Ústavný súd SR v uvedenom Náleze konštatuje, že "ustanovenie § 86 písm. e) Tr. zák. sa vzťahuje aj na trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 aleinea druhá Tr. zák., t. j. aj na prípady keď ide o neoprávnene uplatňované nároky na vrátenie dane z pridanej hodnoty. Podľa Ústavného súdu SR dochádza k zániku trestnosti aj v prípadoch, ak páchateľ vráti štátu neoprávnene vyplatený nadmerný odpočet na dani z pridanej hodnoty".
Ústavný súd SR tento pomerne prekvapivý záver odôvodnil v podstate tak, že
- trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 uvedený v § 86 písm. e) Trestného zákona pozostáva z dvoch skutkových podstát, teda tak zo skutkovej podstaty zadržania a neodvedenia splatnej dane a poistného, ktoré boli zrazené alebo vybraté podľa zákona (alinea prvá), ako aj neoprávneného uplatňovania nároku na vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane (alinea druhá). A keďže obe aliney (teda aj druhá) z vôle zákonodarcu reprezentujú trestný čin nedovedenia dane, rovnako de lege lata platí, že dodatočným zaplatením dane (dodatočným splnením si daňovej povinnosti) sú splnené zákonné podmienky účinnej ľútosti. Inak povedané, ak podľa účinnej úpravy § 277 ods. 1 Trestného zákona, ktorý vymedzuje skutkovú podstatu trestného činu neodvedenia dane a poistného , páchateľ v zákonnom čase vráti vyplatený daňový preplatok, došlo v konečnom dôsledku (druhoplánovo) k dodatočnému zaplateniu splatnej dane. V tejto súvislosti možno uzavrieť, že ak by zákonodarca protiprávnemu konaniu páchateľa spočívajúcemu v neoprávnenom uplatnení nároku na vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane chcel pripísať iný protispoločenský dôsledok ako neodvedenie (nezaplatenie) dane, nepochybne by tak urobil.
- v danom prípade vzhľadom na skutočnosť, že relevantná právna úprava obsiahnutá v Trestnom zákone v § 86 písm. e) nevymedzuje/nerozlišuje, resp. presne nekonkretizuje účinky účinnej ľútosti vo vzťahu k prvej a druhej alinei trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 Trestného zákona, ako aj v nadväznosti na ústavou a dohovorom chránené jedno z najzákladnejších ľudských práv, akým právo na osobnú slobodu nepochybne je, ústavnému súdu neostáva iná možnosť, ako za ústavne konformný výklad daného zákonného vymedzenia považovať ten, ktorý je v prospech sťažovateľa ako obvineného a ktorý plne korešponduje aj s požiadavkou ochrany jeho základných práv a slobôd, k ochrane ktorých je ústavný súd povolaný ako súdny orgán ochrany ústavnosti, a to priamo z ústavy.
S uvedeným rozhodnutím Ústavného súdu SR si dovolím nesúhlasiť a uvádzam odchylnú právnu argumentáciu (bola uverejnená aj v časopise Justičná revue pod názvom Ešte raz k účinnej ľútosti a daňovým trestným činom). Podľa môjho názoru Ústavný súd SR neprípustne zamenil pojem „splatná daň“ s úplne odlišným pojmom „daňový preplatok“ a za dodatočné zaplatenie splatnej dane považuje aj vrátenie neoprávneného vráteného nadmerného odpočtu, t.j. za platenie splatnej dane považuje aj prípady, keď žiadna daňová povinnosť daňovému subjektu nevznikla a teda ani nemá povinnosť platiť splatnú daň.
V prvom rade je záver Ústavného súdu SR pochybný v tom, či sa ustanovenie § 86 písm. d) Tr. zák. vôbec vzťahuje aj na trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák. (teda aj na neoprávnené uplatňovanie nárokov na vrátenie DPH alebo spotrebnej dane).
Je nesporné, že trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 Tr. zák. obsahuje v sebe dve samostatné skutkové podstaty, pričom prvá sa týka zadržania a neodvedenia splatnej dane a poistného, ktoré boli zrazené alebo vybraté podľa zákona (alinea prvá) a druhá sa týka neoprávneného uplatňovania nároku na vrátenie DPH (alinea druhá). Ide o úplne samostatné a oddelené základné skutkové podstaty, ktoré majú inú povahu a význam a spoločné majú len kvalifikované skutkové podstaty uvedené v odsekoch 2 až 4.
Trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea prvá Tr. zák. spočíva v tom, že páchateľ si nesplní svoju zákonnú povinnosť (napríklad povinnosť vyplývajúcu zo zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení alebo zo zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, respektíve z daňových zákonov) odviesť určeným príjemcom zrazené poistné alebo zrazenú alebo vybratú splatnú daň, teda páchateľ sa tohto trestného činu dopustí opomenutím povinnosti stanovenej zákonom, ktorý upravuje povinnosť odviesť tieto povinné platby príjemcom v termínoch ich splatnosti. Ide o tzv. omisívny trestný čin, ktorý možno spáchať len opomenutím zákonnej povinnosti (t. j. len nekonaním alebo zdržaním sa konania, ktoré prikazuje zákon), pričom v teórii trestného práva sa takéto trestné činy označujú aj ako trestné činy čisto omisívne alebo pravé omisívne. Pre úplnosť treba uviesť, že znakmi tejto skutkovej podstaty sú pojmy ako „splatná daň“ a „poistné“, pričom z hľadiska dokonania tohto trestného činu sa vyžaduje, aby ho páchateľ spáchal v malom rozsahu, t. j. aby reálne neodviedol určenému príjemcovi zrazenú alebo vybratú daň alebo poistné vo výške, ktorá presahuje najmenej sumu 266 Euro.
Naproti tomu trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák. spočíva v aktívnom konaní páchateľa, pretože táto skutková podstata vyžaduje, aby páchateľ uplatnil neoprávnene nárok na vrátenie DPH, t. j. aby podal na príslušný daňový úrad nepravdivé daňové priznanie, v ktorom bude predstierať skutočnosti, z ktorých má vyplynúť povinnosť štátu poskytnúť páchateľovi plnenie, na ktoré však nemá podľa zákona nárok. Ide tu predovšetkým o rôzne machinácie s nárokom na odpočet dane, na ktorý by mal páchateľ zákonný nárok vtedy, ak by skutočne zaobstaraný a zaplatený tovar, práce či služby použil k dosiahnutiu obratu na svoje zdaniteľné plnenia. Tým, že páchateľ vykáže zdaniteľné plnenia, aj napriek tomu, že v skutočnosti neboli vykonané, dosiahne neoprávnene odpočet dane vo výške, v akej daň zaúčtoval na vstupe, teda pri deklarovanom nákupe tovaru, aj keď k nemu nedošlo. V takomto prípade docieli odpočet DPH už samotným fingovaným zaplatením dane na vstupe, teda pri fiktívnom nákupe tovaru, z ktorého za štandardných okolností daň do štátneho rozpočtu odvádza predajca. Za takejto situácie však štát v skutočnosti daň vôbec neobdržal, pretože k žiadnemu zdaniteľnému plneniu nedošlo, pričom takýmto spôsobom si páchateľ môže zabezpečiť vznik nadmerného odpočtu DPH, pri ktorom vzniká povinnosť štátu tento odpočet páchateľovi vrátiť.
Z uvedeného stručného popisu je zrejmé, že skutkovú podstatu trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák. možno naplniť, na rozdiel od alinei prvej, len aktívnym konaním (teda nie aj opomenutím konania) a preto tento trestný čin možno označiť za tzv. komisívny delikt. Ďalším rozdielom je to, že ide o trestný čin, ktorý sa vyčerpáva určitou činnosťou a nevyžaduje vyvolanie následku, teda na naplnenie skutkovej podstaty tohto trestného činu (na dokonanie činu) postačuje len vykonanie konania (neoprávnené uplatnenie nároku na vrátenie DPH), pričom je bez významu, či štát neoprávnene uplatňovaný nárok na vrátenie DPH aj skutočne páchateľovi vráti alebo nevráti.
Ďalším podstatným rozdielom je aj to, že pojem „splatná daň“ nie je zákonným znakom skutkovej podstaty trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák., čo je logické, pretože konštrukcia tejto skutkovej podstaty nie je postavená na zákonnej povinnosti platcu odviesť alebo platiť daň štátu v určitých zákonom stanovených termínoch (v lehotách splatnosti), ale práve na opačnej povinnosti štátu vrátiť prípadný preplatok na dani (tzv. nadmerný odpočet). Túto povinnosť štátu nemožno označiť za povinnosť platiť daň, pretože tu nejde o hradenie dane zo strany štátu jednotlivým platcom (napokon, daňovú povinnosť má vždy len platca voči štátu a nie naopak), ale ide o povinnosť vrátiť daňový preplatok a preto ak páchateľ vráti spätne štátu neoprávnene vyplatený nadmerný odpočet, nemožno toto jeho konanie označiť za „dodatočné zaplatenie splatnej dane“, tak ako to vyžaduje ustanovenie § 86 písm. e) Tr. zák..
Možno uviesť častý príklad z praxe keď, napríklad páchateľova spoločnosť s ručením obmedzeným, je založená len „na papieri“, nevykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť, reálne neuskutočňuje žiadne zdaniteľné plnenia, nakoľko všetky prebiehajú tiež len „na papieri“ z cieľom (úmyslom) dosiahnuť nadmerný odpočet a jeho následné vrátenie (vyplatenie) štátom. V takomto prípade nemá páchateľ voči štátu daňovú povinnosť, pretože neuskutočnil žiadne zdaniteľné plnenia (t. j. nevykonával žiadnu činnosť) a samozrejme nemá ani nárok na odpočet. Ak štát vyplatí páchateľovi nadmerný odpočet, pričom vlastná daňová povinnosť páchateľa je vo výške nula, vznikne na strane štátu reálny úbytok na majetku a páchateľ sa neoprávnene obohatí o výšku vyplateného nadmerného odpočtu. Ak páchateľ nemá žiadnu daňovú povinnosť voči štátu (páchateľovi nikdy ani nevznikla), nemožno prípadné spätné vrátenie vyplateného nadmerného odpočtu štátu označiť za platenie splatnej dane. Daňový preplatok, ktorý reálne nevznikol, nemožno podradiť pod pojem „daň“ ani podľa všeobecnej definície dane uvádzanej v teórii finančného práva a ani podľa definície dane uvedenej v zákone o správe daní a poplatkov.
Ustanoveniu § 86 písm. e) Tr. zák. preto zodpovedá len dokonaný trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea prvá Tr. zák., pretože ustanovenie o účinnej ľútosti vyžaduje, aby páchateľ splnil svoju zákonnú povinnosť, ktorú predtým opomenul splniť (nesplnil svoju povinnosť odviesť v zákonom určenom termíne splatnú daň alebo poistné) a za toto jeho aktívne konanie ho zákonodarca odmeňuje beztrestnosťou. Inými slovami, ustanovenie § 86 písm. e) Tr. zák. vyžaduje od páchateľa, aby svoje pasívne konanie (t. j. nekonanie, ktoré naplňuje znaky skutkovej podstaty trestného činu podľa § 277 ods. 1 alinea prvá Tr. zák. a za ktoré je prípadne už aj trestne stíhaný) napravil aktívnym konaním a prístupom a napravil následok tak, že dodatočne zaplatí splatnú daň a jej príslušenstvo alebo poistné, ktoré predtým síce v zmysle ustanovení zákona legálne zrazil alebo vybral, ale už neoprávnene neodviedol určenému príjemcovi.
Zákonodarca pritom koncipuje účinnú ľútosť v ustanoveniach § 85 a § 86 Tr. zák. tak, že taxatívne vymenováva trestné činy, ktorých sa účinná ľútosť týka (podmienka prvá) a zároveň stanovuje povinnosť, ktorú páchateľ musí splniť, aby k zániku trestnosti vôbec došlo (podmienka druhá). Nestačí, ak páchateľ splní len prvú podmienku vyžadovanú zákonom, t.j., ak jeho konanie vykazuje znaky skutkovej podstaty trestného činu uvedeného v ustanovení § 85 alebo § 86 Tr. zák., bez toho, aby splnil alebo mohol splniť zákonom stanovenú povinnosť (druhú podmienku), a rovnako nestačí, ak páchateľ síce splní druhú podmienku (zákonom stanovenú povinnosť), ak jeho konanie nemožno podradiť pod znaky skutkovej podstaty niektorého z trestných činov uvedených v ustanoveniach o účinnej ľútosti.
Tieto všeobecné závery možno aplikovať aj na posudzovaný prípad, keď ustanovenie § 86 písm. d) Tr. zák., pokiaľ ide o podmienku prvú, stanovuje, že „trestnosť činu zaniká aj vtedy, ak ide o trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 Tr. zák.“. Trestný zákon tu uvádza len názov a číselné označenie tohto trestného činu, bez akéhokoľvek ďalšieho vnútorného rozčlenenia na jednotlivé skutkové podstaty, ktoré tento trestný čin obsahuje, z čoho vyplýva, že ustanovenie o účinnej ľútosti by sa malo týkať aj trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák.. Pokiaľ však ide o druhú podmienku vyžadovanú ustanovením o účinnej ľútosti (dodatočné zaplatenie splatnej dane a jej príslušenstva), je zrejmé, že páchateľ trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák. ju nemôže splniť, pretože, ako už bolo uvedené vyššie, prípadné spätné vrátenie neoprávnene vyplateného nadmerného odpočtu (páchateľove vrátenie vyplateného daňového preplatku z dôvodu, že ten nikdy ani nevznikol), nemožno považovať za „dodatočné zaplatenie splatnej dane“.
Tieto úvahy sa týkajú len prípadov, keď k vyplateniu nadmerného odpočtu zo strany štátu aj skutočne dôjde. To, že ustanovenie § 86 písm. e) Tr. zák. sa netýka aj trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák. možno vyvodiť aj z toho, že tento trestný čin je predčasne dokonaným trestným činom a je dokonaný aj v prípadoch, keď páchateľ len neoprávnene uplatní nárok na vrátenie nadmerného odpočtu, avšak k jeho vyplateniu nedôjde. V takýchto prípadoch už vôbec nie je možné splniť povinnosť stanovenú v zmysle § 86 písm. e) Tr. zák. a tým docieliť zánik trestnosti činu.
Trestnosť trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák. nemôže preto zaniknúť v zmysle § 86 písm. e) Tr. zák.. Páchateľ totiž nemôže splniť druhú podmienku vyžadovanú zákonom (ustanovením § 86 písm. e) Tr. zák.), t. j. splniť povinnosť v ňom uloženú.
Na podporu uvedeného záveru možno uviesť aj to, že ak porovnáme jednotlivé prípady zániku trestnosti činu, ktoré sú uvedené v ustanovení § 86 písm. a), c) a d) Tr. zák., zistíme, že ide o podobné omisívne trestné činy, ktorých sa páchateľ dopustí tak, že si nesplní povinnosť uloženú mu konkrétnym zákonom, pričom túto povinnosť môže splniť aj dodatočne v termínoch určených v Trestnom zákone. Naviac ustanovenia § 86 písm. a), c) a d) Tr. zák. kopírujú jednotlivé znaky skutkových podstát, ktorých zánik trestnosti upravujú. Tak napríklad znakom skutkovej podstaty omisívneho trestného činu zanedbania povinnej výživy podľa § 207 Tr. zák. je neplnenie zákonnom stanovenej povinnosti vyživovať iného a ustanovenie § 86 písm. a) Tr. zák. hovorí o dodatočnom splnení tejto povinnosti. Znakom omisívneho trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 Tr. zák. je nevyplatenie mzdy, platu alebo inej odmeny za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné zamestnancovi a ustanovenie § 86 písm. c) Tr. zák. hovorí o dodatočnom splnení tejto povinnosti. A konečne, znakom omisívneho trestného činu nevyplatenia dane a odstupného podľa § 277 ods. 1, ale len alinea prvá Tr. zák. a omisívneho trestného činu nezaplatenia dane podľa § 278 Tr. zák. je neodvedenie splatnej dane a poistného (§ 277 ods. 1 alinea prvá Tr. zák.) a nezaplatenie splatnej dane (§ 278 ods. 1 Tr. zák.), pričom ustanovenie § 86 písm. d) Tr. zák. hovorí o dodatočnom zaplatení splatnej dane a poistného.
Aj z tohto rozboru je evidentné, že na trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák. sa nevzťahuje ustanovenie § 86 písm. e) Tr. zák., pretože tento trestný čin je trestným činom komisívnym a nie omisívnym a pojem „splatná daň“ ani nie je znakom jeho skutkovej podstaty.
Dobrovoľné spätné vrátenie neoprávnene vyplateného nadmerného odpočtu zo strany páchateľa alebo jeho dobrovoľné oznámenie, že nárok na vrátenie nadmerného odpočtu uplatňuje neoprávnene urobené v čase, keď ešte štát neoprávnene uplatňovaný nadmerný odpočet nevyplatil, možno podradiť pod podmienku uvedenú v ustanovení § 85 písm. a) Tr. zák., že páchateľ dobrovoľne škodlivý následok zamedzil alebo ho napravil (splnená druhá podmienka vyžadujúca vykonanie určitého konania zo strany páchateľa), avšak trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 Tr. zák. nie je taxatívne uvedený v § 85 Tr. zák. a preto pre absenciu prvej podmienky (vyžadujúcej taxatívne stanovenie konkrétneho trestného činu) nie je možný zánik trestnosti trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák. ani v zmysle § 85 Tr. zák..
Možno sa len domnievať, čo viedlo zákonodarcu k takejto právnej úprave, som však toho názoru, že zákonodarca pri koncipovaní podmienok účinnej ľútosti v Trestnom zákone účinnom od 1.1.2006 jednoducho opomenul, že trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 Tr. zák. obsahuje dve samostatné skutkové podstaty. V opačnom prípade, by priamo v ustanovení § 86 písm. e) Tr. zák. musel uviesť, že napríklad trestnosť činu zaniká aj vtedy, ak páchateľ „dodatočne vráti neoprávnene vyplatený nadmerný odpočet alebo, ak ešte nebol vyplatený, dobrovoľne urobí oznámenie príslušnému orgánu o tom, že neoprávnene uplatňuje nárok na vrátenie DPH alebo spotrebnej dane“. Ak by ustanovenie § 86 písm. e) Tr. zák. obsahovalo takúto úpravu, bolo by možné považovať túto právu úpravu za skutočne až príliš liberálnu. Keďže to tak nie je, a je bez významu, či sa tak stalo preto, že to zákonodarca zamýšľal alebo preto, že „zabudol“ na alineu druhú ustanovenia § 277 ods. 1 Tr. zák., nemôže ustanovenie § 86 písm. e) Tr. zák. spôsobiť zánik trestnosti tohto trestného činu a to ani analogicky. Účinná ľútosť je upravená taxatívne a to tak čo do výpočtu trestných činov, ktorých sa týka ako aj čo do výpočtu povinností, ktoré musia byť splnené, aby k účinnej ľútosti a tým k zániku trestnosti taxatívne uvedeného trestného činu skutočne došlo. Tieto zákonom stanovené podmienky nie je možné rozširovať alebo analogicky aplikovať aj na trestné činy, ktoré v ustanoveniach o účinnej ľútosti nie sú uvedené.
Vzhľadom k uvedenému som názoru, že závery Ústavného súdu SR sú vyslovene nesprávne a z jeho strany došlo k chybnému výkladu relevantných, najmä daňových a v nadväznosti na to aj trestnoprávnych ustanovení. Bude preto zaujímavým sledovať, či prípadne aj iné senáty Ústavného súdu SR budú nasledovať predmetné rozhodnutie, respektíve, či dôjde k opačnému názoru a k zjednocovaniu na úrovni pléna Ústavného súdu SR.
Nasleduje spomínaný Nález v úplnom znení
SLOVENSKÁ REPUBLIKA
NÁLEZ
Ústavného súdu Slovenskej republiky
V mene Slovenskej republiky
I. ÚS 316/2011-37
Ústavný súd Slovenskej republiky na neverejnom zasadnutí 14. decembra 2011 v
senáte zloženom z predsedu Petra Brňáka a zo sudcov Milana Ľalíka a Marianny
Mochnáčovej prerokoval prijatú sťažnosť Ing. M. S., B., zastúpeného advokátom
JUDr. O. Z., L., vo veci namietaného porušenia jeho základného práva na osobnú
slobodu podľa čl. 17 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky a práva na slobodu a
bezpečnosť podľa čl. 5 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných
slobôd uznesením Krajského súdu v Banskej Bystrici sp. zn. 2 Tpo 20/2011 zo 7.
apríla 2011 v spojení s uznesením Okresného súdu Banská Bystrica sp. zn. 0
Tp/54/2011 z 25. marca 2011 a
takto
rozhodol:
1. Krajský súd v Banskej Bystrici uznesením sp. zn. 2 Tpo 20/2011 zo 7. apríla 2011 a Okresný súd Banská Bystrica uznesením sp. zn. 0 Tp/54/2011 z 25. marca 2011, ktorými rozhodli o žiadosti Ing. M. S. o prepustenie z väzby na slobodu, porušili jeho základné právo na osobnú slobodu podľa čl. 17 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky a právo na slobodu a bezpečnosť podľa čl. 5 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
2. Vo zvyšnej časti sťažnosti Ing. M. S. n e v y h o v u j e .
Odôvodnenie:
I.
3. Ústavnému súdu Slovenskej republiky (ďalej len „ústavný súd”) bola 27. júna
2011 faxom a 28. júna 2011 poštou doručená sťažnosť Ing. M. S. (ďalej len
„sťažovateľ“) vo veci namietaného porušenia jeho základného práva na osobnú
slobodu podľa čl. 17 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky (ďalej len „ústava“) a
práva na slobodu a bezpečnosť podľa čl. 5 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských
práv a základných slobôd (ďalej len „dohovor“) uznesením Krajského súdu v
Banskej Bystrici (ďalej len „krajský súd“) sp. zn. 2 Tpo 20/2011 zo 7. apríla
2011 (ďalej aj „napadnuté rozhodnutie krajského súdu“) a uznesením Okresného
súdu Banská Bystrica (ďalej len „okresný súd“) sp. zn. 0 Tp/54/2011 z 25. marca
2011 (ďalej aj „napadnuté rozhodnutie okresného súdu“, spolu len „napadnuté
rozhodnutia“).
4. Z obsahu sťažovateľom podanej sťažnosti vyplýva, že uznesením vyšetrovateľa
Policajného zboru odboru Stred v Banskej Bystrici, Úradu boja proti
organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru sp. zn. ČVS:
PPZ-24/BOK-ST-2011 z 25. februára 2011 mu bolo vznesené obvinenie pre zločin
neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 a ods. 3 zákona č. 300/2005
Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov (ďalej len „Trestný zákon“).
Okresný súd s účinnosťou od 24. februára 2011 rozhodol o vzatí sťažovateľa do
väzby, a to z dôvodov podľa § 71 ods. 1 písm. b) a c) zákona č. 301/2005 Z. z.
Trestný poriadok v znení neskorších predpisov (ďalej len „Trestný poriadok“).
Sťažovateľ 8. marca 2011 poukázal na účet Daňových úradov B. a B. peňažné
plnenie rovnajúce sa výške ním uplatneného nároku na vrátenie dane z pridanej
hodnoty, o ktorom poskytol oznámenie zaslaním príslušných dokladov orgánom
činným v trestnom konaní a okresnému súdu 9. marca 2011, a to spolu so svojou
žiadosťou o prepustenie z väzby. Okresný súd napadnutým rozhodnutím zamietol
žiadosť sťažovateľa o prepustenie z väzby a krajský súd napadnutým rozhodnutím
zamietol sťažnosť sťažovateľa podanú proti prvostupňovému rozhodnutiu. Proti
napadnutým rozhodnutiam podal sťažovateľ ústavnú sťažnosť.
5. Okresný súd svojím ostatným rozhodnutím sp. zn. 0 Tp 54/2011 zo 16. júna
2011 rozhodol o nahradení výkonu väzby sťažovateľa peňažnou zárukou a prijatím
písomného sľubu a súčasne rozhodol aj o zmene dôvodov väzby s tým, že u
sťažovateľa naďalej trvá dôvod väzby podľa § 71 ods. 1 písm. c) Trestného
poriadku.
6. Nosným dôvodom sťažnosti podanej ústavnému súdu (ako aj žiadosti sťažovateľa
o prepustenie z väzby, o ktorej rozhodovali namietané všeobecné súdy) je
tvrdenie sťažovateľa, že dodatočným vrátením sťažovateľom uplatneného
nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (v spojitosti s ktorou je proti nemu
vedené trestné stíhanie, pozn.) je spojený právny následok zániku trestnosti
podľa § 86 písm. e) Trestného poriadku, a preto trestné stíhanie proti jeho
osobe malo byť zastavené [§ 215 ods. 1 písm. g) Trestného poriadku]. Uvedené v
medziach sťažovateľom podanej žiadosti o prepustenie z väzby potom znamená, že
s účinnosťou od oznámenia tejto skutočnosti orgánom činným v trestnom konaní a
okresnému súdu 9. marca 2011 mal byť sťažovateľ prepustený na slobodu [„...
osobitným ustanovením trestného zákona o účinnej ľútosti Trestný zákon v ust. §
86 písm. e) špecifikuje osobitné prípade (správne má byť prípady, pozn.) pre
zánik trestnosti vo vzťahu ku konkrétnym trestným činom. Uvedené vyplýva zo záujmu
štátu vyplývajúceho z jeho fiskálnej politiky vo vzťahu k daniam poukazovaným
do štátneho rozpočtu a vysokom záujme štátu na ich uhrádzaní resp. zotrvaní pre
účely naplnenia verejných rozpočtov. V súvislosti s uvedeným záujmom štátu sa
poskytuje dodatočná beztrestnosť tak trestným činom špecifikovaným v ust. § 276
(§85 TZ), § 277 ako aj v ust. § 278 (86 písm. e)). Predmetný zánik trestnosti
je daný pomenovaním trestného činu (Neodvedenie dane a poistného) ako aj
uvedením ustanovenia (§277 TZ), teda zahŕňa všetky skutkové podstaty v tomto
ustanovení § 277 obsiahnuté.“].
7. Na základe uvedeného sťažovateľ navrhol, aby ústavný súd v súvislosti s
napadnutými rozhodnutiami vyslovil porušenie základného práva na osobnú slobodu
podľa čl. 17 ods. 5 ústavy a práva podľa čl. 5 ods. 1 dohovoru a zrušil
napadnuté rozhodnutia všeobecných súdov.
8. Uznesením č. k. I. ÚS 316/2011-13 z 24. augusta 2011 ústavný súd prijal
sťažnosť sťažovateľa na ďalšie konanie.
9. Na základe žiadosti ústavného súdu sa k veci písomne vyjadrili všetci
účastníci konania. Za okresný súd jeho predseda listom z 13. septembra 2011 a za krajský súd jeho
predseda listom taktiež z 13. septembra 2011. Písomné vyjadrenie právneho
zástupcu sťažovateľa bolo doručené ústavnému súdu 29. septembra 2011.
9.1 V písomných stanoviskách okresný súd a krajský súd najskôr reagovali na
priebeh trestnej veci sťažovateľa a následne v podstate zhodne uviedli
(citované zo stanoviska krajského súdu): „Podľa § 86 písm. e/ Tr. zák.,
trestnosť trestného činu zaniká aj vtedy, ak ide o trestný čin neodvedenia dane
a poistného podľa § 277 alebo nezaplatenia dane podľa § 278, ak splatná daň a
jej príslušenstvo alebo poistné boli dodatočne zaplatené, najneskôr nasledujúci
deň po dni, keď sa páchateľ po skončení jeho vyšetrovania mohol oboznámiť s
jeho výsledkami. Z tohto ustanovenia vyplýva, že na zánik trestnosti činu sú
potrebné dve podmienky, a to ak je vedené trestné stíhanie za trestný čin
neodvedenia dane a poistného podľa § 277 Tr. zák. a dodatočné zaplatenie
splatnej dane a jej príslušenstva. Skutková podstata trestného činu neodvedenia
dane a poistného podľa § 277 ods. 1 Tr. zák. sa skladá v podstate z dvoch
samostatných skutkových podstát, kde podľa prvej aliney je objektom záujmu
štátu na riadnom odvádzaní dane, pričom v podstate ide o špecifický druh
sprenevery. V takomto prípade je možné aplikovať ust. § 86 písm.e/ Tr. zák. o
účinnej ľútosti zaplatením splatnej dane s určeným príslušenstvom po rozhodnutí
príslušného daňového úradu. V druhej aliney tejto skutkovej podstaty trestného
činu ide z hľadiska objektívnej stránky o neoprávnené uplatnenie nároku na
vrátenie dvoch druhov daní a to dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane.
Tu ide v podstate o kýsi špeciálny druh podvodu, kde poškodený je štát. Preto
vrátenie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty nie je možné si zamieňať s
dodatočným zaplatením splatnej dane a jej príslušenstva. V prípade druhej
aliney, teda... neprichádza do úvahy postup v zmysle ust. § 86 písm. e/ Tr.
zák. o účinnej ľútosti.“
9.2 Právny zástupca sťažovateľa k argumentácii okresného súdu a krajského súdu
nezaujal stanovisko, čo odôvodnil tým, že na všetko podstatné už reagovali.
10. Ústavný súd so súhlasom účastníkov konania podľa § 30 ods. 2 zákona
Národnej rady Slovenskej republiky č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného
súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v znení
neskorších predpisov (ďalej len „zákon o ústavnom súde“) upustil v danej veci
od ústneho pojednávania, pretože po oboznámení sa s ich vyjadreniami k
opodstatnenosti sťažnosti dospel k názoru, že od tohto pojednávania nemožno
očakávať ďalšie objasnenie veci v súvislosti s namietaným porušením označených
práv.
II.
11. Ústavný súd je podľa čl. 124 ústavy nezávislým súdnym orgánom ochrany
ústavnosti, ktorý podľa čl. 127 ods. 1 ústavy rozhoduje o sťažnostiach
fyzických osôb alebo právnických osôb, ak namietajú porušenie svojich
základných práv alebo slobôd, alebo ľudských práv a základných slobôd
vyplývajúcich z medzinárodnej zmluvy, ktorú Slovenská republika ratifikovala a
bola vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom, ak o ochrane týchto práv a slobôd
nerozhoduje iný súd. Podľa čl. 127 ods. 2 ústavy ak ústavný súd vyhovie
sťažnosti, svojím rozhodnutím vysloví, že právoplatným rozhodnutím, opatrením
alebo iným zásahom boli porušené práva alebo slobody podľa odseku 1, a zruší také rozhodnutie,
opatrenie alebo iný zásah.
12. Ústavný súd vo svojej judikatúre konštantne zdôrazňuje, že pri uplatňovaní
svojej právomoci nezávislého súdneho orgánu ochrany ústavnosti (čl. 124 ústavy)
nemôže zastupovať všeobecné súdy, ktorým predovšetkým prislúcha interpretácia a
aplikácia zákonov, a že jeho úloha sa obmedzuje na kontrolu zlučiteľnosti
účinkov takejto interpretácie a aplikácie s ústavou alebo kvalifikovanou
medzinárodnou zmluvou o ľudských právach a základných slobodách (napr. I. ÚS
19/02, I. ÚS 1/03, I. ÚS 226/03). Z ustálenej judikatúry ústavného súdu ďalej
vyplýva, že právomoc ústavného súdu vo vzťahu k rozhodovaniu všeobecných súdov
vo väzobných veciach je daná len na preskúmanie dôvodu a spôsobu obmedzenia
osobnej slobody, t. j. či proti osobe, ktorá sa berie do väzby, bolo vznesené
obvinenie, rozhodnutie o väzbe sa odôvodnilo aj skutkovými okolnosťami, o väzbe
rozhodoval súd, obvinený bol vzatý do väzby pre konkrétne skutočnosti, resp. že
osoba bola vzatá a držaná vo väzbe len na čas dovolený zákonom, resp.
konkrétnym rozhodnutím väzobného súdu o predĺžení väzby. Do obsahu právomoci
ústavného súdu nepatrí preskúmať postup, ako aj správnosť skutkových a právnych
záverov všeobecných súdov, ktorý viedol k záveru o existencii zákonného dôvodu
na vzatie do väzby. Tento postup skúma opravný súd v riadnom inštančnom
postupe, ktorý je funkčne uspôsobený na preskúmanie obsahu trestného spisu,
súvisiacich listín, podaní obvineného a prípadne aj ďalších dôkazov
osvedčujúcich použitie takéhoto zabezpečovacieho prostriedku, akým je väzba v
trestnom konaní (II. ÚS 76/02). Skutkové a právne závery všeobecného súdu by
mohli byť predmetom kontroly zo strany ústavného súdu vtedy, ak by vyvodené
závery všeobecného súdu boli zjavne neodôvodnené alebo arbitrárne, a tak z
ústavného hľadiska neospravedlniteľné a neudržateľné, a zároveň by mali za
následok porušenie základného práva alebo slobody (obdobne napr. I. ÚS 13/00,
I. ÚS 117/05, III. ÚS 151/05).
13. V podobných súvislostiach ústavný súd už uviedol (I. ÚS 331/09), že „[z]
pohľadu ústavnoprávneho treba určiť povahu prípadov, v ktorých nesprávna
aplikácia jednoduchého práva všeobecným súdom má za následok porušenie
základných práv a slobôd. V konaní o ústavnej sťažnosti možno za také považovať
prípady, v ktorých nesprávna aplikácia jednoduchého práva je spätá s
konkurenciou jednotlivých noriem tohto práva, prípadne s konkurenciou rôznych
interpretačných alternatív, v ktorých sa odráža kolízia ústavných princípov, a
naostatok za také možno považovať aj prípady svojvoľnej aplikácie jednoduchého
práva.“.
14. Predmetom sťažnosti bolo posúdenie, či napadnutými rozhodnutiami okresného
súdu a krajského súdu, ktorými bola zamietnutá žiadosť sťažovateľa o
prepustenie z väzby (v širších súvislostiach tiež sťažovateľova žiadosť o
zastavenie trestného stíhania vedeného proti jeho osobe, čo sťažovateľ
požadoval v rámci tejto žiadosti, pozn.), došlo k porušeniu sťažovateľom
označených práv (bod 7).
15. V sťažnosti je oddelený petit od jej ostatných častí. Ústavný súd je podľa
§ 20 ods. 3 zákona o ústavnom súde viazaný návrhom na začatie konania. Viazanosť
ústavného súdu návrhom sa vzťahuje zvlášť na návrh výroku rozhodnutia, ktorého
sa sťažovateľ domáhal. Ústavný súd môže rozhodnúť len o tom, čoho sa sťažovateľ
domáha v petite svojej sťažnosti a vo vzťahu k tomu subjektu, ktorý označil za
porušovateľa svojich práv (čl. 2 ods. 2 ústavy). Z uvedeného v okolnostiach
danej veci vyplýva, že ústavný súd v medziach podanej sťažnosti mohol posúdiť
iba sťažovateľom napadnuté rozhodnutia (ako segment trestného konania vedeného
proti sťažovateľovi) napriek tomu, že ním uvádzané nosné dôvody (bod 6)
presahujú rámec napadnutých rozhodnutí tak ab ante, ako aj ex post (pozri
tiež body 4 a
5). V neposlednom rade ústavný súd dodáva, že sťažovateľ v petite sťažnosti
označil porušenie základného práva podľa čl. 17 ods. 5 ústavy, avšak v samotnom
texte sťažnosti cituje tiež ods. 1
a 2 citovaného článku ústavy.
16. Podľa čl. 17 ods. 1 ústavy osobná sloboda sa zaručuje. Podľa čl. 17 ods. 2
ústavy nikoho nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a
spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Nikoho nemožno pozbaviť slobody len pre
neschopnosť dodržať zmluvný záväzok. Podľa čl. 17 ods. 5 ústavy do väzby možno
vziať iba z dôvodov a na čas ustanovený zákonom a na základe rozhodnutia súdu.
Podľa čl. 5 ods. 1 dohovoru každý má právo na slobodu a osobnú bezpečnosť.
Nikoho nemožno pozbaviť slobody okrem nasledujúcich prípadov, pokiaľ sa tak
stane v súlade s konaním ustanoveným zákonom:...
17. Ústavný súd vo svojej judikatúre k čl. 17 ods. 2 ústavy uviedol, že vo
vzťahu k väzbe obsahuje také práva, akými sú napríklad právo byť vo väzbe len
zo zákonného dôvodu a na základe rozhodnutia sudcu alebo súdu; právo podať
návrh na konanie, v ktorom by súd neodkladne alebo urýchlene rozhodol o
zákonnosti väzby a nariadil prepustenie, ak je táto nezákonná; právo nebyť vo
väzbe dlhšie ako po dobu nevyhnutnú, resp. primeranú dobu alebo byť prepustený
počas konania, pričom prepustenie môže byť podmienené zárukou (III. ÚS 7/00, I.
ÚS 100/04). Z čl. 17 ods. 2 ústavy vyplýva neodmysliteľná súvislosť medzi
väzobným dôvodom uvedeným v zákone a rozhodnutím sudcu alebo súdu, a to nielen
pri rozhodnutiach o vzatí do väzby, ale aj počas ďalšieho trvania väzby.
Zákonnosť väzby je zároveň determinovaná aj skutkovými okolnosťami významnými
pre uplatnenie vhodného zákonného ustanovenia. S uvedeným úzko súvisí aj obsah
základného práva podľa čl. 17 ods. 5 ústavy, z ktorého vyplýva oprávnenie
konkrétnej osoby na preskúmanie okolností svedčiacich pre a proti väzbe, ale
zároveň aj povinnosť súdu rozhodnúť na základe konkrétnych skutočností, a nie
na základe abstraktnej úvahy (obdobne III. ÚS 271/07). Základné právo podľa čl.
17 ods. 2 ústavy vo svojom znení odkazuje na zákon, a preto pri posudzovaní
otázky jeho rešpektovania alebo porušenia musí brať ústavný súd do úvahy
zákonnú úpravu a jej aplikáciu príslušným orgánom, pričom v prípade zistenia
závažného porušenia zákonnosti ide aj o porušenie ústavnosti (III. ÚS 48/00).
Rovnako aj z čl. 17 ods. 5 ústavy vyplýva, že do väzby možno vziať iba z
dôvodov a na čas ustanovený zákonom. Príslušná zákonná úprava obsiahnutá
predovšetkým v Trestnom poriadku je tak integrálnou súčasťou ústavného rámca
zaručenej osobnej slobody (II. ÚS 55/98).
18. Podľa § 71 ods. 1 Trestného poriadku obvinený môže byť vzatý do väzby len
vtedy, ak doteraz zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že skutok, pre ktorý
bolo začaté trestné stíhanie, bol spáchaný, má znaky trestného činu, sú dôvody
na podozrenie, že tento skutok spáchal obvinený a z jeho konania alebo ďalších
konkrétnych skutočností vyplýva dôvodná obava, že ujde alebo sa bude skrývať...
[písm. a)]... bude pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených... [písm.
b)]... bude pokračovať v trestnej činnosti... [písm. c)]. Podľa § 72 ods. 2
Trestného poriadku konať a rozhodovať možno len o väzbe osoby, proti ktorej
bolo vznesené obvinenie. Odôvodnenie rozhodnutia o väzbe obsahuje aj uvedenie
skutkových okolností, o ktoré sa výrok rozhodnutia o väzbe opiera. O väzbe koná
a rozhoduje súd a v prípravnom konaní na návrh prokurátora sudca pre prípravné
konanie, ktorý nie je pri vymedzení dôvodov väzby návrhom prokurátora viazaný.
O sťažnosti proti rozhodnutiu súdu alebo sudcu pre prípravné konanie o väzbe
koná a rozhoduje nadriadený súd.... Podľa § 192 ods. 1 Trestného poriadku pri
rozhodovaní o sťažnosti preskúma nadriadený orgán správnosť výrokov napadnutého
uznesenia, proti ktorým sťažovateľ podal sťažnosť, a konanie predchádzajúce
týmto výrokom napadnutého uznesenia...
19. Trestný zákon upravuje v rámci tretieho oddielu piatej hlavy popri
trestných činoch proti mene aj trestné činy daňové. Ide o trestné činy
skrátenia dane a poistného (§ 276), neodvedenia dane a poistného (§ 277),
nezaplatenia dane (§ 278) a iné. Podľa § 277 ods. 1 Trestného zákona sa
trestného činu neodvedenia dane a poistného dopustí ten, „[k]to v malom rozsahu
zadrží a neodvedie určenému príjemcovi splatnú daň, poistné na sociálne
poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové
sporenie, ktoré zrazí alebo vyberie podľa zákona, alebo kto neoprávnene v malom
rozsahu uplatní nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane
v úmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech“. Následné odseky 2 až
4 citovaného ustanovenia § 277 Trestného zákona určujú/zvyšujú trestnú sadzbu v
závislosti od „závažnejšieho spôsobu konania“, „väčšieho rozsahu“, „značnej
škody“, resp. „veľkého rozsahu“.
20. Podľa § 86 písm. e) Trestného zákona trestnosť trestného činu zaniká aj
vtedy, ak ide o trestný čin neodvedenia dane a poistného podľa § 277 alebo
nezaplatenia dane podľa § 278, ak splatná daň a jej príslušenstvo alebo poistné
boli dodatočne zaplatené najneskôr v nasledujúci deň po dni, keď sa páchateľ po
skončení jeho vyšetrovania mohol oboznámiť s jeho výsledkami...
21. Okresný súd a krajský súd k argumentácii sťažovateľa v žiadosti o
prepustenie z väzby (pozri bod 6) v podstate zhodne uviedli, že „vrátenie
nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty nie je možné zamieňať s dodatočným
zaplatením splatnej dane a jej príslušenstva, v danom prípade preto nie sú
splnené zákonom stanovené podmienky na zánik trestnosti skutku v zmysle § 86
písm. e) Tr. Zák.“ (citované z odôvodnenia napadnutého rozhodnutia
krajského súdu). Uvedený právny názor všeobecných súdov je z hľadiska ústavy
(ústavnej konformity) a účinného zákonného stavu [obsahu § 277 ods. 1 v
spojitosti s § 56 písm. e) Trestného zákona] neudržateľný.
22. Trestný čin ako určitú právnu konštrukciu vymedzuje Trestný zákon uzavretým
komplexom presne definovaných objektívnych a subjektívnych znakov, ktoré v
súhrne vytvárajú skutkovú podstatu trestného činu. Ako sa skutok prejavuje vo
vonkajšom svete, definuje predovšetkým objektívna stránka skutkovej podstaty,
ktorá je tvorená súhrnom znakov charakterizujúcich konanie a následok vrátane
kauzálneho vzťahu medzi nimi.
23. Ústavný súd už uviedol (PL. ÚS 6/09), že «oblasť trestného práva patrí
tradične do sféry zvrchovanej právomoci štátov. Odrazom tejto skutočnosti je
značne široká miera voľnosti uváženia zákonodarcu pri voľbe konkrétnej trestnej
politiky. Ústava, dohovor, ako aj ďalšie pramene medzinárodného práva,
predovšetkým medzinárodné zmluvy týkajúce sa ľudských práv, zmluvy, ktorými
štáty prevzali záväzok trestnoprávne postihovať určité konania či opomenutia
alebo naopak záväzok zdržať sa trestnoprávneho postihu určitých konaní či
opomenutí, zmluvy týkajúce sa medzinárodnej (medzištátnej) spolupráce (pomoci)
v trestných veciach, a napokon v špecifických oblastiach aj právo Európskej
únie vymedzujú priestor a medze, v rámci ktorých sa môže uplatňovať „tradičné
právo štátu“ trestať. Tento priestor je však pomerne široký pre rôzne koncepcie
trestného práva (trestnej politiky), ktoré zodpovedajú právnym, kultúrnym a
sociálnym podmienkam či tradíciám jednotlivých štátov.».
24. Ústavný súd vo svojej judikatúre stabilne uplatňuje zásadu prednosti
ústavne konformného výkladu (napr. IV. ÚS 186/07, PL. ÚS 15/98, II. ÚS 148/06),
z ktorej okrem iného vyplýva, že „v prípadoch, ak pri uplatnení štandardných
metód výkladu prichádzajú do úvahy rôzne výklady súvisiacich právnych noriem,
bol uprednostnený ten, ktorý zabezpečí plnohodnotnú, resp. plnohodnotnejšiu
realizáciu ústavou garantovaných práv fyzických osôb alebo právnických osôb.
Inak povedané, všetky orgány verejnej moci sú povinné v pochybnostiach vykladať
právne normy v prospech realizácie ústavou (a tiež medzinárodnými zmluvami)
garantovaných základných práv a slobôd.“ (II. ÚS 148/06, IV. ÚS 186/07).
Ústavný súd pri riešení (rozhodovaní) konkrétnych prípadov nesmie opomínať, že
prijaté riešenie (rozhodnutie) musí byť akceptovateľné aj z hľadiska všeobecne
ponímanej spravodlivosti (m. m. IV. ÚS 1/07, IV. ÚS 75/08, I. ÚS 57/07, I. ÚS
82/07, IV. ÚS 182/07).
25. Trestné právo je prostriedkom ultima ratio (ide o poslednú a najkrajnejšiu
možnosť), čo sa podľa právnej teórie, ako aj súdnej praxe chápe aj ako zásada
pomocnej úlohy trestnej represie (zásada subsidiarity). Podľa tejto
zásady má byť trestné právo použité len ako najkrajnejší prostriedok
a len pri typovo najzávažnejších porušeniach spoločenských vzťahov,
záujmov a hodnôt, teda len tam, kde iné možnosti, hlavne prostriedky
ostatných právnych odvetví, nie sú dostatočné, teda už boli vyčerpané,
sú neúčinné alebo zjavne nie sú vhodné. V oblasti aplikácie a
interpretácie trestného práva potom - z takto chápaného prostriedku ultima
ratio - musia byť akcentované právne princípy a zásady, ktoré primárne súvisia
s posudzovaním trestnosti činu, napr. zásada nullum crimen, nulla poena sine
lege (pozri čl. 49 ústavy) či zásada in dubio pro reo (pozri čl. 50
ods. 2 ústavy).
26. V rámci ústavného prieskumu sťažovateľom predostretých nosných dôvodov (bod
6) bola podstatnou odpoveď na otázku, či v prípade sťažovateľa de lege lata
boli splnené podmienky účinnej ľútosti v zmysle § 86 písm. e) Trestného zákona,
ak po vznesení obvinenia pre zločin neodvedenia dane a poistného podľa § 277
ods. 1 (alinea druhá) a ods. 3 Trestného zákona sťažovateľ uhradil v prospech
daňového úradu sumu rovnajúcu sa výške ním uplatneného nároku na vrátenie dane
z pridanej hodnoty. Z obsahu § 277 ods. 1 Trestného zákona (bod 19) prima
facie vyplýva, že v rámci tohto trestného činu s názvom „neodvedenie dane a
poistného“ sú zaradené dve samostatné skutkové podstaty. Prvá sa týka zadržania
a neodvedenia splatnej dane a poistného, ktoré boli zrazené alebo vybraté podľa
zákona [(alinea prvá), v tomto prípade ide o tzv. omisívny trestný čin], a
druhá sa týka neoprávneného uplatňovania nároku na vrátenie dane z pridanej
hodnoty alebo spotrebnej dane [(alinea druhá), v tomto prípade ide o tzv.
komisívny delikt]. Zaradením ich oboch v rámci trestného činu neodvedenia dane
a poistného zákonodarca rovnako určil (bod 22), že tak alinea prvá, ako aj alinea
druhá § 277 ods. 1 Trestného zákona má zákonnú súvislosť s neodvedením dane
(poistného), a to bez ohľadu na to, že v prípade prvej aliney priamo
(prvoplánovo) a v prípade druhej aliney nepriamo (druhoplánovo).
27. Ústavný súd sa stotožňuje s názorom sťažovateľa, že trestný čin
neodvedenia dane a poistného podľa § 277 uvedený v § 86 písm. e) Trestného
zákona pozostáva z oboch vyššie uvedených skutkových podstát (pozri bod 26),
teda tak zo skutkovej podstaty zadržania a neodvedenia splatnej dane a poistného,
ktoré boli zrazené alebo vybraté podľa zákona (alinea prvá), ako aj
neoprávneného uplatňovania nároku na vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo
spotrebnej dane (alinea druhá). A keďže obe aliney (teda aj druhá) z vôle
zákonodarcu reprezentujú trestný čin nedovedenia dane, rovnako de lege lata
platí (k tomu pozri body 22 až 25), že dodatočným zaplatením dane (dodatočným
splnením si daňovej povinnosti) sú splnené zákonné podmienky účinnej ľútosti, a
to bez ohľadu na prvoplánovosť alebo druhoplánovosť tejto povinnosti (pozri bod
26 in
fine). Inak povedané, ak podľa účinnej úpravy § 277 ods. 1 Trestného
zákona, ktorý vymedzuje skutkovú podstatu trestného činu neodvedenia dane a
poistného [a nie aj nejaký iný trestný čin, ktorý § 86 písm. e) Trestného zákona
nepozná, pozn.], páchateľ v zákonnom čase vráti vyplatený daňový preplatok,
došlo v konečnom dôsledku (druhoplánovo) k dodatočnému zaplateniu splatnej
dane. V tejto súvislosti možno uzavrieť, že ak by zákonodarca protiprávnemu
konaniu páchateľa spočívajúcemu v neoprávnenom uplatnení nároku na vrátenie
dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane chcel pripísať iný
protispoločenský dôsledok ako neodvedenie (nezaplatenie) dane, nepochybne by
tak urobil.
28. K uvedeným záverom ústavný súd dodáva, že v prípadoch posudzovania
individuálnych sťažností podľa čl. 127 ods. 1 ústavy nie je jeho úlohou
preskúmavať príslušné právne predpisy a prax in abstracto, ale obmedziť sa,
nakoľko je to možné, na posúdenie konkrétneho prípadu na účely zistenia, či
spôsob, akým boli uvedené predpisy aplikované alebo sa dotkli sťažovateľa,
viedol k porušeniu ústavy a príslušných medzinárodných zmlúv.
29. Opierajúc sa o citované východiská svojho rozhodovania ústavný súd
konštatuje, že v danom prípade vzhľadom na skutočnosť, že relevantná právna
úprava obsiahnutá v Trestnom zákone v § 86 písm. e) nevymedzuje/nerozlišuje,
resp. presne nekonkretizuje účinky účinnej ľútosti vo vzťahu k prvej a druhej
alinei trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 Trestného zákona,
ako aj v nadväznosti na ústavou a dohovorom chránené jedno z najzákladnejších
ľudských práv, akým právo na osobnú slobodu nepochybne je, ústavnému súdu
neostáva iná možnosť, ako za ústavne konformný výklad daného zákonného
vymedzenia považovať ten, ktorý je v prospech sťažovateľa ako obvineného a
ktorý plne korešponduje aj s požiadavkou ochrany jeho základných práv a slobôd,
k ochrane ktorých je ústavný súd povolaný ako súdny orgán ochrany ústavnosti, a
to priamo z ústavy.
30. Ústavný súd v rámci ústavného prieskumu sťažovateľom nastoleného problému
neposudzoval vhodnosť a účelnosť zákonodarcom schválenej zákonnej úpravy [názvu
a obsahu § 277 a
obsahu § 86 písm. e) Trestného zákona] a v tomto ohľade je de lege ferenda
celkom logická a pochopiteľná argumentácia všeobecných súdov, ktoré vnímajú
reálne rozdiely medzi skutkovou podstatou trestného činu neodvedenia dane (prvá
alinea § 277 ods. 1 Trestného zákona) a skutkovou podstatou trestného činu
neoprávneného uplatnenia nároku na vrátenie dane (druhá alinea § 277 ods. 1
Trestného zákona). Zároveň ale treba podotknúť, že pokiaľ chcel/chce
zákonodarca zo zákonných podmienok účinnej ľútosti [§ 86 písm. e) Trestného
zákona] vylúčiť trestný čin spočívajúci v neoprávnenom uplatnení nároku na
vrátenie dane, potom to musí (ústavne konformne) stanoviť v rámci hmotnoprávnej
úpravy, napr. tak, že druhú alineu § 277 ods. 1 vypustí z ustanovenia § 277
nazvaného „nedovedenia dane a poistného“, resp. tak, že ustanovenie § 86 písm.
e) Trestného zákona o účinnej ľútosti upraví tak, že sa bude týkať iba prvej
aliney § 277 ods. 1 Trestného zákona. Inak povedané, je ústavne neprípustné,
aby prípadné nedostatky zákonnej úpravy všeobecné súdy odstraňovali tým, že si
atrahujú právomoc zákonodarcu, a to o to viac, ak je v hre aplikácia a
interpretácia trestného práva ako prostriedku ultima ratio a tomu zodpovedajúci
ústavný konformný výklad.
31. Podľa názoru ústavného súdu ani okresný súd a v neposlednom rade ani
krajský súd, ktorý rozhodoval o žiadosti sťažovateľa o prepustenie z väzby v
poslednej inštancii, nevykonali ústavne súladný výklad ustanovenia § 86 písm.
e) Trestného zákona vo vzťahu ku konkrétnym okolnostiam sťažovateľovej trestnej
veci (v okolnostiach posudzovanej veci v súvislosti so zákonnosťou a
ústavnosťou uvalenej väzby) a pri svojej rozhodovacej činnosti nezohľadnili
hľadisko potreby ochrany ústavou a medzinárodnými zmluvami garantovaných
základných ľudských práv a slobôd, z ktorých napadnuté rozhodnutia taktiež
vybočovali.
32. Vzhľadom na uvedené ústavný súd konštatuje porušenie základného práva
sťažovateľa na osobnú slobodu podľa čl. 17 ods. 5 ústavy a práva na slobodu a
bezpečnosť podľa čl. 5 ods. 1 dohovoru , tak ako to je uvedené v bode 1 výroku
tohto rozhodnutia.
33. Podľa § 56 ods. 2 prvej vety zákona o ústavnom súde ak sa základné právo
alebo sloboda porušili rozhodnutím alebo opatrením, ústavný súd také
rozhodnutie alebo opatrenie zruší. Podľa § 56 ods. 3 písm. b) zákona o ústavnom
súde ak ústavný súd sťažnosti vyhovie, môže vrátiť vec na ďalšie konanie.
34. Sťažovateľ žiadal, aby ústavný súd zrušil uznesenie krajského súdu sp. zn.
2 Tpo 20/2011 zo 7. apríla 2011 v spojení s uznesením okresného súdu sp. zn. 0
Tp/54/2011 z 25. marca 2011. Ústavný súd v súvislosti s týmto návrhom
sťažovateľa dospel k záveru, že pre dosiahnutie nápravy vo veci nie je
nevyhnutné, aby využil aj túto svoju právomoc podľa čl. 127 ods. 2 ústavy, a to
s prihliadnutím na tú skutočnosť, že sťažovateľ bol uznesením okresného súdu
sp. zn. 0 Tp 54/2011 zo 16. júna 2011 prepustený z väzby na slobodu na základe
prijatia peňažnej záruky, a to už v čase pred podaním sťažnosti ústavnému súdu,
a preto nevyhovel jeho návrhu na zrušenie napadnutých rozhodnutí okresného súdu
a krajského súdu (pozri bod 5). Ústavný súd pritom vychádzal tiež zo zásady
zdržanlivosti a sebaobmedzenia, rešpektujúc reálny stav sťažovateľovej trestnej
veci (pozri body 4, 5 a
15).
35. Ústavný súd nerozhodol podľa § 36 ods. 2 zákona o ústavnom súde o náhrade
trov konania sťažovateľa, ktoré mu vznikli v súvislosti s jeho právnym
zastupovaním advokátom v konaní pred ústavným súdom, keďže sťažovateľ si nárok
na ich náhradu v konaní pred ústavným súdom neuplatnil.
36. Vzhľadom na čl. 133 ústavy, podľa ktorého proti rozhodnutiu ústavného súdu
nemožno podať opravný prostriedok, treba pod právoplatnosťou rozhodnutia
uvedenou vo výroku tohto rozhodnutia rozumieť jeho doručenie účastníkom
konania.
Poučenie: Proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať opravný prostriedok.
V Košiciach 14. decembra 2011
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.