IV Spr 114/11-7 V Bratislave 9.3.2012
Vec: Oznamovanie uznesení, proti ktorým je prípustný opravný prostriedok a rozhodovanie o sťažnosti
Generálna prokuratúra Slovenskej republiky v rámci svojej riadiacej a kontrolnej činnosti a dozoru nad jednotným uplatňovaním zákonov a ostatných všeobecne záväzných predpisov podriadenými prokuratúrami zistila, že na niektorých prokuratúrach sa opakovane vyskytujú pochybenia spočívajúce v nereagovaní resp. nesprávnom postupe pri riešení tzv. opakovaného doručovania rozhodnutí policajtov, proti ktorým je prípustná sťažnosť, konkrétne ide o oznamovanie uznesení o vznesení obvinenia podľa § 206 ods. 1 Trestného poriadku.
Podľa tohto ustanovenia sa uznesenie o vznesení obvinenia ihneď oznámi obvinenému a doručí najneskôr do 48 hodín prokurátorovi a ak je obvineným sudca, súdny exekútor, notár, znalec, tlmočník alebo prekladáte!, aj ministrovi spravodlivosti, a ak je obvineným advokát, aj Slovenskej advokátskej komore; o tomto úkone upovedomí bez meškania oznamovateľa a poškodeného. Ak bolo uznesenie o vznesení obvinenia oznámené jeho vyhlásením, je policajt povinný vydať obvinenému rovnopis tohto uznesenia bez meškania.
Zásadne platí, že obvinený môže uplatňovať svoje práva sám alebo
prostredníctvom obhajcu (§ 34 ods. 1 Trestného poriadku). Dokonca aj v prípadoch povinnej obhajoby sa môže obvinený, ktorý je stíhaný pre obzvlášť závažný zločin ( § 37 ods. 1 c) Trestného poriadku) po prvej porade s obhajcom vzdať práva na povinnú obhajobu. Takéto výslovné vyhlásenie môže pritom vziať späť, pričom úkony vykonané po výslovnom vyhlásení o vzdaní sa práva na povinnú obhajobu do jeho späťvzatia, sa nemusia opakovať. Výnimkou sú prípady predpokladané v ustanovení § 44 ods. 3 Trestného poriadku, ktorý upravuje situáciu, keď je obvinený pozbavený spôsobilosti na právne úkony a vtedy môže obhajca obvineného vykonávať svoje práva (§ 44 ods. 2 Tr. por.) aj proti jeho vôli.
S touto úpravou úzko súvisí povinnosť obvineného na začiatku prvého výsluchu uviesť adresu na doručovanie písomností (aj tých do vlastných rúk), ktorá mu vyplýva z ustanovenia § 34 ods. 5 Trestného poriadku. Zároveň Trestný poriadok rieši aj postup pri oznamovaní uznesení doručením rozhodnutia v prípade zastúpenia obvineného obhajcom (§ 179 Trestného poriadku ) alebo dokonca viacerými obhajcami. Komu je potrebné uznesenie oznámiť (doručiť) vyplýva priamo z úpravy jednotlivých inštitútov trestného konania (napr. vznesenie obvinenia, postúpenie veci, zastavenie trestného stíhania atď.) Pokiaľ ide o osobitné spôsoby konania proti mladistvým a v konaní proti ušlému, treba s poukazom na § 180 pre úplnosť poukázať aj na ustanovenia § 344 a § 361 Trestného poriadku. V tomto smere zákonná úprava je jednoznačná a v praxi sa nevyskytujú problémy pri jej aplikácii.
Podľa § 179 Trestného poriadku uznesenie treba oznámiť osobe, ktorej sa priamo dotýka, ako aj osobe, ktorá naň dala svojím návrhom podnet; uznesenie súdu sa oznámi aj prokurátorovi. Oznámenie sa robí buď vyhlásením uznesenia v prítomností toho, komu treba uznesenie oznámiť, alebo doručením rovnopisu uznesenia. Ak má osoba, ktorej treba uznesenie oznámiť, obhajcu, prípadne splnomocnenca, postačí, ak sa uznesenie vyhlási buď tejto osobe, alebo jej obhajcovi, prípadne splnomocnencovi; ak sa oznamuje uznesenie doručením rovnopisu, doručí sa len obhajcovi, prípadne splnomocnencovi alebo ak ide o osobu pozbavenú spôsobilosti na právne úkony alebo osobu, ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená a ktorá obhajcu, prípadne splnomocnenca nemá, oznámi sa
uznesenie jej zákonnému zástupcovi. Ak je obvinený mladistvý, podľa § 344 Trestného poriadku sa vždy takéto uznesenie musí doručiť aj orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a zákonnému zástupcovi. V prípade konania proti ušlému sa doručuje podľa § 361 Trestného poriadku len obhajcovi (povinná obhajoba). V prípade, že sa oznamuje uznesenie, proti ktorému je prípustná sťažnosť obvinenému, ktorý je pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo ktorého spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, treba ho oznámiť obvinenému, jeho obhajcovi a zákonnému zástupcovi, pokiaľ ide o mladistvého aj orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Rovnako, ak je obvinený vo väzbe, vo výkone trestu odňatia slobody alebo na pozorovaní v zdravotníckom ústave, treba takéto uznesenie oznámiť tak obvinenému, ako aj jeho obhajcovi.
Podľa § 44 ods. 8 Trestného poriadku ak má obvinený viacerých obhajcov, doručí sa písomnosť tomu z nich, koho si určili na doručovanie písomností. Ak nebol určený žiaden z obhajcov, doručí sa písomnosť tomu, ktorý bol zvolený za obhajcu ako prvý. Ak bolo naraz zvolených viac obhajcov, doručí sa písomnosť tomu, ktorého určí obvinený.
Podľa § 66 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku je vždy potrebné doručiť do vlastných rúk osobám oprávneným podať proti rozhodnutiu opravný prostriedok rovnopis takéhoto rozhodnutia. Okruh týchto osôb je presne vymedzený v ustanoveniach § 186 a § 345 Trestného poriadku.
Oznámenie (doručenie) uznesenia je významnou právnou skutočnosťou, od ktorej sa odvíja počítanie lehoty na podanie opravného prostriedku proti nemu. V zásade plynie každému oprávnenému subjektu lehota na podanie sťažnosti samostatne. Výnimkou sú prípady, ak sa uznesenie oznamuje tak obvinenému, ako aj jeho zákonnému zástupcovi alebo obhajcovi, plynie lehota od toho oznámenia, ktoré bolo vykonané najneskoršie (viď § 187 ods. 1 Trestného poriadku) a osobám, ktoré môžu podať sťažnosť v prospech obvineného, končí sa lehota na podanie sťažnosti tým istým dňom ako obvinenému (§ 187 ods. 2 Trestného poriadku). Prokurátorovi plynie lehota vždy samostatne.
V praxi sa však pomerne často vyskytujú situácie, keď v priebehu prípravného konania:
a)
obvinený alebo iná oprávnená osoba splnomocní v súlade s § 39 ods.1
Trestného poriadku obhajobou advokáta až po tom,
čo mu bolo
oznámené (doručené) uznesenie,
b)
obvinený si v súlade s § 39 ods. 5 Trestného poriadku zvolí iného
obhajcu,
c)
podľa
§ 40 ods. 5
Trestného poriadku si
obvinený namiesto
obhajcu, ktorý mu bol ustanovený sám zvolí iného obhajcu alebo
d)
obvinený si zvolí alebo je mu ustanovený iný obhajca podľa § 43
ods. 1 Trestného poriadku.
V rozpore s vyššie uvedenými zákonnými ustanoveniami o oznamovaní rozhodnutí, proti ktorým je prípustný opravný prostriedok, v praxi sa tieto vždy nerešpektujú. A to tým, že sa tieto rozhodnutia doručujú opäť, a to aj po uplynutí zákonom stanovenej lehoty na prípadné podanie opravného prostriedku oprávnenému subjektu, ďalšej strane v konaní, ktorá však do neho vstúpila až dodatočne.
Podľa § 43 ods. 3 Trestného poriadku skôr zvolený alebo ustanovený obhajca je povinný plniť svoje povinnosti až do skutočného (faktického) prevzatia obhajoby iným zvoleným alebo ustanoveným obhajcom.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ani v jednom z týchto prípadov, či už ide o ustanoveného alebo zvoleného obhajcu, nemá oporu v zákone doručovanie takéhoto uznesenia, ak už bolo riadne doručené tomu, komu v danom štádiu trestného konania doručenie prislúchalo zo zákona a komu okamihom doručenia tiež začína plynúť lehota na podanie opravného prostriedku.
Keďže okamih doručenia uznesenia je významnou právnou skutočnosťou pri rozhodovaní o opravnom prostriedku z hľadiska plynutia lehoty na jeho podanie (vyjmúc prípady za využitia inštitútu navrátenia lehoty podľa § 64 Trestného poriadku), je veľmi dôležité, aby bolo vykonávané správne a striktne v súlade so
zákonom. Takto zvolenému (ustanovenému) obhajcovi neprislúcha právo na „nové" doručenie uznesenia. Za okolnosti, že podá tento obhajca sťažnosť proti uzneseniu po uplynutí lehoty oprávnenému subjektu trestného konania (t.j. samotnému obvinenému alebo jeho pôvodnému zvolenému či ustanovenému obhajcovi), je potrebné takúto sťažnosť zamietnuť podľa § 193 ods. 1 b) Trestného poriadku.
K tomu, aby sa aj takýto obhajca mohol riadne oboznámiť s predmetom obvinenia svojho klienta, ako aj dosial zadováženými dôkazmi, slúžia iné inštitúty, ako napr. možnosť nazerať do spisu podľa § 69 Trestného poriadku a robiť si z neho výpisky či zaobstarať si kópie spisov a ich časti. Pokiaľ sa jeho žiadosť bude týkať uznesenia orgánu činného v trestnom konaní, musí byť takéto rozhodnutie opatrené aj doložkou právoplatnosti.
Odlišná situácia je v prípade, ak osoba obvinená z trestného činu, ktorý nezakladá dôvod povinnej obhajoby, a ktorej bolo riadne oznámené uznesenie o vznesení obvinenia (pozri § 206 ods. 1 Trestného poriadku posledná veta) je až následne, avšak ešte v priebehu plynutia lehoty obvinenému na podanie opravného prostriedku proti tomuto uzneseniu (t. j. v nasledujúcich troch dňoch) zadržaná a je podaný prokurátorom návrh na jej vzatie do väzby resp. je takáto osoba počas plynutia lehoty na podanie sťažnosti dodaná do výkonu trestu odňatia slobody v inej trestnej veci a pod.
Ak je takýto obvinený súdom vzatý do väzby resp. mu bola niektorým zo spôsobov predpokladaných Trestným poriadkom obmedzená osobná sloboda, a teda vznikol dôvod povinnej obhajoby, hoci technicky je spravidla obvinenému obhajca ustanovený súdom až následne, teda už po uplynutí trojdňovej lehoty, ktorá plynula obvinenému na podanie opravného prostriedku (prípadne si obvinený obhajcu zvolí, a to tiež až potom, čo mu uplynula trojdňová lehota na podanie opravného prostriedku), v tomto prípade je povinnosťou orgánu činného v trestnom konaní doručiť uznesenie o vznesení obvinenia dodatočne aj zvolenému, či ustanovenému obhajcovi, a to aj napriek tomu, že už obvinenému uplynula trojdňová lehota na podanie opravného prostriedku. Lehota na podanie sťažnosti v podstate (právne) ani nezačala plynúť, pretože v tomto prípade plynie až od doručenia, ktoré bolo
vykonané najneskôr (v danom prípade v súlade s ustanovením § 187 ods. 1 posledná veta Trestného poriadku od momentu dodatočného doručenia uznesenia ustanovenému, či zvolenému obhajcovi).
Tieto závery vychádzajú najmä z nasledujúcich ustanovení Trestného poriadku:
Podľa § 187 ods. 1 Trestného poriadku sa sťažnosť podáva orgánu, proti ktorého uzneseniu smeruje, a to do troch dní od oznámenia uznesenia. Ak sa uznesenie oznamuje tak obvinenému, ako aj jeho obhajcovi, plynie lehota od toho oznámenia, ktoré bolo vykonané najneskoršie.
Podľa § 179 ods. 3 Trestného poriadku druhá veta, ak je obvinený vo väzbe, treba uznesenie, proti ktorému je prípustná sťažnosť, oznámiť obvinenému a jeho obhajcovi aj vtedy, ak obvinený nemá obmedzenú spôsobilosť na právne úkony.
Z uvedených ustanovení je zrejmé, že ak bol obvinený v čase, keď mu plynula lehota na podanie opravného prostriedku vzatý do väzby alebo bola iným zákonom predpokladaným spôsobom obmedzená jeho osobná sloboda, vznikol dôvod povinnej obhajoby a už týmto momentom musí byť zastúpený obhajcom, t. j. vzniká dodatočná povinnosť (§ 179 ods. 3 Trestného poriadku) oznámiť uznesenie aj obhajcovi (na ktorého ustanovenie či zvolenie treba počkať). Plynutie lehoty na podanie opravného prostriedku sa tak obvinenému v podstate "prerušuje" a začne plynúť až doručením uznesenia obhajcovi.
Pokiaľ ide o rozhodovanie o sťažnosti, či už samotného obvineného alebo jeho obhajcu, môžu nastať rôzne situácie (pozri ďalej usmernenie). Tu treba vychádzať aj z judikatúry (napríklad R 62/1972), podľa ktorej "sama skutočnosť, že sa obvinený po vyhlásení rozhodnutia a poučení o možnosti podať opravný prostriedok nevyjadril, neznamená, že opravný prostriedok, ktorý za neho podal jeho obhajca, je podaný proti vôli obvineného".
Na zabezpečenie jednotného postupu a uplatňovania zákona podriadenými prokuratúrami v týchto prípadoch vydávam toto usmernenie:
1.Ak si obvinený zvolí alebo mu je ustanovený iný obhajca po tom, čo uplynula obvinenému alebo jeho pôvodne zvolenému, či ustanovenému obhajcovi zákonná lehota na podanie opravného prostriedku proti riadne doručenému rozhodnutiu orgánu činného v trestnom konaní, proti ktorému je prípustná sťažnosť, takto zvolenému alebo ustanovenému obhajcovi zo zákona neprislúcha právo na oznámenie rozhodnutia.
2.Ak podá takto zvolený alebo ustanovený obhajca sťažnosť proti uzneseniu po uplynutí lehoty oprávnenému subjektu trestného konania, je potrebné takúto sťažnosť zamietnuť podía § 193 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku ako podanú neoprávnenou osobou.
3.Ak až v priebehu plynutia zákonnej lehoty obvinenému na podanie opravného prostriedku vznikne dôvod povinnej obhajoby a obvinený nemá ešte zvoleného obhajcu, vtákom prípade je povinnosťou orgánu činného v trestnom konaní dodatočne doručiť takéto rozhodnutie neskôr zvolenému či ustanovenému obhajcovi, ktorému až od tohto momentu začne plynúť lehota na podanie opravného prostriedku (§ 187 ods. 1 Trestného poriadku druhá veta).
4.Ak za tejto situácie obvinený podá sťažnosť proti uzneseniu po tom ako mu už uplynula trojdňová lehota na podanie sťažnosti, avšak ešte pred uplynutím lehoty na podanie sťažnosti obhajcom, nie je možné takto podaný opravný prostriedok zamietnuť ako oneskorene podaný. Sťažnosť obhajcu podaná pred tým ako bolo rozhodnuté o takejto sťažnosti obvineného sa považuje za sťažnosť podanú zvoleným alebo ustanoveným obhajcom. Ak však podá takýto obhajca sťažnosť za situácie, keď ešte nebolo rozhodnuté o včas podanej sťažnosti samotného obvineného, v tomto prípade sa sťažnosť podaná obhajcom považuje len za súčasť sťažnosti podanej obvineným a samostatne sa o nej nerozhoduje.
5.Ak sa obvinený výslovne vzdal práva podať opravný prostriedok proti uzneseniu o vznesení obvinenia ešte pred vznikom dôvodov povinnej obhajoby, neskôr zvolenému alebo ustanovenému obhajcovi sa takéto uznesenie poskytne s vyznačením doložky právoplatnosti.
Pre úplnosť možno uviesť, že vzhľadom na postup orgánov činných v trestnom konaní, ktoré opakovaným doručením uznesenia, proti ktorému je prípustná sťažnosť, „vyvolali" podanie opravného prostriedku, je potrebné s poukazom na § 192 ods. 1 písm. a), b) Trestného poriadku v prípade, že v rámci preskúmania veci prokurátor zistí nesprávny alebo nezákonný postup alebo rozhodnutie orgánu činného v trestnom konaní, aby reagoval podľa svojej zákonnej povinnosti vyplývajúcej mu z ustanovenia § 230 ods. 1 Trestného poriadku. V rámci dozoru nad dodržiavaním zákonnosti tak musí prijať adekvátne opatrenia na nápravu alebo odstránenie nezákonného stavu. Postupuje pritom v súlade so stanoviskom generálneho prokurátora Slovenskej republiky z 9.7.2007 por. č. 3/2007 k výkladu pojmu „návrh v zmysle § 364 ods. 1 Trestného poriadku.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.