Právna veta:
Preddavok (záloha) poskytnutá objednávateľom zhotoviteľovi, ktorým sa „predpláca“ dopredu cena diela sa prevzatím stáva vlastníctvom zhotoviteľa, teda prechádza ako príjem do majetku zhotoviteľa, ktorý ho preto môže použiť v rámci aj iných svojich podnikateľských aktivít. Peniaze poskytnuté ako preddavok (záloha) na úhradu ceny diela preto nie sú pre zhotoviteľa cudzou vecou, z čoho vyplýva, že aj keď dielo nevyhotovil a poskytnutý preddavok (zálohu) ani nevrátil, nemôže sa dopustiť trestného činu sprenevery podľa § 213 Tr. zák..
Z výroku a odôvodnenia rozsudku súdu (krátené):
Okresný súd v Pezinku v trestnej veci obžalovaného K. Š. pre pokračovací prečin podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 2 Tr. zák., v konaní pred samosudcom JUDr. Petrom Šamkom, na hlavnom pojednávaní dňa ..... takto
r o z h o d o l:
Obžalovaný:
K. Š. -
je vinný, že
1/ dňa 27.03.2007 v obci Veľký Biel na Obchodnej ulici ... uzavrel s poškodeným Š. P. ústnu dohodu na vyhotovenie a montáž okien a dverí na rodinnom dome poškodeného v cene celkom 83.600 Sk, s tým, že okná a dvere dodá a namontuje, pričom vedel, že žiadne práce nevykoná a tovar nedodá, nakoľko ústna dohoda bola len zámienkou na vylákanie finančných prostriedkov a následne vyžiadal od poškodeného zálohu na materiál vo výške 69.000 Sk, ktorú mu poškodený vyplatil a dňa 03.04.2007 obvinený vylákal od poškodeného ďalších 7.000 Sk ako zálohu na sklá s ornamentmi do dverových okien, avšak dohodnuté práce nevykonal a peniaze poškodenému Š. P. nevrátil, čím mu spôsobil škodu vo výške 76.000 Sk,
2/ dňa 13.04.2007 v Pustých Úľanoch, s úmyslom získať finančné prostriedky pod zámienkou vykonávania rôznych prác, ponúkol M. B. opravu strechy na dome, ktorá mu na základe ústnej dohody o vykonaní práce vyplatila zálohu vo výške 100.000 Sk, pričom obžalovaný žiadnu opravu strechy nevykonal a ani nemal v úmysle vykonať a poškodenej nevrátil ani peniaze, čím poškodenej M. B. spôsobil škodu vo výške 100.000 Sk,
3/ dňa 11.06.2007 v Dubovej na Novosadskej ulici ..., s úmyslom získať finančné prostriedky pod zámienkou vykonávania rôznych prác, ponúkol poškodenému F. K. výmenu skiel na oknách, namaľovanie okien a vymenenie parapetných dosiek pod oknami, s čím poškodený súhlasil, následne obžalovaný prevzal od poškodeného zálohu vo výške 9.000 Sk a uzavrel s poškodeným ústnu dohodu o rekonštrukcii piatich okien rodinného domu, hoci vedel, že žiadnu rekonštrukciu neuskutoční a ani neuskutočnil, čím poškodenému F. K. spôsobil škodu vo výške 9.000 Sk,
4/ dňa 05.07.2007 v čase okolo 12.00 h ponúkol poškodenému F. H. možnosť výmeny starých drevených okien za nové plastové, hoci vedel, že ponúkaný tovar nedodá a že ide len o zámienku na vylákanie finančných prostriedkov, pričom dňa 15.07.2007 prevzal od poškodeného 31.000 Sk a dňa 28.08.2007 ďalších 10.000 Sk ako zálohu na nákup ďalšieho materiálu, avšak okná nedodal a peniaze nevrátil, čím poškodenému F. H. spôsobil škodu vo výške 41.000 Sk,
t e d a
v bodoch 1 až 4
na škodu cudzieho majetku seba obohatil tým, že uviedol niekoho do omylu a spôsobil tak na cudzom majetku väčšiu škodu
č í m s p á c h a l
v bodoch 1 až 4
pokračovací prečin podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 2 Tr. zák.
za to sa
o d s u d z u j e
Podľa § 221 ods. 2 Tr. zák. za použitia § 38 ods. 4, § 37 písm. m) Tr. zák. k trestu odňatia slobody v trvaní 2 (dva) roky a 6 (šesť) mesiacov.
Podľa § 48 ods. 2 písm. a) Tr. zák. sa pre výkon tohto trestu zaraďuje do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.
Podľa § 287 ods.1 Tr. por. je obžalovaný K. Š. povinný zaplatiť (ďalej nasledoval výrok o náhrade škody)
K právnej kvalifikácii a k výroku o vine obžalovaného (krátené):
Súd vyhodnotením dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní dospel k záveru, že sa stali skutky (čiastkové útoky), pre ktoré sa vedie trestné stíhanie a pre ktoré bola následne podaná obžaloba. Z vykonaného dokazovania nepochybne vyplýva, a medzi stranami to ani nebolo sporné, že obžalovaný K. Š. (ďalej len obžalovaný) uzavrel v štyroch prípadoch s poškodenými objednávky na vykonanie prác, ktoré sa týkali najmä výmeny okien, pričom v podstate išlo o uzatváranie zmlúv o dielo, v ktorých sa obžalovaný ako zhotoviteľ zaviazal vykonať určité práce za určitú cenu a v určitom termíne. Poškodení, ako objednávatelia, mu predavkovo vyplatili zálohy vo výške 76.000 Sk, 100.000 Sk, 9.000 Sk a 41.000 Sk, teda celkovo sumu 226.000 Sk. Rovnako je medzi stranami nesporné, že objednané práce obžalovaný nevykonal, a to ani v dohodnutom termíne a ani po ňom, pričom ani nevrátil poskytnuté zálohy. Tieto skutkové zistenia preto súd považuje za preukázané.
Súd ďalej zisťoval, či tieto skutky (čiastkové útoky) napĺňajú znaky skutkovej podstaty trestného činu. V tomto smere musel súd hlavne posúdiť, či ustálené čiastkové útoky nenapĺňajú znaky skutkovej podstaty trestného činu sprenevery podľa § 213 Tr. zák., prípadne trestného činu podvodu podľa § 221 Tr. zák..
Súd konšatuje, že v prípadoch, keď nedôjde k realizácii diela, teda, keď jedna zo zmluvných strán si nesplní svoj zmluvný záväzok, aj napriek tomu, že jej boli hradené preddavky (zálohy), ktoré následne nevráti, je nutné skúmať, či poskytnuté preddavky (zálohy) sú cudzie veci v zmysle skutkovej podstaty trestného činu sprenevery, ktoré boli zhotoviteľovi len zverené za účelom vyhotovenia diela alebo, či poskytnuté a prevzaté preddavky (zálohy) sa stávajú prevzatím vlastníctvom zhotoviteľa, ktoré môže využiť v rámci svojej podnikateľskej činnosti. V takomto prípade by nemohlo ísť o spáchanie trestného činu sprenevery podľa § 213 Tr. zák., pretože poskytnuté preddavky by nemali voči zhotoviteľovi povahu cudzej veci.
Podľa právneho názoru súdu, splatnosť ceny diela, tak ako aj iných plnení (napríklad pri kúpe) podľa Občianskeho zákonníka ako aj podľa Obchodného zákonníka, možno dohodnúť viacerými spôsobmi. Môže byť celá cena splatná pred zhotovením diela, pri zhotovení diela, určitú dobu po zhotovení diela alebo v splátkach, pričom môže byť dohodnuté, že splátky budú splatné podľa určitých etáp alebo štádií zhotovenia diela. Môže byť dohodnuté aj poskytnutie preddavku, čo je v zásade určitý druh plnenia v splátkach. Vo všetkých prípadoch však ide už o platenie ceny diela. Platenie v splátkach alebo poskytnutie preddavku je teda ekvivalentom činnosti zhotoviteľa, pričom sa z neho financuje celková činnosť zhotoviteľa (obyčajne podnikateľa) a nie len činnosť, na ktorú bol preddavok poskytnutý. Takto dochádza k postupnému konzumovaniu preddavku a jeho prevzatím vzniká zhotoviteľovi záväzok dielo zhotoviť a najmä povinnosť prevzatý preddavok zaúčtovať a vrátiť prípadný preplatok, ak je cena nižšia ako poskytnutý preddavok. Objednávateľovi vzniká povinnosť cenu doplatiť, prípadne právo na vrátenie časti preddavku. V prípade, ak zhotoviteľ dielo nevyhotoví a neodovzdá, stáva sa preddavok bezdôvodným obohatením, ktorý je povinný zhotoviteľ objednávateľovi vydať.
Z uvedeného je zrejmé, že čiastočné plnenia na cenu budúceho diela (zálohy poskytované objednávateľom) sa stávajú majetkom (vlastníctvom) zhotoviteľa a ten ich môže použiť na vlastné účely. Ak by platilo, že preddavok musí byť až do skončenia diela nedotknutý, nešlo by o preddavok na cenu diela, ale o formu zabezpečenia záväzku objednávateľa zaplatiť cenu diela. Naviac, základným princípom podnikania je aj to, že podnikateľ priebežne platby príjma a naopak poskytuje a to bez toho, aby bolo reálne možné odlíšiť, z akých finančných prostriedkov sú jednotlivé platby hradené, pretože peniaze nie sú individuálne určenou vecou.
Súd preto uzatvára, že preddavok (záloha) poskytnutá objednávateľom zhotoviteľovi, ktorým sa „predpláca“ dopredu cena diela sa prevzatím stáva vlastníctvom zhotoviteľa, teda prechádza ako príjem do majetku zhotoviteľa, ktorý ho preto môže použiť v rámci aj iných svojich podnikateľských aktivít. Peniaze poskytnuté ako preddavok (záloha) na úhradu ceny diela preto nie sú pre zhotoviteľa cudzou vecou, z čoho vyplýva, že aj keď dielo nevyhotovil a poskytnutý preddavok (zálohu) ani nevrátil, nemôže sa dopustiť trestného činu sprenevery podľa § 213 Tr. zák..
Tieto právne úvahy súd aplikoval aj na posudzovanú trestnú vec s tým, že zálohy, ktoré obžalovaný prevzal sa práve prevzatím stali jeho vlastníctvom a preto nemajú voči nemu povahu cudzej veci. Z uvedeného dôvodu preto konanie obžalovaného nie je možné právne kvalifikovať ako trestný čin sprenevery podľa § 213 Tr. zák..
Podľa názoru súdu však konanie obžalovaného nie je beztrestné a už vôbec nie je len v rovine občianskoprávnych vzťahov. Obžalovaný sa, podľa názoru súdu, dopustil trestného činu podvodu podľa § 221 Tr. zák., nakoľko od samého počiatku mal úmysel vôbec nevyhotoviť diela, ktoré boli poškodenými objednané a objednávky s nimi uzatváral len z dôvodu, že chcel vylákať od nich finančné prostriedky. Uzatváranie objednávok bolo preto len zámienkou na vylákanie záloh od poškodených a keď ich od nich vylákal, ďalej sa už o objednávky nestaral, nevykonal dohodnuté práce a jeho ďalšou činnosťou bolo len uzatvorenie ďalších objednávok s ďalšími poškodenými a opätovne nevykonanie diela. V tejto súvislosti súd poukazuje na tieto konkrétne skutočnosti a argumenty:
- v prvom rade súd nepovažuje za relevantnú obhajobu obžalovaného, že objednané práce neuskutočnil, nakoľko bol vzatý do väzby. Obžalovaný bol vzatý do väzby až dňa 08.09.2007, teda v čase, keď už nezrealizoval predchádzajúce objednávky, ktoré boli uzatvorené časovo aj pred šiestimi mesiacmi pred vzatím obžalovaného do väzby a aj napriek tomu uzatváral ďalšie (to bol v konečnom dôsledku aj dôvod väzby). Súd pripomína, že prvý čiastkový útok sa stal dňa 27.03.2007 a ďalšie tri čiastkové útoky sa odohrali v nasledujúcich štyroch mesiacoch (posledný dňa 15.07.2007) a preto vzatie obžalovaného do väzby rozhodne nemohlo byť dôvodom prečo nedošlo k zrealizovaniu dohodnutých prác. V čase, keď bol obžalovaný vzatý do väzby bolo už totiž isté, že objednané práce nezrealizuje a že ani nevráti poskytnutné zálohy.
- úmysel obžalovaného vôbec nevykonať objednané práce, t. j. úmysel obžalovaného uzatvárať zmluvy o dielo len ako zámienku na vylákanie finančných prostriedkov od poškodených, vyvodil súd najmä z toho, že obžalovaný v krátkom časovom období (štyri mesiace) vybral na zálohách od štyroch poškodených takmer štvrť milióna slovenských korún (226.000 Sk), teda išlo o pomerne vysokú sumu, z ktorej bolo možné nakúpiť tovar, ktorý mal byť dodaný (okná, dvere) ako aj vykonať dohodnuté práce (napríklad zasklievacie práce). Obžalovaný pritom celkom zjavne musel vedieť, že dohodnuté práce nevykoná, keďže tak vôbec neurobil a pritom disponoval dostatočnou hotovosťou. Podvodný úmysel obžalovaného preto súd vyvodzuje hlavne z okolností prípadu, keď obžalovaný len dva týždne po tom, čo prevzal od poškodeného P. sumu 76.000 Sk a dohodnutú zákazku nezrealizoval a vedel že ani nezrealizuje, prevzal od poškodenej B. sumu 100.000 Sk, ktorej rovnako prisľúbil vykonať objednané práce, čo sa taktiež nestalo a následne v ďalších mesiacoch prevzal aj od ďaších dvoch poškodených finančné prostriedky ako zálohy a dohodnuté práce nevykonal. Súd považuje za evidentné, že obžalovaný prehováral poškodených, aby s ním uzavreli objednávky a vyplatili mu zálohy, už v čase, keď vedel, že predchádzajúce objednávky nezrealizoval a ani nezrealizuje.
- súd podvodný úmysel u obžalovaného vyvodil aj z toho, že obžalovaný vôbec nevedel hodnoverným spôsobom vysvetliť, na čo použil finančné prostriedky (v takej vysokej sume), ktoré prevzal ako zálohy a taktiež nevedel hodnoverným spôsobom vysvetliť, kde mal vykonávať svoju podnikateľkú činnosť a odkiaľ mal nakupovať tovar, ktorý mal, podľa objednávok, byť dodávaný poškodeným. Obžalovaný vypovedal, že práce vykonával v dome vo Štvrtku na Ostrove, ktorý mu však zobrali v roku 2007. Z domu sa vysťahoval a chodil akurát na záhradu, kde mal robiť. Potom prestal chodiť aj do záhrady, pretože sa tam pohybovali rôzni ľudia, ktorých považoval za nebezpečných. Obžalovaný vo výpovedi uviedol, že dom mu zobrali ešte prdtým ako sa dohodol s P. (skutok číslo 1) a že nemal kde pracovať. Súd konštatuje, že obžalovaný dohadoval objednávky s poškodenými v čase, keď podľa jeho vlastných slov mu zobrali dom v exekúcii, teda konal tak v čase, keď nemal kde vykonávať svoju činnosť. Aj to svedčí o tom, že už v čase uzatvárania objednávky s prvým poškodeným musel vedieť, že nemá ani žiadne priestory na výkon svojej podnikateľskej činnosti (a to ani úložné priestory na tovar, ktorý mal nakúpiť). Ak by túto skutočnosť uviedol poškodeným, celkom iste by s ním žiadne objednávky neuzatvorili a ani by mu neposkytli žiadne finančné prostriedky. K tvrdeniu obžalovaného, že tam prestal pracovať preto, nakoľko sa tam pohybovali nebezpeční ľudia, súd dodáva, že dokazovaním bolo ustálené, že sa v okolí domu obžalovaného pohybovali hlavne poškodené osoby, ktoré zháňali obžalovaného z dôvodu nevykonania dohodnutých prác a nevrátenia poskytnutých finančných prostriedkov. Obžalovaný sa teda zjavne prestal zdržiavať v mieste svojho pobytu z dôvodu, aby sa vyhol poškodeným, ktorý ho tam hľadali.
- k uvedenému súd dodáva, že neskôr, počas hlavného pojednávania, uviedol obžalovaný verziu, že práce chcel vykonávať v Tomášove (mal si tam prenajť garáž), avšak nevedel uviesť meno u koho to malo byť a ani adresu s tým, že sa pokúsi zabezpečiť prítomnosť tejto osoby na hlavnom pojednávaní. Následne, na ďalšom hlavnom pojednávaní, už obžalovaný uviedol aj meno a adresu, avšak na uvedenej adrese bola táto osoba neznáma a podľa posledných tvrdení obžalovaného je v bližšie nezistenom sanatóriu po operácii nádoru a nikto iný (napríklad susedia) nevie o tom nájme nič. Súd považuje túto verziu obžalovaného za absolútne pochybnú a nedôveryhodnú. Podľa súdu je evidentným, že v čase uzatvárania objednávok s poškodenými nemal obžalovaný žiadne trvalejšie miesto, kde by vôbec mohol vykonávať svoju činnosť a skladovať tovar. Aj tieto okolnosti len zvýrazňujú to, že uzatváranie objednávok, bolo len zámienkou na vylákanie finančných prostriedkov od poškodených.
- napokon, z dokazovania vyplynulo aj to, že obžalovaný, v roku 2007, nedisponoval ani žiadnym relevantným materiálom (použiteľné okná, dvere, strešná krytina a podbne), ktorý by mohol použiť na dohodnuté objednávky. Obžalovaný mal, podľa svojej výpovede, nakupovať tovar v Ivanke pri Dunaji, nevedel uviesť meno, uviedol len názov spoločnosti, od ktorej mal kupovať okná, ktoré si ľudia objednajú, ale neprevezmú. Je zrejmé, že obžalovaný nejaký tovar mal, to potvrdzujú aj niektorí poškodení, avšak je zjavné aj to, že išlo o tovar, ktorý bol nepoužiteľný na objednané zákazky a s ktorým obžalovaný už disponoval predtým, teda nešlo o tovar objednaný práve a konkrétne na dohodnuté objednávky a podľa špecifických rozmerov jednotlivých objednávok (napríklad poškodená B. potvrdila, že obžalovaný nejaký tovar dodal, avšak išlo o veci, ktoré sa vôbec nadali použiť na objednané práce). Súd uzatvára, že obžalovaný zo sumy 226.000 Sk, ktoré prevzal ako zálohy od poškodených, tovar vôbec nenakupoval. Tomu zodpovedá aj výpoveď svedka K., ktorý uviedol, že obžalovaný u nich vo firme nechal zálohu 5.000 Sk na strešnú krytinu (v apríli roku 2007), avšak tovar si neprevzal a viac sa ani neukázal.
- podvodný úmysel u obžalovaného súd vyvodil podporne aj z predchádzajúcej trestnej činnosti obžalovaného, ktorý bol v roku 2007 odsúdený pre majetkovú trestnú činnosť, pričom z rozsudku Okresného súdu v Trnave je zrejmé, že skutkovo išlo o totožné prípady ako v posudzovanej trestnej veci. Skutky sa mali stať v roku 2005, celkovo v šietich prípadoch, pričom z popisu skutkov vyplýva, že obžalovaný, aj v týchto prípadoch, chodil po obciach, v ktorých preberal zálohy od poškodených a sľuboval dodanie okien a dverí, čo však nevykonal. Z uvedenej skutočnosti preto súd vyvodil, že obžalovaný v roku 2007 si zabezpečoval finančné prostriedky zhodným, protiprávnym, spôsobom, ktorý už predtým použil v roku 2005, len s tým rozdielom, že tentokrát tak konal v obciach v inom okrese.
Súd konštatuje, že zo všetkých vyššie uvedených dôkazov a právnych úvah možno, bez rozumných pochybností, vyvodiť záver, že obžalovaný už v čase uzatvárania objednávok s poškodenými vedel, že objednávky nezrealizuje a že objednávky uzatvára len z toho dôvodu, aby vylákal od poškodených zálohy na cenu diela. Reťaz dôkazov je v tomto smere ucelená a nevzbudzuje žiadne relevantné pochybnosti. Pokiaľ ide o formu zavinenia obžalovaného, tak z okolností prípadu možno vyvodiť, že konal v priamom úmysle v zmysle § 15 písm. a) Tr. zák., pretože vedel, že žiadne objednávky nezrealizuje a že podstatou jeho konania je len obohatenie sa na úkor poškodených osôb.
Vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti súd dospel k záveru, že obžalovaný K. Š. svojím konaním naplnil znaky skutkovej podstaty prečinu podvodu podľa § 221 Tr. zák., pretože uvádzal poškodeným nepravdivé skutočnosti, v dôsledku ktorých poškodení vykonali majetkovú dispozíciu, ktorou sa obžalovaný obohatil a ktorou zároveň bol spôsobebá poškodeným majetková škoda. Vznik škody je preto v príčinnej súvislosti s konaním obžalovaného. Išlo pritom o pokračovací trestný čin, nakoľko prvé obvinenie bolo obžalovanému oznámené až dňa 17.07.2007 a jednotlivé štyri čiastkové útoky napĺňajú skutkovú podstatu toho istého trestného činu (podvod), spája ich objektívna súvislosť v čase (všetky vykonané v priebehu štyroch mesiacov), spôsobe ich spáchania (zhodné vylákanie finančných prostriedkov prostredníctvom uzatvárania zmlúv o dielo) a v predmete útoku (finančné prostriedky poškodených poskytované ako zálohy) ako aj subjektíva súvislosť, ktorou je jednotiaci zámer obžalovaného spáchať trestný čin (t. j. neustále sa obohacovať rovnakým spôsobom konania na úkor poškodených).
Súd preto uznal obžalovaného vinným za spáchanie pokračovacieho prečinu podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 2 Tr. zák., nakoľko svojim konaním spôsobil škodu, ktorá prevyšuje desaťnásobok sumy 8.000 Sk.
Súd ďalej odôvodnil výrok o treste a náhrade škody.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.