Európsky dohovor o ľudských právach

Publikované: 24. 09. 2012, čítané: 5051 krát
 

 

V ro­ku 2012 bo­li vy­da­né dve pub­li­ká­cie, kto­ré roz­hod­ne sto­ja za po­zor­nosť a kto­ré sa za­obe­ra­jú vý­kla­dom Do­ho­vo­ru o ochra­ne ľud­ských práv a zá­klad­ných slo­bôd a re­le­van­tnej ju­di­ka­tú­ry Európ­ske­ho sú­du pre ľud­ské prá­va. 

 A/  ná­zov kni­hy: „Ev­rop­ská úm­lu­va o lid­ských prá­vech“

 Pred­met­ná kni­ha bo­la vy­da­ná nak­la­da­teľ­stvom C.H.Beck v ro­ku 2012, ide o sek­ciu Veľ­ké ko­men­tá­re a jej autor­mi sú Jiří Kmec, Da­vid Ko­sař, Jan Kra­toch­víl a Mi­chal Bo­bek, Pred­met­ný ko­men­tár má cez 1.400 strán, pri­čom ob­sa­hu­je aj príl­ohy (nap­rík­lad Do­ho­vor spo­loč­ne aj s do­dat­ko­vý­mi pro­to­kol­mi a to aj v pô­vod­ných zne­niach v an­glic­kom a fran­cúz­skom ja­zy­ku).

 Ide o pr­vý uce­le­ný veľ­ký ko­men­tár Európ­ske­ho do­ho­vo­ru o ochra­ne ľud­ských práv a zá­klad­ných slo­bôd, kto­rý vy­kla­dá všet­ky člán­ky pred­met­né­ho do­ho­vo­ru vrá­ta­ne je­ho do­dat­ko­vých pro­to­ko­lov a to naj­mä na pod­kla­de roz­hod­nu­tí Európ­ske­ho sú­du pre ľud­ské prá­va.

 V sú­čas­nos­ti už zos­nu­lý eme­rit­ný sud­ca Európ­ske­ho sú­du pre ľud­ské prá­va Bo­hu­mil Re­pík v pred­ho­vo­re k to­mu­to ko­men­tá­ru uvá­dza, že „ide o fun­do­va­né di­elo za­lo­že­né na pre­cíz­nej a jas­nej zna­los­ti ju­di­ka­tú­ry Európ­ske­ho sú­du a na ši­ro­kom roz­hľa­de v li­te­ra­tú­re. Di­elo je pris­pô­so­be­né pre prax, pre služ­bu tým, kto­rí o prá­vach roz­ho­du­jú a tým, o kto­rých prá­va ide. Pre­mys­le­ná štruk­tú­ra ko­men­tá­ra a čle­ne­nie ma­té­rie do čís­lo­va­ných od­stav­cov umož­ňu­je ľah­kú a rých­lu orien­tá­ciu. Ko­men­tár je tiež vy­ba­ve­ný preh­ľa­dom ju­di­ka­tú­ry a li­te­ra­tú­ry v kaž­dej ka­pi­to­le, Ide o do­po­siaľ naj­výz­nam­nej­ší prí­nos k poz­na­niu prá­va Do­ho­vo­ru vrá­ta­ne všeo­bec­ných teo­re­tic­kých prin­cí­pov, na kto­rých je za­lo­že­ný vý­klad Do­ho­vo­ru a roz­ho­do­va­cia fi­lo­zo­fia Európ­ske­ho sú­du“.

 Pre slo­ven­ské­ho či­ta­te­ľa je za­ují­ma­vým aj to, že oso­bit­ný od­diel je ve­no­va­ný pos­ta­ve­niu Do­ho­vo­ru v slo­ven­skom práv­nom po­riad­ku a vy­stu­po­va­niu Slo­ven­skej re­pub­li­ky pred Európ­skym sú­dom. V texte ko­men­tá­ra sú pri­tom od­ka­zy na niek­to­ré slo­ven­ské špe­ci­fi­ká.

 Pred­met­ný veľ­ký ko­men­tár Do­ho­vo­ru mož­no len od­po­ru­čiť a naj­mä v prí­pa­doch or­gá­nov ap­li­ká­cie prá­va by mal byť po­vin­nou sú­čas­ťou kniž­ni­ce.

 B/  ná­zov kni­hy: „Prá­vo na spra­ved­li­vý pro­ces“

 Pred­met­ná kni­ha bo­la vy­da­ná nak­la­da­teľ­stvom Wol­ters Kluwer v ro­ku 2012, ide o edí­ciu Lid­ská prá­va a jej auto­rom je Pa­vel Mo­lek.

 Uve­de­ná pub­li­ká­cia, na pod­kla­de ju­di­ka­tú­ry Európ­ske­ho sú­du, pod­rob­ne ma­pu­je as­pek­ty spra­vod­li­vé­ho pro­ce­su a to nap­rík­lad prá­vo na prís­tup k sú­du, po­žia­dav­ky na súd a sud­cu, po­žia­dav­ky na ko­na­nie a dĺžku ko­na­nia a naj­mä sa pod­rob­ne za­obe­rá, ako to autor vhod­ne na­zý­va, tzv. tres­tnop­ráv­ny­mi bo­nus­mi ako nap­rík­lad pre­zum­pciou ne­vi­ny, prá­vom nep­ris­pie­vať k svoj­mu ob­vi­ne­niu, prá­vom na ob­ha­jo­bu, prá­vom ob­vi­ne­né­ho vy­po­čú­vať sved­kov, zá­sa­dou ne bis in idem, zá­sa­dou žiad­ny trest­ný čin a žiad­ny trest bez zá­ko­na a po­dob­ne.

 Pub­li­ká­cia vy­svet­ľu­je jed­not­li­vé as­pek­ty spra­vod­li­vé­ho pro­ce­su nie­len na zá­kla­de ju­di­ka­tú­ry Európ­ske­ho sú­du, ale aj nap­rík­lad Ústav­né­ho sú­du ČR, Naj­vyš­šie­ho sú­du ČR, či Naj­vyš­šie­ho správ­ne­ho sú­du ČR. Ide o veľ­mi dob­re spra­co­va­nú pub­li­ká­ciu (nie­ke­dy pí­sa­nú až nep­ráv­nic­kym štý­lom, čo však pri­dá­va pub­li­ká­cii pe­čať ori­gi­na­li­ty a roz­hod­ne to „ne­vy­ru­šu­je“ pri čí­ta­ní), kto­rá umož­ní rých­ly prie­nik k zá­kla­dom prá­va na spra­vod­li­vý pro­ces a zá­klad­ným (ťa­žis­ko­vým) roz­hod­nu­tiam Európ­ske­ho sú­du oh­ľad­ne prá­va na spra­vod­li­vý pro­ces.

 


 

Diskusia

 

Najčítanejšie články

Daňové trestné činy - niektoré aplikačné problémy

 vý­ťah z pred­náš­ky us­ku­toč­ne­nej dňa 09.05.2013 v Om­še­ní

 
Trestný čin ohovárania vs. prípustná (dovolená) kritika

 člá­nok pri­ná­ša ana­lý­zu zna­kov pre­či­nu oho­vá­ra­nia pod­ľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a ve­nu­je po­zor­nosť aj prob­le­ma­ti­ke, do akej mie­ry je prí­pus­tná kri­ti­ka naj­mä ve­rej­ne čin­ných osôb.

 
Zákonnosť dôkazov a procesu dokazovania trestných činov s drogovým prvkom (z pohľadu obhajoby)

 cie­ľom člán­ku bo­lo pou­ká­zať na ma­név­ro­va­cí pries­tor ob­ha­jo­by pri vý­ko­ne ob­ha­jo­by osôb ob­vi­ne­ných z tres­tných či­nov naj­mä s dro­go­vým pr­vkom.

 
   
 
Mapa stránky   |   O nás   |   Kontakt Powered by Cyclone3 XUL CMS of Comsultia