Výber dôležitých rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva pre justičnú prax z pohľadu Najvyššieho súdu
Najvyšší súd Českej republiky prostredníctvom vydavateľstva Wolters Kluwer ČR a.s. publikuje pod hlavičou „Sbírka soudních rozhodnutí a stanovisek“ dôležité rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva a to pod titulom „Výběr duležitých rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva pro justiční praxi z pohledu Nejvyššího soudu“.
Na tomto mieste je nutné pripomenúť, že od orgánov aplikácie práva sa vyžaduje (a dôvodne) znalosť zásadných rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva a ich používanie (rešpektovanie) v praxi (vzhľadom k tomu, že Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd je záväzný na území SR a obsah jednotlivých jeho článkov vykladá práve ESĽP). Na strane druhej však doposiaľ neexistuje na území Slovenskej republiky žiadna oficiálna zbierka (prípadne aspoň štátom prevádzkovaná webová stránka), ktorej obsahom by boli do slovenského jazyka prekladané relevantné rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré by tak mohli využívať aj procesné strany, či ich právni zástupcovia (treba len dúfať, že Slovenská republika v budúcnosti „spustí“ vlastnú elektronickú Zbierku rozhodnutí ESĽP, v ktorej bude v slovenskom jazyku minimálne publikovať tie rozhodnutia ESLP, ktoré sa týkajú SR ako aj tie, ktoré by mohli mať vplyv na jej právny poriadok, či aplikačnú prax).
Vzhľadom k uvedenému stojí za povšimnutie postup českého Najvyššieho súdu, ktorý sa rozhodol prostredníctvom vlastnej „Sbírky“ (predsedom redakčnej rady je predseda najvyššieho súdu) priblížiť v zrozumiteľnej forme výber najdôležitejších aktuálnych rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva. Nejde pritom len o „suché“ prevzatie niektorých rozhodnutí, ale podstatný obsah rozhodnutí je aj uvádzaný komentárom zo strany autorského kolektívu.
Tento výber rozhodnutí je pripravovaný kolektívom sudcov Najvyššieho súdu, vládneho splnomocnenca pre zastupovanie Českej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva a pracovníkmi analytického oddelenia Najvyššieho súdu.
Cieľom vydávania tohto výberu zo strany Najvyššieho súdu je zvýšiť vedomie odbornej verejnosti o aktuálnych a konečných rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva.
V snahe o maximálnu informovanosť je skutkový stav a konanie pred vnútroštátnymi súdmi zhrnuté tak, aby mal čitateľ dobrý prehľad o základných dôvodoch sťažnosti. Dôraz je kladený na starostlivý výber najpodstatnejších častí odôvodnenia rozhodnutia. Autorské komentáre spracované spravidla sudcami najvyššieho súdu vystihujú prínos daného rozhodnutia pre právne prostredie, odkazy na články Dohovoru spolu s kľúčovými slovami zvyšujú odbornú hodnotu periodika.
Z ostatného čísla 3/2017 je z hľadiska trestného práva zaujímavým napríklad rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva o sťažnosti č. 76438/12 vo veci Constantinides proti Grécku zo dňa 06.10.2016, ktorý sa týka znaleckého dokazovania v trestnom konaní v kontexte práva na spravodlivý proces (možnosti spochybnenia znaleckého posudku v trestnom konaní, právo na položenie otázok znalcovi a podobne).
Z hľadiska rozhodovacej činnosti Európskeho súdu pre ľudské práva je kvalitným aj časopis „Přehled rozsudku Evropského soudu pro lidská práva“, ktorý taktiež prináša aktuálne rozhodnutia tohto súdu, ktoré sú aj podrobne komentované a na konci časopisu je uvedený aj monitoring ďalších aktuálne vydaných rozhodnutí s ich stručnou charakteristikou (z hľadiska trestného práva napríklad v č. 1/2017 nájdeme zaujímavý rozsudok zo dňa 03.03.2016 vo veci Prade proti Nemecku ohľadne odsúdenia na základe dôkazu získaného pri nezákonnej domovej prehliadke, či v rámci monitoringu odkaz na rozsudok zo dňa 06.10.2016 vo veci K.S. a M.S. proti Nemecku ohľadne bývalého zamestnanca lichtenštajskej banky, ktorý predal nemeckej tajnej službe informácie o účtoch nemeckých daňovníkov voči ktorým bolo následne začaté trestné stíhanie pre daňové trestné činy).
V právnych podmienkach Slovenskej republiky nemožno opomenúť ani činnosť Najvyššieho súdu SR, ktorý vydáva zaujímavý odborný časopis s názvom „Bulletin“, ktorý je voľne dostupný na webovej stránke najvyššieho súdu a okrem odborných recenzovaných článkov sa venuje aj rozhodovacej činnosti Európskeho súdu pre ľudské práva ako aj rozhodovacej činnosti Súdneho dvora Európskej únie.
http://www.supcourt.gov.sk/bulletin/
Ak teda niekto nemá čas, chuť, či jazykové znalosti „prehrabávať“ sa množstvom rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva na jeho oficiálnej webovej stránke,
môže si prostredníctvom vyššie uvedených časopisov zabezpečiť pomerne dobrú informovanosť o aktuálnej podstatnej rozhodovacej činnosti Európskeho súdu pre ľudské práva.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.