1. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR
I. Za zákonný spôsob získania dôkazu v zmysle § 89 ods. 2 Trestného poriadku treba považovať jednak splnenie formálnych, t.j. procesných podmienok vyžadovaných Trestným poriadkom na vykonanie konkrétneho dôkazu a jednak splnenie obsahových (materiálnych) podmienok, t.j. aby úkon - použitý dôkazný prostriedok na vykonanie dôkazu - bol zameraný na zistenie tých skutočností, na ktoré zameraný a použitý môže byť.
II. Výsledky vyšetrenia obvineného na polygrafe, tzv. detektore lži, nemožno v trestnom konaní použiť ako dôkaz, pretože podstatou takéhoto vyšetrenia je výsluch obvineného ku skutočnostiam, ktoré sa týkajú trestného činu. V trestnom konaní však možno použiť len tie poznatky, ktoré obvinený poskytol v súlade s ustanovením § 91 a nasl. Trestného poriadku, čo v prípade jeho vyšetrenia (výsluchu) na detektore lži nie je splnené.
(Uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 30. júla 2002, sp.zn. 6 Tz 13/02)
Najvyšší súd Slovenskej republiky podľa § 268 ods. 1 Trestného poriadku zamietol sťažnosť pre porušenie zákona, ktorú generálny prokurátor Slovenskej republiky podal proti uzneseniu Krajského súdu v Žiline zo 6. februára 2002, sp.zn. 2 To 46/02.
Z odôvodnenia:
Uznesením Krajského súdu v Žiline zo 6. februára 2002, sp.zn. 2 To 46/02, bolo podľa § 256 Trestného poriadku zamietnuté odvolanie okresného prokurátora v Žiline proti rozsudku Okresného súdu Žilina zo 6. decembra 2001, sp.zn. 3 T 475/01, ktorým bol obvinený J.M. podľa § 226 písm. a) Trestného poriadku oslobodený spod obžaloby pre trestný čin ublíženia na zdraví podľa § 221 ods. 1, 4 Trestného zákona, ktorý mal spáchať, podľa obžaloby prokurátora tým, že v presne nezistenom čase 14.-15. marca 2001 v rodinnom dome v obci Divina - Lúky, okres Žilina, hrdúsením a úderom hlavy o neznámy predmet spôsobil svojej matke A.M. zakrvácanie do podlebečného priestoru, na následky ktorého zranenia A.M. 15. apríla 2001 okolo 16.30 hod. podľahla.
Generálny prokurátor Slovenskej republiky podal v zákonnej lehote podľa § 272 Trestného poriadku sťažnosť pre porušenie zákona proti uzneseniu Krajského súdu v Žiline zo 6. februára 2002, sp.zn. 2 To 46/02.
Sťažnosť pre porušenie zákona odôvodnil tým, že ako krajský, tak aj pred ním okresný súd zdôraznili, že zranenie, ktoré privodilo smrť poškodenej mohlo byť spôsobené aj inými mechanizmami, než len konaním obvineného, avšak nebrali do úvahy výsledky psychofyziologického vyšetrenia (ďalej len "vyšetrenie na detektore lži alebo detektor lži"), ktoré vyzneli v neprospech obvineného s tým, že ich súčasná súdna prax neuznáva ako dôkaz.
Generálny prokurátor Slovenskej republiky vyslovil v sťažnosti názor, že dôkaz vyšetrením na detektore lži je rovnocenný dôkaz s ktorýmkoľvek iným dôkazom. Je porovnateľný napríklad s dôkazom o vyšetrení DNA, ktorý súdy tiež pôvodne odmietali a v súčasnosti ho bez výhrad akceptujú. Pritom vyšetrenie na detektore lži môže v stavoch hraničnej dôkaznej situácie pomôcť orientovať sa súdom v nej, a tým prispieť k objektivite rozhodnutia. Podľa názoru zástupcu generálneho prokurátora, ktorý predniesol aj na verejnom zasadnutí, ide o typický druh odborného vyjadrenia na úrovni bežne akceptovaných kriminalistických expertíz. V prípade pochybností mal súd vypočuť k záverom vyšetrenia jeho autorov - Mgr. K.P., Mgr. K.Š. a PhDr. M.M. Na tom podľa sťažovateľa nemení nič ani skutočnosť, že obvinený má právo brániť sa akýmkoľvek spôsobom, ktorý uzná za vhodný, vrátane uvádzania nepravdy. Pre rozhodnutie môže však mať zásadný význam poznanie, že obvinený nevypovedá pravdu.
Z týchto dôvodov, podľa názoru generálneho prokurátora Slovenskej republiky, ak súdy odmietli akceptovať vykonanie dôkazu obsahom vyšetrenia na detektore lži a k jeho záverom nevypočuli ani jeho autorov, rozhodli na základe neúplne zisteného skutkového stavu predčasne. a preto v rozpore so zákonom.
Generálny prokurátor Slovenskej republiky preto navrhol, aby Najvyšší súd Slovenskej republiky podľa § 268 ods. 2 Trestného poriadku vyslovil, že uznesením Krajského súdu v Žiline zo 6. februára 2002, sp.zn. 2 To 46/02, bol porušený zákon v ustanoveniach § 2 ods. 5, 6, § 256, § 226 písm. a) a § 89 ods. 2 Trestného poriadku v prospech obvineného J.M., aby podľa § 269 ods. 2 Trestného poriadku toto rozhodnutie, aj rozhodnutie okresného súdu zrušil a zrušil aj naň obsahovo nadväzujúce rozhodnutia, pokiaľ vzhľadom na zmenu, ku ktorej došlo zrušením, stratili podklad a podľa § 270 ods. 1 Trestného poriadku prikázal Okresnému súdu Žilina, aby vo veci znovu konal a rozhodol.
Najvyšší súd Slovenskej republiky na podklade podanej sťažnosti pre porušenie zákona podľa § 267 ods. 1 Trestného poriadku preskúmal správnosť výroku napadnutého rozhodnutia, ako aj konanie, ktoré mu predchádzalo a zistil, že zákon, v smeroch vytýkaných sťažnosťou, porušený nebol.
Najvyšší súd Slovenskej republiky nezistil pochybenie okresného súdu pri zisťovaní skutkového stavu. Okresný súd správne poukázal na dostupné a pre náležité rozhodnutie potrebné dôkazy, ktoré boli vykonané a vyhodnotené v súlade so zákonom. Okresný súd postupoval správne, keď konštatoval, že nezistil taký skutkový stav, ktorý by svedčil jednoznačne a nepochybne o vine obvineného J.M. Krajský súd taktiež správne a v súlade so zákonom preskúmal konanie prvostupňového súdu a keďže nezistil pochybenie, odvolanie okresného prokurátora ako nedôvodné zamietol opodstatnene.
Obidva súdy správne a v súlade so zákonom prihliadali najmä na tvrdenia znalcov z odboru zdravotníctva, ktorí skúmali príčiny smrti poškodenej A.M. Znalci pripustili, že zranenie lebky a krvácanie do mozgu, ktoré bolo príčinou smrti poškodenej, mohlo byť spôsobené buď opakovaným udieraním hlavy poškodenej inou osobou o tvrdú, plochú podložku alebo pádom poškodenej zadnou časťou hlavy na tvrdú a rovnú plochu. Vzhľadom na to, že neexistoval žiadny dôkaz svedčiaci o tom, že to bol práve obvinený J.M., ktorý by uvedené zranenie poškodenej A.M. spôsobil prvým spôsobom uvedeným znalcami, súdy rozhodli v súlade so zákonom a obvineného oslobodili spod obžaloby.
Generálny prokurátor Slovenskej republiky sa v sťažnosti pre porušenie zákona domáhal vyslovenia porušenia zákona najmä preto, že obidva súdy odmietli vykonanie dôkazu v podobe oboznámenia odborného vyjadrenia z vyšetrenia na detektore lži a nevypočuli ani tých, ktorí vyšetrenie vykonali, a tým podľa jeho názoru rozhodli predčasne na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu.
Najvyšší súd Slovenskej republiky však nezistil pochybenie zo strany súdov ani z uvedeného dôvodu.
Podľa § 89 ods. 2 Trestného poriadku za dôkaz môže poslúžiť všetko, čo môže prispieť k náležitému objasneniu veci a čo bolo získané zákonným spôsobom, najmä výpovede obvineného, svedkov, znalcov, posudky a odborné vyjadrenia, rekognícia, ohliadka, zvukový a obrazový záznam, veci a listiny dôležité pre trestné konanie.
Zákon teda stanovuje, že ak má byť niečo použité ako dôkaz, musí spĺňať jednak podmienku, že taký dôkaz prispeje k náležitému objasneniu veci, a jednak, že dôkaz musí byť získaný zákonným spôsobom. Za zákonný spôsob pritom treba považovať nielen splnenie formálnych procesných podmienok vyžadovaných Trestným poriadkom na vykonanie konkrétneho dôkazu, ale aj splnenie obsahových podmienok, t.j. aby úkon - použitý dôkazný prostriedok na vykonanie dôkazu - bol zameraný na zistenie tých skutočností, na ktoré zameraný a použitý byť môže.
Pri psychofyziologickom vyšetrení na detektore lži ide o overenie pravdovravnosti obvineného. V prerokúvanom prípade sa vyšetrením malo overiť, či obvinený klamal alebo hovoril pravdu, keď popieral spáchanie skutku uvedeného v obžalobe, a preto mu boli položené nasledujúce otázky:
1. Napadli ste fyzicky vašu matku cez Veľkonočné sviatky?
2. Napadli ste fyzicky vašu matku cez Veľkonočné sviatky vo vašom dome?
3. Udreli ste vašu matku nejakým spôsobom cez Veľkonočné sviatky?
Z uvedených otázok zreteľne vyplýva, že nemali ani tak viesť k zisteniu pravdovravnosti obvineného, ako ku konkrétnemu overeniu pravdivosti výpovede obvineného, ktorý popieral spáchanie skutku, pre ktorý bol trestne stíhaný.
Takýto dôkazný prostriedok - overovanie pravdivosti výpovede obvineného jednak nie je formálne upravený v Trestnom poriadku a je zrejme v rozpore s ustanovením § 89 ods. 2, pretože zjavne nahrádza výsluch obvineného.
Najvyšší súd Slovenskej republiky nepopiera, že sú prípustné aj iné dôkazné prostriedky než len tie, ktoré sú výslovne upravené v Trestnom poriadku, napr. previerka výpovede obvineného alebo svedka (tá je len určitou modifikáciou ich výpovedí a ohliadky), avšak o to viac musia byť pri u týchto presne nepomenovaných dôkazných prostriedkoch dodržané zákonné pravidlá platné pre vykonávanie obdobných dôkazných prostriedkov v trestnom konaní, ktoré sú obsahom a účelom najbližšie spornému dôkaznému prostriedku. Práve z formulácie otázok, ktoré boli obvinenému položené, je zrejmé, že účelom overovania pravdovravnosti malo byť nielen overenie jeho pravdovravnosti všeobecne, ale aj zistenie jeho postoja ku konkrétnym skutočnostiam. Preto bolo nutné skúmať, či boli dodržané zákonné pravidlá pre výsluch obvineného.
Podľa § 9 1 ods. 1 Trestného poriadku výsluch obvineného sa vykonáva tak, aby poskytol pokiaľ možno úplný a jasný obraz o skutočnostiach dôležitých pre trestné konanie. K výpovedi alebo k priznaniu nesmie byť obvinený nijakým spôsobom donucovaný a prí výsluchu treba rešpektovať jeho osobnosť. Pravdivosť priznania obvineného orgány činné v trestnom konaní overia inými dôkazmi.
O tom, akú formu má mať výsluch obvineného a ako pri ňom má vyšetrovateľ, resp. iný orgán činný v trestnom konaní, v tom-ktorom štádiu trestného konania postupovať, presne upravuje § 92 až § 95 Trestného poriadku.
Ďalšie úkony, ktoré dovoľuje vykonať Trestný poriadok s obvineným upravujú ustanovenia § 113 až § 117 Trestného poriadku. V súlade s princípom analógie v trestnom procese sú prípustné i kombinácie jednotlivých dôkazných prostriedkov - napr. ohliadky a výpovede - previerka výpovede alebo rekonštrukcia trestného činu.
Trestný poriadok však v žiadnom z týchto ustanovení neupravuje hodnotenie alebo posudzovanie výpovede obvineného a túto činnosť ponecháva doposiaľ výhradne pre orgány činné v trestnom konaní a v konečnom dôsledku je hodnotenie pri rozhodovaní o vine po podaní obžaloby ponechané na súdoch. Súdu v rámci toho prislúcha hodnotiť nielen obsah dôkazu, ale aj jeho zákonnosť a prípustnosť.
Z tohto dôvodu nemožno použiť ako dôkaz v trestnom konaní výsledky vyšetrenia na detektore lži, pretože nemá náležitosti predpokladané zákonom. V trestnom konaní možno ako dôkaz použiť len tie poznatky, ktoré obvinený poskytol v súlade s ustanovením § 91 a nasl. Trestného poriadku, čo v prípade vyšetrenia na tzv. detektore lži splnené nie je.
Pokiaľ generálny prokurátor Slovenskej republiky v sťažnosti pre porušenie zákona poukazoval na to, že nič nebráni výsledok takéhoto vyšetrenia spracovaný v podobe odborného vyjadrenia, použiť ako dôkaz v trestnom konaní a uvádzal podobnosť s vyšetrením DNA, k tomu je nutné uviesť nasledujúce:
Odborné vyjadrenie na rozdiel od znaleckého posudku je dôkazným prostriedkom, ktorý môže poslúžiť na objasnenie skutočností v jednoduchých prípadoch (§ 105 ods. 1, veta druhá Trestného poriadku).
Podľa § 105 ods. 1, veta prvá Trestného poriadku, ak sú na objasnenie skutočnosti dôležitej pre trestné konanie potrebné odborné znalosti, rozhodne orgán činný v trestnom konaní a v konaní pred súdom sudca alebo predseda senátu o pribratí znalca okrem prípadu, ak ide o skúmanie duševného stavu osoby obvinenej z trestného činu; v takom prípade je vždy potrebný písomný príkaz súdu.
Znalecký posudok, aj keď sa ním má objasniť dôležitá skutočnosť pre trestné konanie, nemôže nahradiť výpoveď obvineného v trestnom konaní. Z týchto dôvodov, ani na výpoveď obvineného pred znalcom, v ktorej sa priznal k spáchaniu trestného činu, napríklad pri vyšetrení jeho duševného stavu, hoci inak jeho spáchanie pri výsluchu pred vyšetrovateľom, prokurátorom alebo sudcom, za dodržania podmienok zákona, popieral, nemožno prihliadať ako na dôkaz (výpoveď) vykonaný zákonným spôsobom.
Pri vyšetrení DNA ide o nepriamy dôkaz slúžiaci na posúdenie, či vec (stopa zanechaná na mieste činu) - najčastejšie krv alebo iný výlučok, či časť ľudského tela, vykazuje totožné alebo takmer totožné znaky DNA, ako má páchateľ, resp. iná osoba. Výsledok tohto vyšetrenia má formu znaleckého posudku, ktorý posudzuje objektívne dané skutočnosti - zhodu, či rozdiel dvoch i viacerých porovnávaných vzoriek. Na výsledku takého vyšetrenia nemôže obvinený nič ovplyvniť, pretože vlastnosti skúmaných vzoriek sú raz navždy dané a nemenné.
Inak tomu je pri skúmaní duševného stavu, ktorý podlieha zmene v procese vývoja ľudského jedinca a úplne inak pri skúmaní psychofyziologických procesov ľudského tela konkrétneho človeka, ktoré sa menia v priebehu jediného dňa niekoľkokrát pod vplyvom vnútorných i vonkajších vplyvov na jeho psychickú aj fyzickú zložku.
Za predpokladu, že odborným vyjadrením sa má objasniť len skutočnosť v jednoduchých prípadoch, nemožno sa ním vyjadrovať k tak zložitým procesom ako je priebeh psychofyziologických procesov u konkrétneho obvineného a už vôbec nie je prípustné nahrádzať ním výsluch obvineného, resp. iný úkon trestného konania, ktorý s obvineným možno vykonať len podľa zákona, pretože len zákon stanovuje presne vymedzenú formu, kto ho má vykonať, za akých podmienok, po akom poučení, akou formou a rámcovo aj, aký má mať obsah. Ani v prípade ak sa vyšetrenie na detektore lži uskutoční po predchádzajúcom súhlase obvineného, takýto súhlas sám osebe nie je priznaním k spáchaniu trestnej činnosti a nemôže ho nijako nahrádzať.
Vyšetrením na detektore lži je možné samozrejme overiť pravdovravnosť obvineného, ak s tým vysloví súhlas. Otázky na overenie pravdovravnosti výpovede obvineného (nie však podozrivého), by však nemali v žiadnom prípade (aspoň súčasná právna úprava to nedovoľuje) úzko súvisieť s konaním, v ktorom sa vidí trestný čin, a už vôbec by nemali byť sugestívne alebo kapciózne.
Výsledky vyšetrenia na detektore lži je z týchto dôvodov možné považovať len za kriminalisticko-technický prostriedok, ktorý môže slúžiť na zameranie vyšetrovania za účelom vyhľadania, zistenia a vykonania dôkazov podľa § 89 ods. 2 Trestného poriadku.
2. Rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR
Výsledky vyšetření na tzv. detektoru lži nemůže soud použít jako důkaz při rozhodování trestní věci.
Z odůvodnění.
Krajský prokurátor v Brně podal dne 7.1.1992 u krajského soudu v Brně obžalobu na J.R. pro skutek, kterým se měl dopustit trestného činu vraždy podle § 219 odst. 1,2 písm.e), f) tr. zák., a to jako zvlášť nebezpečný recidivista podle § 41 odst. 1 tr. zák., pro další skutek, jímž se měl dopustit trestných činů krádeže podle § 247 odst. 1,3,4 písm.b), c) tr. zák. a poškozování cizí věci podle § 257 odst. 1 tr. zák. a konečně pro třetí skutek, kterým se měl dopustit trestného činu nedovoleného ozbrojování podle § 185 odst. 1, 2 písm. b) tr. zák. Nejzávažnější trestnou činnost měl spáchat podle obžaloby tak, že dne 17.12.1990 kolem 01.00 hod. v Řícmanicích, okres Brno-venkov, poté, co byl po vloupání do prodejny Maso-uzeniny SD Konzum Brno přistižen policejní hlídkou, ve snaze vyhnout se zadržení v úmyslu usmrtit vystřelil z neoprávněně drženého revolveru z. Grand na des. Z.F., nar. 23.5.1971, který se v souladu se zákonným opatřením Federálního shromáždění č. 207/1990 Sb. jako voják základní služby podílel na zabezpečování úkolů při ochraně veřejného pořádku, a způsobil mu závažné střelné poranění hrudníku, na jehož následky poškozený kolem 01.30 hodin zemřel; tohoto jednání se obžalovaný dopustil přesto, že byl rozsudkem městského soudu v Brně sp.zn. 11 T 80/78 ve spojení s usnesením krajského soudu v Brně sp.zn. 6 To 264/78 uznán vinným mimo jiné dvěma trestnými činy rozkrádání podle § 132 odst. 1, 2 písm. c) tr. zák., a byl mu uložen trest odnětí svobody v trvání 10 roků, který vykonal dne 24.7.1989.
Krajský soud v Brně předběžně projednal podanou obžalobu v neveřejném zasedání dne 11.2.1992 a usnesením č.j. 1 T 1/92-955 rozhodl tak, že podle § 188 odst. 1 písm. e) tr.ř. se věc vrací prokurátorovi k došetření; podle § 192 tr.ř. se obžalovaný ponechává ve vazbě z důvodů uvedených v § 67 písm. a), b), c) tr.ř. Výrok o vrácení věci odůvodnil tím, že podle jeho mínění nebyla věc dosud řádně objasněna, a to v části týkající se nejzávažnější trestné činnosti ad 1) žalobního návrhu, zejména nebyla spolehlivě prověřena nová verze obhajoby obžalovaného, podle které je pachatelem předmětné trestné činnosti F.P. Za tím účelem považuje soud prvého stupně za nezbytné vyslechnout jako svědka J.Š., který by se měl vyjádřit k tomu, zda F.P. v minulosti pořizoval nákresy speciálních prostředků k otevírání dózických zámků, případně takové nákresy přímo předložit, aby mohly být porovnány s obdobnými prostředky zajištěnými v rámci trestního stíhání obžalovaného, resp. zjistit autora takových náčrtů, přiložit ke spisu videozáznam zachycující postup provádění tzv. pachových zkoušek, připojit osobní spis obžalovaného vedený Správou SNV v Praze, zachycující průběh výkonu jeho předchozích trestů odnětí svobody, a zjistit, zda nebyl kázeňsky trestán pro přechovávání speciálních prostředků k otevírání zámků, doplněním ohledání rodinného domku v Řícmanicích za přítomnosti obžalovaného prověřit jeho tvrzení o skrýši v garáži, kde měl mít F.P. ukrytou pistoli, konečně žádá o připojení výsledků vyšetření obžalovaného na tzv. detektoru lži, kterému měl být podroben. Teprve po tomto doplnění dokazování bude podle názoru obsaženého v napadeném usnesení možno rozhodnout o tom, zda podat obžalobu na obžalovaného J.R. pro shora zmíněný skutek.
Proti tomuto usnesení podal krajský prokurátor v Brně ihned po jeho vyhlášení stížnost. V jejím odůvodnění zpochybňuje věrohodnost potencionální výpovědi svědka J.Š. s tím, že tento svědek byl obviněným kontaktován z vazby prostřednictvím necenzurované korespondence se záměre, vytvořit si podmínky pro uplatnění nové obhajoby a protažení trvání řízení s cílem dosáhnout tak propuštění z vazby. Pokud jde o požadovaný videozáznam, nic nebrání tomu, aby byl ke spisu připojen, stejně jako záznam vyšetření na tzv. detektoru lži, bude-li to soud požadovat. Poukazuje však přitom na to, že v dosavadní soudní praxi nebyl takový záznam považován za důkaz podle trestního řádu. opatřit tzv. osobní spis obviněného se do podání obžaloby nepodařilo, měl by být údajně uložen u Správy SNV ČR v Praze, kde by si jej soud mohl vyžádat. Poslední požadavek opakovaného ohledání garáže příslušející k rodinnému domku obviněného v Řícmanicích za jeho účasti, při níž by označil místo, kde podle jeho tvrzení ukryl pistole F.P., považuje za nadbytečný, když obviněný jako spolumajitel domku zná velmi dobře poměry na místě samém a když navíc existence skrýše byla dodatečným ohledáním potvrzena. Navrhoval proto, aby napadené usnesení o vrácení věci prokurátorovi bylo podle § 149 odst. 1 písm. b) tr. řádu zrušeno a věc byla vrácena soudu prvého stupně, aby o věci znovu jednal a rozhodl.
Nejvyšší soud České republiky v souladu s § 147 odst. 1, 2 tr.ř. přezkoumal usnesení v napadené části ( tj. ohledně výroku o vrácení věci prokurátorovi k došetření ) včetně řízení, které mu předcházelo, a dospěl k závěru, že stížnost je důvodná.
Podle § 188 odst.1 písm.e) tr.řádu může soud vrátit věc prokurátorovi k dořešení, je-li toho třeba k odstranění vad přípravného řízení nebo k náležitému objasnění věci. Důvodem vrácení tedy může být buď porušení těch předpisů upravujících průběh přípravného řízení, které jsou zárukou správnosti provedení přípravného řízení, nebo skutečnost, že věc nebyla objasněna ze všech hledisek, která soud potřebuje pro své rozhodnutí. Podle stávající soudní praxe (srov. např. III/64 Sb. rozh.tr.) není důvodem k vrácení věci jakákoliv mezera v objasněnosti věci, zejména jde-li o nedostatky, které nejsou na překážku závěru o důvodnosti obžaloby, resp. lze je bez problémů odstranit v řízení před soudem prostředky, kterými soud disponuje.
K požadavku krajského soudu v Brně na opatření výsledků vyšetření obžalovaného na tzv. detektoru lži, uvedeném v odůvodnění napadeného usnesení o vrácení věci prokurátorovi k došetření, nejvyšší soud uvedl:
Výsledky vyšetření na tzv. detektoru lži nelze použít v trestním řízení jako důkaz. Soud prvého stupně sice poukazuje na ustanovení § 89 odst.2 tr.ř., podle něhož za důkaz může sloužit vše, co může přispět k objasnění věci. Toto ustanovení však neplatí bez výhrad, nehledě k tomu, že směšuje pojem důkaz a důkazní prostředek. Trestní řád totiž v některých dalších ustanoveních, jež jsou ve vztahu k citovanému ustanovení ustanoveními speciálními, stanoví, že některé úkony nelze jako důkaz použít (viz § 158 odst.3, § 211 odst.2-4 tr.ř.), resp. pro zjištění některých skutečností připouští jen určité důkazní prostředky a tuto proceduru přesně vymezuje-viz ustanovení hlavy páté tr.ř. Podstatou vyšetření na tzv, detektoru lži je výslech obviněného ke skutečnostem, které se více či méně týkají trestného činu. V trestním řízení lze však použít jen ty poznatky, které obviněný poskytl v souladu s ustanovením § 91 a násl.tr.řádu, což v případě vyšetření na tzv. detektoru lži splněno není.
Procesním důsledkem závěru, že výsledek vyšetření na tzv. detektoru lži nelze považovat za důkaz podle trestního řádu, je okolnost, že k takovému výsledku vyšetření nemůže soud přihlížet při svém rozhodování. Proto požadavek krajského soudu v Brně na připojení výsledků vyšetření obžalovaného na tzv. detektoru lži učiněný v předběžném projednání obžaloby není důvodný.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.