Právne vety:
I. Obvykle jednorazová dávka drogy nemôže byť stanovená paušálne pre celé územie Slovenskej republiky, ale ide o údaj premenný a nanajvýš individuálny, ktorý sa mení podľa lokality, spôsobu konzumácie drogy, osoby konzumenta, jeho veku, pohlavia a najmä miery jeho závislosti.
II. KEÚ PZ nie je oprávnené stanovovať pojem obvyklej jednorazovej dávky a ani jej množstvo. Tento záver je oprávnený stanoviť výlučne súd a to na základe vykonaného dokazovania. KEÚ PZ je oprávnený iba skúmať, aký materiál mu bol predložený a v akom množstve, či je predložený materiál omamnou alebo psychotropnou látkou a či pomer psychoaktívnej látky v nej je schopný ovplyvniť psychiku konzumenta.
III. Na vyvodenie trestnej zodpovednosti nestačí okolnosť, že zaistená látka je uvedená v zozname omamných či psychotropných látok, ale je potrebné skúmať, či je schopná ovplyvniť psychiku človeka v takej miere, ktorá je daná § 130 ods. 5 Tr. zák. V prípade, ak túto mieru nie je schopná dosiahnuť, nie je naplnený formálny znak daného trestného činu (viď uznesenie NS SR č. 5Tz 11/2004).
IV. Pri stanovení obvykle jednorazovej dávky je potrebné vychádzať nielen zo znaleckého posudku KEÚ PZ, ale aj z ďalších vykonaných dôkazov a to znaleckého posudku z odboru zdravotníctvo, odvetvie psychiatria, ktorý by určil, či ide a ak áno v akej miere o závislosť, resp. účinku drogy na psychiku konzumenta ako takého (viď rozsudok NS SR č. 6Tz 17/2001).
z uznesenia súdu:
1To/168/2011
U z n e s e n i e
Krajský súd v Bratislave, v senáte zloženom z predsedníčky senátu JUDr. Ivety Zelenayovej a členov JUDr. Magdalény Blažovej a JUDr. Kamila Ivánka, v trestnej veci proti obžalovanému P. V., stíhanému pre obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. c), d), ods. 2 písm. a) Tr. zák., o odvolaní obžalovaného P. V. proti rozsudku Okresného súdu Bratislava II sp. zn. 5T/79/2011 zo dňa 10.11.2011, na verejnom zasadnutí konanom dňa 11. januára 2012
r o z h o d o l :
Podľa § 321 ods. 1 písm. b/, c/ Tr. por. z r u š u j e sa napadnutý rozsudok v celom rozsahu.
Podľa § 322 ods. 1 Tr. por. vec sa v r a c i a súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol.
O d ô v o d n e n i e
Rozsudkom Okresného súdu Bratislava II sp.zn. 5T/79/2011 zo dňa 10.11.2011 bol obžalovaný P. V. uznaný za vinného z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. c), d), ods. 2 písm. a) Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť na tom skutkovom základe, že
od doposiaľ nezistenej osoby na doposiaľ neznámom mieste kúpil 1 ks plastového vrecka s obsahom neznámeho hnedého prášku, ktoré neoprávnene prechovával až do dňa 27.2.2011, kedy bol v čase o 15.40 h v Bratislave, na ulici Mokráň Záhon kontrolovaný hliadkou KR PZ PMJ Bratislava, ktorej uvedené veci dobrovoľne vydal. Následnou expertízou Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ Bratislava bolo zistené, že v predloženom plastovom vrecku sa nachádzal svetlohnedý práškový materiál s hmotnosťou 4.407 mg obsahujúci fentanyl s prímesou kofeínu a paracetamolu, s priemernou koncentráciou 0,74 % hmotnostných fentanylu, obsahujúci 32,61 mg absolútneho fentanylu s tým, že uvedené množstvo zodpovedá 34-om až 109-tim obvykle jednorazovým dávkam drogy, pričom fentanyl je v zmysle Zákona č. 139/1998 Z.z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch zaradený do II. Skupiny omamných látok a obžalovaný sa tohto skutku dopustil po tom, ako bol rozsudkom Okresného súdu Bratislava III zo dňa 14.12.2005, sp. zn. 5T 165/05 v spojení s uznesením Krajského súdu v Bratislave zo dňa 21.2.2006, sp. zn. 3To 14/06, právoplatným dňa 21.2.2006 odsúdený pre trestný čin nedovolenej výroby a držby omamnej látky, psychotropnej látky, jedu a prekurzora a obchodovania s nimi podľa § 187 ods. 1 písm. c/ písm. d/ Tr. zák. účinného do 1.1.2006.
Za to bol obžalovanému podľa § 172 ods. 2 Tr.zák. s použitím § 38 ods. 2 Tr.zák. uložený trest odňatia slobody vo výmere 10 rokov.
Podľa § 48 ods. 3 písm. b/ Tr.zák. súd obžalovaného pre výkon uloženého trestu zaradil do ústavu pre výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia.
Podľa § 76 ods.1, § 78 ods.1 Tr.zák. mu uložil ochranný dohľad v trvaní 2 roky.
Podľa § 73 ods.2 písm. c/ Tr.zák. mu uložil aj ochranné liečenie protitoxikomanické ústavné.
Proti tomuto rozsudku podal v zákonnej lehote obžalovaný odvolanie dňa 25.11.2011 na č.l. 174-178 a to proti všetkým jeho výrokom. Uviedol, že ustanovenie Trestného zákona, pre ktoré bol odsúdený, postihuje páchateľa pre držanie týchto látok, ale nie pre vlastnú potrebu a to bez ohľadu na konkrétne množstvo tejto látky. Rozhodujúce je pre odsúdenie preukázanie, že páchateľ mal túto látku v držbe, prípadne s ňou nakladal uvedeným spôsobom a to na účely jej predaja alebo distribúcie ďalším osobám, teda nie pre vlastnú potrebu.
Odvolateľ dôvodil, že predmetné drogy si kúpil od nemu neznámej osoby a to výlučne pre vlastnú potrebu z toho dôvodu, že bol v čase skutku, resp. aj v súčasnosti drogovo závislý, pričom mal v úmysle zakúpiť také množstvo drogy, aby mu to vystačilo na 3-6 dávok, resp. na cca 2 dni.
Podľa vyjadrenia znalcov, s ktorým sa stotožňuje, je závislý od opiátov, heroínu a amfetamínu – pervitínu (znalkyňa MUDr. H. Csc vo svojom znaleckom posudku nepotvrdila závislosť od fentanylu), pričom problémy s drogami má cca 10-12 rokov a pokúšal sa viac krát liečiť. V znaleckom posudku je ďalej uvedené, že jeho denná dávka predstavovala cca 2-3 g drogy – pokiaľ išlo o heroín a cca 2-3 čiary, pokiaľ išlo o pervitín (čiara – cca 0,64 g drogy).
Podľa vyjadrenia znalca z KEÚ PZ Bratislava, kpt. Ing. Ivana K. výskyt fentanylu sa na území Slovenskej republiky registruje zhruba od roku 2010, teda ide o relatívne nový druh drogy, resp. podľa jeho vyjadrenia náhrady za heroín.
Odvolateľ opakovane uviedol, že nemal v žiadnom prípade v úmysle zakúpiť si tento druh drogy, ale mal v úmysle zakúpiť heroín, s ktorým mal skúsenosti a pri ktorom vedel, že predmetné množstvo, ktoré mu bolo zadržané, by predstavovalo 3-6 dávok, resp. mal by ho na cca 2 dni pre vlastnú potrebu na prekonanie krízy. Nie je preto pravdou, že by chcel držať/prechovávať také veľké množstvo drogy, ako sa u neho našlo.
Odvolateľ má za to, že v celom konaní sa nepodarilo preukázať existenciu priameho úmyslu spáchať trestný čin, ktorý sa mu kladie za vinu, keďže sa nepodarilo preukázať, že si uvedené množstvo drogy zakúpil za účelom jeho ďalšieho predaja.
Domnieval sa, že páchateľ drogového trestného činu nemôže byť trestne zodpovedný za to, čo by mohol teoreticky urobiť, ale len za to, čo skutočne urobil, ako konal, aký následok spôsobil, ak bola medzi jeho konaním a následkom príčinná súvislosť, pričom všetko musí byť podložené jeho zavinením.
V ďalšom odvolateľ poukazoval na skutočnosť, že sa liečil v Centre pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ), kde bol zaradený do tzv. metadonového udržiavacieho programu a bol zaradený do najvyššej – desiatej triedy, možnej drogovej závislosti a bola mu naordinovaná denná metadonová liečba.
O tejto skutočnosti odvolateľ informoval ako vyšetrovateľa, tak aj konajúceho predsedu senátu, pričom žiadal, aby bol na hlavnom pojednávaní vypočutý jeho ošetrujúci lekár z CPLDZ, ktorý by potvrdil a určil mieru jeho závislosti a taktiež žiadal, aby tento súd oboznámil s jeho zdravotnou dokumentáciou vedenou CPLDZ, pričom tento návrh na doplnenie dokazovania súd na hlavnom pojednávaní konanom dňa 10.11.2011 zamietol. Týmto podľa jeho názoru stratil akúkoľvek možnosť preukázať jeho závislosť na drogách a teda potvrdiť svoje tvrdenia, že zakúpené drogy mal výlučne pre svoju vlastnú potrebu na prekonanie krízy, keďže liečba nebola dostatočná a účinná.
V ďalšom sa odvolateľ venoval otázke aplikácie zásady in dubio pro reo, ktorú podrobne rozoberal s tým, že záverom poukázal, že nie je možné automaticky, v každom prípade určovať rozsah spáchania činu zo súčtu hodnôt jednotlivých dávok, ktoré možno zo zaisteného množstva drogy vyrobiť a je viac ako nutné, skúmať individuálnu mieru závislosti páchateľa, predovšetkým v prípade, ak je drogovo závislý, ako aj mimo všetku pochybnosť, preukázať úmysel páchateľa s drogami nakladať inak, ako len pre vlastnú potrebu.
Na verejnom zasadnutí konanom dňa 11.01.2012 obhajca obžalovaného JUDr. Tomáš K. poukázal na písomné dôvody odvolania z 25.11.2011, na ktorých zotrval a súčasne založil do spisu potvrdenie z CPLDZ. Zároveň poukázal na skutočnosť, že súd neumožnil, resp. nevyhovel ich návrhom na doplnenie dokazovania, pokiaľ ide o zistenie skutočnej závislosti obžalovaného od drog, nakoľko zistenie subjektívnej závislosti je otázka znalecká a preto sa snažil toto zabezpečiť z CPLDZ. Okrem toho poukázal na tvrdenie obžalovaného, že kúpenú drogu chcel pre seba, t.j. pre vlastnú potrebu na 2-3 dni a preto súdom ustálené množstvo drogy, t.j. 34 dávok obvykle jednorazových dávok, mohlo zodpovedať tomuto tvrdeniu obžalovaného. Táto otázka patrí na skúmanie znalcom a toto treba zohľadniť pri konečnom rozhodovaní. Záverom navrhol zrušiť napadnutý rozsudok a vec vrátiť súdu prvého stupňa na doplnenie dokazovania a teda ďalšie konanie a rozhodnutie vo veci.
Zástupkyňa Krajskej prokuratúry Bratislava uviedla, že považuje rozsudok súdu I. stupňa za správny a zákonný vo všetkých jeho výrokoch a preto navrhla odvolanie obžalovaného ako nedôvodné zamietnuť.
Obžalovaný P. V. uviedol, že sa pridržiava toho, čo uviedol jeho obhajca, pričom poukázal na skutočnosť, že bol prevezený na liečenie do Trenčína, lebo mal infarkt, má stále zdravotné problémy a aj počas výkonu väzby berie lieky v súvislosti s jeho závislosťou.
Krajský súd v Bratislave, ako súd odvolací (§ 315 ods. 1 Tr. por.), primárne konštatoval prípustnosť odvolania (306 ods. 1 Tr. por.) a tým absenciu dôvodov u nich na rozhodnutie podľa § 316 ods. 1 alebo ods. 3 Tr. por. a preto podľa § 317 ods. 1 Tr. por. preskúmal zákonnosť a odôvodnenosť napadnutých výrokov rozsudku, proti ktorým odvolateľ podal odvolanie, ako aj správnosť postupu konania, ktoré im predchádzalo, riadiac sa pritom zásadou, že na chyby, ktoré neboli odvolaním vytýkané, prihliadne len vtedy, ak by odôvodňovali podanie dovolania podľa § 371 ods. 1 Tr. por. a dospel k záveru, že odvolanie obžalovaného je dôvodné, i keď aj z iných dôvodov, než ktorým sa svojim odvolaním domáhal.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že povinnosťou odvolacieho súdu na základe revízneho princípu, determinovaným uvedeným ustanovením, je preskúmanie len tých výrokov, proti ktorým odvolateľ podal odvolanie a preskúmanie správnosti postupu konania, ktoré predchádzalo týmto napadnutým výrokom rozsudku. Výnimku z uvedenej zásady a to, že odvolací súd musí prihliadnuť aj na chyby, ktoré síce odvolaním neboli vytýkané, ale ktoré sú takej povahy, že by odôvodňovali (po právoplatnosti rozsudku) podanie mimoriadneho opravného prostriedku, a to dovolania na základe ustanovenia § 371 ods. 1 Tr. por.
Na verejnom zasadnutí odvolací súd v rámci prieskumnej povinnosti zistil, že prvostupňový rozsudok je predčasný pre podstatné chyby konania, ktoré napadnutým výrokom rozsudku predchádzali, najmä preto, že boli zistené chyby rozsudku, najmä pre nejasnosť a neúplnosť jeho skutkových zistení, nevysporiadanie sa so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie ( § 321 ods. 1 písm. b) Tr. por., pričom vznikli aj pochybnosti o správnosti skutkových zistení napadnutých výrokov, na ktorých objasnenie treba dôkazy opakovať alebo vykonať ďalšie dôkazy ( § 321 ods. 1 písm. c) Tr. por. Krajský súd v Bratislave, ako súd odvolací podľa § 317 ods.1 Tr.por. preskúmal zákonnosť a odôvodnenosť napadnutých výrokov rozsudku a zistil, že podané odvolanie je dôvodné a napadnuté rozhodnutie je potrebné považovať v tomto štádiu za predčasné.
Jednou zo základných zásad rekodifikovaného trestného konania je zásada náležitého zistenia skutkového stavu veci, upravená v § 2 ods. 10 Tr. por., podľa ktorej orgány činné v trestnom konaní postupujú tak, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie. Dôkazy obstarávajú z úradnej povinnosti. Právo obstarávať dôkazy majú aj strany. Orgány činné v trestnom konaní s rovnakou starostlivosťou objasňujú okolnosti svedčiace proti obvinenému, ako aj okolnosti, ktoré svedčia v jeho prospech, a v oboch smeroch vykonávajú dôkazy tak, aby umožnili súdu spravodlivé rozhodnutie.
Náležité zistenie skutkového stavu veci je nevyhnutným a základným predpokladom pre spravodlivé rozhodnutie. Zásada náležitého zistenia skutkového stavu veci je veľmi úzko prepojená aj so zásadou stíhania zo zákonných dôvodov ( § 2 ods. 1 Tr. por. ), keďže práve náležité zistenie skutkového stavu veci je predpokladom jednak na to, že trestné stíhanie bolo vedené v súlade so zákonom, jednak na spravodlivé rozhodnutie vo veci. Primárnym cieľom zásady náležitého zistenia skutkového stavu veci je umožniť súdu spravodlivé rozhodnutie. Súvisí to s predmetom zákona a jeho účelom, ktorým je náležité zistenie trestných činov a spravodlivé potrestanie páchateľov a uskutočnenie spravodlivého procesu.
Podľa § 2 ods. 12 Tr. por. orgány činné v trestnom konaní a súd hodnotia dôkazy získané zákonným spôsobom podľa svojho vnútorného presvedčenia založeného na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu, jednotlivo i v ich súhrne nezávisle od toho, či ich obstaral súd, orgány činné v trestnom konaní alebo niektorá zo strán.
Podľa § 130 ods. 5 Tr. zák. návykovou látkou sa na účely tohto zákona rozumie alkohol, omamné látky, psychotropné látky a ostatné látky spôsobilé nepriaznivo ovplyvniť psychiku človeka alebo jeho ovládacie alebo rozpoznávacie schopnosti, alebo sociálne správanie.
Podľa § 135 ods. 2 Tr. zák. prechovávaním omamnej látky, psychotropnej látky, jedu alebo prekurzora pre vlastnú potrebu vo väčšom rozsahu sa rozumie mať neoprávnene v držbe po akúkoľvek dobu omamnú látku, psychotropnú látku, jed alebo prekurzor v množstve, ktoré zodpovedá najviac desaťnásobku obvykle jednorazovej dávke na použitie, a to pre vlastnú potrebu.
Podľa § 172 ods.1 písm. c), d) Tr. zák. kto neoprávnene kúpi alebo prechováva po akúkoľvek dobu omamnú látku, psychotropnú látku, jed alebo prekurzor alebo kto takú činnosť sprostredkuje, potresce sa odňatím slobody na štyri až desať rokov.
Podľa § 321 ods. 1 písm. b/ Tr. por. odvolací súd zruší napadnutý rozsudok pre chyby napadnutých výrokov rozsudku, najmä pre nejasnosť alebo neúplnosť jeho skutkových zistení alebo preto, že sa súd nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie.
Podľa § 321 ods. 1 písm. c/ Tr. por. odvolací súd zruší napadnutý rozsudok, ak vzniknú pochybnosti o správnosti skutkových zistení napadnutých výrokov, na ktorých objasnenie treba dôkazy opakovať alebo vykonať ďalšie dôkazy.
Podľa § 322 ods. 1 Tr. por., ak po zrušení napadnutého rozsudku alebo niektorej jeho časti treba urobiť vo veci nové rozhodnutie, vráti odvolací súd vec spravidla súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol.
Zo spisového materiálu vyplýva skutočnosť, že Krajská prokuratúra Bratislava pod sp. zn. 2Kv 16/11 dňa 30.06.2011 podala na Okresný súd Bratislava II obžalobu na obžalovaného P. V. pre obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. c), d), ods. 2 písm. a) Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť na tom skutkovom základe, že
od doposiaľ nezistenej osoby na doposiaľ neznámom mieste kúpil 1 kus plastového vrecka s obsahom neznámeho hnedého prášku, ktoré neoprávnene prechovával až do dňa 27.2.2011, kedy bol v čase o 15.40 h v Bratislave, na ulici Mokráň Záhon kontrolovaný hliadkou KR PZ Pohotovostnej motorizovanej jednotky Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave, ktorej uvedené veci dobrovoľne vydal. Následnou expertízou Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru v Bratislave bolo zistené, že v predloženom plastovom vrecku sa nachádzal svetlohnedý práškový materiál s hmotnosťou 4.407 mg obsahujúci fentanyl s prímesou kofeínu a paracetamolu, s priemernou koncentráciou 0,74 % hmotnostných fentanylu, obsahujúci 32,61 mg absolútneho fentanylu s tým, že uvedené množstvo zodpovedá najmenej 82 (osemdesiatimdvom) obvykle jednorazovým dávkam drogy, pričom fentanyl je v zmysle zákona číslo 139/1998 Zbierky zákonov o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch zaradený do II. skupiny omamných látok a tohto skutku dopustil po tom, ako bol rozsudkom Okresného súdu Bratislava III pod spisovou značkou 5T 165/05 zo dňa 14.12.2005 v spojení s uznesením Krajského súdu v Bratislave pod spisovou značkou 3To 14/06 zo dňa 21.2.2006, právoplatnými dňom 21.2.2006 odsúdený za trestný čin nedovolenej výroby a držby omamnej látky, psychotropnej látky, jedu a prekurzora a obchodovania s nimi podľa § 187 ods. 1 písmeno c/, písmeno d/ Trestného zákona účinného do 1.1.2006.
Obžalovaný P. V. v prípravnom konaní dňa 28.02.2011 uviedol, že nesúhlasí s počtom dávok 80, pretože ho chytili pred dvomi rokmi s rovnakým množstvom drogy a vtedy to vyšlo na 16 dávok. Ďalej uviedol, že je drogovo závislý asi osem rokov a identifikoval osobu, ktorá mu drogu heroín predala za sumu 100,-€. Potom obžalovaný nastúpil do auta, kde pervitín začal fajčiť a následne ho zadržala polícia.
Následne dňa 23.03.2011 zmenil svoju výpoveď, keď uviedol, že kritického dňa kúpil od neznámej osoby heroín a až z uznesenia o vznesení obvinenia zistil, že sa jedná o fentanyl. Opätovne nesúhlasil so stanoveným počtom dávok s tým, že drogu mal na 2-3 dni, resp. 6-7 dávok.
Na hlavnom pojednávaní konanom dňa 30.06.2011 obžalovaný Peter Vašek uviedol, že od dílera kúpil drogu za 100,-€ s tým, že sa domnieval, že ide heroín (č.l.144). V nasledujúcom odseku (č.l. 144) však zmenil výpoveď a uviedol, že od dílera chcel pervitín. Zotrval na počte 5 až 6 dávok, resp. na 2 až 3 dni.
Svedok J. P., člen policajnej hliadky, ako v prípravnom konaní, tak i na hlavnom pojednávaní zhodne uviedol, že prichytili obžalovaného, ako fajčí cez trubičku z alobalu. Na otázku, čo fajčil, im uviedol, že heroín.
Svedok B. P. popísal, ako prišiel k svojmu autu a videl tam policajnú hliadku, obžalovaného opretého o auto. Polícia mu ukázala nejaký balíček, ktorý našli u obžalovaného.
Z úradného záznamu PMJ KR PZ SR Bratislava zo dňa 27.02.2011 (č.l. 95) vyplývajú zhodné skutočnosti, ako vypovedal svedok P.
Kriminalistický a expertízny ústav PZ Bratislava (ďalej len KEÚ PZ) vo veci najskôr vypracoval predbežný výsledok skúmania dňa 28.02.2011 (č.l. 9-10), v ktorom uviedol, že zaistená neznáma látka je fentanyl s hmotnosťou 4.407 mg, čo predstavuje približne 80 obvykle jednorazovým dávkam drogy.
Následne KEÚ PZ vypracoval znalecký posudok č. PPZ-KEU-BA-EXP-2011/2666 zo dňa 30.03.2011 (č.l. 13-18), z ktorého vyplýva skutočnosť, že predložená látka je fentanyl s prímesou kofeínu a paracetamolu o hmotnosti 4.407 mg, s priemerným zastúpením účinnej látky 0,74% hmotnostných, obsahujúci 32,61 mg absolútneho fentanylu čo zodpovedá 82-326 obvykle jednorazovým dávkam drogy. Letálna dávka fentanylu je 2 mg a za obvykle jednorazovú dávku sa považuje množstvo 0,1 – 0,4 mg fentanylu.
Na hlavnom pojednávaní konanom dňa 10.11.2011 na č.l. 163 za KEÚ PZ vypovedal znalec kpt. Ing. Ivan K, ktorý sa v plnom rozsahu pridržal písomne vypracovaného znaleckého posudku s tým, že upravil celkový počet obvykle jednorazových dávok drogy na 34-109. Túto zmenu odôvodnil skutočnosťou, že došlo k úprave množstva jednotlivej dávky z hodnoty 0,1 až 0,4 mg fentanylu na hodnotu 0,3 až 0,9. V tejto látke ide o lacnejšiu náhradu heroínu, ktorej výskyt registrujú na Slovensku za obdobie rokov 2010-2011.
Zo znaleckého posudku znalkyne z odboru zdravotnícvo a farmácia, odvetvie psychiatria MUDr. Danice H. CSc. č. 23/2011 na č.l. 21-29 vyplýva, že u obžalovaného P V bol konštatovaný syndróm závislosti od opiátov, heroínu a pervitínu, sniffing toluénu a užívanie benzodiazepínov. Navrhla uložiť ústavnú protitoxikomanickú liečbu. Na týchto záverom zotrvala aj pri osobnom výsluchu na hlavnom pojednávaní konanom dňa 10.11.2011 (č.l. 164).
Súd I. stupňa si nekriticky osvojil názor prezentovaný KEÚ PZ a to že uvedené zaistené množstvo drogy obsahovalo 32,61 miligramu absolútneho fentanylu, čo zodpovedá podľa dodatočnej úpravy znalcom na hlavnom pojednávaní 34 – 109 obvykle jednorazových dávkam drogy s tým, že prišlo k úprave množstva jednotlivej dávky z hodnoty 0,1 až 0,4 mg fentanylu na hodnotu 0,3 až 0,9.
Zo zaužívanej praxe totiž vyplýva, že KEÚ PZ postupuje tak, že najskôr zistí množstvo zadržanej látky, potom zistí o akú konkrétnu látku sa jedná, následne z celkovej hmotnosti zadržanej látky zistí percentuálne zastúpenie absolútne čistej drogy a napokon z posledného uvedeného údaju (absolútne čistej drogy), nie však z celkového množstva zaistenej drogy stanoví počet jednotlivých priemerných dávok, ktoré možno pripraviť zo zaistenej omamnej látky.
Odvolací súd poukazuje na skutočnosť, že vyššie popísaný postup KEÚ PZ nemá oporu v zákone ani vo vykonaných dôkazoch a to na základe nasledujúcich skutočností:
Najskôr treba uviesť, že ustanovenie § 135 ods. 2 Tr. zák. je interpretačné ustanovenie len a výlučne pre výklad pojmu prechovávanie drogy pre vlastnú potrebu vo väčšom množstve uvedený v § 171 ods. 2 Tr.zák., čo reprezentuje najviac desaťnásobku obvykle jednorazovej dávky na použitie a to pre osobnú spotrebu. Z vykonaného dokazovania však vyplýva, že obžalovaný Peter Vašek je stíhaný pre § 172 Tr. zák. a ani nemal v úmysle zaistený fentanyl držať či prechovávať pre vlastnú spotrebu, navyše citované ustanovenie hovorí o množstve omamnej látky a nie o množstve absolútneho fentanylu či koncentrácii účinnej látky, o čo sa opiera KEÚ PZ.
Dôležitým dôsledkom nesprávneho postupu KEÚ PZ je, že v dôsledku použitia vyššie popísanej metodiky výpočtu dávok sa ako výsledok objavia nasledujúce výsledky:
-množstvo fentanylu na jednu obvyklú dávku.
Ak sa vychádza z predložených údajov a spornej metodiky a vydelí sa množstvo zaisteného fentanylu, teda 4,405 miligramu počtom dávok 34, výsledok znie 129,55 miligramu na jednu dávku. Pri delení 4405 miligramu počtom dávok 108, výsledok znie 40,78 miligramu na jednu dávku. Nikto v rámci dokazovania neskúmal skutočnosť, či môže koncový konzument z technického hľadiska reálne takúto dávku namerať a následne aj aplikovať.
-neprimerane malý obsah absolútneho fentanylu v jednej obvyklej dávke.
Ak sa vychádza z predložených údajov a spornej metodiky a vydelí sa 32,61 miligramu absolútneho fentanylu počtom dávok, v prvom prípade počtom 108, výsledok znie 0,30 miligramu absolútneho fentanylu v jednej dávke a v druhom prípade pri počte 34 dávok výsledok znie 0,9 miligramu absolútneho fentanylu v jednej dávke. Nikto však neskúmal skutočnosť, či uvedené množstvá absolútneho fentanylu v jednej dávke mohli nepriaznivo ovplyvniť psychiku človeka alebo jeho sociálne správanie tak, ako to stanovuje § 130 ods. 5 Tr.zák..
Ustanovenia § 135 Tr.zák., § 171 Tr.zák. a ani § 172 Tr.zák. neuvádzajú pojem absolútnej omamnej látky, ktorý je uvedený pojmom absolútny fentanyl v skutkovej vete napadnutého rozsudku a ktorý KEÚ PZ použil v rámci znaleckého dokazovania. Citované ustanovenia výlučne používajú pojem množstvo omamnej látky. Ak sa za obvykle jednorazovú dávku drogy považuje 0,1-0,4 mg absolútneho fentanylu (znalecký posudok č.l. 16), nemá možnosť koncový konzument absolútne zistiť skutočnosť, v akej kvalite fentanyl vlastne kupuje a teda toto kritérium nie je a ani nemôže byť pokryté jeho úmyselným zavinením. Okrem toho si koncový konzument nekupuje absolútny (t.j. čistý fentanyl), ktorý v prípade jeho aplikácie by mohol mať pre konzumenta fatálne dôsledky, ale kupuje fentanyl zmiešaný v tomto prípade s prímesou kofeínu a paracetamolu.
Preto je vyčlenenie absolútneho fetanylu z celkového množstva zaistenej látky a následným stanovením počtu obvyklých jednorazových dávok len z objemu absolútneho fentanylu nerešpektovaním zákona a v konečnom dôsledku aj zistenej praxe u koncových konzumentov.
V tomto prípade bolo zistené, že ide o omamnú látku fentanyl o celkovej hmotnosti 4.405 mg a uvedené zaistené množstvo drogy obsahovalo 32,61 mg absolútneho fentanylu, čo zodpovedá podľa dodatočnej úpravy znalcom na hlavnom pojednávaní 34 – 109 obvykle jednorazovým dávkam drogy.
Ak však odvolací súd vychádza z tvrdení znalca kpt. Ing. K z hlavného pojednávania konaného dňa 10.11.2011, podľa ktorého prišlo k úprave množstva jednotlivej dávky z hodnoty 0,1 až 0,4 mg fentanylu na hodnotu 0,3 až 0,9, uvedený počet dávok je v prvom rade matematicky stanovený nesprávne.
Pri matematickom úkone delenia čísla 32,61, t.j. absolútne čistého fentanylu číslom 0,9, t.j. horná hranica rozpätia reprezentujúca podľa KEÚ PZ hranicu dávky, vychádza výsledok 36,23. Pri delení číslom 0,3, t.j. spodná hranica rozpätia reprezentujúca podľa KEÚ PZ hranicu dávky, vychádza výsledok 108,7.
KEÚ PZ však stanovila interval rozpätím 34-109 obvykle jednorazových dávok, čo je zrejme v príkrom rozpore s vyššie uvedeným matematickým úkonom a najmä s jeho výsledkom.
Obvykle jednorazová dávka drogy nemôže byť stanovená paušálne pre celé územie Slovenskej republiky (KEÚ PZ má totiž celoštátnu pôsobnosť), ale ide o údaj premenný a nanajvýš individuálny, ktorý sa mení podľa lokality, spôsobu konzumácie drogy, osoby konzumenta, jeho veku, pohlavia a najmä miery jeho závislosti.
Ako príklad možno použiť situáciu, keď v byte v Bratislave žijú traja súrodenci, dvaja bratia a jedna sestra. Najstarší brat má 40 rokov a závislý od heroínu je 20 rokov, mladší brat má 30 rokov a závislý na heroíne je 5 rokov a najmladšia sestra má 20 rokov a závislá nie je, pretože heroín iba začína konzumovať. Všetci traja súrodenci navštevujú toho istého dílera, ktorý im predáva heroín tej istej kvality (t.j. čistoty a obsahu absolútneho heroínu v ňom). V jeden deň si každý zo súrodencov kúpi také množstvo heroínu, ktoré reprezentuje u neho a iba u neho obvykle jednorazovú dávku drogy. U každého z nich je však táto jednorazová dávka drogy vzhľadom na jej množstvo rozdielna a to z dôvodu rozdielnej závislosti, veku a dĺžky konzumácie tejto drogy.
Následne by títo traja súrodenci vyšli von z bytu dílera a ihneď boli zadržaní hliadkou polície, ktorej by vydali každý svoje množstvo heroínu reprezentujúce u neho obvykle jednorazovú dávku drogy. Po znaleckom skúmaní KEÚ PZ by sa zistilo najskôr množstvo heroínu u každého zo súrodencov zvlášť, ako aj obsah absolútne čistého heroínu v zaistenom množstve u každého zvlášť a napokon z tohto údaju by sa (nesprávne a nezákonne) určil celkový počet obvykle jednorazových dávok, ktorý by bol nielen v rozpore s ustanovením § 135 Tr. zák., ale najmä a predovšetkým s údajom, ktorý by uvádzal každý zo súrodencov o obvykle jednorazovej dávke drogy a u každého z nich iný.
Zrejmú nesprávnosť vyššie uvedenej metodiky, ktorú KEÚ PZ používa na výpočet obvyklej jednorazovej dávky drogy, preukazuje aj použitie nasledujúceho príkladu. Konzument je zadržaný s pervitínom, ktorý má v siedmych papierových skladačkách. Po analýze zo strany KEÚ PZ sa zistí, že zaistený pervitín je veľmi kvalitný, t.j. že obsahuje vysoké množstvo absolútneho čistého pervitínu voči celkovému množstvu zaistenej látky. Z tohto údaju KEÚ PZ určí, že počet obvykle jednorazových dávok drogy je nepomerne vyšší, než je zaistených sedem skladačiek a to i napriek tomu, že konzument uvádza, že ide zaistenú drogu aplikovať v siedmych dávkach a množstvo pervitínu v každej skladačke neprevyšuje množstvo rovnajúce sa obvyklej jednorazovej dávke.
KEÚ PZ totiž pri stanovení obvykle jednorazovej dávky vychádza iba a výlučne z údaju o hodnote absolútne čistej drogy a z údaju, aké množstvo tejto konkrétnej drogy je schopné ovplyvniť v danom smere psychiku konzumenta. Neberie však vôbec do úvahy osobu samotného konzumenta, ktorá zohráva pri stanovení obvykle jednorazovej dávky kľúčovú pozíciu.
Ďalšou dôležitou skutočnosťou je spôsob, akým konzument aplikuje omamnú látku. Z praxe sú známe prípady, že droga sa aplikuje najčastejšie fajčením a to vo forme cigarety, cez alobal, cez fajku, bongo, maticu, igelitový sáčok, alebo voľným inhalovaním odparovanej drogy. Ďalším častým spôsobom je aplikácia priamo do žili prostredníctvom injekčnej striekačky. Častý je aj spôsob šňupaním.
Pri každom z vyššie uvedených spôsoboch sa logicky mení množstvo drogy, ktoré sa ním aplikuje a teda v konečnom dôsledku aj obvykle jednorazová dávka tejto drogy. Súd I. stupňa sa touto skutočnosťou v danom prípade vôbec nezaoberal. Z vykonaného dokazovania, najmä z výpovede samotného obžalovaného P V, ktorú potvrdzuje aj svedok P vyplýva, že drogu si aplikoval fajčením cez alobal.
KEÚ PZ v konečnom dôsledku nie je oprávnené stanovovať pojem obvyklej jednorazovej dávky a ani jej množstvo. Tento záver je oprávnený stanoviť výlučne súd a to na základe vykonaného dokazovania.
KEÚ PZ je oprávnený iba skúmať, aký materiál mu bol predložený a v akom množstve, či je predložený materiál omamnou alebo psychotropnou látkou a či pomer psychoaktívnej látky v nej je schopný ovplyvniť psychiku konzumenta.
Na vyvodenie trestnej zodpovednosti totiž nestačí okolnosť, že zaistená látka je uvedená v zozname omamných či psychotropných látok, ale je potrebné skúmať, či je schopná ovplyvniť psychiku človeka v takej miere, ktorá je daná § 130 ods. 5 Tr. zák. V prípade, ak túto mieru nie je schopná dosiahnuť, nie je naplnený formálny znak daného trestného činu (viď uznesenie NS SR č. 5Tz 11/2004).
Pri stanovení obvykle jednorazovej dávky je potrebné vychádzať nielen iba zo znaleckého posudku KEÚ PZ, ale aj z ďalších vykonaných dôkazov a to znaleckého posudku z odboru zdravotníctvo, odvetvie psychiatria, ktorý by určil, či ide a ak áno v akej miere o závislosť, resp. účinku drogy na psychiku konzumenta ako takého (viď rozsudok NS SR č. 6Tz 17/2001).
Okrem týchto dôkazov je však v ďalšom potrebné vychádzať predovšetkým z výpovede samotného obžalovaného, ktorý konzumuje zaistenú drogu, pričom tvrdenia konzumenta je potrebné v rámci obhajobných tvrdení aj overiť vykonanými dôkazmi. Nie je totiž možné za danej situácie vylúčiť tendenčnosť tvrdení konzumenta, ktorý môže zveličovať či skresľovať množstvo drogy reprezentujúce obvykle jednorazovú dávku drogy, aby dosiahol jej priaznivejší počet.
V danom prípade sa nik nezaoberal obhajobným tvrdením obžalovaného, ktorý uvádzal, že množstvo drogy mu malo vystačiť na 6-7 dávok, resp. dva dni a že ho kúpil za 100,-€ a že jedna obvyklá dávka heroínu u neho činila 1 gram. Ak bolo u neho zaistené množstvo 4.405 mg fentanylu, pričom ďalšiu časť už aplikoval pri zadržaní, bude potrebné vypočuť obžalovaného k údaju, aké množstvo drogy vložil pred fajčením do alobalu a následne sčítať tento údaj s množstvom fentanylu, ktorý mu bol zaistený. Celkový súčet oboch čísiel bude reprezentovať celkové množstvo fentanylu, ktoré kúpil od dílera za sumu 100,-€.
Bude potrebné, aby súd I. stupňa výsluchom znalca z KEÚ PZ, resp. povereného pracovníka NPJ alebo ošetrujúceho lekára CPLDZ overoval, či údaj uvádzaný samotným obžalovaným o konzumácii 1 gramu fajčením cez alobal je bežný, alebo je neobvyklý vymykajúci sa bežnému priemeru.
Keďže v zaistenej droge ide o pomerne novú omamnú látku, bude potrebné, aby KEÚ PZ uviedol, v akých konkrétnych jednotlivých množstvách eviduje záchyty tejto drogy na území Slovenska za obdobie rokov 2010 a 2011. Ďalej bude potrebné, aby sa KEÚ PZ vyjadril k tvrdeniu obžalovaného, že obvykle jednorazová dávka heroínu činí 1 gram, či tento údaj je reálny a korektný.
KEÚ PZ však nedisponuje údajmi, aké je celková cena obvykle jednorazovej dávky drogy na trhu. Tento údaj môže poskytnúť Národná protidrogová jednotka (NPJ), ktorá disponuje príslušnými údajmi za kalendárny rok, ako aj o množstve, ktoré reprezentuje obvykle jednorazovú dávku drogy. Bude potrebné zistiť cenu obvyklej dávky drogy u heroínu, previtínu a fentanylu a zistenou sumou vydeliť sumu 100,-€ a takto zistiť koľko dávok mohol obžalovaný od dílera kúpiť.
Nik sa totiž nezaoberal obhajobným tvrdením obžalovaného, podľa ktorého chcel od dílera kúpiť heroín, resp. hovoril aj o pervitíne a to za sumu 100,-€. Až z uznesenia o vznesení obvinenia totiž zistil, že išlo o fentanyl. Tento rozpor nebol odstraňovaný ani počas výsluchu na hlavnom pojednávaní. Výsluchom bude potrebné tento rozpor odstrániť, pričom tento údaj v ďalšom bude potrebné preveriť ako u KEÚ PZ, tak aj u NPJ.
Okrem toho pozornosti súdu I. stupňa uniklo, že v rámci celého konania odvolateľ opakovane uvádzal, že je dlhodobo závislý na omamných látkach a že sa lieči v CPLDZ Bratislava. Dokonca navrhoval, aby bol vypočutý aj jeho ošetrujúci lekár, čomu vyhovené nebolo. Odvolací súd považuje výsluch ošetrujúceho lekára za mimoriadne dôležitý, pretože môže prispieť výraznou mierou k objasneniu dôležitých skutočností a to najmä miery jeho závislosti, resp. pôsobnosti drogy (heroínu, previtínu či fentanylu) na jeho psychiku. Okrem toho CPLDZ isto disponuje údajmi od pacientov drogovo závislých, aké množstvo tej ktorej danej drogy považujú za obvykle jednorazovú dávku, pričom tieto údaje bude potrebné predložiť a následne konfrontovať s údajmi uvádzanými obžalovaným, ku ktorým treba taktiež ošetrujúceho lekára vypočuť.
Napokon bude potrebné predvolať, umožniť prítomnosť pri vykonávaní požadovaných dôkazov a napokon aj k nim vypočuť znalkyňu MUDr. Danicu H CSc.
Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti bude potrebné:
- zabezpečiť štatistické údaje NPJ za rok 2010 a ak budú k dispozícii, tak za rok 2011 o maloobchodných cenách 1 g heroínu, pervitínu a fentanylu na území Slovenskej republiky
- zabezpečiť štatistické údaje NPJ, KEÚ PZ, CPLDZ za rok 2010 a ak budú k dispozícii, tak aj za rok 2011 o množstve heroínu, pervitínu a fentanylu reprezentujúce obvykle jednorazovú dávku u každej z vymenovaných drog zvlášť
- vypočuť obžalovaného P V k údajom, aká bola u neho obvykle jednorazová dávka heroínu a pervitínu pri aplikácii fajčením cez alobal
- následne k takto zabezpečeným listinným dôkazom a údajom obžalovaného vypočuť kompetentného pracovníka NPJ a KEÚ PZ
- vypočuť ošetrujúceho lekára obžalovaného k jeho liečbe, miere závislosti a k údajom v predchádzajúcich štyroch odrážkach
- predvolať a umožniť prítomnosť pri vykonávaní dôkazov v predchádzajúcich odrážkach a následne k nim vypočuť znalkyňu MUDr. Danicu H CSc.
- napokon po zabezpečení a vykonaní vyššie uvedených dôkazov individuálne určiť, jednak obvykle jednorazovú dávku drogy u obžalovaného Petra Vašeka, tak aj ich celkový počet
- v prípade, že celkový počet obvykle jednorazových dávok drogy bude 10 a menej, upraviť v tomto smere aj právnu kvalifikáciu.
Krajský súd v Bratislave preto na základe odvolania podaného obžalovaným napadnutý rozsudok na základe vyššie uvedených pochybení zrušil v celom rozsahu a vec vrátil súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol a aby zákonným spôsobom vykonal naznačené dôkazy, resp. ďalšie dôkazy, ktoré bude potrebné vykonať a následne tieto postupom podľa § 2 ods.12 Tr. por vyhodnotil jednotlivo, ako aj vo vzájomných súvislostiach a spravodlivo vo veci rozhodol.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu nie je prípustný ďalší opravný prostriedok.
Krajský súd v Bratislave, odd. 1To
dňa 11.01.2012
JUDr. Iveta Zelenayová
predsedníčka senátu
Vypracoval: JUDr. Kamil Ivánek
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.