Právne vety:
I. K naplneniu subjektívnej stránky trestného činu nestačí, že páchateľ len úmyselne konal (teda, že konal tak ako konať chcel), ale je potrebné, aby úmyselne porušil alebo ohrozil záujem chránený Trestným zákonom spôsobom v tomto zákone uvedenom (judikatúra R 92/1951). Pokiaľ sa páchateľove chcenie alebo uzrozumenie (úmysel) vzťahuje len na niektoré skutočnosti podradené pod znaky uvedené v skutkovej podstate trestného činu, pričom na ostatné sa vzťahuje iba nedbanlivosť (napríklad vedomá nedbanlivosť), nemôže ísť o trestný čin úmyselný.
II. Základná skutková podstata trestného činu podvodu vyžaduje, aby bolo úmyselným zavinením páchateľa pokryté nielen to, že „iného uvádza do omylu alebo využíva iného omyl“, ale úmyselným zavinením páchateľa musí byť pokryté aj to, že takýmto konaním chce „spôsobiť na cudzom majetku škodu“ a zároveň chce „seba alebo iného obohatiť“. Úmyselné zavinenie páchateľa sa musí vzťahovať k všetkým týmto znakom skutkovej podstaty trestného činu podvodu a prípadne, že sa úmysel vzťahuje len k niektorým z nich (napríklad uvádzanie iného do omylu), kým k iným je dané zavinenie len z nedbanlivosti (napríklad prípadné spôsobenie škody a prípadné obohatenie páchateľa alebo niekoho iného), nemôže ísť o spáchanie trestného činu podvodu.
Z výroku a odôvodnenia súdu (krátené):
Okresný súd v Pezinku v trestnej veci vedenej proti obžalovanému D. P., pre zločin podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 3 písm. a) Tr. zákona, v konaní pred senátom zloženom z predsedu senátu JUDr. Petra Šamka a prísediacich Dariny Demkovej a Rudolfa Ondroviča, na hlavnom pojednávaní dňa ...., takto
r o z h o d o l:
Obžalovaný:
D. P.:
sa podľa § 285 písm. b) Tr. por. oslobodzuje
spod obžaloby prokurátora Okresnej prokuratúry Pezinok sp. zn. ... zo dňa ...., ktorý mu kládol za vinu spáchanie zločinu podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 3 písm. a) Tr. zákona, ktorého sa mal dopustiť na skutkovom základe, že
dňa 04.11.2005 na presne nezistenom mieste vo Svätom Jure uviedol do omylu M. Č. tým spôsobom, že pri podpise kúpnej zmluvy uzatvorenej medzi D. P., F. P., L. P., A. R., M. M. ako predávajúcimi a M. Č. ako kupujúcim, v rozpore s vyhlásením predávajúcich uvedeným v čl. V. bodu 3 predmetnej kúpnej zmluvy zamlčal kupujúcemu tú skutočnosť, že je proti jeho osobe vedené exekučné konanie na pohľadávku vo výške 274.023 Sk, ktorá bola zabezpečená zápisom ťarchy do listu vlastníctva k nehnuteľnosti a zároveň kupujúcemu predložil list vlastníctva, ktorý uvedenú ťarchu zaznačenú nemal, následne Katastrálny úrad Pezinok odmietol povoliť zápis vlastníckeho práva M. Č. k uvedenej nehnuteľnosti a týmto konaním D. P. vznikla poškodenému M. Č. škoda vo výške 3.900.000 Sk,
pretože skutok nie je trestným činom.
K výroku o oslobodení obžalovaného spod obžaloby (krátené):
Vyhodnotením dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní, súd ustálil, a to nebolo ani medzi stranami sporné, že obžalovaný D. P. (ďalej len obžalovaný) bol, spoločne so svojimi štyrmi súrodencami, spoluvlastníkom nehnuteľnosti v Svätom Jure (každý z nich vlastnil jednu pätinu nehnuteľnosti), pričom uvedená nehnuteľnosť bola predmetom predaja poškodenému M. Č. (ďalej len poškodený). Kúpna zmluva bola podpísaná dňa 04.11.2005 s tým, že v ten istý deň poškodený vyplatil kúpnu cenu vo výške 3.900.000 Sk a taktiež bol podaný návrh na vklad vlastníckeho práva na príslušný kataster. V roku 2005 bola uvedená nehnuteľnosť predmetom dvoch exekučných záložných práv, v rámci vedenia dvoch rôznych exekučných konaní voči obžalovanému, pričom prvá exekúcia (vedená exekútorom JUDr. L.) bola vyplatená a následne bola nehnuteľnosť v lete roku 2005 odblokovaná. Obžalovaný chcel, spolu so svojimi súrodencami, nehnuteľnosť, po jej odblokovaní, predať, pričom kuca hľadali prostredníctvom svedka J. M., ktorý sa zaoberal realitami. J. M. vedel o záujme poškodeného kúpiť nehnuteľnosť vo Svätom Jure a preto dohodol kúpu nehnuteľnosti medzi obžalovaným (ktorý konal aj v mene svojich súrodencov) a poškodeným. J. M. zabezpečoval podklady potrebné na prevod nehnuteľnosti, pričom vyhotovil aj kúpnu zmluvu, ktorú strany podpisovali. Taktiež je podľa názoru súdu nesporné, že v čase, keď bol kôli kúpe nehnuteľnosti vyžiadaný list vlastníctva (LV zo dňa 21.10.2005), žiadne ťarchy na ňom neboli zapísané, nakoľko kataster žiadne obmedzenia neevidoval. Exekučný príkaz bol katastru doručený až dňa 28.10.2005. Podľa doručenky, upovedomenie o zriadení exekučného záložného práva na štyri nehnuteľnosti (medzi nimi aj na nehnuteľnosť, ktorá bola predávaná poškodenému), bolo doručené obžalovanému dňa 31.10.2005, teda najneskôr tri dni pred podpisom kúpnej zmluvy vedel o ďalšej (v roku 2005 druhej) exekúcii (vedenej exekútorom JUDr. J.). Vzhľadom k tomu, že v čase podania návrhu na vklad vlastníckeho práva už bol predmetný exekučný príkaz doručený aj správe katastra, nedošlo k prechodu vlastníckeho práva na poškodeného. Obžalovaný následne splnomocnil poškodeného na vyplatenie exekúcie, pričom exekúcie subjektívne neuznával a podal voči nej námietky a návrh na jej zastavenie a to tak na príslušný súd ako aj exekútorovi. Zo sumy, ktorú exekútor vymáhal (suma 274.023 Sk) poskytol obžalovaný prostredníctvom J. M. sumu 100.000 Sk a zvyšnú sumu poskytol poškodený. Po vyplatení pohľadávky bol prevod vlastníckeho práva na poškodeného zavkladovaný (stalo sa tak dňa 12.12.2005).
Z uvedených skutočností je zrejmé, že obžalovaný pri podpise kúpnej zmluvy zatajil poškodenému, že pred tromi dňami pred podpisom kúpnej zmluvy mu boli doručené upovedomenia od exekútora, ktoré sa týkajú zriadenia exekučných záložných práv na nehnuteľnosti, ktoré vlastní alebo spoluvlastní, v dôsledku čoho príslušná správa katastra odmietla povoliť vklad vlastníckeho práva na poškodeného. Tieto skutočnosti, ktoré sú uvedené v skutkovej vete obžaloby, sa preukázateľne a nepochybne stali. Vzhľadom na uvedené súd dospel k záveru, že skutok uvedený v obžalobe sa stal (aj keď nie úplne presne tak ako je uvedené v skutkovej vete), pričom súd vychádzal zo zásady, že ak sa stal skutok aspoň z časti ako je uvedené v obžalobe, nemôže súd rozhodnúť tak, že sa skutok nestal (§ 285 písm. a) Tr. por.).
Ťažiskovým problémom bolo to, či zatajenie vyššie uvedenej skutočnosti zo strany obžalovaného poškodenému, znamená samo o sebe, spáchanie trestného činu podvodu a či prípadná škoda, ktorá mohla z tejto zatajenej okolnosti poškodenému vzniknúť, bola pokrytá úmyselným zavinením obžalovaného, respektíve, či išlo, vo vzťahu k prípadnej škode, o nedbanlivostnú formu zavinenia.
V tejto súvislosti súd pripomína, že zločinu podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 3 písm. a) Tr. zák. (tak bol skutok právne kvalifikovaný obžalobou) sa dopustí ten kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl a spôsobí tak na cudzom majetku značnú škodu. Predmetná skutková podstata teda vyžaduje, aby bolo úmyselným zavinením páchateľa pokryté nielen to, že „iného uvádza do omylu alebo využíva iného omyl“, ale úmyselným zavinením páchateľa musí byť pokryté aj to, že takýmto konaním chce „spôsobiť na cudzom majetku škodu“ a zároveň chce „seba alebo iného obohatiť“. Úmyslené zavinenie páchateľa sa musí vzťahovať k všetkým týmto znakom skutkovej podstaty trestného činu podvodu a prípadne, že sa úmysel vzťahuje len k niektorým z nich (napríklad uvádzanie iného do omylu), kým k iným je dané zavinenie len z nedbanlivosti (napríklad prípadné spôsobenie škody a prípadné obohatenie páchateľa alebo niekoho iného), nemôže ísť o spáchanie trestného činu podvodu.
K uvedeným právnym úvahám ohľadne zavinenia súd vo všeobecnosti konštatuje, že zavinenie je vnútorný, psychický vzťah páchateľa k podstatným zložkám trestného činu, pričom zavinenie (úmyselné ako aj nedbanlivostné) je vybudované na zložke vedomostnej, ktorá zahŕňa vnímanie páchateľa a na zložke vôľovej, ktorá zahŕňa predovšetkým chcenie alebo uzrozumenie, teda v podstate rozhodnutie konať určitým spôsobom so znalosťami podstaty veci. Ak páchateľ rozhodné skutočnosti nechce a ani s nimi nie je uzrozumený, nie je tu žiadny vôľový vzťah. Zavinenie sa pritom vzťahuje na priebeh páchateľovho činu, ktorý sa prejavil v objektívnej realite a ktorý zodpovedá znakom skutkovej podstaty trestného činu. Zavinenie sa teda vzťahuje k podstatným skutočnostiam, ktoré tvoria páchateľov skutok a musí sa vzťahovať na všetky skutočnosti, ktoré sú znakom skutkovej podstaty trestného činu. Pokiaľ by sa zavinenie k niektorej z požadovaných skutočností nevzťahovalo, nie je daná subjektívna stránka trestného činu a preto je vylúčená trestná zodpovednosť páchateľa. K naplneniu subjektívnej stránky trestného činu nestačí, že páchateľ len úmyselne konal (teda, že konal tak ako konať chcel), ale je potrebné, aby úmyselne porušil alebo ohrozil záujem chránený Trestným zákonom spôsobom v tomto zákone uvedenom (judikatúra R 92/1951). Pokiaľ sa páchateľove chcenie alebo uzrozumenie (úmysel) vzťahuje len na niektoré skutočnosti podradené pod znaky uvedené v skutkovej podstate trestného činu, pričom na ostatné sa vzťahuje iba nedbanlivosť (napríklad vedomá nedbanlivosť), nemôže ísť o trestný čin úmyselný. Okolnosti subjektívneho charakteru možno spravidla dokazovať len nepriamo, z okolností objektívnej povahy, z ktorých sa dá, podľa zásad správneho (logického) myslenia usudzovať na vnútorný vzťah páchateľa k porušeniu alebo ohrozeniu záujmov chránených Trestným zákonom (judikatúra R 62/1973), pričom záver o subjektívnej stránke trestného činu možno oprieť aj o skutočnosti, ktoré nastali až po spáchaní trestného činu (judikatúra R 5/1951).
Všetky tieto všeobecné právne závery ohľadne subjektívnej stránky mal súd na pamäti aj v posudzovanej trestnej veci, v ktorej je zrejmé, že obžalovaný najmenej tri dni pred podpisom kúpnej zmluvy vedel, že ohľadne nehnuteľnosti, ktorej vlastnícke právo plánuje previesť na poškodeného, bol vydaný exekučný príkaz o zriadení záloženého práva, pričom túto skutočnosť poškodenému pri podpise kúpnej zmluvy zatajil. Z týchto okolností teda vyplýva, že pokiaľ ide o „využitie omylu poškodeného“, ktorý zmluvu podpisoval s tým, že kupovanej nehnuteľnosti sa netýka žiadne exekučné konanie, išlo zo strany obžalovaného o úmyselné konanie, nakoľko túto okolnosť vedome zamlčal poškodenému (tento znak skutkovej podstaty trestného činu podvodu bol preto pokrytý úmyselným zavinením obžalovaného). Súd už však uviedol vyššie, že len určité úmyselné konanie, bez ďalšieho, nepostačuje na to, aby išlo o spáchanie trestného činu. Pri trestnom čine podvodu musí byť úmyselné zavinenie dané aj vo vzťahu k ostatným znakom skutkovej podstaty tohto trestného činu.
Podradenie ďalších znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodu pod úmyselné zavinenie obžalovaného, teda právny záver, že obžalovaný chcel poškodenému spôsobiť škodu vo výške kúpnej ceny nehnuteľnosti a zároveň chcel seba a svojich súrodencov neoprávnene obohatiť o túto sumu, respektíve, že považoval následok vo forme tejto škody za nevyhnutný a nepočítal so žiadnou okolnosťou, ktorá by mohla následku zabrániť (priamy alebo nepriamy úmysel), vyvoláva oprávnené pochybnosti. Okolnosti, ktoré tu boli pred podpisom kúpnej zmluvy, v čase podpisu kúpnej zmluvy ako aj ktoré nastali po jej podpise, svedčia najviac o vedomej nedbanlivosti obžalovaného k prípadnému následku vo forme škody (súd tu má na mysli „škodu“ ako znak základnej skutkovej podstaty s tým, že ak by bol daný, tak pre naplnenie kvalifikovaného znaku skutkovej podstaty vo forme škody by už stačilo aj zavinenie nedbanlivostné). V tomto smere súd poukazuje na nasledovné skutočnosti a argumenty:
- nehnuteľnosť, ktorá bola predávaná poškodenému, spoluvlastnilo päť osôb s tým, že každý z nich vlastil jednu pätinu nehnuteľnosti. Okrem obžalovaného, voči zvyšným štyrom spoluvlastníkom, nebolo, v čase podpisu kúpnej zmluvy, vedené žiadne exekučné konanie a nemali žiadnym spôsobom obmedzené vlastnícke právo k prevodu nehnuteľnosti. Všetci spoluvlastníci chceli nehnuteľnosť predať a podpísali s poškodeným kúpnu zmluvu, teda štyria spoluvlastníci neuvádzali žiadnym spôsobom do omylu poškodeného. Exekučné záložné právo sa vzťahovalo len na jednu pätinu prevádzanej nehnuteľnosti a zo spoluvlastníkov len obžalovaný mal omedzené vlastnícke právo k svojmu podielu na nehnuteľnosti. Nič preto nebránilo správe katastra (tak ako to potvrdila vo svojej výpovedi riaditeľka správy katastra v Pezinku), aby poškodeného (ako kupujúceho) zapísali ako vlastníka nehnuteľnosti ohľadne štyroch pätín nehnuteľnosti, pričom prípadná exekúcia predajom nehnuteľnosti sa mohla viesť len ohľadne podielu obžalovaného (jeho jednej pätiny) s tým, že ako spoluvlastníkovi (ak by sa nechal poškodený zapísať ako vlastník 4/5), by musel byť ponúknutý, v exekučnom konaní, tento podiel najskôr poškodenému. Vzhľadom k uvedenému sa súd nestotožňuje s obžalobou v tom, že len zamlčanie skutočnosti ohľadne exekučného konania voči obžalovanému spôsobilo vznik škody poškodenému vo výške kúpnej ceny (3.900.000 Sk), pretože obžalovaný (a ani súdny exekútor) nemali dosah na tú časť nehnuteľnosti, ktorú vlastnili súrodenci obžalovaného a obžalovaný nemal možnosť ovplyvniť to, aby poškodený vlastníctvo štyroch pätín nehnuteľnosti nezískal. Sumu 3.900.000 Sk preto nemožno považovať ani za neoprávnené obohatenie súrodencov obžalovaného, pretože tí nemali obmedzené právo nakladať s nehnuteľnosťou.
- v deň kedy bola podpísaná kúpna zmluva a vyplatená kúpna cena, bola nehnuteľnosť daná poškodenému do úžívania, teda poškodený ešte pred prevodom vlastníckeho práva na seba, vykonával voči nehnuteľnosti práva vlastníka, t. j. nehnuteľnosť užíval, prerábal ju, teda ju od vyplatenia kúpnej ceny fakticky užíval a mal ju k dispozícii. To, že bola nehnuteľnosť daná do dispozície poškodenému ihneď po vyplatení kúpnej zmluvy, bez ohľadu na to, že poškodený nebol právne zapísaný ako jej vlastník, nenasvedčuje tomu, že obžalovaný mal v úmysle spôsobiť poškodenému škodu, t. j. nedať poškodenému adekvátnu protihodnotu za poskytnuté finančné prostriedky. Sám poškodený vo svojom výsluchu potvrdil, že kupovaná nehnuteľnosť mala hodnotu vyplatených finančných prostriedkov, teda, problematickým bola len jedna pätina, kde kataster nemohol právne vykonať zmeny vo vlastníckom práve z dôvodu exekučného príkazu. Fakticky mal poškodený od samého počiatku k dispozícii celú nehnuteľnosť a právne mal k dispozícii štyri pätiny nehnuteľnosti. Z uvedených skutočností taktiež vôbec nevyplýva, že by obžalovaný chcel (alebo mohol) nejako spôsobiť škodu uvedenú v skutkovej vete obžaloby.
- obžalovaný predával nehnuteľnosť prostredníctvom J. M. (ten vyhotovoval aj kúpnu zmluvu, ktorej súčasťou boli záverečné ustanovenia o tom, že nehnuteľnosť nie je predmetom exekučného konania), pričom obžalovaný nehuteľnosť chcel predať už dávno predtým ako J. M. „dohodil“ na kúpu poškodeného. Práve z dôvodu predaja nehnuteľnosti obžalovaný vyplatil predchádzajúcu exekúciu a predchádzajúce exekučné záložné právo bolo zrušené v juli roku 2005, list vlastníctva bol bez akýchkoľvek obmedzení a preto nič nebránilo v hľadaní kupujúcich, pričom poškodený mal záujem kúpiť nehnuteľnosť ešte predtým ako sa obžalovaný dozvedel o ďalšej exekúcii. To vyplýva aj z toho, že dňa 21.10.2005 bol, kvôli kúpe nehnuteľnosti, vyžiadaný list vlastníctva, ktorý bol „čistý“ (exekučný príkaz bol doručený na kataster až dňa 28.10.2005). Z týchto okolností je preto zrejmé, že cieľom (úmyslom) obžalovaného bolo, ešte predtým ako mal vedomosť o exekúcii, skutočne previesť vlastnícke právo k nehnuteľnosti na kúpujúceho (a to v celom rozsahu – všetky podiely), teda dať kupujúcemu hodnotu, ktorá zodpovedá poskytnutej kúpnej cene. Alebo povedané inak, cieľom obžalovaného bolo získať finančné prostriedky za predaj nehnuteľnosti, nie získať finančné prostriedky bez adekvátnej protihodnoty, respektíve predať nehnuteľnosť (alebo svoj podiel) viackrát (viacerým kupujúcim) a využiť k tomu to, že kupujúci nemôže (alebo ešte nie je) „zavkladovaný“ z dôvodu exekúcie.
- súd už uviedol vyššie, že v zmysle ustálenej judikatúry možno záver o subjektívnej stránke oprieť aj o skutočnosti, ktoré nastali po spáchaní skutku (t. j. po podpise zmluvy). Z dokazovania vyplynulo, že obžalovaný bol subjektívne presvedčený o neoprávnenosti vedenej exekúcie, čo vyplýva z toho, že podal na súd a aj exekútorovi návrh na zastavenie exekúcie, pričom hlavným jeho argumentom bolo to, že mu riadne nebolo doručené upovedomenie o začatí exekúcie. Následne vyvinul určitú snahu o vyriešenie celej situácie v prospech poškodeného, pretože prostredníctvom J. M. rokoval s poškodeným s tým, že poskytol sumu 100.000 Sk na vyplatenie exekúcie (poškodený dal sumu 174.000 Sk) a poškodenému udelil na vyrovanie exekúcie aj plnú moc. Ani tieto skutočnosti, ktoré nastali po tom, čo kataster zapísal pod ťarchy obmedzenie vlastníckeho práva obžalovanému, nenasvedčujú tomu, že obžalovaný chcel spôsobiť poškodenému škodu vo výške kúpnej ceny nehnuteľnosti.
Zo všetkých vyššie uvedených skutočností preto súd uzatvára, že obžalovaný nevenoval exekúcii, o ktorej sa dozvedel najneskôr dňa 31.10.2005, náležitú pozornosť a to najmä v súvislosti s pripravovaným predajom nehnuteľnosti poškodenému (predaj už bol dohadovaný predtým ako bol exekučný príkaz doručený preukázateľne obžalovanému), celú situáciu podcenil, nakoľko exekúciu považoval za nedôvodnú z dôvodu, že mu nebolo doručené upovedomenie o začatí exekúcie do vlastných rúk (dokazovaním bolo preukázané, že skutočne upovedomenie o začatí exekúcie neprevzal obžalovaný, ale prevzal ho syn obžalovaného). Uvedené vyplýva aj z výpovedí svedkov (napríklad manželky poškodeného, či svedka N.), ktorí uvádzali, že obžalovaný im vravel (poškodenému a jeho manželke) nech počkajú, že to dá na súd, respektíve, že je nevinne ohľadne tej exekúcie (výpoveď svedka N.). Obžalovaný tak bol zjavne „zaskočený“ zapísaním exekučného záložného práva do katastra a to aj v súvislosti s tým, že list vlastníctva, ktorý bol zabezpečený pár dní predtým (13 dní pred podpisom kúpnej zmluvy), žiadne ťarchy neobsahoval. Obžalovaný preto bez primeraných dôvodov spoliehal na to, že exekúcia neohrozí predaj nehnuteľnosti na poškodeného, teda počítal s tým, že nehnuteľnosť bude na poškodeného riadne prevedená (tomu zodpovedá aj to, že poškodený ju mal hneď v užívaní). Za takýchto okolností, podľa názoru súdu, nie je možné dospieť k takému záveru, že úmyselným zavinením je pokrytá aj možnosť vzniku škody vo výške kúpnej ceny na majetku poškodeného a tomu zodpovedajúce neoprávnené obohatenie na majetku obžalovaného a jeho súrodencov. Obžalovaný, vo vzťahu k vzniku prípadnej škody, konal z vedomej nedbanlivosti, pretože mohol vedieť, že v prípade, ak by bol jeho podiel exekučne blokovaný ešte pred povolením vkladu na katastri, mohli by vzniknúť, aj poškodenému, ďalšie výdavky v súvislosti s odblokovaním tohto podielu, pričom bez primeraných dôvodov (presvedčenie o neoprávnenenosti exekúcie z dôvodu jej chybného začatia nemožno považovať za dôvody primerané) bol presvedčený, že k tomu nedôjde a že nehnuteľnosť bude zavkladovaná bez problémov. Súd preto uzatvára, že úmyselným zavinením obžalovaného neboli pokryté všetky znaky základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu a preto skutok uvedený v obžalobe nie je trestným činom.
Pokiaľ ide o prípadnú náhradu škody, tak poškodený po začatí hlavného pojednávania uviedol, že nežiada náhradu škody od obžalovaného, pretože si ju uplatňoval už v občianskom súdnom konaní (súd teda nemusel urobiť rozhodnutie v zmysle § 256 ods. 4 Tr. por.). Napriek tomuto vyhláseniu, splnomocnenec poškodeného, v rámci záverečnej reči uviedol, že žiada nárok na náhradu škody vo výške 27.000 Sk, čo je rozdiel sumy 274.023 Sk a sumy 247.023 Sk, ktorá bola poškodenému priznaná v občianskom súdnom konaní. Požadovaný nárok na náhradu škody považuje súd za neakceptovateľný. Z dokazovania totiž súd zistil, že poškodený si uplatňoval sumu 247.023 Sk v občianskoprávnom konaní, ktorá mu aj bola priznaná právoplatným platobným rozkazom. Keďže pohľadávka v exekučnom konaní vedenom proti obžalovanému bola vo výške 274.023 Sk, zrejme došlo v civilnom konaní k „preklepu“ čísel v žalovanej sume zo strany buď poškodeného (v žalobe) alebo súdu (v platobnom rozkaze). Táto skutočnosť však nie je pred súd rozhodujúci v trestnom konaní dôležitá, podstatným je to, že podľa § 46 ods. 4 Tr. por. nemožno návrh na náhradu škody podať, ak o nároku už bolo rozhodnuté v občianskom súdnom konaní. Aj pre adhézne konanie teda patí, že o nároku na náhradu škody nie je možné rozhodovať dvakrát (zásada nie dvakrát v tej istej veci), pričom adhézne konanie neslúži ani na to, aby sa v ňom dopĺňali civilné rozsudky (právoplatné rozhodnutia súdov možno meniť len prostredníctvom mimoriadnych opravných prostriedkov), prípadne naprávali chyby účastníkov občianskeho súdneho konania, respektíve prípadné chyby civilného súdu. Súd preto o nároku uplatnenom v záverečnej reči žiadnym spôsobom nerozhodoval a ani rozhodnúť nemohol, nakoľko pre prekážku veci rozhodnutej (v civilnom konaní) nemožno poškodeného ani odkázať na občianske súdne konanie
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.