Vydavateľstvo Wolters Kluwer ČR a.s. vydalo v roku 2016 zaujímavú odbornú publikáciu s názvom „Kompendium judikatury/ZDR. II. Trestní odpovědnost ve zdravotnictví“.
Predmetná publikácia obsahuje judikatúru najmä Najvyššieho súdu Českej republiky, ktorá sa týka posudzovania trestnej činnosti spáchanej v oblasti zdravotníctva. Zostavovateľom tejto odbornej publikácie je JUDr. Blanka Havlíčková.
Z hľadiska obsahu sa publikované súdne rozhodnutia zaoberajú napríklad
- pochybením lekára
- zneužitím bezbrannosti
- neposkytnutím potrebnej lekárskej pomoci
- porušovaním povinnosti lekára poskytnúť zdravotnú starostlivosť
- pôrodom a následným poškodením zdravia narodeného dieťaťa
- povinnosťou mlčanlivosti v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti
- zodpovednosťou pôrodnej asistentky pri domácom pôrode
- chybnou diagnózou a neadekvátnym liečebným postupom
- zanedbaním povinnosti lekára
- trestným činom neposkytnutia pomoci, či
- vyšetrovaním údajného ohrozenia života konaním zdravotníckych pracovníkov.
Tak napríklad ohľadne „zneužitia bezbrannosti“ je uvedené podnetné rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 3Tdo/929/2011 zo dňa 24.08.2011, ktoré konštatuje, že „stav bezbrannosti v zmysle skutkovej podstaty trestného činu znásilnenia nemusí spočívať len v bezbrannosti absolútnej, teda v tom, že poškodená osoba nie je vôbec schopná prejaviť svoju vôľu pokiaľ ide o pohlavný styk s páchateľom, ale aj v prípade, kedy je táto schopnosť znížená (obmedzená). V stave bezbrannosti sa môže ocitnúť aj pacient, na ktorom lekár vykonáva taký zákrok, ktorý ho spôsobom vykonania zásadne obmedzuje v možnosti zaznamenať konanie lekára a primerane na neho reagovať (napríklad žena pri gynekologickom vyšetrení)“. Skutkovo išlo o prípad, v ktorom lekár – gynekológ v súkromnej gynekologickej ambulancii pri vaginálnom vyšetrení pacientky, ktorá ležala na gynekologickom kresle, jej dvakrát zasunul svoj penis do pošvy. Predmetné konanie lekára bolo pôvodne právne kvalifikované ako trestný čin poškodzovania cudzích práv, avšak najvyšší súd skonštatoval, že ide o trestný čin znásilnenia, nakoľko pacientka bola v stave bezbrannosti.
Zaujímavé je napríklad aj „procesné“ rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 7 Tdo/1116/2012 zo dňa 03.10.2012, ktoré sa, okrem iného, zaoberalo aj tým, či je v trestnom konaní použiteľná nahrávka telefonického rozhovoru medzi poškodeným a zamestnancom zdravotníckeho operačného strediska. V danom prípade sa poškodený obrátil telefonicky na záchranný systém, v ktorom požiadal o pomoc, popísal svoje zranenia ako aj to kto mu ich spôsobil. Následne táto nahrávka bola použitá proti obžalovanej ako dôkaz v trestnom konaní. Obžalovaná namietala, že poškodený (následne) nadal a ani nechcel dať súhlas s použitím nahrávky v trestnom konaní, pričom takúto nahrávku je, podľa obžalovanej, možné použiť iba so súhlasom osoby, ktorá bola účastníkom rozhovoru (obsahovo sa tu odkazovalo na ustanovenia § 11 a § 12 Občianskeho zákonníka ako aj na to, že poškodený uvádzal údaje o svojom zdravotnom stave, pri ktorom na uplatňuje povinnosť mlčanlivosti zo strany zdravotníckych pracovníkov). Najvyšší súd ČR sa s týmto názorom nestotožnil, pričom uviedol, že „nahrávka telefonického rozhovoru medzi poškodeným a zamestnancom zdravotníckeho operačného strediska môže byť dôkazom v trestnom konaní. V prípade, že sa k trestnému stíhaniu páchateľa nevyžaduje súhlas poškodeného, nie je ani použiteľnosť tohto dôkazu podmienená jeho súhlasom a to aj napriek tomu, že sa obsah predmetného záznamu týkal informácií o jeho zdravotnom stave,ktoré sú inak súčasťou práva na ochranu súkromného života“.
Publikované rozhodnutia sú pomerne prehľadne členené. Pred každým rozhodnutím je uvedený názov súdu, ktorý rozhodnutie vydal, spisová značka a dátum vydania, nasleduje názov riešenej problematiky, prehľad relevantných predpisov a relevantnej judikatúry, právna veta a napokon podstatné pasáže rozhodnutia.
Odborná publikácia sumarizujúca trestnú judikatúru v oblasti zdravotníctva je využiteľná pre aplikačnú prax aj v právnych podmienkach Slovenskej republiky. Možno ju preto len odporučiť na prečítanie.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.