Právne vety:
I. Ustanovenie § 172 ods. 1 Tr. zák. trestá rôzne manipulácie s drogami, ktoré sú uvedené v jednotlivých písmenách (písmená a) až d) a sprostredkovanie činnosti uvedených v týchto písmenách), pričom tieto konania (či manipulácie s drogami) sú uvedené alternatívne, t. j. na vyvodenie trestnej zodpovednosti sa nevyžaduje, aby boli naplnené viaceré z nich súčasne, teda kumulatívne (napríklad výroba a aj zároveň prechovávanie), ale postačí čo i len naplnenie jedného z nich (napríklad len výroby, predaja a podobne).
Pri naplnení pojmu „vyrobí“, ktorý je uvedený v § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák. preto postačí len preukázanie toho, že páchateľ vyrábal (napríklad varil, či inak pripravoval) látku, ktorá je zaradená medzi omamnými, či psychotropnými látkami, pričom sa nevyžaduje, aby zároveň aj mal v držbe (prechovával) takúto omamnú, či psychotropnú látku v zmysle § 172 ods. 1 písm. d) Tr. zák., nakoľko konanie uvedené v tomto písmene je už samostatnou základnou skutkovou podstatou.
II. Trestným, v zmysle § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák., je aj výroba drog pre vlastnú potrebu, respektíve čo i len jednorazové vyrobenie drogy. To napokon vyplýva aj z toho, že ustanovenie § 171 Tr. zák. ako aj ustanovenie § 135 Tr. zák. sa týka len prechovávania drog (a nie aj iných konaní uvedených v § 172 ods. 1 písm. a) až c) Tr. zák.) a len pri prechovávaní drog je nutné dokazovať, či držané drogy boli pre vlastnú potrebu páchateľa, v akom množsve boli a v akom množstve bola účinná látka. Z uvedeného vyplýva aj to, že ak by aj napríklad vyrobená droga nedosahovala štandartnú kvalitu drogy, nebolo by takéto konanie, samé o sebe, beztrestné, nakoľko by konanie páchateľa moholo byť právne kvalifikované ako príprava, či pokus trestného činu. Podstatným by bol úmysel, cieľ, s ktorým páchateľ pristupoval k výrobe drogy.
III. Pri trestnom postihu tzv. drogovej trestnej činnosti nie je vždy nevyhnutným, aby jediným, či rozhodujúcim dôkazom o takejto trestnej činnosti bolo zaistenie drogy páchateľovi. Dôkazné prostriedky vymenúva Trestný poriadok v ustanovení § 119 ods. 2, pričom tieto dôkazné prostriedky považuje Trestný poriadok zo rovnocenné a teda aj tzv. drogovú trestnú činnosť možno dokazovať napríklad výpoveďou obžalovaného, či svedkov. To platí zvlášť v prípadoch, v ktorých ide napríklad o výrobu, či sprostredkovanie predaja drog, pri ktorých nie je nevyhnutným, aby mal páchateľ zároveň drogu aj v držbe, pretože pri týchto základných skutkových podstatách sa netrestá držba drog (napríklad pri sprostredkovaní predaja drog je v praxi pomerne bežné, že sprostredkovateľ sa do kontaktu s drogami ani nedostatne, nakoľko len „dohodí“ záujemcovi predajcu drog. Rovnako tak je v praxi bežné, že výrobca drogy nemá aj drogy vo svojej držbe, pretože ich napríklad sám spotrebuje, respektíve ich odovdzá na ďalší predaj inej osobe).
Z rozsudku súdu:
Okresný súd v Pezinku v trestnej veci obžalovaného M H, pre zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák., v konaní pred senátom zloženom z predsedu senátu JUDr. Petra Šamka a prísediacich Rudolfa Ondroviča a Anny Slimákovej, na hlavnom pojednávaní dňa 29.06.2012 takto
r o z h o d o l:
Obžalovaný:
M H -
je vinný, že
v Pezinku na C. ulici č..., od bližšie neustáleného času do 28.11.2011, varil opakovane metamfetamín (pervitín) zo surovín, ktoré si k tomu zadovážil vo voľnom predaji a vyrobený metamfetamín sporadicky distibuoval aj tretím osobám, pričom dňa 28.11.2011, pri výkone domovej prehliadky, boli u neho zaistené injekčné striekačky so stopami metamfetamínu, plastová fľaša so stopami pseudoefedrínu a paracetamolu s tým, že prítomnosť metamfetamínu bola zistená na elektrickom variči, pričom metamfetamín je v zmysle zákona č. 139/1998 Z. z. zaradený do II. skupiny psychotropných látok,
teda
neoprávnene vyrobil psychotropnú látku,
čím spáchal
zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák.
za to sa odsudzuje
Podľa § 172 ods. 1 Tr. zák., § 38 ods.4, § 37 písm. m), Tr. zák. k trestu odňatia slobody v trvaní 6 (šesť) rokov a 6 (šesť) mesiacov.
Podľa § 48 ods. 2 písm. a) Tr. zák. súd obvineného pre výkon trestu zaraďuje do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.
Z odôvodnenia rozsudku súdu:
K právnej kvalifikácii a k výroku o vine obžalovaného:
Súd vyhodnotením dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní dospel k záveru, že bolo nepochybne preukázané (a to ani nebolo medzi stranami sporné), že obžalovaný býval, pred svojím zadržaním, v dome v Pezinku na C ulici č..., kde mal vlastnú izbu prenajatú od svedka (spoluvlastníka domu) J P, pričom mal voľný prístup do spoločných častí domu (napríklad do kuchyne). Rovnako je nepochybné, že pri domovej prehliadke, v uvedenej nehnuteľnosti, boli zaistené predmety (napríklad dvojplatnička, zatavené striekačky, plastová fľaša a podobne), na ktorých sa nachádzali stopy metamfetamínu a pseudoefedrínu, pričom tieto veci sa nachádzali (podľa zápisnice o vykonaní domovej prehliadky) buď v izbe, ktorú užíval obžalovaný, respektíve v spoločných častiach domu (napríklad kuchyňa, komora a podobne).
Pokiaľ ide o výrobu drog, konkrétne varenie pervitínu na uvedenej adrese, tak obžalovaný na hlavnom pojednávaní zmenil svoje doterajšie výpovede z prípravného konania a to zásadným spôsobom, keď uviedol, že nikdy pervitín nevaril. Uviedol, že v prípravnom konaní sa priznal k vareniu pervitínu z dôvodu, že mu policajti povedali, že ak tak bude vypovedať pôjde z CPZ domov.
Súd tejto zmenenej výpovedi obžalovaného na hlavnom pojednávaní neuveril, považuje ju za zjavne účelovú, nakoľko obžalovaný priznal varenie pervitínu aj vo svojej výpovedi v prípravnom konaní zo dňa 06.03.2012, v ktorej vyslovene uviedol, že trvá na svojej predchádzajúcej výpovedi, vypovedal, že varil pre vlastnú potrebu, suroviny z ktorých varil kupoval v drogérii technický benzín a v lekárni kupoval nurofen. Súd uvádza, že pri tejto výpovedi bol prítomný aj obhajca obžalovaného, obžalovaný hovoril o varení pervitínu vo výpovedi práve na otázky svojho obhajcu a už v tom čase bol vo výkone väzby. Za týchto okolností je nelogickým a absurdným, aby opätovne vypovedal o varení pervitínu preto, aby bol pustený z CPZ domov. Z uvedeného je zrejmé, že výpoveď obžalovaného na hlavnom pojednávaní je absolútne účelová, obžalovaný nevie logicky vysvetliť jej zásadnú zmenu a napokon, nechcel sa vyjadriť opakovane ani k tomu kto iný, než obžalovaný, mohol, či mal vyrábať pervitín na uvedenej adrese a či tam niekedy cítil smrad z varenia pervitínu.
Len pre úplnosť súd dodáva, že vo svojej výpovedi zo dňa 29.11.2011, po zákonnom poučení, dokonca obžalovaný podrobne vypovedal aj o spôsobe výroby pervitínu ako aj o konkrétnych surovinách, ktoré sú voľne dostupné v predaji a z ktorých sa pervitín vyrába.
Za takýchto okolností súd konštatuje, že nenašiel žiadny rozumný dôvod neveriť, či spochybňovať výpovede obžalovaného z prípravného konania, v ktorých sa opakovane, a aj za prítomnosti svojho obhajcu, priznal k vareniu pervitínu v Pezinku na C. ulici č.... Súd k tomu pripomína, že obžalovaný taktiež, vo svojich výpovediach, opakovane popieral predaj pervitínu iným osobám, pričom ak by mal opakovane vypovedať v prípravnom konaní len preto, aby bol pustený z CPZ domov, celkom iste by polícia chcela, aby sa priznal aj k predaju pervitínu iným osobám, keďže aj táto skutočnosť sa mu kládla za vinu v uznesení o vznesení obvinenia. Kedže sa tak nestalo a obžalovaný opakovane popieral predaj pervitínu, možno usudzovať, že na neho nebol vyvýjaný žiadny psychický, či fyzický tlak zo strany polície, aby vypovedal tak ako by sa to hodilo polícii. Aj z tejto okolnosti súd vyvodzuje, že výpoveď obžalovaného na hlavnom pojednávaní je vyslovene účelová, nelogická a obžalovaný ani nevedel vysveliť prečo popiera to, čo vypovedal v prípravnom konaní za prítomnosti svojho obhajcu a práve na jeho otázky.
Súd uveril výpovediam obžalovaného z prípravného konania o varení pervitínu aj preto, že ich podporujú aj ďalšie vykonané dôkazy. V tomto smere súd vychádzal aj z výpovede svedka J P, ktorý sa označil za kamaráta obžalovaného s ktorým nikdy nemal spory (súd teda nezistil nič z čoho by sa dalo objektívne vyvodiť, že tento svedok mal dôvod vypovedať nepravdivo) a ktorý vyslovene uviedol, že videl v dome ako obžalovaný varil pervitín, dal mu z neho aj ochutnať, obžalovaný varil v izbe alebo na chodbe, svedok dokonca popísal aj ako videl vznik tekutiny varením ako aj to, že mu obžalovaný zopárkrát pervitín aj dal na konzumáciu. Okrem toho, že varenie pervitnínu videl, obžalovaný mu o tom aj rozprával (to vyplýva aj z výpovede svedka z prípravného konania, ktorá bola na hlavnom pojednávaní prečítaná). To, že obžalovaný mal v dome variť pervitín, potvrdili vo svojich výpovediach aj svedkovia D H (osobne variť obžalovaného nevidel, avšak v dome cítil zápach po chemikáliách) a M H. V tomto smere nie je pre súd zrejmé, prečo by výpovede týchto svedkov mali byť nedôveryhodné, či rozporné, tak ako to uvádzala obhajoba vo svojich podaniach založených vo vyšetrovacom spise, keď o varení pervitínu v dome zo strany obžalovaného vypovedali v podstate zhodne ako obžalovaný vo svojich dvoch výpovediach v prípravnom konaní.
Skutočnosť, že v dome v Pezinku na C ulici č... sa skutočne varil pervitín, možno podporne vyvodiť aj z výsledkov domovej prehliadky a zo znaleckého posudku KEÚ PZ. Z týchto dôkazov vyplýva, že na rôznych zaistených predmetoch sa nachádzali stopy metamfetamínu (pervitínu, napríklad na dvojplatničke v kuchyni) ako aj pseudoefedrínu, pričom obžalovaný užíval spoločné priestory v dome (to potvrdil tak svedok P ako aj obžalovaný). Napokon, časť predmetov, na ktorých sa nachádzali stopy omamných, či psychotropných látok sa nachádzala priamo v izbe, ktorú užíval obžalovaný a ktorú si aj mal bežne zamkýnať.
Z hľadiska naplnenia znakov objektívnej stránky žalovaného zločinu súd uzatvára, že na hlavnom pojednávaní bolo, mimo rozumné pochybnosti, preukázané, že skutok, pre ktorý bola podaná obžaloba sa stal, v časti výroby metamfetamínu, a napĺňa znaky objektívnej stránky zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák. (neoprávnená výroba psychotropnej látky, nakoľko metamfetamín je, v zmysle zákona, zaredený do II. skupiny psychotropných látok).
V tejto súvislosti súd pripomína, že výrobou psychotropných látok sa rozumie neoprávnená priemyslová, remeselná, ale aj akékoľvek iné zhotovenie alebo vytvorenie psychotropnej látky a to neoprávneným subjektom, ide teda o akýkoľvek proces, ktorý umožňuje získanie psychotropnej látky, pričom zahŕňa taktiež čistenie a premenu látok v iné látky (napríklad chemickú výrobu látok z chemikálií, liečiv alebo prírodných surovín, ktoré sú voľne dostupné).
Pokiaľ ide o formu zavinenia obžalovaného, tak z okolností prípadu, keď obžalovaný vedome varil psychotropnú látku, možno vyvodiť, že konal v priamom úmysle v zmysle § 15 písm. a) Tr. zák., pretože tak ako celá spoločnosť, musel vedieť, že výroba psychotropných látok bez náležitého povolenia je zakázaná a dokonca trestná. Keďže tak aj napriek tejto svojej vedomosti urobil, celkom zjavne chcel spôsobom uvedeným v Trestnom zákone porušiť záujem týmto zákonom chránený. Ak považoval následok za nutný, celkom isto aj chcel spôsobiť.
K námietkám obhajoby, ktorá na hlavnom pojednávaní uvádzala, že skutok uvedený v obžalobe nie je trestným činom, nakoľko nebola zaistená obžalovanému žiadna psychotropná látka v určitom množstve, či kvalite (tzv. jednorazové dávky drogy) a že nepostačuje ak sa len určitá látka nachádza v zozname psychotropných látok s tým, že je potrebné zaistenie takejto látky v určitom množstve a v určitej koncentrácii súd uvádza, že obhajoba zjavne zamenila pojmy „prechováva“ v zmysle § 172 ods. 1 písm. d) Tr. zák. s pojmom „vyrobí“ uvedenom v § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák. a tieto pojmy neprípustne stotožnila. Súd pripomína, že „prechovávanie psychotropnej látky“ v zmysle § 172 ods. 1 písm. d) Tr. zák. nebolo prokurátorom kladené obžalovanému za vinu, pričom všetky právne úvahy a rozhodnutia na ktoré poukazovala obhajoba (a ktoré sa týkali toho, že jednorazová dávka drogy musí byť v určitom množstve, kvalite a že musí byť zaistená) sa týkajú práve výkladu pojmu „prechováva“ ktorý upravuje ustanovenie § 172 ods. 1 písm. d) Tr. zák. a ktorého posudzovanie je v danej trestnej veci bezpredmetné (opätovne treba uviesť, že žiadna držba psychotropných látok zo strany obžalovaného nebola ani predmetom obžaloby a prokurátor prechovávanie psychotpropných látok nekládol obažlovanému vôbec za vinu).
K uvedenému súd dodáva, že ustanovenie § 172 ods. 1 Tr. zák. trestá rôzne manipulácie s drogami, ktoré sú uvedené v jednotlivých písmenách (písmená a) až d) a sprostredkovanie činnosti uvedených v týchto písmenách), pričom tieto konania (či manipulácie s drogami) sú uvedené alternatívne, t. j. na vyvodenie trestnej zodpovednosti sa nevyžaduje, aby boli naplnené viaceré z nich súčasne, teda kumulatívne (napríklad výroba a aj zároveň prechovávanie), ale postačí čo i len naplnenie jedného z nich (napríklad len výroby, predaja a podobne). Z uvedeného vyplýva, že pri naplnení pojmu „vyrobí“, ktorý je uvedený v § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák. postačí preukázanie toho, že páchateľ vyrábal (napríklad varil, či inak pripravoval) látku, ktorá je zaradená medzi omamnými, či psychotropnými látkami, pričom sa nevyžaduje, aby zároveň aj mal v držbe (prechovával) takúto omamnú, či psychotropnú látku v zmysle § 172 ods. 1 písm. d) Tr. zák., nakoľko konanie uvedené v tomto písmene je už samostatnou základnou skutkovou podstatou. Ak teda obhajoba argumentovala len tým, že pri domovej prehliadke nebola obžalovanému zaistená žiadna droga v určitom množstve a kvalite, zjavne nesprávne vychádzala z výkladu ustanovenia § 135 Tr. zák., ktoré sa však týka len výkladu pojmu „prechováva“ (to v konečnom dôsledku vyplýva aj z názvu tohto ustanovenia), ale už sa netýka napríklad výkladu pojmu „výroba“ uvedenom v ustanovení § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák (právny záver o tom, že ustanovenie § 135 Tr. zák. sa týka len pojmu „prechovávanie“ možno vyvodiť aj z rozhodovacej praxe Krajského súdu v Bratislave, napríklad rozhodnutie pod sp. zn. 4To 65/2010).
Len pre úplnosť súd dodáva, že pri trestnom postihu tzv. drogovej trestnej činnosti nie je vždy nevyhnutným, aby jediným, či rozhodujúcim dôkazom o takejto trestnej činnosti bolo zaistenie drogy páchateľovi tak ako sa mylne domnieva obhajoba. Dôkazné prostriedky vymenúva Trestný poriadok v ustanovení § 119 ods. 2, pričom tieto dôkazné prostriedky považuje Trestný poriadok zo rovnocenné a teda aj tzv. drogovú trestnú činnosť možno dokazovať napríklad výpoveďou obžalovaného, či svedkov, tak ako to bolo aj v posudzovanom prípade. To platí zvlášť v prípadoch, v ktorých ide napríklad o výrobu, či sprostredkovanie predaja droga, pri ktorých nie je nevyhnutným, aby mal páchateľ zároveň drogu aj v držbe, pretože pri týchto základných skutkových podstatách sa netrestá držba drog (tak napríklad pri sprostredkovaní predaja drog je v praxi pomerne bežné, že sprostredkovateľ sa do kontaktu s drogami ani nedostatne, nakoľko len „dohodí“ záujemcovi predajcu drog. Rovnako tak je v praxi bežné, že výrobca drogy nemá následne drogy vo svojej držbe, pretože ich napríklad sám spotrebuje, respektíve ich odovdzá na ďalší predaj inej osobe). Ak by súd prijal argumentáciu obhajoby, tak by nebolo možné preukázať a ani dokazovať konania, ktoré sú uvedené v § 172 ods. 1 písm. a) až c) Tr. zák. a ani sprostredkovanie takejto činnosti bez toho, aby bola páchateľovi zároveň aj zadržaná konkrétna droga v množstve zodpovedajúcej minimálnej jednej jednorazovej dávky drogy, čo možno označiť za nelogické a neprijateľné.
V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť aj to, že trestným, v zmysle § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák. je aj výroba drog pre vlastnú potrebu, respektíve čo i len jednorazové vyrobenie drogy. To napokon vyplýva aj z už uvedenej skutočnosti, že ustanovenie § 171 Tr. zák. ako aj ustanovenie § 135 Tr. zák. sa týka len prechovávania drog (a nie aj iných konaní uvedených v § 172 ods. 1 písm. a) až c) Tr. zák.) a len pri prechovávaní drog je nutné dokazovať, či držané drogy boli pre vlastnú potrebu páchateľa, v akom množsve boli a v akom množstve bola účinná látka. Z uvedeného vyplýva aj to, že ak by aj napríklad vyrobená droga nedosahovala štandartnú kvalitu drogy, nebolo by takéto konanie, samé o sebe, beztrestné, nakoľko by konanie páchateľa moholo byť právne kvalifikované ako príprava, či pokus trestného činu. Podstatným by bol úmysel, cieľ, s ktorým páchateľ pristupoval k výrobe drogy. V danom prípade zo znaleckého posudku KEÚ PZ vyplýva, že boli za zaistených predmetoch zistené stopy pervitínu, t. j. drogy, ktorá je zaradená medzi psychotropné látky, nešlo teda len o nejaké „alchymistické pokusy“ ako sa to snažila obhajoba naznačiť v prípravnom konaní, nakoľko v opačnom prípade by KEÚ PZ nekonštatoval zistenie stôp pervitínu, ale napríklad inej látky, ktorá nevykazuje znaky látky zaradenej medzi psychotropné látky.
Vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti súd dospel k záveru, že obžalovaný M H svojím úmyselným konaním naplnil znaky zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák. a preto ho súd uznal vinným zo spáchania tohto zločinu na skutkovom základe uvedenom vo výrokovej časti rozsudku.
Pokiaľ ide o tú časť skutku uvedeného v obžalobe, kde obžalovanému bolo kladené za vinu, že mu bolo zaistené konope (rastlina rodu Cannabis), tak súd túto časť skutkovej vety vypustil, nakoľko obžalovanému nebolo kladené za vinu prechovávanie tejto rastliny (išlo o malé množstvo s nízkym obsahom THC) a držbu tejto rastliny ani nie je možné podradiť pod pojem „vyrobí“ v zmysle § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák. Jednoduché vypestovanie rastlín nie je totiž samo o sebe, výroba omamných látok, nakoľko výrobou by bolo až ich následné pozberanie, triedenie, sušenie a balenie do podoby už využiteľnej k aplikácii. Pokiaľ ide o marihuanu, tak tá sa nekonzumuje ako rastlina „na koreni“ (a celá rastlina ani nie je využiteľná), ale až vtedy, keď sa vysuší, spracuje a napríklad balí do tzv. jointov a fajčením inhaluje. Z uvedeného je zrejmé, že pestovanie marihuany slúži len k tomu, aby sa z nej v budúcnosti spracovali časti využiteľné k spotrebovaniu. Predmetná otázka nebola doposiaľ riešená v judikatúre slovenských súdov, avšak súd sa stotožnil s názorom prezentovaným v odbornej literatúre (napríklad Čentéš, J.: Hmotnoprávne aspekty trestnej činnosti páchanej v súvislosti s nealkoholovou toxikomániou v SR, Bratislava 2007), ktorý vychádza z judikatúry Najvyššieho súdu Českej republiky (napríklad uznesenie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 3 Tdo 52/2008 dostupné na www.epravo.cz), že pojmy „výroba“ a „pestovanie“ sú vecne odlišné a nemožno ich stotožňovať.
Rovnako tak súd vypustil právnu kvalifikáciu v zmysle § 172 ods. 1 písm. c) Tr. zák., ktorá bola uvedená v obžalobe, pretože nebolo nepochybným spôsobom preukázané, že by obžalovaný pôsobil aj ako tzv. díler drog (predajca), pričom súd z dokazovania vyvodil len to, že obžalovaný mal sporadicky dávať (darovať) vyrobené drogy iným osobám (tak ako o tom vypovedal svedok P), čo však nemožno podradiť pod pojem „predáva“ tak ako to bolo uvedené v obžalobe.
JUDr. Peter Šamko
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.