V roku 2012 boli vydané dve publikácie, ktoré rozhodne stoja za pozornosť a ktoré sa zaoberajú výkladom Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a relevantnej judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva.
A/ názov knihy: „Evropská úmluva o lidských právech“
Predmetná kniha bola vydaná nakladateľstvom C.H.Beck v roku 2012, ide o sekciu Veľké komentáre a jej autormi sú Jiří Kmec, David Kosař, Jan Kratochvíl a Michal Bobek, Predmetný komentár má cez 1.400 strán, pričom obsahuje aj prílohy (napríklad Dohovor spoločne aj s dodatkovými protokolmi a to aj v pôvodných zneniach v anglickom a francúzskom jazyku).
Ide o prvý ucelený veľký komentár Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý vykladá všetky články predmetného dohovoru vrátane jeho dodatkových protokolov a to najmä na podklade rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva.
V súčasnosti už zosnulý emeritný sudca Európskeho súdu pre ľudské práva Bohumil Repík v predhovore k tomuto komentáru uvádza, že „ide o fundované dielo založené na precíznej a jasnej znalosti judikatúry Európskeho súdu a na širokom rozhľade v literatúre. Dielo je prispôsobené pre prax, pre službu tým, ktorí o právach rozhodujú a tým, o ktorých práva ide. Premyslená štruktúra komentára a členenie matérie do číslovaných odstavcov umožňuje ľahkú a rýchlu orientáciu. Komentár je tiež vybavený prehľadom judikatúry a literatúry v každej kapitole, Ide o doposiaľ najvýznamnejší prínos k poznaniu práva Dohovoru vrátane všeobecných teoretických princípov, na ktorých je založený výklad Dohovoru a rozhodovacia filozofia Európskeho súdu“.
Pre slovenského čitateľa je zaujímavým aj to, že osobitný oddiel je venovaný postaveniu Dohovoru v slovenskom právnom poriadku a vystupovaniu Slovenskej republiky pred Európskym súdom. V texte komentára sú pritom odkazy na niektoré slovenské špecifiká.
Predmetný veľký komentár Dohovoru možno len odporučiť a najmä v prípadoch orgánov aplikácie práva by mal byť povinnou súčasťou knižnice.
B/ názov knihy: „Právo na spravedlivý proces“
Predmetná kniha bola vydaná nakladateľstvom Wolters Kluwer v roku 2012, ide o edíciu Lidská práva a jej autorom je Pavel Molek.
Uvedená publikácia, na podklade judikatúry Európskeho súdu, podrobne mapuje aspekty spravodlivého procesu a to napríklad právo na prístup k súdu, požiadavky na súd a sudcu, požiadavky na konanie a dĺžku konania a najmä sa podrobne zaoberá, ako to autor vhodne nazýva, tzv. trestnoprávnymi bonusmi ako napríklad prezumpciou neviny, právom neprispievať k svojmu obvineniu, právom na obhajobu, právom obvineného vypočúvať svedkov, zásadou ne bis in idem, zásadou žiadny trestný čin a žiadny trest bez zákona a podobne.
Publikácia vysvetľuje jednotlivé aspekty spravodlivého procesu nielen na základe judikatúry Európskeho súdu, ale aj napríklad Ústavného súdu ČR, Najvyššieho súdu ČR, či Najvyššieho správneho súdu ČR. Ide o veľmi dobre spracovanú publikáciu (niekedy písanú až neprávnickym štýlom, čo však pridáva publikácii pečať originality a rozhodne to „nevyrušuje“ pri čítaní), ktorá umožní rýchly prienik k základom práva na spravodlivý proces a základným (ťažiskovým) rozhodnutiam Európskeho súdu ohľadne práva na spravodlivý proces.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.