Právne vety:
I. Pri stanovení výšky škody spôsobenej poškodením veci je nutné primárne vychádzať z ceny, za ktorú sa táto vec v dobe a mieste činu obvykle predáva. V prípade, že sa takto nedá výška škody zistiť, je nutné vychádzať z účelne vynaložených nákladov na uvedenie veci do predošlého stavu jej opravou, prípadne na obstaranie rovnakej alebo obdobnej veci.
Stanovenie výšky škody podľa primárneho hľadiska, t. j. na základe zistenia obvyklej predajnej ceny však nie je možné v prípadoch, keď bola trestným činom poškodená len dielčia časť väčšieho funkčného celku (napríklad zabudované dvere, či okná, ktoré sú súčasťou nehnuteľnosti, respektíve napríklad dvere na vozidle, ktoré sú jeho súčasťou a podobne). Vzhľadom k tomu, že takéto čiastkové veci (zabudované dvere, ktoré sú súčasťou nehnuteľnosti, tak ako to bolo aj v posudzovanom prípade) nie sú obvykle predmetom predaja (zabudované dvere, ktoré sa zabudovaním stali súčasťou nehnuteľnosti nie sú samostatným predmetom predaja) je preto nutné v takýchto prípadoch postupovať pri určovaní výšky škody zo sekundárneho hľadiska uvedeného v ustanovení § 126 ods. 1 Tr. zák., t. j. buď z účelne vynaložených nákladov na opravu poškodenej čiastkovej veci, teda z nákladov na uvedenie veci do pôvodného stavu, prípadne z nákladov na obstaranie rovnakej alebo obdobnej veci. Hľadiska týkajúce sa „uvedenia veci do pôvodného stavu“ a hľadiská ktoré vychádzajú z nákladov „na obstaranie rovnakej alebo obdobnej veci“ sú pritom stanovené alternatívne.
II. Pokiaľ obžalovaný v podanom odvolaní namietal, že poškodený dvere, ktoré boli predmetom útoku stále využíva, tak táto argumentácia je absolútne irelevantná. Ustanovenie § 126 ods. 1 Tr. zák. nehovorí nič o tom, že by poškodený nemohol využívať vec, ktorú mu páchateľ poškodil (znehodnotil, či čiastočne znefunkčnil), respektíve, že by sa za poškodenú vec nepovažovala taká vec, ktorá sa dá aj napriek poškodeniu naďalej využívať aj keď v obmedzenom rozsahu. Poškodený nestráca procesné postavenie poškodeného a ani nárok na náhradu škody iba z dôvodu, že aj naďalej využíva poškodenú vec.
III. Obdobný názor k uvedenej problematike zaujal aj Najvyšší súd ČR v rozhodnutí sp. zn. 7Tdo/17/2021, ktoré bolo dňa 23.02.2022 schválené trestným kolégiom najvyššieho súdu na uverejnenie v zbierke súdnych rozhodnutí. V tomto smere schválená právna veta, okrem iného, uvádza aj to, že vo vyššie popísaných prípadoch (poškodené vstupné dvere) nie je možné stanoviť výšku škody ako rozdiel medzi cenou nepoškodených dverí a cenou poškodených dverí, ale je potrebné vychádzať z nákladov účelne vynaložených na uvedenie poškodeného domu do predošlého stavu.
sp.zn. 2To/86/2021
U Z N E S E N I E
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu JUDr. Petra Šamka a sudcov JUDr. Karola Kováča a JUDr. Márie Šimkovej, v trestnej veci proti obžalovanému M B stíhaného pre prečin poškodzovania cudzej veci podľa § 245 ods. 1 Tr. zák., o odvolaní obžalovaného proti rozsudku Okresného súdu Bratislava III sp. zn. 3T/110/2020 zo dňa 18.05.2021, na verejnom zasadnutí konanom dňa 15.decembra 2021 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 319 Tr. por. sa odvolanie obžalovaného M B, nar.... z a m i e t a .
O d ô v o d n e n i e
Napadnutým rozsudkom Okresného súdu Bratislava III sp. zn. 3T/110/2020 zo dňa 18.05.2021 bol obžalovaný M B uznaný vinným zo spáchania prečinu poškodzovania cudzej veci podľa § 245 ods. 1 Tr. zák., ktorého sa dopustil na tom skutkovom základe, že
dňa 10.04.2020 v čase o 20.30 hod. v obci H pri ulici .... poškodil vchodové dvere rodinného domu poškodeného P V tým spôsobom, že cez neoplotený pozemok pristúpil ku vchodových dverám šedej farby so štvorbodovým uzamykaním, do ktorých opakovane búchal a kopal, čím poškodil kovový rám dverí v hodnote 1.015,87 eur a poškodil sieťku na okne nachádzajúcom sa vedľa vchodových dverí v hodnote 40 eur a spôsobil tak poškodenému P V, trvale bytom .... , škodu vo výške 1.055,87 eur.
Za to mu bol podľa § 245 ods. 1 Tr. zák. s použitím § 38 ods. 3, § 36 písm. j), písm. l) Tr. zák. uložený trest odňatia slobody vo výmere 4 (štyri) mesiace s podmienečným odkladom jeho výkonu na skúšobnú dobu v trvaní 12 (dvanásť) mesiacov.
Podľa § 287 ods. 1 Tr. por. bol obžalovaný zaviazaný nahradiť poškodenému P V, nar...., bytom ...., škodu vo výške 905,87 euro. Podľa § 288 ods. 2 Tr. por. súd poškodeného P V so zvyškom nároku na náhradu škody odkázal na civilné konanie.
Proti tomuto rozsudku podal v zákonnej lehote odvolanie obžalovaný M B a to len do výroku o náhrade škody. Podané odvolanie následne písomne odôvodnil prostredníctvom svojho obhajcu tak, že prvostupňový súd v odôvodnení napadnutého rozsudku žiadnym jasným a zrozumiteľným spôsobom neobjasnil ako dospel k záveru, že poškodené vchodové dvere boli poškodené tak, že sa nedali opraviť a je potrebné ich nahradiť novými. Rovnako sa súd v odôvodnení napadnutého rozsudku vôbec nevysporiadal so skutočnosťou, že poškodený dvere naďalej používa. Prvostupňový súd bez ďalšieho skúmania prijal tvrdenie svedka a firmy dodávajúcej poškodené dvere, že poškodenie dverí je neopraviteľné a je potrebná výmena celých dverí a rámu. Súd v tomto smere nevykonal nezávislé dokazovanie na zistenie rozsahu poškodenia dverí, hoci obžalovaný namietal rozsah poškodenia a tým aj výšku škody. Okresný súd pri určovaní výšky škody nesprávne aplikoval ustanovenie § 126 ods. 1 Tr. zák., nakoľko vychádzal z faktúry predloženej poškodeným, ktorá bola vystavená pri dodávke aj poškodených dverí a z ceny, ktorú poškodený pri dodávke zaplatil. V zmysle § 126 ods. 1 Tr. zák. však cena musí byť stanovená aj na základe kvality veci a veku veci vzhľadom na stupeň opotrebenia. Škoda sa nemôže určiť ako cena novej veci, pričom pri určovaní výšky škody treba vždy vychádzať z ceny skutočnej a pri starších veciach, ktoré sa používajú treba prihliadať na okolnosti znižujúce hodnotu veci, t. j. mieru opotrebenia. Z uvedeného vyplýva, že nie je možné aplikovať výpočet škody, tak ako to urobil prvostupňový súd, nakoľko cena veci sa na vyčíslenie škody spôsobenej trestným činom neurčuje ako cena, za ktorú bola vec obstaraná. Rovnako sa súd vôbec nezaoberal otázkou, či je vôbec možné kopaním a búchaním poškodiť správne osadené a nepoškodené dvere v takom rozsahu ako to konštatuje poškodený. Dvere poškodeného mohli byť v čase spáchania skutku čiastočne poškodené alebo zle osadené. Navrhol, aby odvolací súd zrušil napadnutý rozsudok v časti výroku o náhrade škody a rozhodol sám tak, že poškodeného odkáže s nárokom na náhradu škody na civilné konanie.
K odvolaniu obžalovaného sa písomne vyjadril poškodený P V. Vo svojom vyjadrení uviedol, že dvere boli v čase spáchania skutku obžalovaného nepoškodené a v prípade, ak by mal záujem ich vymeniť za nové, keďže ich poškodenie nie je možné opraviť, musel by za ne v súčasnosti zaplatiť sumu 1.951,78 euro. Dvere v čase útoku mali necelé 4 roky, čo pri životnosti plastových dverí a okien v trvaní najmenej 20 rokov predstavuje len približne 1/5 ich životnosti. Ak aj prihliadneme na vek a prirodzené opotrebenie dverí, suma 865,97 euro určená súdom sa javí ako nanajvýš primeraná a určená v súlade s účelom a zmyslom ustanovenia § 126 ods. 1 Tr. zák. Námietka obžalovaného, že dvere naďalej užíva neobstojí, nakoľko táto skutočnosť nie je pre určenie výšky škody podľa § 126 ods. 1 Tr. zák. podstatná. Skutočnosť, že poškodený aj naďalej vec poškodenú trestným činom používa neznamená, že poškodená vec si plní svoj účel, respektíve, že si ho plní v akceptovateľnom rozsahu. Navrhol, aby bolo prvostupňové rozhodnutie odvolacím súdom potvrdené.
Na verejnom zasadnutí odvolacieho súdu obhajca obžalovaného uviedol, že sa pridržiava písomných dôvodov podaného odvolania. Navrhol, aby krajský súd zrušil napadnutý rozsudok vo výroku o náhrade škody a aby sám rozhodol tak, že poškodeného s celým nárokom na náhradu škody odkáže na civilný proces.
Splnomocnenec poškodeného uviedol, že sa pridržiava písomného vyjadrenia poškodeného k odvolaniu obžalovaného a navrhol, aby krajský súd odvolanie obžalovaného zamietol.
Prokurátorka krajskej prokuratúry uviedla, že navrhuje zamietnuť odvolanie obžalovaného ako nedôvodné.
Obžalovaný uviedol, že sa pridržiava vyjadrenia svojho obhajcu.
Krajský súd podľa § 317 ods. 1 Tr. por. preskúmal zákonnosť a odôvodnenosť napadnutých výrokov rozsudku, proti ktorým odvolateľ podal odvolanie, ako aj správnosť postupu konania, ktoré im predchádzalo a zistil, že podané odvolanie obžalovaného nie je dôvodné.
Podľa § 319 Tr. por. odvolací súd odvolanie zamietne, ak zistí, že nie je dôvodné.
Odvolací súd konštatuje, že odvolanie obžalovaného bolo zamerané len do výroku o náhrade škody s tým, že výrok o vine a treste nadobudol právoplatnosť už v konaní pred súdom prvého stupňa. Vzhľadom k uvedenému, nie je už možné účinne napádať odvolaním výrok o vine, respektíve skutkové okolnosti, zo spáchania ktorých bol obžalovaný právoplatne uznaný vinným. Obžalovaný M B bola teda rozsudkom Okresného súdu Bratislava III sp. zn. 3T/110/2020 zo dňa 18.05.2021 uznaný vinným zo spáchania prečinu poškodzovania cudzej veci podľa § 245 ods. 1 Tr. zák., ktorého sa podľa skutkovej vety napadnutého rozsudku dopustil tak, že opakovane búchal a kopal do vchodových dverí so štvorbodovým uzamykaním, ktoré patrili poškodenému poškodeného, následkom čoho bola poškodenému spôsobená majetková škoda. Podľa skutkovej vety rozsudku súdu prvého stupňa ohľadne výroku o vine, tak ako bol vyhlásený na hlavnom pojednávaní, obžalovaný týmto konaním spôsobil poškodenému majetkovú škodu 905,87 euro, na ktorej úhradu bol aj podľa § 287 ods. 1 Tr. por. zaviazaný. V písomnom vyhotovení rozsudku okresného súdu je v skutkovej vete nesprávne uvedená škoda vo výške 1.055,87 euro. Vzhľadom k tomu, že výrok o vine nebol napadnutý odvolaním, je možné túto zrejmú nesprávnosť napraviť opravným uznesením aj po rozhodnutí krajského súdu o odvolaní obžalovaného proti výroku o náhrade škody.
Vzhľadom na obmedzený revízny princíp, preskúmal teda krajský súd iba napadnutý výrok o náhrade škody, pričom nezistil kasačné dôvody.
Odvolací súd pripomína, že súd prvého stupňa na hlavnom pojednávaní nevykonával dokazovanie ohľadne výroku o vine, nakoľko prijal vyhlásenie obžalovaného o vine. Z uvedeného dôvodu sa na hlavnom pojednávaní realizovalo dokazovanie len ohľadne výrokov o treste a náhrade škody. Pokiaľ teda obžalovaný v odvolaní uvádza, že súd sa mal zaoberať aj tým, či je vôbec možné kopaním a búchaním poškodiť správne osadené a nepoškodené dvere, respektíve, že dvere mohli byť už v čase spáchania skutku čiastočne poškodené alebo zle osadené, tak ide o skutkové námietky, ktoré sa týkajú otázky viny. Dôkazy ohľadne viny sa však na hlavnom pojednávaní nevykonávali, nakoľko obžalovaný urobil vyhlásenie o vine, ktoré bolo následne prijaté, čo znamená, že otázka poškodenia dverí (t. j. kto dvere poškodil, ako ich poškodil a že tým spôsobil inému majetkovú škodu) bola už právoplatne vyriešená a okresný súd musel vychádzať z obsahu skutku, ku ktorému sa viazalo prijaté vyhlásenie obžalovaného o vine. Ak chcel obžalovaný namietať, že dvere už boli poškodené v čase jeho útoku, respektíve, že objektívne nie je možné spôsobiť taký rozsah poškodenia len kopaním a búchaním, mal vyhlásiť na hlavnom pojednávaní, že je nevinný a následne by realizovalo dokazovanie, ktoré by sa venovalo aj týmto namietaným skutkovým okolnostiam. Keďže sa tak nestalo, okresný súd bol oprávnený sa zaoberať už iba tým, aká je výška spôsobenej škody, ktorú je možné priznať poškodenému v adhéznom konaní, respektíve, či nie je nutné odkázať poškodeného s nárokom na náhradu škody na civilný proces.
Okresný súd preto postupoval správne, keď na hlavnom pojednávaní vykonal dokazovanie len ohľadne poškodeným uplatňovaného nároku na náhradu škody. V rámci dokazovania výroku o náhrade škody bol vypočutý poškodený P V, ktorý uviedol, že celé krídlo a rám sú prehnuté, takže, keď dvere zatvorí má medzeru, je tam fuga, poškodený je celý rám, je pokrivený, tým pádom dvere nedoliehajú a nespĺňajú funkčnosť tak ako predtým. Tieto dvere používa z dôvodu, že nemá na nové. Nové dvere s rámom stoja aj cez 2.000 euro. Keď si dal dvere naceniť, povedali mu, že už také nevyrábajú, šesť komorové, ale už len sedem komorové dvere na základe čoho mu nacenili komplet výmenu dverí. Tým pádom nejde vymeniť iba zvlášť vonkajšok a zvlášť dvere. Opraviť sa to nedá.
Súd prvého stupňa na hlavnom pojednávaní prečítal aj odborné vyjadrenie spoločnosti N s.r.o. ako aj pripojenú cenovú ponuku, z ktorého vyplýva, že dané dvere (tie ktoré boli obžalovaným poškodené) už nemajú v cenovej ponuke a preto je nutné vyrobiť komplet celé nové dvere. Hodnotu veci vypočítali podľa priemernej maloobchodnej ceny s odpočtom amortizácie, pričom takto zistili celkovú hodnotu veci, ktorej sa odborné vyjadrenie týka a to – jeden kus kovový rám plastových dverí Fix 930x2310 vo výške 1.951,78 euro a jeden kus sieťky na okno vo výške 30 euro, teda cena celkom predstavuje sumu 1.981,78 euro.
Okresný súd na hlavnom pojednávaní prečítal aj faktúru vystavenú dňa 18.10.2016 poškodenému, v ktorej je zahnuté aj dodanie a hodnota dverí, ktoré boli obžalovaným následne poškodené.
Podľa § 46 ods. 3 Tr. por. poškodený, ktorý má voči obvinenému nárok na náhradu škody si ho musí uplatniť najneskoršie do skončenia vyšetrovania. Z návrhu musí byť zrejmé, z akých dôvodov a v akej výške sa nárok na náhradu škody uplatňuje.
Poškodený dostál týmto zákonným podmienkam, nakoľko si nárok na náhradu škody voči obžalovanému uplatnil ešte počas prípravného konania, t. j. do skončenia vyšetrovania (vo svojej výpovedi zo dňa 24.08.2020), pričom z uplatneného nároku bolo zrejmé z akých dôvodov si nárok uplatňuje (úmyselné poškodenie dverí obžalovaným) ako aj v akej výške si nárok uplatňuje, pričom doložil aj nadobúdaciu faktúru. Poškodený si teda uplatnil nárok na náhradu škody voči obžalovanému riadne a včas a na tomto svojom nároku zotrval aj na hlavnom pojednávaní.
Podľa § 287 ods. 1 Tr. por., ak súd odsudzuje obžalovaného pre trestný čin, ktorým spôsobil inému škodu, uloží mu spravidla v rozsudku, aby ju poškodenému nahradil, ak bol nárok riadne a včas uplatnený. Súd uloží obžalovanému vždy povinnosť nahradiť neuhradenú škodu alebo jej neuhradenú časť, ak jej výška je súčasťou popisu skutku uvedeného vo výroku rozsudku, ktorým bol obžalovaný uznaný za vinného, ak škoda nebola doposiaľ uhradená.
Z uvedeného ustanovenia je zrejmé, že súd musí (obligatórne) uložiť obžalovanému povinnosť nahradiť spôsobenú škodu v prípadoch, ak jej výška je súčasťou popisu skutku uvedeného vo výroku rozsudku, pokiaľ ešte uhradená nebola a ak si poškodený uplatnil nárok na jej náhradu riadne a včas (prípadne, ak by takémuto výroku o náhrade škody nebránila nejaká iná zákonná prekážka, napríklad namietané premlčanie a podobne). Už bolo uvedené vyššie, že poškodený si nárok na náhradu škody uplatnil riadne a včas, až do rozhodovania odvolacieho súdu nebola obžalovaným poškodenému škoda nahradená a to ani jej časť, pričom výška spôsobenej majetkovej škody (905,87 euro) je súčasťou popisu skutku vo výroku rozsudku okresného súdu tak ako bol vyhlásený na hlavnom pojednávaní. Ohľadne výšky spôsobenej majetkovej škody pritom okresný súd vykonal navrhované dokazovanie na hlavnom pojednávaní, v dôsledku ktorého aj menil výšku škody v popise skutku, vo vzťahu ku ktorej bola následne uložená obžalovanému povinnosť na jej náhradu.
Podľa § 126 ods. 1 Tr. zák. pri určení výšky škody sa vychádza z ceny, za ktorú sa vec, ktorá bola predmetom útoku, v čase a v mieste činu obvykle predáva. Ak výšku škody nemožno takto zistiť, vychádza sa z účelne vynaložených nákladov na obstaranie rovnakej alebo obdobnej veci alebo na uvedenie veci do predošlého stavu. Podľa § 126 ods. 3 Tr. por., ak sú vážne pochybnosti o správnosti výšky škody, určí sa jej výška na podklade odborného vyjadrenia alebo potvrdenia právnickej osoby, ktorej pôsobnosť alebo predmet činnosti poskytuje záruku objektívnosti určenia škody.
Pri stanovení výšky škody spôsobenej poškodením veci je nutné primárne vychádzať z ceny, za ktorú sa táto vec v dobe a mieste činu obvykle predáva. V prípade, že sa takto nedá výška škody zistiť, je nutné vychádzať z účelne vynaložených nákladov na uvedenie veci do predošlého stavu jej opravou, prípadne na obstaranie rovnakej alebo obdobnej veci.
Stanovenie výšky škody podľa primárneho hľadiska, t. j. na základe zistenia obvyklej predajnej ceny však nie je možné v prípadoch, keď bola trestným činom poškodená len dielčia časť väčšieho funkčného celku (napríklad zabudované dvere, či okná, ktoré sú súčasťou nehnuteľnosti, respektíve napríklad dvere na vozidle, ktoré sú jeho súčasťou a podobne). Vzhľadom k tomu, že takéto čiastkové veci (zabudované dvere, ktoré sú súčasťou nehnuteľnosti, tak ako to bolo aj v posudzovanom prípade) nie sú obvykle predmetom predaja (zabudované dvere, ktoré sa zabudovaním stali súčasťou nehnuteľnosti nie sú samostatným predmetom predaja) je preto nutné v takýchto prípadoch postupovať pri určovaní výšky škody zo sekundárneho hľadiska uvedeného v ustanovení § 126 ods. 1 Tr. zák., t. j. buď z účelne vynaložených nákladov na opravu poškodenej čiastkovej veci, teda z nákladov na uvedenie veci do pôvodného stavu, prípadne z nákladov na obstaranie rovnakej alebo obdobnej veci. Hľadiska týkajúce sa „uvedenia veci do pôvodného stavu“ a hľadiská ktoré vychádzajú z nákladov „na obstaranie rovnakej alebo obdobnej veci“ sú pritom stanovené alternatívne. Podľa už vyššie spomínaného odborného vyjadrenia neprichádza oprava poškodenej veci do úvahy, pričom je nutné vymeniť poškodené dvere za dvere nové. Vzhľadom k tomu, že odborné vyjadrenie vychádzalo z toho, že typ poškodených dverí už nemajú v ponuke a museli by vyrobiť komplet nové dvere a s poukazom na to, že neboli v trestnom konaní produkované relevantné dôkazy, že by už žiadna iná obchodná spoločnosť nemala poškodený typ dverí v ponuke, určil okresný súd správne výšku škody z hodnoty novej veci (nových dverí), nakoľko by muselo prísť k výmene dverí, pričom pri hodnote týchto dverí vychádzal z predloženej nadobúdacej faktúry, ktorá nebola relevantným spôsobom (iným dôkazom) spochybnená. Okresný súd teda správne vychádzal z druhého hľadiska uvedeného v ustanovení § 126 ods. 1 veta druhá Tr. zák., teda podľa nákladov nevyhnutných na obstaranie novej veci.
Okresný súd teda pri výroku o náhrade škody postupoval plne v súlade s ustanovením § 287 ods. 1 Tr. por., pričom na hlavnom pojednávaní neboli vykonané žiadne dôkazy, ktoré by spochybňovali záver súdu o tom, že ustálená výška obžalovaným spôsobenej majetkovej škody je 905,87 euro.
K uvedenému je nutné dodať, že obžalovaný v prípravnom konaní, na hlavnom pojednávaní a ani v odvolacom konaní nenavrhol vykonať žiadne konkrétne dokazovanie, ktoré by sa týkalo uplatňovaného nároku na náhradu škody a nepredložil ani sám žiadne dôkazy (napríklad odborné vyjadrenie, znalecký posudok, cenovú ponuku a podobne), ktoré by spochybňovali listinné dôkazy, ktoré boli oboznámené na hlavnom pojednávaní a ktoré tvorili základ z ktorého vychádzal okresný súd pri výroku o náhrade škody. Len subjektívne presvedčenie obžalovaného, že výška priznaného nároku na náhradu škody je nesprávna, či nadhodnotená nemôže nahrádzať dokazovanie, respektíve nemôže byť dôvodom, aby súd ignoroval dôkazy, ktoré na hlavnom pojednávaní vykonané boli a automaticky odkázal poškodeného s celým jeho nárokom na náhradu škody na civilný proces.
Odvolací súd v tomto smere pripomína aj základnú zásadu trestného konania vyjadrenú v ustanovení § 2 ods. 19 Tr. por. v zmysle ktorej pri rozhodovaní na hlavnom pojednávaní, či verejnom zasadnutí smie súd prihliadnuť len na tie dôkazy, ktoré boli v tomto konaní vykonané. Alebo povedané inak, súd nesmie urobiť žiadny výrok, ktorý by nemal oporu v dokazovaní, ktoré bolo pred ním vykonané (pokiaľ nejde o výnimky ako napríklad schvaľovanie dohody o vine a treste).
Pokiaľ obžalovaný v podanom odvolaní namietal, že poškodený dvere, ktoré boli predmetom útoku stále využíva, tak táto argumentácia je absolútne irelevantná. Ustanovenie § 126 ods. 1 Tr. zák. nehovorí nič o tom, že by poškodený nemohol využívať vec, ktorú mu páchateľ poškodil (znehodnotil, či čiastočne znefunkčnil), respektíve, že by sa za poškodenú vec nepovažovala taká vec, ktorá sa dá aj napriek poškodeniu naďalej využívať aj keď v obmedzenom rozsahu. Poškodený nestráca procesné postavenie poškodeného a ani nárok na náhradu škody iba z dôvodu, že aj naďalej využíva poškodenú vec. V praxi je napríklad pomerne bežné, že predmetom útoku je napríklad motorové vozidlo, ktoré je výrazne poškrabané kľúčom zo strany páchateľa, je teda spôsobená škoda na vozidle, ktorá si vyžaduje opravu, avšak poškodený naďalej motorové vozidlo používa aj pred opravou. Nič to nemení na tom, že mu majetková škoda bola spôsobená, ako aj na tom, že vec musí byť predmetom opravy, respektíve v iných prípadoch, že musí byť zaobstaraná iná rovnako, či obdobná vec.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti krajský súd rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto rozsudku. Pokiaľ ide o výrok okresného súdu o odkázaní poškodeného so zvyškom nároku na náhradu škody na civilný proces, tak tento výrok nebol napadnutý odvolaním a preto ho krajský súd ani nepreskúmaval.
Toto rozhodnutie bolo prijaté senátom krajského súdu pomerom hlasov 3:0.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu sťažnosť nie je prípustná.
Krajský súd v Bratislave
dňa 15.decembra 2021
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.