Stručný prehľad vydaných odborných publikácií, ktoré stoja za pozornosť:
1/ Kučera, P.: Opomenutí v trestním právu. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2019
Mimoriadne vydarená odborná publikácia, ktorá sa zaoberá doposiaľ podrobne nespracovanou problematikou opomenutia v trestnom práve. Autor danú problematiku spracoval komplexne, pričom využil množstvo domácej a zahraničnej odbornej literatúry ako aj rozhodovacej činnosti súdov.
Autor v publikácii definuje pojem opomenutie v trestnom práve, zaoberá sa postavením inštitútu opomenutia v rámci náuky trestného práva hmotného, ale aj historickým vývojom trestnosti opomenutia.
Následne bližšie rozoberá jednotlivé typy trestných opomenutí, pričom sa zaoberá pravými ako aj nepravými omisívnymi trestnými činmi, opomenutím a príčinnou súvislosťou a podrobne spracováva aj novšie prístupy k trestnej zodpovednosti za omisívne konanie s tým, že bližšie približuje trojité členenie omisívnych trestných činov, respektíve pojatie opomenutia ako formy uplatnenia autonómie človeka, ktoré vychádza z prác zahraničných autorov Sáncheza a Góneza – Allera.
Autor sa venuje aj opomenutiu a osobitným formám trestnej činnosti a to opomenutiu a vývojovým štádiám trestnej činnosti ako aj opomenutiu a účastníctvu.
Autor pritom nezostal iba pri publikovaných názoroch iných autorov, ale vo svojom diele tieto sám kriticky hodnotí a poskytuje vlastné riešenia, či pohľady na posudzovanú problematiku.
2/ Vučka, J.: Právní psaní. 1. vydání. Praha: C.H.Beck, 2019
Zaujímavá publikácia od advokáta, ktorá sa venuje umeniu písať dobré právnické texty. Okrem iného sa zaoberá aj spôsobmi ako urobiť text zrozumiteľnejší a presvedčivejší, vhodnými a nevhodnými slovami, kedy je najlepšie načasovanie argumentu a podobne, pričom všetky prípady správneho aj nesprávneho písania, či argumentovania sú rozvedené na reálnych príkladoch.
Okrem formálnej úpravy sa autor venuje hlavne obsahovým náležitostiam textu, keď podrobne rozoberá ako písať, ako presviedčať, ako klásť v texte argumenty, čo treba zdôrazniť a zopakovať, či naopak ponechať bez povšimnutia a podobne. Pozornosť venuje aj odkazom v texte (napríklad odkazy na zákony, judikatúru, literatúru), či tomu ako sa nemá písať (napríklad, ktoré slová sú zakázané, ktoré sú nevhodné, ktoré sú „divoké“, čo s úvodzovkami, familiárnosťou, či latinskými výrazmi).
Veľmi zaujímavo je spracovaná kapitola o tom, ako sa nemá argumentovať, pričom autor sa podrobne venuje tomu, čo vhodne nazýva „argumentačné fauly“. Za argumentačné fauly považuje napríklad vynechanie argumentu druhej strany, vynechanie predpokladu vlastného argumentu, argument nedávajúci zmysel, vymyslené tvrdenie, vyvrátenie niečoho iného a podobne, pričom autor poskytuje aj určité vodítka ako ich rozpoznať a ako na argumentačné fauly reagovať (celkom určite by takou reakciou nemala byť urazenosť, či protireakcia, ktorá sa nebude zaoberať samotnou argumentáciou a jej prípadnou nesprávnosťou, ale len tým ako pisateľovi bolo argumentačnými faulami „ublížené“; je nutné reagovať vždy vecne a nie emočne nabitými pamfletmi). Tak ako to pripomína samotný autor, argumentačné fauly sa v právnej praxi vyskytujú pomerne často a sú bežné a zrejme sa nenájde nikto kto by v rámci svojej argumentácie niekedy takýto argumentačný faul, či už vedome alebo nevedome, nepoužil, respektíve voči koho argumentácii by nebol takýto faul použitý.
Nepochybne podnetnou je aj kapitola o profesionalite a profesijnej etike, ktorá zdôrazňuje niektoré atribúty profesijnej etiky, ktoré by mali byť premietnuté aj to právneho textu, pričom za najpodstatnejšie považuje odstup (t. j. dôležitú schopnosť udržať si odstup od veci), zdvorilosť (t. j. zachovať kultúrnu úroveň debaty), serióznosť (t. j. vulgarizmy, urážky, či až nadmieru únosné opojenie vtipom by nemali mať v právnom texte miesto), schopnosť stáť si za svojim a overiteľnosť (schopnosť napísať presvedčivú argumentáciu nemá iba intelektuálnu úroveň, ale dáva tiež najavo, že právo nie je náhodné a svojvoľné) a podobne.
3/ Ústavněprávní limity trestního práva: k odkazu Jiřího Herczega. Praha: Leges, 2019
Zborník príspevkov vydaný pri príležitosti dvoch rokov od úmrtia docenta JUDr. Mgr. Jiřího Herczega, Ph.D., ktoré tematicky nadväzujú na jeho tvorbu
Možno spomenúť nasledovné články
- Svoboda projevu a nenávistné projevy v kontextu trestního práva (autori Pavel Šámal a Andrea Pokorná)
- Verbální delikty z nenávisti a legitimita trestního práva (autor Jaromír Hořák)
Z článkov publikovaných v tomto zborníku by som vyzdvihol práve príspevok Jaromíra Hořáka, z ktorého argumentáciou sa možno plne stotožniť. Autor kritizuje skupinu tzv. trestných činov z nenávisti, pre ktoré je špecifické to, že spočívajú v slovných, či písomných prejavoch (najmä trestné činy hanobenia národa, rasy...ako aj podnecovanie k nenávisti k určitej skupine osôb). Autor predkladá argumenty proti postihu nenávistných slovných prejavov, pričom správne poukazuje hlavne na to, že trestné právo by malo byť neutrálne, pokiaľ ide o politické, kultúrne a iné názorové spory v spoločnosti, primárnou by mala byť trestná zodpovednosť za trestné činy poruchové, pričom štát by sa mal mierniť v postihu konaní, ktoré sú len pohoršlivé, teda urážajúce morálny cit verejnosti alebo jednotlivcov a to bez toho, aby smerovali proti určitej skupine ako predmetu útoku. Rovnako tak odmieta exemplárne, či námatkové trestanie.
Autor pripomína, že v prípade verbálnych trestných činov s predpojatým, či extrémistickým podtextom je zrejmý tlak na rozširovanie hraníc trestnej zodpovednosti. Často sa tak deje bez prihliadnutia k základným zásadám trestného práva a za určitej fetišizácie postavenia obete sledovaného druhu incidentov. Jedným z problémov ideológie „boja proti nenávisti“ je pritom malá schopnosť rozlišovať medzi obyčajnou zaujatosťou, xenofóbiou a skutočným extrémizmom (neofašizmom), ktorý vyznáva kult sily, vodcovstvo a obdivuje fyzické násilie. Je potrebné odmietnuť tlaky na kriminalizovanie obyčajných vulgárnych, či silne negatívne zafarbených vyjadrení voči príslušníkom vybraných menšín. Často ide pritom o výroky, ktoré súčasne majú ráz upozornenia na sociálne a kultúrne problémy. Pokiaľ trestné právo tomuto tlaku podľahne, môže to viesť k jeho delegitimizáci v očiach spoločnosti. Doktrína postihu tzv. trestných činov z nenávisti býva bohužiaľ často zneužívaná k zastrašeniu kritikov, ktorí chcú upozorniť na rôzne problémy. Takýto občania sú aktivistami a niekedy aj policajnými zložkami nálepkovaní ako rasisti. Bojoví odporcovia rasovej neznášanlivosti sa voči týmto občanom často správajú veľmi fanaticky a nenávistne.
Autor správne pripomína a opakuje, že úlohou trestného práva je zachovanie verejného mieru, to znamená, že by malo nestranne chrániť tak menšiny ako aj príslušníkov majority pred útokmi zo strany menšín. Postih predpojatých verbálnych deliktov však veľmi často vyznieva ako snaha časti elít v zárodku potlačiť nesúhlas s politikou multikulturalismu. Podľa autora vzbudzuje pochybnosti aj tendencia zriaďovať špecializované jednotky na boj proti nenávistným prejavom, nakoľko takéto jednotky môžu ľahko podľahnúť sklonu vytvárať si vlastnú agendu a vybavovať ju pod vplyvom určitej ideológie.
Autor ďalej varuje pred hrozbou nebezpečenstva aktivistického súdnictva, ktoré bude chcieť presadzovať politickú agendu exemplárnymi trestami u malého počtu usvedčených páchateľov. Autor je názoru, že sú to práve ctižiadostiví sudcovia vyšších článkov súdnej sústavy, ktorí túžia po pozitívnej publicite svojich rozhodnutí v liberálnych mediálnych prostriedkoch. Práve pri vyšších stupňoch súdnej sústavy býva podľa autora tendencia k dramatizácii relatívne nezávažných prípadov, aby bol vytvorený politicky motivovaný precedens. Autor správne pripomína, že často v súdnych rozhodnutiach dochádza k tomu, že výklad trestnoprávnych pojmov de facto poskytujú súdni znalci (rozhoduje tak znalec a nie sudca).
Autor sa pripája ku kritikom, ktorí poukazujú na neustále sa rozširujúci katalóg charakteristík, ktorými môže byť slovný útok motivovaný (národ, rasa, etnická skupina, politická skupina, sexuálna orientácia, pričom pripomína, že v zahraničí sem spadá aj gender, či príslušnosť k určitej subkultúre životného štýlu ako napríklad vegánstvo, štýl emo a podobne).
V súvislosti so slovnými (verbálnymi) trestnými činmi z nenávisti autor uzatvára, že je legitímne zvažovať návrat k zásade, že trestnú zodpovednosť môžu založiť len slovné prejavy, z ktorých bezprostredne hrozí konkrétna ujma. Pôjde teda predovšetkým o situácie, keď ide o navádzanie, či podnecovanie k fyzickému násiliu.
Predmetný článok možno odporučiť na podrobnejšie preštudovanie, pričom vo svetle jeho záverov sa javí, napríklad vedenie trestného stíhania za vydanie šeku v hodnote 1488 euro ako absurdná a prehnaná trestná represia, pri ktorej nejde o postih skutočnej kriminality, ale ide o vytváranie kriminality a snahu o pozitívnu mediálnu prezentáciu.
- Použitelnost nezákonných dukazu (autor Jana Tlapák Navrátilová)
- Využiteľnosť informácií z neúčinných zdrojov (autor Ingrid Galovcová)
- Svobodný přístup k informacím z trestního řízení (autor Simona Heranová)
- Možnost uložení pořádkové pokuty masmédiím za zveřejnění usnesení o zahájení trestního stíhaní (autor Tomáš Gřivna)
- Zásada nemo tenetur ve vztahu k trestnímu řízení proti právnickým osobám (autor Lukáš Bohuslav)
4/ Jelínek, J. a kolektiv: Deset let od přijetí českého trestního zákoníku. Praha: Leges, 2019
Zborník vydaný k výročiu prijatia českého trestného zákonníka obsahujúci príspevky od českých ako aj slovenských autorov.
Možno spomenúť príkladmo nasledovné články
- Trend českého zákonodarce směrujúci k tzv. předsunutí trestní odpovědnosti (autor Jan Musil)
- Pojem obecného záujmu ve světle přechodu k formálnímu pojetí trestného činu (autor Ingrid Galovcová)
- K úmyslu podle trestního zákoníku a k rozlišení eventuálního úmyslu od vědomé nedbalosti (autor Pavel Šámal)
- Omluvná krajní nouze (autor Jiří Říha)
- Zánik trestnosti pokusu (autor Jaromír Hořák)
- Vývoj v oblasti posuzování zásady přiměřenosti při použití donucovacích prostředku Policií ČR jakožto netypizované okolnosti vylučující protiprávnost (autor Štěpánka Kučerová)
Ide o zaujímavý príspevok, ktorý na niekoľkých prípadoch z aplikačnej praxe hľadá vymedzenie hraníc primeranosti pri použití donucovacích prostriedkov zo strany polície, t. j. kedy ide o využitie donucovacích prostriedkov v súlade s právom a kedy už ide o konanie protiprávne, ktoré by mohlo prípadne aj zakladať znaky skutkovej podstaty trestného činu.
Ako legálne a primerané použitie donucovacieho prostriedku zo strany polície uvádza autorka trestnú vec, v ktorej bol policajt obžalovaný pre spáchanie trestného činu ublíženia na zdraví, ktorého sa mal dopustiť tak, že použil donucovací prostriedok zahradenie cesty služobným vozidlom voči motocyklistovi na úteku, ktorý sa rútil vysokou rýchlosťou, pričom motocyklista čelne narazil do policajného vozu a preletel cez neho (utrpel rôzne poranenia). Súd vytkol obžalobe, že sa vôbec nevenovala otázke primeranosti použitia donucovacieho prostriedku a posudzovala iba následok, a to zranenie poškodeného a to bez toho, aby sa zaoberala aj tým, aký možný (reálny) následok hrozil na zdraví, či majetku ostatným účastníkom cestnej premávky, ktorí boli ohrození bezohľadnou jazdou poškodeného. Poškodený pritom jazdil rýchlosťou 130 až 150 km/h, pričom sa blížil do priestoru križovatky, kde stáli vozidlá čakajúce na zelený signál, pričom predtým už poškodený prešiel niekoľko iných križovatiek na červený signál. Za takýchto okolností postupoval policajt, podľa názoru súdu, adekvátne a primerane k okolnostiam.
Princíp primeranosti sa vzťahuje tak na spôsob použitia donucovacieho prostriedku ako aj na voľbu konkrétneho donucovacieho prostriedku.
Ako prípad neadekvátneho použitia donucovacieho prostriedku zo strany polície uvádza autorka trestnú vec, v ktorej súd neakceptoval postup polície v prípade, v ktorej išlo o protestnú akciu proti výrubu stromov, pričom jeden z protestujúcich sa k stromu pripútal pomocou trubky a karabín. Policajti v snahe odstrániť sťažovateľa zo stromu pristúpili k použitiu donucovacích prostriedkov spočívajúcich v hmatoch a stláčali protestujúcemu tlakové body v oblasti krku (fakticky sťažovateľa dusili), vyhrážali sa mu použitím motorovej píly, či mu sypali mravcov za krk. Takýto postup polície bol označený za neprijateľný.
- Trestné činy a poskytování zdravotní péče – je trestní postih skutečne ultima ratio? (autor Olga Sovová, Dagmar Císařová)
- Deset let soukromé korupce podle trestního zákoníku (autor Lenka Náhlovská)
- Nebezpečné pronásledování - Stalking (autor Marek Dvořák)
- Trestné činy přímo související s provozováním hazardních her (autor Jiří Rajchl)
- Konec trestněprávního postihu pomluvy? (autor Pavel Vetešník)
- Trestné činy v kyberprostoru a nový trestní zákoník (autor Vladimír Smejkal)
5/ Novotná Krtoušová, L.: Odpovědnost členu statutátních orgánu právnických osob. Praha. Wolters Kluwer ČR, 2019
Predmetná publikácia mapuje rozhodovanie členov štatutárnych orgánov, ktorí rozhodujú v mene právnickej osoby, pričom výsledkom ich rozhodnutia môže byť aj škoda spôsobená právnickej osobe v mene ktorej konajú.
Autorka sa teda zaoberá zodpovednosťou štatutárnych orgánov za ich rozhodovaciu činnosť vykonávanú v mene právnickej osoby s tým, že podorobnejšie rozoberá povinnosť starostlivosti riadneho hospodára a to aj na podklade britského práva, následne za zaoberá povinnosťou lojality (a v rámci nej napríklad zákazom konfliktov záujmov, riešením konfliktov záujmov, následkami konfliktu záujmov), podnikateľským úsudkom (autorka rozoberá pravidlo podnikateľského úsudku a jeho jednotlivé kritériá ako podnikateľské rozhodnutie, obhájiteľný záujem, informovanosť, dobrá viera a to aj na podklade nemeckej právnej úpravy) a v neposlednom rade možno poukázať aj na kapitolu o subjektívnej zodpovednosti za konanie so starostlivosťou riadneho hospodára.
Predmetná publikácia môže byť vhodnou pracovnou pomôckou aj v trestnom práve a to najmä pri výklade znakov skutkovej podstaty trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku podľa § 237, či § 238 Tr. zák., respektíve pri výklade skutkových podstát tzv. úpadkových trestných činov.
6/ Jaspers, K.: Otázka viny. Příspěvek k německé otázce. Praha. Academia, 2019
Ide o preklad eseje popredného nemeckého filozofa Karla Jaspersa, ktorá bola publikovaná prvýkrát v roku 1946 a ktorá sa zaoberá nielen nemeckou vinou, ale vinou ako takou.
V úvode svojej eseje sa Karl Jaspers venuje pojmu vina, pričom rozlišuje kriminálnu vinu (zločiny spočívajúce v objektívne dokázateľných činoch, ktoré jednoznačne porušujú zákony), politickú vinu (spočíva v činoch štátnikov a v príslušnosti k určitému štátu, z čoho vyplýva, že musím niesť následky činov štátu, ku ktorému patrím), morálnu vinu (za všetky činy, ktorých sa dopúšťam ako jednotlivec som zodpovedný morálne) a metafyzickú vinu (pokiaľ som neurobil všetko, čo som mohol, aby som zabránil bezpráviu, som spoluvinný; pokiaľ som nenasadil svoj život, aby som zabránil vraždeniu druhých, ale som bol iba pozorovateľ, som vinný spôsobom, ktorý nie je možné právne, politicky a morálne postihnúť. Ako to zdôrazňuje autor „každý z nás má vinu, pokiaľ zostal nečinný“, ide o vinu pasivity).
Týmto štyrom druhom viny sa následne autor podrobnejšie venuje a to aj z hľadiska ich dôsledkov.
Keď už spomínam dielo Karla Jaspersa, tak nemôžem opomenúť jeho študentku a významnú filozofku Hannah Arendtovú (mimochodom bola študentkou aj ďalšej ikony nemeckej filozofie Martina Heideggera) a jej nadčasovú knihu „Eichman v Jeruzaleme. Správa o banalite zla“ (naposledy vydané v slovenskom preklade v roku 2016 v edícii Civilizácia), v ktorej, okrem iného, kritizovala proces vedený s Adolfom Eichmanom ako aj spôsob akým bol vedený zo strany obžaloby (a vôbec vymedzenie skutkov v obžalobe). Taktiež zaujmú jej definície zločinov proti ľudskosti, či mieru, respektíve genocídiá, jej vysporiadanie sa s obhajobou obžalovaného, že len plnil rozkazy, ako aj jej opis osobnosti obžalovaného a jeho byrokratického myslenia.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.