Úvodná poznámka JUDr. Peter Šamko
Nižšie v texte je uvedené väzobné uznesenie Najvyššieho súdu SR, ktoré sa zaoberalo kolúznym dôvodom väzby vo vzťahu k vyjadreniam na tlačových besedách. Najvyšší súd SR v ňom zdôraznil, že vyjadrenia na tlačových besedách nie sú, samé osobe, kolúznym dôvodom väzby, nakoľko „pri kolúznom konaní sa naopak predpokladá, že sa obvinený bude snažiť „zastretým“ spôsobom, o ktorom nebudú mať orgány činné v trestnom konaní vedomosť, mariť výsledky vyšetrovania a to najmä ovplyvňovaním osôb, znehodnocovaním dôkazov či iným obdobným konaním“.
Vo vzťahu ku kolúznemu dôvodu väzby, ktorý prokurátor vyvodzoval aj z nutnosti vypočutia ďalších svedkov, Najvyšší súd SR uviedol, že „tieto osoby už boli viackrát vypočuté buď pred začatím trestného stíhania alebo v inom konaní. Samotná povinnosť ich opakovaného vypočutia za účelom sprocesnenia výpovedí nie je dostatočným dôvodom na zásah do práva obvineného na osobnú slobodu, keďže ide o bežnú procesnú situáciu (ak doteraz voči nim neprejavil kolúzne správanie, resp. ak nie sú zistené konkrétne skutočnosti zakladajúce dôvodnú obavu z takého správania obvineného).
Ďalej Najvyšší súd SR k výsluchom svedkov uviedol, že „je síce na úvahe orgánov činných v trestnom konaní, aké poradie výsluchov zvolia, avšak v prípade väzobného stíhania osôb z dôvodu tzv. kolúznej väzby by aj s ohľadom na práva týchto osôb bolo vhodnejšie uskutočniť prednostne výsluchy svedkov, pre ktorých nevypočutie je daná osoba držaná vo väzbe“.
Téme tlačovej besedy obvineného a kolúzneho dôvodu väzby sme sa v minulosti venovali tu:
Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 5Tost-š/11/2022 zo dňa 13.05.2022
Najvyšší súd Slovenskej republiky v senáte zloženom z predsedu JUDr. Petra Hatalu a sudcov JUDr. Juraja Klimenta a JUDr. Petra Štifta v trestnej veci obvineného JUDr. R K a spol, pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa § 296 Tr. zák. a iné, prerokoval na neverejnom zasadnutí konanom 13. mája 2022 v Bratislave sťažnosť obvineného JUDr. R K, proti uzneseniu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z 23. apríla 2022, sp. zn. 6Tp/5/2022, a takto
rozhodol:
I. Podľa § 194 ods. 1 písm. a) Tr. por. sa zrušuje napadnuté uznesenie v celom rozsahu.
II. Podľa § 79 ods. 1 Tr. por, sa obvinený JUDr. R K, nar......, prepúšťa ihneď z väzby na slobodu.
Odôvodnenie
Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ďalej aj „súd prvého stupňa“) uznesením z 23. apríla 2022, sp. zn. 6Tp/5/2022 podľa § 87 ods. 2 Tr. por. z dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por. vzal obvineného JUDr. R K do väzby stým, že lehota väzby začala plynúť 20. apríla 2022 o 10:10 hod. a obvinený ju bude vykonávať v Ústave na výkon väzby v Bratislave.
Proti uzneseniu podal obvinený riadne a včas, v zákonom stanovej lehote, priamo do zápisnice o svojom výsluchu, sťažnosť, ktorú následne odôvodnil.
Obvinený v písomných dôvodoch svojej sťažnosti namietol nezákonnosť rozhodnutia, ktorú zhrnul do viacerých okruhov:
- absencia dôvodnosti obvinenia ako materiálneho predpokladu väzby,
- absencia skúmania právnej kvalifikácie skutkov,
- absencia dôvodov kolúznej väzby,
- absencia vysporiadania sa súdu s námietkami obhajoby (nedostatok riadneho odôvodnenia rozhodnutia),
- nerešpektovanie ustálenej rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (ďalej len „najvyšší súd“), Ústavného súdu Slovenskej republiky (ďalej len „ústavný súd“) a Európskeho súdu pre ľudské práva (ďalej len „ESĽP“).
K absencii dôvodnosti obvinenia uviedol, že skutky, kladené mu za vinu, sa nestali. Nemá vedomosť o existencii zločineckej skupiny alebo o ohrození daňového tajomstva. Svoje trestné stíhanie považuje za politicky motivované. Skutok v bode 1/ uznesenia o vznesení obvinenia nevykazuje pojmové znaky daného trestného činu pre absenciu definičných kritérií zločineckej skupiny (chýba časový údaj o vzniku, trvaní, spôsobe fungovania a organizačnej štruktúre). Skutková veta iba odkazuje na iným osobám vznesené obvinenie v kauze „Očistec“ za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa § 296 Tr. zák. a iné. Takýto odkaz je neprípustný. Zároveň spisový materiál z predmetnej kauzy nie je súčasťou spisového materiálu v danej veci. Existenciu zločineckej skupiny neopisuje ani nikto zo svedkov, pričom kvalifikácia konania obvineného v bode 1/ je v rozpore s čl. 29 a čl. 31 Ústavy Slovenskej republiky (ďalej len „ústava“). V ďalšej časti obvinený rozobral znaky zločineckej skupiny v nadväznosti na odôvodnenie uznesenia o vznesení obvinenia a návrhu na vzatie do väzby, reagoval na formuláciu skutkov a predkladal vlastnú protiargumentáciu. Následne vytkol právnu kvalifikáciu skutkov v bodoch 2/ a 3/ uznesenia o vznesení obvinenia a nadkvalifikovanie trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva aj podľa ods. 3 písm. b) § 264 Tr. zák. s poukazom na ustanovenie § 141 písm. a) Tr. zák. Bez takejto právnej kvalifikácie by nemohol byť spáchaný zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa § 296 Tr. zák. a naopak bez existencie zločinu podľa § 296 Tr. zák. by nemohli byť skutky 2/ a 3/ uznesenia o vznesení obvinenia kvalifikované ako zločin. Zároveň sa tieto skutky nestali a nevykazujú ani obligatórne znaky skutkovej podstaty daného trestného činu v kontexte ustanovenia § 11 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní v znení účinnom do 31. decembra 2017 (ďalej len „ zákon č. 563/2009 Z. z.“). Podľa právnej úpravy účinnej do 31. decembra 2017 nebolo možné trestne postihovať tretie osoby (aj politikov, ktorí vo verejnom záujme prezentovali verejnosti podozrenia z daňovej trestnej činnosti na podklade informácií získaných z rôznych zdrojov). Uvedené bolo vo vzťahu k definícii pojmov „daňové tajomstvo“ a „porušenie daňového tajomstva“ zmenené novelou zákona s účinnosťou od 1. januára 2018. Skutky sú pritom datované do rokov 2016 a 2017, kedy sa daného trestného činu mohol dopustiť iba správca dane alebo iná osoba oprávnená oboznamovať sa s daňovým tajomstvom. V tejto súvislosti poukázal na článok M T z 9. októbra 2017, podľa ktorého bolo v inej veci právoplatne prerušené trestné stíhanie pre totožný skutok ako v bode 2/ uznesenia o vznesení obvinenia, pričom vyšetrovateľ v uznesení o vznesení obvinenia neodôvodnil odklon od uvedeného rozhodnutia, ako aj rozhodnutí súdov, v ktorých bola páchateľom vždy osoba oprávnená oboznamovať sa s daňovým tajomstvom a nie tretia osoba.
Obvinený sumárne konštatoval nenaplnenie zákonných znakov skutkovej podstaty zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa § 296 Tr. zák., neurčitosť v opise skutkov v bodoch 2/ a 3/ uznesenia o vznesení obvinenia a nepreskúmateľnosť uznesenia pre absenciu úvah, ktorými sa rozhodujúci orgán spravoval pri hodnotení vykonaných dôkazov. Obvinenie je opreté výlučne o „nové“ výpovede kajúcnikov, ktoré nie sú podporené materiálnymi dôkazmi. V nadväznosti na to obvinený rozviedol skutočnosti k ich výpovediam, k inštitútu spolupracujúcich osôb, s poukazom na rozhodnutiam zaoberajúce sa týmto inštitútom.
V rámci absencie skúmania právnej kvalifikácie skutkov namietol nevyrovnanie sa sudcu pre prípravné konanie s námietkami obhajoby k právnej kvalifikácii. Podľa obvineného orgány činné v trestnom konaní kvalifikovali skutky príslušným spôsobom za účelom založenia vecnej príslušnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a obídenia premlčania skutkov v bodoch 2/ a 3/, ktoré by inak boli prečinmi.
Vo vzťahu k absencii dôvodov kolúznej väzby konštatoval neexistenciu kolúzneho konania obvineného na tlačových konferenciách. Obvinenému sa pritom vytýka verejná obhajoba vyšetrovateľky Santusovej, hodnotenie svedkov dňa 22. júla 2021 a vyjadrenia spoluobvineného JUDr. R F, CSc z 26. októbra 2020 a 24. mája 2021, kedy spoluobvinený označil kajúcnikov za udavačov. Dôvodom kolúznej väzby nemôže byť skutočnosť, že obvinený verejne prezentuje kritický postoj k zneužívaniu trestného práva na boj proti politickým oponentom, k zneužívaniu inštitútu väzby a k zneužívaniu inštitútu spolupracujúcich osôb. V tejto súvislosti poukázal na rôzne rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave a ESĽP. Na margo obavy z kolúzneho konania poukázal na rozhovor Ľ M z 27. apríla 2022 pre denník Postoj, ktorý uvádza skutočnosti, ku ktorým len mal byť vypočutý vyšetrovateľom a v čase, keď ešte neboli vypočutí iní svedkovia. Obvinený ďalej upriamil pozornosť sťažnostného súdu na časový odstup od údajného spáchania skutku, dĺžku predprípravného konania, počas ktorého nebolo zistené, že by malo dochádzať k mareniu vyšetrovania zo strany obvineného. O plánovitosti akcie svedčí vyjadrenie policajného prezidenta Slovenskej republiky z 20. apríla 2022. V takom prípade došlo k porušeniu ustanovení § 2 ods. 1, ods. 6 Tr. por., keďže orgány činné v trestnom konaní sú povinné začať trestné stíhanie, ak je zrejmé, že sa skutok stal, pričom z realizačného návrhu vyplýva, že boli aj známe podozrivé osoby. Obvinený sa ďalej nestotožnil s názorom sudcu pre prípravné konanie, ktorý oprel dôvod väzby o štádium trestného konania a procesné postavenie, v ktorom boli kajúcnici a ďalšie osoby vypočuté a ktoré musia byť opätovne vypočuté ako svedkovia. Procesná úprava Trestného poriadku nemôže byť zneužívaná a na ťarchu obvineného. Pokiaľ ide o ďalších navrhovaných svedkov a poškodených (.........), ich ovplyvňovanie je nielen vylúčené, ale prokurátor ani sudca pre prípravné konanie ich neuvádzajú. Ďalšie osoby už boli vypočuté v trestnom konaní v kauze „Očistec“ a z ich výpovedí nevyplynuli skutočnosti zakladajúce obavu z kolúzneho správania obvineného. Sudca pre prípravné konanie bez predloženia vierohodného dôkazu iba uvádza domnienky, že by obvinený mohol ovplyvňovať svedkov alebo inak mariť vyšetrovanie. Do kolúznej väzby pritom možno vziať obvineného len, ak existujú konkrétne skutočnosti odôvodňujúce takúto obavu.
Vzhľadom na uvedené, sťažnostnému súdu navrhol napadnuté uznesenie zrušiť a obvineného prepustiť z väzby na slobodu.
Vyjadrenie k sťažnosti bolo doručené prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (ďalej len „prokurátor“), ktorý sa nestotožnil s názormi obvineného. K spochybňovaniu materiálnych predpokladov väzby uviedol, že konkrétne okolnosti odôvodňujúce podozrenie príslušnosti obvineného k zločineckej skupine nevyplývajú len z toho, že mal spáchať trestné činy kladené mu za vinu v bodoch 2/ a 3/ uznesenia o vznesení obvinenia s využitím štruktúr členov skupiny a osôb činných pre zločineckú skupinu. Obvinenému pritom nie je kladené za vinu, že mal zosnovať, resp. byť členom zločineckej skupiny od začiatku za účelom spáchania skutkov v bodoch 2/ a 3/ uznesenia o vznesení obvinenia. Konkrétne okolnosti vychádzajú minimálne z výpovede svedka Ľ M k okolnostiam prijímacieho pohovoru na funkciu riaditeľa KÚFS, kedy sa N B prezentoval ako osoba s možnosťou ovplyvňovať výber ľudí a niektoré kroky v silových zložkách a politicky ovládaných inštitúciách, pričom vplyv mal mať priamo od R F a R K, s ktorými sa stýkal sám alebo v prítomnosti T G. Ľ M sa stal riaditeľom, pričom mu mal byť N B dorovnávaný príjem z predchádzajúceho pôsobenia. Druhou okolnosťou preukazujúcou podozrenie je fakt, že N B mal byť podstatným aktérom skutkov v bodoch 2/ a 3/ obžaloby v kauze „Očistec“, kde sa mal zúčastňovať stretnutí na Úrade vlády a Ministerstve vnútra Slovenskej republiky za účasti obvineného ako vtedajšieho ministra vnútra. Na týchto stretnutiach sa mala dohadovať nelegálna činnosť.
Tvrdenia osôb vypočutých pred začatím trestného stíhania (najmä ......) sú podporené zisteniami z komunikácie medzi N B a M K cez aplikáciu Threema, z ktorej je možné vyvodiť záver o vzťahovej previazanosti N B s R K. Dôvodné podozrenie vo vzťahu ku skutku v bode 1/ uznesenia o vznesení obvinenia podporuje verzia F I o jeho nominácii na post riaditeľ Finančnej správy s „doplatkom“ mzdy od J B na pokyn R K, a to v kontexte výpovede Ing. B, ktorý hovoril o svoje nominácii na post riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície. Na základe celej mozaiky, vyplývajúcej z odôvodnenia uznesenia o vznesení obvinenia, je potom možné vyhodnotiť vážne podozrenie, že obvinení JUDr. R K JUDr. R F, CSc. ako minister vnútra a predseda vlády plánovane zverili nad rámec obvyklých politických zvyklostí a právnych pravidiel štruktúre fungujúcej mimo zložiek výkonnej moci a politiky moc (pričom minimálne jedným zriadiacich členov skupiny mal byť N B), ktorá mu umožnila vykonať personálne nominácie do dôležitých štátnych orgánov. Nominanti potom mali vykonávať ďalšie nominácie. Podľa prokurátora je dané vážne podozrenie zo zosnovania, ale najmä členstva obvineného v zločineckej skupine (v nepriamom úmysle). Najneskôr po začatí skutkového deja v skutku v bode 2/ uznesenia o vznesení obvinenia je možné uvažovať o priamom úmysle vo vzťahu k naplneniu znakov skutkovej podstaty podľa § 296 Tr. zák. (využitie štruktúr skupiny na právom neaprobovaný účel).
Dôvodné podozrenie zo spáchania skutkov v bodoch 2/ a 3/ uznesenia o vznesení obvinenia je u obvineného možné vyvodzovať z dôkazov uvedených na str. 98 a nasl. uznesenia o vznesení obvinenia (výpovede .....). V ďalej časti prokurátor popísal skutočnosti vyplývajúce z jednotlivých výpovedí svedkov a vyjadril sa k ďalším námietkam obvineného (§11 zákona č. 563/2009 Z. z., pojem „porušenie daňového tajomstva“, povaha trestného činu podľa § 264 Tr. zák. ako ohrozovacieho trestného činu, ktorý môže spáchať každý). Zároveň vyjadril názor o danosti kvalifikačného znaku § 264 ods. 3 písm. b) Tr. zák., pretože skutky v bodoch 2/ a 3/ uznesenia o vznesení obvinenia mali byť spáchané počas činnosti skupiny, jej členmi, resp. osobami pre ňu činnými. Pokiaľ zákon postihuje kvalifikovaným spôsobom spáchaný prečin ako zločin, nie je možné odhliadnuť od toho, že aj tento prečin už mal byť spáchaný v štruktúre zločineckej skupiny. Prokurátor sa taktiež nestotožnil s argumentáciou obvineného k absencii plného popisu zločineckej skupiny v skutkovej vete uznesenia o vznesení obvinenia, ako je tomu v kauze „Očistec“. Podľa neho je skutok dostatočne vymedzený z hľadiska času spáchania, v nadväznosti na dôkazy zabezpečené vo fáze pred začatím trestného stíhania, pričom sú uvedené aj presné dátumy ustanovenia do funkcií a trvania tohto ustanovenia. V tejto fáze je súčasne nedôvodné argumentovať judikatúrou ESĽP k výpovediam tzv. spolupracujúcich osôb, keďže ESĽP sa zaoberá hodnotením konania ako celku. Napriek tomu možno konštatovať, že výpovede osôb, ktorým bolo dočasne odložené vznesenie obvinenia, sú podporené aj inými objektívnymi dôkazmi (komunikácia Threema, verejné informovanie o údajoch daňového tajomstva...) a tvoria silnú reťaz dôkazov a informácií smerujúcich k dôvodnému podozreniu zo spáchania trestných činov kladených obvineným za vinu.
Dôvody kolúznej väzby považoval za precízne odôvodnené v uznesení súdu prvého stupňa. Obhajoba pritom podsúva tvrdenia súdu prvého stupňa, ktoré z uznesenia nevyplývajú. Z uznesenia je zrejmé, že kolúzna väzba je odvodená od konkrétnych útokov obvineného a jeho spoluobvineného na konkrétne osoby, ktorých výpovede im nevyhovujú. Samozrejme, že kritika postupov orgánov činných v trestnom konaní a používania inštitútov trestného práva nemôže byť dôvodom väzby. Kolúzne správanie obvineného sa odvodzovalo od častí verejných vyjadrení, ktorými pôsobia na svedkov. Obava sa pritom týka aj ešte nevypočutých osôb, prípadne vypočutých v iných konaniach. Z kontextu vyjadrení obvineného a spoluobvineného vyplýva, že im záleží, aby svedkovia nevypovedali, resp. nevypovedali k okolnostiam svedčiacim pre podozrenie z existencie nelegálnej štruktúry majúcej parametre zločineckej skupiny podľa skutku v bode 1/ uznesenia o vznesení obvinenia. Vzhľadom na uvedené považoval prokurátor sťažnosť obvineného za nedôvodnú.
Obvinený sa nestotožnil s vyjadrením prokurátora, pričom jeho argumentáciu považoval za snahu sanovať neudržateľné uznesenie o vznesení obvinenia a rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie o vzatí do väzby. Prokurátorom uvádzané tvrdenie o vzniku „spoločenstva ľudí, o ktorých je dôvodné predpokladať, že programovo páchajú najmä korupčnú trestnú činnosť“, nemá oporu vo vykonaných dôkazoch. Prokurátor zároveň opomenul, že obvinenému nie je kladená za vinu korupčná, násilná alebo majetková trestná činnosť. Je neprípustné, aby bol obvinený spájaný s vedomosťou o korupčnej činnosti iných osôb. V ďalšej časti obvinený zopakoval svoju argumentáciu k pojmu „daňové tajomstvo“ a naplneniu obligatórnych znakov skutkovej podstaty trestného činu podľa § 264 Tr. zák. s tým, že skutky pod bodmi 2/ a 3/ uznesenia o vznesení obvinenia sú v rozpore s ustanovením § 206 ods. 3 Tr. por. vymedzené neurčito. Odvodzovanie väzby obvineného od konkrétnych „útokov“, a nie verejných vyjadrení, považoval za zavádzajúce. Podľa obvineného je účelom väzby zbavenie možnosti kritizovať deformáciu slovenského trestného práva, zneužívania obmedzujúcich inštitútov a obmedziť jeho výkon advokácie. Konštatovanie sudcu pre prípravné konanie o danosti dôvodu kolúznej väzby pre náznaky kolúznych aktivít, v rámci mediálnych vyjadrení, je v rozpore s tvrdením kajúcnika XY, že na základe týchto vyjadrení si „spomenul“ a opätovne vypovedal vo veci, pričom uviedol skutočnosti v neprospech obvineného. Obdobná situácia bola u kajúcnika XY. Obavu z danosti dôvodov kolúznej väzby vylučuje aj odstup času od mediálnych vyjadrení (takmer rok a viac) a od spáchania skutkov (v rokoch 2012, 2015 a 2017). O absencii existencie skutočností odôvodňujúcich obavu zkolúzneho správania je aj fakt, že počas výkonu väzby obvineného vypočutí svedkovia neuviedli, že by verejné vyhlásenia obvineného a jeho spoluobvineného vplývali na obsah ich výpovedí, alebo by obvinený voči nim realizoval akúkoľvek kolúznu aktivitu za účelom zmeny ich vyjadrení. Zároveň sa proti ostatným spoluobvineným vedie trestné stíhanie na slobode. Obvinený naďalej zastáva názor o absencii materiálnych predpokladov väzby, a preto sťažnostnému súdu navrhol zrušiť napadnuté uznesenie a obvineného prepustiť z väzby na slobodu.
Prokurátor v doplnení vyjadrenia poukázal na skutočnosti vyplývajúce zo zaznamenanej komunikácie zo stretnutia uskutočneného 12. augusta 2021, ktorá bola zachytená v rámci akcie s krycím názvom „BOMBARDÉR“. Všetky osoby zo stretnutia pritom mali nielen podrobné vedomosti o priebehu trestného konania v kauze „Očistec“, pričom trestná vec obvineného úzko súvisí práve s danou kauzou, ale majú medzi sebou blízky vzťah, ktorý spája spoločný záujem na spochybňovaní vierohodnosti svedkov a postupov vyšetrovania v danej kauze. Možnú kolúziu odvíjajúcu sa od blízkeho vzťahu osôb možno podporiť aj aktuálnym väzobným stíhaním obvineného Mgr. M P pre trestný čin istým spôsobom súvisiacim s činnosťou spoločenstva. Prokurátor na podporu svojich tvrdení poukázal na konkrétne časti prepisu z rozhovoru zo stretnutia a z toho vyplývajúcu možnú obavu o aktivovanie vzťahu za účelom ovplyvňovania svedkov. Súčasne majú byť v ďalšom priebehu konania vypočutí bývalí vysoko postavení svedkovia (.......), u ktorých možno predpokladať istú mieru vzťahu s obvineným, čo by mohlo byť využité na pôsobenie na týchto svedkov. Obdobná obava je aj u svedka XY, ktorý má byť taktiež vypočutý. Podľa prokurátora všetky okolnosti podporujú dôvodnosť napadnutého uznesenia, a to nad rámec jeho podrobného odôvodnenia. K podaniu zároveň pripojil rozpis úkonov na mesiace máj a jún 2022.
Na úvod sťažnostný súd považuje za potrebné uviesť, že iný senát najvyššieho súdu uzneseniami z 11. mája 2022, sp. zn. 1 Ndt 10/2022 a 1 Ndt 11/2022 podľa § 32 ods. 1 Tr. por. nevylúčil JUDr. Juraja Klimenta, JUDr. Petra Hatalu a JUDr. Petra Štifta z vykonávania úkonov trestného konania v trestnej veci obvineného JUDr. R K a spol., vedenej na najvyššom súde pod sp. zn. 5 Tost-š 11/2022. Aj obvinený podal námietku zaujatosti proti predsedovi senátu JUDr. Jurajovi Klimentovi, o ktorom senát rozhodol uznesením z 13. mája 2022, sp. zn. 5 Tost-š 11/2022, že nie je vylúčený z vykonávania úkonov v predmetnej trestnej veci.
Následne najvyšší súd ako súd sťažnostný preskúmal v zmysle ustanovenia § 192 ods. 1 písm. a), písm. b) Tr. por. správnosť výrokov napadnutého uznesenia, proti ktorým sťažovateľ podal sťažnosť, ako i konanie týmto výrokom napadnutého uznesenia predchádzajúce, a dospel k záveru o dôvodnosti sťažnosti obvineného.
Z predloženého spisového materiálu je zrejmé, že uznesením vyšetrovateľa Prezídia Policajného zboru Národnej kriminálnej agentúry, odbor Východ, Košice, ČVS: PPZ- 230/NKA-VY4-2021 z 19. apríla 2022 bolo podľa § 199 ods. 1, ods. 2 Tr. por. začaté trestné stíhanie a súčasne podľa § 206 ods. 1 Tr. por. bolo vznesené obvinenie JUDr. R K (rovnako aj doc. JUDr. R F, CSc.) pre v bode 1/ zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa § 296 Tr. zák. (hroziaca trestná sadzba 5 až 10 rokov); v bode 2/ zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva podľa § 264 ods. 1, ods. 3 písm. b) Tr. zák., s poukazom na § 141 písm. a) Tr. zák. (hroziaca trestná sadzba 7 až 12 rokov), JUDr. F aj v jednočinnom súbehu s prečinom zneužívania právomocí verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. b) Tr. zák.; v bode 3/ zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva podľa § 264 ods. 1, ods. 3 písm. b) Tr. zák., s poukazom na § 141 písm. a) Tr. zák. (hroziaca trestná sadzba 7 až 12 rokov), JUDr. F aj v jednočinnom súbehu s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. b) Tr. zák., a Ing. N B a PaedDr. T G v bode 2/ pre zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva podľa § 264 ods. 1, ods. 3 písm. b) Tr. zák., s poukazom na § 141 písm. a) Tr. zák. a v bode 3/ pre zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva podľa § 264 ods. 1, ods. 3 písm. b) Tr. zák., s poukazom na § 141 písm. a) Tr. zák., a to na skutkovom základe uvedenom v uznesení o vznesení obvinenia.
Podľa § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por. obvinený môže byť vzatý do väzby len vtedy, ak doteraz zistené skutočnosti nasvedčujú tomu že skutok, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, bol spáchaný, má znaky trestného činu, sú dôvody na podozrenie, že tento skutok spáchal obvinený a z jeho konania alebo ďalších konkrétnych skutočností vyplýva dôvodná obava, že bude pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.
Pre rozhodovanie o návrhu na vzatie obvineného do väzby musia byť splnené formálne a materiálne podmienky.
Obvinenému bolo vznesené obvinenie 19. apríla 2022 a následne mu bola
20. apríla 2022 o 10:10 hod. obmedzená osobná sloboda. Uznesenie o vznesení obvineniabolo obvinenému a jeho obhajcom doručené. Návrh na vzatie do väzby podal prokurátor
21. apríla 2022 o 17:44 hod. Sudca pre prípravné konanie súdu prvého stupňa obvineného, za účasti jeho obhajcov, vypočul a 23. apríla 2022 o návrhu prokurátora rozhodol. Základné formálne podmienky rozhodovania o väzbe, vrátane lehôt pre postup prokurátora a rozhodovanie súdu prvého stupňa, boli teda naplnené.
Pokiaľ ide o materiálne podmienky rozhodovania o väzbe, rozumejú sa nimi existencia dôvodnosti trestného stíhania a existencia niektorého z väzobných dôvodov.
Vo vzťahu k posudzovaniu naplnenia materiálnych podmienok rozhodovania o väzbe, spočívajúcich v posudzovaní dôvodnosti trestného stíhania, sa v prvom rade žiada uviesť, že pri rozhodovaní o väzbe súdy nerozhodujú o vine, respektíve nevine obvineného, ale posudzujú „len“, či v danom štádiu trestného konania zistené skutočnosti dostatočne odôvodňujú podozrenie, že konkrétna osoba môže byť páchateľom skutku, ktorý vykazuje znaky trestného činu. Existencia dôvodného podozrenia predpokladá danosť skutočností a informácií, ktorými možno nezávislého a objektívneho pozorovateľa presvedčiť o tom, že dotyčná osoba sa mohla dopustiť trestného činu. Skutočnosti zakladajúce podozrenie však nemusia byť na úrovni dôkazov potrebných k odôvodneniu odsúdenia alebo k podaniu obžaloby (primerane napr. rozsudky ESĽP vo veci Krejčír proti Českej republike z 26. marca 2009, Labita proti Taliansku zo 6. apríla 2000, Erdagôz proti Turecku z 22. októbra 1997).
V rámci rozhodovania o väzbe nie je úlohou súdov s konečnou platnosťou hodnotiť vykonané dôkazy a s konečnou platnosťou uzatvárať právnu kvalifikáciu stíhaných skutkov. Takéto hodnotenie je totiž vyhradené až rozhodovaniu vo veci samej, ktoré nasleduje po vykonaní celého dokazovania v súlade so zásadou bezprostrednosti a ústnosti po podaní obžaloby (primerane rozhodnutie ústavného súdu, sp. zn. III. ÚS 211/2018).
Každé rozhodovanie o väzbe sa odohráva iba v rovine pravdepodobnosti, a nie istoty, ohľadne dôsledkov, ktoré môžu nastať, ak obvinený nebude držaný vo väzbe (primerane rozhodnutia ústavného súdu, sp. zn. II. ÚS 67/2013, sp. zn. I. ÚS 162/2016).
Na druhej strane predstavuje väzba najintenzívnejší zásah do osobnej slobody obvineného ako jeho ústavnoprávne garantovanej základnej občianskej slobody (čl. 17 ústavy).
Preto aj keď podmienkou rozhodovania o väzbe nie je zhromaždenie takého objemu zákonným a procesným spôsobom získaných dôkazov, ktoré by vinu obvineného spoľahlivo bez akýchkoľvek rozumných pochybností odôvodňovali, ako sa to vyžaduje pre rozhodnutie o ne/vine, pre konštatovanie dôvodnosti trestného stíhania ako materiálneho predpokladu rozhodovania o väzbe, nebude postačovať akékoľvek podozrenie zo spáchania trestného činu obvineným, ale určitý vyšší stupeň pravdepodobnosti, ktorý musí byť konkrétne zistenými skutočnosťami majúcimi dostatočnú relevanciu aj v rozumnej miere istoty dostatočne odôvodnený (primerane rozhodnutia ústavného súdu, sp. zn. I. ÚS 140/2020, sp. zn. II. ÚS 112/2020).
V súlade s názorom sudcu pre prípravné konanie súdu prvého stupňa sa aj sťažnostnému súdu v súčasnom štádiu konania javí trestné stíhanie obvineného ako dôvodné. Z jednotlivých výpovedí uvádzaných svedkov, ktorých opakované výsluchy aktuálne prebiehajú za účelom ich použiteľnosti v tomto konaní, vyplývajú okolnosti, ktoré nasvedčujú skutočnosti, že boli spáchané skutky popísané v skutkových vetách pod bodmi 1/ až 3/ uznesenia o vznesení obvinenia, tieto vykazujú znaky naplnenia skutkových podstát zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa § 296 (skutok v bode 1/), zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva podľa § 264 ods. 1, ods. 3 písm. b) Tr. zák., s poukazom na § 141 písm. a) Tr. zák. (skutky v bodoch 2/, 3/), ako aj odôvodňujú dôvodné podozrenie, že ich spáchal obvinený (v časti kladnej mu za vinu). V tejto súvislosti sťažnostný súd odkazuje na podrobné odôvodnenie jednotlivých skutočností v napadnutom uznesení, s ktorými sa stotožnil.
Tu však treba poznamenať, že znenie skutkovej vety pod bodom 1/ vyznieva dosť vágne v časti kde sa uvádza, že obv. Doc. F ako predseda vlády a obv. JUDr. K ako minister vnútra „zosnovali zločineckú skupinu tým spôsobom, že na vysoké štátne funkcie, z pozície politickej moci, vopred pripraveným, dohodnutým a naplánovaným spôsobom dosadili, ako verejných funkcionárov nimi vybrané a im lojálne osoby a to, PaedDr. T G do pozície prezidenta Policajného zboru SR, JUDr. Ľ M do pozície riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy, Ing. B S do pozície riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA P PZ a iných ako aj Ing. F I do pozície prezidenta Finančnej správy, po čom títo následne do nimi podriadených pozícií dosadzovali ďalšie im lojálne osoby vopred odsúhlasené obvineným R F, obvineným R K....“ .
Je totiž bežné, že takto postupuje každý minister vymenovaný do funkcie po tom, čo novú vládu zostavuje bývalá opozícia, pričom práve na Ministerstve vnútra je bežná /v rámci SR/ taká prax, že nový minister vnútra, ľudovo povedané nechá vymeniť od prezidenta PZ všetkých funkcionárov až po vedúceho poschodia na OO PZ. Samozrejme k takýmto personálnym zmenám nemôže dochádzať za účelom páchania protiprávnej činnosti a pokiaľ by na týchto zmenách mal participovať aj nejaký provinčný súkromný podnikateľ, nepôjde len o trestnoprávnu rovinu, ale svedčilo by to aj o totálnom morálnom manku obvinených.
Na margo uvedeného je opätovne potrebné zdôrazniť, že ide iba o dôvodné podozrenie, ktorého intenzita sa, v nadväznosti na výpovede jednotlivých svedkov, ktorých výsluchy sú rozvrhnuté na mesiace máj a jún 2022, môže nielen zostriť, ale aj zoslabiť. Zároveň v súčasnom počiatočnom štádiu konania (rozhodovania o vzatí obvineného do väzby) neprislúcha sťažnostnému súdu právo hodnotiť vierohodnosť výpovedí, a to ani tzv. kajúcnikov, ako ich nazývajú obvinení. Posúdenie hodnovernosti ich výpovedí, s ohľadom na prípadné poskytnuté výhody a ďalšie produkované dôkazy, bude predmetom konania pred súdom, ak bude podaná obžaloba, resp. posudzovania dokazovania vmerite veci. Pritom je nutné poznamenať, že orgány činné v trestnom konaní naplánovali procesné úkony s viacerými osobami, medzi ktorými sú aj iné osoby ako spolupracujúci obvinení, či svedkovia.
Na druhej strane sťažnostný súd dospel k záveru, že v prejednávanej veci u obvineného neexistuje dôvod tzv. kolúznej väzby plynúci z ustanovenia § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por., teda obava, že obvinený by mohol pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.
Sudca pre prípravné konanie súdu prvého stupňa odvodzoval existenciu tohto väzobného dôvodu z potreby vykonania opätovných výsluchov osôb; z náznakov kolúznych aktivít obvineného v rámci mediálneho vyjadrenia z 22. júla 2021; z verejných vyjadrení spoluobvineného JUDr. R F, CSc. z 26. októbra 2020, 23. mája 2021,
22. júla 2021 a vzájomnej prepojenosti s obvineným; z charakteru trestnej činnosti.
Pokiaľ ide o verejné vyjadrenia obvineného, resp. spoluobvineného JUDr. R F, CSc., sťažnostnému súdu nie je zrejmé, ako by mohli výroky z roku 2020, resp. 2021 (už len pre odstup času) ovplyvniť svedecké výpovede aktuálne vypočúvaných svedkov (a to ani s ohľadom na vyjadrenia svedkov T R a B S, nakoľko títo už skôr vypovedali v neprospech obvineného). Navyše, výroky „Vám sa nechce veriť to, čo hovoríme my, že všetky tieto prípady sú vykonštruované“, „povedali kajúcnikom, že ak si budú vymýšľať, tak nebudú trestne stíhaní“, resp. označovanie svedkov za „profesionálnych udavačov“ nemajú charakter vzbudenia obavy u svedkov. Výroky obvineného a spoluobvineného skôr možno chápať ako vyjadrenie svojho názoru na prebiehajúce konania a využívanie inštitútov tzv. spolupracujúcich osôb. V prípade, že by sa sťažnostný súd stotožnil s tvrdeniami sudcu pre prípravné konanie súdu prvého stupňa, nastala by absurdná situácia, že u každého obvineného, ktorý by verejne komentoval alebo kritizoval postupy orgánov činných v trestnom konaní a využívanie legálnych inštitútov, by bol daný dôvod na kolúznu väzbu. Pritom kritika usvedčujúcich výpovedí je bežnou praxou obvinených a ich obhajcov v trestných konaniach. Zároveň by odobrením takéhoto postupu bolo zasiahnuté do práva na slobodu prejavu podľa čl. 26 ods. 1, ods. 2 veta prvá a druhá ústavy (Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.). Súčasne nie je možné pričítať na ťarchu obvineného výroky jeho spoluobvineného, a to ani s ohľadom na ich vzájomný blízky vzťah. Rovnako nie je možné odôvodňovať väzbu obvineného väzobným stíhaním Mgr. M P, nakoľko splnenie podmienok väzby sa vždy posudzuje individuálne.
Treba zdôrazniť, že pri kolúznom konaní sa naopak predpokladá, že sa obvinený bude snažiť „zastretým“ spôsobom, o ktorom nebudú mať orgány činné v trestnom konaní vedomosť, mariť výsledky vyšetrovania a to najmä ovplyvňovaním osôb, znehodnocovaním dôkazov či iným obdobným konaním.
Vo vzťahu k výsluchom osôb, u ktorých podľa sudcu pre prípravné konanie hrozí možnosť ovplyvňovania, je potrebné v prvom rade uviesť, že tieto osoby už boli viackrát vypočuté buď pred začatím trestného stíhania alebo v inom konaní. Samotná povinnosť ich opakovaného vypočutia za účelom sprocesnenia výpovedí nie je dostatočným dôvodom na zásah do práva obvineného na osobnú slobodu, keďže ide o bežnú procesnú situáciu (ak doteraz voči nim neprejavil kolúzne správanie, resp. ak nie sú zistené konkrétne skutočnosti zakladajúce dôvodnú obavu z takého správania obvineného). Na margo uvedeného dáva sťažnostný súd do pozornosti, že sudca pre prípravné konanie súdu prvého stupňa reflektoval na informáciu o výsluchoch svedkov počas mesiaca máj 2022. Z doplnenia vyjadrenia prokurátora k sťažnosti obvineného však vyplýva, že výsluchy sú naplánované až do konca júna 2022, pričom niektoré osoby, u ktorých mal byť vzhliadnutý dôvod na obavu z možného ovplyvňovania ich výpovedí (napr. ..........), majú byť vypočuté až na konci mája, resp.na konci júna 2022. Je síce na úvahe orgánov činných v trestnom konaní, aké poradie výsluchov zvolia, avšak v prípade väzobného stíhania osôb z dôvodu tzv. kolúznej väzby by aj s ohľadom na práva týchto osôb bolo vhodnejšie uskutočniť prednostne výsluchy svedkov, pre ktorých nevypočutie je daná osoba držaná vo väzbe.
Sudca pre prípravné konanie súdu prvého stupňa odôvodnil danosť väzby aj charakterom stíhanej trestnej činnosti. Súdna prax najvyššieho súdu a ústavného súdu takéto odôvodnenie vzatia do tzv. kolúznej väzby pripúšťa, avšak v danom prípade ani sofistikovaný spôsob, ktorým mali byť trestné činy, kladené obvinenému za vinu, spáchané, nemožno vzhliadnuť ako udržateľný dôvod na väzbu obvineného. Najmä za situácie, keď ostatní spoluobvinení, vrátane Doc. F, CSc. (podľa návrhu na vzatie do väzby prokurátor uvádzal dôvody pre kolúzne správanie vzťahujúce sa primárne na túto osobu) sú za rovnakú trestnú činnosť stíhaní na slobode.
Pokiaľ prokurátor poukazoval na rozhovor z 12. augusta 2021, ktorý bol zaznamenaný na obrazovo zvukovom zázname, na základe súdneho príkazu v inej trestnej veci (tzv. poľovnícka chata), tak sťažnostný súd je toho názoru, že v danom prípade dochádzalo ku koordinovaniu obsahu svedeckej výpovede JUDr. K, pričom však tento bol primárne adresátom kolúzneho správania zo strany iných osôb a uvedené nepostačuje na konštatovanie dôvodu kolúznej väzby u obvineného, vzhľadom na už vyššie uvedené skutočnosti (k otázke zákonnosti, či nezákonnosti daných obrazovo zvukových záznamov sa senát už vyjadril v uznesení Najvyššieho súdu SR z 2. mája 2022, sp. zn. 5 Tost-š 10/2022, na ktoré v tomto smere odkazuje).
Vzhľadom na uvedené sťažnostný súd dospel k záveru, že sťažnosť obvineného JUDr. R K je dôvodná, preto rozhodol tak, že uznesenie sudcu pre prípravné konanie súdu prvého stupňa v celom rozsahu zrušil a obvineného podľa § 79 ods. 1 Tr. por, prepustil z väzby na slobodu.
Uznesenie prijal senát jednomyseľne.
Poučenie: Proti tomuto uzneseniu opravný prostriedok nie je prípustný.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.