Gottwaldove milosti
Vydavateľstvo leteckej literatúry Svět Křídel, Cheb vydalo v roku 2017 zaujímavú publikáciu s názvom „Gottwaldovy milosti“. Autorom tejto publikácie je Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu Praha.
Predmetná publikácia sa podrobne venuje konkrétnym trestným veciam, v ktorých boli pôvodne uložené tresty smrti následne zmenené milosťou Prezidenta republiky a to v období úradovania prezidenta Klementa Gottwalda v rokoch 1948 – 1953.
Autor knihy uvádza, že je síce známe koľko občanov bolo za éry prezidenta Klementa Gottwalda popravených, avšak doposiaľ sa žiadna štúdia nevenovala milostiam, ktoré prvý robotnícky prezident podpísal.
Práve z tohto uhla pohľadu ide o skutočne originálnu publikáciu, pričom poznaním toho komu boli udeľované milosti a kto bol naopak popravený je možné sa opätovne naučiť niečo nové o tejto povojnovej dobe a o spôsobe uvažovania prvého muža štátu. Kniha je zoradená chronologicky podľa jednotlivých rokov úradovania prezidenta Klementa Gottwalda, pričom každému omilostenému hrdelnému prípadu je venovaná samostatná kapitola (spravidla doprevádzaná aj fotodokumentáciou zo spisu) s tým, že kapitola sa venuje tak páchateľovi trestného činu ako aj okolnostiam prípadu, za ktorý bol súdený a následne odsúdený. Pozornosť je venovaná aj následným rozsudkom a milostiam prezidenta a napokon aj tomu aký bol ďalší životný príbeh omilosteného páchateľa. Pri každom roku je uvedený aj zoznam osôb, ktoré boli v tom ktorom roku popravené a tie sú rozdelené podľa rozsudkov na politické, kriminálne a páchateľov vojnových zločinov.
Napríklad v roku 1950 bolo popravených z politických dôvodov 53 osôb. Naproti tomu, z dôvodov spáchania hrdelných trestných činov boli popravené 3 osoby.
V časoch, keď boli popravení Viliam Žingor, Vladimír Clementis či Milada Horáková dostali od prezidenta Klementa Gottwalda milosť (t. j. zmenu trestu smrti na trest odňatia slobody na doživotie) viacerí právoplatne odsúdení vrahovia, napríklad Juraj Malenko (pri lúpeži v hostinci zastrelil majiteľa hostinca, jeho manželku a ich dvojročného adoptívneho syna), či Františka Maxová (zavraždila svoje tri maloleté deti tak, že ich najskôr viackrát udrela do hlavy sekerou a následne ich uškrtila), ktorej bol postupne zmenený trest smrti na trest odňatia slobody vo výmere 20 rokov. Odbodne tak bola udelená milosť v roku 1952 Anežke Ambrožovej, ktorá pomerne bezcitným spôsobom zavraždila svoje štyri maloleté deti tak, že ich doslova rozsekala sekerou. Trest smrti jej bol zmenený milosťou prezidenta na doživotný trest odňatia slobody, pričom podmienečne bola prepustená už v priebehu šesdesiatych rokov a zomrela v roku 1999. Tak ako to pripomína autor, pomerne absurdným argumentom, ktorý zavážil pri udelení milosti bolo to, že „čin páchateľky nebol ani subjektívne a ani objektívne zameraný proti základom ľudovo demokratickej republiky, ale išlo tu o rodinnú tragédiu“.
Rovnako tak podpísal prezident Klement Gottwald milosť napríklad v roku 1951 Františkovi Teunerovi, ktorý predstavoval jednu z ústredných postáv kolaborácie z obdobia nacistickej okupácie (pôvodne uložený trest smrti mu bol zmenený na doživotný trest odňatia slobody, následne v roku 1955 na trest odňatia slobody vo výmere 25 rokov a podmienečne bol prepustený v roku 1963), respektíve v roku 1948 Miroslavovi Pošíkovi, ktorý sa v časoch nacistickej okupácie preslávil svojou brutalitou a týraním väzňov pri výsluchoch (a to vrátane žien). Išlo o osobu so sadistickými sklonmi, ktorý bol gestapom nasadzovaný pri obzvlášť surových a krutých výsluchoch. Uložený trest smrti mu bol milosťou prezidenta Klementa Gottwalda zmenený na doživotný trest odňatia slobody, avšak už v roku 1955 bola dĺžka trestu znížená na 25 rokov a prepustený z výkonu trestu odňatia slobody bol už v roku 1960.
Pre úplnosť je potrebné dodať, že dokumentované milosti prezidenta Klementa Gottwalda udeľované v rokoch 1948 až 1953 neznamenali pre odsúdeného okamžité prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody, ale znamenali „záchranu života“ odsúdeného, nakoľko trest smrti mu bol práve milosťou zmenený na trest odňatia slobody na doživotie. Spravidla však takýto odsúdený nezostal vo výkone trestu odňatia slobody po celý život, nakoľko nasledovali ďalšie milosti, či amnestie (napríklad v roku 1955 pomerne rozsiahle zmierňovanie trestov za prezidenta Antonína Zápotockého), ktoré skrátili doživotný trest odňatia slobody na trest odňatia slobody na dobu určitú (napríklad na dobu 20 rokov), pričom vo väčšine prípadov potom ešte nesledovalo podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody (často už v rokoch 1960 až 1963). Veľká čas odsúdených, ktorým boli tresty smrti zmenené na tresty odňatia slobody na doživotie preto strávila svoje posledné roky života na slobode.
Kniha „Gottwaldovy milosti“ predstavuje odbornú literatúru faktu, ktorá celkom určite stojí za prečítanie.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.