Vydavateľstvo C.H.Beck vydalo v októbri roku 2015 zaujímavú odbornú publikáciu s názvom „Úpadkové trestné činy v České republice“.
Autorom tejto odbornej publikácie je sudca a predseda trestného kolégia Najvyššieho súdu Českej republiky JUDr. František Púry PhD., ktorý sa dlhodobo špecializuje na problematiku majetkovej a hospodárskej kriminality, pričom je spoluautorom aj mnohých odborných publikácií zaoberajúcich sa týmto druhom kriminality.
Monografia poskytuje podrobný výklad skutkových podstát trestných činov poškodzovania veriteľa, zvýhodňovania veriteľa, spôsobenia úpadku a podobne. Súčasne upozorňuje na možnosť spáchania aj ďalších trestných činov súvisiacich s právnymi vzťahmi medzi veriteľmi a dlžníkmi a insolvenčným konaním.
Pre aplikačnú prax v SR sú podnetné najmä výklady jednotlivých znakov skutkových podstát trestných činov poškodzovania veriteľa, zvýhodňovania veriteľa, či porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, prípadne skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Rovnako zaujímavou je aj kapitola týkajúca sa vymedzenia páchateľov úpadkových trestných činov, respektíve kapitola zaoberajúca sa možnosťou spáchania trestného činu podaním celkom nedôvodného insolvenčného návrhu (v podmienkach SR podaním šikanózneho návrhu na vyhlásenie konkurzu).
Autor sa v publikácii zaoberá aj určitými špecifickými otázkami postihu úpadkových trestných činov ako napríklad subsidiarite trestnej represie, podnikateľskému riziku, či problematike právneho omylu.
Napokon, autor neopomenul ani kapitolu, ktorá sa venuje trestným postihom úpadkových trestných činov v niektorých iných štátoch, napríklad v Nemecku, či Taliansku.
Publikácia „Úpadkové trestné činy v České republice“ je z veľkej časti využiteľná aj v právnych podmienkach Slovenskej republiky. Možno ju preto len odporučiť na prečítanie.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.