Právne vety:
I. Samotná konzumácia maruhuany nie je trestná a preto konanie, ktoré spočíva v dlhoročnej konzumácii tejto omamnej látky a ktoré, samo o sebe, nemôže byť trestným činom, nemôže byť ani dôvodom na vzatie obvineného do väzby.
II. Konanie, keď si obvinený zabezpečuje sám pre seba omamnú látku, aby ju skonzumoval, nie je až tak závažné, aby bolo väzobným dôvodom. To v konečnom dôsledku vyplýva aj zo samotnej koncepcie tzv. drogových trestných činov, keď štát zameriava represiu nie na konzumentov návykových látok, ale najmä na prípady tzv. dílerov drog, t. j. osôb, ktorí distribujujú väčšie množstvá návykových látoch z dôvodu získavania fiančných prostriedkov. Obava prokuratúry, že si obvinený bude zabezpečovať marihuanu pre vlastnú konzumáciu (tzv. spotrebná držba), nie je až tak závažná, aby ospravedlnila obmedzenie osobnej sloby obvineného za použitia inštitútu väzby.
Z rozhodnutia súdu Tp 33/08
Okresný súd v Pezinku, v konaní pred sudcom pre prípravné konanie JUDr. Petrom Šamkom, o návrhu Krajskej prokuratúry v Bratislave na vzatie obv. J. K. do väzby, takto
r o z h o d o l :
I. Podľa § 72 ods. 1, ods. 3 Tr. por. súd nevyhovuje návrhu prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave na vzatie do väzby obv. J. K...., pretože tu nie sú dôvody väzby.
II. Podľa § 87 ods. 2 Tr. por. súd obvineného J. K. prepúšťa zo zadržania na slobodu.
O d ô v o d n e n i e
Na Okresný súd v Pezinku bol dňa 30.10.2008 doručený návrh prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave na vzatie obv. J. K. do väzby z dôvodu uvedeného v § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por..
Sudca pre prípravné konanie preskúmal návrh prokurátora na vzatie obvineného do väzby, celý predložený spisový materiál, vypočul obvineného, pričom zistil, že policajt ÚJ a KP v Bratislave dňa 29.10.2008 postupom podľa § 206 ods. 1 Tr. por. vzniesol obvinenie J. K. pre obzvlášť závažný zločin podľa § 172 ods. 1 písm. d), ods. 2 písm. e) Tr. zák. na skutkovom základe uvedenom v uznesení policajta, pričom návrh prokurátora na vzatie obvineného do väzby bol podaný v zákonnej lehote.
Z uvedeného vyplýva, že boli splnené formálne podmienky na rozhodnutie o väzbe a sudca pre prípravné konanie preto zisťoval, či sú splnené aj materiálne podmienky na rozhodnutie o vzatí do väzby, t. j., či je vznesené obvinenie dôvodné a následne, či z konkrétnych skutočností vyplýva aj niektorý z väzobných dôvodov.
Samotný obvinený sa vo svojom výsluchu priznal k spáchaniu skutku. Uviedol, že konope fajčí asi desať rokov, pričom zistil, že konope je drahé a tak si zaobstaral semená konope a tie zasadil v záhrade. Občas si zo svojich rastlín odtrhol lístie, vysušil a fajčil. V jeho izbe našli policajti nejaké súšené konope a potom vo fóliovníku našli 5 kusov rastlín a jednu na záhrade. Konope nikdy nikomu nepredával. Nikdy nebol drogovo závislý. Svojho konania ľutuje.
Výpoveď obvineného potvrdzujú aj výsledky domovej prehliadky, ktorá sa uskutočnila v obci B. a pri ktorej bolo zaistené väčšie množstvo marihuany.
Z uvedených skutočností možno vyvodiť dostatok relevantných dôkazov, ktoré postačujú na dôvodnosť vznesenia obvinenia J. K., čím je naplnená podmienka stanovená v návetí ustanovenia § 71 ods.1 Tr. por., pričom súd zdôrazňuje, že túto podmienku je potrebné považovať za základnú podmienku k tomu, aby bolo vôbec možné uvažovať o väzobných dôvodoch.
Súd preto pristúpil k skúmaniu väzobných dôvodov, avšak nezistil žiadny z väzobných dôvodov uvedených v ustanovení § 71 ods.1 písm. a), b), c) Tr. por..
Vo všeobecnosti súd konštatuje, že väzobný dôvod môže vyplynúť buď z okolností prípadu alebo z osoby obvineného, pričom väzobný dôvod sa zosilňuje v prípadoch, ak ho možno vyvodiť aj z okolností prípadu a aj z osoby obvineného.
V návrhu prokuratúry je uvedený väzobný dôvod v zmysle § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por., ktorý je odôvodnený v podstate tak, že obvinený užíval dlhé roky marihuanu, túto po dlhšiu dobu pestoval pre seba a preto sú dané dôvody, že by mohol v trestnej činnosti pokračovať.
Súd konštatuje, že samotná konzumácia maruhuany nie je vôbec trestná a preto konanie, ktoré spočíva v dlhoročnej konzumácii tejto omamnej látky a ktoré, samo o sebe, nemôže byť trestným činom, nemôže byť ani dôvodom na vzatie obvineného do väzby. Na rozdiel od konzumácie, je trestným prechovávanie marihuany, pričom je zjavné, že ak niekto chce konzumovať omamnú látku, musí si ju najsôr zabezpečiť. Takéto konanie, keď si osoba zabezpečuje sama pre seba omamnú látku, aby ju skonzumovala, však nie je až tak závažné, aby bolo väzobným dôvodom. To v konečnom dôsledku vyplýva aj zo samotnej koncepcie tzv. drogových trestných činov, keď štát zameriava represiu nie na konzumentov návykových látok, ale najmä na prípady tzv. dílerov drog, t. j. osôb, ktorí distribujujú väčšie množstvá návykových látoch z dôvodu získavania fiančných prostriedkov. Obava prokuratúry, že si obvinený bude zabezpečovať marihuanu pre vlastnú konzumáciu (tzv. spotrebná držba), nie je až tak závažná, aby ospravedlnila obmedzenie osobnej sloby obvineného za použitia inštitútu väzby.
Súd je preto názoru, že v danej veci neboli zistené také konkrétne skutočnosti, ktoré by nemali len povahu indícií a domnienok, a z ktorých by vyplýval dôvod väzby uvedený v § 71 ods. 1 písm. c) Tr. por.. K uvedenému súd dodáva, že obvinený doposiaľ nebol ani súdne trestaný.
Súd preskúmal vec aj z toho pohľadu, či neprichádza do úvahy vzatie obvineného do väzby z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. a) alebo b) Tr. por., pričom zistil, že kolúzny dôvod vôbec neprichádza do úvahy, nakoľko obvinený sa k spáchaniu skutku priznal a vo veci boli aj zaistené návykové látky. Rovnako neprichádza do úvahy ani tzv. úteková väzba, nakoľko obvinený má riadnu adresu bydliska, kde sa aj zdržiava a nie je dôvod predpokladať, že na nej nebude orgánom činným v trestnom konaní dostupný. K uvedenému súd dodáva, že J. K. je sice obvinený zo závažného trestného činu, pri ktorom mu hrozí pomerne vysoký trest, avšak rozpätie trestnej sadzby, ktoré je uvedené v osobitnej časti Trestného zákona pri stíhanom trestnom čine nie je, samo o sebe, dôvodom väzby, bez toho, aby k tejto okolnosti pristúpili aj ďalšie okolnosti predpokladané ustanovením § 71 ods. 1 písm. a) Tr. por.. V opačnom prípade by išlo o obligatórnu väzbu vždy, ak by bolo páchateľovi vznesené obvinenie za obzvlášť závažný zločin. Obligatórny dôvod väzby však Trestný poriadok nepozná.
Súd preto, po preskúmaní charakteru spáchanej trestnej činnosti ako aj osoby obvineného, nezistil žiadne také významné skutočnosti, ktoré by ho oprávňovali zbaviť obvineného osobnej slobody a preto obvineného prepustil zo zadržania na slobodu.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu možno podať sťažnosť do troch dní odo dňa jeho oznámenia, cestou Okresného súdu v Pezinku, na Krajský súd v Bratislave. Sťažnosť nemá odkladný účinok. Proti tomuto uzneseniu môže prokurátor podať sťažnosť len ihneď po vyhlásení uznesenia.
JUDr. Peter Šamko
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.