Radovan Blažek
Trestnoprávne aspekty držania strelných zbraní v Slovenskej republike
Autor, prokurátor Okresnej prokuratúry Malacky, JUDr. Radovan Blažek, PhD. publikoval (Blažek, R.: Trestnoprávne aspekty držania strelných zbraní v Slovenskej republike. Šamorín: Heuréka, 2018) zaujímavú odbornú knihu, ktorá sa snaží komplexne popísať problematiku strelných zbraní z pohľadu trestného práva.
Ide nepochybne o originálnu odbornú publikáciu, ktorá sa venuje problematike, ktorá doposiaľ nebola podrobnejšie spracovaná na území SR a neprávom stála na okraji záujmu odbornej verejnosti.
Z hľadiska obsahového autor vymedzuje (definuje) zbraň v technickom poňatí, prináša aj stručnú históriu vývoja zbraní, druhy a kategórie zbraní a venuje sa aj strelivu. Nasleduje podrobný popis právnej regulácie zbraní v Slovenskej republike v rôznych právnych normách počínajúc zákonom o strelných zbraniach a strelive, pokračujúc zákonom o policajnom zbore, či zákonom o chcemických zbraniach a končiac zákonom o priestupkoch a zákonom o organizovaní verejných športových podujatí.
Potom už nasledujú ťažiskové kapitoly publikácie, ktoré sa týkajú zbrane vo všeobecnej časti Trestného zákona, v osobitnej časti Trestného zákona ako aj zbrane a Trestného poriadku.
Pokiaľ ide o všeobecnú časť Trestného zákona autor venuje pozornosť okolnostiam vylučujúcim protiprávnosť ako sú krajná núdza, nutná obrana, oprávnené použitie zbrane, výkon práv a povinností, či plneniu úloh agenta. Z hľadiska všeobecnej časti Trestného zákona autor nevynecháva ani trest prepadnutia veci, či ochranné opatrenie zhabanie veci a zaoberá sa možnosťami ich uloženia vo vzťahu k zbraniam.
Pri osobitnej časti Trestného zákona autor rozoberá pomerne značné množstvo trestných činov, ktoré je možné spáchať za použitia zbrane a to napríklad trestný čin vraždy, zabitia, nebezpečného vyhrážania, nedovoleného ozbrojovania, neposkytnutia pomoci, všeobecného ohrozenia, ohrozovania pod vplyvom návykovej látky, pytliactva, či poškodzovania cudzej veci.
V kapitole Zbraň a Trestný poriadok sa autor venuje rôznym inštitútom, pri ktorých sa môže reálne vyskytovať aj zbraň a to napríklad osobnej prehliadke, domovej prehliadke, povinnosti na vydanie veci, či obmedzovaniu osobnej slobody.
V záverečnej kapitole sa autor zaoberá jednotlivými zbraňovými amnestiami, ktoré boli vyhlásené na území SR a ich prínosom.
Treba oceniť, že autor zameral publikáciu prakticky, keď pri spracovávaní problematiky využíval množstvo odbornej literatúry ako aj rozhodnutí súdov a svoje závery často demonštroval na príkladoch z aplikačnej praxe. Predmetná odborná publikácia je navyše prehľadná a dá sa v nej ľahko orientovať. Možno ju preto len odporučiť na prečítanie.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.