Právne vety:
I. Vzatie obvineného do väzby nemôže byť cieľom orgánov činných v trestnom konaní, ktoré vyvíjajú činnosť len do rozhodnutia súdu o vzatí obvineného do väzby a následne, po rozhodnutí súdu, rezignujú na svoje povinnosti a nevenujú už väzobnej veci žiadnu pozornosť. Vzatie obvineného do väzby je len prostriedkom k tomu, aby orgány činné v trestnom konaní mohli „pracovať“ s obvineným a s jeho trestnou vecou a to bez toho, aby obvinený, napríklad opakovane páchal obdobnú trestnú činnosť a tým neustále navyšoval počet skutkov, ktoré sa mu kladú za vinu.
II. Prípravné konanie má byť ukončené čo možno najskôr, to platí obzvlášť vo väzobných trestných veciach, a orgány činné v trestnom konaní nemajú a ani nemôžu nečinne vyčkávať až na posledné dni (týždne) plynutia sedemmesačnej lehoty trvania väzby, v ktorých začnú konať a podajú obžalobu, prípadne inak ukončia vyšetrovanie.
sp. zn. Tp 44/2010
U z n e s e n i e
Okresný súd v Pezinku, v konaní pred sudcom pre prípravné konanie JUDr. Petrom Šamkom, v trestnej veci obvineného M. L. pre zločin lúpeže podľa § 188 ods. 1, ods. 2 písm. c) Tr. zák., o žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu takto
rozhodol:
Podľa § 79 ods. 3 Tr. por. súd obvineného M. L...prepúšťa z väzby na slobodu.
O d ô v o d n e n i e:
Prokurátor Okresnej prokuratúry v Pezinku predložil súdu dňa 25.08.2010 žiadosť obvineného M. L. o prepustenie z väzby na slobodu. Prokurátor predmetnej žiadosti nevyhovel, pričom vo svojom stanovisku uviedol, že dôvody väzby trvajú aj naďalej a v podstate len poukázal na argumenty, ktoré boli dôvodom na vzatie obvineného do väzby.
Súd, z vlastnej rozhodovacej činnosti zistil (keďže predložený vyšetrovací spis neobsahuje žiadne rozhodnutia súdov ohľadne väzby obvineného), že ostatná žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu bola právoplatne zamietnutá Krajským súdom v Bratislave sp. zn. 2Tpo 54/2010 dňa 21.07.2010. V zmysle § 79 ods. 3 Tr. por. veta posledná, mohol teda obvinený podať ďalšiu žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu až po uplynutí 30. dňoch, teda po 21.08.2010. Súd z predloženej žiadosti o prepustenie zistil, že bola podaná dňa 18.08.2010, t. j. pred uplynutím lehoty uvedenej v ustanovení § 79 ods. 3 Tr. por., pričom žiadne nové skutočnosti neobsahovala. Prokurátor vo svojom stanovisku k veci sa k tejto otázke vôbec nevyjadril. Súd vychádzal z toho, že žiadosť obvineného bola síce podaná pred uplynutím tridsaťdňovej lehoty, avšak v čase, keď bola prokurátorom predložená na súd (25.08.2010) už táto lehota uplynula a bolo by prílišným právnym formalizmom, ak by súd o tejto žiadosti nerozhodoval. Naviac, obvinený aj pri výsluchu zo dňa 02.09.2010, t. j. po uplynutí tridsaťdňovej lehoty, požiadal o prepustenie z väzby na slobodu a preto súdu nebránilo nič v tom, aby sa podanou žiadosťou zaoberal.
Obvinený M. L. odôvodnil svoju žiadosť o prepustenie z väzby tak, že má dve maloleté deti a jeho žena nezvláda zabezpečiť ich živobytie, pričom zároveň sľúbil, že v prípade prepustenia na slobodu sa bude zdržiavať v mieste trvalého pobytu, riadne si preberať poštu a splní všetky podmienky stanovené súdom.
Obhajca obvineného poukázal pri výsluchu pre sudcom pre prípravné konanie na to, že vo veci sú prieťahy a štát nesie objektívnu zodpovednosť za ich spôsobenie. Navrhol preto prepustenie obvineného z väzby na slobodu.
Zástupca prokuratúry na vyzvanie súdu uviedol, že vyšetrovateľ spôsobil vo veci prieťahy, vo veci riadne nekonal, čo mu bolo aj zo strany prokuratúry vytknuté. Prokurátor navrhol zamietnuť žiadosť obvineného z väzby na slobodu s tým, že vyšetrovateľ mal minulý týždeň vykonať už preštudovanie spisového materiálu a vo veci je naďalej dôvod väzby.
Súd na podklade žiadosti obvineného preto preskúmal predložený kompletný spisový materiál, pričom zistil, že spisový materiál mu bol predložený v absolútne nevyhovujúcom stave, pričom už z pomerne chaoticky vedeného spisu je zrejmé, že orgány činné v trestnom konaní sa predmetne trestnej veci dôsledne nevenujú. V prvom rade súd konštatuje, že predložený vyšetrovací spis neobsahuje ani jedno z rozhodnutí súdov, ktoré sa týkali väzby obvineného (t. j. uznesenie o vzatí obvineného do väzby, o zamietnutí predchádzajúcej žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu a neobsahuje ani uznesenia odvolacieho súdu). Predložený vyšetrovací spis dokonca neobsahuje ani rozhodnutia prokuratúry o sťažnostiach obvineného, ktoré si podal pri výsluchoch proti obidvom uzneseniam o vznesení obvinenia. Zo spisu teda súd ani nedokáže zistiť, či uznesenia o vznesení obvinenia nadobudli právoplatnosť. Táto skutočnosť je zarážajúca o to viac, že prvú sťažnosť voči uzneseniu o vznesení obvinenia podal obvinený už dňa 25.05.2009. Vyšetrovací spis je celkom zjavne vedený v rozpore s vyhláškou Ministerstva spravodlivosti SR č. 618/2005 o tvorbe spisu orgánmi činnými v trestnom konaní a súdmi (časť spisu dokonca nie je ani očíslovaná) a je pomerne prekvapivým, že takýto spis bol prokuratúrou akceptovaný a predložený súdu.
Z vlastnej rozhodovacej činnosti preto súd zistil, že obvinený M. L. bol vzatý do väzby uznesením Okresného súdu v Pezinku sp. zn. Tp 9/2010 zo dňa 13.04.2010 a to z dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por. s tým, že väzba obvineného začala plynúť dňom zadržania, t. j. 11.04.2010. Predmetné uznesenie nadobudlo právoplatnosť dňa 03.05.2010 v spojení s uznesením Krajského súdu v Bratislave sp. zn. 2To 33/2010.
Súd po preskúmaní vlastného spisového materiálu sp. zn. Tp 9/2010 zistil aj to, že (podľa priložených doručeniek) najneskôr dňa 27.04.2010 vedeli všetky zúčastnené strany (t. j. obvinený, jeho obhajca ako aj orgány činné v trestnom konaní) o tom, kto bol ustanovený obvineným za obhajcu a preto orgánom činným v trestnom konaní nič nebránilo v tom, aby vo veci začali urýchlene konať.
V tejto súvislosti súd konštatuje, že prvé obvinenie vo veci bolo vznesené už dňa 14.05.2009, pričom obvinený M. L. bol trestne stíhaný na slobode. Napriek tomu, nebol vyšetrovateľ konajúci vo veci schopný ukončiť vyšetrovanie a bol vo veci evidentne nečinný, čo možno vyvodiť aj z prípisu prokuratúry zo dňa 19.11.2009, v ktorom je vyšetrovateľovi vytýkaná nečinnosť.
Súd opakuje, že z predloženého spisového materiálu nevyplýva žiadna snaha orgánov činných v trestnom konaní na rýchlom ukončení veci a to ani pred vzatím obvineného do väzby a ani po jeho vzatí do väzby. Súd sa preto najskôr musel zaoberať tým, či vyšetrovateľ nespôsobil svojou nečinnosťou vo veci také neopodstatnené prieťahy, ktoré by už znamenali porušenie základnej zásady trestného konania uvedenej v ustanovení § 2 ods. 6 Tr. por. a tým aj porušenie práva obvineného na urýchlené a prednostné vybavenie trestnej veci obvineného, ktorý je vo väzbe.
Pokiaľ ide o posudzovanie otázky, či došlo k neopodstatneným prieťahom v trestnom konaní (a vo väzobných veciach zvlášť) súd vychádzal z ustálenej judikatúry Ústavného súdu SR, ktorá sa stotožňuje s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva v tom smere, že primeranosť lehoty určitého konania (z pohľadu, či došlo alebo nedošlo k neopodstatneným prieťahom) sa posudzuje podľa okolností prípadu s prihliadnutím k zložitosti veci a ku konaniu obvineného (respektíve jeho obhajcu) a orgánov prejednávajúcich prípad.
Súd jeho toho názoru, že posudzovaná trestná vec (dva takmer identické útoky, z toho jeden spáchaný už pred viac ako rokom) nie je ani skutkovo a ani právne zložitá. Skutočnosť, že obvinený popiera spáchanie skutkov, ktoré sa mu kladú za vinu, respektíve, že vo veci je nutné odstrániť niektoré rozpory vo výpovediach svedkov neznamená, že ide o zložitú vec na dokazovanie. Len pre úplnosť súd dodáva, že takmer všetky procesné úkony, ktoré sa týkali objasnenia veci, boli vo veci vykonané ešte pre vzatím obvineného do väzby, t. j. ešte pred 13.04.2010.
Pokiaľ ide o konanie obvineného a jeho obhajcu, tak súd nezistil žiadne také okolnosti, ktoré by sa dali hodnotiť ako evidentné obštrukcie zamerané len na to, aby vyšetrovateľ nemohol vo veci riadne konať (napríklad neopodstatnené, pravidelne sa opakujúce námietky zaujatosti podávané obvineným, respektíve opakované odkladanie výsluchov svedkov pre neustále ospravedlňovanie sa obhajcu a podobne).
Posledným faktorom, ktorý je potrebné posúdiť, je konanie orgánov činných v trestnom konaní. Súd už konštatoval vyššie, že od vzatia obvineného do väzby (13.04.2010) až do predloženia spisu súdu (25.08.2010) nevykonal vyšetrovateľ vo vzťahu ku skutku, pre ktorý bol obvinený vzatý do väzby (skutok zo dňa 11.04.2010) žiadny relevantný procesný úkon a pokiaľ ide o skutok, pre ktorý bolo vznesené obvinenie už v roku 2009, vykonal vyšetrovateľ, po vzatí obvineného do väzby, len dva procesné úkony a to výsluch svedka P. L. (dňa 04.05.2010) a konfrontáciu medzi poškodeným M. P. a svedkom P. L. dňa 03.08.2010 (samozrejme, aj vydanie uznesenia o spojení trestných vecí na spoločné konanie nie je možné vziať do úvahy, nakoľko ide len o formálne rozhodnutie).
K uvedenému súd dodáva, že je absolútne nevysvetliteľné, čo mohlo brániť vyšetrovateľovi v tom, aby vykonal všetky potrebné úkony na objasnenie veci a ukončenie vyšetrovania a to najmä za situácie, keď mu prokurátor v pokynoch vylovene stanovoval aké konkrétne procesné úkony má vo veci vykonať. Napriek tomu a aj napriek tomu, že M. L. je obvinený zo závažných trestných činov, vyšetrovateľ vec evidentne ignoroval. Vykonať vo väzobnej veci za takmer päť mesiacov trvajúcej väzby iba dva výsluchy a to len k jednému stíhanému skutku, pri ktorom je vedené trestné stíhanie už viac ako rok považuje súd za neakceptovateľné a hrubo porušujúce ustanovenia Trestného poriadku, ktoré stanovujú konať vo väzobných veciach prednostne a urýchlene.
Súd zdôrazňuje, že vzatie obvineného do väzby nemôže byť cieľom orgánov činných v trestnom konaní, ktoré vyvíjajú činnosť len do rozhodnutia súdu o vzatí obvineného do väzby a následne, po rozhodnutí súdu, rezignujú na svoje povinnosti a nevenujú už väzobnej veci žiadnu pozornosť. Vzatie obvineného do väzby je len prostriedkom k tomu, aby orgány činné v trestnom konaní mohli „pracovať“ s obvineným a s jeho trestnou vecou a to bez toho, aby obvinený opakovane páchal obdobnú trestnú činnosť a tým neustále navyšoval počet skutkov, ktoré sa mu kladú za vinu (práve hrozba z pokračovania v trestnej činnosti bola dôvodom pre vzatie obv. M. L. do väzby).
Súd preto po zhodnotení zložitosti veci, konania obvineného a orgánov činných v trestnom konaní dospel jednoznačne k záveru, že vo veci sú neopodstatnené prieťahy spôsobené nečinnosťou orgánov činných v trestnom konaní.
Súd opätovne konštatuje, že orgány činné v trestnom konaní svojou nečinnosťou porušili základnú zásadu trestného konania vyjadrenú v ustanovení § 2 ods. 6 Tr. por., podľa ktorej sú povinné vybavovať väzobné veci prednostne a urýchlene. Súd v tomto smere pripomína judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý judikuje, že ak je obvinený vo väzbe, musí byť konanie „obzvlášť rýchle“ (napríklad rozsudok Abdoella v. Holandsko) a prípadnú preťaženosť orgánov konajúcich vo veci, nie je možné pričítať na ťarchu obvinenému, nakoľko je vecou štátu, aby si zorganizoval svoj trestný systém takým spôsobom, aby orgány trestného stíhania mohli konať s požadovanou rýchlosťou (rozsudok Moreira v. Portugalsko).
Súd preto uzatvára, že zistená nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní (v dĺžke takmer päť mesiacov, čo sú dve tretiny zákonnej sedemmesačnej väzobnej lehoty) je tak závažná, že už prekračuje určitú „hranicu tolerovateľnosti“ a priamo porušuje právo obvineného, aby jeho vec bola prejednaná v primeranej lehote (pozri napríklad čl. 5 ods. 3 Dohovoru o ochrane základných ľudských práv a slobôd).
V danej veci súd opätovne zdôrazňuje, že orgány činné v trestnom konaní nekonali po dobu takmer piatich mesiacov (v podstate za päť mesiacov len dva procesné úkony a obidva v rozpätí troch mesiacov od seba), teda žiadnym spôsobom nevyužili dve tretiny zákonnej sedemmesačnej doby trvania väzby, ktorá je stanovená ustanovením § 76 ods. 2 Tr. por.. V tejto súvislosti súd pripomína, že zákonnú sedemmesačnú lehotu, vymedzujúcu dobu trvania väzby, je potrebné považovať za lehotu maximálneho obmedzenia osobnej slobody obvineného u ktorého platí prezumpcia neviny, a ktorá je určená orgánom činným v trestnom konaní k ukončeniu vyšetrovania, nakoľko väzba môže trvať len nevyhnutný čas (§ 76 ods. 1 Tr. por.) a nad uvedenú lehotu ju možno predĺžiť (pri zločinoch) len vo výnimočných prípadoch a z dôvodov presne vymedzených v ustanovení § 76 ods. 3 Tr. por. (obťažnosť veci alebo iné závažné dôvody).
Z uvedeného plynie, že prípravné konanie má byť ukončené čo možno najskôr a orgány činné v trestnom konaní nemajú a ani nemôžu nečinne vyčkávať až na posledné dni (týždne) plynutia sedemmesačnej lehoty trvania väzby, v ktorých začnú konať a podajú obžalobu, prípadne inak ukončia vyšetrovanie.
Ak teda došlo vo väzobnom trestnom konaní k nedôvodným prieťahom zo strany orgánov činných v trestnom konaní, na ktorých nemá obvinený a ani jeho obhajca žiadny podiel, a neboli tak rešpektované špecifické požiadavky vyžadované vo väzobných veciach, došlo nielen k porušeniu základnej zásady trestného konania uvedenej v ustanovení § 2 ods.6 Tr. por., ale aj k porušeniu článku 38 ods.2 Listiny základných práv a slobôd (ústavný zákon č. 23/1991 Zb.), v zmysle ktorých je potrebné konať bez zbytočných prieťahov a väzobné veci vybavovať prednostne a urýchlene. Z tohto dôvodu by bolo ďalšie trvanie väzby u obvineného M. L. nezákonné, nakoľko by bolo založené na porušení práv obvineného a na porušení povinností orgánov činných v trestnom konaní.
Súd sa preto pri rozhodovaní o žiadosti obvineného obmedzil len na výrok o jeho prepustení na slobodu, nakoľko nečinnosť a tým aj nezákonnosť konania orgánov činných v trestnom konaní môže súd „napraviť“ len tak, že prepustí obvineného na slobodu. V takýchto prípadoch neprichádza do úvahy nahradiť väzbu postupom podľa § 80, prípadne podľa § 81 Tr. por., pretože súd tak môže urobiť len vtedy, ak skonštatuje zákonnosť doterajšej väzby (čo sa nestalo) a zároveň aj stálu a pretrvávajúcu existenciu väzobného dôvodu. Iba ak sú splnené obidve tieto podmienky súčasne, môže súd postupovať v zmysle § 80, respektíve podľa § 81 Tr. por..
Na základe uvedeného dospel súd k záveru, že v predmetnom väzobnom konaní došlo k neopodstatneným prieťahom zo strany orgánov činných v trestnom konaní a preto súd rozhodol tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto uznesenia, pričom bližším skúmaním väzobných dôvodov sa už nebolo potrebné zaoberať.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu možno podať sťažnosť do troch dní od jeho doručenia, cestou Okresného súdu v Pezinku, na Krajský súd v Bratislave. Sťažnosť prokurátora má odkladný účinok.
Okresný súd Pezinok
V Pezinku, dňa 02.09.2010
JUDr. Peter Šamko
sudca pre prípravné konanie
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.