Úvodná poznámka: JUDr. Peter Šamko
Trochu netradične v monitoringu literatúry dávame do pozornosti odkaz na možnosť oboznámiť sa s kompletnou trestnou predvojnovou judikatúrou v Československej republike (ide o známe Vážneho zbierky v digitalizovanej forme). Niektoré z judikátov sú využiteľné dodnes, pričom pomerne veľké množstvo novších rozhodnutí vrcholových súdnych orgánov čerpá inšpiráciu práve v právnych argumentoch, ktoré boli koncipované v dávnej minulosti.
Tak napríklad Najvyšší súd Československej republiky už dňa 08.01.1921 vo svojom rozhodnutí judikoval, že "je trestným činom krádeže a nie trestným činom sprenevery, pokiaľ si páchateľ prisvojí obsah zamknutého kufra, ktorý mu bol zverený". Tento záver sa dodnes využíva napríklad na prípady nočných strážnikov obchodných domov, ktorí si privlastňujú veci z obchodov, ktoré sú povinní strážiť (zjednodušene sa dá povedať, že je im zverený obchod ako celok na stráženie, ale nie aj jednotlivé veci, ktoré sa v obchode nachádzajú)
https://digi.law.muni.cz/handle/digilaw/4351
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.