Práve vety:
I. Pokiaľ sa obžalovaný stal „de facto“ aj „de iure“ vlastníkom nehnuteľnosti, nemožno subsumovať pod skutkovú podstatu trestného činu sprenevery jeho konanie spočívajúce v tom, že pozemky, ktoré sú v jeho vlastníctve, nepreviedol následne na obchodnú spoločnosť v zmysle predchádzajúcej dohody, o ktorej obsahu navyše existujú dôvodné pochybnosti.
II. Pokiaľ v dobe zverenia cudzej veci /finančné prostriedky/ nadobudne osoba, ktorej táto v bola zverená, k veci, ktorá bola za ňu získaná v súlade s účelom zverenia platne vlastnícke právo /ku nehnuteľnostiam, zakúpeným za zverené finančné prostriedky so súhlasom spoločnosti/, a táto osoba potom odmietne pozemky vydať /previesť vlastnícke právo/ pôvodnému vlastníkovi finančných prostriedkov, za ktoré boli pozemky nakúpené, nejedná sa o spreneveru.
III. Obžalovanému nemožno klásť za vinu, že tým, že neprevedie svoje vlastníctvo do rúk právnickej osoby, ktorá mu poskytla na získanie uvedeného vlastníctva finančné prostriedky, prisvojuje si cudziu vec, ktorá mu bola zverená a preto pre absenciu tohto obligatórneho pojmového znaku skutkovej podstaty takéto konanie nemožno kvalifikovať ako trestný čin sprenevery.
Okresný súd v Pezinku v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Davida Lindtnera a z prísediacich Rudolfa Ondroviča a Jaroslava Hajdina na hlavnom pojednávaní konanom dňa 26.03.2012 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 285 písm b) Tr. por.
sa obžalovaný C.T, nar., trvale bytom,
oslobodzuje
spod obžaloby Krajskej prokuratúry Bratislava, sp. zn. 1Kv 17/08 zo dňa 11.12.2008 pre obzvlášť závažný zločin sprenevery podľa § 213 ods. 1, ods. 2 písm. c), ods. 4 písm a) Tr. zák., ktorá mu kládla za vinu, že C.T. ako člen predstavenstva spoločnosti E. a.s. po tom ako dňa 30.11.2004 predstavenstvo tejto spoločnosti odsúhlasilo investičnú akciu pod názvom „X“ – nákup pozemkov v okrese X, katastrálne územie X do 50 – hektárov s s tým, že v súčinnosti a za prispenia C.T. dôjde k postupnému nákupu pozemkov v k.ú. X, ktorému budú za týmto účelom poskytnutá spoločnosťou E. a.s. finančné zálohy na nákup týchto pozemkov v cene podľa dohody s vlastníkmi, prijal postupne v období od 20.10.2004 do 26.9.2006 od spoločnosti E. a.s. v hotovosti alebo bankovým prevodom na svoj účet finančné zálohy v celkovej výške 63.520.000,- Sk, čo potvrdil aj podpísaním Dodatku č. 1 zo dňa 21.2.2007 k dohode o poskytnutí finančných prostriedkov (z toho suma vo výške 58.520.000,- Sk prijatá od spoločnosti E. a.s. a suma vo výške 5.000.000,- Sk prijatá od JUDr. D.K. a postúpená JUDr. D.K. na spoločnosť E. a.s. Zmluvou o postúpení pohľadávky zo dňa 05.01.2007, a napriek tomu, že sa v tomto Dodatku č. 1 súčasne zaviazal, že vyúčtovanie prijatých záloh predloží najneskôr do 10.03.2007 tak neurobil, vyhýbal sa stretnutiu so zástupcami spol. E. a.s., neustále odďaľuje termín konečného vyúčtovania, nereagoval ani na výzvy spol. E. a.s. zo dňa 30.7.2007, nereagoval ani na list – pokus o zmier zo strany spol. E. a.s. zo dňa 27.11.2007, pričom ku dňu vznesenia obvinenia ním zakúpené pozemky v zmysle dohody na spoločnosť nepreviedol, prijaté finančné zálohy vo výške 63.520.000,- Sk použil pre vlastnú potrebu na nákup pozemkov do svojho osobného vlastníctva, naviac časť ním nakúpených pozemkov a prijaté zálohy od spoločnosti E. a.s. bez vedomia a súhlasu spoločnosti nachádzajúcich sa v katastrálnom území X zapísaných na liste vlastníctva LV č. 000 o celkovej výmere 365.864 m2 založil v zmysle zmluvy o zriadení záložného práva k nehnuteľnosti č. 5037/27 zo dňa 19.12.2007 v prospech leasingovej spoločnosti Y Leasing a.s. na zabezpečenie práva záložného veliteľa a záväzku dlžníka vyplývajúceho zo zmluvy o úvere č. 5007/27 zo dňa 23.1.2007 na základe ktorej mu bol poskytnutý úver vo výške 30.000.000,- Sk, Zmluvy o úvere č. 5020/27 zo dňa 15.8.2007 na základe ktorej mu bol poskytnutý úver vo výške 20.000.000,- Sk a zmluvy o úvere č. 5037/27 zo dňa 19.12.2007 na základe ktorej mu bol poskytnutý úver vo výške 60.000.000 Sk, čím takto svojím konaním spôsobil spoločnosti E. a.s. škodu vo výške hodnoty nakúpených nehnuteľností ktoré ním boli nakúpené za poskytnutú zálohu ktorú do dnešného dňa nepreviedol na spoločnosti E. a.s. v celkovej sume 196.200.000,- Sk,
pretože skutok nie je trestný činom.
Podľa § 288 ods. 3 Tr. por. súd poškodenú spoločnosť E. a.s., odkazuje s nárokom na náhradu škody na občianske súdne konanie.
Ku skutku:
Pri ustálení skutkového stavu súd vychádzal zo skutočností, ktoré boli na hlavnom pojednávaní nepochybne preukázané, pričom pri tých okolnostiach skutkového deja, kde nebolo možné jednoznačne ustáliť jeho priebeh, súd musel obligatórne v zmysle zásady „in dubio pro reo“ vychádzať pri svojom rozhodnutí zo skutkových okolností pre obvineného najpriaznivejších.
Súd takto ustálil, že obžalovaný C.T. po tom, ako obdržal od spol. E. a.s. finančné prostriedky v celkovej výške 63.520.000.- Sk na nákup pozemkov v objeme do 50 ha v katastrálnom území X, tieto finančné prostriedky použil v súlade s účelom, na ktorý mu boli zverené, a to v počiatku na nákup cca. 14 ha pozemkov priamo na spoločnosť E. a.s. a následne, so súhlasom predstavenstva spoločnosti, na nákup pozemkov v celkovom objeme do 50 ha na svoju osobu, resp. na seba a svoju manželku do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Časť týchto pozemkov, vo výmere cca. 5 ha, previedol na spoločnosť E. a.s., zvyšnú časť pozemkov na spoločnosť E. a.s. nepreviedol, nakoľko medzi obžalovaným C.T. a spoločnosťou E. a.s. doposiaľ nedošlo k realizácii dohody o odmene a spôsobe vyporiadania, ktorú obžalovaný uzatvoril z JUDr. D.K. ako osobou, ktorá túto spoločnosť fakticky ovláda. Obžalovaný C.T. dňa 26.05.2008 po tom, ako odstúpil dňa 22.05.2008 od ústnej dohody, ktorú uzatvoril s JUDr. D.K., vrátil finančné prostriedky vo výške 21.500.788.- Sk na účet spoločnosti E., a.s., a vrátenie zvyšku z poskytnutých finančných prostriedkov vo výške 42.019.212.- Sk podmienil prevodom cca. 14 ha pozemkov, ktoré vykúpil priamo pre spoločnosť E. a.s., na svoju osobu. Uvedený stav trvá, doposiaľ nedošlo medzi obžalovaným a spol. E. a.s. napriek nepochybným snahám oboch zmluvných strán, k vyporiadaniu.
Vyhodnocujúc obsah výpovedí jednotlivých svedkov súd konštatuje, že dôveryhodnosť výpovedí svedkov Mgr. M.K., J.N., Ing. I.M. a M.J., ktorí nepriamo vo svojich výpovediach potvrdili tvrdenia JUDr. D.K. o obsahu dohody je znížená ich materiálne a pracovne podriadeným postavením. Súd nekonštatuje, že svedkovia klamú, v konfrontácii s výpoveďami so svedkami obhajoby, z ktorých výpovedí vyplývajú na druhej strane skutočnosti nepriamo potvrdzujúce tvrdenia obžalovaného o obsahu dohody, však nemožno vylúčiť, že podvedome vnímajú a deklarujú niektoré skutočnosti ako fakty pod vplyvom závislosti napriek tomu, že tieto sú iba sprostredkované od osoby, na ktorej sú spoločensky a materiálne závislé. Rovnako zaujaté subjektívne vnímanie skutkového deja však nemožno vylúčiť ani u svedkov vypovedajúcich o okolnostiach obchodného vzťahu medzi obžalovaným a JUDr. D.K. v zmysle tvrdení obžalovaného, a to JUDr. Ľ.H., K.T., M.Č. a JUDr. J.P., ktorých výpovede nemožno tiež vylúčiť ako pozitívne zaujaté v prospech obžalovaného z dôvodu existencie príbuzenského, resp. blízkeho pracovného vzťahu.
Na strane druhej súd v súvislosti s výpoveďami svedkov Ing. Ľ.Ch., I.P., Ing. I.Č. a dokonca Ing. M.H., ktorý sa vo svojej výpovedi označil za dlhoročného priateľa JUDr. D.K., nevzhliadol žiadne také relevantné skutočnosti, ktoré by čo i len čiastočne vzbudzovali pochybnosti o dôveryhodnosti a pravdivosti ich výpovedí, títo sa k veci vyjadrovali bez ich zrejmej subjektívnej, a preto podľa názoru súdu objektívne, zaujatosti či už k obžalovanému, alebo poškodenému. Vyhodnocujúc výpovede týchto svedkov, ktorí zhodne potvrdili lukratívnosť pozemkov /tak v čase vzniku dohody, v čase ich výkupu ako aj v súčasnosti/, ktoré sú predmetom sporu a dôvodom trestného stíhania obžalovaného, súd nemohol bez ďalšieho vylúčiť tvrdenie obžalovaného, že obsahom dohody s JUDr. D.K. bol okrem iného prevod nakúpených pozemkov z osoby obžalovaného/a jeho manželky/ na spoločnosť za cenu 300 Sk/m2, v ktorej bola zahrnutá súčasne aj odmena obžalovaného za výkup.
Preto na podklade zadokumentovaných dôkazov tak v prípravnom konaní ako aj dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní, ktoré obsahovali množstvo rozporov, súd nemohol jednoznačne a bez akýchkoľvek dôvodných pochybností ustáliť charakter a obsah zmluvného vzťahu medzi obžalovaným a poškodeným
/o ktorého existencii niet pochýb, existujú iba pochybnosti o jeho obsahu/, ktorý má zásadný význam pre hmotnoprávne posúdenie veci. Z tohto dôvodu pri jeho vyhodnotení a ustálení, za situácie, kedy proti sebe stáli dve skupiny dôkazov, ktoré si vzájomne odporovali a svedčali v prospech aj neprospech obžalovaného v závislosti od toho, ktorá zo strán dôkaz predložila, ani jedna skupina dôkazov, pri ich hodnotení jednotlivo, ako aj v ich vzájomnej súvislosti, neposkytovala svojou výpovednou hodnotou súdu jednoznačnú odpoveď pre záver o povahe a najmä obsahu zmluvného vzťahu, teda ústnej dohody medzi obžalovaným a JUDr. D.K. Keďže zásada objektívnej pravdy vyžaduje, aby súd svoje rozhodnutie oprel o fakty, ktoré sú jednoznačné a nepochybné, a nie len v rovine pravdepodobnosti, pričom v danom prípade nie je možné bez akýchkoľvek dôvodných pochybností určiť, ktorá z možných alternatív skutkového deja zodpovedá skutočnosti, súd musel obligatórne v zmysle zásady „in dubio pro reo“ vychádzať pri svojom rozhodnutí zo skutkových okolností pre obvineného najpriaznivejších. Rešpektujúc uvedenú zásadu súd nemal jednoznačne za preukázané /o dohode neexistuje žiadna písomná zmluva, tvrdenia JUDr. D.K. o jej obsahu potvrdzujú iba výpovede svedkov, o ktorých dôveryhodnosti vzhľadom k ich vzťahu podriadenosti k menovanému má súd dôvodné pochybnosti/, že obžalovaný mal v zmysle dohody pozemky nakúpiť na svoju osobu a následne bezodplatne, resp. za ceny výkupu tieto previesť na spoločnosť, teda, že obsahom dohody medzi menovanými bola povinnosť obžalovaného po výkupe pozemkov na svoju osobu tieto previesť za cenu výkupu na spoločnosť. Takýto obsah dohody vyvracajú jednak výpovede svedkov obhajoby /aj keď je na druhej strane dôveryhodnosť aj týchto svedkov znížená ich príbuzenským resp. iným blízkym vzťahom k obžalovanému/a jednak, z pohľadu postavenia obžalovaného v spoločnosti bez jeho akejkoľvek majetkovej účasti a navyše aj bez odmeny za výkon funkcie člena predstavenstva spoločnosti, takáto dohoda vyznieva nelogicky a z hľadiska postavenia obžalovaného ako účastníka takéhoto zmluvného vzťahu krajne nevýhodne. Súčasne súd nemohol bez akýchkoľvek dôvodných pochybností vylúčiť aj tú, pre obžalovaného priaznivejšiu alternatívu priebehu skutkového deja, že sa s poškodeným (JUDr. D.K.) dohodol tak, ako to obžalovaný uviedol vo svojej výpovedi na svoju obranu a poškodený následne pri snahe obžalovaného o vyporiadanie zmluvného vzťahu v súlade s takto dohodnutými podmienkami, odmietol takúto dohodu realizovať. Nemožno preto vylúčiť, že obžalovaný po tom, ako so súhlasom spoločnosti nakúpil pozemky na svoju osobu a po tom, ako poškodený odmietol realizovať dohodu uzatvorenú ústne s obžalovaným, ktorej predmetom bola výška odmeny za realizovaný výkup pozemkov, resp. cena pozemkov pri ich prevode z obžalovaného na spoločnosť, podmienil prevedenie pozemkov na spoločnosť dodržaním uzatvorenej ústnej dohody a nakúpené pozemky, ktoré v tom čase mal a má doposiaľ vo svojom vlastníctve, nepreviedol na spoločnosť.
V predmetnej veci ostáva množstvo vzájomne si odporujúcich skutočností v súvislosti s obsahom komunikácie a dohôd medzi obžalovaným a JUDr. D.K. (de facto poškodeným), pričom za účelom ustálenia nepochybných záverov nebolo možné vykonať ďalšie doplnenie dokazovania. Argumentácia poškodeného ako aj obžalovaného má svoje logické súvislosti, preto ani jedno z tvrdení nemožno nepochybne vylúčiť ako alternatívne nemožné. Závery o možnosti konštatovania, či odmena, resp. cena, ktorú požadoval obžalovaný od poškodeného pri prevode pozemkov na spoločnosť vo výške 300 Sk/m2 bola alebo nebola v rozhodnom čase reálna, nemožno vzhľadom na obchodno-právny charakter predmetnej veci určiť jednoznačne, nakoľko predmetná sporná skutočnosť závisí na množstve faktorov, najmä otázky ponuky a dopytu na relevantnom trhu nehnuteľností ako aj ďalších faktorov, ktoré vzájomne korelujú. Podľa názoru súdu je však pritom nepochybné, a to aj za súčasnej hospodárskej situácie, že cena scelených pozemkov v danej lukratívnej oblasti v blízkosti oblasti X s predpokladom ich využitia na developerské účely v súčasnosti /pričom v rozhodnom čase tento predpoklad ich využitia nepochybne existoval/, vysoko prevyšuje sumu 300 Sk/m2. Uvedené potvrdzuje vo svojej výpovedi nepriamo svedok Ing. I.Č., ako aj Ing. M.H., ktorý uviedol, že by si vedel za stavebný pozemok v dedine predstaviť cenu 1.000.- Sk/m2.
Vo vzťahu ku niektorým z listinných dôkazov, ktoré boli predložené splnomocneným zástupcom poškodeného a obžalovaným, a to zmluvy, resp. návrhy zmlúv medzi obžalovaným a spol. E. a.s., resp. iným podnikateľským subjektom, alebo fyzickými osobami, ktoré neboli jednou zo strán, prípadne žiadnou zo strán podpísané, ani notársky overené, súd uvádza, že tieto majú nízku vypovedaciu hodnotu a nemožno ich vyhodnotiť ako dôkazy, ktoré nesvedčia ani v prospech ani v neprospech obžalovaného, nakoľko nemožno overiť ich relevanciu v rozhodnom čase, preto ich súd vzal do úvahy iba v rozsahu potrebnom pre ustálenie záveru, že medzi obžalovaným C.T a JUDr. D.K. v rozhodnom čase nepochybne existovala ústna dohoda o spôsobe vyporiadania obžalovaným vykúpených pozemkov, ktorej obsah sa v priebehu ich vzájomného vzťahu stal sporným, v dôsledku čoho doposiaľ k vyporiadaniu predmetných pozemkov nedošlo.
Otázkou spornosti priebehu skutkového deja v súvislosti s konaním obžalovaného spočívajúcom v založení časti pozemkov, nakúpených do jeho vlastníctva za finančné prostriedky spoločnosti E. a .s., spoločnosti Y Leasing, a.s. ako zabezpečenie práva záložného veriteľa, teda ustálením záveru, či obžalovaný takto postupoval na žiadosť, resp. so súhlasom JUDr. D.K. za účelom získania finančných prostriedkov na nákup ďalších nehnuteľností /kde proti sebe stoja vzájomne si odporujúce tvrdenia obžalovaného a JUDr. D.K. a svedkov obžaloby a obhajoby/, sa súd nezaoberal, nakoľko tento záver je vo vzťahu k možnosti vyvodenia trestnej zodpovednosti obžalovanému irelevantný, keďže obžalovaný v rozhodnom čase disponoval s pozemkami, ktoré boli v jeho vlastníctve. Súd sa tejto otázke podrobnejšie venuje v časti „ku právnej kvalifikácii“.
Ku právnej kvalifikácii:
Súd na podklade hore uvedeného vyhodnotenia produkovaných dôkazov a ustálenia skutkových okolností konania obžalovaného dospel k záveru, že predmetné konanie nie je trestným činom z dôvodu absencie obligatórnych pojmových znakov trestného činu sprenevery.
Pre možnosť kvalifikácie určitého konania ako trestného činu sa vyžaduje, aby páchateľ svojim konaním naplnil po formálnej ako aj materiálnej stránke všetky pojmové znaky jeho skutkovej podstaty. Trestného činu sprenevery sa dopustí páchateľ, ktorý v príčinnej súvislosti so svojim protiprávnym konaním spočívajúcim v prisvojení si cudzej veci, ktorá mu bola zverená, spôsobí trestnoprávne relevantný následok, ktorým je vznik škody na majetku poškodeného. Prisvojením cudzej veci sa pritom rozumie naloženie so zverenou vecou v rozpore s účelom, na ktorý bola vec poskytnutá do dispozície a to takým spôsobom, ktorý marí základný účel zverenia.
Obžaloba obžalovanému v skutkovej vete výrokovej časti obžaloby kladie za vinu, že si prisvojil zverené finančné prostriedky, teda cudziu vec tým, že s nimi naložil v rozpore s účelom, na ktoré mu boli poskytnuté a zverené, teda že ich použil pre vlastnú potrebu a na nákup pozemkov do svojho vlastníctva. Uvedené konštatovanie obžaloby je v rozpore nielen s vykonaným dokazovaním na hlavnom pojednávaní ale aj s dôkazmi produkovanými v prípravnom konaní, nakoľko bolo nepochybne a bez akýchkoľvek dôvodných pochybností preukázané, že obžalovaný nakupoval pozemky do svojho vlastníctva za finančné prostriedky spoločnosti, ktoré mu boli poskytnuté za týmto účelom, a to so súhlasom spoločnosti /so súhlasom predstavenstva spoločnosti a súhlasom JUDr. D.K., ktorý spoločnosť fakticky ovládal a riadil/. Táto skutočnosť, významná z hľadiska hmotnoprávneho posúdenia veci, nebola spochybnená žiadnym zo svedkov, ktorí boli v tejto súvislosti k veci vypočutí na hlavnom pojednávaní/uvedené potvrdil tak JUDr. D.K., predseda predstavenstva spoločnosti E. a.s. Mgr. M.K., ako aj bývalý člen predstavenstva J.N./. Je nepochybné, že z občianskoprávneho hľadiska teda obžalovaný získal so súhlasom spoločnosti za zverené prostriedky do svojho vlastníctva pozemky, ktoré už nemožno kvalifikovať ani ako vec zverenú, ani ako vec cudziu. Skutočnosť, že tieto pozemky následne nepreviedol na spoločnosť v zmysle spornej dohody, je už otázkou občiansko resp. obchodno-právnou, nakoľko za vzniknutého právneho stavu, kedy sa obžalovaný stal „de facto“ aj „de iure“ vlastníkom predmetných pozemkov, nemožno subsumovať pod skutkovú podstatu trestného činu sprenevery jeho konanie spočívajúce v tom, že pozemky, ktoré sú v jeho vlastníctve, nepreviedol na spoločnosť v zmysle spornej dohody.
V prvej časti konania obžalovaného, ktoré mu je kladené obžalobou za vinu teda absentuje pojmový znak skutkovej podstaty trestného činu sprenevery a to znak „prisvojenia si“, nakoľko uvedené predpokladá dispozíciu so zverenou vecou v rozpore s účelom zverenia, k čomu v danom prípade nedošlo, nakoľko obžalovaný použil spoločnosťou poskytnuté finančné prostriedky v súlade s dohodnutým účelom na nákup pozemkov a pozemky získal do svojho vlastníctva so súhlasom spoločnosti. Obžalovanému je teda obžalobou kladené za vinu skutkovo to, k čomu preukázateľne konaním obžalovaného nedošlo, a to k použitiu peňazí v rozpore s účelom ich zverenia. Pokiaľ v dobe zverenia cudzej veci /finančné prostriedky/ nadobudne osoba, ktorej táto v bola zverená, k veci, ktorá bola za ňu získaná v súlade s účelom zverenia platne vlastnícke právo /ku nehnuteľnostiam, zakúpeným za zverené finančné prostriedky so súhlasom spoločnosti/, a táto osoba potom odmietne pozemky vydať pôvodnému vlastníkovi finančných prostriedkov, za ktoré boli pozemky nakúpené, nejedná sa o spreneveru. V danom prípade je tiež bez významu, aký mala dohoda medzi obžalovaným a poškodeným charakter. Jej charakter vo vzťahu k možnosti kvalifikácie konania obžalovaného ako trestného činu sprenevery by bol dôležitý iba vtedy, pokiaľ by spoločnosť nedala súhlas na nákup pozemkov do osobného vlastníctva obžalovaného, kedy by bolo možne kvalifikovať ako trestný čin sprenevery konanie, na základe ktorého by došlo ku zmareniu základného účelu zverenia tým, že by obžalovaný peniaze použil na nákup pozemkov nie pre spoločnosť, ale pre seba /do úvahy by tu prichádzala aj možnosť kvalifikácie takéhoto konania ako trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku/. Možno teda konštatovať, že konanie obžalovaného v tejto časti nevykazuje znaky žalovaného trestného činu. Otázka charakteru a najmä obsahu zmluvného vzťahu medzi obžalovaným a poškodeným nie je teda relevantná v danom prípade vo vzťahu k trestnému činu sprenevery, má však zásadný význam pre hmotnoprávne posúdenie veci vo vzťahu k potenciálnej kvalifikácii konania obžalovaného ako trestného činu podvodu.
V druhej časti skutkovej vety výrokovej časti obžaloby je obžalovanému kladené za vinu, že v dohodnutom termíne ani doposiaľ nevyúčtoval poskytnuté zálohy. Vykonaným dokazovaním bolo však nepochybne preukázané /a túto skutočnosť nepopiera ani JUDr. D.K./, že zo strany obžalovaného došlo ku snahe o vyúčtovanie a prevedenie pozemkov za podmienok, ktoré obžalovaný považoval za vopred dohodnuté, poškodený však obsah takejto dohody spochybnil a vyúčtovanie a vzájomné vyporiadanie týmto spôsobom neakceptoval. Ani táto, ani ďalšia časť skutkovej vety obžaloby, kde obžaloba v súvislosti s už spomenutým použitím finančných prostriedkov pre osobnú potrebu obžalovaného prízvukuje skutočnosť, že časť nakúpených pozemkov obžalovaný založil banke, nevykazuje znaky trestnosti. Tu absentuje pojmový znak „cudzej veci“, nakoľko pozemky po tom, ako ich obžalovaný nadobudol kúpou od jednotlivých predávajúcich, prešli do jeho vlastníctva, resp. do bezpodielového spoluvlastníctva obžalovaného a jeho manželky, čím došlo k faktickému a právnemu vzniku vlastníckeho práva obžalovaného ku daným pozemkom. Preto samotná skutočnosť, že v čase, kedy boli pozemky vo vlastníctve obžalovaného, tieto založil v prospech banky, je vo vzťahu k možnému vyvodeniu trestnej zodpovednosti obžalovanému pre trestný čin sprenevery úplne bez významu, nakoľko ako vlastník v rozhodnom čase nebol nijakým spôsobom obmedzený v dispozícii s predmetnými nehnuteľnosťami. Vzhľadom na vyššie uvedené závery preto súd konštatuje, že konanie obžalovaného nemožno kvalifikovať ako trestný čin sprenevery, nakoľko za uvedeného právneho stavu nemožno klásť obžalovanému za vinu, že tým, že neprevedie svoje vlastníctvo do rúk právnickej osoby, ktorá mu poskytla na získanie uvedeného vlastníctva finančné prostriedky, prisvojuje si cudziu vec, ktorá mu bola zverená.
V zmysle zásady, že konanie páchateľa je zásadne nutné kvalifikovať podľa všetkých trestných činov, ktorých skutkové podstaty sú ním naplnené, súd na hlavnom pojednávaní skúmal, či obžalovaný svojim konaním nenaplnil pojmové znaky skutkovej podstaty trestného činu podvodu podľa § 221 Tr. zák., resp. trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 231 Tr. zák.
V súvislosti s trestným činom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku súd, rovnako ako pri trestnom čine sprenevery, konštatuje v konaní obžalovaného absenciu jedného z obligatórnych pojmových znakov skutkovej podstaty tohto trestného činu, a to znak „cudzieho majetku“, nakoľko v danom prípade tak, ako to súd uviedol už vyššie, obžalovaný ako člen predstavenstva spoločnosti pri dispozícii so zverenými finančnými prostriedkami neporušil zmluvnú, ani všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovenú povinnosť spravovať cudzí majetok, nakoľko tieto použil so súhlasom spoločnosti na nákup nehnuteľností do svojho vlastníctva, a následne tým, že predmetné nehnuteľnosti nepreviedol na spoločnosť, tiež neporušil hore uvedenú povinnosť spravovať cudzí majetok, nakoľko nehnuteľnosti boli v jeho vlastníctve a nemožno ich preto považovať vo vzťahu k obžalovanému za cudziu vec.
Pre možnosť kvalifikácie konania obžalovaného ako trestného činu podvodu by bolo potrebné preukázať, že obžalovaný v príčinnej súvislosti so svojim úmyselným protiprávnym konaním spočívajúcom v predstieraní, zatajení, resp. uvedení niektorých relevantných skutočností, ktoré nie sú v súlade so skutočným stavom, a v dôsledku ktorých poškodený v omyle realizuje nejakú majetkovú dispozíciu /v tomto prípade poskytne finančné prostriedky/, spôsobí trestnoprávne relevantný následok, ktorým je vznik škody na majetku poškodeného. Kvalifikácia uvedeného konania ako trestného činu podvodu je však možná iba za podmienky, že obžalovaný už v čase uzatvorenia dohody s poškodeným, v dôsledku čoho získal finančné prostriedky vedel, že dohodu nedodrží a po nadobudnutí vlastníctva k pozemkom tieto na spoločnosť neprevedie a teda ho uviedol do omylu v otázke svojej vôle splniť zmluvný záväzok. Pri vyhodnotení a ustálení charakteru občianskoprávneho vzťahu medzi obžalovaným a poškodeným a najmä jeho obsahu, ktorý má zásadný význam pre hmotnoprávne posúdenie veci, z dôvodu rozporov, ktoré sa nepodarilo na hlavnom pojednávaní odstrániť, súd obligatórne v zmysle zásady „in dubio pro reo“ pri ustálení obsahu dohody vychádzal zo skutočností pre obžalovaného najpriaznivejších, teda z existencie obsahu dohody tak, ako to obžalovaný uviedol vo svojej výpovedi. Súd na podklade takéhoto skutkového záveru konštatuje, že nebol preukázaný úmysel obžalovaného uviesť poškodeného do omylu tým, že v budúcnosti bude podmieňovať prevod nakúpených pozemkov na spoločnosť vyplatením odmeny, ktorá nekorešponduje s obsahom vopred uzatvorenej dohody. Súd pri skúmaní subjektívnej stránky dôsledne vychádzal tiež z premisy, že jej existenciu možno oprieť aj o skutočnosti, ktoré nastali po spáchaní skutku. V tejto súvislosti súd dospel k záveru, že tak v prípravnom konaní ani na hlavnom pojednávaní nebol produkovaný žiaden dôkaz, na podklade ktorého by bolo možné bez akýchkoľvek dôvodných pochybností konštatovať u obžalovaného v rozhodnom čase existenciu podvodného úmyslu, teda jeho zámer vylákať od poškodeného finančné prostriedky za účelom nákupu pozemkov do svojho vlastníctva s vedomím, že tieto pozemky následne na spoločnosť v zmysle dohody neprevedie. Práve naopak, nemožno bez ďalšieho neuveriť tvrdeniu obžalovaného spočívajúcom v jeho obrane /potvrdzuje ju množstvo listinných dôkazov - vzájomnej korešpondencie obžalovaného so spoločnosťou ako aj vzájomné stretnutia za účelom vyporiadania vzniknutej situácie/, že obžalovaný nakúpené pozemky previesť na spoločnosť chcel avšak v zmysle dohody uzatvorenej s poškodeným, čo mu však bolo vzhľadom na spochybnenie jej obsahu odmietnuté. O neexistencii podvodného úmyslu obžalovaného v rozhodnom čase podľa názoru súdu svedčí aj samotná skutočnosť, že časť pozemkov o výmere cca. 5 ha, ktoré už vykúpil do svojho vlastníctva /ako to vyplýva z výpovede obžalovaného ako aj svedka Ing. I.M./, na spoločnosť aj previedol, pričom logicky vyznieva aj jeho tvrdenie, že JUDr. D.K. odďaľoval prevody ďalších pozemkov na spoločnosť a finančné vyporiadanie s obžalovaným čakajúc na to, kým bude vykúpená väčšia plocha. Obžalovanému C.T . JUDr. D.K. nepochybne aj pod vplyvom toho, že pozemky vo výmere 5 ha previedol zo svojej osoby na spoločnosť, dôveroval a preto mu na výkup poskytoval ďalšie finančné prostriedky. Logike tiež neodporuje tvrdenie obžalovaného, že následne však z obavy, že mu JUDr. D.K. po prevode pozemkov na spoločnosť nevyplatí dohodnutú odmenu, keďže nedošlo ani k finančnému vyporiadaniu dohodnutej odmeny za predmetných cca. 5 ha pozemkov, a obžalovaný tiež nemal žiadnu kapitálovú účasť v spoločnosti a za funkciu člena predstavenstva nebol odmeňovaný, podmienil ich prevod na spoločnosť vyplatením odmeny priamo pri prevode, nakoľko sa mohol objektívne obávať, že v prípade prevodu pozemkov bezodplatne mu následne nebude vyplatená žiadna odmena.
Vo vzťahu k možnosti kvalifikácie konania obžalovaného ako trestného činu podvodu v súvislosti so založením pozemkov tretej osobe, vzhľadom na množstvo iných pozemkov v jeho vlastníctve, ktorými disponoval a ktorými mohol úver zabezpečiť, k čomu neskôr aj fakticky došlo, je tiež opieranie existencie subjektívnej stránky konania obžalovaného /teda podvodného úmyslu/ iba o realizáciu práve tejto majetkovej dispozície /založenie pozemkov za účelom získania úveru/, absolútne nedostatočné, navyše, keď vzhľadom na rozpornosť výpovedí svedkov v závislosti od ich rozdielneho vzťahu k poškodenému a obžalovanému zároveň nemožno ani jednoznačne ustáliť, či uvedené pozemky boli alebo neboli založené so súhlasom JUDr. D.K.
Vzhľadom na vyššie uvedené preto súd dospel k záveru, že konanie obžalovaného nemožno kvalifikovať ani ako trestný čin podvodu a to jednak pre absenciu uvedenia iného do omylu ako jedného z obligatórnych znakov tohto trestného činu ako aj absenciu subjektívnej stránky obžalovaného, teda jeho podvodného úmyslu v rozhodnom čase.
Nad rámec hore uvedených záverov si súd dovoľuje poznamenať, že je toho názoru, že za tých okolností, akých ku predmetnému skutku došlo v danom prípade, by mali účastníci týchto vzťahov tieto riešiť inštitútmi občianskeho, resp. obchodného práva. Právny poriadok, aj keď je vnútorne diferencovaný, tvorí jednotu a ako s takým je potrebné s ním zaobchádzať pri aplikácii jednotlivých ustanovení a inštitútov. Preto, pokiaľ ide o naplnenie objektívnych znakov majetkových trestných činov ako sprenevery, podvodu, resp. porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, pri premietnutí princípu trestnoprávnej represie ako posledného prostriedku – „ultima ratio“ – nemôže byť ignorovaná obchodno-právna stránka veci. Ochrana majetkových vzťahov má byť v prvom rade uplatňovaná prostriedkami občianskeho a obchodného práva a až tam, kde je takáto ochrana neúčinná a kde porušenie občianskoprávnych vzťahov svojou intenzitou dosahuje Trestným zákonom predpokladanú závažnosť, je na mieste za splnenia ďalších podmienok uvažovať o trestnoprávnej zodpovednosti. Súd považuje trestné právo za krajný prostriedok, ktorý by mal byť ku ochrane ohrozených alebo narušených spoločenských vzťahov a hodnôt pri rešpektovaní zásady subsidiarity trestnej represie uplatňovaný iba tam, kde dochádza k závažným porušeniam práva, resp. závažným škodovým následkom a kde prostriedky iných právnych odvetví nie sú dostatočné, sú neúčinné, nevhodné, resp. neefektívne a kde sú samozrejme súčasne naplnené tak formálne ako aj materiálne predpoklady trestnosti v konkrétnej veci. Trestné právo nemôže slúžiť ako prostriedok nahradzujúci ochranu práv a právnych záujmov jednotlivca v oblasti súkromnoprávnych vzťahov, kde závisí predovšetkým na individuálnej aktivite jednotlivca, aby strážil svoje práva, ktorým má súdna moc poskytovať ochranu. Je neprijateľné, aby túto ochranu aktívne preberali orgány činné v trestnom konaní, ktorých úlohou je najmä ochrana prevažne celospoločenských hodnôt a nie priamo konkrétnych subjektívnych práv jednotlivca, ktoré patria svojou povahou do sféry súkromno-právnej. V danej veci preto tiež nemožno bez ďalšieho opomenúť možnosť poškodeného, aby jednoducho eliminoval vznik daného stavu, nakoľko je zrejmé, že uvedená situácia by nepochybne nebola vznikla, pokiaľ by poškodený ako osoba odborne zdatná v danej problematike vyvinul v rozhodnom čase čo i len minimálnu snahu o zabezpečenie budúceho riadneho plnenia vzniknutého záväzkového vzťahu formou, napr. písomnou, ktorá by v budúcnosti nemohla vyvolať akékoľvek pochybnosti o obsahu predmetného záväzkového vzťahu a s tým spojenej možnosti vzniku zodpovednosti v prípade jeho porušenia. Prax nepochybne potvrdzuje fakt, že účastník, ktorý po trestných prostriedkoch riešenia sporu siahne ako prvý, dosiahne zväčša v trestnom konaní status poškodeného, a naopak, „postihnutým“ tlakom trestnej represie býva práve ten účastník vzťahu, ktorý hľadá dostupné prostriedky iných právnych odvetví.
Úvaha o trestnom práve ako o „ultima ratio“ je samozrejme iba podporným argumentom k vyššie uvedeným záverom súdu, ktoré ho viedli k oslobodeniu obžalovaného spod obžaloby.
Ku náhrade škody:
Súd v súvislosti s náhradou spôsobenej škody v rámci adhézneho konania, ktorú si poškodená spoločnosť E. a.s. riadne a včas uplatnila, vzhľadom na skutočnosť, že obžalovaného spod obžaloby oslobodil, obligatórne podľa § 288 ods. 3 Tr. por. poškodenú spoločnosť E. a.s. s nárokom na náhradu škody odkázal na občianske súdne konanie.
Vzhľadom k hore uvedeným skutočnostiam súd opätovne dospel k záveru, že predmetná vec nemá trestno-právny rozmer, jedná sa o obchodno-právny spor a skutok, ktorý je obžalovanému C.T. obžalobou kladený za vinu nie je trestným činom a preto obžalovaného spod obžaloby podľa § 285 písm b) Tr. por. v celom rozsahu oslobodil.
P o u č e n i e: proti tomuto rozsudku je možné podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho vyhlásenia prostredníctvom Okresného súdu Pezinok na Krajský súd v Bratislave.
Okresný súd Pezinok JUDr. David L i n d t n e r
v Pezinku, dňa 26.03.2012 predseda senátu
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.