Mikuláš Lévai
Od podozrenia k obvineniu, tŕnistá púť orgánov činných v trestnom konaní
V aplikačnej praxi sa neraz stáva, že polícia disponuje operatívnymi informáciami o páchateľovi skutku, avšak dôkazná situácia skrátka nepostačuje na to, aby proti takejto osobe bolo vznesené obvinenie. Takéto informácie samé o sebe totiž nestačia na vznesenie obvinenia proti podozrivému.Je preto úlohou orgánov činných v trestnom konaní (ďalej už len ,,OČTK“) preklenúť hranicu medzi obyčajným podozrením a obvinením zabezpečením dostatočného množstva dôkazov, prípadne dôkazov takej sily alebo logickej postupnosti, ktoré budú postačovať na vznesenie obvinenia voči konkrétnej osobe.
Na úvod tohto článku je potrebné poukázať na právny princíp nemo tenetur se ipsum accusare (nikto nie je povinný obviňovať sám seba). Ide o princíp, ktorý má historický pôvodešte z obdobia staroveku.Jeho právne ukotveniev súčasnosti vyplýva z celého radu právnych dokumentov, napr. z čl. 37 ods. 1 a čl. 40 ods. 4 Listiny základných práv a slobôd, čl. 6 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd alebo z §34 Trestného poriadku (ďalej už len ,,TP“).
Jeho zmyslom je chrániť obvineného pred bezprávnym donucovaním zo strany štátnych orgánov a tým prispievať k zaisteniu spravodlivého procesu. Právo neprispievať k vlastnému obvineniu sa v prvom rade týka rešpektovania vôle obvineného mlčať, ako aj neprispieť ku svojmu obvineniu a usvedčeniu iným aktívnym konaním[1]. Tento princíp plne rešpektujeme. Máme však za to, že je zo strany OČTK niekedy až absurdne bezbreho aplikovaný v praxi, čo spôsobuje, že sa nevedomky dostávajú na stranu obhajoby v TP.
Cieľom článku nie je ponúknuť vyčerpávajúci pohľad na všetky eventuálne možné situácie, ktoré sa môžu v praxi objaviť. Preto sa budeme venovať vopred determinovaným situáciám, ktoré spočívajú v páchateľom priznaní sa alebo ak sa páchateľ svojím činom ,,pochváli“ ďalšej osobe.
Inštitút podozrivého podľa §85 TP je v súčasnej právnej úprave stále spojený so zadržaním.[2]Teórií okolo takto nastaveného konceptu podozrivého bolo napísaných už mnoho,preto sa im nebudeme bližšie venovať, nie je to účelom tohto článku.
V zadržaní sú inkorporované dôvody väzby, čo znamená, že ak chce OČTK vypočuť podozrivého, musí existovať aspoň jeden dôvod väzby vo vzťahu k podozrivému. Ďalším krokom je potom podozrivého zadržať, čiže vykonať faktický zaisťovací úkon, ktorým sa obmedzí jeho osobnú slobodu. Zdôrazňujeme, že postup, ktorý sa v praxi niekedy uplatňuje, že výsluch podozrivej osoby sa vykoná na zápisnicu o výsluchu svedka, považujeme už od začiatku za nesprávny a takýto postup neschvaľujeme.
Iný scenár nastáva, ak dôvody väzby neexistujú. Podľa nášho názoru je oveľa prípustnejšie, ak sa podozrivá osoba s vopred daným súhlasom prokurátora ,,formálne“ zadrží a vypočuje sa na zápisnicu o výsluchu zadržaného podozrivého, než takú osobu vypočúvať v postavení svedka. Týmto nechceme nikoho nabádať na porušovanie zákona, treba mať na pamäti, že povaha nášho prípadu spočíva v tom, že podozrivá osoba sa k svojej trestnej činnosti doznáva a vytvára tak podmienky pre spoluprácu, nech už je jej motivácia k doznaniu akákoľvek.
S takto zadržanou osobou sa dajú následne vykonávať aj ďalšie úkony trestného konania. TP v §85 ods. 5 uvádza, že ustanovenia § 34, § 121 až 124 sa primerane použijú aj vtedy, ak je zadržaná osoba vypočúvaná v čase, keď proti nej ešte nebolo vznesené obvinenie.Čo znamená, že so zadržanou osobou sa dajú vykonávať dôkazné prostriedky, ktoré sa dajú robiť aj s obvinením, napr. prehliadka tela (§155 TP), previerka výpovede na mieste (§158) alebo hlasová skúška (§160 TP).
Výpoveď takéhoto zadržaného podozrivého v spojení s ďalším dôkazným prostriedkom, prípadne inými dôkazmi, je podľa nášho názoru už dostatočným podkladom na vznesenie obvinenia. Zdôrazňujeme, že je nanajvýš nevyhnutné, aby výpoveď podozrivého bola konfrontovaná aj s iným dôkazom. Tým sa ľahšie predíde stavu, ktorý môže nastať, ak osoba, ktorá vypovedá, postavenie podozrivého lenpredstiera.Takúto výpoveď možno bezpochyby považovať za súladnú s princípom nemo tenetur se ipsum accusare.
V praxi sa však môže pokojne stať, že k zadržaniu podozrivého nebude môcť dôjsť, pretože sa podozrivý nebude dať zadržať. Napríklad sa bude nachádzať vo výkone väzby pre iný skutok alebo sa bude nachádzať vo výkone trestu odňatia slobody, prípadne nebudú existovať žiadne dôvody väzby. Čo sa dá robiť v takom prípade si načrtneme v ďalšej časti článku.
Než sa k tomu dostaneme, predstavme si predtým ešte situáciu, že páchateľ sa svojím trestným činom ,,pochváli“ ďalšej osobe. Dostáva sa takáto osoba do postavenia svedka? Podľa nášho názoru áno a OČTK by mali pri takejto osobe siahnuť po výsluchu svedka a takúto osobu vypočuť.
Takáto výpoveď sama o sebe by však nemala byť jediným argumentom odôvodnenia uznesenia o vznesení obvinenia. Mala by sa konfrontovať s inými dôkazmi, napr. obhliadkou alebo kamerovým záznamom. Ak by totiž výpoveď takéhoto svedka korešpondovala s iným dôkazom, prípadne dôkazmi, bolo by možné takúto reťaz dôkazov považovať za dostačujúcu na vznesenie obvinenia. Je to z toho dôvodu, že ak by svedok vo svojej výpovedi vypovedal také skutočnosti, ktoré mohol vedieť iba páchateľ činu, existuje predpoklad, že páchateľ sa naozaj tomuto svedkovi ,,pochválil“ a svedok preto hovorí pravdu.
Treba však rozlišovať, pokiaľ ide o formy trestného konania, aký postup OČTK zvolia.Pri vyšetrovaní, ako jednej z foriem trestného konania, je potrebné takéhoto svedka vypočuť výlučne na zápisnicu o výsluchu svedka. TP v §127 ods. 1 vymedzuje povinnosť svedčiť tak, že každý je povinný dostaviť sa na predvolanie OČTK a súdu a vypovedať ako svedok o tom, čo mu je známe o trestnom čine a o páchateľovi alebo o okolnostiach dôležitých pre trestné konanie. Na druhej strane sa o každom úkone trestného konania spíše, a to spravidla pri úkone alebo bezprostredne po ňom, zápisnica, ktorej obligatórne náležitosti sú ustanovené v §58 ods. 1 písm. a) až f) TP.
Pokiaľ ide o skrátené vyšetrovanie, TP síce prikazuje postupovať podľa ustanovení o vyšetrovaní, avšak pripúšťa aj odchýlky.TP úplne jasne uvádza[3], že výsluch svedka sa vykoná len vtedy, ak ide buď o neopakovateľný úkon, neodkladný úkon alebo ak ide o svedka, ktorý bol osobne prítomný pri páchaní trestného činu. Vo všetkých ostatných prípadoch vyžiada iba vysvetlenie, o ktorom spíše záznam. Takýto záznam má preto v tomto štádiu konania úplne rovnakú právnu silu, ako keby išlo o výsluch svedka na zápisnicu, ktorá by obsahovala poučenie, vlastný prejav svedka tak ako vnímal skutočnosti o skutku, prípadne ďalšie doplňujúce otázky.
V predchádzajúcej časti článku sme si načrtli situáciu, že páchateľ sa chce priznať k svojim skutkom, avšak nie je možné ho vypočuť ako zadržaného podozrivého, pretože nemôže byť zadržaný, nakoľko sa napr. nachádza vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody alebo neexistujú dôvody väzby.
V takom prípade by mali na scénu trestného konania nastúpiť policajti, napr. operatívci a ,,stať sa svedkami“. Ak sa chce páchateľ priznať, nech je už jeho motivácia akákoľvek, mal by im porozprávať ,,ako to naozaj bolo“. Policajt si o tom môže kľudne spísať záznam (nie záznam podľa §17a zákona o Policajnom zbore). Operatívec sa takto dostáva do postavenia svedka a OČTK môžu postupovať podľa už skôr načrtnutého postupu pri svedkoch.
V článku sme načrtli naozaj len obmedzený počet situácií, ktoré môže aplikačná prax vo svojom každodennom živote priniesť. Aj napriek tomu možno pokojne konštatovať, že aplikácia práva vyžaduje od oprávnených osôb širokýdiapazón vedomostí a skúseností, aby boli vo svojej činnosti úspešní.
[1] R 92/2015
[2] Tento právny stav je dlhodobo ignorovaný zo strany zákonodarcu, čo má neustále hlboký dopad pre zbytočne komplikovanú aplikáciu ustanovení TP.
[3]§203 ods. 1 písm. a) TP
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.