Vydavateľstvo C.H.Beck (organizačná zložka Bratislava) vydalo v tomto roku zaujímavú odbornú publikáciu s názvom „Zadržanie podozrivej osoby v trestnom konaní“.
Autorom tejto odbornej publikácie je absolvent Právnickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe a príslušník Policajného zboru SR JUDr. Marko Deák.
Orgány činné v trestnom konaní ako aj súdy sa s problematikou zadržania stretávajú v praktickom živote neustále a preto je pomerne prekvapivé, že doposiaľ nebola problematika zadržania podozrivej osoby v právnych podmienkach Slovenskej republiky predmetom ucelenejšej vedeckej publikácie. Aj z tohto dôvodu možno komplexné spracovanie problematiky zadržania len privítať. To platí o to viac, keď sa autor publikácie neobmedzil iba na výklad ustanovení zadržania nachádzajúcich sa v Trestnom poriadku, ale pomerne podrobne rozoberá problematiku zadržania aj na podklade Ústavy SR, či na podklade Európskeho dohovoru pre ľudské práva.
Autor v publikácii spracoval aj dostupnú slovenskú ako aj českú odbornú literatúru a vyčerpávajúco je zastúpená aj judikatúra súdov a to Európskeho súdu pre ľudské práva, Ústavného súdu SR a ČR ako aj Najvyššieho súdu SR a ČR. Autor sa pritom neobmedzuje iba na sumarizáciu judikatúry v texte, ale tam kde je to nevyhnutné jednotlivé súdne rozhodnutia vysvetľuje a vyvodzuje z nich závery pri výklade právnych noriem. Práve využitie judikatúry v publikácii (a to často aj s rozborom skutkového stavu, ktorý bol podkladom pre rozhodnutie súdu) spôsobuje, že publikácia „nezostala len teórii“, ale práve naopak, ide o vyslovene prakticky zameranú prácu, ktorá je využiteľná pri riešení konkrétnych problematických prípadov zadržania. Nech už je náš postoj k judikatúre, a to z hľadiska jej záväznosti, akýkoľvek, v praxi je nesporné, že dotvára, či vysvetľuje právne normy, pričom zásada iura novit curia (teda súd pozná právo) zahŕňa nielen poznanie právneho textu, ale aj poznanie relevantnej judikatúry.
Ťažiskovými kapitolami sú
- kapitola IV, ktorá sa týka právnej úpravy Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (autor sa v kapitole zaoberá problematikou zadržania podozrivého v spojení s ustanovením článku 5 Dohovoru, zákonnosťou procesu dokazovania v trestnom konaní z pohľadu Dohovoru a právom na spravodlivý proces z pohľadu ustanovenia článku 6 Dohovoru),
- kapitola V, ktorá sa týka právnej úpravy zadržania uvedenej v Trestnom poriadku poskytujúca podrobný výklad ustanovení § 85 ods. 1, ods. 2 Tr. por. ako aj ustanovenia § 85 ods. 4 Tr. por. a
- kapitola VI, ktorá sa týka záverov judikatúry. V tejto kapitole autor rozoberá napríklad vzťah práva neobviňovať seba samého a povinností uložených Trestným poriadkom, judikatúru akcentujúcu zákonnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní a podobne.
Možno uzatvoriť, že publikácia „Zadržanie podozrivej osoby v trestnom konaní“ je zaujímavá monografia, ktorá je využiteľná pre prax a preto by nemala chýbať v knižnici policajta, prokurátora, advokáta ako aj sudcu. Možno ju preto len odporučiť na prečítanie.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.