Eutanazie a rozhodnutí na konci života, Právní aspekty.
Vydavateľstvo Academia v Prahe vydalo v roku 2017 podnetnú monografiu s názvom „Eutanazie a rozhodnutí na konci života, Právní aspekty“. Autorom tejto publikácie je JUDr. Adam Doležal, LL.M., vedecký pracovník Ústavu štátu a práva Akadémie vied Českej republiky.
Publikácia sa zameriava na riešenie právnych problémov spojených s eutanáziou. Kladie si zásadnú otázku, či by za určitých podmienok uvedených v legislatíve mala byť umožnená beztrestnosť eutanázie, prípadne asistovanej samovraždy. Monografia sa zaoberá teoretickými otázkami problematiky eutanázie, pričom zaujímavo analyzuje jednotlivé právne úpravy v európskych štátoch a to hlavne v Holandsku, v Belgicku a v Švajčiarsku. Napokon, podrobne spracováva aj právnu úpravu v Českej republike.
Cenným na publikácii je najmä to, že pri analýze právnych úprav uvádza a komentuje konkrétne rozhodnutia vydané v trestných veciach, v ktorých boli riešené prípady eutanázie a zaoberá sa aj legislatívnymi úpravami eutanázie.
Tak napríklad, z pohľadu zástancu beztrestnosti eutanázie (čo je aj môj prípad) je veľmi inšpiratívna holandská právna úprava ako aj judikatúra holandských súdov týkajúca sa eutanázie.
Pre ilustráciu možno spomenúť, že v Holandsku je od roku 2002 účinný zákon o prieskume ukončenia života na žiadosť a pomoci pri samovražde (ďalej len zákon o asistovanej smrti). Prijatím tohto zákona sa Holandsko stalo prvým štátom, ktorý akceptoval beztrestnosť aktívnej eutanázie, pokiaľ takéto konanie spĺňa určité špecifické podmienky.
Tento zákon menil aj ustanovenia Trestného zákona, keď zaviedol osobitnú skutkovú podstatu usmrtenia zo súcitu, či útrpnosti.
Podľa článku 293 ods.1 trestného zákona, osoba, ktorá vezme život inej osobe na jej výslovnú a vážne mienenú žiadosť bude potrestaná trestom odňatia slobody v dĺžke nie vyššej ako 12 rokov.
Podstatným tu je ustanovenie článku 293 ods. 2 trestného zákona podľa ktorého, konanie uvedené v odseku 1 nie je trestným činom, pokiaľ ho spácha lekár, ktorý dodržal pravidlá náležitej starostlivosti stanovenej v článku 2 zákona o asistovanej smrti, pokiaľ lekár svoje konanie oznámil všeobecnému patológovi v súlade s podmienkami uvedenými v zákone o pohrebníctve.
Základné pravidlá náležitej starostlivosti teda upravuje zákon o asistovanej smrti, podľa ktorého lekár naplní podmienky náležitej starostlivosti, ak lekár:
a) je presvedčený, že žiadosť pacienta bola dobrovoľná a dobre zvážená,
b) je presvedčený, že pacientove utrpenie je trvajúce a neznesiteľné,
c) informoval pacienta o situácii, v ktorej sa nachádza a o jeho ďalšej prognóze,
d) a pacient sú presvedčení, že nie je iné rozumné riešenie pre situáciu, v ktorej sa pacient nachádza,
e) konzultoval minimálne s jedným ďalším, nezávislým lekárom, ktorý pacienta prehliadol a ktorý lekárovi poskytol písomné stanovisko na splnenie požiadaviek náležitej starostlivosti podľa vyššie uvedených písmen,
f) ukončil život pacienta alebo poskytol pomoc pri samovražde s náležitou lekárskou starostlivosťou.
Zákon o asistovanej smrti vymedzil aj pôsobnosť regionálnych revíznych komisií. Tieto komisie sa skladajú minimálne z jedného právneho odborníka, jedného medicínskeho odborníka a odborníka na etiku alebo filozofiu. Vyplnený úmrtný list v prípade asistovanej smrti sa predkladá tejto komisii, ktorá v danom prípade rozhoduje, či boli naplnené kritériá náležitej starostlivosti vyžadované zákonom. V prípade, ak tomu tak nie je, oznamujú túto skutočnosť generálnej prokuratúre.
Podnetná nie je len uvedená právna úprava, ale aj judikatúra holandských súdov, ktorá predchádzala prijatiu zákona o asistovanej smrti.
Tak napríklad v prípade Kadijk z roku 1994 išlo o eutanáziu novorodenca, ktorý trpel tzv. Patauovým syndrómom s tým, že prognóza života novorodenca bola pol roka, pričom po celú dobu života novorodenca bolo zrejmé, že trpí neznesiteľnou bolesťou. Po konzultácii s rodičmi dieťaťa a druhým odborníkom sa obžalovaný lekár rozhodol pre ukončenie života dieťaťa a aplikoval mu vysokú dávku alloferinu. Súdy na konanie obžalovaného aplikovali ustanovenie o krajnej núdzi a obžalovaného oslobodili spod obžaloby. Inak konanie obžalovaných lekárov v krajnej núdzi pri asistovanej smrti je základom pre ich oslobodenie vo viacerých trestných veciach.
V tejto súvislosti stojí za pozornosť aj to, že v holandskej právnej literatúre bola dlhodobo riešená otázka, či utrpenie spôsobené chorobou musí byť nutnou podmienkou pre beztrestnosť asistovanej smrti, respektíve, či asistovanú smrť možno vykonať aj v iných prípadoch.
Túto dilemu musel riešiť súd v prípade Sutorius. Išlo o prípad, v ktorom 86 ročný pacient, bývalý senátor Edward Brongersma požiadal lekára Sutoria o asistovanú samovraždu, avšak netrpel žiadnou fyzickou a ani duševnou chorobou. Jeho utrpenie bolo čisto „existenciálne“. Často hovoril so svojim lekárom o tom, že už chce zomrieť, pretože považuje svoju existenciu za prázdnu a bez zmyslu a cíti sa byť unavený životom. Mal pociť, že smrť na neho zabudla. Okrem podmienky utrpenia plynúceho z choroby boli inak všetky formálne podmienky pre krajnú núdzu splnené. Lekár pacientovi vyhovel. Okresný súd oslobodil obžalovaného, avšak odvolací súd tento rozsudok neakceptoval. Konštatoval, že údajné neznesiteľné a beznádejné utrpenie pána Brongersma nebolo zrejmé a jasné. Pretože právnym záujmom je predchádzanie takýmto subjektívnym, vágnym posudzovaniam utrpenia, musí mať toto utrpenie charakter medicínsky (objektívne zistiteľný) a nie existenciálny (teda subjektívny). Obžalovaný bol preto uznaný za vinného, avšak nebol potrestaný, pretože jeho konanie bolo vedené silným súcitom k jeho pacientovi. Najvyšší súd potom konštatoval, že lekári nemôžu vykonávať eutanáziu alebo asistovať u samovraždy, pokiaľ žiadosť nie je podaná pacientom trpiacim medicínsky klasifikovanou fyzickou, psychickou alebo psychiatrickou chorobou alebo poruchou. Len obyčajná únava životom nemôže byť dostatočným základom pre konanie smerujúce k asistovanej smrti. Najvyšší súd uzatvoril, že lekár nie je expertom na riešenie existenciálneho utrpenia.
Publikácia „Eutanazie a rozhodnutí na konci života, Právní aspekty“ určite stojí za prečítanie. Rovnako tak je potrebným sa zamyslieť nad tým, či nenastal čas na to, aby aj Slovenská republika zvážila zavedenie právnej úpravy umožňujúcej výkon asistovanej smrti za presne stanovených zákonných podmienok. V tomto smere považujem minimálne za nevyhnutné aspoň zavedenie špeciálnej skutkovej podstaty trestného činu vraždy (napríklad s názvom usmrtenie z útrpnosti, či zo súcitu), pretože je neprijateľné, aby podľa tej istej skutkovej podstaty trestného činu vraždy bol posudzovaný napríklad nájomný vrah ako aj lekár vykonávajúci asistenciu pri smrti pacienta, ktorý zažíva napríklad neznesiteľné bolesti v poslednej fáze umierania.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.