Kontradiktórnosť v trestnom konaní

Publikované: 03. 08. 2014, čítané: 5099 krát
 

 

Vy­da­va­teľ­stvo C.H.Beck (or­ga­ni­zač­ná zlož­ka Bra­tis­la­va) vy­da­lo v tom­to ro­ku za­ují­ma­vú od­bor­nú pub­li­ká­ciu s náz­vom „Kon­tra­dik­tór­nosť v tres­tnom ko­na­ní“.

Spo­loč­ný­mi autor­mi tej­to od­bor­nej pub­li­ká­cie sú Doc. JUDr. Jo­zef Olej Csc. (ad­vo­kát a pod­pred­se­da Slo­ven­skej ad­vo­kát­skej ko­mo­ry), JUDr. Mar­ta Kol­cu­no­vá PhD. (pro­ku­rá­tor­ka Ge­ne­rál­nej pro­ku­ra­tú­ry SR) a JUDr. Jo­zef Kol­cun PhD. (sud­ca Naj­vyš­šie­ho sú­du SR). Spo­je­nie sud­cu, pro­ku­rá­to­ra a ob­haj­cu pri tvor­be pred­met­nej pub­li­ká­cie sa uká­za­lo ako veľ­mi vhod­né a ur­či­te ma­lo vplyv na vy­vá­že­nosť spra­co­va­nia tej­to ak­tuál­nej té­my.

Ide o pod­rob­nú pub­li­ká­ciu, v kto­rej auto­ri spra­co­va­li po­mer­ne veľ­ké množ­stvo slo­ven­skej ako aj za­hra­nič­nej li­te­ra­tú­ry a bo­ha­to za­stú­pe­ná je aj ju­di­ka­tú­ra sú­dov a to Európ­ske­ho sú­du pre ľud­ské prá­va, Ústav­né­ho sú­du SR a ČR, Naj­vyš­šie­ho sú­du SR a ČR ako aj roz­hod­nu­tia kraj­ských a ok­res­ných sú­dov a to tak če­ských ako aj slo­ven­ských.

V pub­li­ká­ci auto­ri vy­me­dzu­jú po­jem kon­tra­dik­tór­nosť a kon­tra­dik­cia, za­obe­ra­jú sa poj­mom kon­tra­dik­tór­nosť v práv­nej ve­de, v práv­nej úp­ra­ve ako aj v súd­nej ju­di­ka­tú­re, pri­čom sa ve­nu­jú kon­tra­dik­tór­nos­ti aj v sys­té­me zá­klad­ných zá­sad tres­tné­ho ko­na­nia.

Za ťa­žis­ko­vé mož­no ozna­čiť ka­pi­to­lu III. a IV. v kto­rých sa auto­ri sa­mos­tat­ne ve­nu­jú kon­tra­dik­tór­nos­ti v príp­rav­nom ko­na­ní a v súd­nom ko­na­ní.

V rám­ci kon­tra­dik­tór­nos­ti v príp­rav­nom ko­na­ní sa auto­ri za­obe­ra­jú prá­vom na in­for­má­cie o ko­na­ní, prá­vom na vy­jad­re­nie, dô­vo­dom neup­lat­ne­nia kon­tra­dik­tór­nos­ti a kon­tra­dik­cie v príp­rav­nom ko­na­ní, ne­reš­pek­to­va­niu kon­tra­dik­tór­nos­ti v príp­rav­nom ko­na­ní ako aj mož­nou náp­ra­vou po­chy­be­ní v príp­rav­nom ko­na­ní.

Po­kiaľ ide o kon­tra­dik­tór­nosť v súd­nom ko­na­ní, tak auto­ri sa za­me­ria­va­jú na prá­vo oboz­ná­miť sa s dô­kaz­mi a vy­jad­riť sa k dô­ka­zom a návr­hom, pri­čom sa­mos­tat­ne sa ve­nu­jú nap­rík­lad vý­slu­chu agen­ta, uta­je­né­ho, či zra­ni­teľ­né­ho sved­ka, pre­čí­ta­niu vý­po­ve­de sved­ka z príp­rav­né­ho ko­na­nia, či prá­vu na zá­ve­reč­nú reč a pos­led­né­ho slo­va. Auto­ri sa ve­nu­jú aj vý­nim­kám z kon­tra­di­cie a kon­tra­dik­tór­nos­ti v súd­nom ko­na­ní (nap­rík­lad k ta­kým vý­nim­kám za­ra­ďu­jú trest­ný roz­kaz, do­ho­du o vi­ne a tres­te, ko­na­nie v nep­rí­tom­nos­ti ob­ža­lo­va­né­ho a po­dob­ne).

Cel­ko­vo mož­no skon­šta­to­vať, že pub­li­ká­cia „Kon­tra­dik­tór­nosť v tres­tnom ko­na­ní“ je nie­len za­ují­ma­vá a pod­net­ná, ale je aj preh­ľa­dá a dá sa v nej ľah­ko orien­to­vať. Mož­no ju pre­to len od­po­ru­čiť na pre­čí­ta­nie.

 

 


 

Diskusia

 

Najčítanejšie články

Daňové trestné činy - niektoré aplikačné problémy

 vý­ťah z pred­náš­ky us­ku­toč­ne­nej dňa 09.05.2013 v Om­še­ní

 
Trestný čin ohovárania vs. prípustná (dovolená) kritika

 člá­nok pri­ná­ša ana­lý­zu zna­kov pre­či­nu oho­vá­ra­nia pod­ľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a ve­nu­je po­zor­nosť aj prob­le­ma­ti­ke, do akej mie­ry je prí­pus­tná kri­ti­ka naj­mä ve­rej­ne čin­ných osôb.

 
Zákonnosť dôkazov a procesu dokazovania trestných činov s drogovým prvkom (z pohľadu obhajoby)

 cie­ľom člán­ku bo­lo pou­ká­zať na ma­név­ro­va­cí pries­tor ob­ha­jo­by pri vý­ko­ne ob­ha­jo­by osôb ob­vi­ne­ných z tres­tných či­nov naj­mä s dro­go­vým pr­vkom.

 
   
 
Mapa stránky   |   O nás   |   Kontakt Powered by Cyclone3 XUL CMS of Comsultia