Vydavateľstvo C.H.Beck (organizačná zložka Bratislava) vydalo v tomto roku zaujímavú odbornú publikáciu s názvom „Kontradiktórnosť v trestnom konaní“.
Spoločnými autormi tejto odbornej publikácie sú Doc. JUDr. Jozef Olej Csc. (advokát a podpredseda Slovenskej advokátskej komory), JUDr. Marta Kolcunová PhD. (prokurátorka Generálnej prokuratúry SR) a JUDr. Jozef Kolcun PhD. (sudca Najvyššieho súdu SR). Spojenie sudcu, prokurátora a obhajcu pri tvorbe predmetnej publikácie sa ukázalo ako veľmi vhodné a určite malo vplyv na vyváženosť spracovania tejto aktuálnej témy.
Ide o podrobnú publikáciu, v ktorej autori spracovali pomerne veľké množstvo slovenskej ako aj zahraničnej literatúry a bohato zastúpená je aj judikatúra súdov a to Európskeho súdu pre ľudské práva, Ústavného súdu SR a ČR, Najvyššieho súdu SR a ČR ako aj rozhodnutia krajských a okresných súdov a to tak českých ako aj slovenských.
V publikáci autori vymedzujú pojem kontradiktórnosť a kontradikcia, zaoberajú sa pojmom kontradiktórnosť v právnej vede, v právnej úprave ako aj v súdnej judikatúre, pričom sa venujú kontradiktórnosti aj v systéme základných zásad trestného konania.
Za ťažiskové možno označiť kapitolu III. a IV. v ktorých sa autori samostatne venujú kontradiktórnosti v prípravnom konaní a v súdnom konaní.
V rámci kontradiktórnosti v prípravnom konaní sa autori zaoberajú právom na informácie o konaní, právom na vyjadrenie, dôvodom neuplatnenia kontradiktórnosti a kontradikcie v prípravnom konaní, nerešpektovaniu kontradiktórnosti v prípravnom konaní ako aj možnou nápravou pochybení v prípravnom konaní.
Pokiaľ ide o kontradiktórnosť v súdnom konaní, tak autori sa zameriavajú na právo oboznámiť sa s dôkazmi a vyjadriť sa k dôkazom a návrhom, pričom samostatne sa venujú napríklad výsluchu agenta, utajeného, či zraniteľného svedka, prečítaniu výpovede svedka z prípravného konania, či právu na záverečnú reč a posledného slova. Autori sa venujú aj výnimkám z kontradicie a kontradiktórnosti v súdnom konaní (napríklad k takým výnimkám zaraďujú trestný rozkaz, dohodu o vine a treste, konanie v neprítomnosti obžalovaného a podobne).
Celkovo možno skonštatovať, že publikácia „Kontradiktórnosť v trestnom konaní“ je nielen zaujímavá a podnetná, ale je aj prehľadá a dá sa v nej ľahko orientovať. Možno ju preto len odporučiť na prečítanie.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.