Vydavateľstvo Aleš Čeněk vydalo v tomto roku pozoruhodnú odbornú publikáciu s názvom „Kybernetická kriminalita“.
Autorom tejto odbornej publikácie je profesor Vladimír Smejkal, ktorý sa dlhodobo venuje počítačovej kriminalite a pôsobí ako súdny znalec v odboroch ekonomika, kybernetika, kriminalistika – ochrana dát a autorské právo. Patrí medzi zakladateľov odborov Počítačové právo a Počítačová kriminalistika v Českej republike.
Z obsahového hľadiska ide o pomerne obsiahlu publikáciu (636 strán), v ktorej sa autor venoval rôznym aspektom počítačovej kriminality.
V úvodnej kapitole autor vymedzuje základné pojmy ako počítač, dáta, informácie, nosič informácií, informačné systémy, počítačové siete, internet, prenos dát a podobne.
Ťažiskovou kapitolou je kapitola druhá, v ktorej sa autor venuje podrobne kriminalite v prostredí informačných systémov a na internete na podklade jednotlivých skutkových podstát trestných činov, napríklad trestného činu poškodzovania cudzej veci, podvodu, poškodzovania cudzích práv, vydierania, neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, šírenia pornografie, porušovania tajomstva prepravovaných správ, šírenia poplašnej správy, ohovárania, nebezpečného vyhrážania, nebezpečného prenasledovania ako aj ochrane duševného vlastníctva. Autor sa zaoberá napríklad aj tzv. rýdzo počítačovým trestným činom ako je trestný čin poškodenia a zneužitia záznamu na nosiči informácií.
Autor pritom ku každej rozoberanej skutkovej podstate uvádza aj vhodné príklady ich naplnenia (či nenaplnenia) z praxe a sumarizuje aj dostupnú judikatúru, ktorá sa zaoberá počítačovou kriminalitou na podklade konkrétneho trestného činu.
Tretia kapitola sa venuje procesným aspektom ohaľovania a vyšetrovania počítačovej kriminality a to napríklad digitálnymi stopami, kriminalistickou počítačovou expertízou, znaleckými posudkami a uvádza relevantnú judikatúru, ktorá sa týka dokazovania.
Poslednou kapitolou je kapitola štvrtá, v ktorej autor venoval priestor prognóze ďalšieho vývoja kybernetickej kriminality, pričom rozoberá napríklad aj veľmi zaujímavú problematiku virtuálneho vlastníctva, virtuálneho majetku, virtuálne peniaze, ale napríklad aj právne aspekty 3D tlače.
Publikáciu „Kybernetická kriminalita“ možno označiť za vydarenú monografiu, ktorá je využiteľná pre prax a to aj v právnych podmienkach Slovenskej republiky. Možno ju preto len odporučiť na prečítanie.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.