Autor:
JUDr. Ondrej Repa
prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava III.
Právne vety
I. Hlavná úloha orgánov činných v trestnom konaní logicky úzko korešponduje s ústredným predmetom trestného konania, ktorý upravuje § 1 Trestného poriadku, a preto ich „poslaním“ nie je suplovať činnosť iných orgánov verejnej moci, pokiaľ tieto nedokážu riadne a efektívne využívať právne nástroje, ktorých využitie im delegujú osobitné právne predpisy resp. na využitie týchto úplne rezignujú (zásada subsidiarity trestnej represie). Toto konštatovanie má navyše svoje opodstatnenie najmä v prípadoch, keď iné orgány verejnej moci majú k dispozícii dostatočné množstvo právnych nástrojov, umožňujúcich efektívne vynútenie si splnenia zákonnej povinnosti od dotknutého subjektu, ale napriek tejto skutočnosti sa automaticky uchyľujú k podávaniu trestných oznámení. Je celkom v rozpore so všetkými elementárnymi atribútmi právneho štátu, aby v prípadoch, keď nie je možné určitý právny vzťah účinne právne regulovať prostredníctvom noriem súkromného práva, resp. noriem správneho práva, bol tento automaticky vyhodnotený ako „trestný čin“.
II. Rovnako platí, že orgány činné v trestnom konaní nie sú žiadnym „pomocníkom“ poškodených subjektov v rámci civilného práva, ale sú povinné výlučne reagovať na páchanú trestnú činnosť v zmysle dotknutých ustanovení Trestného poriadku. To však neznamená, že orgány činné v trestnom konaní budú v každom prípade mechanicky reagovať na každé trestné oznámenia oznamovateľov, a to podľa ich predstáv, nakoľko v prípade vydania uznesenia o začatí trestného stíhania nie je možné toto postaviť len na všeobecných tvrdeniach oznamovateľa a následne týmto prispôsobovať vyšetrovanie.
III. Je nepochybné, že jednou z hlavných úloh orgánov činných v trestnom konaní je zhromaždenie dôkazného materiálu, ktorý je v súlade s ust. § 2 ods. 10 Tr. por. dostatočným podkladom pre rozhodnutie, avšak ani týmto konštatovaním nie je daná povinnosť vyššie uvedených orgánov vykonávať trestné stíhanie pri každom podozrení z trestnej činnosti, a to predovšetkým pokiaľ ide iba o podozrenie vo všeobecnej (abstraktnej) rovine, bez náležitého odrazu v skutkovom stave veci. V prípade vydania uznesenia o začatí trestného stíhania je nevyhnutné, aby boli splnené všetky zákonné náležitosti vymedzenia skutkovej vety (čas, miesto a spôsob spáchania, prípadne vzniknutý následok) v súlade s § 199 ods. 3 Tr. por. Pokiaľ je totiž vzhľadom na charakter danej trestnej veci evidentné, že posudzované konanie nevykazuje zákonné znaky žiadneho trestného činu upraveného v osobitnej časti Trestného zákona, nie je možné začať trestné stíhanie podľa § 199 ods. 1 Tr. por. Tomu zodpovedá aj skutočnosť, že rovnako nie je dôvodné začínať trestné stíhanie len čisto formálne, bez reálneho skutkového základu veci, len za účelom uspokojenia individuálneho subjektívneho práva poškodeného (napr. na účely zhromaždenia dôkazného materiálu, ktorý môže slúžiť ako podklad k civilnému konaniu, preverenia platobnej schopnosti dlžníka a pod.).
1 Pn 106/13 - 3 v Bratislave, dňa 25.02.2013
U Z N E S E N I E
Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava III vo veci trestného oznámenia obchodnej spoločnosti D..., s.r.o. pre podozrenie zo spáchania prečinu marenia exekučného konania podľa § 243a ods. 1 Trestného zákona (ďalej len „Tr. zák.“), o sťažnosti splnomocnenca oznamovateľa proti uzneseniu poverenej príslušníčky PZ pod ČVS: ....zo dňa ...., takto
rozhodol:
Podľa § 193 ods. 1 písm. c) Trestného poriadku
z a m i e t a m
sťažnosť obchodnej spoločnosti D., s.r.o. so sídlom ...........v B., (ďalej len „oznamovateľ“), ktorú podala prostredníctvom splnomocneného zástupcu JUDr. P. B., advokáta, so sídlom AK....., (splnomocnenca) proti uzneseniu poverenej príslušníčky Okresného riaditeľstva PZ BA III, Obvodného oddelenia PZ Bratislava – Rača zo dňa......, pod ČVS:.........., ktorým podľa § 197 ods. 1 písm. d) Trestného poriadku odmietla vec trestného oznámenia oznamovateľa pre podozrenie zo spáchania prečinu marenia exekučného konania podľa § 243a ods. 1 Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť zodpovedný zástupca spoločnosti D., s.r.o., so sídlom v B., na tom uvedenom skutkovom základe, že
v exekučnom konaní vedenom na exekútorskom úrade súdnym exekútorom JUDr. L. J. so sídlom v B....pod sp zn. Ex ../2012, na základe výzvy súdneho exekútora JUDr. L.J. na predloženie vyhlásenia o majetku, uviedol v písomnom oznámení zo dňa 11.06.2012 zámerne nepravdivé údaje, a to konkrétne, že spoločnosť D., s.r.o. nevlastní žiadny hnuteľný a ani nehnuteľný majetok, a ani nevedie žiadne bankové účty, čím takto svojím konaním mal mariť priebeh exekučného konania,
pretože n i e j e d ô v o d n á.
O d ô v o d n e n i e:
Dňa ... podal podľa § 196 ods. 1 Trestného poriadku (ďalej len „Tr. por.“) oznamovateľ prostredníctvom svojho splnomocnenca JUDr. P. B., advokáta, so sídlom AK na B. (ďalej len „splnomocnenec“) na OR PZ BA III spolu s prílohami trestné oznámenie na tam uvedenom skutkovom základe.
Po preskúmaní dôvodnosti podaného trestného oznámenia, jeho príloh a vykonaní nevyhnutných procesných úkonov rozhodla konajúca príslušníčka PZ uznesením zo dňa........, pod ČVS:..........., a to tak, že podľa § 197 ods. 1 písm. d) Tr. por. odmietla vec predmetného trestného oznámenia, nakoľko nezistila dôvody pre začatie trestného stíhania v zmysle § 199 ods. 1 Tr. por. alebo na postup podľa § 197 ods. 2 Tr. por. Dotknuté uznesenie poverenej príslušníčky PZ prevzal splnomocnenec oznamovateľa dňa ............
Proti vyššie uvedenému uzneseniu poverenej príslušníčky PZ podal oznamovateľ prostredníctvom poštovej prepravy písomnú sťažnosť.
Nakoľko však z predloženého spisového materiálu nie je zrejmé, kedy splnomocnenec oznamovateľa reálne odovzdal predmetnú sťažnosť na poštovú prepravu (pre absenciu potvrdenia – pečiatky od poštovej organizácie), nebolo možné s jednoznačnosťou určiť, či bol daný opravný prostriedok podaný v zákonnej lehote.
Na základe vyššie uvedeného bolo preto potrebné prijať fikciu podania opravného prostriedku v zákonnej lehote v prospech oznamovateľa, nakoľko nemožno s jednoznačnosťou prijať záver, že sťažnosť bola podaná oneskorene.
Sťažnosť odôvodnil splnomocnenec oznamovateľa najmä tým, že postupom dotknutej príslušníčky PZ neboli dostatočne preverené skutočnosti ním tvrdené v podanom trestnom oznámení (nedostatočné zistenie skutkového stavu veci). Ďalej oznamovateľ poukazuje na skutočnosť, že táto taktiež nesprávne vyhodnotila skutkovú a právnu stránku daného prípadu. Splnomocnenec v podanej sťažnosti rovnako poukázal na nedostatočné odôvodnenie sťažnosťou napadnutého uznesenia.
Po zistení splnenia formálnych podmienok na rozhodovanie o predmete sťažnosti, teda, že sťažnosť bola podaná včas, oprávnenou osobou a proti uzneseniu, proti ktorému je sťažnosť prípustná som v súlade s § 192 ods.1 písm. a), písm. b) Tr. por. preskúmal správnosť výroku sťažnosťou napadnutého uznesenia a konanie predchádzajúce tomuto výroku, pričom som dospel k záveru, že sťažnosť nie je dôvodná.
Podľa § 2 ods. 10 Tr. por. orgány činné v trestnom konaní postupujú tak, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie.
Podľa § 2 ods. 12 Tr. por. orgány činné v trestnom konaní a súd hodnotia dôkazy získané zákonným spôsobom podľa svojho vnútorného presvedčenia založeného na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu jednotlivo i v ich súhrne nezávisle od toho, či ich obstaral súd, orgány činné v trestnom konaní alebo niektorá zo strán.
Podľa § 199 ods. 3 Tr. por. uznesenie o začatí trestného stíhania musí obsahovať opis skutku s uvedením miesta, času, prípadne iných okolností, za akých k nemu došlo, o aký trestný čin v tomto skutku ide, a to jeho zákonným pomenovaním a uvedením príslušného ustanovenia Trestného zákona.
Z obsahu napadnutého uznesenia poverenej príslušníčky PZ vyplýva záver, z akého dôvodu považovala táto za potrebné postupovať v zmysle § 197 ods. 1 písm. d) Tr. por. Konkrétne v odôvodnení daného uznesenia uviedla, že skutok nevykazuje všetky zákonné znaky prečinu v zmysle § 243a Tr. zák. V tejto súvislosti považujem preto predmetné uznesenie za vecne správne, a teda zákonné.
Z hľadiska hodnotenia zákonnosti zisťovania skutkového stavu je potrebné poznamenať, že do vyšetrovacieho spisu bol zabezpečený v rámci postupu pred začatím trestného stíhania dostatočný spisový materiál, ktorý bolo potrebné vyhodnotiť v zmysle príslušných ustanovení Tr. por. Konkrétne k veci bol predovšetkým postupom v zmysle § 196 ods. 2 Tr. por. vypočutý Ing. J. R.
S poukazom na vyššie uvedené možno preto z hľadiska hodnotenia postupu pri zisťovaní skutkového stavu veci konštatovať, že v tomto smere som nezistil, že by bolo konanie príslušníčky PZ v rámci postupu pred začatím trestného stíhania predčasné resp. nezákonné. Pokiaľ ide o samotné zisťovanie skutkové stavu veci, v tomto smere uvádzam, že orgány činné v trestnom konaní sú limitované predovšetkým ust. § 2 ods. 10 Tr. por. To znamená, že orgány činné v trestnom konaní nie sú povinné vykonávať všetky dôkazné prostriedky navrhované osobami na to oprávnenými, ale dokazovanie zameriavajú a vykonávajú na účely zistenia skutkového stavu veci, o ktorom nie sú dôvodné (rozumné) pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie.
Orgán činný v trestnom konaní a rovnako aj súd je pri hodnotení dôkazov povinný postupovať v zmysle zásady voľného hodnotenia dôkazov uvedenej v ustanovení § 2 ods. 12 Tr. poriadku, v zmysle ktorej dotknuté orgány hodnotia dôkazy podľa svojho vnútorného presvedčenia, ktoré musí byť založené na logickom úsudku vyplývajúcom zo starostlivého uváženia všetkých okolností prípadu.
Totiž ako vyplýva z obsahu podaného trestného oznámenia jeho predmetom je skutočnosť, že osoba konajúca v mene spoločnosti D., s.r.o., pričom menovaná spoločnosť je dlžníkom oznamovateľa, mala mariť prebiehajúce exekučné konanie na jej majetok, a to tým spôsobom, že neposkytla konajúcemu exekútorovi pravdivé informácie ohľadom svojho majetku (v podanom vyhlásení uviedla, že nevlastní žiadny majetok).
Ďalej z obsahu podaného oznámenia vyplýva, že súdny exekútor poverený vykonávaním exekúcie JUDr. L. J. zistil v rámci osobného zisťovania, že povinný (spoločnosť D.) vlastní nábytok, a to stroje a bankové účty. Avšak v ďalšom texte oznámenia splnomocnenec uviedol, že exekútor osobne majetok spoločnosti nenašiel a že „sa nachádza na nezistenom mieste“. V podanom trestnom oznámení bolo v neposlednom rade okrem iného uvedené, že spoločnosť má minimálne dva bankové účty, a to konkrétne v Tatra banke, a.s, a v Slovenskej sporiteľni, a.s.
Z ďalšieho spisového materiálu vyplýva, že exekútor JUDr. L. J. vydal v predmetnej exekučnej veci exekučný príkaz na vykonanie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke pod č. Ex .......zo dňa 21.06.2012, ktorý bol doručovaný aj do vyššie menovaných bánk, v ktorých mala mať spoločnosť D., s.r.o. zriadené bankové účty.
Rovnako je potrebné poukázať na rozsudok Okresného súdu Bratislava II pod č.k. ........zo dňa 24.01.2012, z obsahu ktorého vyplýva, že oznamovateľ sa domáhal zaplatenia svojej pohľadávky jednak voči spoločnosti D., s.r.o. (žalovaný v 2. rade), ale predovšetkým voči spoločnosti D., s.r.o. (žalovaný v 1. rade), pričom žalobca bol v spore úspešný len vo vzťahu k žalovanému v 2. rade. Z odôvodnenia dotknutého rozsudku okrem iného vyplýva, že obe vyššie menované spoločnosti majú spoločné skladové priestory, čo vyplynulo z tvrdení žalovaného v 2. rade.
Zo správy o priebehu exekúcie vypracovanej súdnym exekútorom JUDr. L. J. zo dňa 24.01.2012 pod č. EX .......vyplývajú nasledujúce skutočnosti:
Povinný (spoločnosť D., s.r.o.)
- nevlastní žiaden nehnuteľný majetok,
- nevlastní žiadne motorové vozidlá,
- vlastní hnuteľné veci - stroje na výroku nábytku (v obci M.), avšak ide o stroje zaťažené záložným právom v prospech MH SR,
- vlastní hnuteľné veci – nábytok, ktorý mal byť umiestnený v skladoch v T...., ktorý sa však exekútorovi nepodarilo vypátrať,
- ďalší nábytok povinného bol už medzičasom spísaný v inom exekučnom konaní,
- iný majetok zistený nebol,
- ďalej boli povinnému zablokované bankové účty, avšak na tieto neboli poukázané finančné prostriedky,
- u povinného neboli zistené žiadne pohľadávky voči iným subjektom, ale naopak v neprospech povinného je vedených cca 20 exekúcií.
V závere podanej správy „odporučil“ konajúci súdny exekútor podať proti povinnému
trestné oznámenie za účelom prešetrenia jeho „formálnej insolventnosti“, a to s poukazom na skutočnosť, že povinný mal uviesť nepravdivé údaje vo vyhlásení o majetku spoločnosti.
Z písomného podania spoločnosti D., s.r.o. zo dňa 11.06.2012 skutočne vyplýva, že táto oznámila súdnemu exekútorovi JUDr. L. J., že nevlastní žiaden majetok. Rovnako reagovala menovaná spoločnosť na výzvu splnomocnenca oznamovateľa, keďže mu listom zo dňa 12.11.2012 oznámila, že v „súčasnej dobe nemajú vysporiadané mzdové a odvodové povinnosti“, a preto nemohli uhradiť predmetný dlh.
Z výpovede Ing. J. R. (zástupcu spoločnosti D.) vyplynulo, že menovaná spoločnosť skutočne nevlastní žiadny majetok, z ktorého by bolo možné uspokojiť predmetnú pohľadávku oznamovateľa, keďže nemá vyporiadané mzdy voči zamestnancom. Ďalej sa vyjadril aj k tvrdeniu súdneho exekútora, a to, že spoločnosť D., s.r.o. vlastní iný hnuteľný majetok mimo svojich priestorov, pričom toto tvrdenie rovnako označil za mylné.
V súlade so zásadou upravenou v ust. § 2 ods. 12 Tr. por. som vyhodnotil doposiaľ vyššie opísané pramene dôkazov, pričom som dospel k záveru, že v danom prípade neboli zistené relevantné skutočnosti, ktoré by odôvodňovali postup v zmysle § 199 ods. 1 Tr. por.
V prvom rade je nevyhnutné uviesť, že trestné právo ako súbor právnych noriem nastupuje najmä v prípadoch, keď dotknuté právne vzťahy nie je možné regulovať prostredníctvom iných právnych prostriedkov nápravy (zásada subsidiarity trestno-právnej represie). To znamená, že trestné právo slúži ako prostriedok „ultima ratio“, a to v prípadoch, keď iné právne prostriedky nápravy narušených právnych vzťahov zlyhajú alebo ak sa minú účinku. Keďže prostredníctvom inštitútov trestného práva sa v najciteľnejšom rozsahu zasahuje do základných ľudských práv a slobôd jednotlivca, je preto nanajvýš žiadúce, aby sa tak dialo iba v krajne a v zákonne odôvodnených prípadoch. Je neprípustné, aby trestné právo regulovalo právne vzťahy, pri ktorých ide o uspokojovanie individuálneho subjektívneho práva jednotlivca, ktoré evidentne nebolo porušené resp. ohrozené trestným činom. Trestné právo nemôže teda v žiadnom prípade slúžiť ako prostriedok nahrádzajúci ochranu subjektívnych práv jednotlivcov v oblasti súkromného práva.
Vyššie uvedená argumentácia má svoje opodstatnenie najmä v tom smere, že podstatou podaného trestného oznámenia je fakt, že súdnemu exekútorovi, ktorý je poverený vykonaním exekúcie, sa nepodarilo zákonnou cestou zistiť celkové majetkové pomery povinného D., s.r.o., a preto ako sám uviedol vo vyššie opísanej správe, odporučil podať trestné oznámenie za účelom preverenia „formálnej insolventnosti povinného.“ To v podstate znamená, aby orgány činné v trestnom konaní prostredníctvom noriem Trestného poriadku zisťovali skutočnú majetkovú situáciu povinného. Inými slovami povedané, orgány činné v trestnom konaní by mali de facto suplovať činnosť súdneho exekútora. Uvedený postup však nie je prípustný, nakoľko orgány činné v trestnom konaní nie sú žiadnym „pomocníkom“ poškodených subjektov v rámci civilného práva, ale sú povinné výlučne reagovať na páchanú trestnú činnosť. To však neznamená, že orgány činné v trestnom konaní budú v každom prípade mechanicky reagovať na trestné oznámenia oznamovateľov len podľa ich predstáv. Inými slovami povedané, nie je prípustné, aby v každom prípade automaticky vydávali uznesenie o začatí trestného stíhania, a to len za účelom formálneho zistenia niektorých skutočností, aby mohli následne trestné stíhanie v zmysle § 215 ods. 1 Tr. por. zastaviť.
Ako bolo vyššie uvedené, konajúci súdny exekútor zaslal súdny príkaz na tzv. blokáciu bankových účtov povinného v bankách, ktoré opísal v podanom trestnom oznámení aj splnomocnenec oznamovateľa. Uvedené znamená, že ich „preverovanie“ v zmysle § 3 ods. 5 Tr. por. zo strany orgánov činných v trestnom konaní by bolo duplicitné a nanajvýš nepotrebné.
Navyše, nakoľko zo všetkých okolností posudzovaného prípadu je zrejmé, že na spoločnosť D., s.r.o. je vedených minimálne 20 exekučných konaní (pričom päť vedie len Exekútorský úrad JUDr. L. J. ...., konajúceho v posudzovanej veci), je nanajvýš nepravdepodobné, aby sa podarilo orgánom činným v trestnom konaní „objaviť“ iný majetok spoločnosti D., s.r.o., ktorý by mohol byť predmetom exekučného konania. Z povahy veci je taktiež evidentné, že súdnemu exekútorovi deleguje zákon č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) v znení neskorších predpisov množstvo zákonných opatrení, za pomoci ktorých je možné úspešne viesť exekučné konanie. Pokiaľ sa totiž nepodarilo zistiť iný majetok povinného v rámci vyššie uvedených exekučných konaní, je málo pravdepodobné, aby sa takýto majetok podarilo identifikovať v rámci trestného konania, a to najmä za situácie, keď tento je opísaný len vo všeobecnej rovine (hnuteľné veci – nábytok, ktorý mal byť umiestnený v skladoch v T.). Tu je potrebné opätovne zdôrazniť, že takýto majetok sa nepodarilo exekútorovi identifikovať ani v rámci osobného zisťovania. Navyše, súdny exekútor disponuje v zmysle § 34 Exekučného poriadku kompetenciou vyžadovať od tretích osôb potrebnú súčinnosť. Predovšetkým v zmysle § 34 ods. 4 Exekučného poriadku sú osoby, ktoré majú listiny a iné veci, ktoré môžu byť dôkazným prostriedkom pri vykonávaní exekúcie, povinné exekútorovi na jeho písomnú žiadosť tieto listiny a veci vydať alebo zapožičať. Súdny exekútor teda disponuje výraznou právomocou ako dosiahnuť súčinnosť tretích osôb, pokiaľ zistí skutočnosť predpokladanú ust. § 34 ods. 4 Exekučného poriadku. V neposlednom rade v prípade, že si tretie osoby takúto povinnosť dobrovoľne nesplnia, je exekútor oprávnený podať v zmysle § 34 ods. 12 Exekučného poriadku príslušnému súdu návrh na uloženie pokuty. Tieto skutočnosti opätovne zvýrazňujú, že právne normy civilného práva poskytujú rad právnych inštitútov, ktorých využitie zákon umožňuje, a preto je potreba využitia inštitútov trestného práva minimalizovaná.
Z hľadiska právnej kvalifikácie konania, ktoré je predmetom trestného oznámenia je nevyhnutné uviesť nasledujúce:
Podľa § 243a ods. 1 Tr. zák. sa prečinu marenia exekučného konania dopustí ten, kto marí exekučné konanie tým, že
a) uvedie nepravdivé údaje vo vyhlásení o svojom majetku,
...
S poukazom na ust. § 17 Tr. zák. jasne vyplýva, že vyššie citovaný prečin je úmyselným trestný činom. To znamená, že na vyvodenie trestnej zodpovednosti sa vyžaduje preukázanie úmyselného zavinenia aspoň vo forme nepriameho úmyslu. V prípade právnickej osoby je nevyhnutné skúmať existenciu takéhoto úmyslu u osoby oprávnenej konať v mene obchodnej spoločnosti. Ako bolo vyššie spomenuté, predmetná spoločnosť neuhradila svoj dlh z dôvodu, že nemá vysporiadané mzdové nároky svojich zamestnancov. Rovnako je z posudzovanej veci zrejmé, že spoločnosť D., s.r.o. je personálne prepojená so spoločnosťami D. HOLDING, a.s., D., a.s., D. B., a.s., D. GROUP, s.r.o., pričom tieto všetky majú rovnaké sídlo (V., B.). Aj z podanej správy exekútora vyplýva, že uvedené spoločnosti pravdepodobne realizujú platby v prospech spoločnosti D., s.r.o. Takéto konštatovanie však opätovne znamená, že predmetná spoločnosť reálne majetok resp. finančné prostriedky nevlastní. V opačnom prípade by bol tento predsa možné zaistiť v zmysle príslušných ustanovení Exekučného poriadku.
Ďalej je potrebné poukázať na skutočnosť, že objektívna stránka skutkovej podstaty prečinu marenia exekučného konania v zmysle § 243a ods. písm. a) 1 Tr. zák. predpokladá jednak naplnenie protiprávneho konania tam obsiahnutého (uvedenie nepravdivých údajov vo vyhlásení o svojom majetku), ale rovnako aj spôsobenie následku, ktorým je samotné marenie exekučného konania. To znamená, že len samotné uvedenie nepravdivých údajov vo vyhlásení o svojom majetku resp. uvedenie časti nepravdivých údajov, bez toho, aby takéto vyhlásenie reálne v príčinnej súvislosti marilo exekučné konanie, nenapĺňa skutkovú podstatu prečinu marenia exekučného konania podľa § 243a ods. 1 Tr. zák. Povedané inak, za situácie pokiaľ len povinný subjekt neoznámi pravdivo exekútorovi všetok svoj majetok, hoci súdny exekútor napriek tejto skutočnosti úspešne zexekvuje všetok (aj zatajený) majetok povinného subjektu (keď je tento napríklad ľahko identifikovateľný napr. vo verejnom registri – kataster nehnuteľností), nemožno bez ďalšieho prijať záver, že exekučné konanie bolo marené na účely vyvodenia trestno-právnej zodpovednosti voči konkrétnej osobe.
S poukazom na vyššie uvedené skutočnosti je preto zrejmé, že v nastolenom prípade neboli naplnené zákonné znaky prečinu marenia exekučného konania v zmysle § 243a ods. 1 písm. a) Tr. zák.
Nad rámec vyššie opísaného je nevyhnuté uviesť, že v prípade vydania uznesenia o začatí trestného stíhania nie je možné toto postaviť na všeobecných tvrdeniach oznamovateľa a následne týmto prispôsobovať dokazovanie. Je nepochybné, že jednou z hlavných úloh orgánov činných v trestnom konaní je zhromaždenie dôkazného materiálu, ktorý je v súlade s ust. § 2 ods. 10 Tr. por. dostatočným podkladom pre rozhodnutie, avšak ani týmto konštatovaním nie je daná povinnosť vyššie uvedených orgánov vykonávať trestné stíhanie pri každom podozrení z trestnej činnosti, a to predovšetkým pokiaľ ide iba o podozrenie vo všeobecnej (abstraktnej) rovine, bez náležitého odrazu v skutkovom stave veci. V prípade vydania uznesenia o začatí trestného stíhania je nevyhnutné, aby boli splnené všetky zákonne náležitosti vymedzenia skutkovej vety (čas, miesto a spôsob spáchania, prípadne vzniknutý následok) v súlade s § 199 ods. 3 Tr. por. Totiž v prípade začatia trestného stíhania je potrebné stíhaný skutok vymedziť aspoň v takej kvalite, aby boli naplnené všetky jeho zákonné znaky, nakoľko trestné stíhanie je možné postaviť len na reálnych základoch a poznatkoch. To znamená, že trestné stíhanie je prípustné iba vtedy, ak možno stíhaný skutok vymedziť aspoň v takej kvalite, aby tento nemohol byť zameniteľný s iným skutkom, samozrejme za splnenia podmienky, že v skutkovej vete sú obsiahnuté všetky obligatórne znaky príslušného trestného činu. Posledne zmienené však v nastolenej veci nemožno konštatovať.
V nadväznosti na vyššie uvedené je preto nevyhnutné, aby už v rámci postupu pred začatím trestného stíhania orgány činné v trestnom konaní náležite hodnotili právnu kvalifikáciu nastoleného skutku s cieľom jej zákonného vymedzenia a kvalifikovania. Je samozrejmosťou, že niektoré zákonné znaky skutkovej podstaty určitého trestného činu (najmä zavinenie páchateľa) môžu byť náležite objasnené až vykonaním zákonného vyšetrovania, avšak v prípade, pokiaľ je vzhľadom na charakter danej veci evidentné, že predmetné konanie nevykazuje zákonné znaky žiadneho trestného činu upraveného v osobitnej časti Trestného zákona, nie je možné začať trestné stíhanie podľa § 199 ods. 1 Tr. por. Tomu zodpovedá aj skutočnosť, že rovnako nie je dôvodné začínať trestné stíhanie len čisto formálne bez reálneho skutkového základu veci, len za účelom uspokojenia individuálneho subjektívneho práva poškodeného.
Zároveň po preskúmaní trestného oznámenia a ostatného spisového materiálu možno konštatovať, že z jeho obsahu nevyplýva ani dôvodnosť stíhania pre iný trestný čin upravený v osobitnej časti Tr. zák.
Z vyššie uvedených dôvodov som preto rozhodol tak, ako je uvedené v enunciáte tohto uznesenia.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu sťažnosť n i e j e prípustná.
JUDr. Ondrej Repa
prokurátor
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.