Mgr. Erika Krutková, vyšší súdny úradník, Špecializovaný trestný súd
Odsúdenie založené na výpovediach z prípravného konania, ktoré boli odvolané
rozsudok ESĽP vo veci Makeyan a spol. proti Arménsku zo dňa 05.12.2019, č. 46435/09[1]
I. Koncept spravodlivého a kontradiktórneho procesu predpokladá, že súd by mal v zásade prikladať väčšiu váhu výpovedi svedka, ktorú poskytol v konaní pred súdom, než obsahu zápisnice z jeho výpovede z prípravného konania, za predpokladu, že neexistujú vážne dôvody pre iný záver.
II. Výsluch v prípravnom konaní je v prvom rade procesným postupom, ktorým orgány činné v trestnom konaní zhromažďujú dôkazyna podporu obžaloby v konaní pred súdom, zatiaľ čo súd, ktorý vedie súdne konanie, je povolaný rozhodnúť o vine obžalovaného po spravodlivom posúdení všetkých dôkazov bezprostredne vykonaných v konaní pred súdnom na základe ich priameho preskúmania.
III. Ak sú vnútroštátne súdy konfrontované s viacerými protichodnými verziami pravdy, ktoré ponúka tá istá osoba, záverečné uprednostnenie výpovede poskytnutej v prípravnom konaní pred výpoveďou poskytnutou pred súdom samo osebe nevyvoláva otázku celkovej spravodlivosti konania, ak je tento záver súdu riadne odôvodnený a samotná výpoveď bola poskytnutá z vlastnej vôle.
I. Skutkové OKOLNOSTI PRÍPADU
Dňa 19.02.2008 sa v Arménsku konali prezidentské voľby. Počas predvolebnej kampane prvý a druhý sťažovateľ boli vedúcimi regionálnych a mestských volebných štábov hlavného opozičného kandidáta. V deň volieb všetci traja sťažovatelia pôsobili ako splnomocnenci tohto kandidáta. Dňa 21.02.2008 bolo začaté trestné stíhanie z dôvodu, že v deň volieb mali sťažovatelia postupne navštíviť volebnú miestnosť a tam sa mali pohádať s predsedom a členmi volebnej komisie v súvislosti s pečiatkovaním pasov voličov a vyhrážať sa im, čím mali asi po dobu tridsať minút brániťv práci volebnej komisii a zasahovať do výkonu ich služobných povinností.
Podľa sťažovateľov v skutočnosti navštívili uvedenú volebnú miestnosť v rôznych časoch počas volebného dňa, aby vyjadrili predsedovi volebnej komisie svoje obavy z rôznych porušení riadneho priebehu volieb, vrátane neoprávneného vhadzovania viacerých volebných lístkov do volebnej urny (ballot-box stuffing) a opečiatkovania nesprávnych pasov, a odišli.
Sťažovatelia boli následne v súvislosti so začatým trestným konaním zatknutí a obvinení z trestného činu marenia činnosti volebnej komisie a ďalších osôb zúčastnených na volebnom procese.
V priebehu vyšetrovania boli vypočutí viacerí svedkovia vrátane predsedníčky volebnej komisie, jej zástupkyne, 9 členov volebnej komisie a splnomocnencov prezidentských kandidátov. Všetci jedenásti svedkoviazhodne vypovedali, že v deň volieb sa sťažovatelia postupne dostavili do volebnej miestnosti a narušili hlasovanie tým, že sa hádali s členmi volebnej komisie, kričali na nich a vyhrážali sa im.
Boli vykonané konfrontácie medzi predsedníčkou volebnej komisie a niektorými členmi volebnej komisie a prvým a druhým sťažovateľom. Svedkovia počas týchto konfrontácií potvrdili svoje predchádzajúce výpovede.V marci 2008 bolo vyšetrovanie ukončené a sťažovatelia boli postavení pred Krajský súd v Shiraku ako prvostupňový súd.Všetci uvedení svedkovia okrem dvoch boli predvolaní aj na súd prvého stupňa.
V apríli 2008 predložili štyria svedkovia predsedovi senátu v trestnej veci sťažovateľov písomné žiadosti o ospravedlnenie z účasti na pojednávaní z dôvodu obavy z nátlaku, urážok alebo obťažovania zo strany skupiny podporovateľov sťažovateľov. Ďalší zo svedkov, sa ospravedlnil pre zdravotné dôvody. Všetci títo svedkovia sa nakoniec na pojednávaní zúčastnili.
Na pojednávaní uskutočnenom dňa 07.05.2008 siedmi svedkovia odvolali svoje výpovede z prípravného konania a tvrdili, že boli buď usmerňovaníalebo ovplyvňovaní vyšetrovateľom a že v skutočnosti nedošlo k žiadnemu incidentu v súvislosti so sťažovateľmi.
Predsedníčka volebnej komisie ako svedkyňa zároveň uviedla, že nie je schopná uviesť žiadenrozpor medzi jej výpoveďami v prípravnom konaní a jej výpoveďouv konaní pred súdom, zatiaľ čo ďalší svedok tvrdil, že jeho výpovede v prípravnom konaní neboli ani usmerňované a aniovplyvňovanévyšetrovateľom.
Dňa 13.06.2008prvostupňový súd uznal sťažovateľov za vinných a odsúdil prvého sťažovateľa na tri roky odňatia slobody a tretieho sťažovateľa na dva a pol roka odňatia slobody. Prvostupňový súd pritom skonštatoval, že sťažovatelia konali ako skupina podľa dopredu pripraveného plánu. Pokiaľ ide o druhého sťažovateľa, prvostupňový súd rozhodol o uložení podmienečného trestu odňatia slobody v trvaní dva a pol roka a prepustil ho z väzby.
Na odôvodnenie viny sťažovateľov prvostupňový súd vo svojom rozsudku uviedol tieto dôkazy: výpovede všetkých jedenástich svedkov z prípravného konania a zápisnice z volebnej miestnosti, ktoré potvrdili, že k neoprávnenému vhadzovaniu viacerých lístkov nedošlo.
V odôvodnení prvostupňový súd uviedol, že svedkovia, ktorí boli vypočutí na súde v priebehu prejednávania v trestnej veci, úplne odvolali svoje predchádzajúce výpovede z prípravného konania usvedčujúce sťažovateľov s rovnakým odôvodnením, a to že ich výpovede boli usmerňované alebo ovplyvňované vyšetrovateľom a súčasne uviedli, že ich práca vo volebnej komisiiim nebola sťažovaná ani obmedzovaná; obvinené osoby na nich nekričali, nevyhrážali sa im, neobmedzovali slobodný výkon volebného právo voličov a podobne.
Počas súdneho konania svedkovia dvaja svedkovia poskytli protichodné výpovede; prvý z nich sa nezmienil o žiadnom rozpore medzi svojimi výpoveďami v prípravnom konaní a v konaní pred súdom, zatiaľ čo druhý z nich poprel, že by pri svojej výpovedi v prípravnom konaní bol usmerňovaný alebo ovplyvňovaný inou osobou.
Analyzujúc dôvody a motív, ktoré viedli svedkov k odvolaniu ich výpovedí z prípravného konania a k zmene ich postojov, ich súd nepovažoval za dôveryhodné, pretože sa nezakladali na odlišných skutkových okolnostiach prípadu a dôkazoch usvedčujúcich sťažovateľov a tiež s prihliadnutím na to, že niektorí z dotknutých svedkov, pred výsluchom v konaní pred súdom, podali na prvostupňový súd žiadosti, ktorými zotrvali na svojich výpovediach z prípravného konania a žiadali, aby neboli vypočutí v konaní pred súdom z dôvodu obáv z výsluchu v prítomnosti veľkého publika zhromaždeného v súdnej sieni alebo z dôvodu ich vystavenia psychickému nátlaku a pod.
Súd, berúc do úvahy vyššie uvedené argumenty, ktoré svedkovia uviedli ako odôvodnenie odvolania svojich výpovedí z prípravného konania, preto konštatoval, že tieto odvolania boli podmienené vonkajšími vplyvmi a teda nie sú dôveryhodné, keďže je zrejmé, že svedkovia maliv úmysle pomôcť sťažovateľom vyhnúť sa trestnej zodpovednosti. Súd preto dospel k záveru, že ich výpovede z prípravného konania boli dôveryhodné a riadne podložené.
Sťažovatelia podali proti rozsudku prvostupňového súdu odvolania, v ktorých okrem iného tvrdili, že nebol daný dôvod ani nebolo opodstatnené aby prvostupňový súd vychádzal z výpovedí svedkov z prípravného konania a že tým, že nepripustil ako dôkaz výpovede svedkov, ktorí vypovedali počas súdneho konania, porušil ich právo na spravodlivý proces.
Dňa 20.08.2008 odvolací súd potvrdil prvostupňový rozsudok. Pokiaľ ide o spoliehanie sa prvostupňového súdu na svedecké výpovede poskytnuté v prípravnom konaní, odvolací súd ich považoval za zákonné z rovnakých dôvodov, aké uviedol prvostupňový súd.
Sťažovatelia podali proti rozsudku odvolacieho súdu dovolanie v ktorom okrem iného namietali, že odvolací súd pripustil ako dôkaz výpovede svedkov z prípravného konania napriek tomu, že títo svedkovia ich v súdnom konaní odvolali. Dňa 27.02.2009 dovolací súd vyhlásil dovolania sťažovateľov za neprípustné pre ich neopodstatnenosť. Dňa 22.06.2009 boli prvý a tretí sťažovateľ prepustení na základe amnestie.
II. Vyjadrenie sťažovateľov
Sťažovatelia tvrdili, že ich proces nebol spravodlivý, pretože boli odsúdení za trestný čin marenia práce členov volebnej komisie na základe svedeckých výpovedí za okolností, keď sedem svedkov, po úspešnej námietke sťažovateľov,odvolalo svoje výpovede z prípravného konania a vypovedalo, že ich buď usmerňoval alebo ovplyvňoval vyšetrovateľ a že k žiadnemu incidentu nedošlo.
Sťažovatelia spochybnili tvrdenie vlády, že výpovede týchto svedkov v prípravnom konaní boli poskytnuté dobrovoľne, pričom sa odvolávali aj na ich písomné vyhlásenia predložené ESĽP, v ktorých potvrdili, že ich výpovede v konaní pred súdnym konaním neboli autentické, a trvali na svojich výpovediach poskytnutých v konaní pred súdom súde.
Pokiaľ ide o žiadosti viacerých svedkov, ktorí žiadali, aby sa nemuseli nedostaviť na súd, na ktoré poukázala vláda, sťažovatelia tvrdili, že orgány činné v trestnom konaní prinútili príslušných svedkov, aby ich napísali. Sťažovatelia v tejto súvislosti poukázali na písomné vyhlásenie svedka, ktorý sa nezúčastnil súdneho konania, predložené ESĽP, v ktorom uviedol, že vyšetrovateľ mu povedal, že bude lepšie, ak sa nedostaví na súd a nebude vypovedať, aby sa vyhol problémom. V každom prípade predmetné žiadosti boli prvostupňovým súdom zamietnuté údajne preto, aby bola sťažovateľom poskytnutá možnosť primerane spochybniť výpovede predmetných svedkov. Napriek tomu prvostupňový súd odmietol odvolania výpovedí tých istých svedkov, pričom dospel k záveru, že boli podmienené tými istými vonkajšími vplyvmi, ktoré viedli týchto svedkov k neúspešnej žiadosti nevypovedať na súde, čo považovali jednak za absurdné ako aj nespravodlivé voči nim.
Sťažovatelia v súhrnetvrdili, že boli odsúdení len na základe svedeckých výpovedí. Prvostupňový súd síce prihliadol na zápisnice z obvodnej volebnej komisie, ale tieto zápisnice nepredstavovali dôkaz o tom, že sťažovatelia marili činnosť volebnej komisie. Tvrdili, že možnosť, ktorá im bola poskytnutá na spochybnenie výpovedí svedkov proti nim v konaní pred súdom, stratila zmysel, keď prvostupňový súd a odvolací súd v podstate ignorovali výsledné dôkazy, pričom nespravodlivo uprednostnili výpovede svedkov z prípravného konania pred ich odvolaním v súdnom konaní.
III. Vyjadrenie vlády
Vláda uviedla, že predmetné výpovede z prípravného konania, ktoré boli všetky urobené dobrovoľne, boli riadne preskúmané prvostupňovým súdom, pričom sťažovatelia, ktorí boli zastúpení advokátom, mali dostatočnú možnosť príslušných svedkov osobne vypočuť. Výpovede siedmich dotknutých svedkov v konaní pred súdom boli v značnom rozpore s ich výpoveďami, ktoré urobili počas vyšetrovania, a tieto ich výpovede boli riadne pripustené ako dôkaz po tom, ako ich sudca dôkladne posúdil.
Vláda poukázala na to, že v priebehu vyšetrovania svedkovia vypovedali opakovane usvedčujúc sťažovateľov. Okrem toho ďalší svedkovia svoje predchádzajúce výpovede opätovne potvrdili, keď ich opätovne vypočúval iný vyšetrovateľ, ktorý prípad prevzal v marci 2008. Okrem toho mali prvý a druhý sťažovateľ možnosť konfrontovať dvoch svedkov, ktorí však počas týchto konfrontácií znovu zopakovali svoje predchádzajúce výpovede.
Vláda poznamenala, že svedkovia. predložili predsedovi senátu písomné žiadosti o povolenie nezúčastňovať sa na príslušných pojednávaniach z obavy pred urážkami a obťažovaním zo strany skupinypodporovateľov sťažovateľov. Podľa názoru vlády prvostupňový súd zistil, že svedkovia odvolali svoje predchádzajúce výpovede v dôsledku psychického nátlaku vyvíjaného na nich sťažovateľmi a ich prívržencami, a nepovažoval tieto odvolania za dôveryhodné. Okrem toho sa rozsudok prvostupňového súdu okrem iného odvolával na výpovede dvoch svedkov, ktorí pred ním potvrdili svoje usvedčujúce výpovede z prípravného konania, a na výpovede ďalších dvoch svedkov z prípravného konania, ktoré boli prečítané.
IV. Posúdenie ESĽP
a) Všeobecné zásady
ESĽP opakuje, že hoci článok 6 ods. 1 zaručuje právo na spravodlivý proces, nestanovuje žiadne pravidlá týkajúce sa prípustnosti dôkazov alebo spôsobu, akým by sa mali dôkazy hodnotiť, čo sú primárne otázky, ktoré upravuje vnútroštátne právo a vnútroštátne súdy[2]
Za normálnych okolností ESĽP neprináleží preskúmavať otázky, ako je váha, ktorú vnútroštátne súdy pripisujú jednotlivým dôkazom alebo zisteniam či hodnoteniam, ktoré im boli predložené na posúdenie. ESĽP by nemal konať ako orgán štvrtej inštancie, a preto nebude podľa článku 6 § 1 spochybňovať hodnotiace závery vnútroštátnych súdov, pokiaľ ich nemožno považovať za svojvoľné alebo zjavne neodôvodnené[3].
ESĽP tiež pripomína, že podľa jeho ustálenej judikatúry vzťahujúcej sa k zásade spojenej s riadnym výkonom spravodlivosti, by rozsudky súdov a tribunálov mali primerane uvádzať dôvody, na ktorých sú založené[4].
Pokiaľ ide najmä o otázku hodnotenia svedeckých výpovedí, úlohou ESĽP podľa Dohovoru nie je vydať rozhodnutie o tom, či výpovede svedkov mali byť pripustené do konania ako dôkaz, ale skôr zistiť, či konanie ako celok, vrátane spôsobu, akým boli dôkazy vykonané, bolo spravodlivé[5].
ESĽP už predtým zdôraznil, že koncept spravodlivého a kontradiktórneho procesu predpokladá, že súd by mal v zásade prikladať väčšiu váhu výpovedi svedka poskytnutej na pojednávaní v konaní pred súdom nežobsahu zápisnice z jehovýpovede z prípravného konania, ktorývykonala obžaloba, pokiaľ neexistujú vážne dôvody pre iný záver. Okrem iných dôvodov je to preto, že výsluch v prípravnom konaní je predovšetkým procesným postupom, ktorým obžaloba zhromažďuje dôkazy na podporu obžaloby v konaní pred súdom, zatiaľ čo súd, ktorý vedie súdne konanie, je povolaný určiť vinu obžalovaného po spravodlivom posúdení všetkých dôkazov bezprostredne vykonaných v konaní pred súdom na základe ich priameho preskúmania. ESĽP je preto povinný preskúmať, či vnútroštátne súdy odôvodnili svoje rozhodnutia, pokiaľ ide o akékoľvek námietky týkajúce sa vykonaných dôkazov[6].
b) aplikovanie týchto zásad na tento prípad
ESĽP na úvod poznamenáva, že okolnosti tohto prípadu sa líšia od viacerých prípadov, v ktorých predtým skúmal, či zásady týkajúce sa neprítomných svedkov sú aplikovateľné aj v situáciách, keď svedok odvolá výpoveď urobenú v štádiu prípravného konania alebo keď pri krížovom výsluchu v konaní pred súdom tvrdí, že si už na skutočnosti nepamätá[7].
Zásadný rozdiel spočíva v tom, že sťažovatelia v tomto prípade mali reálnu možnosť vypočuť príslušných svedkov počas súdneho konania, ale súdy nakoniec založili odsúdenie sťažovateľov na výpovediach týchto svedkov z prípravného konania, hoci títo ich na súde odvolali. V tomto prípade teda nejde o odsúdenie osoby na základe odvolanej výpovede neprítomného svedka, ale ESĽP je predložená otázka, či bolo trestné konanie ako celok spravodlivé vzhľadom na pripustenie odvolaných svedeckých výpovedí z prípravného konania ako dôkazu proti sťažovateľom.
ESĽP poznamenáva, že odsúdenie sťažovateľov sa zakladalo na výpovediach týchto jedenástich svedkov, ktoré poskytli v prípravnom konaní: Hoci sa rozsudok prvostupňového súdu zmieňuje aj o zápisniciach z volebných miestností, tieto zápisnice neobsahovali žiadne informácie o trestnom čine, ktorý je sťažovateľom kladený za vinu, ale obsahovali skôr relevantné záznamy týkajúce sa volebného procesu.
ESĽP konštatuje, že deväť z vyššie uvedených svedkov bolo predvolaných na súdne pojednávanie so sťažovateľmi, čo všetci aj urobili. Súd tiež poznamenáva, že pri výsluchu na súde siedmi z nich odvolali svoje výpovede z prípravného konania, ktorými predtým usvedčovali sťažovateľov, a uviedli, že tieto výpovede boli buď usmerňované alebo ovplyvňované vyšetrovateľom.
ESĽP konštatuje, že v predloženom spise sa nenachádza nič, čo by potvrdzovalo, že vyšetrovateľ vyvíjal nezákonný nátlak na svedkov počas prípravného konania, okrem ich výpovedí pred prvostupňovým súdom a písomných vyjadrení predložených ESĽP.
ESĽP ďalej poznamenáva, že v materiáloch, ktoré mu boli predložené, rovnako nič nenaznačuje, že by sedem dotknutých svedkov niekedy vznieslo na vnútroštátnej úrovni sťažnosti na to, že ich výpovede z prípravného konania boli získané nezákonne[8]. Predovšetkým, dvaja svedkovia potvrdili svoje predchádzajúce výpovede pri krížovom výsluchu prvým a druhým sťažovateľom počas vyšetrovania.
Treba tiež poznamenať, že sťažovatelia mali možnosť spochybniť uskutočnené výpovede siedmich dotknutých svedkov z prípravného konania a predložiť argumenty na nepripustenie týchto dôkazov ako nedôveryhodných[9]. Nemožno teda povedať, že by právo na obhajobu nebolo v konaní pred súdom zabezpečené. Na tomto závere nič nemení ani skutočnosť, že sporné dôkazy nakoniec v konaní pred súdom boli pripustené.
Za okolností, keď svedkovia odvolali svoje výpovede z prípravného konania - z ktorých niektoré boli predtým potvrdené počas krížových výsluchov v štádiu vyšetrovania - zatiaľ čo najmenej jeden svedok, potvrdil obsah svojej výpovede z prípravného konania pod prísahou,prvostupňový súd sa musel rozhodnúť medzi protichodnými verziami udalostí vo volebnej miestnosti. Mal výhodu v tom, že si vypočul ústne podané výpovede všetkých siedmich uvedených svedkov a sledoval ich správanie pri krížovom výsluchu vykonanom stranami trestného konania. Po vlastnom posúdení predložených dôkazov, vrátane žiadostí, ktoré predtým podali niektorí z dotknutých svedkov, ktorí sa snažili nezúčastniť na súdnom konaní z obavy pred negatívnymi následkami zo strany podporovateľov sťažovateľov, prvostupňový súd, pri voľnom hodnotení dôkazov, považoval ich výpovede z prípravného konania za dôveryhodnejšie. Predovšetkým sa domnieval, že skutočnosť, že títo svedkovia odvolali svoje predchádzajúce výpovede, bola podmienená vonkajšími vplyvmi a tým, že boli vystavení psychickému tlaku zo strany podporovateľov sťažovateľov.
ESĽP v tejto súvislosti pripomína, že na hodnotenie dôkazov sú v prvom rade príslušné vnútroštátnych súdy. ESĽP preto nebude podľa článku 6 § 1 spochybňovať hodnotenie vnútroštátnych súdov, pokiaľ ich závery nemožno považovať za svojvoľné alebo zjavne neodôvodnené. Okrem toho ESĽP pri predchádzajúcich príležitostiach konštatoval, že ak sú vnútroštátne súdne orgány konfrontované s viacerými protichodnými verziami pravdy, ktoré ponúka tá istá osoba, konečné uprednostnenie výpovede poskytnutej v prípravnom konaní pred výpoveďou poskytnutou pred súdom samo osebe nevyvoláva otázku týkajúcu sa celkovej spravodlivosti konania, ak je tento záver súdu riadne odôvodnený a samotná výpoveď bola poskytnutá z vlastnej vôle[10].
So zreteľom na skutočnosť, že žiadny zo svedkov sa na vnútroštátnej úrovni nesťažoval na akúkoľvek formu nátlaku, nehovoriac o zlom zaobchádzaní zo stranyorgánov činných v trestnom konaní a že niektorí svedkovia sa odvolávali na obavu z nátlaku zo strany podporovateľov sťažovateľov ako na dôvod, prečo sa nechceli zúčastniť na súdnom konaní, zatiaľ čo najmenej jeden zo svedkov plne potvrdil verziu udalostí tak ako ich opísal vo svojej predchádzajúcej výpovedi, ESĽP uznáva, že dôvody, ktoré uviedolprvostupňový súd, k prikladaniu väčšej váhy výpovediam siedmich dotknutých svedkov v prípravnom konaní, boli dostatočné na splnenie príslušných kritérií stanovených v judikatúre ESĽP.
Na základe týchto skutočností a pri celkovom posúdení predloženého materiálu nie je ESĽP presvedčený, že závery prvostupňového súdu, ktoré potvrdil odvolací súd, možno považovať za svojvoľné alebo zjavne neodôvodnené. Prvostupňový súd odsúdil sťažovateľov na základe svojej voľnej úvahy pri hodnotení dôkazov, ktoré mu boli predložené,v ich súhrne, pričom svoje rozhodnutie, ako už bolo uvedené, odôvodnil.
ESĽP preto dospel k záveru, že trestné konanie proti sťažovateľom ako celok spĺňalo štandard spravodlivosti požadovaný článkom 6 ods. 1 Dohovoru a preto nedošlo k porušeniu článku 6 ods. 1 Dohovoru.
[1] https://hudoc.echr.coe.int/eng/#{%22itemid%22:[%22001-198706%22]}
[2] Bochan proti Ukrajine (č. 2) [GC], č. 22251/08, § 61, ECHR 2015; Moreira Ferreira proti Portugalsku (č. 2) [GC], č. 19867/12, § 83, 11.07.2017
[3] Moreira Ferreira (č. 2), § 83
[4]Moreira Ferreira (č. 2), § 84
[5]Doorson proti Holandsku, 26.03.1996, § 67, Zbierka 1996II; Edwards proti Spojenému kráľovstvu, 16.12.1992, § 34, séria A č. 247B
[6] Huseyn a ďalší proti Azerbajdžanu, č. 35485/05 a 3 ďalšie, § 211, 26.07.2011
[7] Vidgen v. Holandsko (dec.), č. 68328/17, §§ 34-43, 08.01.2012, a Bondar proti Ukrajine, č. 18895/08, §§ 74-82, 16.04.2019 s ďalšími odkazmi
[8]pozri naproti tomu rozsudok Huseyn a iní, už citovaný, §§ 208-210
[9]pozri Sahakyan a Mkrtchyan proti Arménsku (dec.), č. 57687/09, 63452/09 a 63455/09, §§ 106 a 107, 01.102013; a Cutajar proti Malte (dec.), č. 55775/13, 23.06.2015
[10]Camilleri proti Malte (vyhl.), č. 51760/99, 16.03.2000
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.