JUDr. David Lindtner
Média a trestní řízení
Vydavateľstvo Leges, s.r.o. vydalo v roku
2013 publikáciu s názvom Média a trestní řízení, ktorej autorom bol
docent trestného práva na katedre trestného práva Právnickej fakulty Karlovej
univerzity Doc. JUDr. Jiří Herczeg, Ph.D.
Publikácia sa zaoberá úlohou, akú zohrávajú médiá v demokratickej spoločnosti v rámci spravodajstva a poskytovania informácií verejnosti o trestnom konaní. Napriek takmer 7 ročnému časovému odstupu od jej vydania je v slovenskom trestno-právom prostredí táto publikácia mimoriadne aktuálna práve v dnešných dňoch a to najmä v kontexte trestných káuz a súdnych konaní, ktoré v ostatnom období priťahujú pozornosť médií ako širokej verejnosti. Nikdy v minulosti nebola slovenská spoločnosť konfrontovaná s tak rozsiahlou bulvarizáciou trestného konania, masívnymi únikmi informácií z vyšetrovacích spisov v prípravnom konaní, hrubým porušovaním princípu prezumpcie neviny, zneužívaním procesného postavenia niektorých subjektov trestného konania a v neposlednom rade selektívnym zneužívaním mediálneho priestoru na predvolebný boj proti politickým oponentom. Aj preto predstavuje predmetná publikácia v súčasnosti obzvlášť bohatý zdroj informácií, právnych názorov a postojov podnetných nielen pre tých kriticky mysliacich jednotlivcov, u ktorých prirodzený rešpekt k princípom právneho štátu a slobodnej demokratickej spoločnosti a rešpekt k základným ľudským právam vyplýva z ich hodnotového ukotvenia, ale najmä pre tých, ktorým táto publikácia nastavuje zrkadlo a pre ktorých je deklarácia rešpektu k právam druhých falošná a predstavuje iba umelý nástroj ich seba-prezentácie.
Publikácia čitateľa postupne oboznamuje so zásadou verejnosti trestného konania z hľadiska jej historického vývoja, všeobecných princípov ako aj jej analýzou v judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva.
Nasledujú úvahy o podmienkach prístupu médií v konaniach pred súdom a o poskytovaní informácií o trestnom konaní aj vo vzťahu k ochrane súkromia poškodeného.
Zaujímavou je tiež tá časť publikácie, v ktorej sa autor venuje medziam slobody prejavu pri spravodajstve o trestnom konaní, jej obmedzeniam a kolízii slobody prejavu s právom na ochranu osobnosti, zabráneniu úniku dôverných informácií, otázkam prípustnej miery kritiky sudcovského stavu ako aj nestrannosti sudcov v súvislosti s ich rozhovormi a článkami v médiách. Na tomto mieste autor uvádza, že všetky osoby v rovnakej miere požívajú garancie spravodlivého procesu v zmysle čl. 6 Dohovoru. Toto právo musí byť zo strany novinárov rešpektované, pokiaľ sa rozhodnú komentovať prebiehajúce trestné konanie, pretože takéto komentáre môžu byť (vedome i nevedome) spôsobilé negatívne ovplyvniť šance určitej osoby na fair proces alebo ohroziť dôveru verejnosti v úlohu súdov pre nachádzaní práva. Ako ďalej autor uvádza, nemožno vylúčiť, že pravidelné „veľkolepé pseudoprocesy v médiách“ môžu mať vo svojich dôsledkoch negatívny dopad na akceptáciu trestných súdov ako vhodných miest pre rozhodovanie o vine a treste v trestnom konaní.
Nepochybne jednou z najpodnetnejších, a z hľadiska aktuálnosti pre slovenskú právnu obec najvýznamnejších častí publikácie je časť s názvom „Mediálne odsúdenie a prezumpcia neviny“, v ktorej sa autor zaoberá problematikou porušovania princípu prezumpcie neviny, s tým súvisiacou judikatúrou ESĽP, ako aj prostriedkami kompenzácie pri porušení tohto princípu. V tomto smere ESĽP pomerne konštantne judikuje, že princíp prezumpcie neviny musia dodržiavať nie len sudcovia a ďalšie orgány štátu, ale aj médiá. Ochrana práv novinárov šíriť informácie o prebiehajúcich trestných konaniach vyžaduje, aby konali v dobrej viere, na presnom skutkovom základe a poskytovali spoľahlivé a presné informácie v súlade s novinárskou etikou. Čl. 10 ods. 2 Dohovoru so sebou nesie aj „povinnosti a zodpovednosť“, ktoré sa rovnako aplikujú aj na médiá. Žurnalisti píšuci o trestných konaniach, ktoré práve prebiehajú, musia prijateľne zaistiť, aby neprekračovali hranice stanovené v záujme riadneho procesu a aby rešpektovali právo obvinených na to, aby boli pokladaní za nevinných. Vo vzťahu ku prostriedkom kompenzácie porušenia prezumpcie neviny autor uvádza, že pokiaľ média, či už v túžbe po senzácii, z hospodárskych alebo politických dôvodov, vedú proti obvinenému mediálnu kampaň, môže to mať za následok, že verejná mienka bude požadovať odsúdenie a sudcovia stratia svoju nestrannosť, pretože sa tlaku takejto verejnej mienky nemôžu vyhnúť. Ako uvádza Repík (Repík. B. Dohovor a trestné právo. Orac, Praha 2002, s. 179), nepriateľská tlačová kampaň proti obvinenému porušujúca prezumpciu neviny môže za určitých okolností zakladať zodpovednosť štátu, pokiaľ: informácie publikované v tlači evidentne pochádzajú z vyšetrovacieho spisu alebo policajných zdrojov (cielený alebo nedbanlivostný únik informácií o trestnom konaní od orgánov činných v trestnom konaní – únik odposluchov, protokolov z vyšetrovacieho spisu, znaleckých posudkov, fotografií z miesta činu či z rekonštrukcie trestného činu a pod.) a orgány štátu neprijali primerané opatrenia, aby tomu zabránili. Ako ďalej uvádza autor publikácie, z princípu prezumpcie neviny podľa čl. 6 ods. 2 Dohovoru možno vyvodiť povinnosť štátu zabezpečiť pozitívnymi opatreniami, aby sa tlač pri kriminálnom spravodajstve o trestných veciach držala v medziach vecného a pravdivého spravodajstva. Pokiaľ štát nezaistí potrebnú ochranu prezumpcie neviny obvineného, potom poruší Dohovor. Štát tu vystupuje ako garant efektívnej ochrany práv zaručených Dohovorom.
Autor ďalej uvádza, že ochrana práva na rešpektovaní prezumpcie neviny podľa čl. 6 Dohovoru, resp. kompenzácia jeho porušenia, môže byť dosiahnutá aj prostriedkami, ktoré sú vlastné trestnému právu, a to napr. zmiernením trestu v rámci použitej trestnej sadzby alebo mimoriadnym znížením trestu odňatia slobody pod dolnú hranicu zákonom stanovenej trestnej sadzby. Povinnosť súdu kompenzovať porušenie prezumpcie neviny prostriedkami trestného práva možno pritom v podmienkach slovenskej právne úpravy odvodiť aj z ustanovenia § 39 ods. 1 Tr. zák. (ako okolnosť prípadu) a to vzhľadom k tomu, že tak právo na primeranú dĺžku trestného konania ako aj prezumpcia neviny sú integrálnou súčasťou práva na spravodlivý proces v zmysle čl. 6 Dohovoru. Prostriedky trestného práva pritom ESĽP považuje za dostatočnú nápravu porušeného práva, pokiaľ ich súd použije výslovne preto, že bolo porušené právo na spravodlivý proces (porušenie princípu prezumpcie neviny) a pokiaľ súčasne pri zmiernení trestu uvedie, v akej miere bol trest z tohto dôvodu zmiernený (ESĽP, Eckle proti Nemecku).
Autor dopĺňa, že okrem vyššie uvedeného je právo byť považovaný za nevinného, kým nebola právoplatným odsudzujúcim rozsudkom vyslovená vina, tiež súčasťou práva na ochranu osobnosti. V prípade výrokov súkromných osôb, ktoré porušujú prezumpciu neviny, tak nastupuje občianskoprávna zodpovednosť za mediálne zásahy do trestného konania a je na mieste žaloba na ochranu osobnosti podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka.
V ďalšej časti publikácie autor venuje redakčnému tajomstvu a ochrane zdroja informácií v českom, európskom a americkom prostredí a ich porovnaniu.
Publikáciu uzatvára časť venujúca sa problematike úlohy médií v trestnom konaní v zahraničných právnych úpravách v Rakúsku, Nemecku, Veľkej Británii a v USA.
Publikáciu Jiřího Herczega možno vrelo a úprimne odporučiť nielen širokej laickej a odbornej verejnosti, ktorej je rešpekt k právam druhých prirodzene vlastný, ale aj tým prokurátorom, sudcom, advokátom a žurnalistom, ktorí si doposiaľ aplikáciu (významnou českou právnou autoritou v tejto publikácii analyzovaných) princípov právneho štátu doposiaľ úplne neosvojili.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.