I. Ak bola dôvodom väzobného stíhania obvineného /stíhaného pre viacero skutkov/ v prípravnom konaní obava z pokračovania jeho agresívneho správania voči poškodenej, táto okolnosť nemôže byť dôvodom väzobného stíhania obvineného po povolení obnovy konania, pokiaľ táto trestná vec bola v prípravnom konaní vylúčená zo spoločného konania na samostatné konanie /jedná sa teda o samostatnú trestnú vec/ a preto v štádiu trestného konania po povolení obnovy konania možno skúmať okolnosti väzby iba vo vzťahu k trestnej činnosti, pre ktorú bola podaná obžaloba, resp. návrh na schválenie dohody o vine a treste.
II. Vzatie obvineného do väzby po povolení obnovy konania a zrušení rozsudku v celom rozsahu podľa § 403 Tr. por. bez existencie väzobných dôvodov podľa § 71 ods. 1 Tr. por. je absolútne neprípustné. Rozhodovanie v zmysle tohto ustanovenia nesmie byť iba formálne s cieľom zabezpečiť „kontinuitu“ výkonu trestu odňatia slobody po povolení obnovy konania.
III. Rozhodovanie o väzbe podľa § 403 Tr. por. po povolení obnovy konania a zrušení rozsudku v celom rozsahu má určité špecifiká, na ktoré je potrebné klásť zvýšený dôraz /potreba opätovne dôsledne rešpektovať u obvineného princíp prezumpcie neviny, zásadu fakultatívnosti a subsidiarity väzobného stíhania ako inštitútu ultima ratio najmä vo vzťahu k času, ktorý od vzatia obvineného do väzby cez výkonu trestu odňatia slobody až po zrušenie rozsudku po povolení obnovy konania uplynul a z hľadiska proporcionality prísne skúmať tú dôležitú skutočnosť, ako zmena ustanovenia Trestného zákona upravujúceho ukladanie trestu ovplyvní potenciálne uloženie nového trestu obvinenému/.
Uznesenie
Okresný súd v Pezinku, v konaní pred senátom zloženom z predsedu senátu JUDr. Davida Lindtnera a prísediacich Jaroslava Hajdina a Rudolfa Ondroviča, v trestnej veci vedenej proti obv. M.R. pre prečin krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 3 písm. a) Tr. zák. v súbehu so zločinom nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami podľa § 294 ods. 2 Tr. zák. a iné, takto
r o z h o d o l :
Podľa § 403 Tr. poriadku, súd obvineného M.R., stíhaného pre prečin krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 3 písm. a) Tr. zák. v súbehu so zločinom nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami podľa § 294 ods. 2 Tr. zák. a iné,
n e b e r i e do väzby.
O d ô v o d n e n i e:
Uznesením Okresného súdu Pezinok zo dňa 01.07.2013, sp. zn. 3Nt 32/2013 bola v zmysle § 400 ods. 1 Tr. por. povolená obnova konania v prospech odsúdeného M.R. vo veci vedenej na Okresnom súde v Pezinku pod sp. zn. 3T 243/2011 a súčasne bol zrušený rozsudok Okresného súdu Pezinok sp. zn. 3T 243/2011 zo dňa 16.12.2011, ktorý nadobudol právoplatnosť dňa 16.12.2011, v celom rozsahu /vo výroku o vine a treste/. Súd z dôvodu zrušenia predmetného rozsudku v celom rozsahu následne prepustil odsúdeného M.R. z výkonu trestu odňatia slobody na slobodu. Súd súčasne v zmysle § 404 ods. 2 Tr. por. vrátil predmetnú trestnú vec do prípravného konania, nakoľko vo veci došlo ku schváleniu dohody o vine a treste/.
Vzhľadom k ustanoveniu § 403 Tr. por., v zmysle ktorého ak obvinený vykonáva trest odňatia slobody uložený mu v pôvodnom rozsudku, rozhodne súd po nadobudnutí právoplatnosti uznesenia, ktorým spolu s povolením obnovy konania zrušil výrok o tomto treste, bez odkladu o väzbe, súd bezodkladne na neverejnom zasadnutí rozhodoval o väzbe obžalovaného M.R.
Súd sa oboznámil s predloženým spisovým materiálom a zistil, že obvinený M.R. bol uznesením sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Pezinok, sp. zn. Tp 9/2011 zo dňa 20.06.2011 vzatý do väzby z dôvodov podľa § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. Súd preto po povolení obnovy konania, zrušení vyššie uvedeného rozsudku vo výroku o vine a treste a prepustení obžalovaného z výkonu trestu odňatia slobody na slobodu opätovne skúmal, či z konkrétnych skutočností vyplýva väzobný dôvod uvedený v ustanovení § 71 ods.1 písm. c) Tr. por. tak, ako bol stanovený v primárnom rozhodnutí súdu o vzatí obvineného do väzby. Takýto obmedzený postup skúmania uvedeného väzobného dôvodu /bez skúmania existencie dôvodov väzby v zmysle § 71 ods. 1 písm. a), písm. b) Tr. por./ súd zvolil z dôvodu neprípustnosti rozširovania väzobných dôvodov o okolnosti, ktoré boli orgánom činným v trestnom konaní a súdu známe v čase prvotného rozhodovania o vzatí obvineného do väzby /primerane viď uznesenie NS SR, sp. zn. 6Tost 31/2011/. Pokiaľ bol totiž obvinený v danom prípade vzatý do väzby iba z dôvodu obavy, že bude pokračovať v trestnej činnosti, a z väzby bol prepustený až po právoplatnosti rozsudku, ktorým bol uznaný za vinného, na základe ktorého mu bol následne nariadený výkon trestu odňatia slobody, logicky nemožno po tom, ako bolo rozsudok, ktorým bol uznaný za vinného zrušený v celom rozsahu po povolení obnovy konania, vzhliadnuť u obvineného aj iný, ako pôvodný väzobný dôvod, nakoľko obvinený vo väzbe ani vo výkone trestu takéto väzobné dôvody založiť nemohol.
Z uvedených dôvodov preto súd pristúpil iba ku skúmaniu väzobného dôvodu uvedeného v ustanovení § 71 ods.1 písm. c) Tr. por., pričom tento dôvod väzby súd nezistil.
Vo vzťahu k väzobnému dôvodu podľa § 71 ods.1 písm. c) Tr. por. súd vo všeobecnosti konštatuje, že väzobný dôvod môže vyplynúť buď z okolností prípadu alebo z osoby obvineného, pričom väzobný dôvod sa zosilňuje v prípadoch, ak ho možno vyvodiť aj z okolností prípadu a aj z osoby obvineného.
Zároveň súd zdôrazňuje, že rozhodovanie o väzbe po povolení obnovy konania a zrušení rozsudku v celom rozsahu podľa § 403 Tr. por. má určité špecifiká, na ktoré je potrebné klásť zvýšený dôraz. Jedná sa jednak o skutočnosť, že vzhľadom na zrušenie rozsudku v celom rozsahu /výrok o vine aj treste/ je potrebné opätovne rešpektovať u obvineného princíp prezumpcie neviny a súčasne je dôležité dôsledne rešpektovať zásadu fakultatívnosti a subsidiarity väzobného stíhania ako inštitútu ultima ratio najmä vo vzťahu k času, ktorý od vzatia obvineného do väzby cez výkonu trestu odňatia slobody až po zrušenie rozsudku po povolení obnovy konania uplynul. Napokon je v neposlednom rade nutné z hľadiska proporcionality prísne skúmať tú dôležitú skutočnosť, ako zmena ustanovenia Trestného zákona upravujúceho ukladanie trestu (s poukazom na nález Ústavného súdu SR z 28.11.2012, sp. zn. PL. ÚS 106/2011 /uverejnený 21.12.2012, zák. č. 428/2012 Z.z./, ako aj s poukazom na novelizované ustanovenie § 172 ods. 1 Tr. zák.) ovplyvní potenciálne uloženie nového trestu obvinenému.
Súd preskúmaním spisového materiálu zistil, že obvinenému bolo uznesením vyšetrovateľa OR PZ, Úradu justičnej a kriminálnej polície PZ v Senci, sp. zn. ČVS: ORP-277OVK-Sc-2011 dňa 18.06.2011, postupom podľa § 206 ods. 1 Tr. por. vznesené obvinenie pre zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami podľa § 294 ods. 2 Tr. zákona, v súbehu s prečinom krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 3 písm. a/ Tr. zákona na skutkovom základe uvedenom výroku predmetného uznesenia. Dňa 19.06.2011 vyšetrovateľ OR PZ OKP – Senec, uznesením pod tou istou spisovou značkou podľa § 199 ods. 1 Tr. por. začal a podľa § 206 ods. 4 Tr. por. rozšíril obvinenému obvinenie o prečin nebezpečného vyhrážania podľa § 360 ods. 1, ods. 2 písm. a/, písm. b/ Tr. zákona. Následne bolo obvinenému dňa 14.09.2011 vyšetrovateľom OO PZ Senec vznesené obvinenie pre zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. c), písm. d) Tr. zák.
Z okolností prípadu v danej veci vyplýva, obvinený mal dňa 17.06.2011 odcudziť 5 kusov zbraní, pričom následne pri predvedení na OR PZ Senec dňa 18.06.2001 dobrovoľne vydal 2 ks zatavených injekčných striekačiek s obsahom pervitínu, ktorého množstvo zodpovedalo 31 jednorazovým dávkam drogy. Z uvedeného je zrejmé, že sa u obvineného jednalo v podstate o konanie, ktorého sa mal dopustiť v jednom časovom úseku, pričom tým naplnil skutkovú podstatu viacerých trestných činov. Následne mu dňa 19.06.2011 /teda po výsluchu poškodenej D. v procesnom postavení svedka dňa 18.06.2011/ bolo vznesené obvinenie prečin nebezpečného vyhrážania podľa § 360 ods. 1, ods. 2 písm. a), písm. b) Tr. zákona, ktorého sa mal dopustiť tým, že sa poškodenej vyhrážal zabitím a zastrelením.
O osobe obvineného súd zistil, že v minulosti /pred vznesením obvinenia pre hore uvedené trestné činy/ nebol súdne trestaný, ani nebol prejednávaný pre priestupok. Zo znaleckého posudku vyplynulo, že pred jeho vzatím do väzby trpel syndrómom závislosti od metamfetamínu, ktorý vyústil až do jeho pokusu o sebevraždu a následného liečenia v psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela.
Ďalej súd preskúmaním uznesenia, ktorým bol obvinený v prípravnom konaní vzatý do väzby z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. c) Trestného poriadku dospel k záveru, že odôvodnenia predmetného uznesenia logicky vyplýva, že dôvodom vzatia obvineného nebola /a objektívne ani nemohla byť/ obava, že by obvinený pokračoval v majetkovej alebo drogovej trestnej činnosti /keďže sa jednalo o bezúhonnú osobu, ktorá sa v minulosti pred spáchaním skutkov žiadnej trestnej činnosti, v ktorej by mohla pokračovať, nedopustila/ ale primárne fakt, že by mohol reálne uskutočniť hrozbu adresovanú svojej bývalej priateľke. V tejto súvislosti preto súd dáva do pozornosti dôležitú skutočnosť a to fakt, že skutok nebezpečného vyhrážania bol v prípravnom konaní vylúčený zo spoločného konania s ďalšími trestnými vecami obvineného, pričom predmetná trestná vec doposiaľ nebola ukončená /trestné stíhanie v tejto veci trvá 2 roky napriek tomu, že sa jedná o prečin a skutkovo a procesne nenáročnú vec/. Návrh na schválenie dohody o vine a treste predložený prokuratúrou dňa 06.12.2011 bol preto podaný iba vo vzťahu ku zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami podľa § 294 ods. 2 Tr. zákona, prečinu krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 3 písm. a/ Tr. zákona a zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi podľa § 172 ods. 1 písm. c), písm. d) Tr. zák.
Z hľadiska princípu proporcionality je dôležité poukázať na skutočnosť, že Trestný zákon vo svojej osobitnej časti za trestné činy, ktoré sú obvinenému kladené za vinu, umožňuje vo všetkých prípadoch a to aj v prípade drogového trestného činu /po novelizácii ustanovenia § 172 ods. 1 Tr. zák. došlo ku zníženiu spodnej hranice trestnej sadzby odňatia slobody zo štyroch rokov na tri roky/ uložiť trest odňatia slobody s podmienečným odkladom za súčasného uloženia probačného dohľadu.
S prihliadnutím na vyššie uvedené zistenia preto ku konštatovaniu absencie dôvodu väzby podľa § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. z dôvodu neexistencie dôvodnej obavy súdu, že by obvinený v prípade ponechania na slobode mohol pokračovať v trestnej činnosti, viedli súd nasledovné úvahy a argumenty:
- dôvodom väzobného stíhania obvineného v prípravnom konaní bola obava z pokračovania jeho agresívneho správania voči bývalej priateľke. Táto okolnosť nemôže byť dôvodom väzobného stíhania obvineného v tejto trestnej veci, pretože vec nebezpečného vyhrážania bola vylúčená na samostatné konanie /jedná sa teda o samostatnú trestnú vec/ a preto v danom štádiu trestného konania a v tomto konaní možno skúmať okolnosti väzby iba vo vzťahu k trestnej činnosti, pre ktoré bol podaný návrh na schválenie dohody o vine a treste.
- obvinený z trestu odňatia slobody v trvaní 5 rokov, ktorý mu bol uložený, vykonal so započítaním väzby 2 roky, pričom vzhľadom na okolnosti prípadu a osobu obvineného /jednalo sa v podstate o spáchanie viacerých trestných činov v priebehu dvoch dní po predchádzajúcej absolútnej bezúhonnosti obvineného/nie je možné vylúčiť, že obvinenému v novom konaní pred súdom v prípade uznania viny nebude uložený nepodmienečný trest odňatia slobody, ale potenciálne prísny trest odňatia slobody s podmienečným odkladom jeho výkonu s probačným dohľadom /a v takom prípade by jeho väzobné stíhanie bolo v rozpore s princípom primeranosti, nakoľko by malo byť v zásade vylúčené, aby bol páchateľ väzobne stíhaný v prípade predpokladu uloženia podmienečného trestu odňatia slobody/.
- znalec vo svojom posudku konštatuje, že konzum drogy u obvineného menil jeho správanie a psychické prežívanie, pričom užívaním drogy sa vystupovanie obvineného ešte vyostrilo a pribudli fenomény vyplývajúce zo stimulačných účinkov drogy. Z uvedeného možno teda konštatovať, že páchanie trestnej činnosti obvineného nepochybne negatívne podnietil aj fakt, že v rozhodnom čase bol závislý od metamfetamínu. Vzhľadom na jeho dvojročnú abstinenciu jeho izoláciou väzobným stíhaním a výkonom trestu odňatia slobody možno však význam tohto faktoru na páchanie trestnej činnosti obvineným v danom štádiu trestného stíhania prinajmenšom minimalizovať, ak nie úplne vylúčiť.
- vzhľadom na bezúhonnosť obvineného pred spáchaním skutkov a jeho dvojročnú izoláciu od spoločnosti, by podľa názoru súdu konštatovanie obavy, že obvinený bude pokračovať v trestnej činnosti, nemalo žiaden zákonný ani racionálny základ a bolo by tvrdením iba účelovým /v snahe zabezpečiť „kontinuitu“ výkonu trestu odňatia slobody po povolení obnovy konania, čo je bez prítomnosti skutočných väzobných dôvodov absolútne neprípustné/ a čisto hypotetickým.
Súd vzhľadom na hore uvedené konštatuje, že v danej veci neboli zistené také konkrétne skutočnosti, ktoré by nemali len povahu indícií a domnienok, a z ktorých by u obvineného vyplývali konkrétne dôvody väzby uvedené v § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por., a preto rozhodol tak, ako je uvedené v enunciáte tohto uznesenia a obvineného do väzby nevzal.
P o u č e n i e : Proti tomuto rozhodnutiu možno podať sťažnosť v lehote 3 dní odo dňa jeho oznámenia na Krajský súd v Bratislave prostredníctvom Okresného súdu Pezinok.
Okresný súd Pezinok
v Pezinku dňa 01.07.2013
JUDr. David L i n d t n e r
predseda senátu
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.