Napľuť na Putina !
ESĽP vo veci Karuyev proti Rusku zo dňa 18.01.2022[1]
V rozsudku vo veci Karuyev proti Rusku (sťažnosť č. 4161/13) zo dňa 18.01.2022[2] Európsky súd pre ľudské práva pomerom hlasov 6:1 rozhodol, že došlo k porušeniu článku 10 (sloboda prejavu) Európskeho dohovoru o ľudských právach.
Prípad sa týkal odsúdenia sťažovateľa za pľuvnutie na portrét ruského prezidenta Putina v roku 2012 po jeho znovuzvolení. Bol uznaný vinným z porušenie verejného poriadku a odsúdený na 15 dní odňatia slobody. Súd nebol presvedčený, že boli naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu výtržníctva podľa príslušného vnútroštátneho práva v čase trestného stíhania sťažovateľa. Pľuvanie na portrét prezidenta Putina bolo vyjadrením jeho politického názoru a neviedlo k žiadnemu verejnému narušeniu verejného poriadku. Nešlo ani o vulgárne vyjadrovanie, obťažovanie alebo poškodzovanie majetku. Jeho odsúdenie preto nebolo „stanovené zákonom“ v zmysle Dohovoru.
Skutkové okolnosti
1. Prípad sa týka odsúdenia sťažovateľa za pľuvnutie na portrét ruského prezidenta.
2. Sťažovateľ sa narodil v roku 1992 a žije v Čeboksare. Zastupoval ho pán A. Glukhov, advokát s praxou v Novočeboksarsku. Sťažovateľ je aktivistom opozičnej strany Iné Rusko.
3. Vládu pôvodne zastupoval pán M. Galperin, zástupca Ruskej federácie pri Európskom súde pre ľudské práva, a neskôr jeho nástupca v tejto funkcii, pán M. Vinogradov.
4. Skutkové okolnosti prípadu, ako ich predložili strany, možno zhrnúť takto.
5. Dňa 06.05.2012, v predvečer inaugurácie pána Vladimíra Putina po jeho zvolení za prezidenta Ruska, sťažovateľ a ďalšie osoby umiestnili portrét prezidenta Putina pred verejným prijímacím strediskom predsedu vlády Putina v Čeboksare. Označili jeho roky pri moci spôsobom, akým sa označujú roky života človeka na náhrobnom kameni, a k portrétu položili dva karafiáty, podľa ruskej tradície zanechania párneho počtu kvetov vedľa podobizne zosnulého, aby vyjadrili svoju nádej na ukončenie ďalšej vlády pána Putina.
6. Približne po tridsiatich minútach tohto predstavenia sa sťažovateľ priblížil k portrétu, zdvihol ho a napľul naň. Policajti, ktorí boli svedkami tohto činu, nijak nezasiahli.
7. Štyri hodiny po predstavení polícia sťažovateľa zatkla a obvinila ho z výtržníctva podľa článku 20.1 § 1 zákona o správnych deliktoch. V protokole o správnom delikte bolo uvedené nasledovné:
„[Sťažovateľ] pristúpil k portrétu prezidenta Putina ... a prejavujúc hrubú neúctu k spoločnosti drzo napľul na portrét prezidenta Putina. Svedkami incidentu boli zhromaždení občania a okoloidúci“.
8. Dňa 30.05.2012 sudca Moskovského okresu v Čeboksare uznal sťažovateľa vinným podľa obžaloby. Sudca rozhodol, že správanie sťažovateľa predstavovalo narušenie verejného poriadku, pretože „vystupoval arogantne“ a v prítomnosti mnohých ľudí prejavoval „hrubú neúctu k spoločnosti“ a „odporoval všeobecne uznávaným normám verejného správania a morálky“ tým, že napľul „na portrét prezidenta Putina zvoleného vo voľbách 4. marca 2012“. Žalobca bol odsúdený na pätnásťdňové obmedzenie osobnej slobody s okamžitou vykonateľnosťou.
9. Právny zástupca podal odvolanie, v ktorom tvrdil, že sťažovateľov čin bol vyjadrením jeho politického odporu voči prezidentovi Putinovi a že by nemal byť potrestaný za výkon svojho práva na slobodu prejavu. Opierajúc sa o článok 10 Dohovoru pripomenul, že politické prejavy požívajú najvyššiu úroveň ochrany a že hranice kritiky sú oveľa širšie vo vzťahu k politikom a štátnym úradníkom. Zdôraznil, že sťažovateľ by nebol odsúdený na trest odňatia slobody, ak by opľul fotografiu súkromnej osoby.
10. Dňa 31. mája 2012 Moskovský okresný súd v Čeboksare odvolanie zamietol, pričom zopakoval, že sťažovateľ prejavil „hrubú neúctu voči spoločnosti, ktorá vo všeobecných voľbách hlasovala za hlavu štátu, prezidenta Putina“. Dodal, že „forma vyjadrenia by nemala znižovať česť a dôstojnosť jednotlivca, najmä česť a dôstojnosť ľudovo zvoleného prezidenta Ruska“.
PRÍSLUŠNÝ PRÁVNY RÁMEC
11. Článok 20.1 § 1 Zákonníka o správnych deliktoch definuje výtržníctvo („pettyhooliganism“, мелкоехулиганство) ako „porušenie verejného poriadku prejavujúce sa hrubým znevažovaním spoločnosti sprevádzané obscénnymi prejavmi na verejnom mieste, urážlivým obťažovaním iných a ničením alebo poškodzovaním cudzieho majetku“. Môže byť potrestané pokutou alebo obmedzením osobnej slobody až na pätnásť dní.
12. Osobitosť trestného činu výtržníctva spočíva v tom, že jeho objektívna stránky skutkovej podstaty zahŕňa obligatórne naplneniedvoch znakov. Hlavný znak, „porušenie verejného poriadku prejavujúce hrubú neúctu k spoločnosti“, musí byť sprevádzaný jedným z troch ďalších prvkov, „obscénne vyjadrovanie“, „urážlivé obťažovanie iných“ alebo „ničenie alebo poškodzovanie cudzieho majetku“ (pozri rozsudky Moskovského mestského súdu zo 04.10.2017 (vec č. 7-13528/2017) a 08.06.2018 (vec č. 7-7337/2018)).
PRÁVO
ÚDAJNÉ PORUŠENIE ČLÁNKU 10 DOHOVORU
13. Sťažovateľ namietal porušenie svojho práva na slobodu prejavu podľa článku 10 dohovoru, ktorý znie takto:
„1. Každý má právo na slobodu prejavu. Toto právo zahŕňa slobodu zastávať názory a prijímať a rozširovať informácie a myšlienky bez zasahovania orgánov verejnej moci ...
2. Výkon týchto slobôd, keďže so sebou nesie povinnosti a zodpovednosť, môže podliehať takým formalitám, podmienkam, obmedzeniam alebo sankciám, ktoré ustanovuje zákon a ktoré sú nevyhnutné v demokratickej spoločnosti, v záujme národnej bezpečnosti, územnej celistvosti alebo verejnej bezpečnosti, predchádzania nepokojom alebo zločinnosti, ochrany zdravia alebo morálky, ochrany povesti alebo práv iných ...“
Prípustnosť
14. Súd konštatuje, že sťažnosť nie je zjavne neopodstatnená ani neprijateľná z iných dôvodov uvedených v článku 35 dohovoru. Musí byť preto vyhlásená za prijateľnú.
Vo veci samej
15. Sťažovateľ zdôraznil, že ruské orgány sa nezaoberali jeho verejným pľuvaním, ale predmetom jeho pľuvania, ktorý v každom rozhodnutí označili ako „portrét ľudovo zvoleného prezidenta Putina“. Skutočným cieľom bolo potlačiť akúkoľvek kritiku prezidenta Putina a jeho spôsobu vládnutia. Tým, že sa vláda opierala o rozsudky, v ktorých boli obžalovaní odsúdení za hádzanie exkrementov na iných, vytvorila falošnú ekvivalenciu medzi skutočnou osobou a fotografiou. Sťažovateľ nikoho neurážal ani neurážal; bol odsúdený za to, že napľul na obraz politika, proti ktorému viedol kampaň. V minulosti bol síce administratívne odsúdený, ale zakaždým bol potrestaný za zákonný výkon svojho práva na slobodu zhromažďovania.
16. Vláda uviedla, že zásah bol predpísaný zákonom a bol nevyhnutný v demokratickej spoločnosti na predchádzanie výtržnostiam. Sťažovateľ narušil verejný poriadok a morálne normy verejným a drzým spôsobom pred očami mnohých ľudí. Pľuvanie na portrét ruského prezidenta bolo skôr formou nemorálneho správania než politickým prejavom. Žalobca bol uznaný vinným za narušenie verejného poriadku, a nie za urážku prezidenta Ruska. Trest nebol neprimeraný vzhľadom na sťažovateľovu minulosť vo sfére správnych deliktov. Vláda pripojila štyri rozsudky, v ktorých boli obžalovaným uložené tresty odňatia slobody za pľuvanie alebo hádzanie exkrementov na iných.
17. Podľa ustálenej judikatúry Súdu sloboda prejavu, ako jegarantovaná v článku 10 ods. 1, predstavuje jeden z podstatných základov demokratickej spoločnosti a jednu zo základných podmienok jej pokroku a sebarealizácie každého jednotlivca. S výhradou v odseku 2 sa vzťahuje nielen na „informácie“ alebo „myšlienky“, ktoré sú priaznivo prijímané alebo považované za neškodné alebo za nepodstatné, ale aj na tie, ktoré urážajú, šokujú alebo znepokojujú; také sú požiadavky pluralizmu, tolerancie a slobodomyseľnosti, bez ktorých neexistuje „demokratická spoločnosť“. Okrem toho článok 10 Dohovoru chráni nielen podstatu vyjadrených myšlienok a informácií, ale aj formu, akou sú sprostredkované [pozri Oberschlick proti Rakúsku (č. 1), zo dňa 23.05.1991, § 57, séria A č. 204].
18. Ochrana podľa článku 10 sa neobmedzuje len na hovorené alebo písané slovo, pretože myšlienky a názory je možné komunikovať aj neverbálnymi výrazovými prostriedkami alebo prostredníctvom správania osoby (pozri okrem iného rozsudok vo veci Kresťanskodemokratická ľudová strana proti Moldavsku (č. 2), č. 25196/04, §§ 9 in fine a 27, zo dňa 02.02.2010, týkajúci sa verejného spálenia ruskej vlajky a obrazu prezidenta Ruska; rozsudok vo veci Tatár aFáber proti Maďarsku, č. 26005/08 a 26160/08, zo dňa 12.06.2012, týkajúci sa verejného vystavovania špinavého oblečenia na plot okolo budovy parlamentu v Budapešti na protest proti všeobecnej politickej kríze; rozsudok vo veci MuratVural proti Turecku, č. 9540/07, zo dňa 21.10. 2014, a Ibrahimov a Mammadov proti Azerbajdžanu, č. 63571/16 a 5 ďalších, zo dňa 13.02.2020, týkajúce sa poliatia sôch historických osobností farbou; rozsudok vo veci Shvydka proti Ukrajine, č. 17888/12, zo dňa 30.10.2014, týkajúci sa odtrhnutia stuhy z venca položeného hlavou štátu; Sinkova proti Ukrajine, č. 39496/11, zo dňa 27.02.2018, týkajúci sa smaženia vajec a klobás nad symbolom „večného plameňa“ na vojnovom pamätníku; rozsudok vo veci SternTaulats a RouraCapellera proti Španielsku, č. 51168/15 a 51186/15, zo dňa 13.03.2018, týkajúci sa zapálenia hore nohami otočenej fotografie španielskeho kráľovského páru; a rozsudok vo veci Mătăsaru proti Moldavskej republike, č. 69714/16 a 71685/16, zo dňa 15.01.2019, týkajúci sa inštalácie sôch v tvare genitálií na schodoch úradu vlády).
19. Pri rozhodovaní o tom, či určité konanie alebo správanie spadá do pôsobnosti článku 10 dohovoru, musí Súd zvážiť povahu daného konania alebo správania, najmä jeho expresívny charakter z objektívneho hľadiska, a tiež účel alebo úmysel osoby, ktorá daného konania alebo správaniadopúšťa (pozri MuratVural, už citovaný, § 54).
20. Súd sa domnieva, že akt opľutia fotografie politika v súvislosti s jeho znovuzvolením by sa mal považovať za vyjadrenie politického názoru (pozri Shvydka, už citovaný, § 38). Okrem toho nepochybuje o tom, že odsúdenie sťažovateľa za výtržníctvo v súvislosti s týmto činom a následne uložený trest odňatia slobody v trvaní pätnásť dní predstavovali zásah do jeho práva na slobodu prejavu (pozri Cholakov proti Bulharsku, č. 20147/06, § 25, zo dňa 01.10.2013). Zásah bude predstavovať porušenie článku 10, pokiaľ nie je „predpísaný zákonom“, nesleduje jeden alebo viacero legitímnych cieľov uvedených v článku 10 § 2 a nie je „nevyhnutný v demokratickej spoločnosti“ na dosiahnutie týchto cieľov.
21. Pokiaľ ide o otázku, či bol zásah „predpísaný zákonom“, Súd poznamenáva, že článok 20.1 § 1 Zákona o správnych deliktoch (CAO), podľa ktorého bol sťažovateľ stíhaný, vyžaduje, v súlade s jeho jasným znením a jeho uplatňovaním vo vnútroštátnej judikatúre (pozri bod 12 vyššie), stanovenie obligatórne naplneniedvoch znakovtýkajúcich sa konania páchateľa. Hlavný znak, „porušenie verejného poriadku prejavujúce hrubú neúctu k spoločnosti“, musí byť sprevádzaný aspoň jedným z troch ďalších prvkov vrátane „obscénneho vyjadrovania“,„urážlivého obťažovania iných“ alebo „ničenia alebo poškodzovania cudzieho majetku“ (pozri body 11 a 12 vyššie).
22. Na základe skutkových okolností však Súd nenachádza žiadne indície, ktoré by mu umožňovali považovať predstavenie, na ktorom sa sťažovateľ zúčastnil, za iné ako v podstate pokojné a nenásilné. Vnútroštátne orgány nepredložili žiadne dôkazy o tom, že predstavenie odsúdené ako výtržníctvo spôsobilo alebo mohlo spôsobiť akékoľvek verejné nepokoje alebo násilie; alebo že akt pľuvania na portrét vyvolal akékoľvek pobúrenie, rozhorčenie alebo negatívne komentáre okoloidúcich. Rovnako policajti prítomní na mieste činu nevideli dôvod na zásah v žiadnom okamihu počas trvania predstavenia, vrátane okamihu, keď boli svedkami pľuvnutia sťažovateľa na portrét (pozri odsek 6 vyššie), a sťažovateľ bol zatknutý až štyri hodiny po skončení predstavenia.
23. Súd ďalej poznamenáva, že vnútroštátne súdy neuviedli skutkový a právny základ pre záver, že čin sťažovateľa viedol k akémukoľvek narušeniu verejného poriadku alebo že počas predstavenia používal vulgárne výrazy, niekoho obťažoval alebo poškodzoval majetok iných.
24. Za týchto okolností Súd nie je presvedčený, že boli preukázané konkrétne znaky skutkovej podstaty trestného činu podľa článku 20.1 § 1 CAO. Preto nemožno tvrdiť, že trestné stíhanie sťažovateľa podľa tohto ustanovenia malo jasný a predvídateľný základ vo vnútroštátnom práve [porovnaj rozsudok Steel a iní proti Spojenému kráľovstvu zodňa 23.09.1998, § 64 a 110, Zbierka rozsudkov a rozhodnutí 1998-VII, a naproti tomu rozsudok Lucas proti Spojenému kráľovstvu(vyhl.), č. 39013/02, 18.03.2003).
25. Keďže odsúdenie sťažovateľa podľa článku 20.1 § 1 CAO jevnezlučiteľné s požiadavkou zákonnosti, Súd nemusí skúmať, či zásah sledoval nejaký legitímny cieľ a bol „nevyhnutný v demokratickej spoločnosti“.
26. V dôsledku toho došlo k porušeniu článku 10 Dohovoru.
UPLATNENIE ČLÁNKU 41 DOHOVORU
27. Článok 41 Dohovoru stanovuje:
„Ak Súd zistí, že došlo k porušeniu Dohovoru alebo jeho protokolov, a ak vnútorné právo dotknutej Vysokej zmluvnej strany umožňuje len čiastočné odškodnenie, Súd v prípade potreby poskytne poškodenej strane spravodlivé zadosťučinenie.“
28. Sťažovateľ požadoval 25 000 EUR (EUR) z titulu nemajetkovej ujmy a 2 400 EUR z titulu trov konania.
29. Vláda uviedla, že nároky sú neprimerané, že sťažovateľ nepredložil doklady o platbe a ani že zmluva o poskytovaní právnych služieb stanovila, že platba sa uskutoční po vyhlásení rozsudku Súdu.
30. Súd priznal sťažovateľovi 10 000 EUR z titulu nemajetkovej ujmy, plus prípadnú daň. Ďalej konštatuje, že žalobca je zo zákona povinný zaplatiť odmenu za právne služby. Ustanovenie v zmluve o poskytovaní právnych služieb, že platby sú splatné po vydaní rozsudku, určuje dátum ich splatnosti, a nie otázku, či sú alebo nie sú splatné. Toto dojednanie sa líši od podmienenej platby, ktorá je splatná len v prípade, že je návrh úspešný alebo ak súd vydá rozhodnutie (pozri MGN Limited proti Spojenému kráľovstvu, č. 39401/04, § 90, zo dňa 18.01.2011). Súdmal za preukázané, že výdavky boli skutočne a nevyhnutne vynaložené a tiež primerané, pokiaľ ide o ich výšku, a priznal žiadateľovi požadovanú sumu plus prípadnú daň, ktorá mu môže byť vyrubená.
31. Súd považuje za vhodné, aby úroková sadzba z omeškania vychádzala z hraničnej úverovej sadzby Európskej centrálnej banky, ku ktorej by sa mali pripočítať tri percentuálne body.
Z TÝCHTO DÔVODOV SÚD
Jednomyseľne vyhlasuje žalobu za prípustnú;
Šiestimi hlasmi proti jednému rozhodol, že došlo k porušeniu článku 10 Dohovoru;
Šiestimi hlasmi proti jednému rozhodol, že
(a) že žalovaný štát je povinný zaplatiť sťažovateľovi do troch mesiacov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozsudku v súlade s článkom 44 ods. 2 Dohovoru tieto sumy, ktoré sa prepočítajú na menu žalovaného štátu podľa kurzu platného v deň vyrovnania:
(i) 10 000 EUR (desaťtisíc eur) plus prípadná daň za nemajetkovú ujmu;
(ii) 2 400 EUR (dvetisíc štyristo eur) plus akákoľvek daň, ktorá môže byť navrhovateľovi uložená, v súvislosti s nákladmi a výdavkami;
(b) že od uplynutia uvedených troch mesiacov až do vyrovnania sa z uvedených súm zaplatí jednoduchý úrok vo výške rovnajúcej sa hraničnej úrokovej sadzbe Európskej centrálnej banky počas obdobia omeškania plus tri percentuálne body;
Vo zvyšnej časti sa návrh žalobcu na spravodlivé zadosťučinenie jednomyseľne zamieta.
Vyhotovené v anglickom jazyku a písomne oznámené 18.01.2022 v súlade s pravidlom 77 §§ 2 a 3 Rokovacieho poriadku Súdneho dvora.
V súlade s článkom 45 ods. 2 Dohovoru a pravidlom 74 ods. 2 Rokovacieho poriadku Súdu sú k tomuto rozsudku pripojené tieto samostatné stanoviská:
(a) súhlasné stanovisko sudcu Pavliho;
(b) odlišné stanovisko sudcu Dedova.
SÚHLASNÉ STANOVISKO SUDCU PAVLIHO
1. Súd konštatoval porušenie práv sťažovateľa podľa článku 10 z dôvodu, že zásah nebol „predpísaný zákonom“. Hoci s týmto záverom súhlasím, ľutujem, že komora ďalej neskúmala otázku nevyhnutnosti v demokratickej spoločnosti, ktorá by podľa môjho názoru bola v tomto prípade odôvodnená závažnými skutkovými okolnosťami prípade.
2. Je ustálenou zásadou našej judikatúry, že symbolické alebo iné prejavy, ktoré môžu byť urážlivé pre vysokopostavené politicky činné osoby vrátane hláv štátov, sú chránené článkom 10 Dohovoru (pozri najmä rozsudok vo veci SternTaulats a RouraCapellera proti Španielsku, č. 51168/15 a 51186/15, zo dňa 13.03.2018, ktoré sa týkali spálenia veľkého, hore nohami obráteného portrétu španielskeho kráľovského páru počas antimonarchistického protestu proti ich oficiálnej návšteve v Girone; a rozsudok vo veci Eon proti Francúzsku, č. 26118/10, 14.03.2013, týkajúci sa sťažovateľa, ktorému bola uložená pokuta tridsať eur za to, že počas zhromaždenia, na ktorom sa zúčastnil súčasný francúzsky prezident, držal urážlivý a mierne obscénny nápis).
3. Naproti tomu súčasný sťažovateľ bol odsúdený na 15-dňový trest odňatia slobody za to, že v rámci politického pouličného predstavenia, ktoré sa konalo v predvečer prezidentskej inaugurácie, napľul na fotografiu novozvoleného ruského prezidenta. Na rozdiel od vyššie uvedeného španielskeho a francúzskeho prípadu sa zvolený prezident nenachádzal v blízkom okolí. Nič nenasvedčuje tomu, že by tento prevažne satirický protest prilákal veľké množstvo divákov alebo že by viedol k narušeniu verejného poriadku; v skutočnosti polícia počas podujatia nijako nezasiahla a sťažovateľ bol zatknutý o niekoľko hodín neskôr vo svojom dome. To podľa môjho názoru z tohto trestného činu robí len trestný čin politického presvedčenia.
4. Nie je to tak dávno, čo boli ľudia vo východnej polovici Európe posielaní do pracovných táborov len za to, že rozprávali neúctivé vtipy o členoch politbyra. Dúfajme, že tieto časy budú minulosťou, ak vezmeme do úvahy vysokú cenu, ktorú sme zaplatili za právo nesúhlasiť s našimi politickými predstaviteľmi. Komora sa dnes rozhodla neprekročiť formálne konštatovanie porušenia zásady zákonnosti. Prial by som si, aby poskytla dôraznejšie posolstvo a udržala zásadný postoj našej judikatúry, že v európskej demokracii nie sú politickí lídri imúnni voči kritike alebo dokonca výsmechu - a úcta k ich osobe alebo úradu by nemala byť založená na hrozbe uväznenia.
ODLIŠNÉ STANOVISKO SUDCU DEDOVA
Je mi ľúto, že nemôžem súhlasiť s väčšinou, ktorá v tomto prípade konštatuje porušenie článku 10. Som presvedčený, že každý názor by mal byť vyjadrený s úctou. Táto zásada je univerzálna a základná. Zahŕňa všetko, od kódexov sudcovskej etiky až po politickú diskusiu, s cieľom zabrániť stretom v spoločnosti a zachovať pokojnú atmosféru. Vzťahuje sa na politiku vo všeobecnosti, a najmä na voľby. Vzťahuje sa na vyjadrovanie prostredníctvom správania alebo prostredníctvom slovných hodnotových súdov.
Svoj názor som už vyjadril vo veci MagyarKétfarkúKutya Párt proti Maďarsku (č. 201/17, 20.01.2020), kde som poukázal na príslušnú judikatúru Súdu. V tomto prípade ide opäť o prejav neúcty k demokratickému rozhodovaciemu procesu urážlivým spôsobom blízkym nenávistným prejavom, takže reakcia orgánov bola zákonná, primeraná a zo strany sťažovateľa predvídateľná.
Podľa môjho názoru nešlo len o malé politické predstavenie (vzhľadom na údajne obmedzený počet pozorovateľov na ulici), pretože ak je takéto predstavenie nafilmované a šírené prostredníctvom internetu a sociálnych médií, v digitálnom veku sa môže stať vplyvným, a teda silným.
Predstavitelia štátu, či už zvolení väčšinou alebo vymenovaní do verejných funkcií, sú ľudské bytosti a zaslúžia si úctivé zaobchádzanie, aj keď členovia spoločnosti majú právo kritizovať ich konanie. Takéto osoby sú tiež členmi spoločnosti a Súd tým, že vystupuje ako strážca zodpovedného vyjadrovania názoru, zachováva krehký mier v spoločnosti, najmä medzi tými, ktorí sú pri moci, a tými, ktorí sú v opozícii, medzi väčšinou a menšinou. Predmetné vystúpenie bolo neúctivé voči predstaviteľovi štátu, ale každý človek - osobná dôstojnosť každého - si zaslúžia úctu bez ohľadu na jeho občianske postavenie. Preto článok 10 dohovoru chráni práva iných a umožňuje obmedzenie slobody prejavu.
[1]Podľa § 103 zákona č. 140/1961 Z. z. Trestný zákona v znení účinnom do 28.03.1990, kto znižuje vážnosť prezidenta republiky, alebo kto verejne hanobí iného čelného predstaviteľa republiky pre výkon jeho právomoci alebo vôbec pre jeho činnosť v politickom živote, potresce sa odňatím slobody až na dva roky alebo nápravným opatrením.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.