Senát BGH (Nemecký spolkový súdny dvor – najvyšší odvolací súd), sa v rozhodnutí sp. zn. VI StR 509/2010 zo dňa 22.12.2011, zaoberal trestnou vecou troch obžalovaných, ktorí boli odsúdení Krajinským súdom v Kolíne dňa 11.12.2009 za spáchanie trestného činu úkladnej vraždy na trest odňatia slobody na doživotie.
Podľa skutkovej vety rozsudku jeden z obžalovaných úmyselne usmrtil svoju manželku a to potom, čo od neho odišla. Smrťou manželky chcel zabrániť tomu, aby mu poškodená vzala ich spoločné dieťa, pričom jej manžel (obžalovaný) chcel, aby dieťa vyrastalo v domácnosti jeho spoluobžalovanej sestry a jej taktiež spoluobžalovaného manžela. Obidvja títo spoluobžalovaní sa prinajmenšom v prípravnom štádiu výrazne podielali na trestnom čine, ich konanie bolo motivované tým, že chceli dieťa prijať a vychovávať. Konkrétne zistenia o spôsobe usmrtenia a konkrétnej spoluúčasti súd nedokázal zistiť a to najmä vzhľadom k tomu, že telesné pozostatky poškodenej sa nikdy nenašli.
Jednou z indícii, z ktorej sa vyvodzovalo spáchanie trestného činu ako aj usvedčenie obžalovaných z jeho spáchania boli, pre krajinský súd, výroky manžela poškodenej, ktoré urobil počas rozhovorov so sebou samým vo svojom osobnom motorovom vozidle (rozprával sa sám so sebou, respektíve nahlas hovoril časť svojich myšlienok).
Predmetné motorové vozidlo bolo zákonne odpočúvané (na podklade nariadenia súdu) s tým, že pri odpočúvaní boli zaznamenané rozhovory dvoch obžalovaných pri spoločných jazdách ako aj úlomky rozhovorov manžela poškodenej so sebou samým (úlomky rozhovorov sa myslia v tom, že nešlo o súvislé rozprávnanie a nešlo v podstate ani o rozhovory, nakoľko išlo o situáciu, keď manžel poškodenej len útržkovito hovoril časť svojich myšlienok nahlas). Súd následne použil všetky tieto záznamy na usvedčenie obžalovaných.
Senát BGH skonštatoval, že nie každý rozhovor samého so sebou (hlasné rozprávanie viet, či slov) je nutné automaticky priradiť do najužšej sféry osobnosti (súkromia), ktorá je mimo dosah štátu (napríklad prípady hlasných rozhovorov samého so sebou na verejnosti v prítomnosti iných osôb nepatria do najužšej sféry osobnosti). Podľa zásad ochrany ľudskej osobnosti a osobnej slobody, ale musí zostať určitá úzko ohraničená sféra osobného života a prejavu, do ktorej štát nesmie zasiahnuť ani za účelom objasnenia tých najťažších zločinov.
Senát BGH skonštatoval, že zásada, že „myslenie je slobodné“ a vyňaté z dosahu štátu neplatí len pre vnútorné pochody, ale aj pre vyjadrenie myšlienok v podvedomej, či vedomej forme, svojvoľne alebo úmyselne vedených rozhovorov so sebou samým, počas ktorých sa dotyčný nazdáva, že je osamote.
Súd sformuloval kritériá pre rozlíšenie, či výroky v rozhovoroch so sebou samým je potrebné priradiť k najužšej nedotknuteľnej sféry osobnosti a tými kritériami sú:
- jednodimenzionalita komunikácie so sebou samým, teda výrok bez komunikačnej intencie,
- neverejnosť situácie a miera oprávnenej dôvery dotyčného v to, že je na danom mieste chránený pred štátnym dohľadom
- možná podvedomosť verbálneho prejavu
- identita prejavu s vnútornými myšlienkami
- forma výroku ako útržkovitý výsek z toku myšlienok, ktorý sa dá alebo je nutné ho vykladať.
Podľa názoru súdu práve v letmom a útržkovitom charaktere rozhovorov so sebou samým sa takto vypovedané slovo bez komunikatívnej dimenzie odlišuje napríklad od záznamov v denníku.
Súd pripomenul, že zo systematiky ústavy vyplýva síce zosilnená ochrana výrokov vyslovených v obydlí, avšak aj mimo obydlia je táto najužšia sféra absolútne chránená, ak vyššie uvedené hľadiská prevažujú po ceľkovom zhodnotení.
Podľa názoru súdu išlo o takýto prípad aj v posudzovanej trestnej veci (manžel poškodenej v motorovom vozidle, v domenení, že je sám, uvádzal útržkovite nahlas len časť svojich myšlienok, ktoré bolo nutné vykladať, „zasadiť“ do kontextu, keďže nešlo o kominikáciu s inou osobou a nebolo jasné aká časť a akých myšlienok zostala obžalovaným pred sebou nahlas nevyslovená). Súd pripomenul, že skutočnosť, že výroky sa možno vzťahovali na závažný trestný čin, teda mali sociálnu dimenziu, ktorá hovorí proti ich priradeniu k najužšej sféry osobnosti, musí v konkrétnom prípade ustúpiť do pozadia.
Tajné zaznamenanie a použitie rozhovoru vedeného so sebou samým, mimo verejnosti, predstavuje zásah na najužšej sféry osobnosti (do súkromia). Z porušenia najužšej sféry osobnosti potom vyplýva absolútny zákaz použiť záznamy o rozhovoroch so sebou samým (v danej trestnej veci). Tento zákaz použiť uvedený dôkaz pôsobí aj vo vzťahu k ďalším dvom spoluobžalovaným.
Senát BGH preto zrušil rozsudok Krajinského súdu v Kolíne a vec mu vrátil na ďalšie konanie a rozhodnutie.
Poznámka:
Z uvedeného rozhodnutia možno vyvodiť, že ak by neboli splnené vyššie uvedené podmienky, teda ak by nešlo o rozhovory samého so sebou v súkromí (v priestore, kde sa osoba oprávnene cíti osamote) a ak by nešlo len o akési úryvky (úlomky) vlastných myšlienok, ktoré treba (aj za použitia určitej predstavivosti vykladať a „zasadzovať“ do kontextu stíhanej trestnej veci) nebolo by vylúčené použitie legálne zaznamenaných rozhovorov samého so sebou v trestnom konaní.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.