Vladimír Pelc: Krajní nouze v trestním právu
Nakladatelství Leges s.r.o. vydalo v roku 2021 kvalitnú monografiu Vladimíra Pelca s názvom „Krajní nouze v trestním právu“, ktorá sa komplexne zaoberá trestnoprávnym inštitútom krajnej núdze. Autor pritom nezostáva iba pri teoretickom vymedzení tohto inštitútu, ale uvádza množstvo konkrétnych situácií, pri ktorých sa súdy (a to nielen české, či slovenské) zaoberali týmto inštitútom.
Autor publikácie teda, okrem podrobného rozboru zákonných podmienok krajnej núdze, rozoberá aj všetky dostupné prípady, ktoré sa týkali alebo mohli týkať krajnej núdze a to od historických až po súčastnosť. V tomo smere ide napríklad o
- kauzu U.S v Holmes z roku 1842 – v prípade išlo o zodpovedanie otázky, či záchrana vlastného života a života ďalších ľudí môže ospravedlniť usmrtenie iných osôb (záchrana cestujúcich z potopenej ľode v člne, ktorý bol však preťažený a preto bolo nutné sa „zbaviť“ niektorých cestujúcich, aby nezahynuli všetci),
- kauzu R. v Dudley and Stephens – anglický prípad z roku 1884, ktorý sa týkal posudzovania možného ospravedlnenia kanibalizmu,
- ďalej ide aj o súčasné prípady, ktoré sa týkajú medzinárodného terorizmu, pričom z hľadiska krajnej núdze je zaujímavá hlavne problematika možného zostrelenia uneseného lietadla, ktoré napríklad chce naraziť do štadióna plného ľudí ako aj kritika takejto možnosti (ohľadne možnosti zostrelenia uneseného lietadla autor poukazuje aj na slovenskú právnu úpravu § 4c zákona č. 321/2002 Z.z. o ozbrojených silách) – autor v tomto smere zmieňuje, a do určitej miery aj kritizuje, rozhodnutie Spolkového ústavného súdu, ktorý obdobnú možnosť v právnej úprave SRN vyhlásil za neplatnú,
- autor sa zaoberá aj vysoko aktuálnu problematikou nedostatku tzv. vzácnych zdrojov (kde aplikácia inštitútu krajnej núdze prichádza do úvahy), pri ktorej ide napríklad v súvislosti s COVID – 19 o otázku rozhodovania o pacientoch v intenzívnej starostlivosti (fakticky ide o selekciu pacientov na tých, ktorí „sa dostanú“ na pľúcnu ventiláciu a budú mať nádej a ktorí nie, pričom táto selekcia môže mať aj trestnoprávne súvislosti),
- zaujímavými sú aj prípady nedostatku životných potrieb, kde sa páchatelia (napríklad trestných činov majetkových) dovolávajú krajnej núdze z dôvodu, že u nich išlo o kriminalitu z núdze (v dôsledku chudoby – hladu a podobne).
Autor sa v publikácii venuje aj vymedzeniu dôkazného bremena v súvislosti s krajnou núdzou, povinnosti znášať nebezpečenstvo, či zdanlivou krajnou núdzou.
Napokon autor rozoberá dostupné súdne prípady, ktoré sa vyskytli na území bývalého Československa a to od čias monarcie až po dnešok (ide o prípady, kde sa vyskytuje napríklad vražda na príkaz, či z donútenia, opití vodiči, vražda ukrývaného žida, podnikateľská núdza, nechcení nájomníci, hrniec s horúcim olejom, čierne stavby, protest proti vstupu cudzích vojsk a podobne).
Táto kniha je plne využiteľná aj v právnych podmienkach SR, pričom je podnetná aj z hľadiska výkladu slovenskej právnej úpravy, ktorá podľa § 24 ods. 2 veta posledná Tr. zák. vylučuje krajnú núdzu – zrejme však nie vždy - u tých osôb, ktorí sú podľa zákona povinní priamo hroziace nebezpečenstvo znášať.
Celkom určite kniha „Krajní nouze v trestním právu“ stojí za prečítanie a to nielen preto, že ide o ojedinelý komplaxný rozbor inštitútu krajnej núdze, ale aj preto, že obsahuje skutočné prípady krajnej núdze, na ktorých možno veľmi dobre pochopiť jednotlivé podmienky tohto inštitútu.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.