Právne vety:
I. Osoba trpiaca závažnou akútnou poruchou zdravia nie je spôsobilým subjektom trestnoprávneho vzťahu, pretože takáto osoba nie je schopná sama realizovať svoje práva vyplývajúce z ustanovení Trestného poriadku (nemá byť preto vôbec zadržaná a ak už zadržaná je má byť prepustená na slobodu). Zadržanie preto nemôže trvať voči osobe, ktorá trpí závažnou poruchou zdravia, pretože takejto osobe nemožno spravidla ani doručiť uznesenie o vznesení obvinenia a vypočuť ju.
II. Povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní je „pracovať“ so zadržanou osobou ešte pred tým ako je podaný návrh na vzatie obvineného do väzby sudcovi pre prípravné konanie (t. j. oznámiť zadržanej osobe obvinenie a následne ju poučiť o jej právach a vypočuť ju), pričom podanie návrhu na vzatie obvineného do väzby nie je možné, ak zadržaná osoba zo zdravotných dôvodov nemá vedomosť o tom, že bola obvinená, t. j. nebolo jej obvinenie oznámené, nebola ako obvinená osoba poučená a nemohla sa k vznesenému obvineniu vyjadriť. Ak prokurátor napriek tomu podá návrh na vzatie takéhoto obvineného do väzby, je povinnosťou sudcu pre prípravné konanie prepustiť obvineného zo zadržania a to bez preskúmavania väzobných dôvodov, či samotného obvinenia.
III. V prípade ak došlo k zadržaniu podozrivej osoby, avšak následne napríklad v dôsledku zhoršenia jej zdravotného stavu, nie je možné takúto osobu oboznámiť so vzneseným obvinením, vypočuť ju, či vykonávať s ňou iné procesné úkony a prokurátor chce podať na takúto osobu návrh na vzatie do väzby v zákonnej 48 hodinovej lehote, musia orgány činné v trestnom konaní správne procesne postupovať tak, aby došlo k tzv. spočívaniu lehoty zadržania, t. j. musia pristúpiť k formálnemu prepusteniu zadržanej osoby (ktorá je hospitalizovaná) a následne po zlepšení zdravotného stavu pristúpiť k jej opätovnému zadržaniu, pričom doba, ktorá uplynula od prepustenia zadržanej osoby až do jej opätovného zadržania sa do plynutia 48 hodinovej lehoty nezapočítava.
IV. Tzv. spočívanie lehoty zadržania spočíva v tom, že policajt musí založiť do spisu všetky relevantné lekárske správy o zdravotnom stave obvineného, t. j. nielen lekárske nálezy o diagnóze obvineného, jeho súčasnom zdravotnom stave a možnosti, či nemožnosti jeho vypočutia v najbližších hodinách, ale aj lekársku prognózu ďalšieho reálneho vývoja zdravotného stavu obvineného v budúcnosti, t. j. kedy a či vôbec je možné počítať s tým, že obvineného bude možné vypočuť k obvineniu. Ak z lekárskych správ, či posudkov bude jednoznačne vyplývať, že obvinený nie je a ani v najbližšom čase nebude schopný výsluchu, musí prokurátor (či so súhlasom prokurátora policajt) prepustiť opatrením (príkazom) obvineného zo zadržania na slobodu s tým, že v odôvodnení opatrenia sa uvedie aj to, že dôvodom prepustenia boli vážne zdravotné dôvody obvineného. Následne sa vyznačí presný dátum ako aj hodina a minúta prepustenia obvineného na slobodu, aby bolo do budúcnosti zrejmé, aký dlhý časový úsek zadržanie trvalo a čo bolo príčinou prepustenia obvineného zo zadržania na slobodu. V prípade, ak je obvinený hospitalizovaný v nemocnici, nie je vylúčené, že polícia bude monitorovať jeho pobyt v nemocnici aj počas doby od prepustenia obvineného do jeho opätovného zadržania. Ak sa v budúcnosti obvinenému upraví zdravotný stav do takej miery, že ho bude možné oboznámiť s obvinením a vypočuť ho k nemu a orgány činné v trestnom konaní budú naďalej vidieť dôvod väzby, môže policajt opätovne prikročiť k zadržaniu obvineného „za nezmeneného stavu“, t. j. zadržanie obvineného bude pokračovať tam, kde predtým skončilo, čo sa musí vyznačiť aj v spise (presný dátum, hodina aj minúta ako aj kedy odpadla prekážka, ktorá pôvodne spôsobila prepustenie obvineného na slobodu), aby bolo zrejmé ktorou hodinou zo 48 hodinovej lehoty zadržanie pokračuje a kedy a ako sa orgán činný v trestnom konaní dozvedel o odpadnutí prekážky, ktorá bránila vo vypočutí obvineného.
sp. zn. 4Tpo/64/2014
U z n e s e n i e
Krajský súd v Bratislave v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Karola Kováča a sudcov JUDr. Magdalény Blažovej a JUDr. Petra Šamka, v trestnej veci proti obvinenému F Š, stíhaného pre prečin nebezpečného vyhrážania podľa § 360 ods. 1, ods. 2 písm. b) Tr. zák., o sťažnosti obvineného proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava V sp. zn. 0Tp/413/2014 zo dňa 11.08.2014, na neverejnom zasadnutí konanom dňa 14.08.2014 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 194 ods.1 písm. a) Tr. por. zrušuje sa napadnuté uznesenie v celom rozsahu a obvinený F Š, nar. sa ihneď prepúšťa z väzby na slobodu.
O d ô v o d n e n i e
Napadnutým uznesením sudkyňa pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava V pod sp. zn. 0Tp/413/2014 zo dňa 11.08.2014 rozhodla tak, že obvineného F Š vzala do väzby z dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. c/ Tr. por. s tým, že väzba začala plynúť dňom 08.08.2014 o 12.55h a bude sa vykonávať v Ústave na výkon väzby v Bratislave.
Proti tomuto uzneseniu podal ihneď po jeho vyhlásení sťažnosť obhajca obvineného v mene svojho klienta, ktorú do dňa rozhodovania sťažnostného súdu bližšie neodôvodnil.
Krajský súd na podklade podanej sťažnosti podľa § 192 ods. l písm. a/, b/ Tr. por., preskúmal správnosť všetkých výrokov napadnutého uznesenia, proti ktorým môže sťažovateľ podať sťažnosť, i konanie predchádzajúce napadnutému uzneseniu a tak zistil, že sťažnosť obvineného je dôvodná.
Podľa § 194 ods. 1 písm. a/ Tr. por. ak nezamietne nadriadený orgán sťažnosť, zruší napadnuté uznesenie, a ak je podľa povahy veci potrebné nové rozhodnutie, rozhodne vo veci sám.
Sťažnostný súd z predloženého doposiaľ získaného spisového materiálu zistil, že F Š je obvinený na základe uznesenia policajta sp.zn. ORP-1529/PJ-BV-2014 zo dňa 09.08.2014 pre prečin nebezpečného vyhrážania podľa § 360 ods. 1, ods. 2 písm. b) Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť na skutkovom základe uvedenom vo výrokovej časti citovaného uznesenia.
Osobná sloboda obvineného F Š bola obmedzená v zmysle § 85 ods. 2 Tr. por. dňa 08.08.2014 o 12.55 h, pričom následne bol dňa 08.08.2014 o 18.30 h zadržaný podľa § 85 ods. 1 Tr. por. Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava V nenariadil prepustenie obvineného na slobodu, ale dňa 10.08.2014 o 09.30 h obvineného odovzdal sudkyni pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava V s návrhom na jeho vzatie do väzby z dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. c/ Tr. por.
Z predloženého vyšetrovacieho spisu je zrejmé, že F Š nebolo z dôvodu jeho nepriaznivého zdravotného stavu (z lekárskej správy založenej na č. l. 31 vyplýva, že F Š bol po zadržaní hospitalizovaný na psychiatrickom oddelení Univerzitnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave na Antolskej ulici č. 11 a nebol schopný výsluchu) orgánmi činnými v trestnom konaní doručené uznesenie o vznesení obvinenia, nebol poučený o právach obvineného a nebolo mu umožnené sa k obvineniu vyjadriť v procesnom postavení obvineného (a ani zadržaného).
Sudkyňa pre prípravné konanie rozhodovala dňa 11.08.2014 v čase od 12.30h do 13.35h o návrhu prokurátora na vzatie obvineného do väzby v neprítomnosti obvineného (v prítomnosti ustanoveného obhajcu), pretože obvinený sa nemohol zúčastniť výsluchu z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu a rozhodla tak, že ho vzala do väzby z dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. c/ Tr. por.
Sudkyňa pre prípravné konanie mohla síce v zmysle § 72 ods. 2 Tr. por. rozhodovať o návrhu prokurátora na vzatie obvineného do väzby v jeho neprítomnosti, avšak žiadnym spôsobom sa nevysporiadla s námietkou obhajoby, že obvinenému nebolo orgánmi činnými v trestnom konaní vôbec oznámené uznesenie o vznesení obvinenia, nebol poučený o svojich právach a ani sa nemohol k vznesenému obvineniu vôbec vyjadriť v procesnom postavení obvineného. Tieto okolnosti sú pritom tak závažného charakteru, že samé osebe, neumožňujú rozhodnúť o vzatí obvineného do väzby. Pochybenie prokurátora, ktorý podal návrh na vzatie obvineného do väzby napriek tomu, že obvinený nebol oboznámený s obvinením, nebol náležite poučený a ani nemal možnosť sa k obvineniu vyjadriť, je totiž v konaní pred súdom možné napraviť len tak, že sa obvinený prepustí ihneď na slobodu.
Sťažnostný súd konštatuje, že F Š bol obmedzený na osobnej slobode v zmysle § 85 ods. 2 Tr. por. (následné neskoršie zadržanie F Š aj podľa § 85 ods. 1 Tr. por. bolo bez právneho významu, pretože F Š bol už v tom čase obmedzený na osobnej slobode s tým, že správne malo prísť len k odovzdaniu tejto osoby policajtovi príslušnému na realizáciu procesných úkonov). Podľa § 85 ods. 4 Tr. por. policajt, ktorý zadržanie vykonal alebo ktorému bola odovzdaná osoba pristihnutá pri trestnom čine podľa § 85 ods. 2, takú osobu bezodkladne oboznámi s dôvodmi zadržania a vypočuje ju, v prípade, že podozrenie nebude ďalej dôvodné alebo dôvody zadržania z inej príčiny odpadnú, prepustí ju písomným opatrením ihneď na slobodu. Ak zadržanú osobu neprepustí na slobodu, vznesie jej obvinenie a vypočuje ju. Po jej výsluchu odovzdá spis prokurátorovi, aby ten prípadne mohol podať návrh na vzatie do väzby.
Z ustanovenia § 85 ods. 4 Tr. por. (a to sa obdobne týka aj prípadov uvedených v § 86 ods. 1 Tr. por.) je zrejmé, že zadržaná osoba musí byť bezodkladne vypočutá v procesnom postavení zadržaného podozrivého, následne ak je jej vznesené obvinenie musí byť vypočutá v procesnom postavení obvineného, pričom policajt odovzdá spis prokurátorovi po výsluchu obvinenej osoby.
Povinnosťou policajta, pred podaním návrhu na vzatie obvineného do väzby, je preto vždy vypočuť obvineného (predtým zadržaného) a oboznámiť ho s dôvodmi obvinenia (predtým zadržania). Ustanovenie § 85 ods. 4 Tr. por. (a zhodne ani ustanovenie § 86 ods. 1 Tr. por.) neobsahuje žiadne výnimky z povinnosti policajta vypočuť zadržanú, či následne obvinenú osobu a ani výnimku umožňujúcu prokurátorovi podať návrh na vzatie obvineného do väzby aj bez výsluchu obvineného, bez oboznámenia obvineného s uznesením o vznesení obvinenia, bez náležitého poučenia a to zo zdravotných dôvodov na strane obvineného.
V tejto súvislosti sťažnostný súd pripomína, že podľa § 72 ods. 2 Tr. por. môže sudca pre prípravné konanie rozhodnúť o väzbe aj v neprítomnosti obvineného, ak zdravotný stav obvineného neumožňuje jeho výsluch. Táto možnosť sa však vzťahuje len na rozhodovanie súdu a na možnosť obvineného vyjadriť sa pred súdom pred samotným rozhodnutím o väzbe. Vzhľadom k uvedenému nie je možné predmetné ustanovenie použiť analogicky aj na konanie orgánov činných v trestnom konaní pred podaním návrhu na vzatie obvineného do väzby v prípadoch, ak zadržanú osobu nie je možné vypočuť v procesnom postavení obvineného a ani ho oboznámiť s obvinením, či jeho právami. Analógia síce nie je v trestnom procese a priori zakázaná, avšak o analógiu ide len vtedy, ak dôvod, ktorý zákonodarcu viedol k určitej úprave je rovnaký aj u posudzovaného v zákone vyslovene neriešeného prípadu. Ustanovenie § 72 ods. 2 Tr. por. sa týka výsostne súdneho rozhodovania o väzbe, t. j. procesného postupu súdu pri výsluchu obvineného pred rozhodovaním o väzbe. Naproti tomu, ustanovenia § 85 ods. 4 Tr. por. a § 86 ods. 1 Tr. por. sa vyslovene týkajú procesného postupu orgánov činných v trestnom konaní, ktoré zadržali podozrivú osobu, respektíve zadržali už obvinenú osobu. Ide o dve samostatné úpravy a dva samostatné procesné postupy, ktoré nemožno zamieňať a ktoré sa ani vzájomne nedopĺňajú. Zákonodarca teda v Trestnom poriadku upravil ako majú postupovať orgány činné v trestnom konaní ak je obmedzená osobná sloboda osoby zadržaním a ako má postupovať súd, keď rozhoduje o väzbe. Analógiu tu preto nie je možné použiť, nakoľko zákonodarca pamätal a upravil obidva procesné postupy, teda nejde o tzv. medzeru v práve, ktorú by bolo možné alebo nevyhnutné vypĺňať cestou analógie. Alebo povedané inak, analógia je vylúčená v prípadoch, v ktorých zákonná úprava vyslovene a jasne stanovuje určité pravidlo a to takým spôsobom, že už nezostáva žiadny priestor pre preberanie iných pravidiel z iných ustanovení na zdanlivo podobné prípady. Nad rámec uvedeného je nutné zdôrazniť, že aj v trestnom procese platí, že analógia, ktorá by ukracovala obvineného na jeho právach (t.j. ktorá by zasahovala do jeho práv) je neprípustná a neprijateľná.
Z uvedeného vyplýva, že ustanovenie § 72 ods. 2 Tr. por. (v časti týkajúcej sa možnosti postupovať a rozhodnúť aj bez výsluchu obvineného zo zdravotných dôvodov) nie je analogicky použiteľné aj na postup orgánov činných v trestnom konaní podľa § 85 ods. 4 Tr. por. a § 86 ods. 1 Tr. por. pri zadržaní, pretože pripustenie analógie by ukracovalo takúto obvinenú osobu na jeho právach a navyše, ide o dve samostatné procesné úpravy. Opačný postup by znamenal skrátenie práv obvineného, pretože na obvineného by bol podaný návrh na vzatie do väzby za situácie, keď by vôbec nebol oboznámený s dôvodmi obvinenia (či zadržania), nebolo by mu doručené uznesenie o vznesení obvinenia, nebol by poučený o svojich právach (napríklad nemohol by uznesenie o vznesení obvinenia napadnúť sťažnosťou) a konečne, nemal by možnosť v procesnom postavení obvineného k veci vypovedať (či obvinený takúto možnosť využije je vždy na jeho úvahe, avšak možnosť vypovedať a vyjadriť sa k obvineniu mu musí byť vždy poskytnutá). Opätovne tu treba skonštatovať, že Trestný poriadok v ustanoveniach § 86 ods. 1 Tr. por. a § 85 ods. 4 Tr. por. vyslovene prikazuje orgánom činným v trestnom konaní vypočuť obvinenú osobu a oboznámiť ju s dôvodmi zadržania.
Sťažnostný súd upozorňuje, že v prípade ustanovenia § 72 ods. 2 Tr. por. (rozhodovanie súdu o väzbe) nie je situácia rovnaká ako pri zadržaní, pretože súd už rozhoduje za situácie, keď ide o obvinenú osobu, ktorá už mala možnosť vyjadriť sa k veci a to práve pri výsluchu pred policajtom. Ak súd rozhoduje o väzbe bez výsluchu obvinenej osoby zo zdravotných dôvodov, robí tak za podmienok, keď táto osoba vie z čoho je obvinená a mala možnosť sa k veci vyjadriť v procesnom postavení obvineného, t. j. bola aj ako obvinená osoba policajtom poučená. V tomto smere možno podporne vychádzať aj zo znenia ustanovenia § 72 ods. 2 Tr. por., podľa ktorého možno konať a rozhodovať len o väzbe osoby, proti ktorej bolo vznesené obvinenie s tým, že podľa § 34 ods. 1 Tr. por. má obvinený od začiatku konania proti svojej osobe (začatím konania proti obvinenému je práve vznesenie obvinenia policajtom) možnosť vyjadriť sa ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa mu kladú za vinu. Skutočnosť, že orgány činné v trestnom konaní sú povinné vždy obvineného o jeho právach poučiť a poskytnúť mu plnú možnosť na ich uplatnenie vyplýva aj z ustanovenia § 34 ods. 4 Tr. por. Z uvedených ustanovení možno preto vyvodiť aj to, že nestačí len formálne vydanie uznesenia o vznesení obvinenia, ale je nevyhnutné toto obvinenie aj oznámiť osobe, ktorej sa týka a dať jej možnosť brániť sa, to platí o to zvlášť, ak je takáto osoba zadržaná. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že ak ustanovenie § 72 ods. 2 veta prvá Tr. por. uvádza, že konať a rozhodovať možno len o väzbe osoby, proti ktorej bolo vznesené obvinenie, myslí sa tým nielen formálne napísanie (vydanie) uznesenia o vznesení obvinenia policajtom, ale najmä to, že uznesenie o vznesení obvinenia bude obvinenému aj riadne oznámené, bude poučený o svojich právach a bude mu daná možnosť sa k nemu vyjadriť ešte pred podaním návrhu na vzatie obvineného do väzby. Keď sa tak nestane, nie je splnená ani táto formálna podmienka vyžadovaná ustanovením § 72 ods. 2 veta prvá Tr. por.
V neposlednom rade treba poukázať aj na znenie článku 5 ods. 2 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, podľa ktorého každý, kto je zatknutý (zadržaný) musí byť bez meškania a v jazyku, ktorému rozumie, oboznámený s dôvodmi svojho zatknutia a s každým obvinením proti nemu. Predmetné ustanovenie je elementárnou zárukou každej zatknutej (zadržanej) osoby, ktorá má právo vedieť prečo bola zatknutá (zadržaná). Ide o nevyhnutnú podmienku rovnosti zbraní, práva na obhajobu a záruku proti svojvôli štátnych orgánov. Účelom článku 5 ods. 2 je umožniť zadržanej osobe napádať zákonnosť a dôvodnosť zadržania a v konečnom dôsledku aj obvinenia (pozri bližšie Repík, B.: Evropská úmluva o lidských právech a trestní právo, Orac, Praha 2002). Povinnosť orgánov činných v trestnom konaní (t. j. nie súdu) vždy oboznámiť zadržanú osobu so všetkými obvineniami, ktoré sa mu kladú za vinu a vypočuť ju k nim a to ešte pred podaním návrhu na vzatie do väzby možno vyvodiť aj z rozhodnutia Ústavného súdu SR sp. zn. I. ÚS 382/2006 z 24.05.2007, ktorý konštatoval porušenie základného práva sťažovateľa na zákonné pozbavenie osobnej slobody tak podľa článku 17 ods. 2, ods. 3 Ústavy SR ako aj článku 5 ods. 2 Dohovoru, pretože sťažovateľ nebol oboznámený, bez meškania, so všetkými obvineniami, pre ktoré došlo k jeho zadržaniu a nemohol sa k nim vyjadriť a spochybňovať ich (sťažovateľ bol obvinený za spáchanie dvoch skutkov dvomi samostatnými uzneseniami o vznesení obvinenia, oboznámený bol len s jedným uznesením, ku ktorému vypovedal s tým, že prokurátor, a následne aj súd, odôvodňovali vzatie do väzby aj druhým uznesením o vznesení obvinenia, ktoré však zadržanej osobe nebolo oznámené a obvinená osoba sa o ňom dozvedela až z návrhu prokurátora na vzatie do väzby – pozri k tomu bližšie Pirošíková, M.: Komentár k vybraným článkom Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, Euroiuris, Bratislava 2007).
Možno preto uzavrieť, že je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní „pracovať“ so zadržanou osobou ešte pred tým ako je podaný návrh na vzatie obvineného do väzby sudcovi pre prípravné konanie (t. j. oznámiť zadržanej osobe obvinenie a následne ju poučiť a vypočuť), pričom podanie návrhu na vzatie obvineného do väzby nie je možné, ak zadržaná osoba nemá vedomosť o tom, že bola obvinená, t. j. nebolo jej obvinenie oznámené, nebola ako obvinená osoba poučená a nemohla sa k vznesenému obvineniu vyjadriť.
V posudzovanej trestnej veci prokurátor podal návrh na vzatie obvineného do väzby bez toho, aby bol obvinený vypočutý, dokonca bez toho, aby bolo obvinenému riadne oznámené obvinenie a bol poučený o svojich právach, teda ide o evidentné porušenie ustanovenia § 85 ods. 4 Tr. por. ako aj ustanovenia § 34 Tr. por. (a v neposlednom rade aj o porušenie článku 17 ods. 3 Ústavy SR a článku 5 ods. 2 Dohovoru) a bolo povinnosťou sudcu pre prípravné konanie prepustiť obvineného zo zadržania na slobodu, pretože takéto zásadné porušenia ustanovení o zadržaní nie je možné napraviť v konaní pred sudcom pre prípravné konanie. Sudkyňa pre prípravné konanie preto mala správne postupovať tak, že mala obvineného uznesením podľa § 72 ods. 3 Tr. por. prepustiť zo zadržania a to bez toho, aby ďalej skúmala dôvodnosť vzneseného obvinenia, či existenciu väzobných dôvodov. Vzhľadom k tomu, že sudca pre prípravné konanie nemôže odmietnuť návrh na vzatie obvineného do väzby z dôvodu postupu orgánov činných v trestnom konaní, ktorý je v rozpore s Trestným poriadkom, musí kompenzovať porušenie ustanovení Trestného poriadku orgánmi činnými v trestnom konaní len tak, že obvineného prepustí zo zadržania na slobodu. Ak tak sudca pre prípravné konanie neurobí, musí toto pochybenie napraviť sťažnostný súd.
Sťažnostný súd konštatuje, že v prípadoch, v ktorých nebola zadržaná a následne obvinená osoba zo zdravotných dôvodov oboznámená s uznesením o vznesení obvinenia, so svojimi právami a nebola ani vypočutá, nemôže prokurátor podať návrh na jej vzatie do väzby (alebo povedané inak, takýto návrh prokurátor podať môže, avšak sudca pre prípravné konanie nemôže takýto návrh akceptovať a musí obvineného prepustiť zo zadržania a to bez preskúmavania väzobných dôvodov, či samotného obvinenia).
V prípade ak došlo k zadržaniu podozrivej osoby, avšak následne napríklad v dôsledku zhoršenia jej zdravotného stavu, nie je možné takúto osobu oboznámiť so vzneseným obvinením, vypočuť ju, či vykonávať s ňou iné procesné úkony a prokurátor chce podať na takúto osobu návrh na vzatie do väzby v zákonnej 48 hodinovej lehote, musia orgány činné v trestnom konaní správne procesne postupovať tak, aby došlo k tzv. spočívaniu lehoty zadržania, t. j. musia pristúpiť k formálnemu prepusteniu zadržanej osoby (ktorá je hospitalizovaná) a následne po zlepšení zdravotného stavu pristúpiť k jej opätovnému zadržaniu, pričom doba, ktorá uplynula od prepustenia zadržanej osoby až do jej opätovného zadržania sa do plynutia 48 hodinovej lehoty nezapočítava.
Ak sa teda orgány činné v trestnom konaní rozhodnú využiť tzv. spočívanie lehoty zadržania, tak policajt musí založiť do spisu všetky relevantné lekárske správy o zdravotnom stave obvineného, t. j. nielen lekárske nálezy o diagnóze obvineného, jeho súčasnom zdravotnom stave a možnosti, či nemožnosti jeho vypočutia v najbližších hodinách, ale aj lekársku prognózu ďalšieho reálneho vývoja zdravotného stavu obvineného v budúcnosti, t. j. kedy a či vôbec je možné počítať s tým, že obvineného bude možné vypočuť k obvineniu. Ak z lekárskych správ, či posudkov bude jednoznačne vyplývať, že obvinený nie je a ani v najbližšom čase nebude schopný výsluchu, musí prokurátor (či so súhlasom prokurátora policajt) prepustiť opatrením (príkazom) obvineného zo zadržania na slobodu s tým, že v odôvodnení opatrenia sa uvedie aj to, že dôvodom prepustenia boli vážne zdravotné dôvody obvineného. Následne sa vyznačí presný dátum ako aj hodina a minúta prepustenia obvineného na slobodu, aby bolo do budúcnosti zrejmé, aký dlhý časový úsek zadržanie trvalo a čo bolo príčinou prepustenia obvineného zo zadržania na slobodu. V prípade, ak je obvinený hospitalizovaný v nemocnici, nie je vylúčené, že polícia bude monitorovať jeho pobyt v nemocnici aj počas doby od prepustenia obvineného do jeho opätovného zadržania. Ak sa v budúcnosti obvinenému upraví zdravotný stav do takej miery, že ho bude možné oboznámiť s obvinením a vypočuť ho k nemu a orgány činné v trestnom konaní budú naďalej vidieť dôvod väzby, môže policajt opätovne prikročiť k zadržaniu obvineného „za nezmeneného stavu“, t. j. zadržanie obvineného bude pokračovať tam, kde predtým skončilo, čo sa musí vyznačiť aj v spise (presný dátum, hodina aj minúta ako aj kedy odpadla prekážka, ktorá pôvodne spôsobila prepustenie obvineného na slobodu), aby bolo zrejmé ktorou hodinou zo 48 hodinovej lehoty zadržanie pokračuje a kedy a ako sa orgán činný v trestnom konaní dozvedel o odpadnutí prekážky, ktorá bránila vo vypočutí obvineného.
V tomto smere sťažnostný súd využil aj prípustnú komparatívnu metódu výkladu práva (t. j. využil porovnávaciu metódu, ktorá za existencie rovnakej, či obdobnej právnej úpravy, umožňuje vychádzať aj z právnych názorov zahraničnej judikatúry, či doktríny), pričom poukazuje hlavne na Nález Ústavného súdu ČR sp. zn. III. ÚS 2170/2009 z 04.03.2009. V predmetnom náleze Ústavný súd ČR vyslovene pripustil tzv. spočívanie lehoty zadržania v prípadoch ohrozenia na živote, ktoré si vyžadujú lekársky dozor. Podľa názoru Ústavného súdu ČR nie je osoba trpiaca závažnou akútnou poruchou zdravia alebo dokonca bezprostredne ohrozená na živote spôsobilým subjektom trestnoprávneho vzťahu, pretože takáto osoba nie je schopná sama realizovať svoje práva vyplývajúce z ustanovení Trestného poriadku (nemá byť preto vôbec zadržaná a ak už zadržaná je má byť prepustená na slobodu). Zadržanie preto nemôže trvať voči osobe, ktorá trpí závažnou poruchou zdravia, pretože takejto osobe nemožno spravidla ani doručiť uznesenie o vznesení obvinenia a vypočuť ju. Z hľadiska behu 48 hodinovej lehoty je preto možné postupovať tak, že zadržaná osoba, ktorá má vážnu poruchu zdravia sa zo zadržania prepustí, pričom je jej zabezpečená lekárska starostlivosť. Po odpadnutí prekážky spočívajúcej v poruche zdravia možno osobu za nezmenených skutkových okolností znovu zadržať s tým, že k novej dobe zadržania sa pripočíta doba, po ktorú trvalo zadržanie pred vznikom uvedenej prekážky (zhodné závery zopakoval Ústavný súd ČR aj napríklad v uznesení sp. zn. III. ÚS 2825/2011 z 19.10.2011 a v náleze sp. zn. IV. ÚS 3519/2011 z 02.04.2012).
Pri riešení danej problematiky možno podporne vychádzať aj zo stanoviska Najvyššieho štátneho zastupiteľstva Českej republiky, ktoré pod č. 14/1999, v ktorom sa uvádza, že „ak u zadržaného vystane v dôsledku použitia omamnej alebo psychotropnej látky alebo z iných vážnych dôvodov naliehavá potreba jeho lekárskeho ošetrenia, policajt alebo štátny zástupca musí takejto osobe zabezpečiť potrebnú prvú pomoc (lekársku starostlivosť). Pokiaľ má náhle ochorenie zadržaného povahu prekážky, ktorá bráni ďalšiemu výkonu zadržania, a to aj z hľadiska dodržania 48 hodinovej lehoty, policajt alebo štátny zástupca takúto osobu prepustí zo zadržania. Ak bude, po odpadnutí prekážky, takáto osoba opätovne zadržaná za nezmenených skutkových okolností, k novej dobe zadržania sa pripočíta doba, po ktorú trvalo predchádzajúce zadržanie“. K uvedenému je potrebné dodať, že doba hospitalizácie obvineného po prepustení zo zadržania, ktorá nesúvisela s trestným konaním (napríklad doba strávená v psychiatrickej liečebni) sa nezapočítava do novej doby trvania zadržania tejto osoby a to ani vtedy nie, ak nasleduje bezprostredne po prepustení obvineného zo zdravotníckeho zariadenia jeho zadržanie na účely trestného konania (pozri primerane aj rozhodnutie NS ČR – R 2/2002).
Tzv. spočívanie lehoty zadržania je však prípustné a tolerovateľné len ako posledná a krajná možnosť, t. j. len v prípadoch, v ktorých nastali celkom výnimočné (mimoriadne) okolnosti a teda neprichádza do úvahy napríklad len v prípadoch bežnej opitosti zadržaného, ktorý nie je schopný výsluchu z dôvodu opojenia alkoholom, či v prípadoch účelového predlžovania lehoty zadržania bez toho, aby na takýto krok boli dané objektívne dôvody (napríklad spočívanie lehoty zadržania nie je možné využiť len z dôvodu skutkovej či právnej náročnosti trestnej veci, z dôvodu veľkého počtu zadržaných osôb, z dôvodu skúmania zaistenej látky, zmeny názoru na existenciu väzobných dôvodov a podobne).
Sťažnostný súd uzatvára a opakuje, že prokurátor k konaní o vzatí obvineného F Š do väzby postupoval v rozpore s ustanovením § 85 ods. 4 Tr. por. ako aj ustanovením § 34 Tr. por., nakoľko podal návrh na vzatie obvineného do väzby za okolností, keď zadržanej osobe nebolo obvinenie vôbec oznámené, nebol poučený o svojich právach a nemal možnosť sa k obvineniu, či k zadržaniu vyjadriť. Takéto porušenie ustanovení Trestného poriadku nie je možné v konaní pred súdom napraviť a keďže ho nenapravil ani sudca pre prípravné konanie, musel sťažnostný súd zrušiť napadnuté uznesenie v celom rozsahu a prepustiť obvineného z väzby na slobodu.
Krajský súd tak konal a rozhodol v intenciách ustanovenia § 192 ods. 3 Tr. por., nakoľko o podanej sťažnosti rozhodol na neverejnom zasadnutí do piatich pracovných dní od predloženia veci na rozhodnutie.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný.
Krajský súd v Bratislave,
dňa 14.08.2014
JUDr. Karol Kováč
predseda senátu
Vypracoval: JUDr. Peter Šamko
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.