Právna veta:
Objednaný tovar v podniku je zákazníkovi poskytnutý zamestnancom podniku dobrovoľne, pričom zamestnanec podniku koná v omyle ohľadne zaplatenia ceny zo strany zákazníka. Prevzatie objednaného tovaru v podniku zákazníkom (páchateľom) na základe jeho dobrovoľného poskytnutia nemôže napĺňať obsah pojmu „zmocnenie“ v zmysle znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu krádeže. Povaha služieb poskytovaných v obdobných podnikoch (pohostinské prevádzky a im obdobné prevádzky) je logicky založená na tom, že zamestnanec podniku po objednaní služby a tovaru zákazníkom vychádza z predpokladu, že za tento tovar a službu je zákazník schopný zaplatiť a že z jeho strany aj k zaplateniu príslušnej ceny dôjde. Ak tomu tak nie je, ide o uvedenie do omylu v tejto otázke, a to bez ohľadu na to, či sa zákazník výslovne k otázke zaplatenia ceny vyjadrí, alebo nie, t. j. či zamestnanec podniku koná v omyle už len v dôsledku samotného objednania si tovaru a služby.
Poznámka k predkladanému rozhodnutiu (autor poznámky JUDr. Peter Šamko)
S publikovaným rozhodnutím sa možno v zásade stotožniť. Pri trestnom čine podvodu niekedy postačí iba konkludentné konanie páchateľa (mlčanie), ale len mlčanie (nevysvetlenie omylu, zatajenie skutočností) môže zakladať podvod iba vtedy, keď konajúci mal povinnosť hovoriť, a to vzhľadom najmä na zvyklosti v podobných situáciách alebo na zásady poctivého styku. Napríklad je zvyklosťou, že personál v reštauráciách vopred nezisťuje solventnosť zákazníka, ktorý si objednal jedlo, ale predpokladá, že zákazník má dostatočné finančné prostriedky na jeho úhradu. V prípade, že sa neskôr – po konzumácii jedla zistí, že zákazník nemá žiadne finančné prostriedky a konal v úmysle využiť služby reštaurácie bez zaplatenia, išlo by o podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu (ak by škoda dosiahla malú škodu s tým, že obohatením by bola konzumácia jedla; obdobný záver vyplýva aj tzv. predmníchovskej judikatúry napríklad č. 2975/1927).
Zhodné to bude aj v prípadoch, keď sa páchateľ ubytuje v hoteloch (často aj pod falošnou identitou), využíva hotelové služby a následne za ne nezaplatí, a z hotela odíde. Judikatúra uvádza napríklad aj prípad, v ktorom bolo za trestný čin podvodu považované konanie páchateľa, ktorý cestoval vlakom bez zaplatenia, t. j. skracoval tržby železnici (R 46/1981).
Uvedené prípady majú spoločné to, že páchateľ v nich neuvádza inú osobu do omylu, ale „využíva jej omyl“, t. j. osoba vykonávajúca majetkové dispozície je v dôsledku mlčania páchateľa presvedčená o tom, že sa nemá čoho obávať, pretože štandardom (zvyklosťou) je mlčanie nielen na strane zákazníka (ten vopred nepreukazuje svoju solventnosť), ale aj mlčanie osoby vykonávajúcej majetkovú dispozíciu (napr. poškodeného, keď sa spravidla vopred nevyžaduje od zákazníka preukazovanie solventnosti). Využitím omylu je v týchto prípadoch práve to, že páchateľ má o týchto zvyklostiach vedomosť a vie, že ak by osoba vykonávajúca majetkovú dispozíciu o jeho nesolventnosti vedela, určite by ju nevykonala.
Iná je situácia pri konzumácii jedla v tzv. samoobslužných obchodoch (napríklad v potravinách), kde pri konzumácii jedla sa možno dopustiť trestného činu krádeže, respektíve trestného činu poškodzovania cudzej veci. Samozrejme, v prípadoch naplnenia formálnych znakov skutkovej podstaty bude nevyhnutné dôsledne skúmať aj naplnenie materiálnej stránky trestného činu, t. j. závažnosti v zmysle § 10 ods. 2 Tr. zák.
č. k. 0T/183/2013
U Z N E S E N I E
Okresný súd Bratislava I v konaní pred sudcom pre prípravné konanie Mgr. Michalom Kačánim, v trestnej veci obvineného D M, pre prečin krádeže podľa § 212 odsek 2 písmeno f/ Trestného zákona, dňa 19. novembra 2013, takto
r o z h o d o l:
Podľa § 348 odsek 1 písmeno a/ Trestného poriadku v spojení s § 241 odsek 1 písmeno b/ Trestného poriadku sa trestná vec obvineného D M, pre skutok spočívajúci podľa obžaloby prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I zo dňa 18.11.2013, č. k. 1 Pv 915/13-4 v tom, že obvinený
dňa 16.11.2013 o 22.00 hodine v Bratislave na Dunajskej ulici číslo 25 v podniku „Lanai“ si objednal a požil 4 ks pivo Kronbacher Pils 0,3 l v celkovej hodnote 5,20 eura a koláčik 135 g v hodnote 1,80 eura napriek tomu, že nemal peniaze na uhradenie útraty a odmietol zaplatiť po riadnom predložení pokladničného dokladu, čím poškodenej spoločnosti UNIM s. r. o. Bratislava spôsobil škodu v celkovej výške 7,-eura, pričom bolo zistené, že obvinený D M dňa 14.11.2013 o 21.00 hodine v Bratislave v podniku „La Putika“ sa dopustil priestupku proti majetku podľa § 50 odsek 1 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov tak, že odmietol zaplatiť za skonzumovaný alkohol, za čo mu bola Pohotovostnou motorizovanou jednotkou Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava uložená bloková pokuta vo výške 30,-eura, číslo bloku 11025908, pričom uvedené rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť dňa 14.11.2013,
p o s t u p u j e na prejednanie Obvodnému úradu v Bratislave,
pretože nejde o trestný čin, ale skutok by mohol byť priestupkom proti majetku podľa § 50 odsek 1 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
O d ô v o d n e n i e
Dňa 18.11.2013 bola Okresnému súdu Bratislava I doručená obžaloba na obvineného D M pre prečin krádeže podľa § 212 odsek 2 písmeno f/ Trestného zákona na skutkovom základe uvedenom vo výrokovej časti tohto uznesenia, pričom obžaloba bola podaná po vykonaní tzv. zrýchleného prípravného konania postupom podľa § 204 odsek 1 Trestného poriadku.
Súd po preskúmaní obžaloby a príslušného na vec sa vzťahujúceho spisového materiálu, dospel k záveru, že skutok, ktorý je obvinenému kladený za vinu nie je trestným činom, ale mohol by byť priestupkom, na ktorého prejednanie je príslušný Obvodný úrad Bratislava I.
Podľa § 348 odsek 1 písmeno a/ Trestného poriadku veta pred bodkočiarkou ak sa koná po odovzdaní osoby súdu podľa § 204 ods. 1, sudca pre prípravné konanie vypočuje obvineného, najmä na okolnosti zadržania a skutočnosti odôvodňujúce návrh na vzatie do väzby, ak je podaný, a prednostne, najneskôr v lehote podľa § 87 ods. 2, určí termín vykonania hlavného pojednávania spravidla do pätnástich pracovných dní od podania obžaloby, ak vec nevybaví trestným rozkazom alebo neurobí niektoré z rozhodnutí podľa § 241 ods. 1 písm. a) až g).
Podľa § 241 odsek 1 písmeno b/ Trestného poriadku obžalobu podanú na súde pre prečin a zločin s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou osem rokov preskúma samosudca a podľa jej obsahu a obsahu spisu postúpi vec inému orgánu, ak sú tu okolnosti uvedené v § 214 ods. 1.
Podľa § 214 odsek 1 Trestného poriadku prokurátor alebo policajt postúpi vec inému orgánu, ak výsledky vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania preukazujú, že nejde o trestný čin, ale ide o skutok, ktorý by mohol byť priestupkom alebo iným správnym deliktom alebo by mohol byť prejednaný v disciplinárnom konaní.
V posudzovanej trestnej veci sudca pre prípravné konanie zistil, že boli splnené všetky podmienky pre postup podľa § 204 odsek 1 Trestného poriadku, spáchanie skutku obvineným bolo zo strany orgánov činných v trestnom konaní náležite objasnené v tom smere, že sa skutok stal a že ho spáchal obvinený D M.
Rovnako súd nezistil žiadne porušenie procesných ustanovení vrátane práva obvineného na obhajobu. Výsluch obvineného, poškodeného a svedka bol vykonaný zákonným spôsobom za splnenia si poučovacej povinnosti zo strany orgánov činných v trestnom konaní vyplývajúcej z príslušného procesného postavenia vypočúvanej osoby, pričom obvinený po svojom výsluchu a po tom, čo bol upovedomený o dni, čase a mieste preštudovania spisového materiálu sa práva na preštudovanie spisového materiálu výslovne vzdal.
Podľa názoru súdu však skutok, ktorý je obvinenému kladený za vinu nenapĺňa zákonné znaky prečinu krádeže podľa § 212 odsek 2 písmeno f/ Trestného zákona, pričom súd v žalovanom skutku nezistil ani žiaden iný trestný čin uvedený v osobitnej časti Trestného zákona.
Obvinený pri svojom výsluchu pred sudcom pre prípravné konanie uviedol, že v čase skutku bol opitý a v budúcnosti sa už takého konania nedopustí. Pod vplyvom alkoholu bol aj dňa 14.11.2013, kedy sa dopustil skutku právne kvalifikovaného ako priestupok proti majetku. Z výpovede obvineného uskutočnenej v prípravnom konaní vyplýva, že obvinený sa ku skutku priznal, teda že vypil pivo a zjedol koláč, aj keď nemal peniaze a vedel, že nezaplatí.
Z výpovede svedkyne B U vyplýva podrobný popis okolností, za akých ku skutku došlo. Menovaná svedkyňa uviedla, že obvinený sa správal ako normálny zákazník, aj keď bol podgurážený a tak ho obslúžila. Postupne si objednal 3 ks piva Kronbacher Pils 0,3 l, potom si objednal koláčik 135 g a následne si objednal ďalšie pivo Kronbacher Pils 0,3 l. Po tom, čo ju jedna zákazníčka upozornila, že uvedená osoba bola deň predtým u nich v podniku a nezaplatil útratu, lebo vraj nemal peniaze, ho svedkyňa odmietla ďalej obslúžiť, urobila mu účet a požiadala ho, aby zaplatil. Na to jej obvinený povedal, že u seba nemá žiadne peniaze a teda, že to nemôže zaplatiť a že to zaplatí zajtra.
Tento popis skutkovým okolnosti, o ktorom, vzhľadom na obsah spisového materiálu a skutočností vyplývajúcich z doposiaľ zadovážených dôkazov, nie je dôvod v nijakom smere pochybovať, a ktorý sa prirodzene premietol do popisu skutku v uznesení o vznesení obvinenia osobe D M zo dňa 16.11.2013, ČVS: ORP-2074/SMS-B1-2013 a nevyhnutne aj do podanej obžaloby, nie je možné subsumovať pod skutkovú podstatu prečinu krádeže podľa § 212 odsek 2 písmeno f/ Trestného zákona.
Základom pre takýto záver je tá skutočnosť, že z hľadiska objektívnej stránky konanie obvineného nemožno považovať za prisvojenie si veci tým, že sa jej zmocnil tak, ako to predpokladá aj návetie § 212 odsek 2 Trestného zákona. Prisvojenie veci je definované v § 130 odsek 4 Trestného zákona, podľa ktorého sa prisvojením veci na účely tohto zákona rozumie odňatie veci z dispozície vlastníka alebo inej osoby, ktorá ju má oprávnene, bez súhlasu, s úmyslom s ňou nakladať ako s vlastnou vecou. Pri trestnom čine krádeže podľa § 212 odsek 2 Trestného zákona (samozrejme aj podľa § 212 odsek 1 Trestného zákona) má podstatný význam spôsob prisvojenia si veci, ktorý spočíva v jej zmocnení sa. Zmocnenie veci v zásade spočíva v aktívnom konaní (do úvahy prichádza aj opomenutie, avšak vzhľadom na povahu žalovaného skutku analýza tohto spôsobu zmocnenia sa veci nemá relevantný význam). V predmetnej trestnej veci nemožno konanie páchateľa považovať za prisvojenie si veci jej zmocnením sa, tak ako to predpokladá príslušná skutková podstata prečinu krádeže. Objednaný tovar mu bol totiž zo strany zamestnanca podniku, konajúceho v omyle ohľadne zaplatenia ceny zo strany obvineného, do ktorého bol týmto uvedený, dobrovoľne poskytnutý. Jeho prevzatie obvineným na základe takéhoto dobrovoľného poskytnutie nemôže napĺňať obsah pojmu „zmocnenie“. Povaha služieb poskytovaných v obdobných podnikoch (pohostinské prevádzky a im obdobné prevádzky) je logicky založená na tom, že zamestnanec podniku po objednaní služby a tovaru zákazníkom vychádza z predpokladu, že za tento tovar a službu je zákazník schopný zaplatiť a že z jeho strany aj k zaplateniu príslušnej ceny dôjde. Ak tomu tak nie je, ide o uvedenie do omylu v tejto otázke, a to bez ohľadu na to, či sa zákazník výslovne k otázke zaplatenia ceny vyjadrí, alebo nie, t. j. či zamestnanec podniku koná v omyle už len v dôsledku samotného objednania si tovaru a služby.
Je nepochybné, že obvinený si v podniku s názvom „Lanai“ objednal 4 pivá a koláčik, ktoré mu zamestnanec podniku na základe jeho objednávky priniesol a ktoré aj skonzumoval, pričom cenu za tento tovar nezaplatil a z jeho výpovede vyplýva, že už vopred mal úmysel za tento tovar nezaplatiť, nakoľko pri sebe nemal finančné prostriedky. Táto okolnosť (a úmysel obvineného) vyplýva aj z výpovede svedkyne, ktorá uviedla, že rovnakého skutku sa mal podľa vyjadrenia jednej zo zákazníčok dopustiť aj predtým. Rovnako aj z právoplatného rozhodnutia o priestupku proti majetku podľa § 50 odsek 1 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov vyplýva, že obdobného skutku sa mal obvinený dopustiť aj dňa 14.11.2013 o 21.00 hodine v Bratislave v podniku „La Putika“.
S poukazom na uvedené možno konštatovať, že pre konanie obvineného je príznačné úmyselné uvedenie do omylu zamestnanca podniku v otázke jeho ochoty a schopnosti za objednaný a poskytnutý tovar a službu zaplatiť a vzhľadom na povahu poskytovania takýchto služieb zamestnanec podniku na základe takéhoto uvedenia do omylu konal a objednaný tovar obvinenému priniesol, pričom nemal dôvod pochybovať o tom, že obvinený za tovar zaplatí, resp. je vôbec schopný zaplatiť, a to až do momentu upozornenia iným zákazníkom tohto podniku o predošlom konaní obvineného smerujúceho k vyhnutiu sa zaplateniu za objednaný a skonzumovaný tovar.
Z vyššie uvedených právnych úvah vyplýva, že žalovaný skutok nenapĺňa znaky prečinu krádeže podľa § 212 odsek 2 písmeno f/ Trestného zákona, ale v prípade, že by došlo k spôsobeniu zákonom predpokladanej výšky škody, mohlo by ísť o prečin podvodu podľa § 221 odsek 1 Trestného zákona. V danom prípade však škoda spôsobená obvineným nedosahuje minimálnu výšku škody vyžadovanú Trestným zákonom (§ 125 odsek 1 Trestného zákona) pre vyvodzovanie trestnej zodpovednosti za obvineným spáchaný skutok z hľadiska naplnenia všetkých zákonných znakov prečinu podvodu podľa § 221 odsek 1 Trestného zákona.
Podľa článku 49 Ústavy SR len zákon ustanoví, ktoré konanie je trestným činom a aký trest, prípadne iné ujmy na právach alebo majetku možno uložiť za jeho spáchanie. Ide o už o ústavnoprávne vyjadrenie jednej zo základných zásad trestného práva, a to zásady „Nullum crimen sine lege, nulla poena sine lege“- Žiadny trestný čin bez zákona, žiadny trest bez zákona. Ak skutok, ktorý má jednoznačne charakter protiprávneho konania, avšak nenapĺňa všetky zákonné znaky žiadnej zo skutkových podstát trestných činov obsiahnutých v osobitnej časti Trestného zákona, je vyvodzovanie trestnoprávnej zodpovednosti za takýto skutok vylúčené. Rozširovanie podmienok trestnej zodpovednosti mimo zákonného rámca je neprípustné. Výklad jednotlivých ustanovení Trestného zákona vrátane ustanovení osobitnej časti Trestného zákona a pojmov v týchto ustanoveniach použitých, nemožno podriadiť účelovosti v tom smere, že Trestný zákon niektoré situácie a typy protiprávnych konaní nezahŕňa medzi trestné činy. Výklad jednotlivých ustanovení a jeho metódy musia zodpovedať zmyslu, ale aj obsahu právnej normy. Nedostatok právnej úpravy teda nemožno zhojiť takým výkladom, ktorý nemá oporu v konkrétnej právnej norme a použitým pojmom a ktorý interpretované ustanovenie nepripúšťa. V trestnom práve hmotnom je pritom vylúčená aj analógia v neprospech páchateľa, ktorou by sa vypĺňala medzera zákona tak, že sa určitý skutok podraďuje pod zákonné ustanovenie, ktoré upravuje iný prípad, najpodobnejší podradenému.
Na základe všetkých uvedených skutočností súd dospel k záveru, že žalovaný skutok nie je možné podradiť pod žiadnu skutkovú podstatu trestného činu uvedeného v osobitnej časti Trestného zákona, ale tento skutok by mohol byť opäť posudzovaný iba ako priestupok proti majetku podľa § 50 odsek 1 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
V tejto súvislosti súd poukazuje tiež na uznesenie prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I zo dňa 20.09.2012, sp. zn. 4 Pv 501/12/1101, ktorým bola vec trestného stíhania obvineného pre skutok uvedený vo výrokovej časti tohto uznesenia a právne kvalifikovaný ako prečin podvodu podľa § 221 odsek 1 Trestného zákona postúpená Obvodnému úradu v Bratislave, pretože výsledky prípravného konania ukazujú, že nejde o trestný čin, ale ide o skutok, ktorý by mohol byť prejednaný ako priestupok proti majetku podľa § 50 odsek 1 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov. Z tohto uznesenia je zrejmé, že trestné stíhanie bolo vedené pre skutok rovnakej povahy, ako je to v tomto prípade a záver o tom, že nejde o trestný čin, vyplynul zo skutočnosti, že skutkom nebola spôsobená škoda dosahujúca minimálnu výšku škody vyžadovanú Trestným zákonom pre naplnenie všetkých zákonných znakov prečinu podvodu podľa § 221 odsek 1 Trestného zákona.
Z uvedeného je zrejmé, že aj prokuratúra nepovažovala skutok identickej povahy za trestný čin krádeže, ale vzhľadom na vopred daný úmysel páchateľa nezaplatiť za konzumáciu nápojov, posudzovala konanie páchateľa ako uvedenie do omylu iného v otázke zaplatenia ceny za skonzumovaný tovar.
Súd sa takisto zaoberal právnou vetu uvedenou v judikáte najvyššieho súdu Slovenskej republiky č. 33/1991 (Rozsudok najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo dňa 22.06.1990, sp. zn. 8 Tz 94/90) uvedenou v bode I. veta druhá tohto judikátu, v ktorej sa konštatuje, že neodovzdané peniaze predstavujúce nezaplatenú cenu poskytnutej služby sú vo vzťahu k tomu kto službu poskytol, cudzou vecou v zmysle § 234 odsek 1, prípadne § 247 odsek 1, 2 Trestného zákona (teraz § 212 TZ).
Po dôkladnom oboznámení sa s obsahom tohto rozhodnutia (judikátu) vrátane jeho odôvodnenia, dospel súd k záveru, že tento judikát a právne závery v ňom obsiahnuté, nie sú aplikovateľné v danej trestnej veci a na túto sa nevzťahujú. Základom pre tento záver je skutočnosť, že išlo o inú skutkovú situáciu a predovšetkým na úplne odlišný obsah úmyslu páchateľa (páchateľov).
Je potrebné poukázať tiež na to, že pod pojmom exhibicionizmus sa rozumie skutočnosť, že sa ľudia celkom alebo čiastočne odhaľujú pred inými ľuďmi, a pociťujú pritom sexuálne vzrušenie. Spoločnosťou neakceptovateľné a Trestným zákonom za trestné (pri naplnení všetkých zákonných znakov) je považované také odhaľovanie sa na verejnosti, ktoré je vedené úmyslom šokovať iných ľudí alebo vyvolania si sexuálneho vzrušenia, resp. sexuálnej stimulácie.
S prihliadnutím na uvedené chápanie pojmu exhibicionizmus je zrejmé, že konanie obvineného nemožno považovať za také, ktoré by napĺňalo obsah a význam tohto pojmu.
Vzhľadom na všetky vyššie uvedené skutočnosti a právne úvahy nie možné žalovaný skutok, ktorý je obvinenému kladený za vinu, právne kvalifikovať ako trestný čin – prečin výtržníctva podľa § 364 odsek 1 písmeno e/ Trestného zákona, pričom tento skutok nie je možné subsumovať ani pod inú skutkovú podstatu trestného činu uvedenú v osobitnej časti Trestného zákona, ale do úvahy prichádza posúdenie skutku ako priestupku.
Pre takúto právnu kvalifikáciu súd vychádzal z príslušných ustanovení zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o priestupkoch“).
V rámci úpravy obsiahnutej v zákone o priestupkoch je potrebné poukázať predovšetkým na konštrukciu a formu zavinenia, ktoré sa z hľadiska subjektívnej stránky vyžaduje na to, aby bolo možné vyvodzovať zodpovednosť za priestupok. Konkrétne je potrebné vychádzať z ustanovenia § 3 zákona o priestupkoch, v zmysle ktorého na zodpovednosť za priestupok stačí zavinenie z nedbanlivosti, ak zákon výslovne neustanoví, že je potrebné úmyselné zavinenie.
Z hľadiska konkrétnej skutkovej podstaty priestupku by obvineným spáchaný skutok bolo možné podradiť pod § 47 odsek 1 písmeno c/ zákona o priestupkoch upravujúceho priestupky proti verejnému poriadku. Podľa tohto ustanovenia priestupku sa dopustí ten, kto vzbudí verejné pohoršenie. Súd má za to, že pod citovanú úpravu priestupku proti verejnému poriadku by bolo možné podradiť už to konanie obvineného, ktoré spočívalo v tom, že sa obvinený požitím značného množstva alkoholických nápojov na mieste prístupnom verejnosti uviedol do takého stavu opitosti, ktoré bolo spôsobilé vzbudiť u iných verejné pohoršenie, a to okrem iného už len na tom základe, že v takom stave spal, resp. sa zdržiaval na (pri) mieste určenom na sedenie (odpočinok) pre návštevníkov Medickej záhrady. Z hľadiska naplnenia znakov uvedeného priestupku teda nebude rozhodujúce, či samotné odhalenie spodnej časti tela obvineného bolo pokryté zavinením tak, ako to má na zreteli zákon priestupkoch. Konkrétne právne posúdenie skutku však bude vecou správneho orgánu príslušného na prejednanie priestupku.
Vzhľadom na to, že na prejednanie priestupku je v zmysle § 52 odsek 1 zákona o priestupkoch príslušný obvodný úrad, ktorého miestna príslušnosť je upravená v § 55 odsek 1 zákona o priestupkoch (na prejednanie priestupku je miestne príslušný správny orgán, v ktorého územnom obvode bol priestupok spáchaný), súd podľa § 348 odsek 1 písmeno a/ Trestného poriadku v spojení s § 241 odsek 1 písmeno b/ Trestného poriadku postúpil trestnú vec obvineného Erika Juřineka, na prejednanie Obvodnému úradu v Bratislave.
Poučenie: Proti tomuto uzneseniu je prípustná sťažnosť, ktorá sa podáva v lehote troch dní odo dňa jeho oznámenia cestou podpísaného súdu na Krajský súd v Bratislave. Sťažnosť má odkladný účinok.
V Bratislave, dňa 14. augusta 2013
Mgr. Michal Kačáni
sudca pre prípravné konanie
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.