Polievanie marihuany a neprimerané tresty ukladané za spáchanie trestného činu podľa § 172 Tr. zák. - nález Ústavného súdu SR

Publikované: 06. 02. 2022, čítané: 3156 krát
 

Po­lie­va­nie ma­ri­hua­ny a nep­ri­me­ra­né tres­ty uk­la­da­né za spá­chanie tres­tné­ho či­nu pod­ľa § 172 Tr. zák. – ná­lez Ústav­né­ho sú­du SR

Pod­sta­tou to­ho prís­pev­ku je pred­sta­viť ak­tuál­ny ná­lez Ústav­né­ho sú­du SR vy­da­ný pod sp. zn. III. ÚS/412/2020 zo dňa 30.11.2021 spo­lu s dopl­ňu­jú­cim sta­no­vis­kom sud­cu k od­ôvod­ne­niu ná­le­zu, kto­rým bo­lo vy­slo­ve­né po­ru­še­nie zá­klad­né­ho prá­va sťa­žo­va­te­ľa na súd­nu ochra­nu pod­ľa člán­ku 46 ods. 1 Ústa­vy SR a bo­lo zru­še­né uz­ne­se­nie naj­vyš­šie­ho sú­du (ná­lez aj dopl­ňu­jú­ce sta­no­vis­ko sú uve­de­né niž­šie v texte).

Ko­na­nie pred všeo­bec­ný­mi súd­mi

Z hľa­dis­ka skut­ko­vé­ho iš­lo o tres­tné stí­ha­nie sťa­žo­va­te­ľa, kto­rý bol ob­vi­ne­ný (spo­loč­ne so spolu­ob­vi­ne­ným), že v ro­din­nom do­me vy­rá­bal a pre­cho­vá­val omam­né a psy­chot­rop­né lát­ky s tým, že dňa 08.12.2005 bo­la vy­ko­na­ná do­mo­vá pre­hliad­ka, pri kto­rej bol za­dr­ža­ný aj sťa­žo­va­teľ. V do­me bo­la za­is­te­ná ma­ri­hua­na (vy­su­še­né ko­no­pe) v hod­no­te 242,10 euro a 151 ras­lín ko­no­pe v rôz­nom ve­ge­tač­nom štá­diu, z kto­rých by bo­lo mož­né vy­su­še­ním vy­ro­biť ma­ri­hua­nu v hod­no­te 38.687,10 euro. Sťa­žo­va­teľ uvá­dzal, že na mies­te či­nu bol iba ná­ho­dou a ne­má s pes­to­va­ním nič spo­loč­né. Ve­del, čo sa v do­me na­chá­dza, ale ma­ri­hua­nu pes­to­val spolu­ob­vi­ne­ný s tým, že on bol v do­me pr­vyk­rát oko­lo 11.10.2015. Sťa­žo­va­teľ uvá­dzal, že spolu­ob­vi­ne­né­ho bral ako ka­ma­rá­ta a za­mes­tná­va­te­ľa, keď­že u ne­ho pra­co­val ako ku­chár s tým, že mu cho­dil ne­ziš­tne po­mí­hať. Kon­com no­vem­bra 2015, keď ras­tli­ny vy­rást­li, mu bo­lo jas­né, že ide o ma­ri­hua­nu, ne­ve­del aké je jej množ­stvo a ro­bil len to, čo mu pri­ká­zal spolu­ob­vi­ne­ný. Spolu­ob­vi­ne­ný potvr­dil vý­po­veď sťa­žo­va­te­ľa v tom, že sťa­žo­va­teľ mu len po­má­hal no­siť vo­du na za­lie­va­nie ras­tlín.

Na obid­voch bo­la po­da­ná ob­ža­lo­ba, pri­čom sku­tok bol práv­ne kva­li­fi­ko­va­ný pod­ľa § 172 ods. 1 písm. a), písm. d), ods. 3 Tr. zák., pri kto­rom je tres­tná sadz­ba v roz­pä­tí 15 ro­kov až 20 ro­kov.

Spolu­ob­vi­ne­ný v ko­na­ní pred sú­dom vy­po­ve­dal, že sťa­žo­va­teľ mu bol trik­rát ale­bo šty­rik­rát po­môcť s po­lie­va­ním ras­tlín, o kto­rých mu on po­ve­dal, že ich pes­tu­je pre se­ba zo zdra­vot­ných dô­vo­dov. Sťa­žo­va­teľ vy­po­ve­dal tak­tiež rov­na­ko ako v príp­rav­nom ko­na­ní, te­da, že ras­tli­ny len po­lie­val. Ob­haj­ca sťa­žo­va­te­ľa tvr­dil, že sťa­žo­va­teľ te­da ne­mal žiad­nu účasť na tres­tnom či­ne.

Súd pr­vé­ho stup­ňa ob­ža­lo­va­ných uz­nal za vin­ných v zmys­le ob­ža­lo­by (s tým, že pri práv­nej kva­li­fi­ká­cii vy­pus­til vý­ro­bu a zme­nil ju na za­do­vá­že­nie ma­ri­hua­ny), pri­čom sťa­žo­va­te­ľo­vi bol uk­la­da­ný trest od­ňa­tia slo­bo­dy za pou­ži­tia us­ta­no­ve­nia § 39 ods. 1 Tr. zák. (mi­mo­riad­ne zní­že­nie tres­tu pod zá­ko­nom us­ta­no­ve­nú tres­tnú sadz­bu) a to vo vý­me­re 8 ro­kov. Ok­res­ný súd po­va­žo­val ko­na­nie ob­ža­lo­va­ných za spolu­pá­cha­teľ­stvo, pri­čom sku­tok mal byť spá­cha­ný v sú­čin­nos­ti oboch a oba­ja sa pria­mo po­die­la­li na či­ne.

Sťaž­no­va­teľ v od­vo­la­ní na­mie­tal, že jed­no­ra­zo­vé po­lia­tie ras­tlín pri okol­nos­tiach je­ho vzťa­hu so spolu­ob­ža­lo­va­ným a je­ho účas­ťou na skut­ku ne­moh­lo viesť k spolu­pá­cha­teľ­stvu a k nás­led­né­mu ulo­že­niu nep­ri­me­ra­né­ho vy­so­ké­ho tres­tu.

Kraj­ský súd zru­šil roz­su­dok ok­res­né­ho sú­du, av­šak sťa­žo­va­te­ľo­vi opä­tov­ne ulo­žil trest od­ňa­tia slo­bo­dy vo vý­me­re 8 ro­kov s tým, že vy­ňal po­ľah­ču­jú­ce okol­nos­ti, pre­to­že ich ne­po­va­žo­val za preu­ká­za­né.

Sťa­žo­va­teľ po­dal vo­či roz­hod­nu­tiu kraj­ské­ho sú­du do­vo­la­nie, pri­čom na­mie­tal, že je­ho ko­na­nie ma­lo byť kva­li­fi­ko­va­né ako po­moc k tres­tné­mu či­nu a tak­tiež po­ru­še­nie prá­va na ob­ha­jo­bu ne­vy­ko­na­ním dô­ka­zov navr­ho­va­ných ob­ža­lo­va­ný­mi. Naj­vyš­ší súd do­vo­la­nie od­mie­tol.

Ko­na­nie pred ús­tav­ným sú­dom

Pod­sa­tou ús­ta­nej sťaž­nos­ti bo­lo na­mie­ta­nie neú­mer­ne prís­nej kva­li­fi­ká­cie skut­ku sťa­žo­va­te­ľa vzhľa­dom na to, akým spô­so­bom sa po­die­ľal na je­ho spá­cha­ní. Sťa­žo­va­teľ je ná­zo­ru, že je­ho ko­na­nie ne­napl­ni­lo zna­ky kva­li­fi­ko­va­nej skut­ko­vej pod­sta­ty, pre­to­že množ­stvo dro­gy bo­lo nes­práv­ne sta­no­ve­né a tiež tým, že s oh­ľa­dom na je­ho účasť na skut­ku mu bo­lo pri­čí­ta­né množ­stvo dro­gy, kto­ré vô­bec ne­mo­hol ve­dieť od­had­núť. Po­va­žu­je pre­to ulo­že­nie tres­tu vo vý­me­re 8 ro­kov za nep­ri­me­ra­ne prís­ne.

Ústav­ný súd vy­ho­vel sťaž­nos­ti, pri­čom v ná­le­ze skon­šta­to­val, že si ne­mo­hol nev­šim­núť, že ok­res­ný a nás­led­ne aj kraj­ský súd sa vo svo­jich roz­hod­nu­tiach vy­rov­ná­va­li s na­pä­tím, kto­ré vy­plý­va­lo z ne­po­me­ru me­dzi zá­ko­nom sta­no­ve­nou tres­tnou sadz­bou v roz­pä­tí 15 ro­kov až 20 ro­kov od­ňa­tia slo­bo­dy a ko­na­ním sťa­žo­va­te­ľa, res­pek­tí­ve mie­rou je­ho účas­ti na skut­ku. Sú­dy to­to na­pä­tie vy­rie­ši­li mi­mo­riad­nym zní­že­ním tres­tu pod dol­nú hra­ni­cu tres­tnej sadz­by. I na­priek to­mu bol sťa­žo­va­te­ľo­vi ulo­že­ný trest vo vý­me­re 8 ro­kov a spolu­pá­cha­te­ľo­vi vo vý­me­re 9 ro­kov.

Ústav­ný súd k to­mu uvie­dol, že úlo­hou všeo­bec­ných sú­dov v prí­pa­de sťa­žo­va­te­ľa ne­bo­lo len unik­núť z prík­rej tres­tnej sadz­by, ale spo­čí­va­la pre­dov­šet­kým v zoh­ľad­ne­ní mie­ry je­ho účas­ti na skut­ku, za kto­rý bol prá­vop­lat­ne od­sú­de­ný. Z poh­ľa­du skut­ko­vé­ho bo­la tá­to úlo­ha všeo­bec­ných sú­dov jed­no­du­chá, keď­že sťa­žo­va­teľ a aj spolu­ob­ža­lo­va­ný vy­po­ve­da­li o účas­ti sťa­žo­va­te­ľa na skut­ku bez vý­znam­ných roz­po­rov a iné dô­ka­zy tý­ka­jú­ce sa účas­ti sťa­žo­va­te­ľa na skut­ku ne­bo­li za­bez­pe­če­né.

Ob­ža­lo­ba a v zho­de s ňou aj roz­hod­nu­tie ok­res­né­ho sú­du pri opi­se i od­ôvod­ne­ní mie­ry účas­ti sťa­žo­va­te­ľa na skut­ku ne­po­me­no­va­li je­ho ko­na­nie v skut­ko­vej ve­te, ale ten­to mož­no skut­ko­vo kom­pli­ko­va­nej­ší prís­tup nah­ra­di­li konštruk­ciou čas­ti skut­ko­vej ve­ty, v kto­rej uvied­li, že sťa­žo­va­teľ si po pred­chá­dza­jú­cej kon­klu­den­tnej do­ho­de s dru­hým ob­ža­lo­va­ným za­do­vá­žil a pre­cho­vá­val dro­gy. Od­ôvod­ne­nie toh­to, nie cel­kom len skut­ko­vé­ho zá­ve­ru, však v roz­hod­nu­tí ok­res­né­ho sú­du cel­kom ab­sen­tu­je, a te­da nie je zrej­mé, z aké­ho ko­na­nia sťa­žo­va­te­ľa a dru­hé­ho ob­ža­lo­va­né­ho bol ten­to, pre po­sú­de­nie tres­tnej zod­po­ved­nos­ti sťa­žo­va­te­ľa, roz­ho­du­jú­ci zá­ver vy­vo­de­ný.

Ústav­ný súd ďa­lej uvie­dol:

- ab­sen­cia zro­zu­mi­teľ­nej skut­ko­vej úva­hy sa pre­ja­vi­la nie­len vtom, že do­ka­zo­va­ním ve­ri­fi­ko­va­né ko­na­nie sťa­žo­va­te­ľa ne­bo­lo ob­siah­nu­té v skut­ko­vej ve­te od­su­dzu­jú­ce­ho roz­sud­ku ok­res­né­ho sú­du, ale i v tom, že ani z od­ôvod­ne­nia roz­sud­ku nie je zrej­mé, ke­dy a na čom sa sťa­žo­va­teľ s dru­hým ob­ža­lo­va­ným ma­li kon­klu­den­tne do­hod­núť,

- pod­ľa ná­zo­ru ús­tav­né­ho sú­du z od­ôvod­ne­nia od­su­dzu­jú­ce­ho roz­sud­ku a vy­ko­na­ných dô­ka­zov ne­mož­no dos­pieť k jed­noz­nač­né­mu zá­ve­ru o tom, že zo stra­ny sťa­žo­va­te­ľa doš­lo je­ho ko­na­ním k napl­ne­niu zna­kov skut­ko­vej pod­sta­ty tres­tné­ho či­nu, naj­mä po­kiaľ ide ojej ob­jek­tív­nu strán­ku (za­do­vá­že­nie a pre­cho­vá­va­nie),

- otáz­ku za­vi­ne­nia ne­mož­no zre­du­ko­vať na kon­šta­to­va­nie, že ak sa pá­cha­teľ po­die­ľal v ur­či­tej mie­re na ko­na­ní inej oso­by - je­ho ko­na­nie za­hŕňa­lo auto­ma­tic­ky i za­vi­ne­nie oh­ľad­ne nás­led­ku, naj­mä ak ide o nás­le­dok kva­li­fi­ko­va­ný, súd nes­mie za­vi­ne­nie pred­pok­la­dať, mu­sí ho skut­ko­vý­mi okol­nos­ťa­mi a dô­kaz­mi preu­ká­zať,

- i v prí­pa­de spolu­pá­cha­teľ­stva, prí­pad­ne inej for­my účas­ti na tres­tnom či­ne mu­sí byť za­vi­ne­nie vo vzťa­hu ku zna­ku kva­li­fi­ko­va­nej skut­ko­vej pod­sta­ty preu­ká­za­né pre kaž­dé­ho pá­cha­te­ľa sa­mos­tat­ne,

- Ústav­ný súd je to­ho ná­zo­ru, že v okol­nos­tiach da­nej ve­ci z vy­ko­na­né­ho do­ka­zo­va­nia ne­bo­lo mož­né dos­pieť k jed­noz­nač­né­mu zá­ve­ru, že za­vi­ne­nie sťa­žo­va­te­ľa sa vzťa­ho­va­lo i na množ­stvo pre­cho­vá­va­ných omam­ných a psy­chot­rop­ných lá­tok ako zna­ku kva­li­fi­ko­va­nej skut­ko­vej pod­sta­ty (väč­ší roz­sah), a to ani z ned­ban­li­vos­ti. Ani je­den zo sú­dov, kto­ré vo ve­ci roz­ho­do­va­li, ne­ve­no­va­li otáz­ke za­vi­ne­nia ani po skut­ko­vej, ale naj­mä po práv­nej strán­ke ná­le­ži­tú po­zor­nosť, za­vi­ne­nie sťa­žo­va­te­ľa jed­no­du­cho pre­zu­mo­va­li,

S oh­ľa­dom na uve­de­né tak ús­tav­ný súd dos­pel k ná­zo­ru, že zo stra­ny ok­res­né­ho, ako i kraj­ské­ho sú­du a, na­po­kon, i sú­du naj­vyš­šie­ho v rám­ci roz­ho­do­va­nia o do­vo­la­ní ne­bo­lo ko­na­nie pá­cha­te­ľa správ­ne práv­ne po­sú­de­né a po­sú­de­nie práv­nej kva­li­fi­ká­cie ko­na­nia ne­bo­lo ná­le­ži­te od­ôvod­ne­né. Pod­ľa ús­tav­né­ho sú­du bo­lo po­vin­nos­ťou sú­dov skú­mať, či s oh­ľa­dom na mie­ru, akou sa po­die­ľal sťa­žo­va­teľ na skut­ku, ako i s oh­ľa­dom na je­ho ve­do­mos­ti a mož­nos­ti mo­hol a mal ve­dieť, že je­ho ko­na­nie je spo­je­né s nás­led­kom väč­šie­ho roz­sa­hu, a te­da s kva­li­fi­ko­va­nou skut­ko­vou pod­sta­tou a nás­led­ne ne­po­chyb­ne i vý­raz­ne vy­šším hro­zia­cim tres­tom.

Nad rá­mec uve­de­né­ho ús­tav­ný súd uvá­dza, že si je ve­do­mí, že pri hľa­da­ní od­po­ve­dí na po­lo­že­né otáz­ky naj­vyš­ší súd bu­de mu­sieť vy­rie­šiť naj­mä vzťah me­dzi ko­na­ním sťa­žo­va­te­ľa, kto­ré je v skut­ko­vej ve­te od­su­dzu­jú­ce­ho roz­sud­ku ok­res­né­ho sú­du po­pí­sa­né nie tak, ako vy­ply­nu­lo z vy­ko­na­né­ho do­ka­zo­va­nia, ale sku­tok sťa­žo­va­te­ľa bol v čin­nom ro­de po­me­no­va­ný ako pre­cho­vá­va­nie a sta­ra­nie sa o dro­gy po pred­chá­dza­jú­cej vzá­jom­nej do­ho­de s dru­hým ob­ža­lo­va­ným s nás­led­ným opi­som pri do­mo­vej pre­hliad­ke za­is­te­ných pes­to­va­teľ­ských po­mô­cok a ras­tlín s vy­jad­re­ním ich po­ten­cio­nál­nej hod­no­ty pre prí­pad do­ko­na­nia ich spra­co­va­nia zbe­rom a su­še­ním. Na­mies­to to­ho, aby ko­na­nie spolu­pá­cha­te­ľov bo­lo skut­ko­vo pres­ne po­me­no­va­né tak, aby bo­lo mož­né roz­lí­šiť mie­ru účas­ti oboch pá­cha­te­ľov na nás­led­ku, kto­rý spo­čí­val vo vy­pes­to­va­ní 153 ras­tlín ko­no­pe, doš­lo zvý­raz­ne­ním ich pred­pok­la­da­nej do­ho­dy a tr­pným po­me­no­va­ním nás­led­ku k vy­tvo­re­nie ta­kej skut­ko­vej ve­ty, kto­rá aké­koľ­vek pres­né vy­vo­de­nie tres­tnej zod­po­ved­nos­ti sťa­žo­va­te­ľa vy­lu­ču­je.

Neur­či­té for­mu­lá­cie skut­kov, oso­bit­ne for­mu­lá­cie skut­kov, do kto­rých sa pred­čas­nou sub­sum­pciou pre­sú­va časť práv­ne­ho po­sú­de­nia, ve­dú tiež k to­mu, že ob­ža­lo­va­né­mu je zne­mož­ne­né, aby pred sú­dom pri for­mu­lá­cii svo­jej ob­ha­jo­by mo­hol vy­chá­dzať z jas­ne for­mu­lo­va­né­ho práv­ne­ho po­sú­de­nia je­ho skut­ku z poh­ľa­du us­ta­no­ve­ní Tres­tné­ho zá­ko­na ako hmot­né­ho prá­va. Tak to bo­lo aj v prí­pa­de sťa­žo­va­te­ľa, kto­rý sa pro­ti ob­ža­lo­be, roz­sud­ku ok­res­né­ho a kraj­ské­ho sú­du mo­hol brá­niť len tak, že stá­le rep­ro­du­ko­val to, čo sku­toč­ne uro­bil a čo v ko­neč­nom dôs­led­ku aj bo­lo nes­por­ne zis­te­né, no ne­bo­lo dos­ta­toč­ne vy­jad­re­né v opi­se mies­ta, ča­su a spô­so­bu spá­chania skut­ku. Na­vy­še, je pot­reb­né pou­ká­zať na sku­toč­nosť, že do­vo­la­ním na­pad­nu­té roz­hod­nu­tie kraj­ské­ho sú­du na ta­kú­to a je­di­nú mož­nú ob­ha­jo­bu sťa­žo­va­te­ľa vô­bec ne­rea­go­va­lo.

Od­liš­né sta­no­vis­ko sud­cu Pet­ra Stra­ku k od­ôvod­ne­niu ná­le­zu (k pri­me­ra­nos­ti tres­tu):

            Za­ují­ma­vým a pod­net­ným je aj dopl­ňu­jú­ce sta­no­vis­ko, v kto­rom sa sud­ca Pe­ter Stra­ka za­obe­ral otáz­kou ús­tav­nos­ti pri­me­ra­nos­ti tres­tu a kto­rý ob­sa­hu­je aj apel na všeo­bec­né sú­dy, aby sa ob­rá­ti­li na ús­tav­ný súd na po­sú­de­nie sú­lad­nos­ti pri­me­ra­nos­ti tres­tných sa­dzieb uve­de­ných v us­ta­no­ve­ní § 172 Tr. zák.

            V tej­to sú­vis­los­ti sud­ca, ok­rem iné­ho, uvie­dol:

Ako re­fe­ren­čnú po­môc­ku na po­sú­de­nie tres­tov a ich in­di­vi­dua­li­zá­ciu je pot­reb­né vziať do úva­hy práv­nu nor­mu, a to rám­co­vé roz­hod­nu­tie Ra­dy 2004/757/SVV z 25. ok­tób­ra 2004, kto­rým sa sta­no­vu­jú mi­ni­mál­ne us­ta­no­ve­nia o zna­koch skut­ko­vých pod­stát tres­tných či­nov a tres­tov v ob­las­ti ne­zá­kon­né­ho ob­cho­du s dro­ga­mi.

I na­priek sku­toč­nos­ti, že sadz­by tres­tov, kto­ré rám­co­vé roz­hod­nu­tie sta­no­vu­je, sú sta­no­ve­né ako mi­ni­mál­ne hor­né tres­tné sadz­by, kto­ré by mal štát za ur­či­té dro­go­vé tres­tné či­ny uk­la­dať, zá­ro­veň rám­co­vým roz­hod­nu­tím sta­no­ve­né po­žia­dav­ky na vý­šku tres­tov mô­žu slú­žiť ako me­rad­lo - eta­lón. Tres­ty sta­no­ve­né v § 172 Tres­tné­ho zá­ko­na a tres­ty sta­no­ve­né rám­co­vým roz­hod­nu­tím sú v zjav­nom ne­po­me­re. Pod­ľa čl. 4 ods. 1 ali­ney 2 rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia kaž­dý člen­ský štát prij­me ne­vyh­nut­né opat­re­nia, kto­rý­mi za­bez­pe­čí, aby sa za tres­tné či­ny vy­me­dze­né v člán­ku 2 uk­la­da­li tres­ty s hor­nou hra­ni­cou naj­me­nej 1 až 3 ro­kov od­ňa­tia slo­bo­dy. Pod­ľa čl. 4 ods. 2 rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia kaž­dý člen­ský štát prij­me ne­vyh­nut­né opat­re­nia, kto­rý­mi za­bez­pe­čí, aby sa za tres­tné či­ny vy­me­dze­né v člán­ku 1 ods. 1 písm. a), b) a c) uk­la­da­li tres­ty s hor­nou hra­ni­cou naj­me­nej 5 až 10 ro­kov od­ňa­tia slo­bo­dy v kaž­dom z tých­to prí­pa­dov: a) sku­tok sa tý­ka veľ­ké­ho množ­stva drog; b) sku­tok sa tý­ka drog, kto­ré naj­váž­nej­šie poš­ko­dzu­jú zdra­vie ale­bo vied­li k zá­važ­né­mu poš­ko­de­niu zdra­via via­ce­rých osôb. Pream­bu­la rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia zá­ro­veň v od­se­ku 5 dru­hej ve­te uvá­dza, že pri sta­no­vo­va­ní tres­tných sa­dzieb je pot­reb­né vziať do úva­hy i skut­ko­vé okol­nos­ti ako množ­stvo a druh dro­gy, s kto­rou sa ob­cho­do­va­lo, a sku­toč­nosť, či bol sku­tok spá­cha­ný v rám­ci zlo­či­nec­kej or­ga­ni­zá­cie.

Z po­rov­na­nia vy­plý­va, že tres­tné sadz­by sta­no­ve­né Tres­tným zá­ko­nom za me­nej zá­važ­né tres­tné či­ny (zá­klad­ná skut­ko­vá pod­sta­ta § 172 ods. 1 Tres­tné­ho zá­ko­na) sú ek­vi­va­len­tom tres­tov od­po­rú­ča­ných Európ­skou úniou za zá­važ­né dro­go­vé de­lik­ty tý­ka­jú­ce sa ne­bez­peč­ných omam­ných a psy­chot­rop­ných lá­tok, kto­ré naj­viac poš­ko­dzu­jú zdra­vie, or­ga­ni­zo­va­ných fo­riem ko­na­nia ale­bo veľ­ké­ho množ­stva omam­ných lá­tok. V sú­vis­los­ti so skut­ko­vým sta­vom v pre­ro­kú­va­nej ve­ci upria­mu­jem po­zor­nosť na to, že pod­ľa čl. 3 ods. 2 rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia člen­ský štát mô­že vy­lú­čiť z tres­tnej zod­po­ved­nos­ti po­kus o po­nu­ku ale­bo príp­ra­vu drog pod­ľa člán­ku 2 ods. 1 písm. a) [vý­ro­ba, zho­to­ve­nie, zís­ka­va­nie, príp­ra­va, po­nu­ka, po­nu­ka na pre­daj, dis­tri­bú­cia, pre­daj, do­da­nie za akých­koľ­vek pod­mie­nok, spros­tred­ko­va­nie, od­os­la­nie, od­os­la­nie tran­zi­tom, prep­ra­va, do­voz ale­bo vý­voz drog] a po­kus o pre­cho­vá­va­nie drog pod­ľa čl. 2 ods. 1 písm. c).

Pod­ľa čl. 4 ods. 1 rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia kaž­dý člen­ský štát prij­me ne­vyh­nut­né opat­re­nia, kto­rý­mi za­bez­pe­čí, aby sa za tres­tné či­ny vy­me­dze­né v člán­koch 2 a 3 uk­la­da­li účin­né, pri­me­ra­né a od­ra­dzu­jú­ce tres­ty. Tu si do­vo­lím poz­na­me­nať, že od­ra­dzu­jú­ci nie je syn­ony­mom slo­va prís­ny (po­rov­naj No­vot­ný, O. O tres­tu a vé­zen­ství. Aca­de­mia, 1967.). Pri od­ľah­če­ní veľ­mi zá­važ­nej té­my pri sadz­be 15 až 20 ro­kov za jed­no­ra­zo­vé po­po­lie­va­nie ma­ri­hua­ny sa na­tís­ka­jú my­šlien­ky z fil­mu „Bo­ho­via sa mu­se­li zbláz­niť“.

Na zá­kla­de uve­de­nej ar­gu­men­tá­cie dá­vam ko­le­gom na naj­vyš­šom sú­de, resp. kraj­skom sú­de na zvá­že­nie, ak to okol­nos­ti vzhľa­dom na no­vé zá­ve­ry k za­vi­ne­niu vô­bec eš­te bu­dú vy­ža­do­vať, aby pre­ru­ši­li ko­na­nie a navrh­li, aby ús­tav­ný súd na zá­kla­de čl. 125 ods. 1 ús­ta­vy v spo­je­ní s čl. 144 ods. 2 ús­ta­vy a s § 283 ods. 5 Tres­tné­ho po­riad­ku po­sú­dil sú­lad re­le­van­tných us­ta­no­ve­ní, aký­mi by moh­li byť aj us­ta­no­ve­nia § 172 ods. 1 písm. d) Tres­tné­ho zá­ko­na v slo­vách „tri“ a § 172 ods. 2 v slo­ve „de­sať“ s čl. 12 ods. 1 v spo­je­ní s čl. 1 ods. 1, čl. 17 ods. 2 a čl. 50 ods. 1 ús­ta­vy a čl. 49 ods. 3 char­ty. 

III. ÚS 412/2020-39

Ústav­ný súd Slo­ven­skej re­pub­li­ky v se­ná­te zlo­že­nom z pred­se­du se­ná­tu Ro­ber­ta Šor­la a sud­cov Pet­ra Stra­ku (sud­ca spra­vo­daj­ca) a Mar­ti­na Ver­nar­ské­ho v ko­na­ní pod­ľa čl. 127 Ústa­vy Slo­ven­skej re­pub­li­ky o ús­tav­nej sťaž­nos­ti sťa­žo­va­te­ľa za­stú­pe­né­ho JUDr. Il­di­kó Os­val­do­vou, ad­vo­kát­kou, Pe­to­fi­ho 29, Že­lie­zov­ce, pro­ti uz­ne­se­niu Naj­vyš­šie­ho sú­du Slo­ven­skej re­pub­li­ky č. k. 5Tdo/26/2019 z 13. jú­na 2019 tak­to

roz­ho­dol:

1.      Uz­ne­se­ním Naj­vyš­šie­ho sú­du Slo­ven­skej re­pub­li­ky č. k. 5Tdo/26/2019 z 13. jú­na 2019 bo­lo po­ru­še­né zá­klad­né prá­vo sťa­žo­va­te­ľa na súd­nu ochra­nu pod­ľa čl. 46 ods. 1 Ústa­vy Slo­ven­skej re­pub­li­ky.

2.      Uz­ne­se­nie Naj­vyš­šie­ho sú­du Slo­ven­skej re­pub­li­ky č. k. 5Tdo/26/2019 z 13. jú­na 2019 zru­šu­je avec mu v r a c i a na ďal­šie ko­na­nie.

3.      Naj­vyš­ší súd Slo­ven­skej re­pub­li­ky je po­vin­ný nah­ra­diť sťa­žo­va­te­ľo­vi tro­vy ko­na­nia 533,88 eur a za­pla­tiť ich je­ho práv­nej zá­stup­ky­ni do dvoch me­sia­cov od prá­vop­lat­nos­ti toh­to ná­le­zu.

4.      Vo zvyš­nej čas­ti ús­tav­nej sťaž­nos­ti ne­vy­ho­vu­je .

Od­ôvod­ne­nie:

I.

Skut­ko­vý stav

1.      Uz­ne­se­ním z 11. no­vem­bra 2015 bo­lo za­ča­té tres­tné stí­ha­nie pre zlo­čin, kto­ré­ho sa mal sťa­žo­va­teľ do­pus­tiť tak, že v ro­din­nom do­me v ob­ci X prib­liž­ne od sep­tem­bra 2015

so spolu­ob­vi­ne­ným                                     vy­rá­bal a pre­cho­vá­val omam­né a psy­chot­rop­né lát­ky. Dňa 8. de­cem­bra 2015 bo­la v do­me, kto­ré­ho ma­ji­te­ľom a uží­va­te­ľom bol po­doz­ri­vý        vy­ko­na­ná do­mo­vá pre­hliad­ka, pri kto­rej bol za­dr­ža­ný aj sťa­žo­va­teľ. V do­me bo­la za­is­te­ná ma­ri­hua­na (vy­su­še­né ko­no­pe) v hod­no­te 242,10 eur a 151 ras­tlín ko­no­pe v rôz­nom ve­ge­tač­nom štá­diu, z kto­rých by bo­lo mož­né vy­su­še­ním vy­ro­biť ma­ri­hua­nu v hod­no­te 38 867,10 eur. Po za­dr­ža­ní ob­vi­ne­ný uvie­dol, že sťa­žo­va­teľ bol na mies­te či­nu len ná­ho­dou a ne­má s pes­to­va­ním nič spo­loč­né. Sťa­žo­va­teľ vo svo­jej vý­po­ve­di uvie­dol, že ve­del, čo sa v do­me na­chá­dza, no ma­ri­hua­nu pes­to­val ob­vi­ne­ný                                       s tým, že on v do­me bol pr­výk­rát oko­lo 11. ok­tób­ra 2015. Sťa­žo­va­teľ vo svo­jich nes­kor­ších vý­po­ve­diach uvie­dol, že ob­vi­ne­né­ho                                                               bral ako ka­ma­rá­ta a za­mes­tná­va­te­ľa, keď­že u ne­ho pra­co­val ako ku­chár s tým, že mu cho­dil ne­ziš­tne po­má­hať. Spo­čiat­ku ne­ve­del, čo tam ob­vi­ne­ný                                                                                                             pes­tu­je, až nes­kôr kon­com no­vem­bra 2015, keď ras­tli­ny vy­rást­li, bo­lo mu jas­né, že ide o ma­ri­hua­nu, no ne­ve­del, aké je jej množ­stvo, a ro­bil len to, čo mu pri­ká­zal ob­vi­ne­ný                                                                                                                                               Ob­vi­ne­ný vy­po­ve­dal, že si v Ra­kús­ku pre se­ba za­ob­sta­ral sa­de­ni­ce ko­no­pe a za­ria­de­nie na ich pes­to­va­nie a deň na­to, 15. ok­tób­ra 2015, ich sám vy­sa­dil a sťa­žo­va­teľ mu bez aké­ho­koľ­vek prís­ľu­bu len po­má­hal no­siť vo­du na za­lie­va­nie ras­tlín.

2.    Na oboch ob­vi­ne­ných bo­la po­da­ná ob­ža­lo­ba za to, že pres­ne v ne­zis­te­nom ča­se mi­ni­mál­ne od 14. ok­tób­ra 2015 do 8. de­cem­bra 2015 po pred­chá­dza­jú­cej do­ho­de v ro­din­nom do­me v ob­ci X bez prís­luš­né­ho po­vo­le­nia pre­cho­vá­va­li ras­tli­ny ro­du Can­na­bis, o kto­ré sa pra­vi­del­ne oba­ja sta­ra­li tak, že v piv­nič­ných pries­to­roch do­mu bo­li vy­tvo­re­né špe­ciál­ne vy­ku­ro­va­cie, os­vet­ľo­va­cie a od­sá­va­cie sys­té­my pre úče­ly zvý­še­nia kva­li­ty pes­to­va­ných ras­tlín s úmys­lom ich ďal­šie­ho spra­co­va­nia, pri­čom 8. de­cem­bra 2015 pri do­mo­vej pre­hliad­ke vy­ko­na­nej v uve­de­nom do­me bo­li náj­de­né a za­is­te­né omam­né lát­ky, a to jed­na plas­to­vá ná­do­ba s ob­sa­hom 24,21 g vy­su­še­ných čas­tí ras­tli­ny ko­no­pe s prie­mer­nou kon­cen­trá­ciou tet­ra­hyd­ro­ka­na­bi­no­lu 20,1 % hmot­nos­tných,kto­ré množ­stvo zod­po­ve­dá cel­ko­vej hod­no­te 242,10 eur a z kto­ré­ho množ­stva, by sa da­lo vy­ro­biť naj­me­nej 162 ob­vyk­lých jed­no­ra­zo­vých dá­vok dro­gy, a tiež cel­ko­vo 151 ks ze­le­ných ras­tlín ko­no­pe v rôz­nych ve­ge­tač­ných štá­diách o vý­ške od 40 cm až do 125 cm a s prie­mer­nou kon­cen­trá­ciou účin­nej lát­ky tet­ra­hyd­ro­ka­na­bi­no­lu od 5,0 % do 6,6 % hmot­nos­tných s tým, že z uve­de­né­ho množ­stva za­is­te­ných ras­tlín ko­no­pe pred­sta­vo­va­la ich upot­re­bi­teľ­ná časť po vy­su­še­ní hmot­nosť 3 886,71 g, kto­ré množ­stvo zod­po­ve­dá cel­ko­vej hod­no­te 38 867,10 eur a z kto­ré­ho množ­stva by sa da­lo vy­ro­biť naj­me­nej 8 111 ob­vyk­lých jed­no­ra­zo­vých dá­vok dro­gy, pri­čom v zmys­le zá­ko­na č. 139/1998 Z. z. o omam­ných lát­kach, psy­chot­rop­ných lát­kach a príp­rav­koch v zne­ní nes­kor­ších pred­pi­sov sú ras­tli­ny ko­no­pe za­ra­de­né do I. sku­pi­ny omam­ných lá­tok a tet­ra­hyd­ro­ka­na­bi­nol do I. sku­pi­ny psy­chot­rop­ných lá­tok.

3.    Pod­ľa práv­ne­ho po­sú­de­nia ob­ža­lo­va­ní spo­loč­ným ko­na­ním neop­ráv­ne­ne vy­ro­bi­li a pre­cho­vá­va­li pre akú­koľ­vek pot­re­bu omam­né a psy­chot­rop­né lát­ky a ten­to čin spá­cha­li v znač­nom roz­sa­hu, čím spá­cha­li for­mou spolu­pá­cha­teľ­stva obzvlášť zá­važ­ný zlo­čin ne­do­vo­le­nej vý­ro­by omam­ných a psy­chot­rop­ných lá­tok, je­dov a pre­kur­zo­rov pod­ľa § 172 ods. 1 písm. a) a d) a ods. 3 Tres­tné­ho zá­ko­na , za kto­rý zá­kon sta­no­vu­je tres­tnú sadz­bu tres­tu od­ňa­tia slo­bo­dy v roz­sa­hu pät­násť ro­kov až dvad­sať ro­kov for­mou spolu­pá­cha­teľ­stva v zmys­le § 20 Tres­tné­ho zá­ko­na.

4.    V ko­na­ní pred sú­dom ob­ža­lo­va­ný                                        vy­po­ve­dal rov­na­ko ako v príp­rav­nom ko­na­ní a ku ko­na­niu sťa­žo­va­te­ľa uvie­dol, že sťa­žo­va­teľ mu bol trik­rát či šty­rik­rát po­môcť s po­lie­va­ním ras­tlín, o kto­rých mu on po­ve­dal, že ich pes­tu­je pre se­ba zo zdra­vot­ných dô­vo­dov. Pod­ľa vý­po­ve­de ob­ža­lo­va­né­ho  sťa­žo­va­teľ pri pr­vej náv­šte­ve ani ne­ve­del, pre aký účel do ro­din­né­ho do­mu idú, a ani ne­bol v pries­to­roch, v kto­rých sa na­chá­dza­li ras­tli­ny. Sťa­žo­va­teľ vy­po­ve­dal v pod­sta­te rov­na­ko ako v príp­rav­nom ko­na­ní, len dopl­nil, že v do­me bol tri či šty­rik­rát, z to­ho dva či trik­rát ras­tli­ny po­lie­val. Pri­pus­til, že po­čet ras­tlín mu bol zná­my už pred­tým, ako doš­lo k do­mo­vej pre­hliad­ke. Ob­haj­ca sťa­žo­va­te­ľa na zá­kla­de dô­ka­zov pred­lo­že­ných sú­du tvr­dil, že sťa­žo­va­teľ ne­mal žiad­nu účasť na tres­tnom či­ne. Sťa­žo­va­teľ pred roz­hod­nu­tím ok­res­né­ho sú­du uvie­dol, že ob­ža­lo­va­né­mu po­mo­hol ur­či­tým spô­so­bom a ur­či­tý po­diel vi­ny na tom má, čo ľu­tu­je.

5.    Ob­ža­lo­va­ný                       a sťa­žo­va­teľ bo­li roz­sud­kom ok­res­né­ho sú­du z 3. augus­ta 2017 uz­na­ní vin­ný­mi za skut­ky v zmys­le ob­ža­lo­by. Súd pr­vé­ho stup­ňa dos­pel k práv­ne­mu zá­ve­ru, že spo­loč­ným ko­na­ním si ob­ža­lo­va­ní neop­ráv­ne­ne za­do­vá­ži­li (ob­ža­lo­ba uvá­dza­la, že vy­ro­bi­li) a pre­cho­vá­va­li omam­né lát­ky a ten­to čin spá­cha­li v znač­nom roz­sa­hu, čím v spolu­pá­cha­teľ­stve pod­ľa § 20 Tres­tné­ho zá­ko­na spá­cha­li obzvlášť zá­važ­ný zlo­čin pod­ľa § 172 ods. 1 písm. c) [pod­ľa ob­ža­lo­by a)] a d) a ods. 3 Tres­tné­ho zá­ko­na, za kto­rý zá­kon sta­no­vu­je tres­tnú sadz­bu tres­tu od­ňa­tia slo­bo­dy v roz­me­dzí od pät­násť ro­kov do dvad­sať ro­kov. Sťa­žo­va­te­ľo­vi bol s pri­hliad­nu­tím na mie­ru je­ho účas­ti na tres­tnom či­ne a s pri­hliad­nu­tím na § 38 ods. 2 a 3 a § 39 ods. 1 a 3 písm. b) Tres­tné­ho zá­ko­na ulo­že­ný trest od­ňa­tia slo­bo­dy osem ro­kov. Práv­ne po­sú­de­nie ko­na­nia ob­ža­lo­va­ných ok­res­ný súd zme­nil z vý­ro­by na za­do­vá­že­nie, keď­že pes­to­va­nie ne­mož­no pod­ra­diť pod po­jem „vý­ro­ba“. Trest­ný čin spo­čí­va­jú­ci v za­do­vá­že­ní omam­ných a psy­chot­rop­ných lá­tok je do­ko­na­ný do­pes­to­va­ním ras­tlín do štá­dia, v kto­rom ob­sa­hu­jú dos­ta­tok účin­nej lát­ky. Napl­ne­nie skut­ko­vej pod­sta­ty for­mou spolu­pá­cha­teľ­stva od­ôvod­nil súd pr­vé­ho stup­ňa tak, že bo­lo preu­ká­za­né, že ob­ža­lo­va­ní si spo­loč­ným ko­na­ním za­do­vá­ži­li a pre­cho­vá­va­li omam­né lát­ky a že to­to sa us­ku­toč­ňo­va­lo za „sú­čin­nos­ti“ oboch stým, že ich ko­na­nie spo­jil spo­loč­ný zá­mer a oba­ja sa pria­mo po­die­ľa­li na či­ne, keď kaž­dý z nich vy­ko­nal časť ko­na­nia pred­pok­la­da­né­ho zá­ko­nom. K od­ôvod­ne­niu spo­loč­né­ho zá­me­ru ok­res­ný sú­du uvie­dol, že spo­loč­ný úmy­sel ne­mož­no sto­tož­ňo­vať s vý­slov­nou do­ho­dou pá­cha­te­ľov a pre vy­vo­de­nie tres­tnej zod­po­ved­nos­ti sta­čí, ak bo­la do­ho­da kon­klu­den­tná.

6.    Sťa­žo­va­teľ po­dal pro­ti roz­sud­ku ok­res­né­ho sú­du od­vo­la­nie, v kto­rom pod­rob­ne a v sú­la­de so svo­ji­mi pred­chá­dza­jú­ci­mi vý­po­ve­ďa­mi opí­sal svo­je ko­na­nie stým, že žia­dal zoh­ľad­niť mie­ru svo­jej účas­ti na skut­ku. Oso­bit­ne zvý­raz­nil, že aj keď je v roz­sud­ku ok­res­né­ho sú­du kon­šta­to­va­né, že k spolu­pá­cha­teľ­stvu mô­že dôjsť aj kon­klu­den­tným pris­tú­pe­ním ku ko­na­niu inej oso­by, tre­ba aj v ta­kom­to prí­pa­de preu­ká­zať úmy­sel, čo ne­bo­lo napl­ne­né. Jed­no­ra­zo­vé po­lia­tie ras­tlín pod­ľa sťa­žo­va­te­ľa pri okol­nos­tiach je­ho vzťa­hu s ob­ža­lo­va­ným  a je­ho účas­ťou na skut­ku ne­moh­lo viesť k je­ho spolu­pá­cha­teľ­stvu a k nás­led­né­mu ulo­že­niu nep­ri­me­ra­né­ho vy­so­ké­ho tres­tu od­ňa­tia slo­bo­dy.

7.     O od­vo­la­ní sťa­žo­va­te­ľa a aj o od­vo­la­ní ob­ža­lo­va­né­ho roz­ho­dol kraj­ský súd roz­sud­kom zo 7. feb­ruára 2018 tak, že obe za­mie­tol a roz­su­dok ok­res­né­ho sú­du zru­šil a nah­ra­dil no­vým vý­ro­kom v čas­ti ulo­že­ných tres­tov tak, že sťa­žo­va­te­ľo­vi zno­va ulo­žil trest od­ňa­tia slo­bo­dy osem ro­kov, av­šak z vý­ro­ku vy­ňal po­ľah­ču­jú­ce okol­nos­ti, pre­to­že ich ne­po­va­žo­val za preu­ká­za­né. V reak­cii na ar­gu­men­tá­ciu sťa­žo­va­te­ľa uve­de­nú v od­vo­la­ní, kto­rou na­mie­tal vo­či po­sú­de­niu skut­ko­vej strán­ky ako spolu­pá­cha­teľ­stva, sa od­vo­la­cí súd ob­me­dzil na zá­ver, že ok­res­ný súd jed­not­li­vé dô­ka­zy hod­no­til in­di­vi­duál­ne a v ich súhr­ne a dos­pel k správ­nym skut­ko­vým zá­ve­rom, kto­ré bo­li pre­ja­ve­né vo vý­ro­ku o vi­ne.

8.       Sťa­žo­va­teľ rov­na­ko ako ob­ža­lo­va­ný                              po­da­li pro­ti roz­sud­ku kraj­ské­ho sú­du do­vo­la­nie.

Ar­gu­men­tá­cia sťa­žo­va­te­ľa v do­vo­la­ní sa za­me­ra­la na iné sku­toč­nos­ti ako tie uve­de­né v od­vo­la­ní sťa­žo­va­te­ľa, čo bo­lo spô­so­be­né tým, že do­vo­la­nie bo­lo po­da­né spo­loč­ne obo­ma ob­ža­lo­va­ný­mi. Sťa­žo­va­teľ v do­vo­la­ní na­mie­tal naj­mä to, že je­ho ko­na­nie ma­lo byť kva­li­fi­ko­va­né ako po­moc k tres­tné­mu či­nu a tak­tiež po­ru­še­nie prá­va na ob­ha­jo­bu ne­vy­ko­na­ním dô­ka­zov navr­ho­va­ných ob­ža­lo­va­ný­mi.

9.       O do­vo­la­ní roz­ho­dol naj­vyš­ší súd ús­tav­nou sťaž­nos­ťou na­pad­nu­tým uz­ne­se­ním tak, že ho od­mie­tol. K do­vo­la­cie­mu dô­vo­du pod­ľa § 371 ods. 1 písm. c) Tres­tné­ho po­riad­ku (po­ru­še­niu prá­va na ob­ha­jo­bu) uvie­dol, že je­ho pod­sta­tou je ob­ha­jo­va­nie práv ob­vi­ne­né­ho tak, aby v ko­na­ní bo­li ob­jas­ne­né všet­ky sku­toč­nos­ti. Pod­ľa ná­zo­ru naj­vyš­šie­ho sú­du ná­miet­ku ne­vy­ko­na­nia dô­ka­zov (kon­trol­né­ho zna­lec­ké­ho po­sud­ku) ne­mož­no ús­peš­ne up­lat­niť v rám­ci uve­de­né­ho do­vo­la­cie­ho dô­vo­du. Čo sa tý­ka do­vo­la­cie­mu dô­vo­du pod­ľa § 371 ods. 1 písm. i) Tres­tné­ho po­riad­ku (nes­práv­ne práv­ne po­sú­de­nie zis­te­né­ho skut­ku ale­bo na nes­práv­ne pou­ži­tie iné­ho hmot­nop­ráv­ne­ho us­ta­no­ve­nia), do­vo­la­cí súd dos­pel k zá­ve­ru, že do­vo­la­cí súd je op­ráv­ne­ný po­su­dzo­vať len to, či sú­dy niž­šie­ho stup­ňa na zis­te­ný skut­ko­vý stav ap­li­ko­va­li správ­ne us­ta­no­ve­nia Tres­tné­ho zá­ko­na. K ná­miet­ke množ­stva, kva­li­ty a ce­ny dro­gy naj­vyš­ší súd uvie­dol, že pod­ľa je­ho ná­zo­ru bo­li tie­to sku­toč­nos­ti súd­mi niž­ších stup­ňov dos­ta­toč­ne preu­ká­za­né. Do­vo­la­te­lia na­mie­ta­li tak­tiež do­vo­la­cí dô­vod pod­ľa § 371 ods. 1 písm. g) Tres­tné­ho po­riad­ku (roz­hod­nu­tie je za­lo­že­né na dô­ka­zoch, kto­ré ne­bo­li sú­dom vy­ko­na­né zá­kon­ným spô­so­bom), tvr­diac, že do­mo­vá pre­hliad­ka ne­bo­la vy­ko­na­ná v sú­la­de so zá­ko­nom, keď prí­kaz na vy­ko­na­nie do­mo­vej pre­hliad­ky ne­bol do­ru­če­ný všet­kým vlas­tní­kom do­mu. Naj­vyš­ší súd však ani ten­to do­vo­la­cí dô­vod ne­po­va­žo­val za dô­vod­ný, keď pod­ľa ne­ho bo­la do­mo­vá pre­hliad­ka vy­ko­na­ná na zá­kla­de prí­ka­zu sud­cu pre príp­rav­né ko­na­nie, kto­rý bol riad­ne od­ôvod­ne­ný a pri jej vý­ko­ne bo­li prí­tom­ní oba­ja ob­vi­ne­ní a ne­zú­čas­tne­ná oso­ba.

II.

Ústav­ná sťaž­nosť a ar­gu­men­tá­cia sťa­žo­va­te­ľa

10.    Sťa­žo­va­teľ sa ús­tav­nou sťaž­nos­ťou do­ru­če­nou ús­tav­né­mu sú­du 24. sep­tem­bra 2019 do­má­ha vy­slo­ve­nia po­ru­še­nia svoj­ho zá­klad­né­ho prá­va na súd­nu ochra­nu pod­ľa čl. 46 ods. 1 Ústa­vy Slo­ven­skej re­pub­li­ky (ďa­lej len „ús­ta­va“) a zá­klad­né­ho prá­va na ob­ha­jo­bu pod­ľa čl. 50 ods. 3 ús­ta­vy uz­ne­se­ním naj­vyš­šie­ho sú­du č. k. 5Tdo/26/2019 z 13. jú­na 2019 (ďa­lej len „na­pá­da­né uz­ne­se­nie“), kto­rým bo­lo od­miet­nu­té je­ho do­vo­la­nie. Sťa­žo­va­teľ navr­hu­je na­pá­da­né uz­ne­se­nie zru­šiť a vec vrá­tiť naj­vyš­šie­mu sú­du na ďal­šie ko­na­nie.

11.     Pod­sta­tou ús­tav­nej sťaž­nos­ti, po­kiaľ ide po­ru­še­nie zá­klad­né­ho prá­va pod­ľa čl. 46 ods. 1 ús­ta­vy, je na­miet­nu­tie neú­mer­ne prís­nej kva­li­fi­ká­cie skut­ku sťa­žo­va­te­ľa vzhľa­dom na­to, akým spô­so­bom sa po­die­ľal na je­ho spá­cha­ní. Sťa­žo­va­teľ v tej­to sú­vis­los­ti rov­na­ko ako v ko­na­ní pred ok­res­ným a kraj­ským sú­dom po­pi­su­je svo­je ko­na­nie tak, ako bo­lo zis­te­né z vý­po­ve­de ob­ža­lo­va­né­ho

ako aj vý­po­ve­de sa­mot­né­ho sťa­žo­va­te­ľa. Sťa­žo­va­teľ ne­gu­je svoj úmy­sel, ako i pred­chá­dza­jú­cu do­ho­du s ob­ža­lo­va­ným                                                                              Po­pie­ra, že by mal zá­mer s dro­gou ob­cho­do­vať, ako mo­tív svoj­ho ko­na­nia uvá­dza len sna­hu po­môcť ka­ma­rá­to­vi a zís­kať liek. S oh­ľa­dom na uve­de­né je sťa­žo­va­teľ to­ho ná­zo­ru, že je­ho ko­na­nie ma­lo byť kva­li­fi­ko­va­né na­naj­výš ako po­moc k spá­chaniu tres­tné­ho či­nu, a nie ako spolu­pá­cha­teľ­stvo. Sťa­žo­va­teľ tak­tiež spo­chyb­ňu­je práv­nu kva­li­fi­ká­ciu skut­ku, tvr­diac, že je­ho ko­na­nie ne­napl­ni­lo zna­ky kva­li­fi­ko­va­nej skut­ko­vej pod­sta­ty, pre­to­že množ­stvo dro­gy bo­lo nes­práv­ne sta­no­ve­né, a tiež tým, že s oh­ľa­dom na je­ho účasť na skut­ku mu bo­lo pri­čí­ta­né množ­stvo dro­gy, kto­ré vô­bec ne­mo­hol ve­dieť od­had­núť. Na zá­kla­de uve­de­né­ho sťa­žo­va­teľ na­mie­ta, že od­sú­de­nie na osem ro­kov ne­pod­mie­neč­ne je príl­iš prís­ne.

12.    Sťa­žo­va­teľ na­pá­da­né­mu uz­ne­se­niu vy­tý­ka i to, že ho­ci sa roz­hod­nu­tie kraj­ské­ho sú­du žiad­nym spô­so­bom ne­vy­rov­na­lo s je­ho od­vo­la­cí­mi ná­miet­ka­mi, naj­vyš­ší súd tú­to sku­toč­nosť pre­hlia­dol. Pod­ľa § 374 ods. 3 Tres­tné­ho po­riad­ku v do­vo­la­ní mož­no up­lat­ňo­vať ako dô­vod do­vo­la­nia aj ko­na­nie na sú­de pr­vé­ho stup­ňa, ak vy­tý­ka­né po­chy­be­nia ne­bo­li nap­ra­ve­né v ko­na­ní o riad­nom op­rav­nom pros­tried­ku. Pod­ľa sťa­žo­va­te­ľa sa kraj­ský súd úpl­ne opo­me­nul vy­rov­nať s od­vo­la­cí­mi ná­miet­ka­mi sťa­žo­va­te­ľa a naj­vyš­ší súd sa po­sú­de­nia do­vo­la­nia zhos­til for­ma­lis­tic­ký a do ve­ci, aj keď mo­hol, ne­za­sia­hol.

13.    Po­ru­še­nie zá­klad­né­ho prá­va pod­ľa čl. 50 ods. 3 ús­ta­vy sťa­žo­va­teľ vi­dí vtom, že spo­lu

s ob­ža­lo­va­ným                                    bo­li za­stú­pe­ní tým is­tým ob­haj­com, a to na­priek to­mu, že ich in­di­vi­duál­ne zá­uj­my na zba­ve­ní sa vi­ny si od­po­ro­va­li, v dôs­led­ku čo­ho sťa­žo­va­te­ľo­vi ne­bo­la pos­kyt­nu­tá mož­nosť pl­no­hod­not­nej ob­ha­jo­by. V tej­to sú­vis­los­ti sa sťa­žo­va­teľ do­vo­lá­va ná­le­zu ús­tav­né­ho sú­du (I. ÚS 310/2017 z 31. augus­ta 2017).

14.    Uz­ne­se­ním č. k. III. ÚS 412/2020 z 12. no­vem­bra 2020 bo­la vec pri­ja­tá na ďal­šie ko­na­nie v ce­lom roz­sa­hu.

15.    Na vý­zvu ús­tav­né­ho sú­du sa k ob­sa­hu pri­ja­tej ús­tav­nej sťaž­nos­ti vy­jad­ri­li oba­ja účas­tní­ci ko­na­nia.

16.    Naj­vyš­ší súd v svo­jom vy­jad­re­ní k ús­tav­nej sťaž­nos­ti od­mie­tol po­ru­še­nie sťa­žo­va­te­ľom uve­de­ných zá­klad­ných práv, keď uvie­dol, že s oh­ľa­dom na zá­ve­ry zna­lec­ké­ho do­ka­zo­va­nia po­va­žu­je spá­chanie skut­ku za spo­ľah­li­vo preu­ká­za­né a nep­rib­ra­tie ďal­šie­ho znal­ca ne­bo­lo v da­nej ve­ci opod­stat­ne­né. Zo stra­ny sťa­žo­va­te­ľa iš­lo v do­vo­la­ní o na­mie­ta­nie skut­ko­vé­ho sta­vu, čo je v do­vo­la­com ko­na­ní nep­rí­pus­tné. Pod­ľa naj­vyš­šie­ho sú­du bol spo­ľah­li­vo preu­ká­za­ný aj po­diel sťa­žo­va­te­ľa na tres­tnej čin­nos­ti a kon­flikt zá­uj­mov pri za­stu­po­va­ní spo­loč­ným ob­haj­com ne­bol v do­vo­la­ní vy­tý­ka­ný, pri­čom do­vo­la­cí súd je pri po­sú­de­ní do­vo­la­nia via­za­ný na­mie­ta­ný­mi do­vo­la­cí­mi dô­vod­mi.

17.    Sťa­žo­va­teľ vo vy­jad­re­ní k vy­jad­re­niu naj­vyš­šie­ho sú­du zo­pa­ko­val svo­je pred­chá­dza­jú­ce tvr­de­nia.

III.

Po­sú­de­nie ve­ci ús­tav­ným sú­dom.

18.    Sťa­žo­va­teľ po­ru­še­nie svo­jich zá­klad­ných práv spá­ja s roz­hod­nu­tím o do­vo­la­ní, kto­ré je nie­len v ci­vil­nom, ale aj v tres­tnom pro­ce­se ka­te­go­ri­zo­va­né ako mi­mo­riad­ny op­rav­ný pros­trie­dok, kto­ré­ho prís­tup­nosť je aj v tres­tnom pro­ce­se re­gu­lo­va­ná po­mer­ne prís­ny­mi a pri­ro­dze­ne for­mál­ny­mi konštruk­cia­mi. Pre­to z hľa­dis­ka ús­tav­né­ho po­sú­de­nia tre­ba reš­pek­to­vať prá­vo­moc naj­vyš­šie­ho sú­du ús­tav­ne kon­for­mným spô­so­bom vy­me­dzo­vať si prí­pus­tnosť do­vo­la­nia a vy­chá­dzať z to­ho, že v pr­vom ra­de je ve­cou naj­vyš­šie­ho sú­du ur­čo­vať si kon­cep­ciu inter­pre­tá­cie prí­pus­tnos­ti mi­mo­riad­nych op­rav­ných pros­tried­kov, a to za pred­pok­la­du, že tá­to nie je ne­pria­teľ­ská z hľa­dis­ka ochra­ny zá­klad­ných práv a slo­bôd. Z ús­tav­né­ho hľa­dis­ka je pod­mien­kou, aby ta­ká­to inter­pre­tá­cia ne­bo­la svoj­voľ­ná, ale i for­ma­lis­tic­ká a aby bo­la čo naj­us­tá­le­nej­šia, a te­da sú­lad­ná s prá­vom na súd­nu ochra­nu (II. ÚS 398/08, II. ÚS 65/2010).

19.    Tie­to zá­ve­ry for­mu­lo­va­né vo vzťa­hu k ci­vil­né­mu pro­ce­su mož­no vztiah­nuť aj na do­vo­la­nie pod­ľa Tres­tné­ho po­riad­ku. Stá­le je však ne­vyh­nut­né vní­mať, že do­vo­la­nie ako mi­mo­riad­ny op­rav­ný pros­trie­dok je in­šti­tút, kto­rý je sú­čas­ťou tres­tné­ho pro­ce­su, kto­rý v ko­na­ní pred ok­res­ným sú­dom za­čí­na po­da­ním ob­ža­lo­by, pred kraj­ským sú­dom po­da­ním od­vo­la­nia a pred naj­vyš­ším sú­dom po­da­ním do­vo­la­nia. Vý­sled­kom toh­to pro­ce­su je vy­rie­še­nie tres­tnej zod­po­ved­nos­ti kon­krét­nej oso­by s oh­ľa­dom na jej ko­na­nie ale­bo aj ko­na­nie inej oso­by. Skut­ko­vý stav zis­te­ný všeo­bec­ným sú­dom je pred­me­tom kon­tro­ly zo stra­ny ús­tav­né­ho sú­du vte­dy, ak sú sú­dom pri­ja­té zá­ve­ry so zre­te­ľom na skut­ko­vý stav zjav­ne neo­dô­vod­ne­né ale­bo ar­bit­rár­ne a z ús­tav­né­ho hľa­dis­ka neos­pra­vedl­ni­teľ­né a neudr­ža­teľ­né a zá­ro­veň ma­jú za nás­le­dok po­ru­še­nie zá­klad­né­ho prá­va ale­bo slo­bo­dy (po­dob­ne aj IV. ÚS 43/04).

20.    Ústav­ný súd si ne­mo­hol nev­šim­núť, že ok­res­ný a nás­led­ne aj kraj­ský súd sa vo svo­jich roz­hod­nu­tiach vy­rov­ná­va­li s na­pä­tím, kto­ré vy­plý­va­lo z ne­po­me­ru me­dzi zá­ko­nom sta­no­ve­nou tres­tnou sadz­bou v roz­me­dzí pät­násť až dvad­sať ro­kov od­ňa­tia slo­bo­dy a ko­na­ním sťa­žo­va­te­ľa, resp. mie­rou je­ho účas­ti na skut­ku. Sú­dy to­to na­pä­tie vy­rie­ši­li mi­mo­riad­nym zní­že­ným tres­tu pod dol­nú hra­ni­cu tres­tnej sadz­by, a to nie­len pri sťa­žo­va­te­ľo­vi, ale aj pri dru­hom ob­ža­lo­va­nom, kto­ré­ho mie­ra účas­ti na skut­ku bo­la ne­po­chyb­ne vy­ššia ako v prí­pa­de sťa­žo­va­te­ľa. I na­priek tej­to sku­toč­nos­ti bol sťa­žo­va­te­ľo­vi ulo­že­ný trest od­ňa­tia slo­bo­dy vo vý­ške až osem ro­kov (z poh­ľa­du ne­zau­ja­té­ho po­zo­ro­va­te­ľa), pri­čom spolu­pá­cha­te­ľo­vi               bol ulo­že­ný trest v tr­va­ní len de­via­tich ro­kov (z poh­ľa­du sťa­žo­va­te­ľa).

21.    Úlo­ha všeo­bec­ných sú­dov pod­ľa ús­tav­né­ho sú­du v prí­pa­de sťa­žo­va­te­ľa ne­bo­lo len unik­núť z prík­rej tres­tnej sadz­by, ale spo­čí­va­la pre­dov­šet­kým v zoh­ľad­ne­ní mie­ry je­ho účas­ti na skut­ku, za kto­rý bol prá­vop­lat­ne pot­res­ta­ný. Z poh­ľa­du skut­ko­vé­ho bo­la tá­to úlo­ha všeo­bec­ných sú­dov po­mer­ne jed­no­du­chá, keď­že sťa­žo­va­teľ, ako i ob­ža­lo­va­ný         o účas­ti sťa­žo­va­te­ľa na skut­ku­vy­po­ve­da­li od za­čiat­ku tres­tné­ho stí­ha­nia rov­na­ko a bez vý­znam­ných roz­po­rov a iné dô­ka­zy tý­ka­jú­ce sa účas­ti sťa­žo­va­te­ľa na skut­ku za­bez­pe­če­né ne­bo­li. Ob­ža­lo­ba a v zho­de s ňou aj roz­hod­nu­tie ok­res­né­ho sú­du pri opi­se i od­ôvod­ne­ní mie­ry účas­ti sťa­žo­va­te­ľa na skut­ku ne­po­me­no­va­li je­ho ko­na­nie v skut­ko­vej ve­te, ale ten­to mož­no skut­ko­vo kom­pli­ko­va­nej­ší prís­tup nah­ra­di­li konštruk­ciou čas­ti skut­ko­vej ve­ty, v kto­rej uvied­li, že sťa­žo­va­teľ si po pred­chá­dza­jú­cej kon­klu­den­tnej do­ho­de s dru­hým ob­ža­lo­va­ným za­do­vá­žil a pre­cho­vá­val dro­gy. Od­ôvod­ne­nie toh­to, nie cel­kom len skut­ko­vé­ho zá­ve­ru, však v roz­hod­nu­tí ok­res­né­ho sú­du cel­kom ab­sen­tu­je, a te­da nie je zrej­mé, z aké­ho ko­na­nia sťa­žo­va­te­ľa a dru­hé­ho ob­ža­lo­va­né­ho bol ten­to, pre po­sú­de­nie tres­tnej zod­po­ved­nos­ti sťa­žo­va­te­ľa, roz­ho­du­jú­ci zá­ver vy­vo­de­ný.

22.    Ab­sen­cia zro­zu­mi­teľ­nej skut­ko­vej úva­hy sa pre­ja­vi­la nie­len vtom, že do­ka­zo­va­ním ve­ri­fi­ko­va­né ko­na­nie sťa­žo­va­te­ľa ne­bo­lo ob­siah­nu­té v skut­ko­vej ve­te od­su­dzu­jú­ce­ho roz­sud­ku ok­res­né­ho sú­du, ale i v tom, že ani z od­ôvod­ne­nia roz­sud­ku nie je zrej­mé, ke­dy a na čom sa sťa­žo­va­teľ s dru­hým ob­ža­lo­va­ným ma­li kon­klu­den­tne do­hod­núť.

23.    Pod­ľa ná­zo­ru ús­tav­né­ho sú­du z od­ôvod­ne­nia od­su­dzu­jú­ce­ho roz­sud­ku a vy­ko­na­ných dô­ka­zov ne­mož­no dos­pieť k jed­noz­nač­né­mu zá­ve­ru o tom, že zo stra­ny sťa­žo­va­te­ľa doš­lo je­ho ko­na­ním k napl­ne­niu zna­kov skut­ko­vej pod­sta­ty tres­tné­ho či­nu, naj­mä po­kiaľ ide ojej ob­jek­tív­nu strán­ku (za­do­vá­že­nie a pre­cho­vá­va­nie). Úlo­hou do­vo­la­cie­ho sú­du tak bo­lo po­sú­diť, či s oh­ľa­dom na zis­te­ný skut­ko­vý stav súd pr­vé­ho stup­ňa a v nad­väz­nos­ti naň i súd od­vo­la­cí ko­na­nie sťa­žo­va­te­ľa správ­ne práv­ne kva­li­fi­ko­va­li.

24.    Ústav­ný súd v tej­to sú­vis­los­ti po­va­žu­je za pot­reb­né pri­po­me­núť, že do­ka­zo­va­nie v rám­ci tres­tné­ho pro­ce­su mu­sí byť vy­ko­na­né v ta­kom roz­sa­hu, aby vy­ko­na­né dô­ka­zy dos­ta­toč­ne ur­či­to a pres­ved­či­vo preu­ka­zo­va­li zá­ver o napl­ne­ní všet­kých zna­kov skut­ko­vej pod­sta­ty tres­tné­ho či­nu vrá­ta­ne za­vi­ne­nia.

25.    Za­vi­ne­nie mu­sí byť vždy preu­ká­za­né vý­sled­ka­mi do­ka­zo­va­nia, pri­čom zá­ver o mie­re a for­me za­vi­ne­nia mu­sí z do­ka­zo­va­nia lo­gic­ky vy­ply­núť. I keď je otáz­ka za­vi­ne­nia väč­ši­nou do­ka­zo­va­ná len ne­pria­mo z okol­nos­tí spá­cha­né­ho tres­tné­ho či­nu, i tu pla­tí zá­sa­da voľ­né­ho hod­no­te­nia dô­ka­zov, a ani priz­na­nie pá­cha­te­ľa tak nez­ba­vu­je súd po­vin­nos­ti preu­ká­zať za­vi­ne­nie, ak z os­tat­ných dô­ka­zov vy­plý­va iný zá­ver.

26.     Ústav­ný súd ďa­lej pri­po­mí­na, že za­vi­ne­nie mu­sí ob­siah­nuť všet­ky zna­ky skut­ko­vej pod­sta­ty tres­tné­ho či­nu vrá­ta­ne zna­kov kva­li­fi­ko­va­nej skut­ko­vej pod­sta­ty (§ 17 a § 18 Tres­tné­ho zá­ko­na), to zna­me­ná ko­na­nie, nás­le­dok i prí­čin­ný vzťah. Za­vi­ne­nie je vy­bu­do­va­né na zlož­ke ve­do­mos­tnej - za­hŕňa pred­sta­vu o pred­me­toch a ja­voch, na zá­kla­de to­ho, ako ich vní­mal pá­cha­teľ v mi­nu­los­ti, ale­bo ako k nej dos­pel na zá­kla­de svo­jich ve­do­mos­tí a skú­se­nos­tí, a zlož­ke vô­ľo­vej - tá za­hŕňa roz­hod­nu­tie pá­cha­te­ľa ko­nať ur­či­tým spô­so­bom s oh­ľa­dom naj­mä na ve­do­mos­tnú zlož­ku. V prí­pa­de ned­ban­li­vos­tné­ho za­vi­ne­nia ide ob­vyk­le o ko­na­nie ale­bo opo­me­nu­tie pá­cha­te­ľa, kto­rý za­ned­ba­ním po­vin­nej opatr­nos­ti spô­so­bí nech­ce­ne po­ru­še­nie zá­uj­mov chrá­ne­ných tres­tným zá­ko­nom (k prob­le­ma­ti­ke sub­jek­tív­nej strán­ky tres­tné­ho či­nu poz­ri Sá­mal, P. a kol. Tres­tní zá­ko­ník. Ko­men­tár. 2. vy­dá­ní. Pra­ha : C. H. Beck, 2012, str. 221, 222). Mož­no tak po­ve­dať, že súd mu­sí vy­hod­no­tiť, či exis­to­va­li okol­nos­ti, kto­ré moh­li nas­ved­čo­vať to­mu, že ur­či­tá sku­toč­nosť nas­ta­ne a či pá­cha­teľ tie­to okol­nos­ti s oh­ľa­dom na je­ho men­tál­ne a fy­zic­ké schop­nos­ti mo­hol vní­mať (Sol­nar, V., Fe­nyk, J. Cí­sa­ro­vá, D., Van­du­cho­vá, M.: Sys­tém čes­kos­lo­ven­ské­ho tres­tní­ho prá­va. Nak­la­da­tel­ství­No­vat­rix, s.r.o., Pra­ha 2009, s. 300 a nasl.).

27.    Otáz­ku za­vi­ne­nia ne­mož­no zre­du­ko­vať na kon­šta­to­va­nie, že ak sa pá­cha­teľ po­die­ľal v ur­či­tej mie­re na ko­na­ní inej oso­by - je­ho ko­na­nie za­hŕňa­lo auto­ma­tic­ky i za­vi­ne­nie oh­ľad­ne nás­led­ku, naj­mä ak ide o nás­le­dok kva­li­fi­ko­va­ný.

28.    I s oh­ľa­dom na vý­šku tres­tu, kto­rá sťa­žo­va­te­ľo­vi i pri vy­uži­tí všet­kých zá­ko­nom us­ta­no­ve­ných mož­nos­tí zní­že­nia tres­tu bo­la ulo­že­ná, mal súd klásť oso­bit­ný dô­raz na to, aby vy­ko­na­ný­mi dô­kaz­mi preu­ká­zal jed­nak, že ko­na­ním sťa­žo­va­te­ľa bo­li napl­ne­né všet­ky zna­ky skut­ko­vej pod­sta­ty tres­tné­ho či­nu (za­do­vá­že­nie si omam­nej lát­ky), a jed­nak, že všet­ky zna­ky vrá­ta­ne zna­ku od­ôvod­ňu­jú­ce­ho prís­nej­šiu práv­nu kva­li­fi­ká­ciu bo­li pok­ry­té za­vi­ne­ním pá­cha­te­ľa. Súd nes­mie za­vi­ne­nie pred­pok­la­dať, mu­sí ho skut­ko­vý­mi okol­nos­ťa­mi a dô­kaz­mi preu­ká­zať.

29.    Všet­ky zna­ky skut­ko­vej pod­sta­ty sú pok­ry­té za­vi­ne­ním pá­cha­te­ľa, len ak ten­to ve­del o všet­kých okol­nos­tiach, kto­ré sú pod­stat­né pre po­sú­de­nie tres­tnos­ti je­ho ko­na­nia. K práv­ne­mu zá­ve­ru o mie­re za­vi­ne­nia mô­že súd dos­pieť len na zá­kla­de vy­ko­na­né­ho do­ka­zo­va­nia a po pod­rob­nej ana­lý­ze ko­na­nia pá­cha­te­ľa. I v prí­pa­de spolu­pá­cha­teľ­stva, prí­pad­ne inej for­my účas­ti na tres­tnom či­ne mu­sí byť za­vi­ne­nie vo vzťa­hu ku zna­ku kva­li­fi­ko­va­nej skut­ko­vej pod­sta­ty preu­ká­za­né pre kaž­dé­ho pá­cha­te­ľa sa­mos­tat­ne.

30.    Ústav­ný súd je to­ho ná­zo­ru, že v okol­nos­tiach da­nej ve­ci z vy­ko­na­né­ho do­ka­zo­va­nia ne­bo­lo mož­né dos­pieť k jed­noz­nač­né­mu zá­ve­ru, že za­vi­ne­nie sťa­žo­va­te­ľa sa vzťa­ho­va­lo i na množ­stvo pre­cho­vá­va­ných omam­ných a psy­chot­rop­ných lá­tok ako zna­ku kva­li­fi­ko­va­nej skut­ko­vej pod­sta­ty (väč­ší roz­sah), a to ani z ned­ban­li­vos­ti. Ani je­den zo sú­dov, kto­ré vo ve­ci roz­ho­do­va­li, ne­ve­no­va­li otáz­ke za­vi­ne­nia ani po skut­ko­vej, ale naj­mä po práv­nej strán­ke ná­le­ži­tú po­zor­nosť, za­vi­ne­nie sťa­žo­va­te­ľa jed­no­du­cho pre­zu­mo­va­li (str. 8 roz­sud­ku kraj­ské­ho sú­du).

31.    S oh­ľa­dom na uve­de­né tak ús­tav­ný súd dos­pel k ná­zo­ru, že zo stra­ny ok­res­né­ho, ako i kraj ské­ho sú­du a, na­po­kon, i sú­du naj­vyš­šie­ho v rám­ci roz­ho­do­va­nia o do­vo­la­ní ne­bo­lo ko­na­nie pá­cha­te­ľa správ­ne práv­ne po­sú­de­né a po­sú­de­nie práv­nej kva­li­fi­ká­cie ko­na­nia ne­bo­lo ná­le­ži­te od­ôvod­ne­né. Pod­ľa ús­tav­né­ho sú­du bo­lo po­vin­nos­ťou sú­dov skú­mať, či s oh­ľa­dom na mie­ru, akou sa po­die­ľal sťa­žo­va­teľ na skut­ku, ako i s oh­ľa­dom na je­ho ve­do­mos­ti a mož­nos­ti mo­hol a mal ve­dieť, že je­ho ko­na­nie je spo­je­né s nás­led­kom väč­šie­ho roz­sa­hu, a te­da s kva­li­fi­ko­va­nou skut­ko­vou pod­sta­tou a nás­led­ne ne­po­chyb­ne i vý­raz­ne vy­šším hro­zia­cim tres­tom.

32.     Sú­čas­ťou ob­sa­hu zá­klad­né­ho prá­va na súd­nu ochra­nu je prá­vo účas­tní­ka na ta­ké od­ôvod­ne­nie súd­ne­ho roz­hod­nu­tia, kto­ré jas­ne a zro­zu­mi­teľ­ne dá­va od­po­ve­de na všet­ky práv­ne a skut­ko­vo re­le­van­tné otáz­ky sú­vi­sia­ce s pred­me­tom súd­nej ochra­ny (IV. ÚS 115/03). Pre­to už len z to­ho, že sťa­žo­va­te­ľo­vi ne­bo­lo pod­ľa § 371 ods. 1 písm. i) Tres­tné­ho po­riad­ku na­pad­nu­tým uz­ne­se­ním od­po­ve­da­né na ním nie­len do­vo­la­ním, ale aj od­vo­la­ním a ob­ra­nou v ko­na­ní na ok­res­nom sú­de nas­to­le­nú, re­le­van­tnú, práv­nu otáz­ku tý­ka­jú­cu sa je­ho tres­tnej zod­po­ved­nos­ti, doš­lo k po­ru­še­niu je­ho zá­klad­né­ho prá­va pod­ľa čl. 46 ods. 1 ús­ta­vy.

33.    Pre­to bo­lo ús­tav­nej sťaž­nos­ti sťa­žo­va­te­ľa vy­ho­ve­né a ús­tav­ný súd pod­ľa čl. 127 ods. 2 pr­vej ve­ty ús­ta­vy vy­slo­vil po­ru­še­nie zá­klad­né­ho prá­va sťa­žo­va­te­ľa na súd­nu ochra­nu pod­ľa čl. 46 ods. 1 ús­ta­vy na­pad­nu­tým uz­ne­se­ním, kto­ré zru­šil, a pod­ľa § 127 ods. 2 tre­tej ve­ty ús­ta­vy vec vrá­til naj­vyš­šie­mu sú­du na ďal­šie ko­na­nie.

34.     V roz­hod­nu­tí o do­vo­la­ní sa naj­vyš­ší súd bu­de mu­sieť vy­spo­ria­dať s práv­nou otáz­kou nas­to­le­nou už v za­čiat­ku tres­tné­ho ko­na­nia, či do­ka­zo­va­ním preu­ká­za­né ko­na­nie sťa­žo­va­te­ľa za­kla­dá je­ho tres­tnú zod­po­ved­nosť a či za­kla­dá je­ho tres­tnú zod­po­ved­nosť vo vzťa­hu ku kva­li­fi­ko­va­nej skut­ko­vej pod­sta­te pod­ľa § 172 ods. 3 písm. c) Tres­tné­ho zá­ko­na z hľa­dis­ka za­vi­ne­nia.

35.    Nad rá­mec uve­de­né­ho ús­tav­ný súd uvá­dza, že si je ve­do­mí, že pri hľa­da­ní od­po­ve­dí na po­lo­že­né otáz­ky naj­vyš­ší súd bu­de mu­sieť vy­rie­šiť naj­mä vzťah me­dzi ko­na­ním sťa­žo­va­te­ľa, kto­ré je v skut­ko­vej ve­te od­su­dzu­jú­ce­ho roz­sud­ku ok­res­né­ho sú­du po­pí­sa­né nie tak, ako vy­ply­nu­lo z vy­ko­na­né­ho do­ka­zo­va­nia, ale sku­tok sťa­žo­va­te­ľa bol v čin­nom ro­de po­me­no­va­ný ako pre­cho­vá­va­nie a sta­ra­nie sa o dro­gy po pred­chá­dza­jú­cej vzá­jom­nej do­ho­de s dru­hým ob­ža­lo­va­ným s nás­led­ným opi­som pri do­mo­vej pre­hliad­ke za­is­te­ných pes­to­va­teľ­ských po­mô­cok a ras­tlín s vy­jad­re­ním ich po­ten­cio­nál­nej hod­no­ty pre prí­pad do­ko­na­nia ich spra­co­va­nia zbe­rom a su­še­ním. Na­mies­to to­ho, aby ko­na­nie spolu­pá­cha­te­ľov bo­lo skut­ko­vo pres­ne po­me­no­va­né tak, aby bo­lo mož­né roz­lí­šiť mie­ru účas­ti oboch pá­cha­te­ľov na nás­led­ku, kto­rý spo­čí­val vo vy­pes­to­va­ní 153 ras­tlín ko­no­pe, doš­lo zvý­raz­ne­ním ich pred­pok­la­da­nej do­ho­dy a tr­pným po­me­no­va­ním nás­led­ku k vy­tvo­re­nie ta­kej skut­ko­vej ve­ty, kto­rá aké­koľ­vek pres­né vy­vo­de­nie tres­tnej zod­po­ved­nos­ti sťa­žo­va­te­ľa vy­lu­ču­je.

36.    Ústav­ný súd sa za­obe­ral i tým, či for­mu­lá­cia skut­ku, kto­rá neu­mož­ňu­je jed­noz­nač­né práv­ne po­sú­de­nie, za­kla­dá niek­to­rý z do­vo­la­cích dô­vo­dov pod­ľa § 371 ods. 1 Tres­tné­ho zá­ko­na, a to oso­bit­ne v tej sú­vis­los­ti, že pod­ľa § 371 ods. 1 písm. i) Tres­tné­ho po­riad­ku do­vo­la­nie mož­no po­dať, ak roz­hod­nu­tie je za­lo­že­né na nes­práv­nom práv­nom po­sú­de­ní zis­te­né­ho skut­ku ale­bo na nes­práv­nom pou­ži­tí iné­ho hmot­nop­ráv­ne­ho us­ta­no­ve­nia; správ­nosť a úpl­nosť zis­te­né­ho skut­ku však do­vo­la­cí súd ne­mô­že skú­mať a me­niť. Ne­ga­tív­na od­po­veď na tú­to otáz­ku by však vied­la k pa­ra­doxné­mu zá­ve­ru, že v ro­vi­ne po­dús­tav­né­ho prá­va by ob­ža­lo­va­ný do­vo­la­ním ne­mo­hol do­siah­nuť ochra­nu pred ta­kým neur­či­tým vy­me­dze­ním skut­ku, kto­ré vô­bec neu­mož­ňu­je je­ho práv­ne po­sú­de­nie. Ta­ký­to zá­ver by zna­me­nal, že roz­hod­nu­tia niž­ších sú­dov, v kto­rých by bol sku­tok opí­sa­ný tak všeo­bec­ne, že by z ne­ho ne­bo­lo mož­né zis­tiť mies­to, čas a spô­sob je­ho spá­chania, by ne­bo­lo mož­né pod­ro­biť pries­ku­mu naj­vyš­šie­ho sú­du.

37.     K to­mu však tre­ba uviesť, že neur­či­té for­mu­lá­cie skut­kov, oso­bit­ne for­mu­lá­cie skut­kov, do kto­rých sa pred­čas­nou sub­sum­pciou pre­sú­va časť práv­ne­ho po­sú­de­nia, ve­dú tiež k to­mu, že ob­ža­lo­va­né­mu je zne­mož­ne­né, aby pred sú­dom pri for­mu­lá­cii svo­jej ob­ha­jo­by mo­hol vy­chá­dzať z jas­ne for­mu­lo­va­né­ho práv­ne­ho po­sú­de­nia je­ho skut­ku z poh­ľa­du us­ta­no­ve­ní Tres­tné­ho zá­ko­na ako hmot­né­ho prá­va. Tak to bo­lo aj v prí­pa­de sťa­žo­va­te­ľa, kto­rý sa pro­ti ob­ža­lo­be, roz­sud­ku ok­res­né­ho a kraj­ské­ho sú­du mo­hol brá­niť len tak, že stá­le rep­ro­du­ko­val to, čo sku­toč­ne uro­bil a čo v ko­neč­nom dôs­led­ku aj bo­lo nes­por­ne zis­te­né, no ne­bo­lo dos­ta­toč­ne vy­jad­re­né v opi­se mies­ta, ča­su a spô­so­bu spá­chania skut­ku. Na­vy­še, je pot­reb­né pou­ká­zať na sku­toč­nosť, že do­vo­la­ním na­pad­nu­té roz­hod­nu­tie kraj­ské­ho sú­du na ta­kú­to a je­di­nú mož­nú ob­ha­jo­bu sťa­žo­va­te­ľa vô­bec ne­rea­go­va­lo.

38.     Na zá­kla­de uve­de­né­ho ne­mo­hol ús­tav­ný súd dos­pieť k iné­mu zá­ve­ru, než že do­vo­la­ním na­pad­nu­tým roz­sud­kom kraj­ské­ho sú­du ne­bo­li dos­ta­toč­ne zod­po­ve­da­né skut­ko­vo a práv­ne re­le­van­tné otáz­ky sťa­žo­va­te­ľa v ta­kej mie­re, aby ná­miet­ky tý­ka­jú­ce sa práv­nej kva­li­fi­ká­cie sťa­žo­va­te­ľa bo­li na zá­kla­de je­ho do­vo­la­nia zod­po­ve­da­né pred­pok­la­da­ným práv­nym po­sú­de­ním skut­ku naj­vyš­ším sú­dom. Tým bol sťa­žo­va­te­ľo­vi for­ma­lis­tic­ky sťa­že­ný prís­tup k do­vo­la­niu v ta­kej mie­re, že to ne­vie­dlo len k to­mu, že mož­no kon­šta­to­vať po­ru­še­nie je­ho zá­klad­né­ho prá­va pod­ľa čl. 46 ods. 1 ús­ta­vy, ale aj po­dús­tav­ným prá­vom oso­bit­ne konštruo­va­né­ho prá­va pod­ľa §371 ods. 1 písm. c) Tres­tné­ho po­riad­ku, kto­ré­ho ob­sa­hom je, aby v tres­tnom pro­ce­se ne­bo­li zá­sad­ným spô­so­bom po­ru­še­né prá­va na ob­ha­jo­bu.

39.     Zá­kon­né prá­vo pod­ľa § 371 ods. 1 písm. c) Tres­tné­ho po­riad­ku mož­no v spo­je­ní s § 371 ods. 1 písm. i) Tres­tné­ho po­riad­ku ús­tav­ne kon­for­mne vy­lo­žiť len tak, že je­ho ob­sa­hom je i to, aby ok­res­ný a kraj­ský súd v tres­tom ko­na­ní for­mu­lo­va­li zis­te­ný sku­tok - mies­to, čas a spô­sob je­ho spá­chania - spô­so­bom, kto­rý ob­ža­lo­va­né­mu umož­ní efek­tív­ne do­môcť sa svoj­ho prá­va na ob­ha­jo­bu tak, aby bo­lo mož­né zis­te­ný sku­tok, pre kto­rý bo­la prá­vop­lat­ne uz­na­ná vi­na, efek­tív­ne práv­ne po­sú­diť do­vo­la­ním pod­ľa § 371 ods. 1 písm. i) Tres­tné­ho po­riad­ku.

40.     Opač­ný prís­tup by mo­hol viesť k zá­ve­ru, že dos­ta­toč­nosť opi­su skut­ku od­vo­la­cím sú­dom by moh­la byť pred­me­tom len ko­na­nia o ús­tav­nej sťaž­nos­ti, čo by moh­lo viesť k for­mu­lá­cii roz­diel­nych pred­stáv o tom, čo v kon­krét­nom prí­pa­de tre­ba v ro­vi­ne po­dús­tav­né­ho prá­va ro­zu­mieť pod skut­ko­vou a práv­nou otáz­kou. Ho­ci do pred­sta­vy všeo­bec­ných sú­dov o tých­to otáz­kach v ro­vi­ne po­dús­tav­né­ho prá­va mô­že ús­tav­ný súd za­siah­nuť len z poh­ľa­du zá­klad­ných práv, ne­bo­lo by správ­ne, aby ten­to zá­sah sme­ro­val zdo­la na­hor - od od­vo­la­cie­ho sú­du k do­vo­la­cie­mu sú­du. Ta­ký­to prís­tup by vy­tvá­ral ši­ro­kú me­dze­ru v kon­tro­le zá­klad­ných práv všeo­bec­ný­mi súd­mi. Ani z poh­ľa­du po­dús­tav­né­ho prá­va nie je ta­ký­to prís­tup sys­té­mo­vý a efek­tív­ny a mal by byť len vý­nim­kou. Ho­ci opač­ný prís­tup - kon­tro­lu zho­ra na­dol pre nie prá­ve ideál­ne nas­ta­ve­nie op­rav­ných pros­tried­kov v sys­té­me po­dús­tav­né­ho prá­va ne­mož­no vždy do­siah­nuť, ús­tav­ne kon­form­ný mô­že byť len ta­ký prís­tup, kto­rý rôz­ny­mi me­tó­da­mi ne­zu­žu­je pries­kum roz­hod­nu­tí od­vo­la­cích sú­dov naj­vyš­ším sú­dom ako sú­dom do­vo­la­cím. To ve­die k tak­mer ne­vyh­nut­né­mu zá­ve­ru o tom, že do­vo­la­cí dô­vod pod­ľa § 371 ods. 1 písm. c) Tres­tné­ho po­riad­ku ne­mož­no vy­kla­dať len je­ho sto­tož­ne­ním s ob­sa­hom zá­klad­ných práv či už pod­ľa čl. 50 ods. 3 ús­ta­vy ale­bo čl. 6 ods. 3 do­ho­vo­ru. Ústav­ne kon­form­ný vý­klad prí­pus­tnos­ti do­vo­la­nia či už v ci­vil­nom ale­bo v tres­tnom pro­ce­se, a to v ro­vi­ne vý­kla­du po­dús­tav­né­ho prá­va, mu­sí byť ok­rem prí­pa­dov zjav­nej nep­rí­pus­tnos­ti zá­sad­ne ta­ký, aby i prí­pad­né po­ru­še­nia práv naj­mä pod­ľa čl. 46 ods. 1 ús­ta­vy a čl. 6 ods. 1 do­ho­vo­ru bez pov­šim­nu­tia nep­re­pa­dá­va­li cez už i tak po­dús­tav­ným prá­vom vy­tvo­re­né ried­ke si­to kon­tro­ly. Len dos­ta­toč­né hus­tá kon­tro­la via­ce­rých in­štan­cií všeo­bec­né­ho súd­nic­tva so za­stre­šu­jú­cou in­šti­tú­ciou naj­vyš­šie­ho sú­du mô­že viesť k sys­té­mo­vej ochra­ne zá­klad­ných práv.

41.    Pa­ra­dox vzťa­hu zá­klad­ných práv pod­ľa ús­ta­vy a práv pod­ľa Tres­tné­ho po­riad­ku a ne­mož­nos­ti dodr­ža­nia sche­ma­tic­ké­ho vý­kla­du ús­tav­ných a zá­kon­ných práv vy­sti­hu­je i to, že ne­bol dô­vod na vy­slo­ve­nie po­ru­še­nia zá­klad­né­ho prá­va sťa­žo­va­te­ľa na ob­ha­jo­bu pod­ľa čl. 50 ods. 3 ús­ta­vy, keď­že to­to prá­vo žiad­nym spô­so­bom po­ru­še­né ne­bo­lo. Sťa­žo­va­teľ mal dos­ta­tok ča­su a mož­nos­tí na príp­ra­vu ob­ha­jo­by a mo­hol sa ob­ha­jo­vať sám a aj pros­tred­níc­tvom svoj­ho ob­haj­cu, pri­čom si zvo­lil vždy rov­na­ké­ho ob­haj­cu ako dru­hý ob­ža­lo­va­ný. Ne­mož­no však dos­pieť k zá­ve­ru, že by ich zá­uj­my v tres­tnom ko­na­ní bo­li v akom­koľ­vek roz­po­re, keď­že od za­čiat­ku k na­mie­ta­nej tres­tnej čin­nos­ti vy­po­ve­da­li bez vzá­jom­ných roz­po­rov. To, že všeo­bec­né sú­dy a na­po­kon aj naj­vyš­ší súd ne­rea­go­va­li v ús­tav­ne dos­ta­toč­nej kva­li­te na sťa­žo­va­te­ľo­vu ob­ra­nu, ma­lo za nás­le­dok po­ru­še­nie zá­klad­né­ho prá­va na súd­nu ochra­nu, ne­vie­dlo však k po­ru­še­niu zá­klad­né­ho prá­va na ob­ha­jo­bu.

IV.

42.    Zis­te­né po­ru­še­nie zá­klad­ných práv sťa­žo­va­te­ľa od­ôvod­ňu­je to, aby mu ok­res­ný súd pod­ľa § 73 ods. 3 zá­ko­na č. 314/2018 Z. z. o Ústav­nom sú­de Slo­ven­skej re­pub­li­ky a o zme­ne a dopl­ne­ní niek­to­rých zá­ko­nov v zne­ní nes­kor­ších pred­pi­sov (ďa­lej len ,,zá­kon o ús­tav­nom sú­de“) nah­ra­dil tro­vy ko­na­nia, kto­ré mu vznik­li práv­nym za­stú­pe­ním. Vý­ška náh­ra­dy bo­la ur­če­ná pod­ľa vy­hláš­ky Mi­nis­ter­stva spra­vod­li­vos­ti Slo­ven­skej re­pub­li­ky č. 655/2004 Z. z. o od­me­nách a náh­ra­dách ad­vo­ká­tov za pos­ky­to­va­nie práv­nych slu­žieb v zne­ní nes­kor­ších pred­pi­sov (ďa­lej len „vy­hláš­ka“). Ústav­ný súd priz­nal sťa­žo­va­te­ľo­vi náh­ra­du za dva úko­ny práv­nej služ­by v ro­ku 2019 (prev­za­tie a príp­ra­va za­stú­pe­nia a po­da­nie sťaž­nos­ti) za je­den úkon v ro­ku 2020 (vy­jad­re­nie), te­da 2 x 163, 33 a 1 x 177, čo spo­lu s náh­ra­dou pod­ľa § 16 ods. 3 vy­hláš­ky (2 x 9,80 a 1 x 10,62 eur) pred­sta­vu­je 533,88 eur.

43.    Pod­ľa § 67 zá­ko­na o ús­tav­nom sú­de sud­ca Pe­ter Stra­ka pri­pá­ja od­liš­né sta­no­vis­ko, kto­ré sa tý­ka od­ôvod­ne­nia roz­hod­nu­tia.

44.    Pou­če­nie: Pro­ti to­mu­to roz­hod­nu­tiu ús­tav­né­ho sú­du ne­mož­no po­dať op­rav­ný pros­trie­dok.

V Ko­ši­ciach 30. no­vem­bra 2021

Ro­bert Šorl
pred­se­da se­ná­tu

Od­liš­né sta­no­vis­ko sud­cu Pet­ra Stra­ku
k od­ôvod­ne­niu ná­le­zu č. k. III. ÚS 412/2020 z 30. no­vem­bra 2021

1. V sú­la­de s § 67 ods. 1 zá­ko­na o ús­tav­nom sú­de pri­pá­jam k od­ôvod­ne­niu ná­le­zu ús­tav­né­ho sú­du č. k. III. ÚS 412/2020 z 30. no­vem­bra 2021 od­liš­né, resp. skôr dopl­ňu­jú­ce sta­no­vis­ko, v kto­rom sa sús­tre­dím na otáz­ku ús­tav­nos­ti pri­me­ra­nos­ti tres­tu.

2.1.    Ústav­ný súd v ná­le­ze, ku kto­ré­ho od­ôvod­ne­niu pri­pá­jam dopl­ňu­jú­ce sta­no­vis­ko, us­tá­lil, že naj­vyš­ší súd bu­de v ďal­šom ko­na­ní roz­ho­do­vať o tom, či sú­dy správ­ne práv­ne kva­li­fi­ko­va­li ko­na­nie sťa­žo­va­te­ľa.

2.2.    V dru­hej čas­ti k opi­su skut­ku v skut­ko­vej ve­te ús­tav­ný súd v pod­sta­te uvie­dol, že ko­na­nie sťa­žo­va­te­ľa nie je v skut­ko­vej ve­te od­su­dzu­jú­ce­ho roz­sud­ku ok­res­né­ho sú­du po­pí­sa­né tak, ako vy­ply­nu­lo z vy­ko­na­né­ho do­ka­zo­va­nia - po­moc pri do­náš­ke vo­dy a po­lie­va­ní - ale sku­tok sťa­žo­va­te­ľa bol v čin­nom ro­de po­me­no­va­ný to­tož­ne so skut­kom dru­hé­ho od­sú­de­né­ho. Z ná­le­zu vy­plý­va, že tým, že skut­ko­vá ve­ta je vo vzťa­hu ku sťa­žo­va­te­ľo­vi nes­práv­ne for­mu­lo­va­ná, do­chá­dza v is­tom zmys­le k za­me­dzeniu riad­ne­ho prís­tu­pu k naj­vyš­šie­mu sú­du, pre­to­že ten ne­mô­že riad­ne pres­kú­mať, či doš­lo k nes­práv­ne­mu práv­ne­mu po­sú­de­niu skut­ku [§ 371 ods. 1 písm. i) Tres­tné­ho po­riad­ku]. Sú­čas­ťou ús­tav­né­ho prá­va na prís­tup k do­vo­la­cie­mu sú­du je aj šir­šie po­ňa­té zá­kon­né prá­vo na ob­ha­jo­bu. Šir­šie v tom zmys­le, že po­kiaľ nie je jas­ne sta­no­ve­ný skut­ko­vý a práv­ny rá­mec tres­tné­ho či­nu, ne­mô­že dôjsť k roz­vi­nu­tiu kla­sic­ké­ho ús­tav­né­ho prá­va na ob­ha­jo­bu. Aby mo­hol ob­ža­lo­va­ný riad­ne reali­zo­vať svo­je prá­vo na ob­ha­jo­bu, mu­sí byť pre­dov­šet­kým jas­ne sta­no­ve­né „ih­ris­ko“ skut­ku. Nej­de tu o otáz­ku skut­ko­vú, kto­rou sa naj­vyš­ší súd ne­zao­be­rá, ale o otáz­ku práv­nu, resp. pro­ces­no-práv­nu chy­bu vo for­mu­lá­cii skut­ku.

3.    Pre­to­že v ná­le­ze sa­mot­nom neodz­ne­li všet­ky ar­gu­men­ty, kto­ré v da­nej ve­ci osob­ne po­va­žu­jem za dô­le­ži­té, vy­jad­ru­jem ich pros­tred­níc­tvom dopl­ňu­jú­ce­ho sta­no­vis­ka. Rád by som tým­to spô­so­bom os­lo­vil ko­le­gov sud­cov, kto­rých prá­cu si vá­žim, ako aj ve­rej­nosť, kto­rej zá­le­ží na kon­cep­cii tres­tné­ho prá­va.

4.     Sťa­žo­va­teľ v dot­knu­tej ve­ci v pod­sta­te uvá­dza, že bez to­ho, aby sa po­die­ľal na biz­ni­se s ma­ri­hua­nou, mu hro­zil trest 15 až 20 ro­kov za to, že na po­žia­da­nie dvak­rát po­po­lie­val ma­ri­hua­nu v piv­nič­ných pries­to­roch ro­din­né­ho do­mu spolu­pá­cha­te­ľa. Vzhľa­dom na mie­ru je­ho za­vi­ne­nia mu na­po­kon bol ulo­že­ný trest od­ňa­tia slo­bo­dy osem ro­kov.

- Di­le­my tres­tných sud­cov

5.    Ako ci­vil­ný sud­ca som si vždy s reš­pek­tom ku ko­le­gom uve­do­mo­val, že nie je len tak nie­ko­ho od­sú­diť. Mu­sia byť preu­ká­za­né zna­ky tres­tné­ho či­nu: sub­jekt, sub­jek­tív­na strán­ka, ob­jekt, ob­jek­tív­na strán­ka. Tie­to kom­pli­ko­va­né slo­vá ako­by šif­ro­va­li sku­toč­nosť, že tres­tné prá­vo hmot­né, ale rov­no­cen­ne aj pro­ces­né sú veľ­mi dô­my­sel­né, pri­čom zmys­lom tej­to dô­my­sel­nos­ti je ochra­na jed­not­liv­ca - vy­lú­če­nie ne­zá­kon­ných od­sú­de­ní. Nes­práv­ne roz­hod­nu­tie mô­že spre­vá­dzať ro­ky či ce­lý ži­vot od­sú­de­né­ho aj sud­cu sa­mot­né­ho.

6.    Sú­čas­ťou tak­to vní­ma­nej sud­cov­skej prá­ce je po­vin­nosť práv­ne­ho po­sú­de­nia skut­ku a us­tá­le­nie vi­ny a tres­tu. Sud­ky­ne a sud­co­via sú pri uve­de­nom roz­ho­do­va­ní via­za­ní zá­ko­nom. Ke­dy­si sa sud­co­via mu­se­li pl­ne po­dria­diť hra­ni­ciam zá­ko­na. Dnes im ús­ta­va poot­vá­ra tie­to hra­ni­ce tak, že sud­co­via mô­žu ne­chať tes­to­vať zá­kon na ús­tav­nom sú­de. Tým im však pri­dá­va zod­po­ved­nosť o zá­ko­noch kri­tic­ky uva­žo­vať, nie­len ich ap­li­ko­vať. Ide o zod­po­ved­nosť v is­tom zmys­le viac ľud­skú, osob­nú než práv­nu.

7.    Mys­lím si, že jed­nou z naj­cit­li­vej­ších čas­tí sud­cov­ské­ho roz­ho­do­va­nia je pre ob­ža­lo­va­né­ho aj pre sud­cu roz­hod­nu­tie o vý­ške tres­tu. Vý­ška, a te­da pri­me­ra­nosť tres­tov sú otáz­ky, kde sa s mi­mo­riad­nou in­ten­zi­tou stre­tá­va práv­na a spo­lo­čen­ská strán­ka tres­ta­nia (Aj spo­lo­čen­ská strán­ka tres­ta­nia sa stá­va práv­nou v tom zmys­le, že zá­ko­no­dar­ca mô­že ke­dy­koľ­vek tres­ty up­ra­viť.).

8.    Som pres­ved­če­ný, že sadz­by tres­tov pri tres­tnom či­ne ne­do­vo­le­nej vý­ro­by omam­ných a psy­chot­rop­ných lá­tok, je­dov ale­bo pre­kur­zo­rov, ich dr­ža­nia a ob­cho­do­va­nia s ni­mi pod­ľa § 172 Tres­tné­ho zá­ko­na nie sú len prob­lé­mom spo­lo­čen­ským, ale aj prob­lé­mom práv­nym. Po­žia­dav­ka na pri­me­ra­nosť, resp. in­di­vi­dua­li­zá­ciu tres­tu má pod­ľa môj­ho ná­zo­ru riad­ny práv­ny zá­klad s ús­tav­nou si­lou.

- Ústa­va a pri­me­ra­nosť tres­tu

9.    Pod­ľa čl. 12 ods. 1 pr­vej ve­ty ús­ta­vy mu­sí štát­na moc reš­pek­to­vať dôs­toj­nosť jed­not­liv­cov. Jed­not­li­vec je ťa­žis­kom ús­tav­né­ho sys­té­mu (PL. ÚS 10/04). Ľud­ská dôs­toj­nosť je vý­ra­zom svoj­byt­nos­ti a auto­nó­mie kaž­dé­ho jed­not­liv­ca. Jed­not­liv­ci sú sub­jek­tom, nie ob­jek­tom pô­so­be­nia štát­nej mo­ci, resp. jed­not­liv­ci sú jej cie­ľom, nie jej pros­tried­kom. Pre tres­tné prá­vo z to­ho vy­plý­va, a to zvlášť s oh­ľa­dom na na­še his­to­ric­ké skú­se­nos­ti, že jed­not­li­vec nes­mie byť len ob­jek­tom po­vin­nos­ti štá­tu za­bez­pe­čo­vať ve­rej­ný mier a po­ria­dok pros­tred­níc­tvom tres­tné­ho prá­va. Pro­ces­ne sa to pre­ja­vu­je nap­rík­lad v prís­nej ochra­ne mož­nos­ti ob­vi­ne­né­ho vy­jad­riť sa k svo­jej ve­ci. Z dôs­toj­nos­ti jed­not­liv­ca, z je­ho in­di­vi­duál­nych čŕt a zo zod­po­ved­nos­ti za je­ho ko­na­nie v spo­je­ní s prin­cí­pom práv­ne­ho štá­tu (čl. 1 ods. 1 ús­ta­vy) vy­plý­va, že in­di­vi­duál­na vi­na na jed­nej stra­ne a trest na dru­hej stra­ne nes­mú byť bez ko­re­lá­cie v tom zmys­le, že príl­iš nep­ri­me­ra­ný, resp. nein­di­vi­dua­li­zo­va­ný trest mô­že stra­tiť sú­vis­losť s vi­nou.

10.    V ná­le­ze sp. zn. PL. ÚS 106/2011, v kto­rom ús­tav­ný súd na návrh všeo­bec­né­ho sú­du zru­šil spod­nú hra­ni­cu tres­tov pri ap­li­ko­va­ní as­pe­rač­nej zá­sa­dy, ús­tav­ný súd uvie­dol: Zá­ko­no­dar­ca má prá­vo for­mo­vať tres­tnú po­li­ti­ku štá­tu, to­to je­ho prá­vo však nie je ab­so­lút­ne. Zá­ko­no­dar­ca je to­tiž v rám­ci svo­jej nor­mot­vor­nej čin­nos­ti vý­znam­ne li­mi­to­va­ný, a to po­vin­nos­ťou za­is­tiť sú­lad práv­nej úp­ra­vy s ľud­ský­mi prá­va­mi tak, ako sú vy­me­dze­né v zá­väz­ných vnút­roš­tát­nych a me­dzi­ná­rod­ných pra­me­ňoch prá­va. Vo vzťa­hu k práv­nej úp­ra­ve tres­tu ako práv­ne­mu nás­led­ku tres­tné­ho či­nu pri­tom pla­tí, že ne­pos­ta­ču­je len dodr­žia­va­nie po­žia­dav­ky nul­la poe­na si­ne le­ge, ale­je ne­vyh­nut­né, aby zá­ko­nom us­ta­no­ve­ná práv­na úp­ra­va dru­hov tres­tov, pod­mie­nok ich uk­la­da­nia, ako aj pod­mie­nok ich vý­ko­nu pl­ne reš­pek­to­va­la pre­dov­šet­kým zá­klad­né ľud­ské prá­vo ne­byť mu­če­ný ani pod­ro­be­ný ne­ľud­ské­mu ale­bo po­ni­žu­jú­ce­mu za­ob­chá­dzaniu ale­bo tres­tu, ako i prá­vo, aby bol trest pri­me­ra­ný tres­tné­mu či­nu, za kto­rý je ten­to trest uk­la­da­ný.

11.    Re­fe­ren­čnou nor­mou pre po­sú­de­nie sú­lad­nos­ti no­riem mô­že byť, ak ide o vnút­roš­tát­nu ap­li­ká­ciu no­riem európ­ske­ho prá­va (čl. 51 ods. 1 char­ty; PL. ÚS 10/2014 - re­ten­čná smer­ni­ca, PL. ÚS 25/2019 - e-KA­SA), aj Char­ta zá­klad­ných práv Európ­skej únie. Char­ta však mô­že účin­ko­vať nie­len ako pria­mo zá­väz­ná nor­ma, ale tiež mi­mo jej zá­väz­nos­ti ako nor­ma, kto­rá mô­že mať kom­pa­ra­tív­ny vplyv na ús­tav­nop­ráv­nu inter­pre­tá­ciu.

12.    Pod­ľa čl. 1 char­ty je ľud­ská dôs­toj­nosť ne­dot­knu­teľ­ná, mu­sí sa reš­pek­to­vať a chrá­niť. Pod­ľa čl. 49 ods. 3 char­ty (zá­sa­dy zá­kon­nos­ti a pri­me­ra­nos­ti tres­tných či­nov a tres­tov) prís­nosť tres­tu nes­mie byť nep­ri­me­ra­ná tres­tné­mu či­nu. V dô­vo­do­vej sprá­ve sa k to­mu uvá­dza, že ide o všeo­bec­ný prin­cíp pro­por­cio­na­li­ty me­dzi tres­ta­mi a tres­tný­mi čin­mi, kto­rý je reš­pek­to­va­ný v spo­loč­ných ús­tav­ných tra­dí­ciách člen­ských štá­tov a v roz­ho­do­va­cej čin­nos­ti Súd­ne­ho dvo­ra Európ­skej únie.

13.    Z uve­de­né­ho vy­plý­va, že via­ce­ro no­riem v ús­ta­ve a char­te sú­vi­sí s pri­me­ra­nos­ťou tres­tu. Z reš­pek­tu k dôs­toj­nos­ti jed­not­liv­ca a práv­ne­ho štá­tu, be­rúc do úva­hy čl. 49 ods. 3 char­ty, mož­no od­vo­diť ús­tav­nú po­žia­dav­ku na pri­me­ra­nosť a in­di­vi­dua­li­zá­ciu tres­tu. Uve­de­ná po­žia­dav­ka je pre­via­za­ná s prin­cí­pom nullum cri­men si­ne le­ge: Z prin­cí­pu nullum cri­men si­ne le­ge vy­plý­va nut­nosť pres­nos­ti zá­kon­nej úp­ra­vy skut­ko­vých pod­stát a v spo­je­ní s prin­cí­pom deľ­by mo­ci zna­me­ná, že trest­ný súd mu­sí mať inter­pre­tač­ný pries­tor k in­di­vi­dua­li­zá­cii tres­tu. Ak ide o trest od­ňa­tia slo­bo­dy, je po­žia­dav­ka le­ga­li­ty - pres­nos­ti zá­kon­nej úp­ra­vy skut­ko­vých pod­stát umoc­ne­ná zá­sa­hom do osob­nej slo­bo­dy pod­ľa čl. 17 ods. 2 ús­ta­vy, kto­rý mu­sí mať zá­kon­ný zá­klad.

14.     Ústav­ný súd vo ve­ci sp. zn. PL. ÚS 5/2017 (ha­te speech) uvie­dol (bod 93): «Tres­tné prá­vo hmot­né je nie­len práv­nym od­vet­vím, ale priam špe­ci­fic­kou práv­nou „sub­kul­tú­rou“ ži­jú­cou na pô­do­ry­se pred­pi­su kó­dexové­ho ty­pu. Tres­tné prá­vo hmot­né, resp. Trest­ný zá­kon ma­li tra­dič­ne so­líd­ny fi­lo­zo­fic­ký zá­klad. Zmys­lom tých­to vy­so­kých ná­ro­kov na práv­nu kon­zis­ten­ciu je maxima­li­zá­cia práv­nej bez­peč­nos­ti ob­ža­lo­va­ných vzhľa­dom na veľ­mi zá­važ­né dôs­led­ky od­sú­de­nia v tres­tnom ko­na­ní a z hľa­dis­ka ús­tav­nop­ráv­ne­ho tak napl­ne­nie po­žia­da­viek hlav­ne čl. 49 ús­ta­vy a čl. 17 ús­ta­vy.» V bo­de 96 pok­ra­ču­je tým, že tres­tné prá­vo je na­toľ­ko cit­li­vé z hľa­dis­ka ľud­skop­ráv­ne­ho, že pre ne­ho nes­ta­čia všeo­bec­nej­šie ús­tav­né po­žia­dav­ky na le­ga­li­tu, ale sta­no­vu­je eš­te raz a oso­bit­ne v čl. 49 zá­sa­du nullum cri­men si­ne te­ge.

15.    Vzhľa­dom na kom­pli­ko­va­nosť slo­bod­nej spo­loč­nos­ti aj tres­tná čin­nosť sú­vi­sia­ca so zneu­ží­va­ním omam­ných a psy­chot­rop­ných lá­tok pok­rý­va spo­lo­čen­sky veľ­mi roz­ma­ni­té for­my čin­nos­ti. Ide o skut­ky za­hŕňa­jú­ce tak ko­na­nie mla­dis­tvé­ho kon­zu­men­ta ko­no­pe na jed­nej stra­ne až po so­fis­ti­ko­va­nú or­ga­ni­zo­va­nú ob­chod­nú čin­nosť s tý­mi­to lát­ka­mi na stra­ne dru­hej. Ak­tuál­na úp­ra­va skut­ko­vej pod­sta­ty neu­mož­ňu­je dos­ta­toč­ne roz­lí­šiť for­my ko­na­nia pá­cha­te­ľa, a to aj z poh­ľa­du dru­hu (ne­bez­peč­nos­ti) omam­nej ale­bo psy­chot­rop­nej lát­ky, čo­ho dôs­led­kom je sku­toč­nosť, že zvlášť za me­nej zá­važ­né de­lik­ty sa uk­la­da­jú vy­so­ké tres­ty.

16.    Ako re­fe­ren­čnú po­môc­ku na po­sú­de­nie tres­tov a ich in­di­vi­dua­li­zá­ciu je pot­reb­né vziať do úva­hy práv­nu nor­mu, a to rám­co­vé roz­hod­nu­tie Ra­dy 2004/757/SVV z 25. ok­tób­ra 2004, kto­rým sa sta­no­vu­jú mi­ni­mál­ne us­ta­no­ve­nia o zna­koch skut­ko­vých pod­stát tres­tných či­nov a tres­tov v ob­las­ti ne­zá­kon­né­ho ob­cho­du s dro­ga­mi.

17.    I na­priek sku­toč­nos­ti, že sadz­by tres­tov, kto­ré rám­co­vé roz­hod­nu­tie sta­no­vu­je, sú sta­no­ve­né ako mi­ni­mál­ne hor­né tres­tné sadz­by, kto­ré by mal štát za ur­či­té dro­go­vé tres­tné či­ny uk­la­dať, zá­ro­veň rám­co­vým roz­hod­nu­tím sta­no­ve­né po­žia­dav­ky na vý­šku tres­tov mô­žu slú­žiť ako me­rad­lo - eta­lón. Tres­ty sta­no­ve­né v § 172 Tres­tné­ho zá­ko­na a tres­ty sta­no­ve­né rám­co­vým roz­hod­nu­tím sú v zjav­nom ne­po­me­re. Pod­ľa čl. 4 ods. 1 ali­ney 2 rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia kaž­dý člen­ský štát prij­me ne­vyh­nut­né opat­re­nia, kto­rý­mi za­bez­pe­čí, aby sa za tres­tné či­ny vy­me­dze­né v člán­ku 2 uk­la­da­li tres­ty s hor­nou hra­ni­cou naj­me­nej

1    až 3 ro­kov od­ňa­tia slo­bo­dy. Pod­ľa čl. 4 ods. 2 rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia kaž­dý člen­ský štát prij­me ne­vyh­nut­né opat­re­nia, kto­rý­mi za­bez­pe­čí, aby sa za tres­tné či­ny vy­me­dze­né v člán­ku

2     ods. 1 písm. a), b) a c) uk­la­da­li tres­ty s hor­nou hra­ni­cou naj­me­nej 5 až 10 ro­kov od­ňa­tia slo­bo­dy v kaž­dom z tých­to prí­pa­dov: a) sku­tok sa tý­ka veľ­ké­ho množ­stva drog; b) sku­tok sa tý­ka drog, kto­ré naj­váž­nej­šie poš­ko­dzu­jú zdra­vie ale­bo vied­li k zá­važ­né­mu poš­ko­de­niu zdra­via via­ce­rých osôb. Pream­bu­la rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia zá­ro­veň v od­se­ku 5 dru­hej ve­te uvá­dza, že pri sta­no­vo­va­ní tres­tných sa­dzieb je pot­reb­né vziať do úva­hy i skut­ko­vé okol­nos­ti ako množ­stvo a druh dro­gy, s kto­rou sa ob­cho­do­va­lo, a sku­toč­nosť, či bol sku­tok spá­cha­ný v rám­ci zlo­či­nec­kej or­ga­ni­zá­cie.

18.    Z po­rov­na­nia vy­plý­va, že tres­tné sadz­by sta­no­ve­né Tres­tným zá­ko­nom za me­nej zá­važ­né tres­tné či­ny (zá­klad­ná skut­ko­vá pod­sta­ta § 172 ods. 1 Tres­tné­ho zá­ko­na) sú ek­vi­va­len­tom tres­tov od­po­rú­ča­ných Európ­skou úniou za zá­važ­né dro­go­vé de­lik­ty tý­ka­jú­ce sa ne­bez­peč­ných omam­ných a psy­chot­rop­ných lá­tok, kto­ré naj­viac poš­ko­dzu­jú zdra­vie, or­ga­ni­zo­va­ných fo­riem ko­na­nia ale­bo veľ­ké­ho množ­stva omam­ných lá­tok.

19.    V sú­vis­los­ti so skut­ko­vým sta­vom v pre­ro­kú­va­nej ve­ci upria­mu­jem po­zor­nosť na to, že pod­ľa čl. 3 ods. 2 rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia člen­ský štát mô­že vy­lú­čiť z tres­tnej zod­po­ved­nos­ti po­kus o po­nu­ku ale­bo príp­ra­vu drog pod­ľa člán­ku 2 ods. 1 písm. a) [vý­ro­ba, zho­to­ve­nie, zís­ka­va­nie, príp­ra­va, po­nu­ka, po­nu­ka na pre­daj, dis­tri­bú­cia, pre­daj, do­da­nie za akých­koľ­vek pod­mie­nok, spros­tred­ko­va­nie, od­os­la­nie, od­os­la­nie tran­zi­tom, prep­ra­va, do­voz ale­bo vý­voz drog] a po­kus o pre­cho­vá­va­nie drog pod­ľa čl. 2 ods. 1 písm. c).

20.    Pod­ľa čl. 4 ods. 1 rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia kaž­dý člen­ský štát prij­me ne­vyh­nut­né opat­re­nia, kto­rý­mi za­bez­pe­čí, aby sa za tres­tné či­ny vy­me­dze­né v člán­koch 2 a 3 uk­la­da­li účin­né, pri­me­ra­né a od­ra­dzu­jú­ce tres­ty. Tu si do­vo­lím poz­na­me­nať, že od­ra­dzu­jú­ci nie je syn­ony­mom slo­va prís­ny (po­rov­naj No­vot­ný, O. O tres­tu a vé­zen­ství. Aca­de­mia, 1967.). Pri od­ľah­če­ní veľ­mi zá­važ­nej té­my pri sadz­be 15 až 20 ro­kov za jed­no­ra­zo­vé po­po­lie­va­nie ma­ri­hua­ny sa na­tís­ka­jú my­šlien­ky z fil­mu „Bo­ho­via sa mu­se­li zbláz­niť“.

21.    Nie je ná­hod­né, že na­še tres­tné sú­dy sa už v dvoch prí­pa­doch (C-510/17, C-149/19) ob­rá­ti­li s pred­bež­nou otáz­kou vo ve­ci pri­me­ra­nos­ti tres­tov za dro­go­vú tres­tnú čin­nosť na Súd­ny dvor Európ­skej únie, i keď návr­hy nes­kôr vza­li späť.

22.    Vo ve­ci C-510/17 sa Ok­res­ný súd Bra­tis­la­va II ob­rá­til na Súd­ny dvor Európ­skej únie s otáz­kou: Je v sú­la­de s člán­kom 4 rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia Ra­dy 2004/757/SVV2 z 25. ok­tób­ra 2004, kto­rým sa sta­no­vu­jú mi­ni­mál­ne us­ta­no­ve­nia o zna­koch skut­ko­vých pod­stát tres­tných či­nov a tres­tov v ob­las­ti ne­zá­kon­né­ho ob­cho­du s dro­ga­mi, v sú­la­de so zá­sa­dou lo­ja­li­ty pod­ľa čl. 4 ods. 3 Zmlu­vy o Európ­skej únii a čl. 267 Zmlu­vy o fun­go­va­ní Európ­skej únie, ako i s čl. 82 Zmlu­vy o fun­go­va­ní Európ­skej únie a čl. 83 Zmlu­vy o fun­go­va­ní Európ­skej únie, ako i s prá­vom na spra­vod­li­vé súd­ne ko­na­nie, kto­ré je ga­ran­to­va­né čl. 47 char­ty, ako i s prá­vom na pri­me­ra­ný trest, kto­ré je ga­ran­to­va­né čl. 49 ods. 3 char­ty, ako zá­sa­dou pro­por­cio­na­li­ty a zá­sa­dou jed­no­ty, účin­nos­ti a pred­nos­ti prá­va Únie ta­ké us­ta­no­ve­nie vnút­roš­tát­ne­ho zá­ko­na, akým je us­ta­no­ve­nie § 172 ods. 3 slo­ven­ské­ho Tres­tné­ho zá­ko­na pos­ti­hu­jú­ce ne­do­vo­le­ný ob­chod s dro­ga­mi, kto­ré neu­mož­ňu­je sú­du ulo­žiť trest od­ňa­tia slo­bo­dy na spod­nej sadz­be niž­šej ako 15 ro­kov bez mož­nos­ti zoh­ľad­niť zá­sa­du in­di­vi­dua­li­zá­cie tres­tu? Má na od­po­veď na tú­to otáz­ku vplyv tá okol­nosť, že ne­do­vo­le­ný ob­chod s dro­ga­mi ne­bol spá­cha­ný zlo­či­nec­kou or­ga­ni­zá­ciou v zmys­le prá­va Európ­skej únie? Má po­jem zlo­či­nec­ká or­ga­ni­zá­cia v zmys­le us­ta­no­ve­ní člán­ku 1 rám­co­vé­ho roz­hod­nu­tia 2008/841/SVV3 z 24. ok­tób­ra 2008 o bo­ji pro­ti or­ga­ni­zo­va­né­mu zlo­či­nu auto­nóm­ny vý­znam s us­tá­le­nou ju­di­ka­tú­rou Súd­ne­ho dvo­ra z po­žia­da­viek jed­not­né­ho up­lat­ňo­va­nia prá­va Únie?

23.     Z návr­hov ok­res­ných sú­dov (Bra­tis­la­va II a Bra­tis­la­va V), aj keď bo­li späť­vza­té, je však zrej­mé, že adek­vát­nosť tres­tov za tzv. dro­go­vé tres­tné či­ny je té­mou na­šej tres­tnej jus­tí­cie a tres­tnej ad­vo­ká­cie.

24.    Ústa­va v čl. 12 ods. 1 v spo­je­ní s čl. 1 ods. 1, čl. 17 ods. 2 a čl. 50 ods. 1 ús­ta­vy za­ru­ču­je po­žia­dav­ku pri­me­ra­nos­ti a mož­nos­ti in­di­vi­dua­li­zá­cie tres­tu.

25.    Na zá­kla­de uve­de­nej ar­gu­men­tá­cie dá­vam ko­le­gom na naj­vyš­šom sú­de, resp. kraj­skom sú­de na zvá­že­nie, ak to okol­nos­ti vzhľa­dom na no­vé zá­ve­ry k za­vi­ne­niu vô­bec eš­te bu­dú vy­ža­do­vať, aby pre­ru­ši­li ko­na­nie a navrh­li, aby ús­tav­ný súd na zá­kla­de čl. 125 ods. 1 ús­ta­vy v spo­je­ní s čl. 144 ods. 2 ús­ta­vy a s § 283 ods. 5 Tres­tné­ho po­riad­ku po­sú­dil sú­lad re­le­van­tných us­ta­no­ve­ní, aký­mi by moh­li byť aj us­ta­no­ve­nia § 172 ods. 1 písm. d) Tres­tné­ho zá­ko­na v slo­vách „tri“ a § 172 ods. 2 v slo­ve „de­sať“ s čl. 12 ods. 1 v spo­je­ní s čl. 1 ods. 1, čl. 17 ods. 2 a čl. 50 ods. 1 ús­ta­vy a čl. 49 ods. 3 char­ty. Naj­vyš­ší súd bu­de v ďal­šom ko­na­ní roz­ho­do­vať, či ko­na­nie a nás­le­dok, kto­ré bo­li pri­čí­ta­né sťa­žo­va­te­ľo­vi, bo­li pok­ry­té je­ho za­vi­ne­ním. S tým­to roz­ho­do­va­ním je pre­via­za­né opä­tov­né roz­ho­do­va­nie o tres­te, a to spros­tred­ko­va­ne naj­vyš­ším sú­dom pri roz­ho­do­va­ní pod­ľa § 371 ods. 1 písm. i) Tres­tné­ho po­riad­ku (roz­hod­nu­tie je za­lo­že­né na nes­práv­nom práv­nom po­sú­de­ní zis­te­né­ho skut­ku ale­bo na nes­práv­nom pou­ži­tí iné­ho hmot­nop­ráv­ne­ho us­ta­no­ve­nia; správ­nosť a úpl­nosť zis­te­né­ho skut­ku však do­vo­la­cí súd ne­mô­že skú­mať a me­niť) a bez­pros­tred­nej­šie kraj­ským sú­dom.

26.      Mys­lím si, že tu je čas eš­te raz sa vrá­tiť k otáz­ke ús­ta­vou sta­no­ve­nej rol y sud­cu, resp. tres­tné­ho sud­cu a nad­via­zať na úva­hy o via­za­nos­ti sud­cu zá­ko­nom a ús­ta­vou. V stre­doeuróp­skej tra­dí­cii sia­ha­jú­cej až pred 1. ČSR je sud­cov­ská roz­ho­do­va­cia čin­nosť za­lo­že­ná na reš­pek­te k pí­sa­né­mu prá­vu, čo, sa­moz­rej­me, nez­na­me­ná len dos­lov­ný vý­klad. To je dô­le­ži­té. Ale ús­ta­va ako práv­ne zá­väz­ný do­ku­ment zdô­raz­ni­la ro­lu sud­cu ako auto­ri­ty, kto­rá má dbať na ochra­nu jed­not­liv­ca pred mo­cou. Sud­ca je tak po­do­zrie­va­vý k mo­cen­ským zá­sa­hom pro­ti jed­not­liv­com (po­rov. Wag­ne­ro­vá, E. Pos­ta­ve­ní soud­cu v Čes­ké re­pub­li­ce. In: Soud­ce 3/2002.). Tie­to dve tra­dí­cie je nut­né pre­via­zať. Roz­ho­du­je­me (i) pres­ne pod­ľa prá­va tak, aby (ii) nev­znik­la jed­not­liv­com mo­cen­ská uj­ma na zá­klad­ných slo­bo­dách. Ústav­ný súd to ne­dáv­no tro­chu zlo­ži­to vy­jad­ril v bo­de 41 ná­le­zu sp. zn. PL. ÚS 6/2018 o dis­en­te v Súd­nej ra­de (uve­rej­ne­ný v Zbier­ke zá­ko­nov Slo­ven­skej re­pub­li­ky pod č. 172/2021): „Spo­ry o súk­rom­né prá­vo, ža­lo­by o zá­kon­nosť ak­tov ve­rej­nej sprá­vy a tres­tné ob­ža­lo­by (čl. 142 ods. 1 ús­ta­vy) ne­roz­ho­du­je by­rok­ra­cia či ad­mi­nis­tra­tí­va z to­ho dô­vo­du, že by to teo­re­tic­ky a tech­nic­ky ne­bo­lo mož­né (po­rov. Kel­sen, Hans. Ry­zí nau­ka práv­ní: me­to­da a zá­klad­ní poj­my. Br­no: Or­bis, 1933. 55 s. Sbír­ka spi­sú práv­nic­kých a ná­ro­do­hos­po­dár­skych; sv. 67, s. 36 - 37), ale z to­ho dô­vo­du, že sú­dy a len sú­dy sú via­za­né vý­luč­ne prá­vom a žiad­ny­mi mi­mop­ráv­ny­mi kri­té­ria­mi a prí­kaz­mi - a prá­ve v tom­to zmys­le sú ne­zá­vis­lé a nes­tran­né. S via­za­nos­ťou prá­vom je pre­via­za­ný prin­cíp li­mi­tá­cie mo­ci (čl. 2 ods. 2 ús­ta­vy), te­da prin­cíp, pod­ľa kto­ré­ho moc mô­že ísť len tak ďa­le­ko do po­zí­cie jed­not­liv­cov, kde to zá­kon do­vo­lí s tým, že všet­ko os­tat­né je sfé­ra slo­bo­dy (čl. 2 ods. 3 ús­ta­vy). Sú­dy pre­to (v spo­je­ní s na­chá­dza­ním prá­va) tak­po­ve­diac brá­nia (z poh­ľa­du ús­tav­ných slo­bôd) v správ­nom a tres­tnom ko­na­ní jed­not­liv­cov pred mo­cou exeku­tí­vy, resp. pred ve­rej­nou ob­ža­lo­bou (kde sú obzvlášť nes­tran­ný­mi ga­ran­ta­mi tres­tnej a pro­ce­du­rál­nej spra­vod­li­vos­ti) a v súk­rom­nop­ráv­nych spo­roch o prá­vo mu­sia me­dzi stra­na­mi roz­ho­do­vať tak, aby dodr­ža­li hmot­né a pro­ces­né prá­vo, a zá­ro­veň tak, aby tým­to ko­na­ním a roz­ho­do­va­ním ne­bo­li zdro­jom po­ru­še­nia ús­tav­ných práv účas­tní­kov (iný­mi slo­va­mi, po­rov. II. ÚS 111/08). “ Uve­de­né po­ňa­tie sud­cov­skej čin­nos­ti tak­tiež pod­po­ru­je návr­hy o sú­la­doch na ús­tav­nom sú­de v tres­tných ve­ciach.

- K mož­nos­ti ús­tav­né­ho sú­du spolu­pra­co­vať so všeo­bec­ný­mi súd­mi pri kon­krét­nej kon­tro­le ús­tav­nos­ti, kým sa nes­ta­ne účin­ným čl. 127 ods. 5 ús­ta­vy

27.    Na­po­kon by som dopl­ňu­jú­ce sta­no­vis­ko chcel vy­užiť na úva­hy o mož­nos­ti ús­tav­né­ho sú­du spolu­pra­co­vať so všeo­bec­ný­mi súd­mi pri kon­krét­nej kon­tro­le ús­tav­nos­ti, kým ne­na­do­bud­ne účin­nosť čl. 127 ods. 5 ús­ta­vy, kto­rý umož­ní pria­mo se­ná­tu ús­tav­né­ho sú­du po­dať plé­nu návrh na po­sú­de­nie sú­lad­nos­ti zá­ko­na.

28.    Ústa­va ako práv­na nor­ma naj­vyš­šej práv­nej si­ly ob­sa­hu­je úp­ra­vu pos­ta­ve­nia a kom­pe­ten­cií štát­nych or­gá­nov, no­si­te­ľov mo­ci na jed­nej stra­ne a me­dze vý­ko­nu tej­to mo­ci, kto­rý­mi sú zá­klad­né prá­va a slo­bo­dy. Sud­co­via všeo­bec­ných sú­dov, ako aj ús­tav­né­ho sú­du sú v is­tom zmys­le via­za­ní ce­lým práv­nym po­riad­kom. Sud­co­via všeo­bec­ných sú­dov sú do­mi­nan­tne via­za­ní ús­ta­vou a zá­kon­mi a ús­tav­ní sud­co­via do­mi­nan­tne ús­ta­vou.

29.    Vý­luč­ne ús­tav­ný súd mô­že pod­ľa ús­ta­vy roz­hod­núť, že zá­kon je neús­tav­ný, a zru­šiť ho. Aby sa moh­la pre­sa­diť ús­ta­va ako pria­mo zá­väz­né a ap­li­ko­va­teľ­né prá­vo, sú sud­co­via všeo­bec­ných sú­dov, ako aj sud­co­via ús­tav­né­ho sú­du na zá­kla­de čl. 144, resp. čl. 134 ods. 5 ús­ta­vy po­vin­ní zva­žo­vať, či zá­ko­ny, resp. po­dús­tav­né nor­my sú v sú­la­de s ús­ta­vou.

30.    Sud­co­via všeo­bec­ných sú­dov reali­zu­jú tú­to po­vin­nosť pros­tred­níc­tvom kon­krét­nej kon­tro­ly ús­tav­nos­ti, keď pri po­chyb­nos­tiach o ús­tav­nos­ti zá­ko­na pre­ru­šia ko­na­nie a ob­rá­tia sa na ús­tav­ný súd. Sud­co­via ús­tav­né­ho sú­du v ko­na­niach o ús­tav­nej sťaž­nos­ti bu­dú mať tú­to mož­nosť až s účin­nos­ťou od 1. ja­nuá­ra 2025.

31.    V tom­to me­dziob­do­bí tak eš­te o čo­si viac spo­čí­va ochra­na ús­tav­nos­ti na všeo­bec­ných sud­coch.

32.    Ústav­ný súd sa už po­kú­sil pov­zbu­diť všeo­bec­ný súd k po­da­niu návr­hu na sú­lad skut­ko­vej pod­sta­ty oho­vá­ra­nia so slo­bo­dou pre­ja­vu; v uz­ne­se­ní sp. zn. II. ÚS 356/2016 v bo­de 21 o od­miet­nu­tí sťaž­nos­ti pro­ti pro­ku­ra­tú­re vo ve­ci tres­tné­ho či­nu oho­vá­ra­nia ús­tav­ný súd uvie­dol: Ústav­ný súd si v tom­to sme­re vie pred­sta­viť ko­na­nie o sú­la­de ini­cio­va­né všeo­bec­ný­mi súd­mi. Ob­dob­ne pos­tu­po­val ús­tav­ný súd v ná­le­ze II. US 273/2012 (bod 15.2) tý­ka­jú­com sa kon­kur­zné­ho ko­na­nia. Aj v od­liš­nom sta­no­vis­ku k uz­ne­se­niu sp. zn. PL. ÚS 22/2014 naz­na­ču­je dis­en­ter vhod­nosť opä­tov­ne po­dať návrh na kon­krét­nu kon­tro­lu.

33.    Ve­rím, že tie­to mo­je my­šlien­ky sa sta­nú zá­kla­dom pre úva­hy o prí­pad­nom návr­hu naj­vyš­šie­ho sú­du ale­bo kraj­ské­ho sú­du na pres­kú­ma­nie sú­la­du § 172 Tres­tné­ho zá­ko­na s ús­ta­vou.

V Ko­ši­ciach 30. no­vem­bra 2021

Pe­ter Stra­ka, sud­ca

 


 

Diskusia

 

Najčítanejšie články

Daňové trestné činy - niektoré aplikačné problémy

 vý­ťah z pred­náš­ky us­ku­toč­ne­nej dňa 09.05.2013 v Om­še­ní

 
Trestný čin ohovárania vs. prípustná (dovolená) kritika

 člá­nok pri­ná­ša ana­lý­zu zna­kov pre­či­nu oho­vá­ra­nia pod­ľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a ve­nu­je po­zor­nosť aj prob­le­ma­ti­ke, do akej mie­ry je prí­pus­tná kri­ti­ka naj­mä ve­rej­ne čin­ných osôb.

 
Zákonnosť dôkazov a procesu dokazovania trestných činov s drogovým prvkom (z pohľadu obhajoby)

 cie­ľom člán­ku bo­lo pou­ká­zať na ma­név­ro­va­cí pries­tor ob­ha­jo­by pri vý­ko­ne ob­ha­jo­by osôb ob­vi­ne­ných z tres­tných či­nov naj­mä s dro­go­vým pr­vkom.

 
   
 
Mapa stránky   |   O nás   |   Kontakt Powered by Cyclone3 XUL CMS of Comsultia