenia Covid-19 (poukaz na Covid-19 je pomerne častý argument aj orgánov činných v trestnom konaní prečo vo väzobnej trestnej veci konajú v prípravnom konaní pomaly alebo vykonávajú procesné úkony s dlhými časovými odstupmi).
V tomto smere sudca ústavného súdu uviedol, že
Postup súdov, ktoré vo väzobnej veci v priebehu takmer siedmych mesiacov vypočujú iba dvoch svedkov, jednoznačne nesedí s požiadavkou na urýchlené prejednávanie väzobných vecí. K skutočnosti, že súd zrušil pojednávanie z dôvodu, že neexistovali usmernenia Ministerstva spravodlivosti SR ohľadne šírenia choroby Covid – 19 sudca uviedol, že Covid – 19 nie je a ani nemôže byť viac ako osobná sloboda. Rovnako nejde ani o univerzálny argument, ktorým sa dá ospravedlniť čokoľvek, pričom legitimizuje akékoľvek kroky štátnych orgánov a súdov. Je pre mňa nepochopiteľné, ak sudca ako reprezentant nezávislej súdnej moci podmieni svoje rozhodnutie aktom moci výkonnej, dokonca za situácie, keď iné trestné konania (ktoré boli prejednávané za konštantnej mediálnej pozornosti) reálne prebiehali a dokazovanie sa plynule vykonávalo.
Nie je dôležité, koľko termínov hlavného pojednávania súd plánuje, ale je rozhodujúce, aby prinášali reálny posun v dokazovaní, smerujúc k právoplatnému skončeniu prípadu.
Sudca ústavného súdu svoje nesúhlasné stanovisko uzatvoril tak, že
sťažovateľ predložil ústavnému súdu jasnú a výstižnú sťažnosť. Ním namietaný zásah do základných práv chránených ústavou (právo na osobnú slobodu) vo svetle konkrétnych skutkových okolností považujem za natoľko významný, že sme sa ním mali meritórne zaoberať.
Treba veriť, že ústavný súd sa k vyššie nastoleným otázkam v budúcich svojich rozhodnutiach vyjadrí, nakoľko, tak ako to uviedol aj sudca ústavného súdu, je nutné judikatórne vymedziť legálne mantinely inštitútu spolupracujúceho obvineného, rozsah jeho výhod a to aj v spojitosti s využívaním väzby pri tomto inštitúte a následným „hromadením“ kajúcnikov v tej istej veci.
Rovnako tak treba dúfať, že zákonodarca v roku 2021 „prekope“ inštitút väzby v Trestnom poriadku a to minimálne tak, aby maximálne lehoty trvania väzby boli kratšie ako v súčasnosti, nakoľko ich súčasná dĺžka zvádza najmä orgány činné v trestnom konaní k pomalému vedeniu dokazovania v prípravnom konaní, k dlhým časovým odstupom medzi jednotlivými procesnými úkonmi a k nadužívaniu väzby spojenej s opakovanými možnosťami predlžovania lehoty trvania väzby v prípravnom konaní.
V tomto smere by mohla byť inšpiratívna právna úprava inštitútu väzby v Českej republike, v ktorej nielen že je trvanie kolúznej väzby časovo ohraničené, ale aj maximálne lehoty trvania väzby sú výrazne kratšie (1 rok pri prečinoch, 2 roky pri zločinoch, 3 roky pri obzvlášť závažných zločinoch a 4 roky pri trestných činoch, za ktoré možno uložiť výnimočný trest). Zaujímavosťou českej právnej úpravy, hodnou nasledovania, je aj to, že z uvedených maximálnych lehôt pripadá na prípravné konanie iba jedna tretina (teda nie polovica ako je to na území SR). Rovnako tak je inšpiratívnym systém rozhodovania o ďalšom trvaní väzby, ktorá sa preskúmava v prípravnom konaní povinne každé tri mesiace (do úvahy by mohlo prichádzať aj zavedenie pravidla, že prokurátor v prípravnom konaní môže žiadať o predĺženie lehoty trvania väzby iba raz).
Zmeny by sa celkom určite mali dotknúť aj pomienok výkonu väzby na území SR, ktoré sú zo strany Európskeho výboru na zabránenie mučenia a neľudského, či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania dlhodobo a opakovane kritizované (najmä podmienky výkonu kolúznej väzby, ktoré sú na úrovni stredoveku) a ich odporúčania zo strany SR ignorované.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.