Stanoviská a rozhodnutia vo veciach trestných Zbierka stanovísk NS a súdov SR 1/2012
13.
R O Z H O D N U T I E
Doba páchania trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 172 ods. 2 písm. c/ Tr. zák. obžalovaným, ktorý je sám závislým užívateľom drogy, nepresahujúca jeden rok, spravidla nemôže byť považovaná za závažnejší spôsob konania v dôsledku páchania trestného činu po dlhší čas v zmysle § 138 písm. b/ Tr. zák., pretože neprekračuje obvyklú dobu páchania takéhoto činu závislou osobou.
(Rozsudok Krajského súdu v Trenčíne z 19. novembra 2009, sp. zn. 23To 121/2009).
Krajský súd v Trenčíne uvedeným rozsudkom na odvolanie obžalovaného a rodičov obžalovaného R.M. podľa § 321 ods. 1 písm. b/, písm. d/, ods. 2 Tr. por. zrušil v celom rozsahu rozsudok Okresného súdu Prievidza, sp. zn. 2T 247/2007 z 20. mája 2009 a podľa § 322 ods. 3 Tr. por., na základe skutkového stavu („až na určenie času slovami „pravdepodobne od ...“) zisteného súdom prvého stupňa tak, ako je uvedený vo výrokovej časti rozsudkov, obžalovaného R.M. uznal za vinného z pokračovacieho zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. a/, písm. d/ Tr. zák. Odsúdil ho za to podľa § 172 ods. 1 Tr. zák. za použitia § 42 ods. 1, § 41 ods. 2, § 38 ods. 7, § 39 ods. 1 Tr. zák. k súhrnnému trestu odňatia slobody na 6 (šesť) rokov. Podľa § 48 ods. 2 písm. a/ Tr. zák., pre výkon trestu odňatia slobody zaradil obžalovaného do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.
Podľa § 42 ods. 2 Tr. zák. krajský súd zároveň zrušil výrok o treste, ktorý bol obžalovanému R.M. uložený rozsudkom Okresného súdu Prievidza zo 14. novembra 2007, sp. zn. 1T 180/2007, ktorý nadobudol právoplatnosť v ten istý deň, ako i všetky ďalšie rozhodnutia na tento výrok obsahovo nadväzujúce, ak vzhľadom na zmenu, ku ktorej došlo zrušením, stratili podklad.
Z o d ô v o d n e n i a :
Rozsudkom súdu prvého stupňa bol obžalovaný M. uznaný vinným z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania obchodovania s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. a/, d/, ods. 2 písm. c/ Tr. zák. s poukazom na ustanovenie § 138 písm. b/ Tr. zák., pretože 1) v presne nezistenom čase, pravdepodobne od začiatku roka 2006 až do 23. mája 2007, kedy bol zadržaný, na presne nezistenom mieste v okolí obce K., okres P., si pre vlastnú potrebu vyrábal psychotropnú látku - metamfetamín - pervitín, ktorý je v zmysle zákona číslo 139/1998 Z.z. zaradený do II. skupiny psychotropných látok, pričom túto drogu prechovával v mieste svojho prechodného bydliska v byte č. X. na ulici N. č. . v obci K., okres P., v ktorom bola pri domovej prehliadke nájdená a zaistená aj sklenená misa oválneho tvaru, na ktorej sa nachádzal hydrochlorid metamfetamínu v množstve 5,47 gramu, čo predstavuje 100 - 200 obvykle jednorazových dávok, 2) pravdepodobne od začiatku roku 2006 do 3. novembra 2006 si z neznámeho miesta zadovážil od nezistených osôb liečivo nurofen a v predajni farby - laky zakúpil chemikálie na výrobu prekurzora určeného na výrobu drogy - previtínu, pričom prekurzor vyrábal a prechovával na rôznych miestach v okolí P. a v byte v P. na Ul. N. sv. C. č. X., kde vyrobil od začiatku roka 2006 do 3. novembra 2006 presne nezistené množstvo prekurzora, pričom malým množstvom metamfetamínu v množstve 11,5378 gramov a toulén obsahujúci nezistiteľné množstvo pseudoefedrínu, teda látky, ktoré v zmysle zákona č. 139/1998 Z.z. sú zaradené do II. skupiny psychotropných látok, 3) v presne nezistenom čase od 7. apríla 2007 do 8. apríla 2007 v katastri obce B., časť K. vo vzdialenosti cca 400 metrov od hrádze vodnej nádrže K., neoprávnene prechovával 1 ks igelitové vrecko, v ktorom sa nachádzala látka s obsahom rastlinnej sušiny o hmotnosti s priemernou koncentráciou 15,1 % hmotnostných s obsahom 108 mg tetrahydrokanabinolu, ktorá je uvedená v I. skupine psychotropných látok podľa zákona č. 139/1998 Z.z. a 0,05 ml roztoku metamfetamínu a malého množstva ibuprofénu, ktoré v zmysle zákona č. 139/1998 Z.z. sú tiež zaradené do II. skupiny psychotropných látok, pričom z množstva 0,712 gramov by bolo možné vyrobiť 4-7 obvykle jednorazových dávok drogy.
Bol za to odsúdený podľa § 172 ods. 2, § 42 ods. 1, § 41 ods. 2, § 38 ods. 7 Tr. zák. k súhrnnému trestu odňatia slobody na 15 rokov al mesiac, pre výkon ktorého bol zaradený podľa § 48 ods. 3 písm. b/ Tr. zák. do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia.
Podľa § 42 ods. 2 Tr. zák. súd zároveň zrušil výrok o treste, ktorý bol obžalovanému uložený rozsudkom Okresného súdu Prievidza sp. zn. 1T 180/2007 zo dňa 14. novembra 2007 ako i všetky ďalšie rozhodnutia na tento výrok obsahovo nadväzujúce, pokiaľ vzhľadom na zmenu, ku ktorej došlo zrušením, stratili podklad.
Podľa § 78 ods. 1 Tr. zák. súd uložil obžalovanému aj ochranný dohľad na dobu 3 rokov.
Rozsudok súdu prvého stupňa nenadobudol právoplatnosť, pretože bol v zákonnej lehote napadnutý odvolaniami obžalovaného a jeho rodičov. Obžalovaný zahlásil odvolanie do zápisnice o hlavnom pojednávaní po vyhlásení rozsudku a následne písomne zdôvodnil sám a prostredníctvom svojho obhajcu. Z obsahu týchto širšie odôvodnených odvolaní obžalovaného a obhajcu vyplynulo najmä to, že súdu prvého stupňa je vytýkaný nesprávny záver o vine obžalovaného aj podľa § 172 ods. 2 písm. c/ Tr. zák. s prihliadnutím na ustanovenie § 138 písm. b/ Tr. zák. v podobe závažnejšieho spôsobu konania - páchanie trestného činu po dlhší čas. Pre takýto záver nemal súd prvého stupňa oporu, ani vo vykonaných dôkazoch, ani v právnom výklade pojmu „po dlhší čas". Tu súd nesprávne vychádzal len z výpovede obžalovaného zo dňa 24. mája 2007, kde je uvádzaný dátum, „od začiatku roka 2006". V ďalších výpovediach obžalovaný upresnil, že tento termín súvisiaci s drogami sa viaže na nájom bytu v P., ktorý bol až od začiatku októbra 2006, čo potvrdzuje okrem iných svedkyňa K. Vo vzťahu k pojmu „dlhší čas" obhajca uviedol, že sa tu požaduje zvýšenie nebezpečnosti konania zvýšeným spôsobom. Pritom ani súdna prax neustálila tento znak tak, či ide o 6 mesiacov, 1 rok alebo 2 roky, alebo iný časový úsek. Obžalovaný vyslovil ľútosť nad spáchanou trestnou činnosťou aj tým, že nie je spôsobilý zbaviť sa sám drogovej závislosti. Navrhol napadnutý rozsudok zmeniť tak, že bude uznaný vinným zo spáchania zločinu podľa § 172 ods. 1 písm. a/ Tr. zák. a bude mu uložený primeraný trest odňatia slobody.
Odvolanie rodičov obžalovaného smerovalo taktiež proti výroku o vine a treste. Navrhli prekvalifikovať konanie ich syna len podľa prvého odseku § 172 Tr. zák. Taktiež uložený trest považovali za privysoký až krutý. Ako príčinu trestnej činnosti uviedli zlý vplyv „priateľov", keď ich syn začal užívať drogy. V súčasnosti opatrujú maloletého syna obžalovaného a chcú, aby maloletý syn mohol byť v kontakte so svojim otcom. Vyslovili presvedčenie, že na prevýchovu ich syna by mohol postačovať aj miernejší trest.
Obhajca obžalovaného na verejnom zasadnutí konanom o odvolaniach, okrem prekvalifikovania konania obžalovaného podľa § 172 ods. 1 Tr. zák. dal na zváženie, či neprichádza do úvahy uloženie súhrnného trestu aj vo vzťahu k právoplatnému odsúdeniu rozsudkom Okresného súdu Prievidza sp. zn. 1T 113/2009 zo dňa 13. mája 2009, kde bol obžalovaný odsúdený pre trestný čin podľa § 172 ods. 1 písm. a/, c/, d/ Tr. zák. k trestu odňatia slobody na 4 roky a 2 mesiace.
Prokurátorka Krajskej prokuratúry Trenčín navrhla na verejnom zasadnutí odvolania obžalovaného a jeho rodičov podľa § 319 Tr. por. zamietnuť ako nedôvodné.
Odvolací súd podľa § 317 ods. 1 Tr. por. preskúmal zákonnosť a odôvodnenosť napadnutých výrokov rozsudku, ako aj správnosť postupu konania, ktoré im predchádzalo a dospel k záveru, že odvolania sú dôvodné.
Pokiaľ ide o procesný postup konania, či už v prípravnom, tak aj v konaní pred súdom prvého stupňa, v tomto smere v odvolaní neboli vytýkané žiadne chyby, pričom odvolací súd v procesnom postupe sám nezistil také chyby, ktoré by odôvodňovali podanie dovolania podľa § 371 ods. 1 Tr. por.
K vytýkaným chybám v odvolaniach uvádza odvolací súd nasledovné:
Obžalovaný bol rozsudkom súdu prvého stupňa uznaný vinným z pokračovacieho trestného činu, pričom skutková veta sa skladala z troch čiastkových útokov. V prípade prvých dvoch čiastkových útokov je vo výrokovej časti rozsudku súdu prvého stupňa uvedená doba protiprávneho konania obžalovaného nasledovne: 1) „v presne nezistenom čase pravdepodobne od začiatku roka 2006 až do 23. mája 2007..." 2) „pravdepodobne od začiatku roku 2006 do 3. novembra 2006 v treťom čiastkovom útoku je uvedená presne nezistená doba dvoch dní od 7. apríla 2007 do 8. apríla 2007. Napriek takýmto absolútne neurčitým skutkovým zisteniam ohľadne času páchania trestnej činnosti obžalovaným, súd prvého stupňa kvalifikoval konanie obžalovaného aj podľa § 172 ods. 2 písm. c/ Tr. zák., pretože podľa názoru súdu prvého stupňa obžalovaný neoprávnene vyrobil a prechovával omamnú a psychotropnú látku závažnejším spôsobom konania podľa § 138 písm. b/ Tr. zák., po dlhší čas.
V tomto smere súd prvého stupňa nekriticky prevzal skutkové zistenia uvedené už v obžalobe prokurátorky bez toho, aby tieto skutkové zistenia vo výrokovej časti rozsudku presnejšie objektivizoval. Znaky skutkovej podstaty trestného činu vrátane osobitných kvalifikačných pojmov musia vyplývať zo zisteného skutkového stavu bez akýchkoľvek pochybností. V prípade, že tomuto tak nie je, musí súd pri hodnotení dôkazov aplikovať zásadu „v pochybnostiach v prospech obvineného". Skutkové zistenia uvádzané slovom „pravdepodobne" preto nepatria do výrokovej časti rozsudku a už vôbec nie sú prijateľné, ak takéto skutkové zistenie má rozhodujúci vplyv na posúdenie konania obžalovaného, nie ako zločinu, ale ako zločinu obzvlášť závažného.
Z tohto dôvodu odvolací súd napadnutý rozsudok podľa § 321 ods. 1 písm. b/, d/, ods. 2 Tr. por. zrušil v celom rozsahu, pretože skutkové zistenia súdu prvého stupňa boli neúplné a napadnutým rozsudkom boli porušené vyššie uvedené ustanovenia Tr. zák. týkajúce sa kvalifikovanej skutkovej podstaty trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 172 Tr. zák.
Odvolací súd podľa § 322 ods. 3 Tr. por. vo veci sám rozhodol rozsudkom, pretože nové rozhodnutie bolo možné urobiť na podklade zisteného skutkového stavu súdom prvého stupňa, pri spresnení vyššie uvedených časových údajov tak, ako vyplývali z dôkazov, ktoré v potrebnom rozsahu vykonal súdu prvého stupňa na hlavnom pojednávaní.
Na rozdiel od súdu prvého stupňa, odvolací súd upravil časové zistenia v 1. a 2. čiastkovom útoku pokračovacieho trestného činu v súlade s tými výpoveďami obžalovaného, vrátane výpovede na hlavnom pojednávaní, pokiaľ začiatok výroby psychotropnej látky - metamfetamínu - pervitínu a prechovávanie chemikálií na výrobu prekurzora určeného na výrobu pervitínu, viazal najskôr na začiatok svojho bývania v P., Ul. N. sv. C. č. X. Z výpovede svedkyne K., pritom vyplynulo, že predmetný byt obžalovanému prenajala v desiatom mesiaci v roku 2006. Ďalšia svedkyňa K. vo svojej výpovedi potvrdila, že byt na Ulici N. č. X. v obci K., prenajala obžalovanému odo dňa 20. februára 2007, pričom byt užíval do svojho zadržania v máji 2007. Odvolací súd je toho názoru, že začiatok protiprávneho konania obžalovaného, nemožno určiť na základe len niektorej výpovede obžalovaného, pokiaľ sám neskôr svoje tvrdenia zmení a tieto zmeny sú podporované aj inými dôkazmi. Na tom nič nemení fakt, že obžalovaný mení výpoveď vo svoj prospech, pokiaľ inú jeho výpoveď nie je možné inými dôkazmi potvrdiť. Odvolací súd preto vo výrokovej časti rozsudku uviedol v 1. a 2. čiastkovom útoku, že obžalovaný protiprávne konal najskôr od októbra 2006 v súlade s doznaním obžalovaného.
V ďalšom sa súd zaoberal právnou kvalifikáciou podľa § 172 ods. 2 písm. c/ Tr. zák., pričom konanie obžalovaného podľa § 172 ods. 1 písm. a/, d/ Tr. zák. bolo preukázané, pretože obžalovaný neoprávnene vyrobil a prechovával omamnú a psychotropnú látku. Je možné prisvedčiť názoru obhajcu, že doposiaľ u tohto drogového trestného činu nebola súdnou praxou ustálená doba, ktorá zodpovedá pojmu „dlhší čas" podľa § 138 písm. b/ Tr. zák. tak, aby išlo o závažnejší spôsob konania. Už z názvu tohto osobitného kvalifikačného pojmu však vyplýva, že musí ísť o tak dlhý čas ktorý, jednak prekračuje inak obvyklý čas páchania konkrétnej trestnej činnosti - kvantitatívna stránka , a jednak prekračuje obvyklý čas tak, že použitie základnej skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu by dostatočne nevystihovalo závažnosť spôsobu konania obžalovaného -kvalitatívna stránka. Pokiaľ ide o obvyklý čas páchania predmetného trestného činu, tu musel senát odvolacieho súdu zohľadniť, že obžalovaný sám je závislý na drogách a z tejto závislosti sa musí liečiť. Je všeobecne známe, že zbaviť sa takejto závislosti bez lekárskej pomoci je prakticky nemožné a čas liečenia sa tiež pohybuje v rozpätí niekoľko desiatok mesiacov. Takáto osoba, potom pácha drogovú trestnú činnosti aj niekoľko desiatok mesiacov. Samozrejme, iná situácia by bola, pokiaľ by sa trestnej činnosti podľa § 172 dopúšťala osoba, ktorá sama drogu neužíva a protiprávnu činnosť vykonáva, len ako „dealer".
Pokiaľ ide o kvalitatívnu stránku tohto osobitného kvalifikačného pojmu, tu je dôležitým kritériom to, či prekročenie inak obvyklého času páchania konkrétneho trestného činu, vyžaduje použitie prísnejšej trestnej sadzby takejto kvalifikovanej skutkovej podstaty. V konkrétnom prípade, je potrebné uviesť, že predmetný trestný čin podľa § 172 Tr. zák. je v základnej skutkovej podstate zločinom so sadzbou trestu odňatia slobody na 4 roky až 10 rokov a v kvalifikovanej skutkovej podstate podľa ods. 2 zločinom obzvlášť závažným so sadzbou trestu odňatia slobody na 10 rokov až 15 rokov. Horná hranica trestnej sadzby odňatia slobody základnej skutkovej podstaty sa teda stáva dolnou hranicou trestnej sadzby odňatia slobody v kvalifikovanej skutkovej podstate.
Na základe vyššie uvedeného dospel odvolací súd k záveru, že doba páchania trestnej činnosti obžalovaným, nepresahujúca 1 rok, nemôže byť považovaná za dlhší čas podľa § 138 písm. b/ Tr. zák., pretože jednak neprekračuje obvyklú dobu páchania a nejde ani o takú závažnosť konania, ktorá by vyžadovala použitie trestnej sadzby podľa § 172 ods. 2 Tr. zák. - odňatie slobody 10 rokov až 15 rokov.
Pri rozhodovaní o treste, sa odvolací súd stotožnil s názorom súdu prvého stupňa v tom, že obžalovanému je potrebné uložiť súhrnný trest podľa § 42 Tr. zák. podľa zásad pre uloženie zvýšeného úhrnného trestu podľa § 41 ods. 2 Tr. zák. (asperačná zásada). Obžalovaný sa totiž predmetnej trestnej činnosti dopustil skôr, ako bol vyhlásený rozsudok Okresného súdu Prievidza sp. zn. 1T/180/2007 zo dňa 14. novembra 2007, ktorým bola schválená dohoda o vine a treste pre trestné činy krádeže a poškodzovania cudzej veci podľa §§ 247 a 257 Tr. zák. účinného do 31. decembra 2005 spáchaných v roku 2005. Bol mu tu uložený trest odňatia slobody na 8 mesiacov, pre výkon ktorého bol zaradený do I. nápravnovýchovnej skupiny. V súvislosti s tým, sa odvolací súd nestotožnil s názorom obhajcu v tom, že pod tento súhrnný trest malo byť zahrnuté aj právoplatné odsúdenie obžalovaného rozsudkom Okresného súdu Prievidza sp. zn. 1T 113/2009 zo dňa 13. mája 2009 pre trestný čin podľa § 172 ods. 1 písm. a/, c/, d/ Tr. zák. spáchaný v roku 2008 k trestu odňatia slobody na 4 roky a 2 mesiace so zaradením do ústavu na výkon trestu so stredným stupňom stráženia. Tejto trestnej činnosti sa síce obžalovaný dopustil pred vyhlásením v tomto konaní napadnutého rozsudku, avšak po tom, čo bol vyhlásený rozsudok súdu prvého stupňa pre inú trestnú činnosť - rozsudok Okresného súdu Prievidza, sp. zn. 1T 180/2007 zo dňa 14. novembra 2007.
Použitie ustanovenia § 41 ods. 2 Tr. zák. o zvýšenom úhrnnom treste je odôvodnené tým, že odvolací súd ukladal obžalovanému trest pre 3 trestné činy, z ktorých jeden je zločin spáchaný dvomi skutkami. Trestná sadzba odňatia slobody pri zločine podľa § 172 ods. 1 Tr. zák. 4 roky až 10 rokov sa podľa § 41 ods. 2 Tr. zák. zvyšuje na sadzbu odňatia slobody nad 8 rokov a 8 mesiacov až 13 rokov a 4 mesiace.
Súčasne však odvolací súd dospel k záveru, že sú splnené podmienky uvedené v § 39 ods. 1 Tr. zák. pre mimoriadne zníženie trestu. Podľa tohto ustanovenia zákona, ak súd vzhľadom na okolnosti prípadu, alebo vzhľadom na pomery páchateľa má za to, že by použitie trestnej sadzby ustanovenej týmto zákonom bolo pre páchateľa neprimerane prísne a na zabezpečenie ochrany spoločnosti postačuje aj trest kratšieho trvania, možno páchateľovi uložiť trest aj pod dolnú hranicu trestu ustanovenú týmto zákonom. Pokiaľ ide o okolnosti prípadu, tu súd poukazuje na to, že medzi spáchaním jedného skutku (trestný čin krádeže a poškodzovanie cudzej veci) a skutku kvalifikovaného ako drogový zločin, uplynula doba jedného roka. Obžalovaný sa drogovej trestnej činnosti začal dopúšťať až potom, čo sa na užívaní drogy sám stal závislým, keď predtým bol hodnotený zo strany rodičov, ako bezproblémové dieťa, ktoré malo dobré študijné výsledky na strednej škole a spočiatku aj na vysokej škole, všetko do doby, než začal užívať drogy. Z pohľadu pomerov obžalovaného, súd hodnotil to, že rodičia obžalovaného sa starajú o jeho maloletého syna, o ktorého budúcnosť a výchovu obžalovaný prejavuje záujem. Pri posudzovaní neprimeranej prísnosti vyššie uvedenej zvýšenej trestnej sadzby, súd prihliadol aj k tomu, že obžalovanému za inú drogovú trestnú činnosti súvisiacu tiež s jeho drogovou závislosťou už bol právoplatne uložený trest odňatia slobody na 4 roky a 2 mesiace, ktorý trest v súčasnosti vykonáva. Preto obžalovanému uložil odvolací súd trest odňatia slobody na 6 rokov, ktorý trest je zo zákona nepodmienečný. Tento trest súčasne zohľadňuje aj tú okolnosť, že obžalovaný pred spáchaním trestných činov, za ktoré je odsudzovaný, nebol vo výkone trestu odňatia slobody. Obžalovaný, však trestnú činnosť, pre ktorú je v súčasnosti vo výkone trestu odňatia slobody, spáchal v skúšobnej dobe po podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody, ktorý bol týmto rozsudkom zrušený. Obžalovanému nebolo možné priznať žiadnu poľahčujúcu okolnosť, pričom ustanovenie o zvýšení trestnej sadzby v dôsledku priťažujúcich okolností - § 38 ods. 4 Tr. zák. na základe zmocnenia § 38 ods. 7 Tr. zák., odvolací súd nepoužil. Obžalovanému napriek tomu priťažovalo, že spáchal viac trestných činov - § 37 písm. h/ Tr. zák. Z registra trestov obžalovaného vyplýva, že pred spáchaním trestných činov, pre ktoré je týmto rozsudkom obžalovanému ukladaný trest, tento nebol odsúdený. Odvolací súd je toho názoru, že odsúdenie rozsudkom Okresného súdu Prievidza sp. zn. 2T 174/2004 je potrebné považovať za zahladené, pretože skúšobná doba podmienečného odsúdenia uplynula 19. apríla 2006.
Pre výkon uloženého trestu odňatia slobody, odvolací súd obžalovaného zaradil podľa § 48 ods. 2 písm. a/ Tr. zák. do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, pretože v posledných 10 rokov pred spáchaním trestnej činnosti nebol vo výkone trestu odňatia slobody. Podľa § 42 ods. 2 Tr. zák. odvolací súd súčasne zrušil výrok o uloženom treste v právoplatnom rozsudku Okresného súdu Prievidza sp. zn. 1T 180/2007 zo dňa 14. novembra 2007.
Úplne
na záver, odvolací súd k takto uloženému trestu odňatia slobody uvádza, že
tento trest spolu s trestom odňatia slobody uloženým rozsudkom Okresného súdu
Prievidza sp. zn. 1T 113/2009, ktoré obžalovaný musí vykonať spolu vo výmere
vyše 10 rokov, sú postačujúce, ako na ochranu spoločnosti tak, aj na prevýchovu
samotného obžalovaného. Takto uložené tresty by mali byť dostatočne spôsobilé
pôsobiť aj preventívne a odradiť iných od páchania trestných činov drogového
charakteru.
zdroj: www.supcourt.gov.sk
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.