V zborníku Na křižovatkách práva. Pocta Janu Musilovi k 70. narozeninám. Vydání 1. Praha: C.H.Beck, 2011 s. 205 – 217 bol uverejnený veľmi zaujímavý príspevok od JUDr. Jozefa Kuchtu s názvom „Zakázané metody výslechu a donucení k výpovědím v českém procesním trestním právu“.
Autor prípsevku vychádza zo znenia ustanovenia § 89 ods. 3 českého trestného poriadku, ktorý je obdobou ustanovenia nášho § 119 ods. 4 Tr. por., podľa ktorého dôkazy záskané nezákonným donútením alebo hrozbou nezákonného donútenia sa nesmú použiť v konaní s tým, že donútenie môže mať akúkoľvek podobu, pôjde najmä o fyzické donútenie (násilie) takej intenzity, aby viedlo k získaniu dôkazu proti vôli inej osoby voči ktorej donútenie smeruje. Podobné závery platia aj pre hrozbu nezákonným donútením, ktoré predstavuje skôr psychické pôsobenie na vôľu osoby, od ktorej bol dôkaz získaný (len pre úplnosť možno uviesť, že v sloveneskom Trestnom poriadku je zákaz donútenia obvineného k priznaniu, či výsluchu vyslovene zdôraznený aj v § 201 ods. 4 Tr. por.).
A/ dôkazy získané mučením
Autor mučenie definuje za pomoci Dohovoru proti mučeniu a inému krutému, neľudskému zaobchádzaniu či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu tak, že mučením je každé konanie, ktorým je človeku spôsobovaná úmyselne bolesť alebo telesné, či duševné utrpenie. Na to nadväzuje článok 3 a 6 Dohovoru o ochrane ľudských práv a slobôd, ktoré zakotvuje právo na zákonné získanie dôkazov a na spravodlivý proces.
Autor pripomína, že Európsky dohovor však sám nestanovuje žiadne pravidlá ohľadne prípustnosti dôkazov a prenecháva ich tvorbe národných zákonodarstiev. Úlohou Európskeho súdu pre ľudské práva teda nie je určovať prípustnosť, či neprípustnosť dôkazov a vinu páchateľa, ale spravodlivosť konania ako celku. Európsky súd pre ľudské práva pritom rozlišuje tri základené situácie:
1) použitie násilia pri výsluchu za účelom vynútenia priznania je absolútne neprípustné. Aj za najťažších okolností, ako je boj proti terorizmu alebo organizovanému zločinu, Dohovor absolútne zakazuje mučenie a neľudské, či ponižujúce zaobchádzanie a nepripúšťa žiadnu výnimku a to ani v prípade verejného ohrozenia štátnej existencie. Usvedčujúce dôkazy získané pomocou násilia, brutality alebo iných foriem zaobchádzania, ktoré je možné charakterizovať ako mučenie by podľa Európskeho súdu pre ľudské práva nikdy nemali slúžiť ako dôkazy preukazujúce vinu obvineného bez ohľadu na ich dôkaznú hodnotu.
2) použitie dôkazov, ktoré boli získané nepriamo v dôsledku porušenia článku 3 Dohovoru (tzv. plody z otráveného stromu) vedú k domnienke, že bolo porušené právo na spravodlivý proces a Európsky súd pre ľudské práva skúma, či a v akom rozsahu bolo konanie spravodlivé ako celok (možno tu uviesť, že ak by tzv. plody z otráveného stromu boli v konaní jediným, či hlavným usvedčujúcim dôkazom viny obvineného, zrejme by nebolo možné konštatovať, že konanie voči obvinenému bolo ako celok spravodlivé a na takýchto dôkazoch by nemalo byť založené rozhodnutie o vine obvineného).
3) použitie dôkazov, ktoré boli získané v dôsledku porušenia iných práv zaručených Dohovorom, nemusí automaticky znamenať porušenie článku 6 Dohovoru a vždy bude záležať na konkrétnych okolnostiach prípadu (aj tu však možno dodať, že ak bol jediným, či hlavným dôkazom viny obvineného dôkaz získaný porušením práv zaručených Dohovorom, nebolo by možné konštatovať spravodlivosť procesu ako celok).
Len pre úplnosť možno pri uvedenom výpočte príspevok doplniť tak, že ťažiskovým rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva ohľadne nútenia k výpovedi, či tzv. plodov z otráveného stromu a prípustnosti takýchto dôkazov je rozsudok veľkého senátu o sťažnosti č. 22978/05 z 01.06.2010 vo veci Gafgen proti Nemecku, v ktorom sa súd podrobne zaoberal možnosťami porušenia článku 3 a 6 Dohovoru vo vzťahu k núteniu obvineného k výpovedi ako aj svojimi predchádzajúcimi rozhodnutiami v obdobných veciach, či judikatúrou iných súdov (išlo o veľmi známy prípad, v ktorom sťažovateľ vylákal jedenásťročného chlapca do svojho bytu, ktorého tam usmrtil, následne žiadal od rodičov chlapca výkupné a predstieral, že chlapec žije, pričom pri vyzdvihnutí výkupného bol zadržaný. Polícia v domnení, že chlapec stále žije žiadala od sťažovateľa informáciu, kde sa chlapec nachádza, čo sťažovateľ odmietal povedať, napokon mu jeden z policajtov na pokyn svojho nadriadeného pohrozil spôsobením veľkej bolesti, ktorú mu spôsobí osoba na to špeciálne vyškolená, pokiaľ nevyzradí miesto, kde sa chlapec nachádza. Zo strachu pred spôsobením bolesti sťažovateľ napokon miesto, kde sa nachádzala mŕtvola chlapca vyzradil).
Autor ďalej v príspevku poukazuje na problém v tom, že napríklad pod mučenie za zahŕňa aj spôsobovanie duševného utrpenia (prípadne ponižovania), avšak chýba ich bližšia definícia. Autor upozorňuje, že neurčitosť definícií môže spôsobiť komplikácie aj pri určovaní hraníc medzi mučením na jednej strane a prípadnmi nekomfortných podmienok vykonávania výsluchu.
V tomto smere autor poukazuje aj na staršiu judikatúru, ktorá zakazuje vykonávať opakovane výsluch len za tým účelom, aby sa dosiahlo priznanie obvineného, ani opakovaním výsluchu nesmie byť obvinený k výsluchu donucovaný (R 38/1968). Taktiež vykonávanie výsluchu obvineného za zámerne vytvorených okolností výrazne nepriaznivo ovplyvňujúcich jeho stav, napríklad výsluch bezprostredne nasledujúci po dlhodobej eskorte obvineného uskutočňovaný po dlhú dobu aj v nočných hodinách za aktívnej prítomnosti väčšieho počtu vypočúvajúcich je nedovoleným nátlakom na vôľu obvineného (R 25/1990 – III)
K uvedenému autor zaraďuje aj ďalšie konania, ktoré by mohli napĺňať definíciu mučenia, či krutého a ponižujúceho zaobchádzania a to:
- obmedzovanie osobnej slobody obvineného v temnej miestnosti
- pripútanie obvineného k zariadeniu ústredného kúrenia (na dlhšiu dobu)
- vyvolávanie pocitov strachu a beznádeje
- odňatie dieťaťa útleho veku vypočúvanej matke
- dlhodobé svietenie do tváre silným svetelným zdrojom
- odopretie potrebných liekov chorej osobe,
- časté prerušovanie spánku
Autor k týmto príkladom uvádza, že nemecká odborná teória ich považuje za trýznenie.
B/ sugestívne a kapciózne otázky
V súvislosti so sugestívnymi a kapcióznymi otázkami autor zdôrazňuje, že ich trestný poriadok vo všeobecnosti zakazuje, avšak ich konkrétnejšie nevymedzuje a ani nerieši problém kontrolných, spresňujúcich, doplňujúcich a pripomínajúcich otázok, ktoré bežne obsahujú určitú sugesciu a bez ich použitia by väčšina výsluchov bola len povrchná (v našom Trestnom poriadku je zákaz sugestívnych a kapcióznych otázok vyslovene stanovený v § 122 ods. 3 Tr. por. a § 132 ods. 2 Tr. por.).
Autor ďalej poukazuje na to, že cieľom klamlivých otázok (kapcióznych) je tvrdenie tzv. chytákov, t. j. ide o predstieranie určitých nepravdivých skutočností, ktoré majú „chytiť“ obvineného, či svedka, prinútiť ho k výpovedi, ktorú vykonať nechcel alebo chcel, ale iným spôsobom.
Klamlivé otázky sú najčastiejšie dvojakého druhu a to skutkového (dôkazného) a právneho. K tým prvým možno zaradiť lživé tvrdenie, že voči obvinenému svedčí celý rad dôkazov, že sa spolupáchateľ priznal, že bol spolupáchateľ zadržaný, že na mieste činu boli nájdené odtlačky prstov obvineného, že je vypočúvaný vo veci nezvestnej osoby, hoci už jej mŕtvola bola nájdená a podobne.
K právnym klamlivým otázkam možno zaradiť lživé informovanie vypočúvaného, že je povinný vypovedať pod hrozbou uloženia sankcie (tu by som dodal, že tento spôsob právneho klamania je na území SR pomerne bežný, nakoľko polícia často vypočúva evidentne podozrivé osoby v procesnom postavení svedkov a poskytuje im poučenie ako svedkom, t. j. že sú povinní vypovedať a podobne, čím ich v podstate núti, aby usvedčovali sami seba a poskytli o svojej činnosti dôkazy hoci tak urobiť nemusia). Ďalej sa sem zaraďuje informovanie vypočúvanej osoby, že jeho trestná zodpovednosť zanikla (napríklad, že prípadné trestné stíhanie je premlčané), že sú splnené podmienky nutnej obrany, že mlčanie je považované za priznanie, že ak svedok nebude vypovedať bude vzatý do väzby a podobne.
K uvedenému autor pripomína aj judikatúru, ktorá stanovuje, že je neprípustné, aby bol obvinený pri kladení otázok za účelom doplnenia výpovede alebo k odstráneniu rozporov presvedčovaný, že jeho výpoveď je nepravdivá a bol mu predkladaný názor vypočúvajúceho s cieľom prispôsobiť výpoveď obvineného tak, aby bola v súlade s inými dôkazmi (R 49/1968 – II).
Všetky uvedené spôsoby klamania vypočúvanej osoby sú samozrejme neprípustné a zakázané, avšak autor poukazuje na niektoré sporné prípady, keď vypočúvajúci vedome neklame, ale sa len nesprávne domnieva, že určité skutočnosti nastali a je presvedčený, že tvrdené okolnosti sú pravdivé. Pôjde tu o klamanie objektívneho charakteru, avšak s objektívne donucovacím účinkom. Sloboda vôle vypočúvaného je aj v takýchto prípadoch obmedzená a pôjde o neprípustne získaný dôkaz.
Zaujímavým je, že autor od neprípustných klamlivých otázok odlišuje využívanie tzv. kriminalistickej ľsti, pri ktorej je vypočúvaná osoba smerovaná k výpovedi nie prostredníctvom nepravdivých tvrdení, ale uvádzaním dvojzmyselných údajov alebo vytvorením takých podmienok, že vypočúvaná osoba je v domnení, že sa nemôže nič stať alebo že sama oklame vypočúvajúce orgány (tzv. kriminalistickú lesť považuje autor za prípustnú). Podľa autora by nemali byť zakázané ani tzv. kontrolné, či testovacie otázky, ktoré vypočúvajúci kladie k zisteniu vierohodnosti predchádzajúcej výpovede. Podľa autora by mali byť prípustné aj také otázky, ktoré v sebe obsahujú síce určitú lož, ale táto nevedie k omylu vypočúvanej osoby, rovnako bezproblémovým by malo byť pokiaľ vypočúvajúci niektoré okolnosti zamlčí a ponechá vypočúvaného v neistote.
Rovnako neprípustnými ako klamlivé otázky sú aj otázky sugestívne, pričom autor zdôrazňuje, že kladenie takýchto otázok, či okolností v ľahšej forme nemusí by považované za nezákonné donútenie, t. j. za absolútne neúčinný dôkaz, avšak bude nutné zisťovať, či nedolšo k porušeniou práva na spravodlivý proces.
C) niektoré ďalšie sporné metódy výsluchu
V tejto časti príspevku autor poukazuje na to, že podávanie jedál a nápojov (vrátane posiľňujúcich a osviežujúcich prostriedkov ako je káva, čaj alebo tabakové výrobky) vypočúvanej osobe je v zásade dovolené, avšak zakázané je odopieranie stravy, či podávanie alkoholu alebo iných omamných látok, ktoré by mohli podstatne ovplyvniť psychický a fyzický stav vypočúvanej osoby a súčasne obmedziť slobodu jeho vôle a to bez ohľadu na to, či majú ukľudňujúci alebo stimulačný účinok.
Za zakázanú metódu výsluchu považuje autor aj niektoré sľuby zo strany vypočúvajúcich osôb, ktoré majú vyvolať pozitívnu motiváciu u vypočúvaných a ovplyvniť ich vôlu. Nezákonné budú vždy sľuby s ktorými právne predpisy nepočítajú.
Autora príspevku tu možno doplniť v tom, že za zakázanú metódu výsluchu je nutné považovať aj obchádzanie rozhodnutia obvineného nevypovedať napríklad nasadením agenta do cely obvineného, ktorý nadviaže s obvineným priateľstvo a následne z neho „dostane“ priznanie a to napriek tomu, že obvinený v trestnom konaní odmietol vypovedať (bližšie k tomu pozri príspevok na tejto stránke s názvom policajný agent v cele obvineného, áno, či nie?).
Autor príspevku za vysoko spornú metódu výsluchu považuje hypnózu, teda také pôsobenie na iné osoby, ktoré predstavuje obmedzenie vedomia hypnotizovaného a jeho koncentráciu smerom, ktorý si praje hypnotizér. V tomto sa hypnóza podobá narkoanalýze spôsobovanej nie psychickým osobným pôsobením, ale podávaním určitých chemických látok (tzv. sérum pravdy). Predstavuje silné obmedzenie, respektíve vylúčenie vôle vypočúvaného a mala by byť u všetkých formách výsluchu vylúčená.
Za ďalšiu spornú metódu výsluchu považuje autor výsluch prostredníctvom polygrafu (tzv. detektor lži), ktorého cieľom je získanie informácií zo strany vypočúvaného o trestnom čine a to za použitia určitých postupov pri kladení otázok za súčasného merania fyziologických reakcií organizmu vypočúvaného. Možno sa úplne stotožniť s názorom autora, že spoľahlivosť výsledkov testu býva obmedzená a nemožno z nich priamo usudzovať na lživú výpoveď, pretože príčinný vzťah medzi kladenými otázkami a fyziologickou reakciou možno len odhadnúť. Z dôkazného hľadiska nemôže nikdy ísť o dôkaz priamy, ale môže ísť len o určitú indíciu, pretože na rozdiel od hypnózy má polygraf vedecký charakter. Používanie polygrafu vo výsluchovej praxi je však potrebné odmietnuť, pretože sloboda vôle osoby vypovedať je tu obmedzená a to dokonca aj keď vypočúvaný behom testu mlčí, nakoľko svoje reakcie nemôže ovládať. Proti použitiu polygrafu svedčí aj skutočnosť, že test zákonite musí obsahovať aj určité klamlivé, či sugestívne prvky pri kladení otázok. K tomu môže pristúpiť aj určitá forma nátlaku na vypočúvaného, nakoľko jeho prípadné odmietnutie takéhoto testu by mohlo byť považované za indíciu o jeho vine (tzv. detektor lži sa laickou verejnosťou neuveriteľne preceňuje a skutočne akékoľvek odmietnutie testu, či „neprejdenie“ testom je hneď stotožňované s vinou a akýkoľvek „úspech“ na teste zase za nevinu). K uvedenému je nutné dodať, že polygraf odmieta tak česká ako aj slovenská judikatúra.
Na záver autor poukazuje na ustanovenie § 136a nemeckého trestného poriadku, ktoré je, na rozdiel od českej a aj slovenskej právnej úpravy, konkrétnejšie a prepracovanejšie a je praktickým vyjadrením zásady spravodlivého procesu podľa článku 6 Európskeho dohovoru. Predmetné ustanovenie, ktorým sa možno inšpirovať znie:
„Sloboda tvorby a prejavovania vôle obvineného nemie byť obmedzovaná zásahmi do telesnej nedotknuteľnosti, únavou, útokmi proti telu, podávaním omamných prostriedkov, mučením, klamaním alebo hypnózou. Donútenie môže byť použité len vtedy, keď to trestné právo procesné pripúšťa. Hrozba opatreniami, ktoré nie sú právne prípustné a sľubmi zákonom nepredvídanými výhodami sú zakázané. Opatrenia, ktoré obmedzujú pamäť alebo schopnosť vnímania obvineného nie sú dovolené. Tieto zákazy platia bez ohľadu na súhlas obvineného. Výpovede, ku ktorým došlo v dôsledku porušenia týchto zákazov nesmú byť v konaní použité ani keby k tomu dal obvinený súhlas“.
Príspevok JUDr. Jozefa Kuchtu určite stojí za prečítanie a nad rámec jeho článku možno dodať, že zakázaným spôsobom výsluchu (a to tak v prípravnom konaní ako aj v konaní pred súdom) je aj tzv. šikanózny výsluch osôb, t. j. zneužie práva na kontradikórny výsluch obvineného, svedka, či znalca. Ide o spôsob vedenia výsluchu, ktorý sa zjavne vymyká hľadiskám účelnosti a dôstojnosti konania, teda keď nie je zameraný na vedenie kontradiktórneho výsluchu (t. j. spochybnenie vypočúvanej osoby, respaktíve záverov, ktoré predkladá), ale je zameraný len na bezduché opakovanie množstva otázok, ktoré už boli vypočúvanou osobou zodpovedané a to len s cieľom „zdeptať“ vypočúvanú osobu (v praxi som sa stretol s tým, že obhajca mal pripravených cca. 300 otázok na svedka, ktoré boli obsahovo totožné len vždy inak formulované a svedok bol hodiny nútený opakovať to isté. V takýchto prípadoch je nutné osobu ktorá vedie výsluch upozorniť na skutočnosť, že vypočúvaná osoba už dostatočne zodpovedala otázky a ich neustálym opakovaním nie je možné nútiť vypočúvanú osobu k zmene jeho výpovede a ak to nepovedie k náprave, je nutné výsluch ukončiť za použitia § 273 ods. 2 Tr. por.).
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.