Zmena zákona v prospech obžalovaného a vyhlásenie obžalovaného o vine
V aplikačnej praxi je sporné, ako postupovať v odvolacom konaní v prípadoch, v ktorých prišlo k zmene Trestného zákona síce až po vyhlásení rozsudku súdu prvého stupňa, avšak ešte pred rozhodnutím odvolacieho súdu. Ide o prípady, v ktorých došlo na hlavnom pojednávaní k prijatiu vyhlásenia obžalovaného o vine podľa § 257 ods. 1 písm. b) Tr. por. zo strany súdu prvého stupňa s tým, že dokazovanie sa vykonávalo iba ohľadne výroku o treste, prípadne aj ohľadne výroku o ochrannom opatrení, či náhrade škody a v zákonnej lehote podal odvolanie obžalovaný alebo prokurátor do výroku o treste. Následne bola zákonodarcom prijatá taká zmena Trestného zákona, ktorá je pre obžalovaného priaznivejšia (napríklad, konanie obžalovaného už nie je možné právne kvalifikovať ako zločin, ale len ako prečin) a preto celkom nepochybne prichádza do úvahy aplikácia ustanovenia § 2 ods. 1 Tr. zák. podľa ktorého sa trestnosť činu posudzuje a trest sa ukladá podľa zákona, ktorý je pre páchateľa priaznivejší.
Správnosť rozhodovania odvolacieho súdu v takýchto prípadoch nadobudla na význame potom, čo dňa 01.08.2019 vstúpil do účinnosti zákon č. 214/2019 Z. z., ktorý zmenil a doplnil Trestný zákon, pričom zmenil aj znenie trestného činu krádeže podľa § 212 Tr. zák. Kým do 01.08.2019 bolo spáchanie trestného činu vlámaním pri spôsobení malej škody právne kvalifikované ako zločin krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 4 písm. b) Tr. zák. (trestná sadzba 3 až 10 rokov), od 01.08.2019 už ide len o prečin krádeže podľa § 212 ods. 1 písm. a), písm. b) Tr. zák. (trestná sadzba až na 2 roky).
Odvolací súd tak stojí pred otázkou, či hmotnoprávne ustanovenie § 2 ods. 1 Tr. zák. má prednosť pred procesným ustanovením § 257 ods. 1 písm. b) Tr. por., ktoré sa týka vyhlásenia viny obžalovaného a je nutné zrušiť a zmeniť aj výrok o vine, keďže zmena Trestného zákona je pre obžalovaného priaznivejšia alebo, či výrok o vine, ktorý má podklad vo vyhlásení o vine obžalovaného je už odvolaním nedotknuteľný a nezmeniteľný a preto možno pre obžalovaného priaznivejšiu zmenu Trestného zákona uplatniť iba vo výroku o treste. Správne vyriešenie tejto otázky je podstatné aj z hľadiska ustanovenia § 324 Tr. por., ktoré upravuje beneficium cohaesionis (dobrodenie v súvislostiach), nakoľko trestný čin krádeže je často páchaný v spolupáchateľstve, pričom v odvolacom konaní býva nezriedka rozsudok súdu prvého stupňa už právoplatný vo vzťahu k niektorým zo spolupáchateľov, avšak zmena Trestného zákona, ktorá nastala po vyhlásení rozsudku súdu prvého stupňa by sa mala vzťahovať aj na nich.
V rozhodovacej činnosti Krajského súdu v Bratislave sa už vyskytli v odvolacom konaní dve rozhodnutia, ktoré dávajú na vyššie položenú otázku diametrálne odlišné právne stanoviská.
A/ rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave s právnym názorom, že nie je možné zrušiť a zmeniť výrok o vine, ale je možné zmenu Trestného zákona zohľadniť iba vo výroku o treste
Krajský súd v Bratislave rozsudkom sp. zn. 3To/49/2019 zo dňa 06.08.2019 zrušil na podklade odvolania obžalovaného iba výrok o treste, pričom skonštatoval, že výrok o vine zo spáchania zločinu podľa § 212 Tr. zák. účinného do 01.08.2019 už nadobudol právoplatnosť v konaní pred súdom prvého stupňa a preto pre obžalovaného priaznivejšiu zmenu Trestného zákona možno uplatniť len pri výroku o treste. Krajský súd preto zrušil výrok o treste a obžalovanému následne uložil trest podľa § 212 Tr. zák. účinného od 01.08.2019. Obžalovaný bol tak uznaný za vinného za zločin podľa Trestného zákona účinného v čase spáchania skutku a trest mu už bol ukladaný za prečin podľa Trestného zákona účinného v čase rozhodovania odvolacieho súdu.
Krajský súd v tomto smere uviedol, že odvolanie podané obžalovaným je prípustné len vo vzťahu k výroku o treste, a to vzhľadom na to, že výrok o vine bol poňatý do napadnutého rozsudku na podklade vyhlásenia viny obžalovaným na hlavnom pojednávaní podľa 257 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku, ktoré súd prvého stupňa prijal. Z tohto dôvodu výrok o vine nemohol byť napadnutý odvolaním a nadobudol právoplatnosť jeho vyhlásením. V zmysle ustanovenia § 257 ods. 4 Trestného poriadku v takýchto prípadoch výrok o vine nie je možné napadnúť odvolaním ani dovolaním okrem dovolania podľa § 371 ods. 1 písm. c) Trestného poriadku. Vychádzajúc zo zákonnej zásady ukladania trestov vyjadrenej v citovanom ustanovení § 2 ods. 1 Trestného zákona odvolací súd dospel k záveru, že výrok o treste napadnutého rozsudku z dôvodu zmeny právnej úpravy nezodpovedá právnemu stavu účinnému v čase rozhodovania odvolacieho súdu. Novelou Trestného zákona došlo pri trestnom čine krádeže k zmierneniu zákonom ustanovenej sankcie pre konanie, ktorého sa obžalovaný dopustil, a pre ktoré bol uznaný vinným. Pre úplnosť odvolací súd skonštatoval, že obžalovaný bol súdom prvého stupňa právoplatne uznaný vinným zo spáchania pokračovacieho zločinu krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 2 písm. f), ods. 3 písm. a), písm. b), ods. 4 písm. b) Trestného zákona s poukazom na § 138 písm. e) Trestného zákona, z časti spolupáchateľstvom podľa § 20 Trestného zákona, a v jednočinnom súbehu s pokračovacím prečinom poškodzovania cudzej veci podľa § 245 ods. 1 Trestného zákona, z časti spolupáchateľstvom podľa § 20 Trestného zákona na skutkovom základe uvedenom vo všetkých troch bodoch napadnutého rozsudku. Táto právna kvalifikácia v súčasnosti zodpovedá pokračovaciemu prečinu krádeže podľa § 212 ods. 1 písm. b), písm. g), ods. 2 písm. a), písm. b) Trestného zákona, z časti spolupáchateľstvom podľa § 20 Trestného zákona, v jednočinnom súbehu s pokračovacím prečinom poškodzovania cudzej veci z časti spolupáchateľstvom podľa § 20 k § 245 ods. 1 Trestného zákona. Aplikujúc § 2 ods. 1 Trestného zákona odvolací súd zrušil napadnutý rozsudok vo výroku o treste a uložil obžalovanému trest odňatia slobody podľa neskoršieho znenia Trestného zákona, ktoré je pre obžalovaného priaznivejšie, pretože trestná sadzba pri daných znakoch skutkovej podstaty je 6 mesiacov až 3 roky, na rozdiel od staršej právnej úpravy, kedy bola 3 až 10 rokov.
B/ rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave s právnym názorom, že ak je zmena Trestného zákona pre páchateľa priaznivejšia, musí byť zrušený a zmenený aj výrok o vine a to aj v prípade, ak výroku o vine predchádzalo vyhlásenie viny
Autor tohto článku zastáva názor, že právna argumentácia krajského súdu uvedená pod písmenom A je nesprávna a nie je možné sa s ňou stotožniť. Za správnu a zákonnú považuje nižšie uvedenú právnu argumentáciu krajského súdu.
Krajský súd v Bratislave rozsudkom sp. zn. 4To/36/2019 zo dňa 12.09.2019 rozhodoval o odvolaní obžalovaných, pričom k vyššie naznačenej spornej otázke uviedol, že odvolanie obžalovaných bolo zamerané len do výroku o treste s tým, že ohľadne výroku o vine súd prvého stupňa prijal vyhlásenie obžalovaných o vine, rozhodol, že dokazovanie ohľadne výroku o vine sa vo vzťahu k obžalovaným nevykoná, pričom ich uznal za vinných na skutkovom a právnom základe uvedenom v obžalobe. Krajský súd ďalej skonštatoval, že po vyhlásení napadnutého rozsudku nadobudol dňa 01.08.2019 účinnosť zákon č. 214/2019 Z.z., ktorý zmenil a doplnil Trestný zákon, pričom zmenil aj znenie trestného činu krádeže podľa § 212 Tr. zák.
Vzhľadom na zmenu ustanovení Trestného zákona, ktorá nastala po vyhlásení napadnutého rozsudku a môže byť podstatná pre rozhodnutie v danej trestnej veci, musel sa krajský súd zaoberať tým, či ustanovenie § 2 ods. 1 Tr. zák. má byť aplikovateľné aj na odvolaním nenapadnutý výrok o vine, nakoľko prípadné nesprávne aplikovanie ustanovenia § 2 ods. 1 Tr. zák. by mohlo zakladať dovolací dôvod podľa § 371 ods. 1 písm. i) Tr. por. (nesprávne použitie iného hmotnoprávneho ustanovenia). V tomto smere poukázal krajský súd na znenie ustanovenia § 317 ods. 1 veta druhá Tr. por. v zmysle ktorého musí odvolací súd zo zákona (t. j. bez ohľadu na obsah odvolania) „prelomiť“ obmedzený revízny princíp v prípadoch, ak by zistené chyby (nemusia byť v odvolaní uvedené) odôvodňovali podanie dovolania podľa § 371 ods. 1 Tr. por. Alebo povedané inak, výrok o vine, ktorý v čase svojho vyhlásenia zodpovedal zákonu a judikatúre Najvyššieho súdu SR, môže byť vo svetle neskoršej zmeny Trestného zákona a aplikácie ustanovenia § 2 ods. 1 Tr. zák. považovaný za chybný s tým, že ponechanie tejto chyby v platnosti by mohlo naplniť dovolací dôvod podľa § 371 ods. 1 Tr. por.
K uvedeným argumentom krajského súdu ohľadne možného naplnenia dovolacieho dôvodu je potrebné dodať, že z ustanovenia § 257 ods. 5 Tr. por. síce vyplýva, že súdom prijaté vyhlásenie o vine podľa § 257 ods. 1 písm. b) Tr. por. možno napadnúť dovolaním iba podľa § 371 ods. 1 písm. c) Tr. por., avšak to platí iba za situácie, ak sa do právoplatnosti všetkých výrokov rozsudku podstatne nezmenia okolnosti, ktoré k vyhláseniu o vine a k jej prijatiu súdom viedli. Hmotnoprávna zmena podstatných právnych okolností, za akých k vyhláseniu viny došlo, znamená, že v prípade nerešpektovania tejto zmeny odvolacím súdom by mohol byť naplnený dovolací dôvod podľa § 371 ods. 1 písm. i) Tr. por. Tento dovolací dôvod (retroaktivita zákona v prospech obžalovaného) je súčasťou hmotnoprávneho ustanovenia § 2 ods. 1 Tr. zák. a v dôsledku zmeny Trestného zákona v prospech obžalovaného pred právoplatnosťou všetkých výrokov rozsudku obligatórne (z povahy ustanovenia § 2 ods. 1 Tr. zák.) pristupuje k dovolaciemu dôvodu uvedenému v ustanovení § 371 ods. 1 písm. c) Tr. por.
Podľa § 2 ods. 1 Tr. zák. trestnosť činu sa posudzuje a trest sa ukladá podľa zákona účinného v čase, keď bol čin spáchaný. Ak v čase medzi spáchaním činu a vynesením rozsudku nadobudnú účinnosť viaceré zákony, trestnosť činu sa posudzuje a trest sa ukladá podľa zákona, ktorý je pre páchateľa priaznivejší. Podľa Trestného zákona účinného od 01.08.2019 by konanie obžalovaného M L, ktoré je uvedené v skutkovej vete napadnutého rozsudku, bolo právne kvalifikované ako pokračovací prečin krádeže spolupáchateľstvom podľa § 20 k § 212 ods. 1 písm. b/, ods. 2 písm. a/ Tr. zák. a konanie obžalovaného P D ako prečin krádeže spolupáchateľstvom podľa § 20 k § 212 ods. 1 písm. a/, písm. b/ Tr. zák.
Z uvedeného vyplýva, že Trestný zákon účinný v čase rozhodovania odvolacieho súdu (v znení od 01.08.2019) je pre obidvoch obžalovaných priaznivejší ako bol Trestný zákon účinný v čase spáchania skutku, nakoľko skutok pre ktorý boli obžalovaní uznaní vinnými napadnutým rozsudkom vykazuje, podľa právnej úpravy účinnej od 01.08.2019, iba znaky prečinu, na rozdiel od právnej úpravy účinnej v čase spáchania skutku, podľa ktorej bolo konanie obžalovaných právne kvalifikované ako zločin.
Podľa názoru krajského súdu je preto potrebné, v danej trestnej veci, postupovať v zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 Tr. zák., pretože Trestný zákon účinný od 01.08.2019 je ako celok priaznivejší pre obidvoch obžalovaných a to nielen z pohľadu povahy trestného činu, zo spáchania ktorého boli uznaní za vinných (zmena zo zločinu na prečin), či trestnej sadzby (zníženie zákonom stanovenej trestnej sadzby), ale aj z hľadiska ďalších možných trestnoprávnych následkov, pri ktorých sa rozhodovanie súdu odvíja od výroku o vine (napríklad ukladanie trestu podľa tzv. asperačnej zásady pri zbiehajúcich sa trestných činoch v prípade úhrnného, či súhrnného trestu tak ako to bolo v posudzovanom prípade, z ktorých jeden je zločin, zvyšovanie trestnej sadzby pri možnom opätovnom spáchaní zločinu a podobne). To napokon vyplýva aj z judikatúry, podľa ktorej je potrebné hodnotiť starý a nový Trestný zákon tak z hľadiska ustanovení osobitnej časti, ako aj so zreteľom k ustanoveniam všeobecnej časti Trestného zákona (R 11/1991).
Vzhľadom k uvedenému bolo nutné, podľa názoru krajského súdu, zrušiť všetky výroky napadnutého rozsudku vo vzťahu k vyššie uvedeným obžalovaným, pretože bolo potrebné, s poukazom na ustanovenie § 2 ods. 1 Tr. zák., zmeniť najmä výrok o vine, od ktorého sa odvíjajú všetky ostatné výroky, t. j. zmeniť právnu vetu ako aj právnu kvalifikáciu stíhaných skutkov tak, aby zodpovedala ustanoveniam Trestného zákona účinného od 01.08.2019 a to za nezmenených skutkových okolností.
Podľa názoru krajského súdu na tejto skutočnosti nemení nič ani to, že obžalovaní M L a P D v konaní pred súdom prvého stupňa podľa § 257 Tr. por. vyhlásili vinu, ktorá bola následne okresným súdom prijatá, pretože hmotnoprávne ustanovenie § 2 ods. 1 Tr. zák. má vždy prednosť pred procesným ustanovením podľa § 257 Tr. por., nakoľko trestnosťou činu (v zmysle § 2 ods. 1 Tr. zák.) sa rozumie nielen ukladanie trestov, ale a to hlavne, možnosť uznať páchateľa vinným. Pojem trestnosť činu zahŕňa všetky podmienky relevantné pre výrok o vine, t. j. trestnosť činu je dôsledkom trestnej zodpovednosti a nemôže byť obmedzovaná procesným inštitútom, priznania viny. Ustanovenie § 2 ods. 1 Tr. zák. je preto nutné aplikovať vždy, ak došlo pre obžalovaného k priaznivejšej zmene Trestného zákona a rozsudok súdu doposiaľ nenadobudol právoplatnosť vo všetkých jeho výrokoch. V tomto smere nie je možné akceptovať, aby bol obžalovaný uznaný za vinného podľa Trestného zákona účinného v čase spáchania skutku za zločin krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 4 písm. b) a aby sa mu zároveň ukladal trest podľa Trestného zákona účinného v čase rozhodovania súdu už pre prečin krádeže podľa § 212 ods. 1 písm. b), ods. 2 písm. a), teda za trestný čin zo spáchania ktorého nebol uznaný vinným (takéto „zmiešanie“ dvoch Trestných zákonov by bolo problematické aj z pohľadu následného vykonávacieho konania, keď trest odňatia slobody by sa odsúdenému nariaďoval vo výmere, ktorá mu bola uložená za prečin, avšak možné podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody by sa odvíjalo od výroku o vine, teda od toho, že bol uznaný vinným zo spáchania zločinu). Vždy sa preto musí postupovať tak, že sa použije vo všetkých smeroch buď len právo platné v čase činu alebo len právo neskoršie (R 32/1951). To platí aj v prípadoch, v ktorých výrok o vine nadobudol právoplatnosť podľa Trestného zákona účinného v čase spáchania skutku, avšak trest je ukladaný už v čase, kedy je účinný už zmenený a pre páchateľa priaznivejší Trestný zákon.
Aplikácia neskoršieho Trestného zákona, ktorý je pre obžalovaného priaznivejší je pritom automatická, t. j. obžalovaný sa nemusí domáhať takejto zmeny a ani s ňou nemusí súhlasiť. Rovnako tak nie je nutné aby obžalované osoby opätovne pristúpili k vyhláseniu o vine, nakoľko ich vyhlásenie o vine realizované na hlavnom pojednávaní spĺňalo všetky zákonom stanovené náležitosti, pričom skutok, vo vzťahu ku ktorému obžalovaní vyhlásili vinu, zostal bez zmeny a nezmenila sa ani podstata trestného činu, pretože aj v znení ustanovení Trestného zákona účinného od 01.08.2019 priznaný skutok napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu krádeže. Skutočnosť, že obžalovaní realizovali vyhlásenie o vine vo vzťahu k zločinu nie je relevantná, pretože, tak ako to už bolo uvedené vyššie, ustanovenie § 2 ods. 1 Tr. zák. sa musí aplikovať automaticky, ak je nové znenie Trestného zákona pre obžalovaných priaznivejšie, pričom skutok, vo vzťahu ku ktorému obžalovaní urobili vyhlásenie o vine, napĺňa znaky skutkovej podstaty prečinu krádeže v zmysle Trestného zákona účinného od 01.08.2019.
Zastávam názor, že odvolací súd by mal vždy reagovať na zmenu Trestného zákona, ktorá je v prospech obžalovaného a ktorej účinnosť nastane až po vyhlásení rozsudku na súde prvého stupňa a to pred jeho právoplatnosťou, respektíve až v priebehu odvolacieho konania. Alebo povedané inak, ak následná zmena Trestného zákona mení podstatným spôsobom v prospech obžalovaného skutkovú podstatu trestného činu, ktorý sa mu kládol za vinu a ku ktorému obžalovaný urobil na hlavnom pojednávaní vyhlásenie o vine, potom musí odvolací súd zrušiť aj výrok o vine a za nezmeneného skutkového stavu uznať vinu obžalovaného už podľa Trestného zákona účinného v čase rozhodovania odvolacieho súdu. Musí tak urobiť aj v prípade, ak sa obžalovaný takejto zmeny vôbec nedomáha, respektíve, ak bolo podané odvolanie iba zo strany prokurátora. Ustanovenie § 2 ods. 1 Tr. zák. tvorí tzv. „tvrdé“ jadro Trestného zákona a preto je nutné ho vždy rešpektovať, postupovať podľa neho a vychádzať z toho, že má prednosť prednosť pred procesným ustanovením podľa § 257 Tr. por.
Z popísaných prípadov vyplýva, že v rozhodovaní súdov panuje ohľadne načrtnutej problematiky nejednotná aplikačná prax, čo je v rozpore s princípom predvídateľnosti súdneho rozhodovania. To platí o to viac, keď vyššie uvedené trestné veci nie sú ojedinelé a keď je možné počítať v budúcnosti aj s možnými inými zmenami Trestného zákona, ktoré by mohli byť pre páchateľa priaznivejšie a ktoré by mohli spôsobiť obdobné aplikačné problémy (napríklad zmena Trestného zákona, ktorá s účinnosťou od 01.01.2021 priniesla zrušenie trestného činu podielnictva a jeho včlenenie do skutkovej podstaty trestného činu legalizácie výnosov z trestnej činnosti). Je v zásade neprijateľné, aby v obdobných (rovnakých) trestných veciach dochádzalo k odlišným rozhodnutiam súdov v otázke viny a to z dôvodu rôzneho výkladu ustanovení § 2 ods. 1 Tr. zák. a § 257 ods. 1 písm. b) Tr. por. Bude preto zrejme nevyhnutné, aby na tento stav reagoval Najvyšší súd SR zjednocujúcim výkladovým stanoviskom, prípadne v rámci dovolacieho konania.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.