Princíp nullum crimen sine culpa podľa Trestného zákona
Vydavateľstvo Leges vydalo v roku 2019 podnetnú publikáciu s názvom „Princíp nullum crimen sine culpa podľa Trestného zákona“. Autorom tejto publikácie je JUDr. Milan Boroš, PhD.
Predmetná odborná kniha sa podrobne venuje ustanoveniam Trestného zákona v Slovenskej republike, v ktorých našiel princíp nullum crimen sine culpa svoje vyjadrenie.
Autor publikácie najskôr vymedzuje uvedený princíp trestného práva hmotného, pričom následne načrtáva historický vývoj tohto princípu.
Potom už nasledujú ťažiskové kapitoly publikácie, ktoré sa venujú:
- princípu nullum crimen sine culpa de lege lata; v tejto kapitole autor analyzuje právnu úpravu zavinenia v Trestnom zákone, pričom sa venuje tak úmyselnému (napríklad aj spoločným ako aj rozdielnym znakom priameho a nepriameho úmyslu) ako aj nedbanlivostnému zavineniu, či výkladovým pravidlám o zavinení pri vyvodzovaní trestnej zodpovednosti podľa kvalifikovanej skutkovej podstaty,
- problémom ľahostajnosti páchateľa k následkom trestného činu z pohľadu, či ide o nepriamy úmysel alebo vedomú nedbanlivosť; predmetná kapitola sa zaoberá pravou ako aj nepravou ľahostajnosťou ako aj praktickým uplatnením teórie ľahostajnosti,
- vývojovým štádiám trestného činu z pohľadu princípu nullum crimen sine culpa; autor sa tu zaoberá podstatou pokusu, či prípravy vo svetle subjektívnej stránky trestného činu ako aj subjektívnou stránkou pri pokuse o kvalifikovaný trestný čin a zodpovednosťou podľa vyššej trestnej sadzby,
- účastníctvom na trestnom čine a princípom nullum crimen sine culpa; predmetná kapitola rozoberá spolupáchateľstvo ako aj jednotlivé formy účastníctva,
- nepriamemu páchateľstvu a princípu nullum crimen sine culpa; ide o kapitolu, ktorá sa zaoberá jednotlivými typmi nepriameho páchateľstva (napríklad prípadmi, keď je "živý nástroj" osobou trestne nezodpovednou pre nepríčetnosť, osobou mýliacou sa o svojom konaní, osobou konajúcou nedbanlivostne a podobne),
- zavinenej nepríčetnosti a princípu nullem crimen sine culpa; v tejto kapitole autor rozoberá najmä trestný čin opilstva.
Pozoruhodným na predmetnej publikácii je aj rozsiahle využitie prameňov zo strany autora, ktorý fakticky vychádzal z odbornej publikačnej činnosti, či rozhodovacej činnosti súdov od konca 19. storočia až po súčasnosť.
Publikáciu „Princíp nullum crimen sine culpa podľa Trestného zákona“ možno označiť za vydarenú monografiu, ktorá je využiteľná pre prax. Nemala by preto chýbať v knižnci právnika zaoberajúceho sa trestným právom a ani v knižnici kohokoľvek, kto sa zaujíma o problematiku zavinenia. Možno ju preto len odporučiť na prečítanie.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.