Právne vety:
I. Ak ide o prestavbu pôvodnej stavby, je potrebné pri posudzovaní vlastníckeho vzťahu k takej nehnuteľnosti vychádzať z toho, že to, čo prirástlo k pôvodnej stavbe, patrí vlastníkovi tejto pôvodnej stavby (primerane občianskoprávna judikatúra R 29/1989). Pokiaľ ide o dom, jeho súčasťou je všetko, čo je s ním neoddeliteľne spojené (bez toho, aby pri oddelení súčasti veci došlo k znehodnoteniu hlavnej veci) a to bez ohľadu, kto takú zmenu stavby vykonal alebo na ňu vynaložil svoje prostriedky. Práve spojenie súčasti s hlavnou vecou vyvoláva hmotnoprávne dôsledky v tom, že vlastník hlavnej veci (aj bez svojej zásluhy) sa stáva vlastníkom toho, čo k veci pribudlo. Dom, aj vo svojej zmenej podobe, zostáva vo výlučnom vlastníctve pôvodného vlastníka a ten, kto je investor určitého prírastku môže od vlastníka požadovať úhradu účelne vynaložených prostriedkov podľa zásad o bezdôvodnom obohatení. Súčasťou domu sa stávajú aj rôzne zariadenia, ktoré sú do stavby zabudované, napríklad zariadenia na vykurovanie, rozvody vody, plynu, elektrickej energie a podobne (pozri Fekete, I.: Občiansky zákonník 1. Veľký komentár, Bratislava: Eurokódex 2011, s. 586 a nasl.).
II. Cudzou vecou, v zmysle znakov skutkovej podstaty trestného činu krádeže, sa rozumie vec, ktorá vlastnícky nepatrí páchateľovi vôbec, respektíve vlastnícky nepatrí len jemu (spoluvlastníctvo). Predmetom trestného činu krádeže nemôže byť síce nehnuteľnosť, avšak predmetom tohto trestného činu môžu byť veci, ktoré boli oddelené od nehnuteľnosti a stali sa tak hnuteľnými vecami, napríklad vybúranie okien, dverí a podobne (pozri k tomu napríklad Šámal, P. a kol. Trestní zákonník II. § 140 až 421. Komentář. 1. Vydání. Praha: C.H. Beck, 2010, s. 1786 a nasl.). Samostatnou vecou, a teda aj predmetom trestného činu krádeže, môže byť aj súčasť hnuteľnej alebo nehnuteľnej veci, ktoré od nej bola oddelená, pokiaľ sa po oddelení celkom neznehodnotila, ale zostala jej úžitková hodnota, ktorá umožňuje s oddelenou vecou ďalej disponovať a užívať ju (uznesenie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 7 Tdo 1216/2004).
Z rozsudku súdu
3T 260/2011
Okresný súd v Pezinku v trestnej veci obžalovaného M. M. pre prečin krádeže podľa § 212 Tr. zákona, v konaní pred samosudcom JUDr. Petrom Šamkom, na hlavnom pojednávaní dňa 25.05.2012 takto
r o z h o d o l:
Obžalovaný:
M. M.:
je v i n n ý, ž e
v čase od 22.00 h dňa 14.07.2010 do 08.00 h dňa 15.07.2010, bez povolenia, vnikol v obci Š. na N. ulici č. , do neobývaného, práve rekonštruovaného rodinného domu a to tak, že prešiel cez vstupnú bránu, vošiel na dvor a nezisteným spôsobom, pravdepodobne cez neuzamknuté balkónové dvere, vošiel do domu, kde v kuchyni demontoval termostatickú riadiacu jednotku v hodnote 73,78 Euro, rozvádzač teplej vody s 18 – timi regulačnými ventilmi v hodnote 1.120,98 Euro, následne prešiel do pivničných priestorov, kde demontoval plynový kotol zn. Genus Premium, systém 12 FF v hodnote 1.668,91, čím poškodenému L. S. spôsobil celkovú škodu odcudzením vo výške 2.863,67 Euro,
t e d a
- prisvojil si cudziu vec tým, že sa jej zmocnil a spôsobil tak väčšiu škodu,
č í m s p á c h a l
o d s u d z u j e
Podľa § 212 ods. 3 Tr. zák., § 38 ods. 3, § 36 písm. j) Tr. zák. za použitia § 56 ods. 1 Tr. zák. k peňažnému trestu vo výmere 300 (tristo) Euro.
Podľa § 57 ods. 3 Tr. zák. sa stanovuje pre prípad, že by bol výkon peňažného trestu úmyselne zmarený náhradný trest odňatia slobody v trvaní 12 (dvanásť) mesiacov.
Z odôvodnenia rozsudku (krátené)- k právnej kvalifikácii a k výroku o vine obžalovaného:
Súd vyhodnotením dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní dospel k záveru, že bolo nepochybne preukázané, že v noci z dňa 14.07.2010 na 15.07.2010 vnikol obžalovaný M M (ďalej len obžalovaný) do neobývaného, práve rekonštruovaného rodinného domu v obci Š na N ulici č. , ktorého vlastníkom bol poškodený L S (ďalej len poškodený), v ktorom demontoval termostatickú riadiacu jednotku, rozvádzač teplej vody s 18 – timi ventilmi a plynový kotol zn. Genus Premium systém 12FF, ktoré následne z domu odniesol. Tieto skutkové okolnosti, ktoré vyplynuli tak z výpovede obžalovaného (ktorý priznal, že to bol práve on, kto veci uvedené v skutkovej vete rozsudku demontoval z rodinného domu a odviezol) ako aj poškodeného ani neboli medzi stranami sporné. Vzhľadom k uvedenému súd konštatuje, že skutok uvedený v obžalobe, sa v tomto smere, nepochybne stal, pretože obžalovaný, proti vôli poškodeného, demontoval vyššie uvedené veci, ktoré už boli súčasťou nehnuteľnosti vlastnícky patriacej poškodenému.
Súd následne skúmal, či tieto nepochybne preukázané skutkové okolnosti napĺňajú znaky objektívnej stránky prečinu krádeže podľa § 212 Tr. zák., teda najmä to, či v čase demontovania predmetných vecí, boli tieto veci, vo vzťahu k obžalovanému, cudzie, pretože prečinu krádeže sa možno dopustiť len v tom prípade, ak sa páchateľ zmocňuje cudzých vecí, t. j. vecí, ktoré mu v čase zmocňovania sa vlastnícky vôbec nepatria.
Pri posudzovaní otázky, či veci uvedené v skutkovej vete obžaloby, ktoré z rodinného domu nepochybne demontoval, bez súhlasu poškodeného, obžalovaný, boli vlastnícky poškodeného, respektíve inej osoby, súd vychádzal z ustanovenia § 120 ods. 1 Občianskeho zákonníka, ktoré stanovuje, že súčasťou veci je všetko, čo k nej podľa povahy patrí a nemôže byť oddelené bez toho, že by sa tým (hlavná) vec znehodnotila.
Pojem súčasť veci sa týka všetkých prípadov, keď došlo k prirodzenému alebo umelému (mechanickému) spojeniu viacerých vecí, z ktorých je jedna hlavnou vecou a druhá jej súčasťou. Súčasťou veci sa môže stať aj pôvodne samostatná vec. Súčasť veci je teda taká časť zloženej veci, ktorá svojou povahou k tejto veci fyzicky a zároveň funkčne patrí a nemôže byť oddelená od nej bez toho, aby sa tým hlavná vec znehodnotila. Súčasťou hlavnej veci sa stávajú iné veci bez toho, aby stratili svoju ďalšiu fyzickú existenciu, avšak s hlavnou vecou sa dostávajú do takého funkčného spojenia, že obe možno z hospodárskeho a právneho hľadiska považovať za jednu vec. Súčasť veci nepredstavuje teda samostatnú vec v právnom zmylse. Hlavná vec a jej súčasť tvoria právne jednu vec, čiže celok, ktorý je v dôsledku toho podrobený jednotnému právnemu režimu. Súčasť veci tak prechádza na nadobúdateľa hlavnej veci bez ďalšieho, t. j. napríklad aj keď to nie je výslovne uvedené v zmluve o prevode hlavnej veci. Občiansky zákonník nestanovuje akú povahu musí mať samotné „oddelenie“ veci, avšak znehodnotením hlavnej veci oddelením súčasti veci sa rozumie funkčná ujma, keď hlavná vec už nemôže slúžiť svojmu pôvodnému účelu a to buď vôbec alebo z veľkej časti kvalitne. Oddelenie súčasti veci od hlavnej veci pritom zahŕňa celú škálu spôsobov separácie a to od priamych zásahov do hmotnej podstaty veci (napríklad vysekanie zastavaných okien domu), cez manipuláciu nepoškodzujúcu podstatu veci (napríklad odmotovanie kolesa automobilu) až po voľne uskutočnené odňatie veci (pozri k tomu v podrobnostiach Fekete, I.: Občiansky zákonník 1. Veľký komentár, Bratislava: Eurokódex 2011, s. 576 a nasl.). Pojem oddelenie súčasti veci od hlavnej veci vždy predstavuje pre hlavnú vec (nie pre oddelenú súčasť) znehodnotenie v hodnotovom (cenovo vyjadriteľnom), kvantitatívnom, funčnom, estetickom, prípadne inom zmysle. Faktickým oddelením súčasti sa táto stáva samostatnou vecou (pozri rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 20 Cdo 2369/1999).
Oddelením súčasti veci teda hlavná vec nie je tou istou vecou ako pred spojením alebo je tou istou, avšak nemôže slúžiť svojmu účelu v takej kvalite ako pred oddelením súčasti veci a ide o vec vadnú, t. j. hlavná vec sa oddelením súčasti veci znehodnocuje. To, či sa oddelením súčasti veci znehodnotí aj samotná súčasť veci, nie je právne relevantné. Inými slovami povedané, znehodnotením hlavnej veci má Občiansky zákonník na mysli taký stav, keď hlavná vec v porovnaní so stavom pred oddelením jej súčasti slúži svojmu pôvodnému účelu menej kvalitne alebo mu nemôže slúžiť vôbec.
Z hľadiska posudzovania vlastníckeho vzťahu, je vlastník hlavnej veci a jej súčasti vždy ten istý subjekt, pretože v dôsledku fyzického spojenia, hoci predtým samostatnej veci, sa stane jedna vec súčasťou inej hlavnej veci (a stratí tak znaky, ktoré ju ako vec v právnom zmysle individualizujú), nadobudne vlastníctvo k súčasti veci vlastník hlavnej veci aj vtedy, ak náklad na zabudovanie, prípadne obstaranie súčasti hlavnej veci vynaložila od vlastníka rozdielna osoba (pozri k tomu rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 3 Cz 39/1991). Odborná literatúra ako príklady súčasti veci, ktoré vychádzajú aj z judikatúry, uvádza, že súčasťou domu je napríklad strecha, okná, zábradlie na skodišti a podobne, ale aj napríklad vstavaná skriňa a podlahová krytina. Súčasťou budovy sú dokonca aj okolitné drobné stavby ako napríklad kanalizačná šachta, obmurovaná plynová prípojka, pristavaná garáž, ale napríklad aj protipožiarne dvere. Súčasťou stavby je aj nadstavba, prístavba, vstavba (ktorou sa upravujú vnútorné priestory stavby) a stavebná úprava – napríklad zateplenie stavby (pozri Fekete, I.: Občiansky zákonník 1. Veľký komentár, Bratislava: Eurokódex 2011, s. 580 a nasl.)
Ak ide o prestavbu pôvodnej stavby, je potrebné pri posudzovaní vlastníckeho vzťahu k takej nehnuteľnosti vychádzať z toho, že to, čo prirástlo k pôvodnej stavbe, patrí vlastníkovi tejto pôvodnej stavby (primerane občianskoprávna judikatúra R 29/1989). Pokiaľ ide o dom, jeho súčasťou je všetko, čo je s ním neoddeliteľne spojené (bez toho, aby pri oddelení súčasti veci došlo k znehodnoteniu hlavnej veci) a to bez ohľadu, kto takú zmenu stavby vykonal alebo na ňu vynaložil svoje prostriedky. Práve spojenie súčasti s hlavnou vecou vyvoláva hmotnoprávne dôsledky v tom, že vlastník hlavnej veci (aj bez svojej zásluhy) sa stáva vlastníkom toho, čo k veci pribudlo. Dom, aj vo svojej zmenej podobe, zostáva vo výlučnom vlastníctve pôvodného vlastníka a ten, kto je investor určitého prírastku môže od vlastníka požadovať úhradu účelne vynaložených prostriedkov podľa zásad o bezdôvodnom obohatení. Súčasťou domu sa stávajú aj rôzne zariadenia, ktoré sú do stavby zabudované, napríklad zariadenia na vykurovanie, rozvody vody, plynu, elektrickej energie a podobne (pozri Fekete, I.: Občiansky zákonník 1. Veľký komentár, Bratislava: Eurokódex 2011, s. 586 a nasl.).
Z hľadiska trerstnoprávneho je nutné pripomenúť, že cudzou vecou, v zmysle znakov skutkovej podstaty trestného činu krádeže, sa rozumie vec, ktorá vlastnícky nepatrí páchateľovi vôbec, respektíve vlastnícky nepatrí len jemu (spoluvlastníctvo). Predmetom trestného činu krádeže nemôže byť síce nehnuteľnosť, avšak predmetom tohto trestného činu môžu byť veci, ktoré boli oddelené od nehnuteľnosti a stali sa tak hnuteľnými vecami, napríklad vybúranie okien, dverí a podobne (pozri k tomu napríklad Šámal, P. a kol. Trestní zákonník II. § 140 až 421. Komentář. 1. Vydání. Praha: C.H. Beck, 2010, s. 1786 a nasl.). Samostatnou vecou, a teda aj predmetom trestného činu krádeže, môže byť aj súčasť hnuteľnej alebo nehnuteľnej veci, ktoré od nej bola oddelená, pokiaľ sa po oddelení celkom neznehodnotila, ale zostala jej úžitková hodnota, ktorá umožňuje s oddelenou vecou ďalej disponovať a užívať ju (uznesenie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 7 Tdo 1216/2004).
Z uvedených právnych úvah, odbornej literatúry ako aj judikatúry teda jenoznačne vyplýva, že veci, ktoré sú uvedené v skutkovej vete obžaloby tvorili, v čase ich demontovania obžalovaným, súčasť veci v zmysle § 120 ods. 1 Občianskeho zákonníka s tým, že hlavnou vecou, ktorú zhodnocovali bola nehnuteľnosť, rodinný dom vlastnícky patriaci poškodenému. Veci uvedené v skutkovej vete obžaloby sa teda ich namontovaním stali súčasťou rodinného domu domu poškodeného a momentom ich namontovania sa tak stali vlastníctvom poškodeného a to podľa zásady, že vlastník hlavnej veci je zároveň aj vlastníkom jej súčasti. Z charakteru vecí, ktoré obžalovaný demontoval je evidentné, že svojou povahou k nehnuteľnosti poškodeného fyzicky a zároveň aj funkčne patrili a nemohli byť oddelené od nehnuteľnosti bez toho, aby sa tým hlavná vec (nehnuteľnosť) znehodnotila (t.j. aby sa znížila jej hodnota, využiteľnosť a podobne), pričom vlastníctvo nadobudol poškodený bez ohľadu na to, či tieto (pôvodne samostatné hnuteľné veci) vlastnícky predtým patrili inej osobe, respektíve, či ich dodanie a montáž boli poškodeným obžalovanému zaplatené (tento záver vyplýva už zo zmieňovanej zásady, že vlastník hlavnej veci je aj zároveň vlastníkom jej súčasti). Na tomto mieste možno opätovne poukázať na odbornú literatúru, ktorá celkom jednoznačne považuje za súčasť domu (ako hlavnej veci) aj rôzne zariadenia, ktoré sú do stavby zabudované, napríklad zariadenia na vykurovanie, rozvody vody, plynu, elektrickej energie, respektíve, ktoré sú k nej primontované a spôsobujú to, že stavba môže plnohodnotne slúžiť svojmu účelu.
Z uvedených skutočností preto vyplýva, že v čase spáchania skutku (noc z 14.07.2010 na 15.07.2010) boli veci uvedené v skutkovej vete obžaloby vo vlastníctve poškodeného a vo vzťahu k obžalovanému išlo o cudzie veci, ktoré z domu demontoval proti vôli poškodeného, čím dom znehodnotil a to nielen cenovo, ale aj z hľadiska obývateľnosti, t. j. využiteľnosti. Len pre úplnosť súd udáva, že iné právne posúdenie tu neprichádza do úvahy, pretože je právne (ale aj logicky) neudržateľné, aby napríklad vlastník domu bola iná osoba ako vlastník zabudovaných okien na dome, či vlastník strechy a podobne, keďže ide právne o vec, ktorá tvorí jednotu. Z vyššie uvedenej odbornej literatúry ako aj judikatúry vyplýva aj to, že oddelením súčasti veci musí síce dôjsť k znehodnoteniu hlavnej veci, avšak zároveň nemusí dôjsť k znehodnoteniu aj oddelenej súčasti. Práve z tohto dôvodu môže byť oddelená súčasť hlavnej veci predmetom trestného činu krádeže, nakoľko oddelením sa opätovne stáva hnuteľnou vecou, čo však nemení nič na tom, že jej vlastníkom je aj naďalej vlastník hlavnej veci (nehnuteľnosti).
Vzhľadom k uvedeným skutočnostiam je, pre vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za spáchanie trestného činu krádeže, bezvýznamné, či obžalovaný mal uzatvorenú s poškodeným ústnu zmluvu o dielo, respektíve, či obžalovaný pôsobil len ako subdodávateľ D M, ktorý mal uzatvorenú s poškodeným písomnú zmluvu o dielo na celkovú rekonštrukciu rodinného domu poškodeného. Rovnako je v tomto smere bezvýznamné, či predmet diela (celková rekonštrukcia domu), respektíve dielo, ktoré vykonával obžalovaný (montáž vecí uvedených v skutkovej vete obžalobe) bola napokon poškodeným prevzatá alebo prevzatá nebola. V danej veci je totiž podstatným, z hľadiska posudzovania znakov objektívnej stránky prečinu krádeže, len to, kedy došlo k prechodu vlastníckeho práva na poškodeného, čo sa nepochybne stalo vykonaním montáže vecí uvedených v skutkovej vete obžaloby. Ak by pre posudzovanie znakov skutkovej podstaty trestného činu krádeže pri realizovaní diel vyplývajúcich zo zmlúv o dielo, bolo podstatné to, kedy a či vôbec bolo dielo dokončené, prípadne riadne protokolárne prevzaté, nebolo by možné posúdiť ako prečin krádeže žiadne konanie páchateľa, ktorý vnikne do rekonštruovaného, či práve novostavaného domu a odcudzí veci, ktoré tvoria súčasť tohto domu. Takýto právny výklad by bol zjavne absurdný, pretože skutková podstata prečinu krádeže chráni cudzie veci pred odcudzením inou osobou proti vôli vlastníka a to bez ohľadu na to, či sa nachádzajú už v obývanom dome, respektíve len v dome, ktorý je neobývaný a ktorý sa prestavuje na podklade zmluvy o dielo.
Súd preto uzatvára, že obžalovaný svojim konaním naplnil znaky objektívnej stránky skutkovej podstaty prečinu krádeže, nakoľko si prisvojil cudzie veci, ktoré neboli v jeho vlastníctve a to tak, že sa ich zmocnil. V tejto súvislosti súd konštatuje, že zmocnenie sa veci predpokladá, že páchateľ vec odníme z dispozície vlastníka veci, oprávneného alebo faktického držiteľa a to proti jeho vôli a sám si tak vytvorí možnosť trvalo s takoutou vecou nakladať ako s vlastnou. Pri väčších veciach zmocnenie predpokladá ich odnesenie alebo odvezenie. Obžalovaný tým, že veci demontoval z domu poškodeného a odviezol ich na iné miesto, získal možnosť trvalej dispozície s vecami, ktoré sa oddelením od nehnuteľnosti opätovne stali samostatnými hnuteľnými vecami, čím vylúčil vlastníka veci s užívania a nakladania s vecami (§ 130 ods. 4 Tr. zák.).
Zo spôsobu spáchania skutku je pritom zrejmé, že obžalovaný konal v priamom úmysle v zmysle § 15 písm. a) Tr. zák., nakoľko cieľene (úmyselne) vnikol do rodinného domu poškodeného a demontoval tam veci uvedené v skutkovej vete obžaloby, pričom tento jeho úmysel bol vopred uvážený, čo vyplýva z toho, že ho dopredu avizoval poškodenému, ak ten neuhradí cenu za dodanie tovaru a vykonané práce. Obžalovaný pritom vedel stanovisko poškodeného, ktorý ho odkazoval na D M ako hlavného zhotoviteľa, ktorému poškodený riadne uhrádzal platby na vykonávanie rekonštrukcie domu, teda obžalovanému muselo byť zrejmé, že poškodený mu nechce zaplatiť nie preto, že by si obžalovaný riadne nevykonal svoju prácu, ale len preto, že obžalovaného mal vyplatiť D M, t. j. poškodený nechcel platiť dvakrát, najskôr D M a v podstate za to isté aj obžalovanému. Ak napriek uvedenému obžalovaný vnikol do domu poškodeného a demontoval veci uvedené v skutkovej vete obžaloby, konal tak preto, že chcel týmto spôsobom prinútiť poškodeného, aby mu pohľadávku uhradil, t. j. konal úmyselne, s cieľom zmocniť sa už namotovaných vecí a následne ich použiť ako nátlak na poškodeného, čo sa napokon aj stalo a k opätovnému namontovaniu (aj keď poškodeného) kotla došlo až po úhrade pohľadávky zo strany poškodeného.
Ak obžalovaný uvádzal, že bol názoru, že vlastníctvo k veciam uvedeným v skutkovej vete obžaloby prechádza na poškodeného až ich zaplatením, nemožno sa s týmto názorom stotožniť a to nielen pre skutočnosti uvedené vyššie (t. j., že išlo o súčasť nehnuteľnosti), ale aj preto, že zaplatením sa nenadobúda vlastníctvo k hnuteľnej veci dokonca ani pri kupnej zmluve (s výnimkou predaja v obchode a v prípadoch písomnej dohody o výhrade vlastníckeho práva) a nie to ešte pri zmluve o dielo. Súd neakceptuje, že by tu bol obžalovaný v skutkovom omyle ohľade vlastníckeho práva, pretože bol živnostníkom, ktorý musel vedieť (postačí len laická predstava), že nie je právne možné (akceptovateľné) bez povolenia vstúpiť do domu iného a demontovať tam už namotované veci, odviesť si ich a následne podmieňovať ich vrátenie uhradením pohľadávky od subjektu, pri ktorom je sporné, či skutočne žiadosť o úhradu pohľadávky mala smerovať voči nemu a nie voči D M.
Pokiaľ ide o posúdenie otázky, či obžalovaný vnikol na pozemok a následne do rodinného domu za použitia vlámania, tak ako skutok posudzovala obžaloba, je súd názoru, že takéto konanie obžalovaného nebolo nepochabne dokazovaním preukázané. Skutočnosti uvádzané v obžalobe v tom smere, že obžalovaný „odstránil visiaci zámok na vstupnej vbráne a cez neuzamknuté balkónové dvere vošiel do domu“ vychádzajú len z výpovede poškodeného, ktorý nebol prítomný pri vniknutí obžalovaného do domu a ide preto len o jeho domnienky (indície). Z ohliadky miesta činu nevyplýva, že by rodinný dom s pozemkom bol uzamknutý objekt v čase spáchania skutku (z výpovede poškodeného vyplynulo, že dom mal síce osadené okná a dvere, ale z dôvodu vetrania neboli napríklad balkónové dvere uzavreté), prípadne, že by pri ohliadke bol zistený, či zaistený odstrihnutý visiaci zámok, respektíve iné poškodenia na vstupnej bráne, či na dverách alebo oknách rodinného domu. Z výpovede poškodeného taktiež vyplynulo, že od domu mali mať kľúče aj iné osoby (napríklad D M) a nebolo nepochybne preukázané, že by nemohol vpustiť na pozemok, či do domu poškodeného obžalovaného práve on. Obžalovaný teda mohol vniknúť do rodinného domu tak ako je to popísané v skutkovej vete obžaloby ale je možné aj to, že sa do domu dostal aj inak, napríklad vlastným kľúčom, respektíve kľúčom od D M.
Vzhľadom k uvedenému súd z časti zmenil právnu kvalifikáciu, keď vypustil právnu kvalifikáciu vlámania a z časti upravený skutok právne kvalifikoval ako prečin krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 3 písm. a) Tr. zák. Výška škody vychádzala z hodnoty odcudzených vecí, ktorá bola vyčíslená odborným vyjadrením a ktoré nevzbudzuje relevantné pochybnosti o správnosti svojich záverov (už bolo uvedené na inom mieste tohto rozsudku, že napríklad cena kotla ocenená odborným vyjadrením je porovnateľa s cenou, ktorá vyplýva z faktúry predloženej obžalovaným). Predmetný trestný čin bol dokonaný okamihom demontovania a odvezenia vecí uvedených v skutkovej vete obžaloby zo strany obžalovaného a následné opätovné namontovanie poškodeného kotla už na túto skutočnosť nemá žiadny vplyv.
Len pre úplnosť súd dodáva, že v danej veci nešlo ani o tzv. svojpomocnú ochranu práva v zmysle § 6 Občianskeho zákonníka, nakoľko tá je možná len vtedy, ak sa nedá účinne dovolať pomoci zo strany orgánov verejnej moci. V danom prípade obžalovanému nič nebránilo v tom, aby v občianskom súdnom konaní podal žalobu voči D M, či prípadne aj voči poškodenému a žiadal vydanie bezdôvodného obohatenia (tak ako to vyplýva aj z vyššie uvedenej judikatúry), respektíve, ak bol presvedčený, že voči nemu ide zo strany poškodeného o podvodné konanie, tak ako to uvádzal v záverečnej reči, mohol podať aj trestné oznámenie. V žiadnom prípade však nie je možné pripustiť, aby ktokoľvek (t. j. ani obžalovaný) svojvoľne zasahoval do štátneho monopolu poskytovania právnej ochrany a prípadné protiprávne konanie voči sebe (neuhradenie pohľadávky za vykonané práce) riešil rovnako protiprávnym konaním (či dokonca spáchaním trestného činu).
Vzhľadom na všetky tieto skutočnosti uznal súd obžalovaného M M vinným z prečinu krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 3 písm. a) Tr. zák.
Ďalej súd odôvodňoval v rozsudku výrok o treste.
Okresný súd Pezinok
V Pezinku, dňa 25.05.2012
JUDr. Peter Šamko
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.