Právne vety:
I. Ďalšie trvanie kolúznej väzby nie je možné zdôvodniť len teoretickou potrebou možného vypočutia aj iných, bližšie nestotožnených osôb u ktorých ani nie je zrejmé k čomu a ku ktorým obvineným by mohli vypovedať, respektíve ani nie je zrejmé, či takéto osoby (možní svedkovia) vôbec existujú. To platí o to viac, keď ostatné sú zhromaždené v takom množstve, že prípadné zmeny v ich výpovediach sú len hypotetické (pozri k tomu primerane nález Ústavného súdu ČR č. 18/21 Zbierky, sp. zn. IV. ÚS 257/2000). V opačnom prípade by sa kolúzna väzba musela vyvodzovať v každej trestnej veci, nakoľko vždy je, teoreticky, možné, že sa objaví osoba, ktorá by mohla svedčiť proti obvinenému, respektíve osoba, ktorá sa taktiež, určitou mierou, podielala na páchaní trestnej činnosti.
II. Dôvod kolúznej väzby taktiež nie je možné vidieť len v tom, že v ďalšom priebehu trestného stíhania majú byť vykonané doslovné prepisy telekomunikačnej prevádzky, pretože prepis záznamu telekomunikačnej prevádzky (ako aj záznam sám) sú tzv. nezmeniteľné dôkazy, ktoré nie je možné, zo strany obvinených osôb, ovplyvňovať, či akokoľvek meniť, prípadne prispôsobovať, nakoľko sú v moci orgánov činných v trestnom konaní a nie je žiadny objektívny dôvod predpokladať, že by obvinené osoby mohli tento dôkaz akokoľvek negatívne ovplyvniť. Pokiaľ by mali obvinené osoby k týmto prepisom vypovedať, tak je v zásade ich právom, či tak urobia, respektíve neurobia, prípadne je na ich rozhodnutí, aké informácie orgánom činným v trestnom konaní poskytnú. Nie je preto možné obvinené osoby držať vo väzbe len preto, že by sa mali alebo mohli vyjadriť aj k záznamu telekomunikačnej prevádzky.
sp. zn. 4Tpo/8/2014
U z n e s e n i e
Krajský súd v Bratislave, v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Karola Kováča a členov JUDr. Tibora Kubíka a JUDr. Petra Šamka, v trestnej veci proti obvinenému R K a spol., stíhaného pre zločin krádeže § 212 ods. 1, ods. 3 písm. a), ods. 4 písm. b) Tr. zák., o sťažnosti obvineného R K a spol. proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava I. sp. zn. 0Tp/622/2013 zo dňa 15.01.2014, na neverejnom zasadnutí konanom dňa 13.februára 2014 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 194 ods.1 písm. a) Tr. por. sa zrušuje napadnuté uznesenie v celom rozsahu a obvinení R K, J M, a R B, sa ihneď prepúšťajú z väzby na slobodu.
O d ô v o d n e n i e
Napadnutým uznesením sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I. pod sp. zn. 0Tp/622/2013 zo dňa 15.01.2014 rozhodol tak, že podľa § 79 ods. 3 Tr. por. zamietol žiadosti obvinených R K, J M a R B o prepustenie z väzby na slobodu. Zároveň rozhodol tak, že podľa § 80 ods. 1 písm. b) Tr. por. neprijal písomné sľuby obvinených R K a R B a podľa § 81 ods. 1, ods. 2 písm. b) Tr. por. neprijal ani peňažnú záruku ponúknutú obvineným R B.
Proti tomuto uzneseniu podali obvinení R K, R B a J M ihneď, po jeho vyhlásení, sťažnosť, ktorú odôvodnili prostredníctvom svojho spoločného obhajcu osobitným písomným podaním. V sťažnosti obvinený J M namieta, že v konaní boli zatiaľ predložené iba nepriame dôkazy o jeho údajnej účasti v organizovanej skupine, ktorá sa mala podielať na krádeži pohonných hmôt v prístave v Bratislave. Bol iba radovým členom Colného úradu Bratislava a zo svojej pozície nemal možnosť ovplyvňovať a zasahovať v prospech krádeží. Poukazuje na to, že v trestnom konaní už boli vypočutí všetci obvinení a svedkovia a tak neexistuje možnosť, že by ovplyvňoval obvinených, či svedkov. Konfrontáciu môže vyšetrovateľ vykonať aj v prípade, ak bude prepustený na slobodu. Podľa jeho názoru dôvody väzby podľa § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por. pominuli. Navrhol, aby sťažnostný súd zrušil napadnuté uznesenie a rozhodol o jeho prepustení na slobodu. Obvinení R B a R K vo svojej spoločnej sťažnosti namietali, že orgány činné v trestnom konaní nemajú priamy dôkaz spájajúci obvinených s trestnou vecou. Ohľadne obvineného B nie je spomenutá žiadna konkrétna skutočnosť alebo dôkaz, ktorý by odôvodňoval obavu, že by mohol pôsobiť na svedkov, spoluobvinených alebo inak mariť trestné konanie. Aj podľa dozorujúcej prokurátorky je jediným dôkazom pri obvinenom B prepis telekomunikačnej prevádzky. Poukazuje na to, že bol iba radovým administratívnym pracovníkom, ktorý mal na starosti spisovanie zmlúv a jediným dôkazom voči jeho osobe sú prijaté SMS od spolupracovníka obvineného K. Uvádzajú, že boli vypočutí všetci obvinení a teda už nie je možnosť kohokoľvek ovplyvňovať. Obvinení sú názoru, že dôvody väzby zanikli. Pokiaľ orgány činné v trestnom konaní potrebujú vo veci vykonať ďalšie úkony, obvinení majú za to, že tieto mohli byť už dávno vykonané. Poukázali na to, že bol s nimi ukončený pracovný pomer v strážnej službe, ktorá zabezpečovala stráženie prístavu a preto obvinení nemajú možnosť pokračovať v trestnej činnosti. Obvinení navrhli sťažnostnému súdu, aby zrušil napadnuté uznesenie a prepustil ich z väzby na slobodu.
Krajský súd na podklade podanej sťažnosti podľa § 192 ods. l písm. a/, b/ Tr. por., preskúmal správnosť všetkých výrokov napadnutého uznesenia, proti ktorým môže sťažovateľ podať sťažnosť, i konanie predchádzajúce napadnutému uzneseniu a tak zistil, že sťažnosť obvinených je dôvodná.
Podľa § 194 ods. 1 písm. a/ Tr. por. ak nezamietne nadriadený orgán sťažnosť, zruší napadnuté uznesenie, a ak je podľa povahy veci potrebné nové rozhodnutie, rozhodne vo veci sám.
Sťažnostný súd, z predloženého spisového materiálu, zistil, že obvinení R K a R B boli vzatí do väzby uznesením Okresného súdu Bratislava I. sp. zn. 0Tp 540/2013 zo dňa 11.11.2013 v spojení s uznesením Krajského súdu v Bratislave sp. zn. 1Tpo 78/2013 zo dňa 02.12.2013 a to z dôvodov uvedených v ustanovení § 71 ods. 1 písm. b), písm. c) Tr. por. s tým, že väzba začala plynúť u obvineného R K dňom 07.11.2013 a u obvineného R M dňom 08.11.2013. Obvinený J M bol vzatý do väzby uznesením Krajského súdu v Bratislave sp. zn. 1Tpo 78/2013 zo dňa 02.12.2013 a to z dôvodu uvedeného v ustanovení § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por. s tým, že väzba začala plynúť dňom 08.11.2013
Sťažnostný súd, pri rešpektovaní prezumpcie neviny obvinených, dospel, na podklade dôkazov doposiaľ zabezpečených v prípravnom konaní, k záveru, že vznesenie obvinenia zo spáchania stíhaného zločinu R K, J M a R B, má svoj reálny základ vo vykonanom dokazovaní (výsluchy spoluobvinených osôb, ktorí sa z časti priznali, výsluch zástupcu poškodenej spoločnosti, či výsluchy svedkov, ktorí nakupovali naftu získanú z prístavu) z ktorého zatiaľ vyplýva, že v areáli prístavu spoločnosti Slovenská plavba a prístavy a.s. malo dochádzať ku krádeži pohonných hmôť (tzv. červenej nafty z nádrží lodí, ktorá bola prečerpávaná do pripravených aút), ktorú následne obvinení buď sami spotrebovávali, respektíve ju distribuovali iným osobám. K uvedeným krádežiam pohonných hmôť malo dochádzať za vedomosti (súhlasu) strážnej služby, ktorej úlohou bolo dohliadať na prístav ako aj s vedomosťou colníka, ktorý vykonával službu v prístave. V tejto súvislosti sťažnostný súd poukazuje na výpoveď obvineného M S, ktorý vypovedal, že čo sa týka SBS tak R K vybavoval on, osobne ho vyplácal, pričom K vopred informoval (o krádeži). S mal na starosti colníka, ktorého oboznamoval, že sa ide brať nafta a následne sa tento colník vyplácal. Z výpovede obvineného J S mlašieho vyplýva, že poznal M ako colníka, raz mal chytiť jeho otca a vypýtal si od neho peniaze, aby ho nenahlásil a potom pýtal peniaze, keď tam išli niečo zobrať. Malo to byť dohodnuté tak, že keď budú chcieť niečo riešiť tak mu vopred pošlú SMS a potom po krádeži mu colník zavolal a on mu dal peniaze. Rovnako tak obvinený I P pripustil, že od S vedel, že je vybavený colník, ktorý vie o krádežiach. Pokiaľ ide o obvineného R B, tak u neho je podozrenie o vedomosti o krádežiach založené na SMS správach, ktoré mu mal posielať obvinený R K o množstve odcudzených pohonných hmôt. Vzhľadom na doposiaľ vykonané dokazovanie sťažnostný súd uzatvára, že podmienka uvedená v návetí ustanovenia § 71 ods.1 Tr. por. je splnená aj naďalej.
Pokiaľ ide jednotlivé väzobné dôvody, ktorých trvanie bolo aj naďalej konštatované v napadnutom uznesení, tak sťažnostný súd pripomína, že obvinení R K, R B a J M boli vzatí do väzby z dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por. (obvinení R B a R K aj z dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por.). Pokiaľ ide o tzv. kolúzny dôvod väzby, tak súd prvého stupňa, v napadnutom uznesení, videl trvanie kolúzneho dôvodu väzby, u všetkých troch obvinených, v tom, že stíhaný zločin mali páchať zo zištných dôvodov, vec je na samom začiatku vyšetrovania, vo veci je viacero obvinených osôb a bude potrebné vypočuť viacero svedkov, vykonať doslovné prepisy telekomunikačnej prevádzky, ku ktorým bude potrebné vypočuť obvinených a nie sú vylúčené ani prípadné konfrontácie medzi obvinenými. Tieto skutočnosti majú zakladať dôvodnú obavu z marenia objasňovania skutočností dôležitých pre trestné konanie, najmä ovplyvňovania doposiaľ nevypočutých svedkov.
Sťažnostný súd poukazuje na ustálenú judikatúru, z ktorej vyplýva, že „konkrétnymi skutočnosťami odôvodňujúcimi obavu z možného väzobného následku sa rozumejú len také skutočnosti, ktoré reálne odôvodňujú takúto obavu. Nepostačuje preto len akési hmlisté, neisté a konkrétnymi skutočnosťami dostatočne neodôvodnené podozrenie z následku predpokladaného v ustanovení § 71 ods. 1 písm. a) až písm. c) tr. por. Viedlo by to totiž k nedôvodným zásahom do Ústavou SR zaručenej osobnej slobody“ (uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 3 Tost 3/2010 z 17.02.2010).
Ak súd prvého stupňa naďalej vyvodzuje kolúzny dôvod väzby s poukazom na potrebu vypočuť niektorých bližšie nešpecifikovaných svedkov, prípadne s poukazom na možné konfrontácie medzi obvinenými, tak sťažnostný súd poukazuje na judikatúru, ktorá konštatuje, že „samotná skutočnosť, že v priebehu trestného stíhania majú byť vykonané ďalšie procesné úkony, výsluchy svedkov a podobne, sama o sebe neznamená, že obvinený bude na nich pôsobiť, respektíve inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie. Dôvodom pre väzbu, v zmysle ustanovenia § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por. nemôže byť ani skutočnosť, že obvinený popiera spáchanie skutku“ (uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 2 Ntv 97/1992 z 25.05.1992). Tento záver vyplýva aj zo staršej judikatúry, ktorá uvádza, že „dôvodnosť obavy, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, prípadne spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie, musí byť vždy zistená na základe konkrétnych skutočností. Nestačí teda len okolnosť, že vo veci, v ktorej obvinený popiera vinu, majú byť ako svedkovia vypočuté iné osoby“ (R č. 39/1968).
Skutočnosť, že v priebehu trestného stíhania majú byť vypočuté ďalšie osoby teda nie je kolúznym dôvodom väzby, pretože takáto procesná situácia je bežná v každom trestnom stíhaní, ktoré nasleduje bezprostredne po vznesení obvinenia. Alebo povedané inak, vždy po vznesení obvinenia je nevyhnutné vypočuť, či prepočuť konkrétne osoby ako svedkov, prípadne vypočuť aj spoluobvinených (respektíve ich vzájomne konfrontovať), teda je nevyhnutné viesť dokazovanie, avšak potreba vedenia dokazovania v prípravnom konaní ešte nehovorí nič o reálnej hrozbe z kolúzneho správania sa obvinených. Ak prokurátorka vo svojom vyjadrení k žiadostiam obvinených o prepustenie z väzby na slobodu zo dňa 20.12.2013 poukazuje, vo vzťahu k obvinenému J M na to, že ten si mal pýtať peniaze od S za to, že ho nenahlási za odcudzenie pohonných hmôt, tak tu nejde o konštatovanie kolúzneho dôvodu väzby, ale o konštatovanie spôsobu páchania trestnej činnosti. Podstatou obvinenia J M je totiž to, že za peniaze mal prehliadať krádeže pohonných hmôt v prístave (zo strany obvineného tu teda nemalo ísť o marenie trestného konania ovplyvňovaním páchateľa trestného činu krádeže, ale malo ísť o spolupáchateľstvo, či účastníctvo na tomto trestnom čine). Rovnako tak nemožno vyvodzovať kolúzny dôvod väzby len z neistého predpokladu, že nie je vylúčené prípadné rozšírenie vznesenia obvinenia na podklade ďalšieho dokazovania, pretože väzobný dôvod možno konštatovať len v spojitosti s konkrétnym skutkom pre ktorý už bolo vznesené obvinenie. Kolúzny dôvod väzby nie je preto možné zakladať len na potrebe výsluchu neurčite vymedzeného okruhu svedkov k prípadnej ďalšej trestnej činnosti obvinených, pre ktoré im doposiaľ nebolo vznesené obvinenie (primerane rozhodnutie Ústavného súdu ČR sp. zn. ÚS 19/2003).
Na tomto mieste sťažnostný súd opätovne pripomína ustálenú judikatúru, z ktorej vyplýva, že „dôvodom kolúznej väzby nemôže byť samotné popieranie viny obvineným ani objektívna skutočnosť, že stíhaný skutok nie je doteraz dostatočne objasnený a všetci páchatelia nie sú ešte trestne stíhaní (respektíve neboli ešte vypočutí, či vzájomne konfrontovaní)“ (uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 6 Tz 3/2003 z 17.06.2003).
Sťažnostný súd sa nestotožňuje so súdom prvého stupňa v tom, že vec je len na začiatku vyšetrovania. Obvinení sú vo väzbe už vyše troch mesiacov a skutočnosti, ktoré postačovali na ich vzatie do väzby bezprostredne po vznesení obvinenia nemusia byť v neskoršej fáze vyšetrovania už postačujúce na ďalšie trvanie väzby obvinených. Sťažnostný súd zdôrazňuje, že dôvod kolúznej väzby môže trvať len po nevyhnutnú dobu. V prípade nutnosti vykonať ďalšie dôkazy musí preto súd, v každom štádiu konania, skúmať, či vzhľadom k doplneniu potrebných dôkazov, je ďalšie ponechanie obvinených vo väzbe nevyhnutné (judikatúra R 43/1963).
V tejto súvislosti sťažnostný súd dáva do pozornosti, že vo veci už vypovedali obvinené osoby, pričom obvinení P S, I P, I P, Š P a M J buď nevedeli o prípadnej trestnej činnosti obvinených R K, R a J M nič podstatné uviesť, respektíve s týmito obvinenými neprichádzali do kontaktu, prípadne ich vôbec nepoznajú. Rovnako tak už boli vypočuté viaceré osoby v procesnom postavení svedkov (napríklad J L, M H, P M a ďalší), ktorí sa taktiež nevyjadrovali bližšie k obvineným R K, R B a J M. Sťažnostný súd konštatuje, že len ťažko si možno predstaviť, že by obvinené osoby pôsobili na svedkov, či na spoluobvinených ktorí buď o ich prípadnej trestnej činnosti nič nevedia, alebo ich ani nepoznajú. Pokiaľ ide o obvinených T Z a J S staršieho tak tí vo veci odmietli vypovedať, pričom o prípadnej trestnej činnosti obvinených R K a J M vypovedali len obvinení M S a J S mladší. Možnosť konfrontácie medzi timito obvinenými osobami v dôsledku ich rozporných výpovedí však nemôže byť, sama o sebe, kolúznym dôvodom, pretože by išlo o vyvodenie kolúzneho dôvodu len zo skutočnosti, že obvinené osoby sa nepriznali k spáchaniu trestnej činnosti a vypovedajú rozdielne od osôb, ktoré ich usvedčujú. Len zo spôsobu obhajoby, ktorú zvolili obvinení, nie je možné vyvodzovať väzobný dôvod, respektíve kolúzny dôvod väzby nemožno vyvodzovať len zo skutočnosti, že obvinené osoby nevypovedajú tak, aby podporili skutkovú verziu uvedenú v uznesení o vznesení obvinenia a preto je nutné vykonať s nimi ďalšie procesné úkony (napríklad konfrontovať ich so spoluobvinenými).
Pokiaľ prokurátorka vo svojom písomnom vyjadrení k žiadosti obvineného J M a R B o prepustenie z väzby na slobodu konštatuje, že na odcudzovaní pohonných hmôt sa mohli podielať aj ďalšie osoby, ktoré neboli doposiaľ vypočuté, prípadne ustálené, tak sťažnostný súd konštatuje, že si možno predstaviť nespočetné množstvo prípadov, v ktorých doposiaľ neboli vypočuté všetky osoby podieľajúce sa na trestnej činnosti, čo však samo o sebe ešte nie je, bez ďalšieho, dôvodom pre ďalšie trvanie kolúznej väzby (k uvedenému pozri primerane nález Ústavného súdu ČR sp. zn. IV. ÚS 264/1998 z 11.08.1998). Ďalšie trvanie kolúznej väzby nie je možné zdôvodniť len teoretickou potrebou možného vypočutia aj iných, bližšie nestotožnených osôb u ktorých ani nie je zrejmé k čomu a ku ktorým obvineným by mohli vypovedať, respektíve ani nie je zrejmé, či takéto osoby (možní svedkovia) vôbec existujú. To platí o to viac, keď ostatné dôkazy (najmä výpovede ostatných obvinených osôb, ktorí sa priznali a podrobne popísali spôsob spáchania trestného činu) sú zhromaždené v takom množstve, že prípadné zmeny v ich výpovediach sú len hypotetické (pozri k tomu primerane nález Ústavného súdu ČR č. 18/21 Zbierky, sp. zn. IV. ÚS 257/2000). V opačnom prípade by sa kolúzna väzba musela vyvodzovať v každej trestnej veci, nakoľko vždy je, teoreticky, možné, že sa objaví osoba, ktorá by mohla svedčiť proti obvinenému, respektíve osoba, ktorá sa taktiež, určitou mierou, podielala na páchaní trestnej činnosti.
Dôvod kolúznej väzby taktiež nie je možné vidieť len v tom, že v ďalšom priebehu trestného stíhania majú byť vykonané doslovné prepisy telekomunikačnej prevádzky, ku ktorým bude potrebné vypočuť obvinené osoby, pretože prepis záznamu telekomunikačnej prevádzky (ako aj záznam sám) sú tzv. nezmeniteľné dôkazy, ktoré nie je možné, zo strany obvinených osôb, ovplyvňovať, či akokoľvek meniť, prípadne prispôsobovať, nakoľko sú v moci orgánov činných v trestnom konaní a nie je žiadny objektívny dôvod predpokladať, že by obvinené osoby mohli tento dôkaz akokoľvek negatívne ovplyvniť. Pokiaľ by mali obvinené osoby k týmto prepisom vypovedať, tak je v zásade ich právom, či tak urobia, respektíve neurobia, prípadne je na ich rozhodnutí, aké informácie orgánom činným v trestnom konaní poskytnú. Nie je preto možné obvinené osoby držať vo väzbe len preto, že by sa mali alebo mohli vyjadriť aj k záznamu telekomunikačnej prevádzky.
Pokiaľ ide o obvineného R B, tak s výnimkou SMS, ktoré mu zasielal obvinený R K, doposiaľ nesvedčí o jeho prípadnej trestnej činnosti žiadny iný dôkaz a preto z vykonaného dokazovania ani nie je možné zistiť konkrétnu skutočnosť, ktorá by u tohto obvineného mohla naďalej zakladať trvanie kolúzneho dôvodu väzby.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti sťažnostný súd konštatuje, že nezistil žiadnu konkrétnu skutočnosť, ktorá by u obvinených R K, R B a J M zakladala ďalšie trvanie tzv. kolúzneho dôvodu väzby. Obava z možného ovplyvňovania svedkov, spoluobvinených, či iného kolúzneho konania zo strany týchto obvinených osôb nie je už reálne hroziaca, ale je len v hypotetickej rovine, čo na trvanie kolúzneho dôvodu väzby nepostačuje (pozri k tomu primerane nález Ústavného súdu ČR č. 19/29 Zbierky sp. zn. II. ÚS 599/2001).
Pokiaľ ide o dôvod väzby uvedený v ustanovení § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. tak ten bol pôvodným rozhodnutím o väzbe ustálený len ohľadne obvinených R K a R B, pričom súd prvého stupňa v napadnutom uznesení odôvodnil ďalšie trvanie tzv. preventívneho dôvodu väzby, u obidvoch obvinených, skutočnosťou, že motívom konania obvinených malo byť zadovažovanie finančného zisku po dlhšiu dobu, pričom výška škody nie je doposiaľ ustálená. Tvrdenie obvinených, že nemôžu pokračovať v trestnej činnosti, nakoľko ukončili pracovný pomer, podľa názoru súdu prvého stupňa, neobstojí.
Pokiaľ ide o tzv. preventívny dôvod väzby tak sťažnostný súd konštatuje, že odôvodnenie napadnutého uznesenia je, ohľadne trvania tohto väzobného dôvodu, pomerne všeobecné a neurčité, nakoľko vychádza len zo spôsobu spáchania skutku. V tejto súvislosti však sťažnostný súd pripomína, že obaja obvinení boli zamestnanci SBS, ktorá realizovala strážnu službu v prístave (podľa pracovných zmlúv bol obvinený K výkonný riaditeľ a obvinený B bol obchodný manager spoločnosti), teda nešlo o osoby, ktoré by sa bezprostredne zúčastňovali na krádeži pohonných hmôt z lodí. K uvedeným krádežiam malo prichádzať s ich vedomím, teda hlavne obvinený K mal byť v postavení, ktoré krádeže pohoných hmôt umožňovalo, či uľahčovalo. Z uvedeného je zrejmé, že toto osobitné postavenie obvinených vyplývalo z ich pracovného zaradenia a teda poškodená spoločnosť môže urobiť pomerne ľahko adekvátne kroky k tomu, aby eliminovala hrozbu prípadného opätovného pokračovania v trestnej činnosti, ktoré im umožňovalo ich pracovné zaradenie. V tomto smere sťažnostný súd pokukazuje napríklad na možnosť výmeny strážnej služby v prístave, respektíve zákaz obvineným osobám zdržiavať sa v areáli spoločnosti Slovenskej plaby a prístavy a.s. a podobne, t. j. prípadnú hrozbu z pokračovania v trestnej činnosti možno celkom účine eliminovať aj menej závažným opatrením ako je obmedzenie osobnej slobody väzobným trestným stíhaním (podľa listiny, ktorá bola doručená na sťažnostný súd dňa 11.02.2014 obhajobou, vypovedala poškodená spoločnosť zmluvu o poskytovaní bezpečnostnej služby s tým, že k uplynutiu výpovednej doby došlo k 31.01.2014). Uvedený záver platí o tom viac, keď obvinený R B je v súčasnosti podozrivý len z toho, že viedol alebo mal viesť evidenciu odcudzených pohonných hmôt o množstve ktorých ho mal informovať obvinený R K prostredníctvom SMS, pričom prípadná hrozba z pokračovania obdobnej trestnej činnosti klesla, u obvinených, na minimum aj z dôvodu výpovedí, ktoré mali obvinené osoby dostať od svojho zamestnávateľa. Sťažnostný súd uzatvára, že väzba je zásadne výnimočným opatrením a preto jej ďalšie trvanie prichádza do úvahy len vtedy, ak ju nie je možné eliminovať iným vhodným opatrením.
Podľa názoru sťažnostného súdu dôvody väzby uvedené v ustanovení § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. u obvinených R K a R B pominuli, pričom vzhľadom na osoby obvinených a charakter stíhanej trestnej činnosti, je možné účel väzby dosiahnuť aj iným opatrením (zásada subsidiarity). Nebezpečenstvo pokračovania v páchaní rovnakého, či podobného trestného činu zo strany obvinených teda nehrozí akútne (bezprostredne).
Vzhľadom k všetkým uvedeným skutočnostiam sťažnostný súd dospel k záveru, že ďalšie trvanie väzby obvinených už nie je dôvodné, nakoľko väzobné dôvody pominuli a preto postupom podľa § 194 ods. 1 písm. a) Tr. por. zrušil napadnuté uznesenie a obvinených R K, R B a J M prepustil z väzby na slobodu.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný.
Krajský súd v Bratislave,
dňa 13.februára 2014
JUDr. Karol Kováč
predseda senátu
Vypracoval: JUDr. Peter Šamko
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.