Právne vety:
I. Pojem „obvykle jednorazová dávka drogy“ je pojmom právnym (rovnako ako napríklad pojem nepríčetnosť) a preto KEU PZ nie je oprávnené rozhodovať čo sa považuje za obvykle jednorazovú dávku drogy a ani stanovovať jej množstvo. Záver o obvykle jednorazovej dávke drogy môže stanoviť výlučne len orgán činný v trestnom konaní (prípravné konanie) alebo súd (konanie pred súdom). KEU PZ je oprávnený stanoviť iba to aký materiál mu bol predložený a v akom množstve, či je predložený materiál omamnou látkou a či množstvo účinnej (psychoaktívnej) látky v nej je spôsobilé ovplyvniť psychiku konzumenta.
II. Za obvykle jednorazovú dávku marihuany sa považuje množstvo zodpovedajúce maximálne 500 mg (0,5 g) vysušenej marihuany.
III. Ak
sudca pre prípravné konanie pri
rozhodovaní o väzbe odmietne pôvodnú, či zmenenú právnu kvalifikáciu
skutku musí obvineného prepustiť zo zadržania na slobodu a to bez
toho, aby sa ďalej zaoberal formálnymi dôvodmi väzby. Sudca pre prípravné
konanie nie je pomocníkom orgánov činných v trestnom konaní a preto
ani nie je oprávnený ďalej zisťovať, či by skutok uvedený v uznesení
o vznesení obvinenia mohol napĺňať znaky skutkovej podstaty iného trestného
činu (rozhodnutie
Najvyššieho súdu SR sp. zn. 3 Tdo 48/2011)
Z odôvodnenia uznesenia súdu:
I. Podľa § 72 ods. 3 Tr. por. súd nevyhovuje návrhu prokurátora Okresnej prokuratúry v Pezinku na vzatie do väzby obv. T. M.,
II. Podľa § 87 ods. 2 Tr. por. súd obvineného T M prepúšťa zo zadržania na slobodu.
O d ô v o d n e n i e
Na Okresný súd v Pezinku bol dňa 06.10.2012 doručený návrh prokurátora Okresnej prokuratúry v Pezinku na vzatie obv. T M do väzby z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. a), písm. c) Tr. por.
Sudca pre prípravné konanie preskúmal návrh prokurátora na vzatie obvineného do väzby, celý predložený spisový materiál, vypočul obvineného, pričom zistil, že policajt OR PZ v Pezinku dňa 05.10.2012 postupom podľa § 206 ods. 1 Tr. por. vzniesol obvinenie T M pre obzvlášť závažný zločin podľa § 172 ods. 1 písm. d), ods. 2 písm. a) Tr. zák. na skutkovom základe uvedenom v uznesení policajta, pričom návrh prokurátora na vzatie obvineného do väzby bol podaný v zákonnej lehote.
Z uvedeného vyplýva, že boli splnené formálne podmienky na rozhodnutie o väzbe a sudca pre prípravné konanie preto zisťoval, či sú splnené aj materiálne podmienky na rozhodnutie o vzatí do väzby, t. j., či je vznesené obvinenie dôvodné a následne, či z konkrétnych skutočností vyplýva aj niektorý z väzobných dôvodov.
Pokiaľ ide o dôvodnosť vzneseného obvinenia, tak súd pripomína, že skúmanie tejto podmienky vyplýva priamo z návetia ustanovenia § 71 ods. 1 Tr. por., pričom ide o „základ“, z ktorého je potrebné vychádzať pri posudzovaní toho, či je vôbec možné uvažovať o väzobných dôvodoch. Ak súd zistí neopodstatnenosť vznesenia obvinenia z trestného činu, ktorý sa obvinenému kladie za vinu a ktorý má byť podkladom pre vzatie obvineného do väzby, musí súd obvineného zo zadržania prepustiť a to bez bližšieho skúmania väzobných dôvodov, nakoľko ak absentuje „základ“ (dôvodnosť vznesenia obvinenia) nie je možné konštatovať naplnenie väzobných dôvodov.
T M je kladené za vinu v uznesení o vznesení obvinenia zo dňa 05.10.2012, že (v základnej skutkovej podstate) sa dopustil prechovávania omamných látok v zmysle § 172 ods. 1 písm. d) Tr. zák. a to rastlín rodu Cannabis Konopa. Policajt pri vznášaní obvinenia vychádzal z predbežného výsledku skúmania KEU PZ zaistenej látky ako aj z ustanovenia § 135 ods. 2 Tr. zák., ktoré považuje za prechovávanie omamnej látky pre vlastnú potrebu vo väčšom rozsahu množstvo, ktoré zodpovedá najviac desaťnásobku obvykle jednorazovej dávky drogy. Podľa uznesenia o vznesení obvinenia zodpovedá zaistené množstvo minimálne jedenástim obvykle jednorazovým dávkam drogy a preto policajt kvalifikoval konanie obvineného už ako trestný čin v zmysle § 172 ods. 1 písm. d) Tr. zák.
Spôsob akým došlo k stanoveniu počtu obvykle jednorazových dávok drogy však nezodpovedá zákonu a ani ustálenej judikatúre a zo strany policajta išlo len o formálne (mechanické) preberanie výsledkov predbežného výsledku skúmania KEU PZ, ktoré však vzbudzuje relevantné pochybnosti a je neúplné.
V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že pojem „obvykle jednorazová dávka drogy“ je pojmom právnym (rovnako ako napríklad pojem nepríčetnosť) a preto KEU PZ nie je oprávnené rozhodovať čo sa považuje za obvykle jednorazovú dávku drogy a ani stanovovať jej množstvo. Tento záver napokon vyplýva aj z judikatúry Krajského súdu v Bratislave (uznesenie sp. zn. 1To 168/2001), podľa ktorej môže záver o obvykle jednorazovej dávke drogy stanoviť výlučne len orgán činný v trestnom konaní (prípravné konanie) alebo súd (konanie pred súdom). KEU PZ je podľa judikatúry oprávnený iba stanoviť aký materiál mu bol predložený a v akom množstve, či je predložený materiál omamnou látkou a či množstvo účinnej (psychoaktívnej) látky v nej je spôsobilé ovplyvniť psychiku konzumenta.
Pojem „obvykle jednorazovej dávky“ sa v praxi odvodzuje, pri jednotlivých druhoch drog, v prvom rade od jej hmotnosti. Pojem omamná látka, či psychotropná látka, v spojení s termínom obvykle jednorazová dávka, sú znakmi objektívnej stránky trestných činov podľa § 171 a § 172 Tr. zák. a práve preto sa obvykle jednorazová dávka definuje prostredníctvom hmotnostného kritéria (ako základného kritéria), nakoľko v ňom sa zároveň spája objektívne aj subjektívne hľadisko, teda zavinenie páchateľa (napríklad páchateľ, ktorý kupuje drogy má záujem spravidla o určité množstvo drogy a množstvo, ktoré kupuje je pokryté jeho zavinením, taktiež páchateľ, ktorý drogy prechováva má určitú vedomosť o ich množstve, t. j. aké veľké množstvo drogy má u seba a táto okolnosť je pokrytá jeho zavinením).
Hmotnostné kritérium je preto prvoradé kritérium a to bez ohľadu na to ako a či budú v konkrétnom prípade drogy páchateľom rozdelené na jednotlivé dávky. Ako ďalšie kritérium slúži množstvo účinnej látky v zaistenej droge, pretože toto kritérium má význam z hľadiska ustanovenia § 130 ods. 5 Tr. zák., nakoľko ak zaistená droga nemá požadovanú kvalitu (množstvo účinnej látky) nejde už o látku schopnú nepriaznivo ovplyvniť psychiku človeka a nejde teda už o návykovú látku. Vzhľadom na uvedené, je vždy nevyhnutné skúmať aj množstvo účinnej látky v zaistenej droge. Toto kritérium má pritom význam len z hľadiska objektívnej stránky trestného činu, pretože množstvo účinnej látky v droge nie je spravidla zahrnuté zavinením páchateľa, pretože sá dá určiť len v laboratórnych podmienkach (napríklad skúmanie znalcom) a väčšina páchateľov vie len to, o aký druh drogy ide a v akom množstve sa predáva, či kupuje alebo prechováva a to bez toho, že by poznali presné zloženie drogy z hľadiska účinnej látky (skutočnosť, že množstvo účinnej látky v droge nemôže byť kritériom určovania počtu obvykle jednorazových dávok drogy, nakoľko nie je zahrnuté zavinením páchateľa, pretože sa dá zistiť len expertíznym skúmaním vyplýva aj z judikatúry Krajského súdu v Bratislave – pozri primerane uznesenie Krajského súdu v Bratislave sp. zn. 4 To 65/2010).
Spojenie hmotnostného kritéria (celková hmotnosť látky) a kritéria množstva účinnej látky je nutné aplikovať aj na rastliny rodu Cannabis – konope. Pri rastlinách rodu Cannabis - konope sa preto v súdnej praxi vychádza primárne z hmotnostného kritéria a skúmanie obsahu THC v nej (ako účinnej látky) má význam len pre zistenie, či skutočne ide o omamnú látku v zmysle § 130 ods. 5 Tr. zák. (ak by nedosahovala aspoň minimálne množstvo THC schopné ovplyvniť psychiku človeka, nešlo by o návykovú látku a nebol by naplnený príslušný znak objektívnej stránky skutkovej podstaty). Z uvedeného vyplýva aj to, že prechovávanie rastlín rodu Cannabis – konopa nie je trestné v prípadoch, ak neobsahuje zodpovedajúce množstvo účinnej látky THC, nakoľko nejde o omamnú látku. Pokiaľ ide o hmotnostné kritérium tak súdna prax už dlhodobo vychádza z toho, že obvykle jednorazovú dávku marihuany je potrebné stanovovať v závislosti od hmotnosti zaisteného sušeného materiálu marihuany, pričom pri zohľadnení tohto hmotnostného kritéria, t. j. metodiky výpočtu vychádzajúcej z hmotnostnej dávky martihuany, sa za obvykle jednorazovú dávku považuje množstvo zodpovedajúce maximálne 500 mg (0,5 g) vysušenej marihuany (ide v podstate o hmotnosť štandardnej cigarety – k uvedenému pozri napríklad judikát trestnoprávneho kolégia Krajského súdu v Žiline sp. zn. 1 To 86/2011 z 20.09.2011)
Ak tieto právne závery aplikujeme na posudzovaný prípad zistíme, že pri zaistenej stope číslo 1, ktorá bola určujúca pre vznesenie obvinenia a stanovenie právnej kvalifikácie, uvádza KEU PZ len množstvo vysušenej konope a počet jednorazových dávok drogy a to bez toho, aby pri týchto údajoch bolo uvedené aj množstvo zistenej účinnej látky THC. Záver KEU PZ je preto potrebné označiť za svojvoľný, pretože z neho, na strane jednej, vôbec nevyplýva ako prišli k prepočtu na jednorazové dávky drogy, t. j. aká bola metodika ich výpočtu a, na strane druhej, prekročili svoje oprávnenie sa k tejto okolnosti vôbec vyjadrovať, nakoľko ako už bolo uvedené vyššie, pojem „obvykle jednorazová dávka drogy“ je pojmom právnym a záver o ňom si musí urobiť výhrade orgán činný v trestnom konaní a súd (KEU PZ tak mal len zisťovať o akú látku ide, akú má hmotnosť a aké množstvo účinnej látky THC sa v nej nachádza).
Pokiaľ ide o hmotnostné kritérium, treba vychádzať z toho, že za obvykle jednorazovú dávku drogy sa považuje množstvo zodpovedajúce maximálne 500mg (0,5 g) vysušenej marihuany. Z uvedeného vyplýva, že zaistených 3.887 mg sušenej marihuany zodpovedá maximálne siedmym obvykle jednorazovým dávkam drogy (stanovených podľa kritéria, že jedna dávka má maximálne 500 mg sušenej marihuany) a zaistených 882 mg vysušenej marihuany zodpovedá maximálne jednej obvykle jednorazovej dávke drogy. Z uvedeného vyplýva, že v danej veci nejde o 11 obvykle jednorazových dávok drogy, ale ide celkovo o dávok 8, maximálne 9 (ak zoberieme aj zvyškové hmotnosti pri prepočte 500 mg na jednu dávku).
Už z tohto formálneho hmotnostného prepočtu je zrejmé (a treba opakovane uviesť, že predbežný výsledok skúmania KEU PZ vôbec neuviedol ako prišiel, podľa akej metodiky, k počtu 11 dávok), že použitá právna kvalifikácia je nesprávna. Navyše, a to je podstatná skutočnosť, predbežný výsledok skúmania KEU PZ sa pri stope č.1 vôbec nezaoberá množstvom účinnej látky THC, teda z predbežného výsledku skúmania nie je vôbec možné zistiť, že ide o omamnú látku. Už bolo uvedené vyššie, že prechovávanie marihuany je trestné len vtedy, ak obsahuje dostatočné množstvo účinnej látky THC, pretože v negatívnom prípade by takáto látka nespĺňala definíciu uvedenú v ustanovení § 130 ods. 5 Tr. zák. a nešlo by vôbec o trestnoprávnu problematiku (alebo povedané inak, len zaistenie určitej hmotnosti vysušenej látky nestačí pre záver, že ide o omamnú látku, ak nie je jasné, či obsahuje dostatočné percento účinnej látky THC).
Uvedený právny záver podporuje aj už pomerne ustálená judikatúra, ktorá vyžaduje, aby išlo o prechovávanie minimálne takého množstva omamnej látky, ktoré je spôsobilé po jeho užití ovplyvniť psychiku človeka, resp. znamená nebezpečenstvo pre jeho zdravie alebo život vrátane nebezpečenstva vyvolania návyku na užívanie takejto látky. /primerane judikatúra NS SR R 24/1998 Zb. rozh. tr., uznesenia Najvyššieho súdu zo dňa 16. septembra 1997, sp. zn. 6 To 35/97, zo dňa 12. novembra 1997, sp. zn. 4 To 65/97, zo dňa 19. februára 1998, sp. zn. 6 To 2/98, rozsudok najvyššieho súdu zo dňa 12. februára 2001, sp. zn. Tzo -V 3/2000, uznesenie Najvyššieho súdu zo dňa 20. mája 2004, sp. zn. 5 Tz 11/2004 aTpj 77/87, Bull č. 4/1987-42/. Na vyvodenie trestnej zodpovednosti voči páchateľovi tzv. drogového trestného činu (bez zistenia koncentrácie účinnej látky v zaistenom množstve v tom ktorom prípade) teda nepostačuje iba fakt, že sa konkrétna zaistená látka nachádza v zozname omamných alebo psychotropných látok.
Napriek tomu, že policajt v uznesení o pribratí KEU PZ do konania vyslovene uviedol, že úlohou KEU PZ je aj stanovenie účinnej látky, predbežný výsledok skúmania takýto záver neobsahuje. Skutočnosť, že znalecký posudok KEU PZ (či predbežný výsledok skúmania) musí vždy obsahovať aj množstvo účinnej látky v zaistenej droge, nakoľko inak ide o závažnú procesnú chybu odôvodňujúcu vrátenie veci do prípravného konania potvrdil, opakovane, vo svojej rozhodovacej činnosti aj Krajský súd v Bratislave (pozri k tomu napríklad uznesenie sp. zn. 2 Tos 57/2001)
Vzhľadom k uvedenému súd konštatuje, že vznesené obvinenie zo dňa 05.10.2012 nie je dôvodné, pretože hmotnostne zodpovedá zaistené množstvo sušenej marihuany ôsmym, maximálne deviatim obvykle jednorazovým dávkam drogy, navyše nie je zrejmé, či skutočne ide o omamnú látku, pretože absentuje akýkoľvek údaj o množstve účinnej látky THC v zaistenej rastline.
Pokiaľ ide o zvyšné stopy, ktoré boli zaistené (označené ako stopy č. 2, 3, 8 a 9) tak pri nich (stopa č. 3 a 9) bola koncentrácia účinnej látky THC menej ako 1 percento, teda vôbec nejde o omamnú látku (to napokon konštatuje aj predbežný výsledok skúmania) a pri stopách 2 a 8 išlo o mokré konope, ktoré nemohlo byť vôbec skúmané z hľadiska množstva účinnej látky THC. Ani tieto skutočnosti teda nenasvedčujú tomu, že vznesené obvinenie bolo, v danom štádiu trestného konania, dôvodné (suché konope s koncentráciou účinnej látky menej ako 1 percento nemalo byť ani súčasťou skutkovej vety uznesenia o vznesení obvinenia, pretože nejde o omamnú látku).
Vzhľadom na uvedené súd konštatuje, že nebola splnená základná podmienka na rozhodovanie o väzbe obvineného, ktorá vyplýva z návetia ustanovenia § 71 ods. 1 Tr. por. a ktorá vyžaduje dôvodnosť vznesenia obvinenia.
V tomto smere súd pripomína
judikatúru Najvyššieho súdu SR (sp. zn. 3 Tdo 48/2011), podľa ktorej ak sudca pre prípravné konanie pri
rozhodovaní o väzbe odmietne pôvodnú, či zmenenú právnu kvalifikáciu
skutku musí obvineného prepustiť zo zadržania na slobodu a to bez
toho, aby sa ďalej zaoberal formálnymi dôvodmi väzby. Sudca pre prípravné
konanie nie je pomocníkom orgánov činných v trestnom konaní a preto
ani nie je oprávnený ďalej zisťovať, či by skutok uvedený v uznesení
o vznesení obvinenia mohol napĺňať znaky skutkovej podstaty iného trestného
činu.
Pokiaľ ide o druhý skutok, ktorý
sa kladie obvinenému za vinu a ktorý bol spojený na spoločné konanie, tak ten,
osamotene (bez skutku, ktorý sa mal stať dňa 04.10.2012) už vôbec nemôže byť
dôvodom na vzatie obvineného do väzby, nakoľko sa stal pred rokom, nejde pri
ňom o recidívu a sám o sebe nebol ani dôvodom na podanie návrhu na vzatie
obvineného do väzby zo strany prokurátora v čase, keď došlo
k vzneseniu obvinenia (21.02.2012).
Vzhľadom k tomu, že súd odmietol právnu kvalifikáciu uvedenú v uznesení o vznesení obvinenia zo dňa 05.10.2012, postupoval v zmysle vyššie uvedenej judikatúry Najvyššieho súdu SR a prepustil obvineného zo zadržania a to bez toho, aby pristúpil k skúmaniu dôvodov väzby.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu možno podať sťažnosť do troch dní odo dňa jeho oznámenia, cestou Okresného súdu v Pezinku, na Krajský súd v Bratislave. Sťažnosť nemá odkladný účinok. Proti tomuto uzneseniu môže prokurátor podať sťažnosť len ihneď po vyhlásení uznesenia.
JUDr. Peter Šamko
sudca pre prípravné konanie
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.