Procesní použitelnost dukazu v trestním řízení a její meze
Vydavateľstvo Leges, s.r.o. vydalo v roku 2018 zaujímavú odbornú publikáciu s názvom „Procesní použitelnost dukazu v trestním řízení a její meze“. Autorom tejto publikácie je Petra Zaoralová.
Predmetná publikácia sa podrobne venuje dôkazom, posudzovaniu ich zákonnosti a procesnej použiteľnosti v trestnom konaní.
V úvodnej časti monografie sa autorka zaoberá limitmi použiteľnosti dôkazov z pohľadu teórie a praxe, pričom sa zameriava na teórie nepoužiteľnosti dôkazov v českom trestnom konaní (napríklad z pohľadu náuky, judikatúry, predstavuje kategorizáciu nepoužiteľných dôkazov), ďalej sa zaoberá vylúčením nepoužiteľného dôkazu (napríklad aj tým, či má byť nepoužiteľný dôkaz súčasťou spisu), doktrínou plodov z otráveného stromu a v neposlednom rade predstavuje nepoužiteľnosť dôkazov a vylučovacie klauzule vo vybraných zahraničných právnych úpravách.
V druhej časti monografie sa už zameriava na vybrané druhy nepoužiteľných dôkazov v aplikačnej praxi a to konkrétne na nepoužiteľné dôkazy získané výsluchom obvineného, výsluchom svedka, či limitmi použiteľnosti záznamov získaných odpočúvaním a záznamom telekomunikačnej prevádzky.
Autorka pri koncipovaní monografie využila pomerne veľké množstvo odbornej literatúry ako aj judikatúry a to nielen českých súdov, ale aj ESĽP, či zahraničných súdov.
Predmetná odborná publikácia je pritom čiastočne využiteľná aj v právnych podmienkach SR, avšak je nutné vziať do úvahy, že pri posudzovaní zákonnosti dôkazov je v SR už do určitej miery odlišná právna úprava ako v Českej republike, na čo poukazuje vo svojom texte aj samotná autorka. Český Trestný poriadok a jeho ustanovenie § 89 ods. 2 Tr. por. totiž nie je obsahovo totožný s ustanovením § 119 ods. 2 Slovenského Trestného poriadku (to platí aj ohľadne nášho ustanovenia § 2 ods. 12 Tr. por.). Práve z tohoto dôvodu nebude možné využiť napríklad závery autorky ohľadne použiteľnosti záznamov vyhotovených súkromnými osobami.
Na strane druhej, však viaceré právne závery, či judikáty, možno využiť aj v právnych podmienkach SR (napríklad výklad pojmov „nezákonné donútenie alebo hrozba donútenia“ pri ustanovení § 119 ods. 4 Tr. por., dôkazy získané porušením práva obvineného neobviňovať seba samého, nepoužiteľnosť výpovede svedka vyplývajúca z nerešpektovania nezlučiteľnosti postavenia svedka s postavením niektorých osôb a podobne).
S niektorými závermi autorky však v žiadnom prípade súhlasiť nemožno (napríklad s jej tézou, že „de lege lata platí, že pokiaľ boli dôkazy vylúčené z dôvodu neadekvátneho procesného postupu orgánou činného v trestnom konaní, možno tieto dôkazy znovu obstarať z toho istého prameňa a to bez komplikácií“. Tento záver autorky fakticky znamená to, že ak by napríklad policajt našiel nelegálne držanú zbraň pri domovej prehliadke vykonanej bez príkazu súdu, išlo by o nezákonne vykonanú domovú prehliadku a policajt by v takom prípade mal túto zbraň podozrivej osobe vrátiť a následne si ju vyžiadať prostredníctvom vydania veci podľa § 89 Tr. por. a všetko by bolo v poriadku. Takýto postup je neakceptovateľný a zanmenal by, že každú spôsobenú nezákonnosť možno hocikedy obísť za použitia iného postupu a ak by aj ten bol v rozpore so zákonom tak potom sa využije tretí postup a tak prípadne sa bude pokračovať ďalej, až kým sa nenájde to správne „zákonné“ obstaranie dôkazu. Za takýchto prípadoch by išlo o zjavné obchádzanie zákona a dodržavanie zákonnosti by bolo skutočne len iluzórne).
Odmietnuť je nutné aj autorkou presadzované riešenie druhu a závažnosti procesných vád na podklade teórie konfliktov záujmov (ide o tradičné vyvažovanie a to na strane jednej záujmu na potrestaní páchateľa a na strane druhej záujmu na zachovaní práv páchateľa), nakoľko teória konfliktu záujmov vzbudzuje pochybnosti o svojej správnosti. Plne totiž závisí nie od objektívneho výkladu práva, ale od hodnotového (subjektívneho) nastavenia orgánu, ktorý vo veci rozhoduje Neexistujú totiž žiadne objektívne kritériá pri aplikácii ktorých by sa dalo predvídať, či u konkrétnej osoby, ktorá vo veci rozhoduje, preváži záujem na postihu páchateľa alebo preváži záujem na to, aby nebolo odsúdenie páchateľa založené na podstatne vadných dôkazoch. Takéto situácie je, podľa môjho názoru, nutné vyriešiť za pomoci doktríny plodov z otráveného stromu s tým, že je nutné rozlišovať, či ide len o obyčajnú vadu dôkazu (napríklad formálneho charakteru), respketíve ide o podstatnú vadu dôkazu.
Napriek uvedenému však predmetná odborná publikácia celkom určite stojí za prečítanie.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.