Kybernetická kriminalita

Publikované: 21. 05. 2015, čítané: 3070 krát
 

 

Vy­da­va­teľ­stvo Aleš Čeněk vy­da­lo v tom­to ro­ku po­zo­ru­hod­nú od­bor­nú pub­li­ká­ciu s náz­vom „Ky­ber­ne­tic­ká kri­mi­na­li­ta“.

Auto­rom tej­to od­bor­nej pub­li­ká­cie je pro­fe­sor Vla­di­mír Smej­kal, kto­rý sa dl­ho­do­bo ve­nu­je po­čí­ta­čo­vej kri­mi­na­li­te a pô­so­bí ako súd­ny zna­lec v od­bo­roch eko­no­mi­ka, ky­ber­ne­ti­ka, kri­mi­na­lis­ti­ka – ochra­na dát a autor­ské prá­vo. Pat­rí  me­dzi za­kla­da­te­ľov od­bo­rov Po­čí­ta­čo­vé prá­vo a Po­čí­ta­čo­vá kri­mi­na­lis­ti­ka v Čes­kej re­pub­li­ke.

Z ob­sa­ho­vé­ho hľa­dis­ka ide o po­mer­ne ob­siah­lu pub­li­ká­ciu (636 strán), v kto­rej sa autor ve­no­val rôz­nym as­pek­tom po­čí­ta­čo­vej kri­mi­na­li­ty.

V úvod­nej ka­pi­to­le autor vy­me­dzu­je zá­klad­né poj­my ako po­čí­tač, dá­ta, in­for­má­cie, no­sič in­for­má­cií, in­for­mač­né sys­té­my, po­čí­ta­čo­vé sie­te, inter­net, pre­nos dát a po­dob­ne.

Ťažis­ko­vou ka­pi­to­lou je ka­pi­to­la dru­há, v kto­rej sa autor ve­nu­je pod­rob­ne kri­mi­na­li­te v pros­tre­dí in­for­mač­ných sys­té­mov a na inter­ne­te na pod­kla­de jed­not­li­vých skut­ko­vých pod­stát tres­tných či­nov, nap­rík­lad tres­tné­ho či­nu poš­ko­dzo­va­nia cu­dzej ve­ci, pod­vo­du, poš­ko­dzo­va­nia cu­dzích práv, vy­die­ra­nia, neop­ráv­ne­né­ho nak­la­da­nia s osob­ný­mi údaj­mi, ší­re­nia por­nog­ra­fie, po­ru­šo­va­nia ta­jom­stva prep­ra­vo­va­ných správ, ší­re­nia pop­laš­nej sprá­vy, oho­vá­ra­nia, ne­bez­peč­né­ho vy­hrá­ža­nia, ne­bez­peč­né­ho pre­nas­le­do­va­nia ako aj ochra­ne du­šev­né­ho vlas­tníc­tva. Autor sa za­obe­rá nap­rík­lad aj tzv. rý­dzo po­čí­ta­čo­vým tres­tným či­nom ako je trest­ný čin poš­ko­de­nia a zneu­ži­tia zá­zna­mu na no­si­či in­for­má­cií.

Autor pri­tom ku kaž­dej ro­zo­be­ra­nej skut­ko­vej pod­sta­te uvá­dza aj vhod­né prík­la­dy ich napl­ne­nia (či ne­napl­ne­nia) z praxe a su­ma­ri­zu­je aj dos­tup­nú ju­di­ka­tú­ru, kto­rá sa za­obe­rá po­čí­ta­čo­vou kri­mi­na­li­tou na pod­kla­de kon­krét­ne­ho tres­tné­ho či­nu.

Tre­tia ka­pi­to­la sa ve­nu­je pro­ces­ným as­pek­tom oha­ľo­va­nia a vy­šet­ro­va­nia po­čí­ta­čo­vej kri­mi­na­li­ty a to nap­rík­lad di­gi­tál­ny­mi sto­pa­mi, kri­mi­na­lis­tic­kou po­čí­ta­čo­vou exper­tí­zou, zna­lec­ký­mi po­sud­ka­mi a uvá­dza re­le­van­tnú ju­di­ka­tú­ru, kto­rá sa tý­ka do­ka­zo­va­nia.

Pos­led­nou ka­pi­to­lou je ka­pi­to­la štvr­tá, v kto­rej autor ve­no­val pries­tor prog­nó­ze ďal­šie­ho vý­vo­ja ky­ber­ne­tic­kej kri­mi­na­li­ty, pri­čom ro­zo­be­rá nap­rík­lad aj veľ­mi za­ují­ma­vú prob­le­ma­ti­ku vir­tuál­ne­ho vlas­tníc­tva, vir­tuál­ne­ho ma­jet­ku, vir­tuál­ne pe­nia­ze, ale nap­rík­lad aj práv­ne as­pek­ty 3D tla­če.

Pub­li­ká­ciu „Ky­ber­ne­tic­ká kri­mi­na­li­ta“ mož­no ozna­čiť za vy­da­re­nú mo­nog­ra­fiu, kto­rá je vy­uži­teľ­ná pre prax a to aj v práv­nych pod­mien­kach Slo­ven­skej re­pub­li­ky. Mož­no ju pre­to len od­po­ru­čiť na pre­čí­ta­nie.


 

Diskusia

 

Najčítanejšie články

Daňové trestné činy - niektoré aplikačné problémy

 vý­ťah z pred­náš­ky us­ku­toč­ne­nej dňa 09.05.2013 v Om­še­ní

 
Trestný čin ohovárania vs. prípustná (dovolená) kritika

 člá­nok pri­ná­ša ana­lý­zu zna­kov pre­či­nu oho­vá­ra­nia pod­ľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a ve­nu­je po­zor­nosť aj prob­le­ma­ti­ke, do akej mie­ry je prí­pus­tná kri­ti­ka naj­mä ve­rej­ne čin­ných osôb.

 
Zákonnosť dôkazov a procesu dokazovania trestných činov s drogovým prvkom (z pohľadu obhajoby)

 cie­ľom člán­ku bo­lo pou­ká­zať na ma­név­ro­va­cí pries­tor ob­ha­jo­by pri vý­ko­ne ob­ha­jo­by osôb ob­vi­ne­ných z tres­tných či­nov naj­mä s dro­go­vým pr­vkom.

 
   
 
Mapa stránky   |   O nás   |   Kontakt Powered by Cyclone3 XUL CMS of Comsultia