Právna veta:
I.Nejde o spáchanie zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami podľa § 294 ods. 2 Tr. zák, ak oprávnený držiteľ zbrane, po ukončení platnosti svojho zbrojného preukazu, nevyhovie písomnej výzve polície a zbraň jej v stanovenej lehote neodovzdá. Takéto konanie môže byť postihnuté len ako priestupok podľa zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive.
II.Skutková podstata predmetného trestného činu dopadá len na prípady, ak polícia nemá vedomosť o tom, že nejaká osoba má vo svojej držbe zbraň a taká zbraň ani nie je v policajnej evidencii. Znak skutkovej podstaty trestného činu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami spočívajúci v tom, že páchateľ drží zbraň „bez povolenia“ neznamená, že páchateľ drží zbraň potom, čo mu vypršala platnosť zbrojného preukazu, ale znamená, že zbraň drží „bez vedomosti“ polície, t. j. za situácie, keď polícia vôbec nemá vedomosť o tom, že určitá konkrétna osoba drží zbraň a taktiež nemá ani vedomosť o tom, o akú zbraň ide a že takáto zbraň je vôbec na území Slovenskej republiky.
Okresný súd v Pezinku, v trestnej veci vedenej proti obž. P. K. pre zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami podľa § 294 ods. 2 Tr. zák, v konaní pred samosudcom JUDr. Petrom Šamkom na hlavnom pojednávaní dňa 10.09.2008 rozhodol
t a k t o :
Podľa § 280 ods. 2 Tr. por. súd
postupuje
trestnú vec vedenú proti obžalovanému
P. K. –
ktorý je trestne stíhaný pre zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami podľa § 294 ods. 2 Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť na tom skutkovom základe, že
v mieste svojho bydliska v I. na P. ulici č. 7 prechovával v dňoch od 10.06.2006 do 09.08.2007 krátku guľovú zbraň – pištoľ zn. CZ 70 kaliber 7,65 mm, výrobné číslo 139099 a to aj napriek trom písomným výzvam na odovzdanie zbrane z Okresného riaditeľstva PZ Bratislava – okolie, ktoré mu boli zaslané a doručené políciou z dôvodu ukončenia platnosti jeho zbrojného preukazu č. 072696 dňa 10.06.2006, pričom zbraň mu bola odobratá pri jeho predvedení políciou dňa 09.08.2007,
Okresnému riaditeľstvu PZ Bratislava – okolie, vysunuté pracovisko Senec, Hollého ulica č. 8, Senec, pretože výsledky dokazovania na hlavnom pojednávaní preukazujú, že nejde o trestný čin, ale ide o skutok, ktorý by mohol byť priestupkom.
O d ô v o d n e n i e
Súd na hlavnom pojednávaní vypočul obž. P. K. a prečítaním oboznámil listinné dôkazy, ktoré boli zhromaždené v prípravnom konaní.
Obž. K. priznal spáchanie skutku a vyhlásil, že sa cíti byť vinným. Ďalej k veci vypovedal, že bol držiteľom zbrojného preukazu a mal aj legálne kúpenú zbran. Zbraň vôbec nepoužíval. Následne mu skončila platnosť zbrojného preukazu, pričom si už nepamätá, či mu výzvy policajtov na vrátenie zbrane boli doručené. Zabudol, že má zbrojný preukaz a kedy konči jeho platnosť. Následne za ním prišli policajti, ktorým riadne odovzdal zbraň a tí ho následne predviedli.
Z úradného záznamu o predbežnom zaistení veci vyplýva, že dňa 09.07.2007 bola P. K. zaistená pištoľ CZ, kaliber 7,65 mm a dva kusy zásobníkov. Zo záznamu o držiteľovi zbrane vyplýva, že P. K. mal vydaný zbrojný preukaz s platnosťou do 10.06.2006 a mal v legálnej držbe zbraň – pištoľ automatickú, 7,65 mm. Z ďalších listinných dôkazov možno vyvodiť, že pred aj po vypršaní platnosti zbrojného preukazu bol obž. P. K. vyzývaný políciou, aby najskôr požiadal o vydanie nového zbrojného preukazu a potom, aby odovzdal zbrojný preukaz a držanú zbraň. Na odovzdanie zbrane bol následne vyzývaný opakovane a keďže tak neurobil, bol predvedený a zbraň mu bola odňatá dňa 09.07.2007.
Vyhodnotením dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní dospel súd k záveru, že obž. P. K. (ďalej len obžalovaný) mal do 10.06.2006 v legálnej držbe zbraň, ktorá bola následne u neho zaistená, pretože mal platne vydaný zbrojný preukaz. Platnosť zbrojného preukazu je desať rokov a pred vypršaním jeho platnosti bol obžalovaný políciou na túto skutočnosť upozorňovaný.
Polícia teda vedela, že obžalovaný má v držbe zbraň, pričom ju polícia aj riadne evidovala a keď si obžalovaný nepredĺžil platnosť zbrojného preukazu, bola mu zbraň odobratá. Túto okolnosť považuje súd za rozhodujúcu, pretože objektom trestného činu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami podľa § 294 Tr. zák. je záujem štátu na ochrane bezpečnosti ľudí, ktorá by mohla byť ohrozená nekontrolovateľným držaním zbraní. Skutková podstata tohto trestného činu preto dopadá len na prípady, ak polícia nemá vedomosť o tom, že nejaká osoba má vo svojej držbe zbraň a ktorá ani nie je v policajnej evidencii. Účel je, aby mala polícia vedomosť o všetkých pohyboch zbraní na území republiky, t. j., aby vedela, komu vydala zbrojný preukaz a kto akú zbraň potom legálne nakúpil. Znak skutkovej podstaty tohto trestného činu spočívajúci v tom, že páchateľ drží zbraň „bez povolenia“ neznamená, že páchateľ drží zbraň potom, čo mu vypršala platnosť zbrojného preukazu, ale znamená, že zbraň drží „bez vedomosti“ polície, t. j. za situácie, keď polícia vôbec nemá vedomosť o tom, že určitá konkrétna osoba drží zbraň a taktiež nemá ani vedomosť o tom, o akú zbraň ide a že takáto zbraň je vôbec na území Slovenskej republiky.
Obžalovaný mal doma zbraň, ktorú mala polícia v evidencii, pretože ju riadne nadobudol po tom, čo mu bol vydaný zbrojný preukaz. Polícia preto mala stále vedomosť kde a aký typ zbrane obžalovaný drží. Za takejto situácie nie je možné hovoriť o nekontrolovateľnom držaní zbrane, tak ako to má na mysli objekt trestného činu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami podľa § 294 Tr. zák..
Skutočnosť, že obžalovaný ignoroval výzvy polície na požiadanie o vydanie nového zbrojného preukazu, potom čo mu vypršala platnosť pôvodného zbrojného preukazu a že následne ignoroval aj výzvy na odovzdanie zbrane, spôsobilo, že prestal spĺňať podmienky na držanie zbrane podľa zákona o strelných zbraniach a strelive a stal sa držiteľom zbrane bez platného zbrojného preukazu. Zbraň teda nedržal bez povolenia (t. j. bez vedomosti polície) tak to upravuje skutková podstata zločinu podľa § 294 ods. 2 Tr. zák., ale zbraň držal len bez platného zbrojného preukazu. Uvedené konanie by mohlo napĺňať znaky priestupku v zmysle § 69 ods. 1 zák. č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive.
Priestupkový orgán bude môcť konanie obžalovaného prejednať v priestupkovom konaní, pretože k ukončeniu protiprávneho stavu došlo až dňa 09.07.2007 a ešte neuplynula dvojročná prekulzívna lehota určená na prejednie priestupkov.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti súd rozhodol tak, že postúpil stíhaný skutok príslušnému orgánu na priestupkové konanie.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu je prípustná sťažnosť, ktorú možno podať do troch dní odo dňa vyhlásenia uznesenia cestou Okresného súdu v Pezinku na Krajský súd v Bratislave. Sťažnosť má odkladný účinnok.
V Pezinku dňa 10. 09. 2008
JUDr. Peter Šamko
samosudca
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.