JUDr. Marián Ševčík, CSc., advokát
Pohľad na justíciu prvej československej republiky v porovnaní s jej činnosťou po februári 1948 až do prijatia nového trestného zákonodarstva v 60.tych rokoch minulého storočia
Nebýva zvykom, aby recenzia na publikácie, ktoré uvedieme v ďalšom texte boli na slovenskom knižnom trhu dostupné čitateľovi tak, že vyvolávajú po ich prečítaní rôznu odozvu nielen čitateľskú, ale aj polemiku o porovnávaní právnej úpravy, ktorá bola účinná v období prvej československej republiky a po roku 1948.
V tomto kontexte si budeme všímať len právnu úpravu z odvetvia trestného práva.
K dispozícii slovenskému čitateľovi sú na rozmýšlanie, uvažovanie a pripomínanie novým generáciam dostali dve zaujímavé knihy od:
1. autorský kolektív: Ivana Bláhová, Lukáš Blažek, Martin Božtík, Terézia Stará s názvom Jménem republiky ! Osm prípadú zvúle komunistické justice, vydaná vo vydavateľstve Auditórium, Praha 2015, ISBN: 978-80-87284-55-1, ktorú recenzovali Doc. JUDr. PhDr. Jakub Rákosník, Ph. D. et Ph. D.
2. Jozefa Slánská , Zpráva o mém muži, vydaná vo vydavateľstve JOTA/2018, Ústav pro studium totalitních režimú 20118, ktorá je doplnená súborom unikátnych fotografií zo života Jozefy a Rudolfa Slánských.
Obe publikácie recenzujeme spoločne z dôvodu, že spoločne pojednávajú o súdnictve v čase, keď dominantné postavenie v spoločnosti po februári 1948 mala Komunistická strana Československa.
Čitateľovi, neznalému dobovej právnej úpravy v úvode treba poznamenať, že je to právna úprava, ktorá je kvalitatívne diametrálne odlišná od trestného zákonodárstva, ktoré bolo prijaté v období prvej Československej republiky, a to z toho dôvodu, že tézou právnej úpravy trestného zákonodarstva po februári 1948 bola základná téza generálneho prokurátora vtedajšieho sovietského zväzu Vyšinského, ktorý presadil základnú tézu, že obvinený, obžalovaný musí dokázať, že je nevinný a nie to čo bolo typické pre kontinentálnu právnu úpravu, že osobe podozrivej zo spáchania trestného činu orgány činné v trestnom konaní sú povinné dokázať, že nejaký trestný skutok spáchala.
Ďalšou odlišnosťou je to, že vyšetrovacia väzba stíhaných osôb nemala exaktné pravidlá a obhajoba, ktorá v tom čase vystupovala nemala postavenie poskytnutia právnej pomoci trestne stíhaným osobám, ale advokáti v tom čase boli povinní spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, pričom nebola zagarantovaná pre advokátov ani elementárna skutočnosť – advokátske tajomstvo.
Napriek tomu, že prvá zo spomenutých publikácii je recenzovaná osobou, ktorá v tiráži uvádza právnický titul, ani v jednom z týchto ôsmich prípadoch, ktoré su tu uvedené nie je uvedená analýza dobovej právnej úpravy. Ide len o komentár ako procesy prebiehali.
Druhá publikácia má zaujímavú štruktúru, pretože najprv uvádza základné dokumenty Komunistickej strany Československa, ktoré v danom prípade są stávajú pre pozorného čitateľa vodítkom k tomu, aby vnímal vývoj v Komunistickej strane Československa v začiatkoch justičných procesov, po ich ukončení ,o amnestií prezidenta republiky, o výkone trestu odňatia slobody a o ich následnom začleňovaní do občianského života po ich prepustení na slobodu.
Výpovedná hodnota spomienky manželky vtedajšieho Generálneho tajomníka KSČ Rudolfa Slanského má osobitné črty v tom, že:
1. porovnáva, je možné konštatovať až možno nie vedome, jej zatknutie v období prvej československej republiky, metódy výsluchu , poskytnutie právnej pomoci a lehoty ,kedy výsluch bol povinne ukončený, s technikami a metódami , ktoré na vlastnej koži zažila po februári 1948, keď k základným metódam výsluchu patril psychický a fyzický teror , násilie na takto stíhaných osobách, pričom väzobne stíhaná osoba bola 24 hodín denne terorizovaná cez tzv. Špehírku, ako správne autorka uvádza.
2. vynášanie trestov odňatia slobody príslušnými súdmi , ktorým predchádzal dlhodobý výkon väzobného stíhania s povinnosťou poznať a mať vlastné výpovede tak ,aby divadlo pre vtedajšie média vykázalo , že trest je adekvátny a jedine ako spôsobilý vraj zabezpečiť spravodlivosť a prevýchovu odsúdených osôb, pričom táto prevýchova bola iluzórna, pretože až na 90 % všetky uložené tresty vyzneli na uloženie trestu smrti.
3. výkon internácie kompletných rodín , ktoré bez ohľadu na svoju národnosť, politickú príslušnosť, spoločenské postavenie są stretli vo Veselíkove*, ktorá svojím spôsobom je zaujímavá lokalita, pretože táto nehnuteľnosť slúžila pôvodne ako oddychové miesto pre Generálneho tajomníka KSČ a jeho rodinu, teda v ich rekreačnom mieste boli stíhaní, teda predovšetkým rodina Slánských.
4. osoby, ktoré boli popravené v týchto procesoch nemajú miesto svojho posledného odpočinku, pretože ich telesné pozostatky boli spálené a rozsypané na ceste v rámci zimnej údržby ciest. Urny, s ktorými są teraz stretávame a nesú meno takto popravených osôb , popol nebožtíkov obvykle neobsahujú.
Pre prvú aj druhú vyššie spomenutú knihu je spoločné to, že ich zaradenie do občianského života po prepustení na slobodu, či už v dôsledku odpykaného trestu odňatia slobody alebo po prepustení na amnestiu je spoločné to, že sa stali občanmi druhej až tretej kategórie, pretože komunikácia v občianskej verejnosti bola pre nich unisono nezvládnuteľná, pretože opovrhovanie zo strany občanov a izolovanie orgánmi štátnej bezpečnosti navodilo stav, že neboli adekvátnym spôsobom zaraďovaní do občianského života.
Ako červená niť v obidvoch publikáciach vyznieva poznatok, že najprv zasadla tzv. Hradná päťka, ktorá vopred rozhodla , kto aký trest dostane, a príslušné súdy len naplnia takto stanovenú politickú úlohu, nie právne posúdenie veci.
Pre spomienku Jozefy Slánskej recenzent si dovoľuje uviesť niektoré osobné poznámky, nakoľko niektorých rodinných príslušníkov poznal a sám absolvoval Veselíkov. V prípade Jozefy Slánskej recenzenta prekvapuje, že spomienka je venovaná len jej dcére a nie aj synovi, zároveň som sa s týmto rodinným príslušníkom stretol až v 90.tych rokoch minulého storočia, keď na Slovensku pôsobil ako Veľvyslanec Českej republiky na Slovensku, a to za aktívneho pričinenia dnes už mŕtveho generála Rudolfa Juricu, pre ktorého to bol šok, pretože są nazdával, že sme nemali možnosť są poznať v minulosti.
* podrobnosti viď: http://www.smilkov.cz/index.php?p=15
http://cibulka.com/nnoviny/nn1992/nn3192/obsah/stbvakci.htm
http://www.totalita.cz/proc/proc_slanskyr_02_02.php
Spomienky Jozefy Slánskej pre slovenského čitateľa nie su novinkou, pretože pôvodne v roku 1968 tieto spomienky už publikovala v Kulturnom živote, ovšem dokončenie tejto publikácie bolo prekazené augustovými udalosťami v roku 1968.
Súčasné znenie spomienok, o ktorých vydanie są zaslúžil významný český spisovateľ Pavel Kohout, ktorý slovenskému čitateľovy je známy nielen ako disident a rovnako ako pani Slánska spoluautor Charty 77, ale aj ako bývalý manžel dcéry bývalého veľvyslanca Sovietského zväzu v ČSSR V. Zorina[1].
Úvodom sme spomenuli, že štruktúra tejto knihy má najprv obsahuje vtedajšie strannícke dokumenty a potom spomienky, pričom pri týchto spomienkach a stranníckych dokumentoch są do popredia dostávajú dve rozhodné skutočnosti:
1. miesto v štruktúrach najvyšších predstaviteľov Komunistickej strane Československa zaujal po Rudolfovi Slanskom práve Antonín Novotný, ktorý sa neskôr stal prvým tajomníkom UV KSČ a prezidentom ČSSR. Preto nie je nezaujímavé , že práve tento predstaviteľ są jemu vlasným spôsobom vyjadril k osobe Rudolfa Slanského a svojráznym spôsobom inštitucionalizoval to , že strana má svoju pamäť a svoju skúsenosť, ako by są takto v 60.tych rokoch minulého storčia „dištancoval” od rozsudkov z obdobia 50.tych rokov minulého storočia.
2. mechanizmus zatknutia obidvoch manželov, ktorý są udial po návrate z rodinnej návštevy u Antonína Zápotockého , ktorý pôvodne nechcel ich na noc pustiť domov, a preto je len otázka, či vedel o tom , že v ten deň , keď opustia byt rodiny Zápotockých, budú aj zatknutí. Nepochybne vedel o odstavení z politického a verejného života Rudolfa Slanského ,ale zrejme nevedel dátum ich zatknutia. Zrejme ani nemal vedomosť, akým brutálnym spôsobom są zatknutie uskutočňovalo, následne vyšetrovalo, ako są prevážalo medzi väznicou v Ruzyni a Veselíkovom, a ako są režírovali procesy.
Až priam komicky, ak si môžme dovoliť použiť tento pojem vyznieva, že predchádzajúci právny poriadok rozlišoval medzi politickými väzňami a inými väzňami. Že politický väzni mali v danom prípade osobitný právny režim, v ktorom si mohli dovoliť prikúpiť stravu, odmietnúť stravu, a keď uviedli, že chcú z takej a takej reštaurácie stravu, bolo povinnosťou väzenskej správy im to doručiť do cely, že v porovnaní s tým čo bolo v 50.tych rokoch a v nasledujúcich rokoch, že strava bola na zemi, že spalo są na zemi, na holom betóne a nepoznali čas, kedy budú predvedení pred súd.
Okrem týchto dvoch spomienkových prameňov v tomto kalendárnom roku bola publikovaná v slovenskej tlači , i keď len krátka správa o úmrtí manželky kniežaťa Anoškina, ktorá je zaujímavá tým, že nielen, že potvrdzuje veci zo spomenutých kníh, ale aj to, že kultivovanejším spôsobom čitateľovi dáva do pozornosti, čo to bolo v 50. tych rokoch vnímané ako výkon spravodlivosti v rámci teórie zostrovania triedného boja, a tej skutočnosti, že obete 50. tych rokov do dnešného dňa zo strany ani médií, ktoré intenzívne napomáhali justičným vraždám nenašli žiadne zadosťučinenie.
Z metodologického hľadiska v stručnosti uvádzame v ďalšom texte prehľad právnych predpisov, a to z toho dôvodu, že doposiaľ chýba z hľadiska prameňov práva uskutočnenie porovnania právnej úpravy počas prvej československej republiky a po roku 1948, pretože verejnosť aj odborná poznala len zákon ,ale nepoznala jeho skutočnú aplikáciu, a predovšetkým právnu úpravu nasledovných právnych predpisov:
Tento zjednodušený prehľad právnych predpisov trstného práva uvádzame z dôvodu, že každá táto právna úprava predstavuje osobitný medzník vo vývoji trestného zákonodarstva, pričom vývoj v ich príjmaní predstavuje kvalitatívne zmeny nielen pre justičné orgány, ale aj pre odsúdených.
Cieľom tejto recenzie je tiež poukázať na to, že na Slovensku takto monograficky spracované a verejné prístupné prípady z 50.tych rokov minulého storočia širokej čitateľskej verejnosti ani odbornej verejnosti nie su. Úsilie, ktoré je toho času vynakladané v rámci projektu Post Bellum nepostačuje.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.